Strani: 1

anon-192115 sporočil: 95
[#2750600] 02.01.19 10:28
Odgovori   +    6
Vse čestitke razvojnikom ampak kaj, če bi kot celotna skupnost naredili kaj več, da bi bilo mikroplastike manj v okolju. Za začetek bi lahko nadomestili vse plastične vrečke s papirnimi in progresivno obdavčili vse proizvajalce, ki nam vsiljujejo kupe plastične embalaže.
anon-476752 sporočil: 484
[#2750625] 02.01.19 14:28 · odgovor na: anon-192115 (#2750600)
Odgovori   +    1
Ojej, ponovno prav žalostno, kako se spravkjate na napačne... Za ta pojav niso odgovorni proizvajalci. Trgovci so tisti, ki diktirajo kompletno vsa pravila igre v celotnem živilsko predelovalnem sektorju, vključno z embalažo. Diskontni trgovci so najodgovornejsi za svinjanje z embalažo, ker brez embalaže sploh ne obstajajo.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2750650] 02.01.19 16:30 · odgovor na: anon-192115 (#2750600)
Odgovori   +    2
[johan55]
Vse čestitke razvojnikom ampak kaj, če bi kot celotna skupnost naredili kaj več, da bi bilo mikroplastike manj v okolju. Za začetek bi lahko nadomestili vse plastične vrečke s papirnimi in progresivno obdavčili vse proizvajalce, ki nam vsiljujejo kupe plastične embalaže.
Japaja, prav hecno mi je kako folk naseda takšni propagandi: vse plastične vrečke bodo poslej prodajali za 200% dražje in potem bo vse boljše.

p.s.
Samo prvič in zadnjič sem uporabljal papirno vrečko za mešane smeti, potem ko se je vsebina znašla na tleh moje kuhinje.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2750671] 02.01.19 18:14 · odgovor na: anon-204390 (#2750650)
Odgovori   +    2
[vickibedi]
Japaja, prav hecno mi je kako folk naseda takšni propagandi: vse plastične vrečke bodo poslej prodajali za 200% dražje in potem bo vse boljše.
Če bo treba te vrečke zdaj plačevati, se bo poraba najbrž vseeno nekoliko zmanjšala. Ker, če je zastonj, potem folk pač vzame tisto zastonjsko in se niti ne trudi, da bi v štacuno vzel svojo vrečko. Razen morda kakšnih čudakov, ki jim je mar za okolje. Sicer pa so vrečke le del problema. Vsaj tolikšen problem kot vrečke same je po mojem to, kar se z njimi dogaja potem, ko odslužijo namenu. Zbiranje in uničevanje torej.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2750675] 02.01.19 18:35 · odgovor na: robi2107 (#2750671)
Odgovori   +    3
[robi2107]
> [vickibedi]
> Japaja, prav hecno mi je kako folk naseda takšni propagandi: vse plastične vrečke bodo poslej prodajali za 200% dražje in potem bo vse boljše.

Če bo treba te vrečke zdaj plačevati, se bo poraba najbrž vseeno nekoliko zmanjšala. Ker, če je zastonj, potem folk pač vzame tisto zastonjsko in se niti ne trudi, da bi v štacuno vzel svojo vrečko. Razen morda kakšnih čudakov, ki jim je mar za okolje. Sicer pa so vrečke le del problema. Vsaj tolikšen problem kot vrečke same je po mojem to, kar se z njimi dogaja potem, ko odslužijo namenu. Zbiranje in uničevanje torej.
Vse vrečke v Mecatorju, Šparu ali Hofferju že leta plačujemo (12-25 centov na kos).
Kaj misliš da bo boljše potem ko jih bom plačevali po 0,50- 1 EUR ?
robi2107 sporočil: 4.272
[#2750687] 02.01.19 19:10 · odgovor na: anon-204390 (#2750675)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
Vse vrečke v Mecatorju, Šparu ali Hofferju že leta plačujemo (12-25 centov na kos).
Jih ne. Tiste na samopostrežnih blagajnah so bile do sedaj zastonj. Vsaj v Šparu in Mečkatorju. Hofer pa samopostrežnih blagajn tako ali tako nima.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2750688] 02.01.19 19:14 · odgovor na: robi2107 (#2750687)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-204390 02.01.2019 19:16
[robi2107]
> [vickibedi]
> Vse vrečke v Mecatorju, Šparu ali Hofferju že leta plačujemo (12-25 centov na kos).

