Zasebnost

Strani: 1 2 3 4 5 6 7

PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2785422] 24.07.19 16:58 · odgovor na: anon-20668 (#2785277)
Odgovori   +    5
Tega se je nabralo za cel roman. Se bom potrudil v prihodnosti.
Milim da znaš dovolj angleščine ker to pišem za US prijatelje, ki so dovolj bogati da pazijo na zdravje. Ne bašejo vase vsega kar se priporoča: ne zdravil, ne hrane.

Prvi nasvet: mislim da je poleg prehrane najmanj tako važno da spraviš svojega reptila zadaj v glavi pod kontrolo, ker ti javlja nevarnost in povzroča stress za vsako stvar, tudi tisto ki sploh ni nevarna.
En od pregovorov ki je bil pomemben zame:
Narava nas NI ustvarila zato da se imamo lepo, ustvarjeni smo bili da preživimo. Dve skoraj diametralni dejstvi. Tisti je bil ves chillout v savani pred mnogimi leti je bil po hitrem postopku večerja. Samo paranoiki so preživeli in TA mehanizem je še vedno prekleto dobro delujoč.
Za začetek priporočam branje pregovorov Bude in Markusa Aurelia. VSE je bilo jasno že 2-3 tisoč let nazaj, mi pa vedno znova odkrivamo stare resnice.
www.brainyquote.com/...ors/buddha

Pa nisem kakšen New Age fanatik, samo hrana in razmišljanje mi prinašata vedno večji mir in kvaliteto življenja.

Zakaj pa se nategujem tule na forumih? Pa nisem še razsvetljen in ne hodim še po vodi. ;)) Bolj pa zato, da zventiliram frustracijo nad državo ki nas dolgoročno vse vleče dol.
Saj vem da to nima učinka, za referenco preberi gornji stavek. ;)))
bc123a sporočil: 48.253
[#2785435] 24.07.19 18:08 · odgovor na: (#2785395)
Odgovori   +    2
[Pokinimisi]
> Verjami, vse to vem. Ketoza (to je izraz za procese, ki jih opisujes) je nekaj kar obremenjuje organizem in zdravemu cloveku nikakor ne skodi, seveda pa jo ne bos predpisal rakavemu bolniku, ki ima ze hude posledice bolezni. Ogljikove hidrate se jim predpisuje zato, ker so to najbolj ready viri energije, za bolnike kjer je itak celo telo ze vrzeno iz tira.
>

O bog. In ti sebe imemuješ inženir?? Sori :)
Seved. Za razliko od tebe znam brati clanke.
Če nič drugega, poznaš Jordana Petersona in njegovo hči. Hude avtoimune bolezni, oba. Sta šla na izredno ekstremno prehrano, carnivore. Oba sta se popolnoma pozdravila. Kako gre to skupaj s tvojo trditvijo, da je taka dieta fajn samo za zdrave ljudi, za bolane pa škodljiva?
Mater, pa to kokodakas na pamet ali si kdaj imela kaksnega rakastega bolnika v druzini. Jaz sem imel dva. In tiste ful ogljikohidratne zadeve so pac za ljudi, ki so toliko obnemogli, da res ne morejo drugace. Nisem se slisal da bi kdo onkoloskim pacientom vsiljeval OH dieto, jedo lahko vse, celo vec, pomembno je da jedo vse in cimvec, saj so kemoterapije izjemno stresne za telo, in ce prehrana ni dovolj izdatna, niti kemoterapije ne mores dobiti, ker je telo preslabo.

Skratka, nehaj kokodakati.
bc123a sporočil: 48.253
[#2785436] 24.07.19 18:10 · odgovor na: (#2785413)
Odgovori   +    1
[Pokinimisi]
Prav. Rapidno izboljševanje zdravja na meni se mi tudi samo zdi :)
Obstaja cel kup potencialno smrtnih bolezni, ob katerih se krasno pocutis. Diabetes je ze tak, bajdvej. Pa stevilni raki. Skoraj do bridkega konca.
bc123a sporočil: 48.253
[#2785439] 24.07.19 18:23 · odgovor na: anon-20668 (#2785400)
Odgovori   +    2
[matjazfinance]
> [bc123a]
> Ketoza (to je izraz za procese, ki jih opisujes) je nekaj kar obremenjuje organizem in zdravemu cloveku nikakor ne skodi,

Ketoza nič ne obremenjuje telesa. Morda jo mešaš s ketoacidozo, ki je problem za diabetike tipa 1.
Obremenjuje telo ker se prehranjujes preko mehanizmov, ki so "v rezervi". Telo je narejeno tako, da kuri primarno OH za energijo, ker je to bolj neposredna pot.

In odgovor oni kokosi: In seveda vem kaj je ketoacidoza, in ne, ni teoreticna, ljudje zaradi nje tudi umirajo, ponavadi pa ne, ker jih resijo na urgenci.

