Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kaj sem se naučil, ko sem kupoval stanovanje

Strani: 1 2 3 4 5

anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701143] 08.03.18 13:43 · odgovor na: anon-116402 (#2701074)
Odgovori   +    30
[usimoncic]
Pa veš zakaj je tako? Zato, ker v Sloveniji ni večjih stanovanj. V tujini ni noben problem dobiti 150m2 stanovanje. Pri nas lahko dobiš stanovanje za samskega ali par z max enim otrokom, za družino s tremi otroci pa ni šans, da kaj dobiš, sploh če hočeš imeti šek kak delovni kotiček (ja, pri nas snovalci stanovanj še niso slišali, da tudi odrasli rabimo kakšno pisalno mizo in prostor zanjo, ker je potrebno tudi doma kdaj kaj postoriti za službo). Itak pa so tudi cene stanovanj nastavljene tako, da bi za veliko stanovanje dal precej več, kot za gradnjo hiše, zato smo tam kjer smo; torej splača se graditi samo majhna stanovanja.

Sicer je pa na nepremičninskem trgu še en drug fenomen: za najem ne dobiš drugega kot razsulo. Itak, najbolj donosno je, da v eno razsulo nabašeš pet študentov ali sezonskih delavcev. Če bi pa želel solidno opremiti stanovanje ali hišo, in ga dajati v najem eni družini, bi bila cena taka, da si jo nihče ne bi mogel privoščiti oz. bi vsak raje šel v nakup/gradnjo. V tujini pa marsikje funkcionira najemniški trg.
Pravkar sem zakljucil svojo 11. (z besedo: enajsto) selitev v odrasli dobi. Ne gre za studentsko menjavanje sob, vse so se zgodile ob redni sluzbi ali svojem poslu, avtu, dolgorocni partnerki, zadnje stiri selitve naju spremlja tudi pes, k sreci nimam frocov ki bi jih psihicno uniceval s takim lifestylom. Dvakrat sem menjal tudi drzavo.

Navezal se bom na zanimiv citiran tekst in na se dva zapisa in malo primerjal s stanjem v UK.
Star pregovor pravi, da je selitev, poleg izgube službe, eden najbolj stresnih dogodkov v življenju.
[socialkapitalist]
Jaz sem se iz stanovanja v bloku preselil v hišo. To je bila največja napaka. Imam vse, vrt dve garaži, prostora več kot dovolj, samo nečesa mi manjka: Časa. Sem suženj hiše...
Ce si mobilen tip cloveka, selitev ni nikakrsen stres. Slovenija je majhna, najemnine so poceni, prijatelji dobro uro voznje stran. Menjava drzave v srednjih letih... temu se rece stres. Selitveni stres je anahronizem... pripada casu, ko je clovek dokoncal srednjo solo 20 km od doma, in potem v tem 20km krogu dobil sluzbo hisnika ali sivilje za nedolocen cas in kredit, s katerim je na oddeljeni parceli svojih kmetskih starsev zgradil svojo hisko. To so bili drugi casi... v marsicem lepsi, v marsicem pa trpljenja polni. Danes je selitev tudi za Slovence (mlajso generacijo) nekaj zelo vsakdanjega.

Kot pravi socialkapitalist, "hisa po slovensko" ni za vsakega. V taki hisi sem odrascal, in moj iz kmetov zrasli oce je vedno videl neskoncno mnogo prepotrebnih projektov okoli svoje grascine, zgrajene s trdim delom, desetletnim krutim odrekanjem in inflacijo. Tako bivanje sem v dno duse zasovrazil... sele po petnajstih letih koncno nabavljam svojo kosilnico in zago za zivo mejo :-) Lahko pa je tako bivanje pravi blagoslov - in za vecino slovencev je, zato pa imajo take hise. Kaj je stresno delo jih vecina ne ve, domov pridejo po cca 6 urah efektivnega dela dokaj spociti, in njihova hisa ter vcepljanje pridnosti svojim otrokom je njihov hobi.

Pri bivaliscih smo slovenci precej nemsko - avstrijski, tudi francozi niso zelo drugacni - premozni mescani zivijo v boljsih blokih in mescanskih vrstnih ali dvoriscnih vilah, ki so pogosto preurejena v vec stanovanj, revnejsi mescani pa pac v bolj zalostnih blokovskih naseljih. Bogatih mescanov v sloveniji je hudo malo, zato je tudi ponudba sodobnih pet in vecsobnih stanovanj v mestih izredno redka, sploh pa je ni v najemni ponudbi, ker bogatejsi mescan v sloveniji (kot tudi po svetu) v 90% izvira iz bogatejsih okoliscin in ne bo najemal, ampak bo podedoval eno od stanovanj svoje druzine. Da bi nekdo v sloveniji postal bogat z neko svojo aktivnostjo - pa naj bo GG Misic ali Svetelsek ali Pececnik - vecinoma zelo hitro kupi svoj dom okoli Ljubljane, potujocih in najemajocih bogatih ljudi v sloveniji se za vzorec ni - v angliji pa je to pomembne segment, obstajajo agencije ki se samo z njimi ukvarjajo. Celo Zoki mislim da zivi v eni brezvezni malo bolje opremljeni soc bajturi.

slovenski (in tudi nemski) podezelci zivijo v prevelikih hisah na parceli, ki je dokaj neracionalno izkoriscena (pasovi zemlje povsod okoli hise), ker je prostora dovolj, in ker je fizicen stik s sosedom neprijeten. Najraje imamo na meji s sosedom brajde ali zivo mejo. Gradbena parcela v Sloveniji je se vedno precej poceni stvar. V Angliji bi jo spremenili v stiri pasove, spredaj naredili stiri vrstne hiske z dvema parkingoma spredaj in zadaj stiri trakove backyarda - v sloveniji na takem placu stoji ena dvainpol do trinadstropna hisa, okoli so brajde in ziva meja, pa locena garaza za dva avta, pa vrt z gredicami, pa malo sadnega drevja, pa morda se kak peskovnik za froce.

Na otoku, (mislim da tudi v beneluksu) je gostota poselitve visoka ze skoraj 100 let, zato je nacin gradnje drugacen, ker izvira iz te gosto naseljene tradicije. Blokov skoraj ni, ker so navajeni vrstnih his s katerimi racionalizirajo kvadraturo parcele.

Skoraj nihce ne kupi parcele in gradi v svoji reziji; parcela je tisto, kar res veliko stane, pri gradnji pa ni balkanskega amaterizma, in v lastni reziji te bo stalo vec, in ker nimas pojma bos sto stvari zajebal. Nadzornik ki tak posel res obvlada stane toliko kot cela hisa, in je bolj pametno da nadzira projekt gradnje 10 his, kot pa da vsak dan cepi pri tvoji eni sami hiski in gleda kako polamaterski cimrman ne zna postaviti okvirja vrat v steno. Zato zemljo kupujejo developerji, ki gradnjo pocenijo z ekonomijo obsega, in ki jih izvajalci del ne smejo nategniti, ker to ni njegova prva in zadnja bajta, ampak je v poslu ze 30 let in bo se trideset let, in ga izvajalec potrebuje se veckrat. Iskalec nepremicnine pa hiso kupi na trgu (vedno je tudi dovolj novih), svoj cas pa koristno porabi za svojo poklicno dejavnost, ki ima seveda veliko vecjo dodano vrednost kot razpravljanje o novih touchscreenih na avtih v zastonjski prilogi cajtnga z dosegom 50K bralcev. Za Slovenca, ki zivi v druzbi amaterizma, pa je seveda povsem racionalno, da svoj cas porablja z nacrtovanjem gradnje lastne nepremicnine, ker slovenski trg nepremicnin in ponudba izvajalcev del dejansko je tako obskuren in cudaski, da bo prisel ceneje in bolje skozi, kot ce bi opravljal svoj job in gradnjo pustil tistim ki naj bi bili profesionalci.