Jih ne. Tiste na samopostrežnih blagajnah so bile do sedaj zastonj. Vsaj v Šparu in Mečkatorju. Hofer pa samopostrežnih blagajn tako ali tako nima.
Nisem govoril o samopostrežnih, amapk o rednih. Samopostrežnih se ne poslužujem čim manj, ker moraš klicat opeeraterko da uveljasviš bonuse....

Ampak človek ..WTf poglej od zgoraj, ali res misliš da bo ta trip rešil problem mikroplastike v ribah in naših telesih ? ;)

www.youtube.com/watc...dleb26ChTA
robi2107 sporočil: 4.272
[#2750699] 02.01.19 20:07 · odgovor na: anon-204390 (#2750688)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: robi2107 02.01.2019 20:10
[vickibedi]
> [robi2107]
> > [vickibedi]
> > Vse vrečke v Mecatorju, Šparu ali Hofferju že leta plačujemo (12-25 centov na kos).
>
> Jih ne. Tiste na samopostrežnih blagajnah so bile do sedaj zastonj. Vsaj v Šparu in Mečkatorju. Hofer pa samopostrežnih blagajn tako ali tako nima.

Nisem govoril o samopostrežnih, amapk o rednih. Samopostrežnih se ne poslužujem čim manj, ker moraš klicat opeeraterko da uveljasviš bonuse....

Ampak človek ..WTf poglej od zgoraj, ali res misliš da bo ta trip rešil problem mikroplastike v ribah in naših telesih ? ;)

www.youtube.com/watc...dleb26ChTA
Ne bo ravno držalo. O blagajnah sploh nisi govoril, ne o samopostrežnih, ne o rednih. Si pa zato zapisal, da vse vrečke v Mecatorju, Šparu ali Hofferju že leta plačujemo... To pa za Spar in Mečkator, vsaj tam, kjer imajo samopostrežne blagajne, definitivno ne drži. Sicer pa imaš vso pravico, da na samopostrežne blagajne ne hodiš. Jaz jih uporabim kar pogosto, ker gre hitreje.

Ali verjamem, da bo prepoved teh vrečk rešila problem? Seveda ga ne bo, bo pa delno prispevala k njegovemu reševanju glede na to, da so vrečke le del plastične svinjarije, ki se znajde v naravi. Kar se mene tiče, jih lahko tudi takoj v celoti umaknejo iz trgovin. Ne pomnim, kdaj sem nazadnje kakšno kupil. V trgovino grem običajno s kolesom in imam gor dve košari, ki jih potem vzamem s sabo in kar tja noter zlagam tisto, kar bom kupil. Tako se tudi ne morem zajebati in nakupiti preveč, da bi potem lahko tisto zvlekel domov.

www.youtube.com/watc...4uLenhI3Zg

Purple sem imel pa vedno rajši v MkII verziji z Gillanom.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2750712] 02.01.19 21:55 · odgovor na: robi2107 (#2750699)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-204390 02.01.2019 21:59
[robi2107]
> [vickibedi]
> > [robi2107]
> > > [vickibedi]
> > > Vse vrečke v Mecatorju, Šparu ali Hofferju že leta plačujemo (12-25 centov na kos).
> >
> > Jih ne. Tiste na samopostrežnih blagajnah so bile do sedaj zastonj. Vsaj v Šparu in Mečkatorju. Hofer pa samopostrežnih blagajn tako ali tako nima.
>
> Nisem govoril o samopostrežnih, amapk o rednih. Samopostrežnih se ne poslužujem čim manj, ker moraš klicat opeeraterko da uveljasviš bonuse....
>
> Ampak človek ..WTf poglej od zgoraj, ali res misliš da bo ta trip rešil problem mikroplastike v ribah in naših telesih ? ;)
>
> www.youtube.com/watc...dleb26ChTA

