Zasebnost

Strani: 1 2 3 4 5

crt sporočil: 27.686
[#2581506] 13.02.16 20:26 · odgovor na: pobalin (#2581504)
Odgovori   +    6
[pobalin]
"Za 180 stopinj" razumem kot diametralno nasprotje. Če je za nekoga diametralno nasprotje diktature diktatura, ta človek očitno sploh ne vidi ven iz diktatur. Kamorkoli se obrne, je diktatura. Zato tudi piše o demokratični diktaturi. In najbrž mu gredo zato tako na jetra, ker je trajno ujet vanje. Če bi videl bele miši, bi sumil na d.t., pri tem pa res ne vem. :-)
osebno predvsem mislim, da ce imas X krat 10.000 ali 100.000 mrtvih, je zelo bizarno govoriti, da saj je ena situacija cisto nekaj drugega kot tadruga.

ampak jaz pac na to gledam vsegliharsko, ker imam dedka, ki so ga zaprli tako nemci kot partizani in to povrhu v isti zapor (jebo pas mater zgodovini in njenemu filingu za ironijo) in drugega dedka, ki je bil v partizanih, vendar naj bi ga v zadnjih dneh vojne pri jurisu zadela krogla z nepricakovane strani. tako da so mi ta prepucavanja, cigavi mrtvi so bolj mrtvi in za katere je cisto nekaj drugega, da so mrtvi, kot pa ce bi bili mrtvi, se zlasti wtf.
anon-99991 sporočil: 92
[#2581510] 13.02.16 21:49 · odgovor na: crt (#2581505)
Odgovori   +    1
Kako pa kaj sprava?

menda jim gre bolje kot pri nas. Pa zaceli so v 80tih, recimo 10 let pred nami.
crt sporočil: 27.686
[#2581514] 13.02.16 22:20 · odgovor na: anon-99991 (#2581510)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 13.02.2016 22:29
[igor18]
Kako pa kaj sprava?

menda jim gre bolje kot pri nas. Pa zaceli so v 80tih, recimo 10 let pred nami.
malo polistaj po ze povedanem (zacnes lahko s postom, na katerega odgovarjas).

ce si mislil kako drugace kot to, kako zgleda zakonodajno - sporoci.
FIN-527377 sporočil: 1.005
[#2581519] 13.02.16 22:58 · odgovor na: pobalin (#2581500)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [FIN-527377]
> > [pobalin]
> > > [FIN-527377]
> > > Interes pridobljenega premoženja ne laže.
> >
> > To je res. O ostalem pa ostaniva vsak pri svojih virih, vednosti in prepričanjih.
>
> Glede ostalega nimam problemov, glede virov pač, čeprav jih ne navajam. Zategadelj, kateri podatek je sporen, da se v njem ne strinjava?

Več ali manj je vse od "Enačimo drhal s socialnega dna" do "posledice resnega genocida, kot je slovenski vsekakor bil," v velikem nasprotju z mojim vedenjem, mnenjem in omiko, kolikor je pač imam.

Kot Slovenec sem lahko samo hvaležen višji sili, da je bil naš diktator Tito in ne Franco, saj pod (srbskim) Francom jaz ne bi smel biti slovenski pobalin ampak samo srpsko pišući mangup. Malo se pozanimaj o položaju Baskov in Kataloncev pod Francom. Tule je lahko blago izhodišče v obsežno poglavje o jezikih in položaju manjšinjskih narodov v Španiji in še posebno pod falangisti.
en.wikipedia.org/wik...oist_Spain
Pustiva, če je wiki merodajni vir informacij. Nazadnje sva s Kataloncem (živečim v Baskiji) o politiki, frankizmu, zatiranju manjšin in podobnih rečeh intenzivno debatirala ravno v ponedeljek. Vnuk in sin levakov, zagret separatist, a ne najde kaj prida slabega v tem, kako je generalisim pomiril državo.
pobalin sporočil: 14.456
[#2581520] 13.02.16 23:00 · odgovor na: crt (#2581505)
Odgovori   +    0
[crt]
poskus drzavnega udara 1981,
Čez deset dni bo 35-letnica. Posnetki streljanja v Cortesu:
www.youtube.com/watc...kYbYJWCFd0