V UK revnejsi podezelci in mescani zivijo v vrstnih hisah, zadaj pa je v isti sirini dolg vrt. Bogastvo se loci po sirini in dolzini celega projekta: lahko je pred vhodom samo plocnik in avto na ulici, zadaj pa 5m sirok in kakih pet do osem metrov dolg vrticek - in tudi cela vrstna hisa ni siroka vec kot pet metrov, z zidovi se na obeh straneh stika s sosedi. klasicen angleski velemestni slum. Bogatejsi podezelci in mescani (za oboje velja isto - ne kot v nemskem ali slovenskem prostoru, kjer so mescani v blokih, dezelani pa na parcelah!) pa imajo zelo urejeno vrstno hiso ali dvojcek, na elitni lokaciji in z obilnim sprednjim parkingom in vcasih celo sprednjim dvoriscem z malo zelenja, zadaj pa zelo dolg in kakih 8 ali se vec metrov sirok pas, kjer je angleski okrasni vrt s kamnitimi potkami, drevesi, fontanami, pavilijonckom, svasta. Pri polovicki morda celo s potjo ob eni strani s katero se z avtom pride na zadnje dvorisce...

Samostojna ("detached") hisa z zemljo okoli in okoli je tukaj znak resne bogatije - obstaja veliko fejk "samostojnih" his - ki so v bistvu zabite v vrstna naselja, in ce bi hisa lepo bila s stenami od soseda do soseda, bi imel 30m2 vec bivalnega prostora, ampak je zaradi znj spremenljivk hisa ostala locena s svojimi zidovi - zasebnosti nimas nic vec, prostora imas manj, izgube ogrevanja so vecje. "Prave" samostojne hise so vecinoma na podezelju in imajo okoli sebe za cca 3 slovenske klasicne parcele prostora. Tukaj biti na podezelju v samostojni hisi predstavlja velik luksuz, take hise so vecinoma cez pol milijona. Samoumevno je, da ce imas toliko denarja, verjetno en clan druzine ne dela nic drugega kot se svaljka okoli hise in skrbi za estetiko in kvaliteto bivanja, nadzoruje vrtnarje pri njihovem delu in podobno. Sem mel takega soseda... gospa je zjutraj odlaufala svoj krog, in potem z novim RangeRoverjem peljala deco v solo, in potem je nesrecni avto stal doma, dokler ni spet sla po deco. Gospod je vozil nekega biznis class bmwja in je sel zjutraj in prisel zvecer. Vedno vsi nasmejani in preserni.

Kadar morata oba delati za doseganje svojega zivljenjskega standarda, nima nobenega smisla kupovati hise za pol milijona in je vzdrzevati, vidis jo pa le ob poletnih vecerih ko je se dovolj svetlo - preostali cas pa si v sluzbi. Anglezi nimajo fetisa na suzenjstvo svoji lastni hisi, selijo pa se cca trikrat v zivljenju. Najprej sredi dvajsetih - od doma. prisparajo kakih 5 jurjev, starsi primaknejo 10, in je 15 za downpayment, in se kupi kiska za kakih 100 - 120K. Potem v tridesetih, ko je ta hiska v vecini odplacana, se jo uporabi za downpayment in zamenja z bistveno vecjim obrokom kredita za resno hiso v rangu 150 - 400K (odvisno od poslovne uspesnosti para), kjer je dovolj sob, da ima vsak froc svojo (dokler so stari manj kot pet ali sest let so lahko skupaj), da je delovna pisarna, in da ima moz svoj man cave s posteljo, kamor se lahko tudi ponoci umakne pred zeno, ce je spil prevec pirov in zdaj smrdi in smrci.

Potem se se angleza selita ko otroci grejo - downsizing in zbiranje additional retirement funds. Nazaj v manjso hiso, vcasih kar v "retirement neighbourhood", kredita ni vec, lep kos denarja od vecje hise ostane, spet odvisno od poslovne uspesnosti. Najbolj uspesni imajo dve veliki bajti, najmanj uspesni pa so se od starsev odselili v najem in ostali v najemu do smrti.

Najemniski trg je izredno dodelan in raznovrsten. Vse kar sem zgoraj opisal, je mozno dobiti tudi v najem. Najvec je seveda najcenejsega srota, ker je return on investment najvecji, ce kupis vrstno hisko v slumu za 60 jurjev in jo oddajas za 450 - 500 funtov na mesec. Ta racunica nekako laufa do cca 120 jurjev vrednih hisk v razlicno "deprived" okoljih, ko pa cena raste nad to mejo, pa najemnine ne uspejo slediti. Tudi davek na nakup (stamp duty) se zacne pri meji 125 jurjev - do sem je zastonj, potem pa progresivno raste. Socialna drzava pa te fore. Investicijski nakup drazje hise se povrne predvsem s tem, da je morebitno narascanje vrednosti bolj v skladu s splosnim trgom: medtem ko trg raste, slum utegne ostati slum, in lahko nastane se hujsi slum. Hkrati so seveda slumi potencial za veliko rast, ce se zacnejo izboljsevati. Google: gentrification. Drugi plus drage bajte je najemnik za 1500 funtov na mesec - to je bolj zanesljiv placnik in dela manj sranja, kot tri sirotinje, ki ti vsaka placuje 500 - ampak slej ali prej bo tak kupil nekaj svojega, medtem ko siromakov ne zmanjka.

Sam sem imel zelo zelo hude tezave z iskanjem spodobnega najemniskega bivalisca, ki sprejme psa. Veliko tezje kot v Sloveniji. Pes je namrec v Angliji ravno tako luksuz in z njim izrazas svoj socialni polozaj... Sirotinje ki si ga omislijo, imajo ponavadi pitbula neznanega izvora, nevzgojenega, nezdravljenega, recept za probleme. Zato landlordi dopuscajo zivali vecinoma samo v razritih podrtijah. Clovek ki je kupil rodovniskega setra ali nemsko dogo in je zival vzgojena in kulturna... je najbrz prej poskrbel za svoj lastniski dom, preden razmetava 200 funtov na mesec za psa. Razen ce je prisel s Slovenije, jebemti.

