Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

1011Arist sporočil: 1.046
[kren]
Problem je, da je v Sloveniji preveč prisesanih na proračun in premalo tistih, ki ga polnijo. To enostavno ni vzdržno. Oziroma je vzdržno samo ob vse višjih dajatvah.
To, kdo polni proračun je ena blesava floskula, ki ga ustvarja po nalogu interesnih skupin nekaj PR norcev, mnogi pa jim strumno sledijo, ker je to lahko tudi politični program.
Poglejmo raje kruta števila.

Davčni prihodki v Sloveniji so v teh razmerjih
6,5 milijard prispevki za pokojnine in zdravstvo
6,0 milijard DDV + Trošarine
1,2 milijarde dohodnina
1,0 milijarda DDPO (davek na dobičke podjetij)
1,0 milijarda občinski davki

Pri nekaterih ljudeh obstaja butasta predstava, da oni dajejo v državno malho, zato da to javni sektor porabi.

Zgoraj lahko vidiš, da v malho dajejo tako tisti iz privatnega sektorja kot tisti iz javnega sektorja.

Davčne prihodke vplačuje 1,57 milijona ljudi v Sloveniji (upošteval sem tiste, ki pridobivajo razpoložljivi dohodek (plače in pokojnine)

Zaposlenih v javnem sektorju je cca 180.000, kar je v strukturi vplačnikov 11,5% ti zaposleni vplačajo 19,5% vseh davčnih vplačil in so najbolj obremenjena skupina, saj je razmerje med deležem njihovih vplačil in njihovim številčnim (strukturnim) deležem 1,7

Zaposlenih v privat sektorju je okoli 770.000, kar predstavlja v strukturi vplačnikov 49% ti pa skupaj z njihovimi delodajalci vplačajo 70% vseh davčnih vplačil in so srednje obremenjena skupina, saj je razmerje med deležem njihovih vplačil in njihovim številčnim (strukturnim) deležem 1,4

Upokojencev je v strukturi vplačnikov 39,5% vplačajo pa 10,5% vseh davčnih vplačil in so najmanj obremenjena skupina, saj je razmerje med deležem njihovih vplačil in njihovim številčnim (strukturnim) deležem 0,27.

Torej samopoveličevanje, da so v privat sektorju edini, ki skrbijo za državo in njeno blagostanje ne zdrži nobene resne presoje, razen gostilniških debat.

Držba se je tako razvila, da tudi zdravniki, šolniki, ... plačajo velik delež davkov, ki se delno porabijo za njihove plače, delno pa za zagotavljanje skupnih potreb celotne družbe:
zdravje, znanje, infrasturktura, varnost, socialna varnost.