Ketoza je, evolucijsko gledano, verjetno bolj naravno stanje telesa
Naravno stanje telesa je tudi umreti pri 30 letih. Ni vse tisto, kar je bilo normalno desettisoc let nazaj avtomatsko bolj primerno. Dejansko smo s pricakovano zivljenjsko dobo 70-80 let ze zdavnaj preko "zivljenske dobe", za katero je nase telo narejeno.

Znano je, da je najbolj direktna pot do energije preko OH, in to telo tudi uposteva. In seveda je keto dieta ali pa tudi manj stroge variante fajn zadeva, ker z njimi dejansko lahko shujsas predvsem zato, ker enostavno moderen clovek tezko pozre toliko mascob, kot lahko pozre cukra, brez da bi mu postalo slabo. Nimam nic proti keto dieti in celo smiselna je, ker ce v krvi nimas ketonov, pac ne bos shujsal, ne glede na dieto (ne bo razgradnje speha).

Ni pa to nekaj kar bi bilo inherentno "bolj naravno". Ker kot receno, ziveti do 70 leta se zdalec ni "naravno".
bc123a sporočil: 48.253
[#2785440] 24.07.19 18:27 · odgovor na: (#2785389)
Odgovori   +    0
[Pokinimisi]
>Ni res. Jaz berem znanstvene clanke, kaj pa ti? Speh izloca vnetne beljakovine, ki so v ozadju permanentnega prikritega vnetja, saj one regulirajo odziv immunskega sistema.

www.ncbi.nlm.nih.gov...d/22429824

Če boš ponovno prebral svoj link, boš ugotovil, da ni špeh tisti, ki izloča vnetne beljakovine - so zelo pazili s formulacijo besed. OH povzroča vnetja, ne špeh.
Ni res. Citiram iz clanka:

But how is obesity linked with the immune system?

The link seems to be adipose tissue itself. There are several connections indeed between adipose tissue and the immune system. For a start, macrophages and lymphocytes can be normally found in the non-adipose fraction of the tissue(25). Moreover, white adipocytes have been suggested to share embryonic origin with immune cells, while characterisation of adipose tissue-resident lymphocytes led to the notion that this tissue was an ancestral immune organ(25, 26). And more recently, immature haematopoietic cells have been found in adipose tissue, hence it has been proposed as a site for formation and maturation of immune cell precursors(27).

In the early 2000s, histological studies in mice showed that macrophage infiltration in adipose tissue was greater in obese than in lean animals(28). The macrophages appeared as crown-shaped aggregates, similar to those observed in other known inflammatory conditions, such as rheumatoid arthritis, and grew larger with increasing degrees of obesity. This finding led to the idea that macrophage aggregates could partially explain the obesity-related inflammatory state(28) In support of this hypothesis, two different phenotypes for adipose tissue-resident macrophages were later described: one that acts as pro-inflammatory (known as M1 or ‘classically activated’), and another that acts as anti-inflammatory (M2 or ‘alternatively activated’). Interestingly, obesity has been associated with a switch from the M2 to the M1 phenotype; that is, to a more pro-inflammatory profile(29). Furthermore, the absence of the M2 phenotype has been associated with a higher susceptibility to obesity, inflammation and insulin resistance(30).

The enhanced macrophage infiltration in the obese adipose tissue explains in part, but not completely, the increased production of cytokines and chemokines. These molecules are mainly produced by immune cells, e.g. monocytes, macrophages and T-lymphocytes, and also by other cells such as mast cells, fibroblasts, endothelial cells, neurons, or adipocytes themselves. Fat cells secrete, among others, TNFα, IL-6, monocyte chemotactic protein 1, transforming growth factor β, or acute phase proteins(31). Consequently, alteration of adipocyte function plays a crucial role in the development of obesity-associated inflammation.


Kje vidis tu OH?
bc123a sporočil: 48.253
[#2785442] 24.07.19 18:29 · odgovor na: (#2785441)
Odgovori   +    2
[abohte]
> Japonsko prebivalstvo se stara veliko bolj. Pa ne umirajo za rakom. Pri Japoncih ta tvoja in bcjeva teorija "starejši kot si večja je verjetnost za raka" sploh ne drži. Čudno, mar ne? Aja, ti se o Japoncih nočeš pogovarjati, ker ne ustrezajo tvoji teoriji.

Cancer Remains Leading Cause of Death in Japan (www.nippon.com/en/fe...apan.html)

> A veš kje sploh ni raka? Hongkong. Najmanj raka na celem svetu (urbani del).

The number of new cancer cases in Hong Kong is projected to rise by up to 40 per cent over the next decade or so, while there may already be more women than men with the killer disease, according to forecasts.
The projection came as the latest statistics from the Hong Kong Cancer Registry showed that a record high of 31,468 new cases were diagnosed in 2016, 1,150 more than in the previous year.
And the number of people confirmed to have the disease, the leading cause of death in Hong Kong, is expected to rise further

Preračunaj na št. prebivalcev, pa boš videla, da je Hongkong med območji z najvišjo incidenco raka (med prvimi 3 državami).
He, he. Ona kar nekaj napise...
macon sporočil: 12.861
[#2785445] 24.07.19 18:56 · odgovor na: anon-20668 (#2785405)
Odgovori   +    1
[matjazfinance]
> [abohte]
> Kakšna je bila takrat povprečna življenjska doba ljudi?