Zanimivo je, da kljub veliko vecji gostoti poselitve anglezi v resnici zivijo na precej vecji kvadraturi od slovencev - zaradi racionalnosti. Povprecni Slovenci imajo trinadstropne hise na parcelah - zivijo pa v 90% samo v eni etazi. podstresja so prazna, ali cakajo na fiktivno odrasle otroke, ki si bodo gotovo zeleli ziveti nad glavami svojih starsev, spodnje etaze pa so ponavadi polne razne ropotije in projektov, vcasih garaz za avte. V slovenskih blokovskih stanovanjih "dvosobno" pomeni kuhinja, kopalnica in dve sobi. "Trosobno" ima se dnevno sobo zraven, spalnico za odrasle in eno sobo v katero stlacimo froce. V Angliji "dvosobno" recejo "two bedroom" in to pomeni dve spalnici v zgornji etazi, pa kopalnica je tudi zgoraj (britanski otok je raven in je zgodovinsko bilo fajn, da voda z wcja in kopalne kadi odteka iz visine :-)). Spodaj je dnevna soba ("reception room" temu recejo) in kuhinja z jedilnico, marsikdaj tudi locen WC. Angleski spodnji sloj zivi v takih dvospalnicnih in trospalnicnih vrstnih hiskah, ki bi jim v Sloveniji v opisu dodali eno sobo. V "enosobnih" (kar bi v sloveniji bilo dvosobno) zivijo samo pakistanci in imigranti. V garsonjerah pa zivijo samo #metoo studentke kulturne antropologije, ki bodo zdaj zdaj iz kelnarije preskocile v pisanje tedenske kolumne za Guardian, samostonije.

Skratka ti anglezi jamrajo u sto mater, fali jim pa prav nic. Sirotinjam je drzava postavila "council houses", ene take jazbinskovine po anglesko, ampak to so pravzaprav cisto spodobne hise z dvema ali tremi spalnicami, ne tako kot nasa zeleznicarska stanovanja. V 65 milijonski drzavi spi na ulicah 3500 ljudi.

V Birminghamskem Vicu ali Bezigradu dobis polovicno hisko s tremi spalnicami za 130 - 170 jurjev, ali 700 - 900 funtov najemnine (odvisno od zrihtanosti, velikosti, mikrolokacije itd). V Birminghamskem slumu dobis vrstno hiso za 80 - 100 jurjev, al pa 500 - 600 najemnine. V bogatem naselju dobis svojo loceno hiso za 400 - 600 jurjev ali med dva in stirimi tisocaki najemnine - to najemajo top managerji, fuzbalerji, filmstarji in podobni. Studentje dobijo sobe od 350 do 500 z vsemi stroski vred.

Najemnistvo se deli na tri dele - zelo reven folk, folk z najemniskim lyfestylom, in imigrante. V Sloveniji je najem izkljucno posledica nedosegljivosti kredita - v sloveniji skoraj ne obstajajo ljudje, ki bi najemali iz razlogov zivljenjskega sloga, tukaj pa to sploh ni tako redko. Pravtako je v sloveniji vecina najemnikov mladih - ce nekdo najema pri stiridesetih "je z njim nekaj narobe" - ne pase v normalne okvircke slovenske druzbe. V Angliji to ni nic posebnega, clovek pri stiridesetih je komot najemnik ker se mu to pac osebno ustreza, ceprav ima 100 jurjev na racunu, ali pa ker je res siromak in mu drzava placuje tistih 500 funtov najemnine za hisko v slumu.

Nacin ohranjanja bogatih naselij in vasi je omejevanje prostorskih nacrtov - lokalci ne dovolijo, da bi nov developer kupil hektar ali dva zemlje in gor nabasal 200 vrstnih hisic (kar bi se njemu seveda daalec najbolj splacalo). Preprosto je dovoljeno zgraditi samo detached house in gradbena povrsina lahko zaseda najvec x% gradbene parcele. Ker sicer bi se sirotinje razpasle povsod, kam pa pridemo...

Seveda obstajajo tudi Birminghamske Murgle, ki niso zgolj Murgle, ampak so "Gated community"; cez cesto visoka zelezna vrata z znakom "Private road" in mozakarjem ki odpira in zapira pot v sosesko, da kaksen preplacan proletarec s svojim novim audijem ne bi zmotil pokrajine rolls royceov in bentleyjev in sproscenega sprehoda birminghamskih Kucanov. Vstopnina zgolj milijon in pol... kar je samo trikrat vec, kot cisto navaden zgornji sloj. Se dobro da obstaja London, kamor se lahko zaprejo oni, ki kupujejo bajte za 20 milijonov, in se res ne morejo vsakodnevno spopadati z ljudmi, ki so obogateli z delom.

Ko se clovek navadi te raznolikosti in tega odnosa do osebnih financ, prostega casa, bivalisca, profesionalizma pri svojem delu in pricakovanj pri ponudnikih raznih storitev, racionalnosti s prostorom... se mu zdi slovenija kot nek izmisljen svet, ki bi obstajal, ce bi se nam vsem skupaj kolektivno odfukalo in bi se kar odlocili da bomo s svojimi nevescimi rokami gradili grascine, pa cetudi 10 let, pa cetudi bomo zaradi tega v karieri zastali in imeli isto placo do penzije, ob upanju da bomo prav do penzije delali v tej isti firmi, po moznosti prav isto stvar... in najbrz bodo na oblasti pravtako isti ljudje, Stanovnik bo hrumel ko bom jaz ze po cevkah jedel in scal... Ne Tolkien ne Orwell si takega sveta nista uspela zamisliti.

Hvala bogu za Frana Milcinskega.
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2701147] 08.03.18 13:58 · odgovor na: milos9 (#2701103)
Odgovori   +    0
[milos9]