Spiegel je pred štirimi leti objavil diplomatske dokumente, po katerih naj bi bil kralj zelo apologetski do neuspelih pučistov leta 1981.
www.spiegel.de/inter...14156.html
prva predaja oblasti drugemu politicnemu plemenu 1982.
Tik pred volitvami leta 1982 pa še en neuspel poskus puča:
en.wikipedia.org/wik...at_attempt

Še španski dokumentarec o tranziciji (v slogu španskega Joseja Mozine):
www.youtube.com/watc...z0PfNYmNw8
bc123a sporočil: 48.253
[#2581522] 13.02.16 23:52 · odgovor na: crt (#2581514)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: bc123a 13.02.2016 23:52
[crt]
> [igor18]
> Kako pa kaj sprava?
>
> menda jim gre bolje kot pri nas. Pa zaceli so v 80tih, recimo 10 let pred nami.

malo polistaj po ze povedanem (zacnes lahko s postom, na katerega odgovarjas).

ce si mislil kako drugace kot to, kako zgleda zakonodajno - sporoci.
jaz lahko samo kozlam ko nekdo zacne s tem, da so v spaniji pobijali "ugledni, solani oficirji", v jugi pa neizobrazena drhal. what difference does it make od koga dobis kuglo v vrat?

in lahko tudi kozlam, ko nekdo razlaga, "ja, ja, ampak oni so ze 70 let na oblasti, sedaj bi morali malo biti se desni zkrajnezi".

folk je nor.
pobalin sporočil: 14.456
[#2581523] 14.02.16 00:04 · odgovor na: FIN-527377 (#2581519)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: pobalin 14.02.2016 00:05
[FIN-527377]
Pustiva, če je wiki merodajni vir informacij. Nazadnje sva s Kataloncem (živečim v Baskiji) o politiki, frankizmu, zatiranju manjšin in podobnih rečeh intenzivno debatirala ravno v ponedeljek. Vnuk in sin levakov, zagret separatist, a ne najde kaj prida slabega v tem, kako je generalisim pomiril državo.
Vsebine knjig, ki sem jih prebral, ti žal ne morem nalepiti na forum. Po mojih izkušnjah je wikipedija neverjetno dober vir informacij in lepo izhodišče za iskanje po virih, sploh če jo gledaš v več jezikih. Ni pa tako luštna kot študij španske zgodovine skozi ljudsko izročilo, po možnosti na topel večer ob kozarcu vina, paelli, pršutu...

Da je Franco "pomiril državo" tako, da je z vojsko in falangisti izvedel puč in začel državljansko vojno, ker gospodi ni dišala demokratično izvoljena leva vlada, je trditev za v anale oz. za transplantacijo na Balkan. Tudi Tito je pomiril državo in za povrh še obrnil hrbet Stalinu. Če ne verjameš, poišči take trditve v knjigah zahodnih konservativnih zgodovinarjev. Hec je, ker je nekaj podobnega a manj spektakularno v bistvu naredil tudi Franco. On je med 2.SV priliznjeno obračal hrbet Hitlerju in Mussoliniju, s tem pa od zaostalosti, gospodarske krize in državljanske vojne devastirano Španijo obdržal vsaj izven panevropske morije. Tako da...

Tudi jaz sem se pogovarjal z nekaj Španci (cca deset let po Francovi smrti in kasneje). Eden mi je jasno rekel, da Franco ni bil "tako zelo slab za Španijo", ampak on je bil res dobro situiran pod in tudi po Francu. Večina ostalih se je resni debati o tem raje izognila. Pa tudi jaz nisem prav rinil vanje. Hecna situacija, ker smo bili oboji nekako otroci diktatur.