Mizerno nizka, ker je v statistiko življenjske dobe vključena tudi umrljivost novorojenčkov, dojenčkov in otrok, ki je bilo v časih brez sodobne medicine pač izjemno visoka.
V prazgodovinskih časih je bila tudi velika verjetnost, da te rani/ubije kaka divja žival, ali pa vojščaki sosednjih sovražnih plemen (ali pa kdo iz lastnega plemena, ko sta se skregala npr. za žensko).
Hujša poškodba ali močna akutna infekcija je pomenila skoraj gotovo smrt. Pa ne pozabimo, da je pogosto prišlo tudi do hudega pomanjkanja hrane.
A kdor je imel srečo in se je izognil vsem opisanim težavam, je dočakal čisto primerljivo starost kot današnji ljudje, le da je bil pri tej starosti manj bolan in zjeban.
Ja, samo so bili po celodnevnemu delu na polju vsi pošteno zjebani pred 50. letom. Ukrivljene hrbtenice, obrabljeni sklepi pa seveda slabo zaceljene poškodbe. Ogromno je bilo recimo šepavcev in raznih invalidov.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2785452] 24.07.19 20:22 · odgovor na: bc123a (#2785439)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [matjazfinance]
> Ketoza nič ne obremenjuje telesa. Morda jo mešaš s ketoacidozo, ki je problem za diabetike tipa 1.

Obremenjuje telo ker se prehranjujes preko mehanizmov, ki so "v rezervi". Telo je narejeno tako, da kuri primarno OH za energijo, ker je to bolj neposredna pot.
Se zelo ne strinjam, kvečjemu je obratno. Naši predniki (govorim za bele Evropejce) so živeli v zmernem evropskem podnebju že cca 50.000 let, kar je pomojem evolucijsko dovolj dolgo časa, da se je telo navadilo na vsakoletne zime.
In pozimi sredi prazgodovinske Evrope praktično ni za dobiti ogljikovih hidratov. Ni shramb žita, ni rogljičkov iz Hoferja, ni mangov iz Južne Amerike.
Poleti pa so bili na voljo ogljikovi hidrati, in sicer predvsem v obliki sadja (jagodičevja).
Logično, da se je razvil mehanizem, ki je v (redkih) časih obilja ogljikovih hidratov blokiral običajni energetski vir iz maščobe - telesno maščobo je bilo treba v evolucijski zgodovini šparati (ne tako kot dandanes, ko je imamo preveč in se je želimo znebiti)

Ješ ogljikove hidrate (sladkor) -> povišana glukoza v krvi -> povišan inzulin, ki jemlje glukozo iz krvi in jo šiba v celice za energijo (povišana raven inzulina pa blokira gukagon, ki sproži procese kurjenja maščobe), višek glukoze pa spremeni v maščobno tkivo za slabe čase.
Telo torej tedaj, ko so na voljo OH, poskuša kuriti zgolj le-te (višek pa shraniti), in ne porablja dragocene maščobe.
Ko se konča poletje in ni več na voljo sadja ali drugih ogljikovih hidratov, pa se začne tisti daljši del leta, ko je na vrsti kurjenje maščobnih zalog...

Znano je, da je najbolj direktna pot do energije preko OH, in to telo tudi uposteva.
Morda je najbolj direktna, kar pa ne pomeni, da je telo narejeno za daljše delovanje na ta način (ni). Še enkrat, glej zgoraj - evolucijsko gledano je dosegljivost OH dokaj kratkotrajna priložnost, ki jo telo izkoristi.
Problem je, ker sodobni človek uživa velike količine OH skozi vse leto, ne le par mesecev...
Še
In seveda je keto dieta ali pa tudi manj stroge variante fajn zadeva, ker z njimi dejansko lahko shujsas predvsem zato, ker enostavno moderen clovek tezko pozre toliko mascob, kot lahko pozre cukra, brez da bi mu postalo slabo. Nimam nic proti keto dieti in celo smiselna je, ker ce v krvi nimas ketonov, pac ne bos shujsal, ne glede na dieto (ne bo razgradnje speha).
Ne gre samo za shujšanje, čeprav je seveda to glavna privlačnost za večino ljudi. Na ketone (špeh) telo v splošnem laufa bolj učinkovito kot na glukozo. Posebej na možganski sposobnosti se občutno pozna, govorim tudi iz lastnih izkušenj.

P: nisem na keto dieti, temveč na "slow carb diet" (google it); v slabem letu sem izgubil vsaj 25 kg (od česar ocenjujem da je 30kg izgubljene maščobe in 5 kg pridobljene mišične mase), pa niti en dan nisem stradal ali se počutil prikrajšanega, počutje in kondicija sta se močno popravila (omembe vredne telovadbe se nisem šel, razen osnovnega vsakodnevnega normalnega gibanja, telovaditi sem začel šela kak mesec nazaj, da dobim še kak kg mišic)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2785453] 24.07.19 20:27 · odgovor na: bc123a (#2785439)
Odgovori   +    5
Men so ful hecni OH hejterji in nasploh alternativci v zrelih letih.