Odprto imam le še pri rekuperaciji (računam med 5 in 7k minus subvencija),
Realna cena
kaminu (lahko počaka)
So že drugi povedali, jaz imam hišo brez dimnika, ker nočem svinjarije
in žaluzijah kjer računam na razpon med 3.500 in 4.500 EUR.
Koliko oken pa imaš? In kakšne žaluzije? Električni pogon? S komarniki? Z boljšim profilom lamel (npr. Z ali S za popolno zatemnitev, ne najcenejši C) in debelino lamel 0,45mm (nizkocenovci imajo manj), ter kvalitetnimi omaricami (pločevina debeline 1,5 mm, nizkocenovci imajo 0,7 mm)? Če nimaš malo oken in iščeš kvalitetne žaluzije s pogonom in komarniki, je to precej nizka cena. Zna biti faktor dva višja.
Sanjam še o Wall boxu za e in plug-in avte, kable lahko napeljem, kaj več pa bo povedal končni proračun.
Kabel potegni sedaj, ker je zanemarljiv strošek, polnilnico pa naredi, če jo rabiš. Aja, avto novinar si; torej naredi, če imaš denar. Pa dovolj debele kable daj. Načeloma je za Teslo dovolj 5×2,5 mm2 in varovalke 3×16A (napolniš baterijo čez noč), ampak zadeva se bo drastično spremenila, če bodo polnilnice delovale z večjo močjo, ko bo elektrika na voljo. Pa če že vlečeš kable, potegni še enega za generator.
bc123a sporočil: 48.253
[#2701148] 08.03.18 14:00 · odgovor na: anon-207617 (#2701143)
Odgovori   +    5
[NemirniTujec]
Kot pravi socialkapitalist, "hisa po slovensko" ni za vsakega. V taki hisi sem odrascal, in moj iz kmetov zrasli oce je vedno videl neskoncno mnogo prepotrebnih projektov okoli svoje grascine, zgrajene s trdim delom, desetletnim krutim odrekanjem in inflacijo. Tako bivanje sem v dno duse zasovrazil... sele po petnajstih letih koncno nabavljam svojo kosilnico in zago za zivo mejo :-) Lahko pa je tako bivanje pravi blagoslov - in za vecino slovencev je, zato pa imajo take hise. Kaj je stresno delo jih vecina ne ve, domov pridejo po cca 6 urah efektivnega dela dokaj spociti, in njihova hisa ter vcepljanje pridnosti svojim otrokom je njihov hobi.
Mislim da imava ti in jaz vec skupnega kot sem mislil, samo da meni se ne padajo na pamet ideje o kosilnici, bolj tem kaksen penthouse bi kupil, ce bi imel denar :))
...izbrisano...
hvala za izcrpen opis drzave, kjer se ljudje obnasajo bolj normalno kot slovenci...
V Birminghamskem Vicu ali Bezigradu dobis polovicno hisko s tremi spalnicami za 130 - 170 jurjev, ali 700 - 900 funtov najemnine (odvisno od zrihtanosti, velikosti, mikrolokacije itd). V Birminghamskem slumu dobis vrstno hiso za 80 - 100 jurjev, al pa 500 - 600 najemnine. V bogatem naselju dobis svojo loceno hiso za 400 - 600 jurjev ali med dva in stirimi tisocaki najemnine - to najemajo top managerji, fuzbalerji, filmstarji in podobni. Studentje dobijo sobe od 350 do 500 z vsemi stroski vred.
Koliko stanejo stanovanja v tistem regeneriranem delu bhama, od SeaLife akvarija, mimo kongresnega centra, pa tam naprej, proti jugu ce se ne motim? tam je cel kup izjemno privlacno izgledajocih stanovanj, kar lep del jih gleda na kanale, vse pa ne more biti staro vec kot 10 let. Za kaksno klaso prebivalstva je to?
Ko se clovek navadi te raznolikosti in tega odnosa do osebnih financ, prostega casa, bivalisca, profesionalizma pri svojem delu in pricakovanj pri ponudnikih raznih storitev, racionalnosti s prostorom... se mu zdi slovenija kot nek izmisljen svet, ki bi obstajal, ce bi se nam vsem skupaj kolektivno odfukalo in bi se kar odlocili da bomo s svojimi nevescimi rokami gradili grascine, pa cetudi 10 let, pa cetudi bomo
To je samo zato ker lahko. Kot sem ze rekel, v UK ni nobenega probelema, ce imas otroka 9-10 ur na dan v vrtcu, v sloveniji ti klicejo CSD, ker ga kao zanemarjas, ker itak "nihce ne dela vec kot 8 ur".
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701149] 08.03.18 14:01 · odgovor na: anon-207617 (#2701143)
Odgovori   +    10
Se opravicujem za tako dolgo tirado, in da vse spoznavam za malo premaknjene... ampak resnicno vam povem, da je tukaj ideja da si moras svojo bajto zgraditi sam, ker si tako poseben, da pac na trgu nikakor ne obstaja dovolj dobro nacrtovana in nato dovolj kakovostno zgrajena nepremicnina, da bi lahko zadovoljila vse tvoje potrebe... no, ocitno si res zelo poseben. Za ustanovo, takorekoc. Ali pa za v Slovenijo.

In potem grem gledat te bajte (kot receno, 11 selitev).. in res je. Res so posebne. Kako divje ideje lahko ima slovenec o razporeditvi prostorov in opremljenosti, tega svet ni videl.

V Angliji so vse bajte v pricipu iste (lahko jih opredelimo v treh razlicicah - enoetazni bungalov, dvoetazna vrstna hiska/polovicka in velike vile), raste pa velikost sob in kopalnic in kuhinj in njih stevilo.

Do dneva danasnjega sem prepotoval poslovno cel otok juzno od Yorka, letno prezivim 100 dni v hotelih, in v celi Angliji nisem videl toliko razlicnih velikosti oken in toliko razlicnih barv fasad, in toliko razlicnih ureditev ohisja, kot denimo na dveh kilometrih glavne ulice ki gre od domzal proti kamniku. Tudi nisem v sirnem svetu videl toliko razlicno zamisljenih tlorisov, kot bi jih najbrz videl, ako bi v katero od teh estetskih posasti vstopil. Tudi ce zraven dodam potepanje po ZDA, kota Domzale-Kamnik se vedno ponuja vec barv in oblik.

Nato pa iz teh domzalsko - kamniskih his pridejo ljudje in so tako grozljivo enaki. s povsem enakimi pogledi. Spet se locijo po barvi majic... ampak kvaliteta pa cisto ista. In ker so tako neskoncno enaki, se morajo besno lociti po tem, ali zasluzijo 800 ali 1800. Ali vozijo avto za 5 jurjev ali za 20 jurjev. Krohot. Se dobro da lahko barvajo fasade.

In da ne pozabim povedati, kamnicani seveda dobro vedo, da v domzalah zivijo samo cefurji in sirotinje in da niso nic prida, domzalcani pa dobro vedo, da so kamnicani ene napihnjene zabe, ki ne vejo za kaj se gre na tem svetu.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701157] 08.03.18 14:25 · odgovor na: bc123a (#2701148)
Odgovori   +    2
[bc123a]

Koliko stanejo stanovanja v tistem regeneriranem delu bhama, od SeaLife akvarija, mimo kongresnega centra, pa tam naprej, proti jugu ce se ne motim? tam je cel kup izjemno privlacno izgledajocih stanovanj, kar lep del jih gleda na kanale, vse pa ne more biti staro vec kot 10 let. Za kaksno klaso prebivalstva je to?
Za manageriat ki dela v centru, vsaka bajta na brindleyplace ima svoj opis na wikipediji :-)

en.wikipedia.org/wik...ndleyplace

Ampak ker je to stari del mesta je malo posebna situacija - v kaksni ulici ki pac nima dnevnih sob z razgledom na kanal, ampak je nekdo naredil stanovanje iz bivse "crne kuhne" ali kurilnice, najdes dvospalnicno stanovanje pod 200 jurjev. Cena potem variira od parkirisca (svoje/placljivo/ni sploh), pa od generalne vzdrzevanosti bajte.

V Brumu je zanimivo, da se bogate ulice pogosto mesajo s precej socialnimi... Edgebaston (malo juzno od kraja ki ga omenjas, na poti proti Birmingham University in Queen elizabeth Hospital) je posejan z bogatimi vilami, vmes pa tu in tam nabasanih 50 council hisk za sirotinje, podobno Aston in Sutton Coldfield (kjer je mimogrede 10km2 velik park, en vecjih v evropi, in kaj ces lepsega kot hiso na robu).

Tak da ni cist pravila - tukaj so bogati, tukaj pa revni... imas 10 vil po 400 - 500 jurjev, in 300 metrov naprej naselje vrstnih hisk po 140 - 180 jurjev, in potem spet vile.

Seveda pa je vec kot dovolj naselij, kjer so izkljucno siromaki.
bc123a sporočil: 48.253
[#2701165] 08.03.18 14:56 · odgovor na: anon-207617 (#2701157)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bc123a 08.03.2018 14:57
[NemirniTujec]
> [bc123a]
>
> Koliko stanejo stanovanja v tistem regeneriranem delu bhama, od SeaLife akvarija, mimo kongresnega centra, pa tam naprej, proti jugu ce se ne motim? tam je cel kup izjemno privlacno izgledajocih stanovanj, kar lep del jih gleda na kanale, vse pa ne more biti staro vec kot 10 let. Za kaksno klaso prebivalstva je to?