Pomisli, da je morda zdaj nek Španec na forumu El Paisa v zablodeli debati pod člankom o španskih bančno-vladnih rabotah piše, kako ima veliko znancev iz bivše Juge in jih večina trdi, da Tito niti ni bil tako grozen. Nedopustno, kajne? Gotovo so mu možgane oprali zblojeni jugonostalgiki in pokvarjeni komunajzarji. Seveda pa so Španci s podobnimi izpovedmi o Francu ful avtentični. Eh!
crt sporočil: 27.686
[#2581527] 14.02.16 07:09 · odgovor na: bc123a (#2581522)
Odgovori   +    1
[bc123a]
jaz lahko samo kozlam ko nekdo zacne s tem, da so v spaniji pobijali "ugledni, solani oficirji", v jugi pa neizobrazena drhal. what difference does it make od koga dobis kuglo v vrat?
snob bi i da pogine, ali samo od ruke cuvenog ubojice.

(by dusko radovic, na kraju in casu sredi juge)
crt sporočil: 27.686
[#2581529] 14.02.16 07:32 · odgovor na: anon-204390 (#2581461)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 14.02.2016 07:35
[vickibedi]
Ampak, ko te napade vsegliharstvo (mene tudi vsake toliko časa) se vedno vprašam, kaj naredijo, tisti z več izkušnjami od nas. Zahodne demokracije jih imajo, mi jih še nimamo v zadostni količini. Problem Slovencev je svetobolje (to ne velja za tisti del Slovencev, ki so del Udbe in vsaj s tem niso imeli problemov), bolje da se ga rešimo čimprej in začnemo živet...
ko ravno omenjas udbo in ker ravno daje iztocnico za odgovor: meni se zdi dokaj posrecena ihanova teza, da je problem ne to, da bi udba bila se vedno vsemogocna, temvec ravno obratno, to, da je kot velike batine vec ni: www.finance.si/72255...inili-Udbo

govori o tem, da je bil clovek navajen meriti pravilnost svojega pocetja po tem, ali ga je prisla udba nalomit ali ne. stvar je bila s stalisca posameznika v celoti outsourcana. kar je po eni strani stvar vladajocih, ki ta monopol zelijo in ga uveljavljajo, po drugi pa vladanih, za katere je to lahko med drugim tudi komot in s tem dobrodoslo.

no, in ko tega eksternega merila nenadoma ni vec bilo - se je pojavil vakuum. ihan sicer pise o njem glede morale, jaz pa sem do take slike, kot je njegova, prisel prek razmisleka o gospodarstvu v casu nove slovenije.

ker kako bos razlozil nekomu, ki je vajen treh hitrih okoli uses, razlozil, da sicer dela narobe, vendar se to ne vidi takoj, temvec ga bo zjebal proces konkurence in naslednji gospodarski ciklus. to je vse neskoncno dalec, ce sploh obstaja. in mora zelo velikokrat obstajati, preden je sprejeto, da mogoce pa res obstaja.

glede razvoja demokracije, verjetno se strinjava, da je to proces, ki je precej kosmat, dalec od tega, da bi kazal strumno linearno navzgor in poti v obe smeri so v vsakem trenutku siroko odprte. recimo, razvoj tehnologije je lahko ogromna sila tako svobode kot nesvobode. osebno ne bi bil presenecen, ce razmeroma hitro pride orwell-huxleyev svet, v katerem bo vecina tudi povsem zadovoljna. ali pa je sploh napacno o tem govoriti kot necem, kar sele pride.

ne glede na vse to pa se zelo strinjam s tvojim zadnjim stavkom (kakor ga razumem) - je kakor je, treba je brcati in migati dalje, ne se zaciklati sam vase. tudi ce je clovek vcasih s svetom in sabo v takih odnosih, da bi rekel ma dosta vise sranja, izstopam - imas mogoce pa koga drugega takega, zaradi katerega bos potiskal naprej.