Tudi sam sem bil alternativc pri dvajsetih, skor se petindvajsetih, mladost je treba zivet.

Ampak tam do tridesetega, kajsele stiridesetega, pa menda moras pogruntat da je kak clovk bolj pameten od tebe in da so neke stvari v znanosti najbrz globje pogruntali od kobajagi internetnih prerokov?

150 let po darwinu in stalnem napredku znanosti bi eni raka se kar zdravili z dieto, zelisci, ce ne celo molitvijo. Bog jim pomagaj, dobesedno :-)
bc123a sporočil: 48.253
[#2785455] 24.07.19 20:37 · odgovor na: anon-207617 (#2785453)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: bc123a 24.07.2019 20:38
[NemirniTujec]
Men so ful hecni OH hejterji in nasploh alternativci v zrelih letih.
Meni je to se posebej zoprno, ker se mi naceloma ideja low carb diete zdi ok. Namrec, obstaja ena najpomembnejsa stvar pri dieti: da se jo lahko drzis. In s keto dieto, ali skoraj keto dieto po moje marsikateri moski enostavneje shujsa, kot z marsicem drugim. Mislim, poln kroznik cevapov ali raznjicev, dober ajvar, kajmak pa gora mlade cebule, kaj si sploh kot gurmanski dec lahko zelis?

Jaz osebno mislim da je vecina dieteticnih nasvetov totalen fail, ker se ne osredotocajo na to, kaj ima oseba, ki jo v dieto silis, sploh rada, sam stejejo kaj gre v gobec in kaj ne. Ampak za dieto je treba meti zelezno voljo, te pa 80% populacije nime.

Morda je za zenske, ki so kao ful mahnjene na sladko keto dieta cist brezveze, ne vem. Vem pa da se mi ze sline cedijo po Cezarjevi solati po mojem hisnem receptu z majonezno-worchesterskim prelivom, posuti z debelo plastjo parmezana in cca 200 gramov fajn pecene, zacinjene in na drobno narezane piscancje prsovine.

Dude, grem jest :)

PS. Jordanpetersonova dieta, ko samo stejke je... grem stavit da najdes precej vec ljudi, ki bi se je komot drzalo, bolj kot vseh ostalih glupih dietnih domislic iz raznih Jan pa Maj pa Sanj pa kaj je se onih glupih revij za babnice.

Skratka, keto in skoraj keto dieta good, religiozna navezanost na to - njet!
bc123a sporočil: 48.253
[#2785457] 24.07.19 20:41 · odgovor na: anon-20668 (#2785452)
Odgovori   +    1
[matjazfinance]
P: nisem na keto dieti, temveč na "slow carb diet" (google it); v slabem letu sem izgubil vsaj 25 kg (od česar ocenjujem da je 30kg izgubljene maščobe in 5 kg pridobljene mišične mase), pa niti en dan nisem stradal ali se počutil prikrajšanega, počutje in kondicija sta se močno popravila (omembe vredne telovadbe se nisem šel, razen osnovnega vsakodnevnega normalnega gibanja, telovaditi sem začel šela kak mesec nazaj, da dobim še kak kg mišic)
Saj jaz sem tudi na eni taki "kao keto" dieti, pri cemer je tisti kao zaradi tega, ker je plan 0 carb, potem jih pa po nuji lajfa vseeno nekaj konca v ustih. In prekleto razumem, zakaj je popularna - ce mas denar je to fakin pozrtija, pa se shujsas ponavadi, razen ce si freak of nature ki lahko zre cisto mascobo pa mu ne gre na bruhanje.

Ne pa delati iz tega religije, pliz.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2785458] 24.07.19 21:02 · odgovor na: bc123a (#2785457)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [matjazfinance]
> P: nisem na keto dieti, temveč na "slow carb diet"...

Saj jaz sem tudi na eni taki "kao keto" dieti...

Ne pa delati iz tega religije, pliz.
Res ni treba delati ideologije, religije in trpeti. Človek pravzaprav išče dobro počutje in išče idealne kile, ki podpirajo dobro počutje. Občasno sem se igral z dietami...no ja, malo dol, veliko gor pa dol...Kaj pa danes? Z ženo se odločiva, da po 18. uri ne bova nič jedla, potem omiliva, da po 19. uri ne bova nič jedla in je to to, brez težav, brez nezadovoljstva, nakar spet pozabiva na 19. uro (saj velikokrat v podjetju delava do 20. ure)...potem ponovno po 18. uri ne bova jedla, tudi po 19. uri, včasih pride prav, da po 21. uri zvečer ne bova nič jedla...danes sva pravkar prišla iz podjetja, ura je že 21....priznam malo sem lačen...
crt sporočil: 27.256
[#2785461] 24.07.19 21:20 · odgovor na: bc123a (#2785455)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 24.07.2019 21:21
[bc123a]
Meni je to se posebej zoprno, ker se mi naceloma ideja low carb diete zdi ok. Namrec, obstaja ena najpomembnejsa stvar pri dieti: da se jo lahko drzis. In s keto dieto, ali skoraj keto dieto po moje marsikateri moski enostavneje shujsa, kot z marsicem drugim. Mislim, poln kroznik cevapov ali raznjicev, dober ajvar, kajmak pa gora mlade cebule, kaj si sploh kot gurmanski dec lahko zelis?
mislim, da je po % carbs v masi cebula netrivialna, cca pol krompirja in nekje tam kot krenje. (ja, mlada manj.) kar ni tako nenavadno, pac rastline spravljajo zalogo v gomolje / cebule.