Za manageriat ki dela v centru, vsaka bajta na brindleyplace ima svoj opis na wikipediji :-)

en.wikipedia.org/wik...ndleyplace
Nisem mislil Brindleyplace, ze zato ker je poleg "rape capitala" birminghama (tam okrog walkabout bara). (tudi to je svojevrstna zanimivost :)))

Zmotil sem se, tisti plac je Arena Birmingham, ne Kongresni center....

Recimo symphony court: www.rightmove.co.uk/...Court.html

Potem LibertyPlace, pa tam dol proti jugu in vzhodu, proti Scotland Street, ob kanalu ki pleza v hrib, pa potem Charlotte street, edward street, pa tam okrog, se Ryland street, tam je neka velika zelenica naprej pa socialci na Ruston street, imam prav? :)

100x raje bi zivel tam, kot pa v kaki bajti, cene so pa primerljive...
anon-199643 sporočil: 105
[#2701169] 08.03.18 14:59 · odgovor na: bc123a (#2701148)
Odgovori   +    3
hiše so racionalne za tiste, ki potrebujemo prostor za družinske člane. za velike ege oz samce, ki v lastni napihnjenosti otroke podcenjevalno imenujejo frocovje, je pa gradnja res nepotrebna. po smrti tudi nimajo dedičev,stara leta pa bodo preživeli v domovih. tako kot vse večji samski del slovenske populacije.
bc123a sporočil: 48.253
[#2701170] 08.03.18 15:00 · odgovor na: anon-199643 (#2701169)
Odgovori   +    3
[MatejBa]
hiše so racionalne za tiste, ki potrebujemo prostor za družinske člane. za velike ege oz samce, ki v lastni napihnjenosti otroke podcenjevalno imenujejo frocovje, je pa gradnja res nepotrebna. po smrti tudi nimajo dedičev,stara leta pa bodo preživeli v domovih. tako kot vse večji samski del slovenske populacije.
Imam enega otroka. Ki rabi eno sobo, ne pa celega nadstropja "da bo ostal doma ko odraste".
Vinci sporočil: 5.933
[#2701171] 08.03.18 15:05 · odgovor na: anon-207617 (#2701143)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: Vinci 08.03.2018 15:10
Jaz sem odraščal na vasi in v hiši in tudi v odrasli dobi uživam v življenju v hiši. Fajn je, ko lahko popoldne prižgem kosilnico, obvezno bencinsko in čim bolj glasno, in pokosim travo. Bolj je bil stresen dan, bolj me ropot kosilnice pomirja. Enako velja tudi za druge stvari, ki jih počnem na hiši ali okrog hiše. Pomirjajo me, čeprav med samim delom skoz nekaj pizdim.

Pa to rihtanje hiše in okolice ni moj hobi, samo ne dojemam tega dela kot nekaj neprijetnega. Vidim pa vsak dan ljudi, ki nikakor niso za življenje v hiši. Ni mi treba daleč pogledati. Takoj zraven so. Preprosto ne razumejo koncepta življenja v hiši. Če živiš v hiši, moraš pometati dvorišče, kositi travo, odstranjevati plevel, kidati sneg, ko kaj delaš okrog hiše, moraš za sabo tudi pospraviti, razmišljati moraš o ogrevanju, o smeteh ... Nimam pa vrta in ga nikoli ne bom imel.

Skratka, meni je življenje v hiši fajn. :)

Mi pa selitev tudi ni stresna. Doslej sem se v odrasli dobi preselil štirikrat.

EDIT: Aja, kar se pa tiče življenja v UK. Ej, meni je naravnost grozno. Katastrofalna arhitektura, monotono, depresivno. :)
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2701178] 08.03.18 15:19 · odgovor na: bc123a (#2701170)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [MatejBa]
> hiše so racionalne za tiste, ki potrebujemo prostor za družinske člane. za velike ege oz samce, ki v lastni napihnjenosti otroke podcenjevalno imenujejo frocovje, je pa gradnja res nepotrebna. po smrti tudi nimajo dedičev,stara leta pa bodo preživeli v domovih. tako kot vse večji samski del slovenske populacije.

Imam enega otroka. Ki rabi eno sobo, ne pa celega nadstropja "da bo ostal doma ko odraste".
Za enega otroka ne rabiš hiše. Za obnavljanje populacije in vzdržnost vseh mogočih državnih podsistemov pa je potrebno imeti 2,1 otroka na žensko, kar pomeni 2-3 otroke na družino.
Vinci sporočil: 5.933
[#2701180] 08.03.18 15:23 · odgovor na: (#2701173)
Odgovori   +    1
[rename]
Meni je tudi ropotanje v sprostitev, pa tja do 40 leta nisem niti žarnic menjal v stanovanju, kaj šele, da bi motorko laufal. No, saj v stanovanju je niti ne rabiš ;-)
Je pa fajn, če je posestvo veliko, da ne vidiš nikogar, hehe in greš lahko za grm scat, da ni treba not v wc med delom :-P

(Pozicija: 10+ha).
Ah, jaz hodim še vedno not na WC. Prefin sem za scanje za grmom :) Pa prereven sem za veliko parcelo, pa tudi kakšne posebne koristi ne vidim, mora pa biti dovolj velika, da mi sosedi ne utrujajo, ko kurblam motor :)
RK01 sporočil: 11
[#2701185] 08.03.18 15:29 · odgovor na: milos9 (#2701105)
Odgovori   +    2
čas vnosa: 08.03.18 14:52
[milos9]
Sedaj sem v zadnji fazi soglasij, gradbeno vložimo še marca, potem začne teči ura
Čakaj, čakaj. Ti še gradbenega nisi vložil, pa govoriš o ceni gradnje? :)
Jaz ti iz srca želim, da se ti izide, ne morem pa, da ne bi povedal svoje izkušnje.

Ravno tako sem imel izdelan PZI kvalitetnih projektantov (pa tudi izvajalci so ga pohvalili), do "centa" narejen stroškovnik v Excelu,... Na koncu vse skupaj pomnožil z 1.3, po nasvetu dobesedno vseh, ki so gradnjo dali skozi na forumu PodSvojoStreho (čeprav se mi je takrat to zdelo popolna bedarija).
Delal sem po fazah, za vsako sem ali najel ekipo gradbincev, ogromno pa naredil tudi s pomočjo sorodnikov in prijateljev. Za tak način sem se odločil, ker je bila cena na ključ z nekim srednjekvalitetnim materialom več kot 2x dražja od cene dobrega materiala, če bi ga sam nabavil v prosti prodaji.

V hiši nekaj mesecev že živimo, fasada in okolica (ter kakšna malenkost v notranjosti) pridejo na vrsto letos.

Kar se stroškov tiče bi kljub ogromnemu lastnemu angažmaju za tisti faktor moral vzeti nekje 1.5, da bi bila že na začetku slika bolj realna. Veliko razlike nanesejo "luksuzne" stvari, ki se jim za nekaj višjo ceno pač nisi pripravljen odpovedati (steklene ograje, predraga kopalniška armatura, pametne instalacije, po meri delana vrata s skritimi nasadili, okna s skritimi nasadili, talne obloge,...), nekaj pa malenkosti, ki si jih pozabil ali podcenil. Recimo to, da po izračunu sicer zadostuje ena ponikovalnica za meteorno vodo in toplotno črpalko, v praksi pa v kurilni sezoni pač ne in je potrebno izkopati še eno. Ali to, da kakšnih malenkosti sploh ne računaš podrobno, pa nanesejo kar precej - npr. komplet material, za tesnenje parne zapore (trakovi, tesnilne mase) stanejo 1000 EUR, ustrezno lepilo za lepljenje izolacije okrog kamina pa prav tako).

