Izbrani forum: Moje finance

Izbrana tema: članek Petra bi vložila 180 tisočakov v stanovanje. Je to pametno?

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (45)

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
[crt]
> [NemirniTujec]
> > [crt]
> > > [NemirniTujec]
> > > In zakaj bi nekaj tako bedastega sploh recikliral?
> >
> > mogoce se odgovor zacne pri tem, da od 2015 pa do danes kljub petri se vedno ni prisel konec zgodbe.
> >
> > (the bear case is always more intellectually attractive, etc)
>
> No, se dobro da ne reciklirajo "mi imamo najvecjega" (Publikum balkan, 2007).

dno cen stanovanj je bilo q3 2014 (vir nedavni clanek by tadejk www.finance.si/89448...zelo-hitro ).

ob zacetku 2015 je ecb zacela qe (ie. pobirati denar z drevesa, na katerem raste denar).

petra je poleg tega ze tako relativno dobrega timinga zadela ravno tocko, od katere dalje so bili vsi kvartalni bdp impulzi visji, in kupila zadevo z leverage x 10.

gledano z 10/10 rearview mirror pogledom je bil nakup zelo lepo izveden (ce je seveda potem bil).

zadeva je zrasla recimo 30% (glede na to, da so stanovanja samo v zadnjih dveh letih 19%). petra je naredila 300%.

v prejsnji buli je bil low point -35% (vir isti, glede na komatoznost inflacije v tem obdobju po moje ni kljucno, a gledamo nominalno ali "realno").

ce bo bula enake velikosti, bo petra seveda pod vodo. morda pa je bila zadovoljna s 300% (ali 100% ali 200%), prodala in to bere in se smeji. ka te vem. zivljenje je sestavljeno iz samih posebnih primerov :)

moje nagnjenje do advocatus diaboli ti je znano, jemlji v tem duhu. drzi pa vse.
Leta 2015 90% nepr kreditov za ljudi ki niso simona dimic ni bilo.

Zdaj zakaj so bili petri pripravljeni iti na roko z 90% - ko bi znao, morda ima dodatne nepremicnine, ki jih lahko da pod hipoteko. Ampak potem njena investicija ni vec 20k, in donos ni vec 300%, pac pa je na kocko postavila precej vec - in se je in hindsight izslo seveda, ce je kupila prav cas in bo prodala prav cas. Kljub vsem davkom, provizijam in delu s tem.

Se vedno pa mislim da je osnovna ideja - ne glede na to kje v nepr. ciklu se nahajamo - izredno neumna, ker nakljucna "petra z 20k pri 45 letih" nima pojma o rizikih in donosih, ki jih s tako odlocitvijo sprejema, ker v downturnu lahko ostane tudi brez podedovane/pojazbinjene nepremicnine, ki jo bo morala dati v hipoteko za pridobitev tega kredita.

Dvomim da si je petra pri 45ih rekla "fuck kok je dolgcajt, dajmo bajto na hipoteko in z 10x vzvodom investirajmo prihranke v ljubljanski realestate market, pa bude sta bude" - pac pa je menila da je pridna in preudarna.

... razen ce je porocena s frajerjem ki pac gamblanje z 20 do 40 jurjev komot pozre zato da je mir pri hisi in da so froci siti in cunje oprane... takih peter je kolikor hoces in ja, vcasih jim pac rata.