Ne bo ravno držalo. O blagajnah sploh nisi govoril, ne o samopostrežnih, ne o rednih. Si pa zato zapisal, da vse vrečke v Mecatorju, Šparu ali Hofferju že leta plačujemo... To pa za Spar in Mečkator, vsaj tam, kjer imajo samopostrežne blagajne, definitivno ne drži. Sicer pa imaš vso pravico, da na samopostrežne blagajne ne hodiš. Jaz jih uporabim kar pogosto, ker gre hitreje.

Ali verjamem, da bo prepoved teh vrečk rešila problem? Seveda ga ne bo, bo pa delno prispevala k njegovemu reševanju glede na to, da so vrečke le del plastične svinjarije, ki se znajde v naravi. Kar se mene tiče, jih lahko tudi takoj v celoti umaknejo iz trgovin. Ne pomnim, kdaj sem nazadnje kakšno kupil. V trgovino grem običajno s kolesom in imam gor dve košari, ki jih potem vzamem s sabo in kar tja noter zlagam tisto, kar bom kupil. Tako se tudi ne morem zajebati in nakupiti preveč, da bi potem lahko tisto zvlekel domov.

www.youtube.com/watc...4uLenhI3Zg

Dobri so ti plastićarji , ampak so bil pred časom :)
Purple sem imel pa vedno rajši v MkII verziji z Gillanom.
Gillan je bil mojster , samo se je postaral. Glenna limam zato, ker je kljub letom održal svoj glas.
Nekoč drugi glas:
www.youtube.com/watc...4fDCwDiWJQ
pa še takrat je bil prvi glas Coverdale :)

Ampak glej ga zdaj Glenna, edino on od takratnih - old fuckerjev lahko še odpoje ta vokal :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2750714] 02.01.19 21:57 · odgovor na: robi2107 (#2750671)
Odgovori   +    0
[robi2107]
> [vickibedi]
> Japaja, prav hecno mi je kako folk naseda takšni propagandi: vse plastične vrečke bodo poslej prodajali za 200% dražje in potem bo vse boljše.

Če bo treba te vrečke zdaj plačevati, se bo poraba najbrž vseeno nekoliko zmanjšala. Ker, če je zastonj, potem folk pač vzame tisto zastonjsko in se niti ne trudi, da bi v štacuno vzel svojo vrečko.
Ze dolgo nisem videl zastonjskih vreck. Ne vem, kje jih vi vidite.

Drugic, "najbrz" je hudo slab argument za kakrsnokoli vladno politiko ali prisilo.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2750722] 02.01.19 22:48 · odgovor na: bc123a (#2750714)
Odgovori   +    3
[bc123a]
Ze dolgo nisem videl zastonjskih vreck. Ne vem, kje jih vi vidite.
Sem dvakrat napisal, da na samopostrežnih blagajnah v Sparu in pri najboljšem sosedu.
Drugic, "najbrz" je hudo slab argument za kakrsnokoli vladno politiko ali prisilo.
Povsem upravičeno je pričakovanje, da bo poraba neke dobrine, ki je brezplačna, večja od porabe te iste dobrine, ki jo je treba plačati. Sploh, če to ni dobrina, ki bi se porabila, ampak se lahko uporabi večkrat. Tako kot recimo ena usrana vrečka, ki jo vtakneš v žep, ko se odpraviš v trgovino.
bc123a sporočil: 48.253
[#2750760] 03.01.19 11:10 · odgovor na: (#2750718)
Odgovori   +    0
[abohte]
So na samopostrežnih blagajnah v Mercatorju in Sparu. Kako jih izdajajo npr. v DM, Lekarni, v tekstilnih trgovinah ter v mnogih privatnih majhnih štacunah pa se ne spomnim, ker jih redko obiščem/tema zame ni dovolj pomembna.
Na samopostreznih blagajnah sem jih videl tudi jaz in ce bo to veljalo za samopostrezne blagajne, jih bodo verjetno morali ukiniti... (blagajne skupaj z vreckami). Kar bi bila velika skoda.
bc123a sporočil: 48.253
[#2750769] 03.01.19 11:33 · odgovor na: (#2750766)
Odgovori   +    1
[abohte]
Zakaj?