V glavnem, upam, da te ne bo na koncu bolela glava, sploh zaradi izbire "mojstra" brez referenc. Takih se iz izkušenj na daleč izogibam, učijo naj se kje drugje.

Pa nasvet okrog nadzornika - obvezno ga najemi. Najenostavneje je, da izvajalca prosiš, katere ti priporoča, najameš pa čisto tretjega :) Nadzornik mora biti na tvoji strani, ne na izvajalčevi! In zmenita se, da bo v vseh glavnih fazah prisoten na gradbišču.

Pa veliko sreče
kostanj44 sporočil: 14
[#2701186] 08.03.18 15:29
Odgovori   +    3
čas vnosa: 08.03.18 14:58
"vsekakor pa me bo tudi ta izkušnja obogatila z znanjem, morda z nekaj več sivimi lasmi in na koncu s sanjsko hiško z velikim travnikom in pogledom na Sveti Jošt za ceno stare vrstne hiše ali štirisobnega stanovanja."

to vsaj prvič na začetku skoraj vsakdo na naivno misli. Na koncu je vedno bistveno dražje, ne le zavoljo naštetih razlogov ostalih komentatorjev, temveč tudi iz razloga, ker praktično vsi gradbinci in mojstri, vključujoč najmanjše, dobro obvladajo sistem "aneksov" oz dodatnih del
projekt se ne podraži le zavoljo dodatnih želja s strani naročnika, temveč v veliki meri iz razloga, da izvajalci te dodatne želje v veliki meri izkoristijo za odmik od svojih predračunov tudi na delih, ki v resnici nimajo nobene zveze s temi željami
zato podajo predračune, ki so pogosto nižji od realnih, samo da pridobijo posel, ker se zavedajo, da dodatne želje vedno pridejo, še posebej iz razloga, ker večina žena nima občutka za razmerja med ceno/vrednostjo/uporabnostjo dolečenih zadev
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701191] 08.03.18 15:34 · odgovor na: Vinci (#2701171)
Odgovori   +    4
[Vinci]
Jaz sem odraščal na vasi in v hiši in tudi v odrasli dobi uživam v življenju v hiši. Fajn je, ko lahko popoldne prižgem kosilnico, obvezno bencinsko in čim bolj glasno, in pokosim travo. Bolj je bil stresen dan, bolj me ropot kosilnice pomirja. Enako velja tudi za druge stvari, ki jih počnem na hiši ali okrog hiše. Pomirjajo me, čeprav med samim delom skoz nekaj pizdim.

Pa to rihtanje hiše in okolice ni moj hobi, samo ne dojemam tega dela kot nekaj neprijetnega.
Tudi jaz - ampak trajalo je 15 let, da so me minile travme druzinskih bajtarsko - sadjarskih projektov na 100 kvadratih. Zdaj meditativno lispam tisti pedenj travice in strizem zivo mejo :-) zelo fajn mi je bit v hiski.
Vidim pa vsak dan ljudi, ki nikakor niso za življenje v hiši. Ni mi treba daleč pogledati. Takoj zraven so. Preprosto ne razumejo koncepta življenja v hiši. Če živiš v hiši, moraš pometati dvorišče, kositi travo, odstranjevati plevel, kidati sneg, ko kaj delaš okrog hiše, moraš za sabo tudi pospraviti, razmišljati moraš o ogrevanju, o smeteh ... Nimam pa vrta in ga nikoli ne bom imel.
Jaz mam zdaj celo vrt (okrasen, brez zelenjave). In tudi tukaj ene par sosedov, ki nimajo obcutka za dvorisce... frdamani imigranti :-))

Mi pa selitev tudi ni stresna. Doslej sem se v odrasli dobi preselil štirikrat.

EDIT: Aja, kar se pa tiče življenja v UK. Ej, meni je naravnost grozno. Katastrofalna arhitektura, monotono, depresivno. :)
Jao Slovencelj ;-))) V katerem mestu oz. delu Ljubljane pa zivis, da Birmingham tako znatno arhitekturno presega? Ker se ful trudim, pa se ne morem spomniti... razen ce so vijolicne posasti med kozolci tvoja ideja ne-monotone in ne-depresivne arhitekture...
Vinci sporočil: 5.933
[#2701192] 08.03.18 15:35 · odgovor na: (#2701188)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Vinci 08.03.2018 15:36
Ja, saj verjamem, da je lahko koristna. Če bi jo imel, bi hitro našel nek hobi. Mogoče bi poskusil s pistacijo in mandljevci namesto njive in sadnega drevja.
Vinci sporočil: 5.933
[#2701196] 08.03.18 15:41 · odgovor na: anon-207617 (#2701191)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]
> [Vinci]
> EDIT: Aja, kar se pa tiče življenja v UK. Ej, meni je naravnost grozno. Katastrofalna arhitektura, monotono, depresivno. :)

Jao Slovencelj ;-))) V katerem mestu oz. delu Ljubljane pa zivis, da Birmingham tako znatno arhitekturno presega? Ker se ful trudim, pa se ne morem spomniti... razen ce so vijolicne posasti med kozolci tvoja ideja ne-monotone in ne-depresivne arhitekture...
Na severu Ljubljane. Ne vem, kakšen je Birmigham. Saj angleška mesta so v glavnem v redu, ko greš malo iz centra pa mi ni všeč. Arhitektura hiš, pa vrstnih hiš, ki jih opisuješ, stavbno pohištvo, umeščanje v prostor ... mah, vse mi je ful češko. Sem vrgel Google človeka naključno na zemljevid Birminghama in evo primer te arhitekture, ki mi je res grozna: goo.gl/1emYu7
bobek13 sporočil: 4.301
[#2701199] 08.03.18 15:48 · odgovor na: (#2701188)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: bobek13 08.03.2018 15:51
za rekreacijo mam bicikl pa fotoaparat, ne rabim kosilnice in podobnega... :-)

edino (razen seveda želje za še kakšno dodatno sobo za otroke) kar me v stanovanju moti je, da sem obkrožen s pretežno socialistično navdahnjenimi butci s katerimi se baš nimam kaj menit, kaj menit, pazit da še kaj preveč ne bleknem... ;-)


ampak hej, mislim da biti v bajti ne pomeni, da imaš kaj manj prtegnjene sosede... :-p

je pa zabavno brat debatu tu, z na eni strani celo falango navdušenih amaterskih špahtlmajstrov in Nemirnim na drugi, ki sem vam čudi in razlaga "ameriko" na drugi stani exiterskega kanala... :-)

hvala bogu za finance (če že vrstnih hišk all shapes and sizes ne morem pričakovat)...

:-)))

lpA
bc123a sporočil: 48.253
[#2701202] 08.03.18 15:51 · odgovor na: bobek13 (#2701199)
Odgovori   +    3
[bobek13]
za rekreacijo mam bicikl pa fotoaparat, ne rabim kosilnice in podobnega... :-)

edino (razen seveda želje za še kakšno dodatno sobo za otroke) kar me v stanovanju moti je, da sem obkrožen s pretežno socialistično navdahnjenimi butci s katerimi se baš nimam kaj menit, kaj menit, pazit da še kaj preveč ne bleknem... ;-)

tudi midva imava ocitno dosti skupnega.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701203] 08.03.18 15:52 · odgovor na: bc123a (#2701165)
Odgovori   +    5
Ja, ti si klasicen mescan, jaz pa dezelan, ki mu pase blizina mesta.