keto/paleo sicer rula. bistveno pri vsaki menjavi rezima hrane je to, da najdes znotraj njega mnozico, ki ti ustreza in se ne pocutis ves cas prikrajsan. za nekoga, ki mu non carb zadeve tkoaltko dobro grejo, je to, kot pravis, cisti win. ni omejeno na spol :)
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2785466] 24.07.19 23:19 · odgovor na: bc123a (#2785457)
Odgovori   +    3
[bc123a]
Ne pa delati iz tega religije, pliz.
Ni religije, so pa rezultati.

Kvečjemu je religija brez osnove nabijanje, da je nujno jesti žitarice in "uravnoteženo prehrano" (ki je nikoli ne definirajo - če že, pa ugotoviš da če bi ubogal, rata čisti dizaster od prehranjevanja, rezultat pa debelost, sladkorna in visok pritisk/srčne bolezni)

(ne leti nate, temeč na blejanje dohtarjev in "nutricionistov" zadnjih cca 50 let)
bc123a sporočil: 48.253
[#2785468] 25.07.19 00:03 · odgovor na: crt (#2785461)
Odgovori   +    0
[]
> [bc123a]
> Meni je to se posebej zoprno, ker se mi naceloma ideja low carb diete zdi ok. Namrec, obstaja ena najpomembnejsa stvar pri dieti: da se jo lahko drzis. In s keto dieto, ali skoraj keto dieto po moje marsikateri moski enostavneje shujsa, kot z marsicem drugim. Mislim, poln kroznik cevapov ali raznjicev, dober ajvar, kajmak pa gora mlade cebule, kaj si sploh kot gurmanski dec lahko zelis?

mislim, da je po % carbs v masi cebula netrivialna, cca pol krompirja in nekje tam kot krenje. (ja, mlada manj.) kar ni tako nenavadno, pac rastline spravljajo zalogo v gomolje / cebule.

keto/paleo sicer rula. bistveno pri vsaki menjavi rezima hrane je to, da najdes znotraj njega mnozico, ki ti ustreza in se ne pocutis ves cas prikrajsan. za nekoga, ki mu non carb zadeve tkoaltko dobro grejo, je to, kot pravis, cisti win. ni omejeno na spol :)
Krompir 17g/100g
Mlada čebula 7g/100g.

Oba od tega 2.5g dieatary fiber

Kar pomeni efektivno da ima krompir 3x več. Neprimerljivo!
bc123a sporočil: 48.253
[#2785471] 25.07.19 05:44 · odgovor na: bc123a (#2785468)
Odgovori   +    1
> mislim, da je po % carbs v masi cebula netrivialna, cca pol krompirja in nekje tam kot krenje. (ja, mlada manj.) kar ni tako nenavadno, pac rastline spravljajo zalogo v gomolje / cebule.

Krompir 17g/100g
Mlada čebula 7g/100g.

Oba od tega 2.5g dieatary fiber

Kar pomeni efektivno da ima krompir 3x več. Neprimerljivo!
Pa tradicionalno se k cevapom je lepinja, ne krompir :)

Pita bread: Total Carbohydrate 56 g/100 g od tega Dietary fiber 2,2 g/100g

Ce si dec in je zena razumevajoca je mlada cebula idealen nadomestek za kruh :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2785490] 25.07.19 08:39 · odgovor na: (#2785482)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: bc123a 25.07.2019 08:46
[kren]
Gluten v lepinji je tudi škodljiv.
Gluten ni skodljiv za 99% populacije. Je beljakovina.

Seveda pa to ne bo odvrnilo raznih dusevno zmedenih "prehranskih gurujev" (kolikor vem so to sicer ponavadi babe), da ne bi postavljali takih vprasanj:

www.verywellfit.com/...ree-562390

AHAHAHAHAHA....

"Gluten-free seitan substitute"

happyherbivore.com/2...an-recipe/

Nadomestek nadomestka za meso. Mental disease indeed.