Navadno imaš 4 samopostrežne blagajne in ob njej zaposleno, ki nadzira postopek.
Sedaj pač vrečka ne bo zastonj, ampak jo bo verjetneje vsak prinesel s sabo kot na običajni blagajni - glavni razlog za uporabo samopostrežne blagajne je verjetno hitrejši postopek, ne zastonj vrečka (če imam večji nakup, grem jaz vedno na navadno blagajno). Če pa bo želel kupec vrečko kupiti, jo bo pač kupil na samopostrežni prodajalni, tako kot bi jo sicer na navadni blagajni.

Jaz ne vidim nobene večje težave, zaradi katere ne bi mogle ostati samopostrežne blagajne v uporabi.
Zakaj pa imajo potem samopostrezne blagajne zastonj vrecke, ter elaborate sistem doziranja in polnjenja vreck, navadne blagajne pa ne? Nekako domnevam da so te vrecke nelocljivo povezane z delovanjem blagajne.

Osebno vecinoma prinesem svojo vrecko, in to tisto ki je dejansko namenjena za veckratno uporabo (lidlove ali hoferjeve, najpogosteje) in ne gre brez posredovanja operaterja. Tako da sklepam da blagajna ne more biti popolnoma avtomatska, ce imas svoje vrecke.
najobj sporočil: 31.868
[#2750776] 03.01.19 11:49 · odgovor na: bc123a (#2750769)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 03.01.2019 11:53
[bc123a]
> [abohte]
> Zakaj?
>
> Navadno imaš 4 samopostrežne blagajne in ob njej zaposleno, ki nadzira postopek.
> Sedaj pač vrečka ne bo zastonj, ampak jo bo verjetneje vsak prinesel s sabo kot na običajni blagajni - glavni razlog za uporabo samopostrežne blagajne je verjetno hitrejši postopek, ne zastonj vrečka (če imam večji nakup, grem jaz vedno na navadno blagajno). Če pa bo želel kupec vrečko kupiti, jo bo pač kupil na samopostrežni prodajalni, tako kot bi jo sicer na navadni blagajni.
>
> Jaz ne vidim nobene večje težave, zaradi katere ne bi mogle ostati samopostrežne blagajne v uporabi.
Zakaj pa imajo potem samopostrezne blagajne zastonj vrecke, ter elaborate sistem doziranja in polnjenja vreck, navadne blagajne pa ne? Nekako domnevam da so te vrecke nelocljivo povezane z delovanjem blagajne.

Osebno vecinoma prinesem svojo vrecko, in to tisto ki je dejansko namenjena za veckratno uporabo (lidlove ali hoferjeve, najpogosteje) in ne gre brez posredovanja operaterja. Tako da sklepam da blagajna ne more biti popolnoma avtomatska, ce imas svoje vrecke.
... OK, vrečke na samopostrežnih blagajnah v Sparu in Mercatorju sicer ne plačaš, ziher pa niso zastonj, ampak je njihova cena vključena v ceno dela blagajničark, ki jih zaradi samopostrežnih blagajn ne rabijo toliko oziroma rabijo za 4 blagajne samo eno blagajničarko, ki poleg asistiranja nerodnim kupcem mora potrjevati razne popuste in nakup alkoholnih pijač, ki jih lahko kupujejo samo polnoletni ...