Za isto ceno bos naceloma dobil stanovanje v bolj fency soseski kot istoprostorno hiso.

Ker se odpoves vrticku in front yardu, in ker imas etazne zadeve, o katerih sam pogosto pises, pri hisi pa je teh zadev precej manj (tu in tam se dva ne sporazumeta, kako dalec veje od drevesa mecejo senco in podobne neumnosti, ampak vseskupaj dost redkeje kot blokovske sosedske zgodbe).

Tak da nepremicninsko bi morda meni slovenija bolj pasala, tebi pa anglija. Ampak ko si par let zunaj se ti vso to bajtarstvo in prizidkarstvo na lastne roke zdi tako cudasko, da si tezko predstavljas tak lajf. Tudi ce tukaj hiska na dezeli stane veliko vec.

Ti bi pa tukaj dobil stanovanje ljubljanske velikosti za cca 1.5 cene, ampak urejenost, razne storitve na trgu in place so pa precej visje. Saj najbrz je tudi v gustlovem Munchnu cisto drugace, ali pa v Marseillu ali Milanu, in podobnih B class mestih. Dost je nivojev od Ljubljane pa do Newyorskega Manhattna ali Londonskega Canary Wharfa in v mnogih mestih se da najti veliko boljse ravnotezje med cenami in placami in ponudbo za finega mescana kot je bc123a. Pomoje je v Ljubljani to ravnotezje precej bedno... ker cene niso glih nizke, ponuja pa malo vec kaficev od Murske Sobote, in tam neke prisesance na javna sredstva, ki se pretvarjajo da so umetniki in akademiki...
bc123a sporočil: 48.253
[#2701204] 08.03.18 15:55 · odgovor na: anon-207617 (#2701203)
Odgovori   +    4
[NemirniTujec]
Tak da nepremicninsko bi morda meni slovenija bolj pasala, tebi pa anglija. Ampak ko si par let zunaj se ti vso to bajtarstvo in prizidkarstvo na lastne roke zdi tako cudasko,
meni se zdi cudasko ze ko tu zivim, niti ni treba ziveti v tujini.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2701206] 08.03.18 15:57 · odgovor na: (#2701201)
Odgovori   +    2
pazljivo s takimi idejami, je le ta košček zemlje pod alpami malo preveč rodoviten za vsakovrstne prmaknjene zakonodajne ideje...

:-)))

lpA
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701209] 08.03.18 16:00 · odgovor na: Vinci (#2701196)
Odgovori   +    2
[Vinci]
> [NemirniTujec]
> > [Vinci]
> > EDIT: Aja, kar se pa tiče življenja v UK. Ej, meni je naravnost grozno. Katastrofalna arhitektura, monotono, depresivno. :)
>
> Jao Slovencelj ;-))) V katerem mestu oz. delu Ljubljane pa zivis, da Birmingham tako znatno arhitekturno presega? Ker se ful trudim, pa se ne morem spomniti... razen ce so vijolicne posasti med kozolci tvoja ideja ne-monotone in ne-depresivne arhitekture...

Na severu Ljubljane. Ne vem, kakšen je Birmigham. Saj angleška mesta so v glavnem v redu, ko greš malo iz centra pa mi ni všeč. Arhitektura hiš, pa vrstnih hiš, ki jih opisuješ, stavbno pohištvo, umeščanje v prostor ... mah, vse mi je ful češko. Sem vrgel Google človeka naključno na zemljevid Birminghama in evo primer te arhitekture, ki mi je res grozna: goo.gl/1emYu7
Ja, tole je spodnje srednja klasika. Polovicke, spredaj driveway zadaj vrt.

Jaz recimo ne morem bit na taki ulici, ker moj pes lula samo na travi, in tukaj na sprehodu ne bi imel kje. Zato sem jaz takole:

Birmingham, England

goo.gl/maps/ydUaPnbXrh32

Razlika v ceni zelo majhna, ampak drevesa in siroke ulice dajo cist drug feeling - pa so cist iste hise na njih.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701211] 08.03.18 16:02 · odgovor na: bc123a (#2701204)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [NemirniTujec]
> Tak da nepremicninsko bi morda meni slovenija bolj pasala, tebi pa anglija. Ampak ko si par let zunaj se ti vso to bajtarstvo in prizidkarstvo na lastne roke zdi tako cudasko,

meni se zdi cudasko ze ko tu zivim, niti ni treba ziveti v tujini.
Ja, ti si zelo nenavaden clovek (to put it mildly). Jaz sem bil v Sloveniji dost bolj prilagojen norost sistema.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2701213] 08.03.18 16:06 · odgovor na: anon-207617 (#2701211)
Odgovori   +    2
glede na to, da si vseeno spi*dil očitno vseeno ne "dovolj" prilagojen...

;-)

lpA
sopranos sporočil: 11.404
[#2701215] 08.03.18 16:16 · odgovor na: bc123a (#2701170)
Odgovori   +    4
[bc123a]
> [MatejBa]
> hiše so racionalne za tiste, ki potrebujemo prostor za družinske člane. za velike ege oz samce, ki v lastni napihnjenosti otroke podcenjevalno imenujejo frocovje, je pa gradnja res nepotrebna. po smrti tudi nimajo dedičev,stara leta pa bodo preživeli v domovih. tako kot vse večji samski del slovenske populacije.

Imam enega otroka. Ki rabi eno sobo, ne pa celega nadstropja "da bo ostal doma ko odraste".
Sedaj bom malo na pamet ugibal, po moji oceni situacije, ne na podlagi številk:

V Sloveniji bo večji del populacije zaradi ekonomskih razlogov prisiljen živeti v večgeneracijskih hišah. Miloš in njegova partnerka zagotovo prejemata nadpovprečne dohodke. Morda sta kaj tudi podedovala. Ostali, ki imajo nižje dohodke, pa bodo skupaj s starši, ki bodo imeli nizke pokojnine, živeli v večstanovanjih hišah.

Ker cene tukaj so nore za slovenske plače. Zato bo še najbolj smiselna večstanovanjska hiša. Ker se bo tako prihranilo pri stoških ogrevanja, vzdrževanja itd. Konec koncev tudi pri transportnih stroških in stroških za prehrano.

Človek, ki prejema plačo 1.000 ali manj evrov na mesec z gradnjo hiše ugrizne v prevelik zalogaj. Tudi če mu uspe dokončati hišo, je problem v temu, ker bo imel nizko penzijo in si zaradi odplačevanja hiše ne bo mogel privoščiti večjega vlaganja v drugi in tretji steber. A takih Slovencev je kar nekaj.

Potem imaš še take, ki so nori na avte in tukaj izgubljajo denar.

Situacijo blaži dejstvo, da je v Sloveniji ogromno lastniških stanovanj, tako da je razmeroma malo ljudi, ki nimajo nobenega podedovanega premoženja. Se pa delež teh ljudi veča. In s tem tudi tveganje za revščino v starosti.
Vinci sporočil: 5.933
[#2701216] 08.03.18 16:22 · odgovor na: anon-207617 (#2701209)
Odgovori   +    1
Ok, to je malo boljše, še vedno mi pa ni všeč arhitektura. Preveč monotona je.