Ni cudno da se taki zvarki pojavljajo na sajtih z imenom "green planet". Skratka kumbaya do konca.

www.onegreenplanet.o...ee-seitan/

Mislim, gluten-free seitan je tako kot fat-free majoneza...
anon-234516 sporočil: 1.943
[#2785493] 25.07.19 09:09 · odgovor na: (#2785482)
Odgovori   +    1
[kren]
Gluten v lepinji je tudi škodljiv. Na koncu prideš do tega, da skoraj vsa hrana škodi... če pretiravaš z njo. Zato je rešitev zmernost, na pa pretiravanje v eno ali drugo skrajnost. Steve Jobs je bil recimo vegan, ker je bil prepričan, da hrana živalskega izvora povzroča raka... na koncu je pa pri 56 letih umrl od raka. Kljub veganski prehrani... ali pa ravno zaradi nje.
Gluten je škodljiv, ker povzroča vnetja v telesu, bolj ko je oslabljen imunski sistem, več je tega.
Ampak debata je šla v čisto drugo smer.
Zaradi mene se lahko prehranjujete s čimer koli, moti me to, da se na moj račun zdravstvenih prispevkov, od tega futrajo farmacija, zdravstvo kot osebje in leni slovenčki, ki za svoje zdravje ne naredijo nič.

Pošteno bi bilo, da je kot pri avtomobilskem zavarovanju, bonusi za nekoriščenje zdravstvenih storitev. Tisti, ki ga koristijo pa naj na polno plačujejo zdravstveno zavarovanje. (na račun onih, ki bi imeli bonuse, bi se verjetno to podražilo.) .

To bi bilo približno pošteno. Kot sem že napisala sem za del socialnih storitev, vsak je kdaj pa kdaj bolan, prometne nesreče,,,,........ampak, da se nek lenuh na moj račun zdravi, pa kaj ste nori.
bc123a sporočil: 48.253
[#2785497] 25.07.19 09:22 · odgovor na: (#2785494)
Odgovori   +    2
[kren]
> [adana]
> Gluten je škodljiv, ker povzroča vnetja v telesu

Pa ne vsem. Če izvzamemo tisti procent ljudi s celiakijo, imajo največ težav z glutenom tisti, ki so leta in leta pretiravali z njim. Večini pa gluten ne škodi... v zmernih količinah seveda.
Torej veganske kumbaya babnice, ki so najprej zrle seitan v velikih kolicinah, sedaj pa pravijo da jim gluten skodi?
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2785498] 25.07.19 09:24 · odgovor na: (#2785494)
Odgovori   +    1
[kren]
Pa ne vsem. Če izvzamemo tisti procent ljudi s celiakijo, imajo največ težav z glutenom tisti, ki so leta in leta pretiravali z njim. Večini pa gluten ne škodi... v zmernih količinah seveda.
Poleg celiakije obstaja tudi glutenska intoleranca.
Iz strokovnega časopisja, da ne bo vse kar tako iz interneta:
www.cosmopolitan.si/...ignoriras/
bc123a sporočil: 48.253
[#2785499] 25.07.19 09:24 · odgovor na: anon-234516 (#2785493)
Odgovori   +    1
[adana]
> [kren]
> Gluten v lepinji je tudi škodljiv. Na koncu prideš do tega, da skoraj vsa hrana škodi... če pretiravaš z njo. Zato je rešitev zmernost, na pa pretiravanje v eno ali drugo skrajnost. Steve Jobs je bil recimo vegan, ker je bil prepričan, da hrana živalskega izvora povzroča raka... na koncu je pa pri 56 letih umrl od raka. Kljub veganski prehrani... ali pa ravno zaradi nje.

Gluten je škodljiv, ker povzroča vnetja v telesu, bolj ko je oslabljen imunski sistem, več je tega.
Ni res. Obstaja diagnosticirana in potrjena preobcutljivost na gluten, ki se ji rece celiaklija in ima svojo diagnozo. Na vsakega taksnega pride se 1000 ljudi, ki iscejo v glutenu razloge za slabo pocutje, ker je to pac moderno, za tiste pa postavijo zdravniki taksno nedefinirano diagnozo "preobculjivost", ki je dejansko "pacient pravi da se ob glutenu slabo pocuti, objektivno pa tega nismo mogli dokazati".

Gluten je velika in neumna prehranska histerija. Kot pravim, sedaj ga pa furajo v glavnem babnce, ki so prej sejtan zrle ker so itak eko bio vegan naravno biodinamicno in kajjazvem se...
anon-234516 sporočil: 1.943
[#2785501] 25.07.19 09:35 · odgovor na: bc123a (#2785497)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [kren]
> > [adana]
> > Gluten je škodljiv, ker povzroča vnetja v telesu
>
> Pa ne vsem. Če izvzamemo tisti procent ljudi s celiakijo, imajo največ težav z glutenom tisti, ki so leta in leta pretiravali z njim. Večini pa gluten ne škodi... v zmernih količinah seveda.

Torej veganske kumbaya babnice, ki so najprej zrle seitan v velikih kolicinah, sedaj pa pravijo da jim gluten skodi?
Ko nimaš protiargumentov ali je v nasprotju s tvojo rigidnostjo, začneš z žalitvami, toje tvoj protiargument in kot tak si res verodostojen.
aimon sporočil: 1.924
[#2785506] 25.07.19 10:11 · odgovor na: (#2785503)
Odgovori   +    1
[kren]
Mandlje recimo prehranski guruji reklamirajo kot super hrano, ampak malo ljudi, ki se bašejo z njimi ve, da vsebujejo oksalate, ki povzročajo ledvične kamne.
Še več kot mandljni, pa oksalate vsebujejo arašidi. Ni dobro uživati tudi preveč C vitamina, ker se višek pretvarja v oksalat.