P.S.: da bo imel preveč zagreti minister Leben veselje, ker je "uresničil" svojo napoved o ukinitvi brezplačnih vrečk, bodo v Sparu in Mercatorju brez problemov v račun prišteli 1 cent za vrečko na samopostrežnih blagajnah, ne znam pa si predstavljati, kako si bodo kupci (mokro) zelenjavo in sadje nabirali in tehtali brez plastičnih vrečk ... khmm, če zdaj pozabim na tone druge plastike, v katero so zapakirani vsi izdelki, ki se zaradi velikosti in "lepote" plastične embalaže prodajajo dražje in je preveč zagreti minister Leben v svoji vnemi čisto pozabil na njo ...
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2750780] 03.01.19 12:02
Odgovori   +    1
plasticne vrecke so po ocenah razmeroma majhen vir onesnazenja z mikroplastiko.

en.wikipedia.org/wik...cs#Sources

npr. precej bolj vazen vir so avtomobilske gume.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2750794] 03.01.19 12:41 · odgovor na: bc123a (#2750769)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Zakaj pa imajo potem samopostrezne blagajne zastonj vrecke, ter elaborate sistem doziranja in polnjenja vreck, navadne blagajne pa ne? Nekako domnevam da so te vrecke nelocljivo povezane z delovanjem blagajne.

Osebno vecinoma prinesem svojo vrecko, in to tisto ki je dejansko namenjena za veckratno uporabo (lidlove ali hoferjeve, najpogosteje) in ne gre brez posredovanja operaterja. Tako da sklepam da blagajna ne more biti popolnoma avtomatska, ce imas svoje vrecke.
Ni nobenega problema. Celotna odlagalna površina na avtomatski blagajni, vključno s tistimi rogovilami, na katere so navešene vrečke, je povezana s tehtnico, ki tehta poskenirane izdelke. Jaz izdelke odlagam kar tja gor, ne v vrečko, po opravljenem nakupu pa to na brzino zmečem v košaro. Košare pa nikoli ne postavim tja gor, ker jo butasta programska oprema smatra kot artikel. Pa bi se to dalo dokaj enostavno rešiti. Oziroma jo postavim gor šele na koncu, ko že zaključim nakup.
murje sporočil: 5.120
[#2751721] 08.01.19 12:39
Odgovori   +    0
PLASTIČNI ODTIS

Ocenjuje se, da morje po celotnem svetu onesnažuje do 12 milijonov ton plastičnega odpada. To lahko spremenijo vlade. Ministri držav članic EU delajo na spremembah predpisov o odpadu. Mi jih moramo opomniti, da naredijo vse, da se iz našega vsakdana umakne vse več plastičnega odpada. Ali se kdaj vprašaš, koliko plastike na leto uporabljaš.
S kratkim testom lahko odkriješ, koliko je tvoj plastični odtis!

1. Za začetek, koliko plastičnih steklenic z napitki, kupiš na teden?
To so vse plastične steklenice od gaziranih pijač, do flaširane vode?

2. Hvala. Naslednje vprašanje?
Kolikokrat na teden kupiš vroči napitek, za vzeti s seboj?

3. Ko greš v tedensko nabavo sadja in zelenjave, koliko od tega so v plastičnih vrečkah ali ovoju? npr. 1 vrečka jabolk se smatra za 1 živilo!

4. Koliko plastičnih slamic uporabljaš v enem tednu?
* Več kot 10
* od 5 do 10
* Manj kot 5
* Drugo količino
* Ne uporabljam plastičnih slamic

5. Hvala. Ko kupuješ tekoči detergent za posodo ali perilo, uporabljaš posode, ki se lahko polnejo?
* Da
* Ne
Če ne, koliko povprečno steklenic tekočega detergenta kupiš vsak mesec?

6. To so tvoji rezultati.
Pojdi na dno razpredelnice in boš videl koliko plastike porabiš v enem letu!
www.greenpeace.org/c...-plastike/

Strani: 1