Ampak, če bi mi nekdo ponudil šiht in plačo, s katero bi si lahko bistveno izboljšal trenutni in predvsem prihodnji življenjski standard, bi šel tudi v Birmingham (oziroma VB) in bi se sprijaznil s to grozno arhitekturo.
1357 sporočil: 7.095
[#2701222] 08.03.18 16:48 · odgovor na: sopranos (#2701106)
Odgovori   +    2
Se strinjam steboj ampak norost na prodajalski strani je delno razumljiva ker hoče vsak prodajlec maksimirati vrednost blaga ki ga pordaja na kupcu je pa da sam pri sebi razsodi ali je ponujena stvar dejansko toliko vredna. je pa pri nas na trgu nepremičnin še en velik problem ker ne obstaja nobenega davka ki bi lastnike nepremičnin obdavčeval zato se tudi pri nas z nepremičninami ne samo v privat ampak tudi v poslovni dejavnosti dela kot svinja z mehom. In to je še ena od stvari, ki jo bo morala prej ali slej ena vlada urediti in to v prvem, ali najkasneje drugem, letu svojega mandata, uvesti pravila na nepremičninski trg.
sopranos sporočil: 11.404
[#2701228] 08.03.18 17:02 · odgovor na: 1357 (#2701222)
Odgovori   +    4
[1357]
Se strinjam steboj ampak norost na prodajalski strani je delno razumljiva ker hoče vsak prodajlec maksimirati vrednost blaga ki ga pordaja na kupcu je pa da sam pri sebi razsodi ali je ponujena stvar dejansko toliko vredna. je pa pri nas na trgu nepremičnin še en velik problem ker ne obstaja nobenega davka ki bi lastnike nepremičnin obdavčeval zato se tudi pri nas z nepremičninami ne samo v privat ampak tudi v poslovni dejavnosti dela kot svinja z mehom. In to je še ena od stvari, ki jo bo morala prej ali slej ena vlada urediti in to v prvem, ali najkasneje drugem, letu svojega mandata, uvesti pravila na nepremičninski trg.
Ja, saj o tem se velikokrat pogovarjamo na tem forumu. Pri nas lastniki nepremičnin niso stimulirani, da bi se obnašali racionalno.

100 EUR davka (NUSZ) na leto je pljunek v morje in si ga lahko privošli res vsak.

Bi bilo bistveno bolje, če bi zmanjšali obdavčitev plač in bi uvedli nepremičninski davek.
Gustl sporočil: 13.629
[#2701236] 08.03.18 17:22 · odgovor na: anon-207617 (#2701203)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Saj najbrz je tudi v gustlovem Munchnu cisto drugace,..

Kle je fajn, tu zraven mene gradijo sosesko 1.500 stanovanj, cene od 9 do 20k, povprečje med 12 in 13k na kvadrat.

Bo pa lepo pa ni treba trave kosit. Pa pivnica je 100m stran.

No, sam to je skoraj kjerkoli v Munchnu :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701238] 08.03.18 17:36 · odgovor na: Vinci (#2701196)
Odgovori   +    5
Sever ljubljane?

Da ni tvoj tale arhitekturni presezek, ki cutece ponuja streho morebitnim mimoidocim na plocniku:

139 Ulica Pohorskega bataljona

goo.gl/maps/RsPnLXCkYMF2

Tega je mene groza. Da mi je to sosed :-)

Zdaj bom pa malo manj nakljucno vrgel clovecka v birmingham:

Tole je ena od bolj grozljivih cetrti: 2 Formans Rd

goo.gl/maps/WZQMQxUzhJL2

Meni so ful vsec te vecje vile med zelo drevesastimi ulicami:

40 Westfield Rd

goo.gl/maps/1nc66Bfggx92

Zgolj malo naprej pa imas drzavno postavljene ute iz 60ih - ki so cist okej, severnoljubljanske takorekoc, samo bolj na gosto in monotono je vseskupaj: 27 Oliver Rd

goo.gl/maps/Sgvig1634ER2

Tole so ene murgelce, kjer googla avto se spustijo... in tezko bi nasel tako lepo sosesko v ljubljani: 141 Lichfield Rd

goo.gl/maps/UxrL1wxep512

Med pravo gospodo pa google avta ne spustijo, tak da kurc jih gleda.

Nasploh je ideja, da je arhitektura v angliji dolgocasna in monotona podobno za lase privlecena, kot da bi Slovenijo sodil po socialisticnih blokih v Jarsah in u Prulama, namesto da bi obcudoval trge okrog Ljubljanice in pestre fasade na koti Domzale-Kamnik.

Anglija ima za seboj cca 1000 let arhitekture, ki je menjala kakih 15 slogov, in premnoge hise iz 16 in 17 stoletja ohranjajo svoj videz, hkrati pa so gradbeno adaptirane na sodoben nacin zivljenja. In to je vse tistih 48%, ki niso glasali za brexit. To je izredno raznolika dezela, socialno (druzbeno, po obnasanju, ne zgolj po dohodkih) najbrz najbolj na svetu.

Da slovenec, kjer stari denar zivi v 300K vrednih hiskah v Murglah, nov denar pa si bajte Trumpovsko pozlati, arhitekturni spomeniki pa so tromostovje, neboticnik in cerkev na bledu, Angliji rece arhitekturno monotona in dolgocasna... tezko najdem besede :-) To meji na enega najboljsih poslancev kar smo jih kdaj imeli, ki se v sosednji temi sprasuje, zakaj bi se on boril za obvezniske spekulante.

Pac tukaj je kakih 200 trgov, ki so toliko lepi kot tromostovje - ki se strinjam da je zelo lepo. Ampak ce bi tromostovje stalo namesto v Ljubljani v Warwicku ali Bewdleyju, ti zanj pac ne bi vedel, ker je takih in starejsih mostov v Angliji pac 2500, ljubljana pa je vendarle najlepse mesto na svetu.

Za cesnjico dodajam eno depresivno arhitekturo iz zaplankanega Stratford-upon-Avon (gotovo se nihce ni slisal za ta kraj), ki je nihce ne obnovi, ker se je v njej rodil en znacilno anglesko monoton model:

19 Henley St

goo.gl/maps/xrBFYe6xBd22

Ajme ajme, slovenstvo in arhitektura, Bog se usmili. Imelo bi vsaj malo vsebine, ce Parizan ali Barceloncan anglesko arhitekturo v nic daje... ampak iz Ljubljane???

Ti imas eno bolezen, najbrz so farmacevti izumili zanjo kaksno ime in tableto, ampak jaz nisem farmacevt in bi jo utegnil opisati z neprimernim besednjakom. Pri sloveniji in slovenstvu imas sindrom onih voznikov fiata ali renaulta, ki vztrajajo pri tem, da se mercedesi absolutno prevec kvarijo. Ali onih ljubiteljev laskega izgovora za pivo, ki si ga morajo v tujino s seboj nesti, tudi ce grejo v belgijo ali na cesko. Res ne vem ce ma ta stvar ime, ampak znake kazes pa ze od nekdaj (te redno prebiram in cenim mnenje, zato pa sem opazil), ne zgolj pri tej temi.

Strani: 1 2 3 4 5