Vir: Dieta z omejenim vnosom oksalata - Slovensko nefrološko društvo
bc123a sporočil: 48.253
[#2785511] 25.07.19 10:24 · odgovor na: anon-234516 (#2785501)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bc123a 25.07.2019 10:25
[adana]
> [bc123a]
> > [kren]
> > > [adana]
> > > Gluten je škodljiv, ker povzroča vnetja v telesu
> >
> > Pa ne vsem. Če izvzamemo tisti procent ljudi s celiakijo, imajo največ težav z glutenom tisti, ki so leta in leta pretiravali z njim. Večini pa gluten ne škodi... v zmernih količinah seveda.
>
> Torej veganske kumbaya babnice, ki so najprej zrle seitan v velikih kolicinah, sedaj pa pravijo da jim gluten skodi?

Ko nimaš protiargumentov ali je v nasprotju s tvojo rigidnostjo, začneš z žalitvami, toje tvoj protiargument in kot tak si res verodostojen.
Ce se hoces temu izogn8iti pac predlozi dokaz za trditev "Če izvzamemo tisti procent ljudi s celiakijo, imajo največ težav z glutenom tisti, ki so leta in leta pretiravali z njim."

Ker kolikor jaz poznam, to absolutno ne drzi medicinsko, gotovo pa drzi psiholosko, ker gre za ljudi ki jim psiha udarja na prehranjevanje prej in pozneje.

In tole "Gluten je škodljiv, ker povzroča vnetja v telesu, bolj ko je oslabljen imunski sistem, več je tega."
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2785516] 25.07.19 10:41 · odgovor na: anon-20668 (#2785466)
Odgovori   +    4
[matjazfinance]
> [bc123a]
> Ne pa delati iz tega religije, pliz.

Ni religije, so pa rezultati.

Kvečjemu je religija brez osnove nabijanje, da je nujno jesti žitarice in "uravnoteženo prehrano" (ki je nikoli ne definirajo - če že, pa ugotoviš da če bi ubogal, rata čisti dizaster od prehranjevanja, rezultat pa debelost, sladkorna in visok pritisk/srčne bolezni)

(ne leti nate, temeč na blejanje dohtarjev in "nutricionistov" zadnjih cca 50 let)
To je res ful dobr, kako si bil cel lajf 30 kil predebel, zdaj pa si v susu ratal ne le zdrav, ampak celo bolj pameten od dohtarjev, s tem ko si 25 kil zgubil.

Ko isces "prehransko Resnico" v 50.000 letnih navadah homo sapiensa... in si prepoves JABOLKA, ti razum mora kazati, da si nekje cudno zavil?

Ljudje so pogruntali poljedelstvo in upprabo zitaric - katevem, pred 10.000 - 8.000 leti? Svinjsko se redit in umirat od sladkorne pa smo zaceli zadnjih 30, morda 40 let?

Pac radikalno podcenjujemo kolicino energije (ja, v teh groznih OH), ki jo nosijo zitarice, naj bo skleda riza ali testenin ali lep kos kruha. Ce bi sedeci clovek pojedel 1600 - 1800 kalorij, ne bi bilo debelih, pa tudi ce makarone zre (seveda bi mu s tem primanjkovalo cel kup pomembnih hranil, i get it). Dvorne gospice 18. stoletja vecinoma niso bile debele - ker niso smele bit. Ce bi se sodoben clovek dnevno za ubogo eno uro zasvical, in pojedel 2000 - 2200 kalorij, se pravtako ne bi zredil. Ce pa jes tako kot fizicni delavec ali sportnik, kalorije pa porabljas z napetim gledanjem videov Jordana Petersona, potem pa seveda imamo problem.

Homo sapiens in drugi hominidi pred njim so vec kot milijon let zrli sladke sadeze do dneva danasnjega. Se vedno imamo temu prilagojeno zobovje. Bistveno kasneje so se naucili handlat ogenj, kar je odprlo pot za prebavo mesa in zivalske mascobe, ki nam surovi ne grejo najbolj. To je bil great success, ker se te stvari lahko shrani, in tudi lovi pozimi. Najvecji prehranski success pa je bilo ravno poljedelstvo zitaric nekaj tisoc let nazaj, ki je omogocilo stalne naselbine, predvidljiv vir hrane, in s tem razvoj civilizacije!

Vse to ti je znano, ampak ker se brez religiozne pripadnosti nisi sposoben kontrolirati, pac potrebujes neko pravljico o Resnici, ki ti pomaga necemu slediti. Ne se zdaj razpocit - to je zelo normalno, tudi sam sem tak, zato pa razne religije zanjejo (zanjejo, hehe, kletvica :-)) take uspehe odkar obstajamo.

Mnozicni bajsiji, ki trpijo od polnega hladilnika so success zadnjih desetletij. Saj tudi medicina bo pocasi sprejela, da bajsiju mora rect "ocitno ne mores nehat zret, daj vsaj beljakovine in mascobe in vlaknine, ne pa cukra. Bos v bolnisnici pristal kakih 10 let kasneje, pa manj debel bos", ker povsem razumno navodilo "daj manj zri in vec se giblji" zal ne deluje.

S tem ko prehajamo v druzbo obilja, kjer lahko tudi nevzgojena in nekultivirana raja pozre kolikor hoce, bo resnicno treba spremeniti pogled na hrano in cloveskem govedu futrat predvsem meso in zelenjavo na maslu, zitarice in sladkarijo pa obdavciti da bo 2x drazja od mesa. Ideja bi sicer bila, da se clovesko govedo nauci samokontrole, brzdanja, "eighty percent full" kot temu rece gospoda - ampak za kaj takega je potrebno vzet jim froce in diktatorsko zapovedat dieto in formalno z zakonodajo prepovedat odgovorne polozaje in javno zdravstvo za debele ljudi. Tega pa upam da ne bomo delali, ker sem tudi jaz sam en tako lepo rejen, nebrzdan bik :-)

Ko bomo tako dalec, da si bodo nizji sloji lahko privoscili redno prenaziranje z mesom, bo seveda tudi to prineslo mnozicne zdravstvene tezave, ker pac nobeno prenaziranje ni kul. Ampak so what, we'll burn that bridge when we get there.
crt sporočil: 27.256
[#2785517] 25.07.19 10:54 · odgovor na: anon-207617 (#2785516)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 25.07.2019 11:04
[NemirniTujec]
Ljudje so pogruntali poljedelstvo in upprabo zitaric - katevem, pred 10.000 - 8.000 leti? Svinjsko se redit in umirat od sladkorne pa smo zaceli zadnjih 30, morda 40 let?
en.wikipedia.org/wik...f_diabetes

(za cifre ranga 10.000 let nazaj je pa svoh z viri, jebiga)

umret od sladkorne je sicer luksuz, ki ga imas s tem, da nisi umrl od podhranjenosti, bolezni, orozja... in pridejo drugi problemi lahko do izraza.

nekaj takega kot tebi ze omenjena tista nasa sirsa sorodnica, ki sploh ni imela problemov s scitnico - ker so jo ustrelili zaradi smiranja z nemskim oficirjem.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2785524] 25.07.19 11:21 · odgovor na: anon-207617 (#2785516)
Odgovori   +    3
[NemirniTujec]
Ljudje so pogruntali poljedelstvo in upprabo zitaric - katevem, pred 10.000 - 8.000 leti? Svinjsko se redit in umirat od sladkorne pa smo zaceli zadnjih 30, morda 40 let?
Ne jemo več istih žitaric.
grainstorm.com/pages...dern-wheat
anon-518732 sporočil: 934
[#2785526] 25.07.19 11:37 · odgovor na: anon-154083 (#2785524)
Odgovori   +    0
[jani1974]
> [NemirniTujec]
> Ljudje so pogruntali poljedelstvo in upprabo zitaric - katevem, pred 10.000 - 8.000 leti? Svinjsko se redit in umirat od sladkorne pa smo zaceli zadnjih 30, morda 40 let?

Ne jemo več istih žitaric.
grainstorm.com/pages...dern-wheat
vse te debate so že smešne, ješ zmerno in raznoliko in nimaš problemov, takoj ko z nečem močno pretiravaš in veliko izločaš to vodi v težave, ni tukaj nobene velike znanosti potrebne. pa seveda hrano si pripravljaš iz osnovnih sestavin, ne iz nekih stokrat predelanih zadev iz tovarn.
aimon sporočil: 1.924
[#2785530] 25.07.19 12:03 · odgovor na: (#2785527)
Odgovori   +    0
[kren]
Zadnjič sem nekje prebral, da je intoleranca na gluten v bistvu intoleranca na glifosat.
"... je ključen podatek, da se je število ljudi z diagnozo intolerance na gluten in celiakije povečalo prav v obdobju, ko se je v kmetijstvu povečala uporaba glifosata, zlasti s prakso vlaženja zrn s tem kontroverznim herbicidom tik pred žetvijo. Z njo so začeli v osemdesetih letih, od leta 1990 pa je to rutina." revijazarja.si/clane...a-glifosat
crt sporočil: 27.256
[#2785534] 25.07.19 12:16 · odgovor na: aimon (#2785530)
Odgovori   +    3
[aimon]
uporaba glifosata, zlasti s prakso vlaženja zrn s tem kontroverznim herbicidom tik pred žetvijo
ha?

ok, je tu kaksen kmet s polnim delovnim casom?

kakor gledam na vasi okoli sebe, prvic slisim, da bi kdo vlazil zrna s cemerkoli pred zetvijo.

Strani: 1 2 3 4 5 6 7