mimogrede (ti se odloci, ali in kako je povezano s to temo), tole je zanimiv tekst: www.vox.com/a/teens#year/1972

tako, dosti je bilo, bom poskusal zdaj dati mir :)
FIN-527377 sporočil: 1.005
[#2581531] 14.02.16 08:55 · odgovor na: pobalin (#2581523)
Odgovori   +    3
OK, pustiva. Za razliko od forumskih vseglih jugonostalgikov ustreznega pedigreja sem skoraj 40 let preživel v Jugi, torej tisti del, ki je bil kao krasen, skorajda bogat in neskončno svoboden. In mi gre na bruhanje, ko s tem istim pedigrejem prepričano enačijo enega največjih klavcev v zgodovini in njegovo tovarišijo z vojaškim (totalitarnim) diktatorjem pod hladno kontrolo kapitala. Sam s to temo zaključujem, hvala ti pa vsekakor za debato.
pobalin sporočil: 14.456
[#2581536] 14.02.16 09:44 · odgovor na: FIN-527377 (#2581531)
Odgovori   +    0
[FIN-527377]
Za razliko od forumskih vseglih jugonostalgikov ustreznega pedigreja sem skoraj 40 let preživel v Jugi, torej tisti del, ki je bil kao krasen, skorajda bogat in neskončno svoboden.
Tudi jaz nisem ravno od včeraj, svoj staž v SFRJ merim v desetletjih in ne takrat ne pozneje se nisem povzpel iz navadnega povprečneža, ki ni bil/je ne privilegiran in ne preganjan.
Sam s to temo zaključujem, hvala ti pa vsekakor za debato.
Se strinjam. Hvala enako.
mimoidoci sporočil: 6.135
[#2581555] 14.02.16 12:16 · odgovor na: crt (#2581506)
Odgovori   +    7
[crt]
> [pobalin]
> "Za 180 stopinj" razumem kot diametralno nasprotje. Če je za nekoga diametralno nasprotje diktature diktatura, ta človek očitno sploh ne vidi ven iz diktatur. Kamorkoli se obrne, je diktatura. Zato tudi piše o demokratični diktaturi. In najbrž mu gredo zato tako na jetra, ker je trajno ujet vanje. Če bi videl bele miši, bi sumil na d.t., pri tem pa res ne vem. :-)

osebno predvsem mislim, da ce imas X krat 10.000 ali 100.000 mrtvih, je zelo bizarno govoriti, da saj je ena situacija cisto nekaj drugega kot tadruga.

ampak jaz pac na to gledam vsegliharsko, ker imam dedka, ki so ga zaprli tako nemci kot partizani in to povrhu v isti zapor (jebo pas mater zgodovini in njenemu filingu za ironijo) in drugega dedka, ki je bil v partizanih, vendar naj bi ga v zadnjih dneh vojne pri jurisu zadela krogla z nepricakovane strani. tako da so mi ta prepucavanja, cigavi mrtvi so bolj mrtvi in za katere je cisto nekaj drugega, da so mrtvi, kot pa ce bi bili mrtvi, se zlasti wtf.

Zelo poenostavljaš. Ni point prepira kateri mrtvi so bolj mrtvi. Pri zgodovinarjih (recimo, da so oni najbolj kompetentni) je point, da nekateri med njimi trdijo, da se zgodovina ponareja, objektivna resnica pa je, da se zgodovina šele odkriva. A čutimo razliko?

To je zame bizarno in ne tisto kar pišeš ti. Še posebej, ko zainteresirana raja privzame razlago o ponarejanju. In je Pričevalce in odkopavanja potrebno zaustavit in diskreditirat. E toga nema ni u Španjolskoj, a bogami ni na Balkanu.

No in potem pride še do teze, da je pa 70 let že preveč nazaj ...... no, vsaj tu se pa še zgodovinarji zedinijo, da je to bedast argument. Čeprav je, za nekatere med njimi, prišel s ta prave strani. In tako dobimo zgolj samo eno odštekano stran - stran tekovina, ki mora vedno znova krmariti med kontradikcijami, paradoksi, lažmi in nesmisli. "Se izvijati, kot deževnik na soncu", bi dodal znan forumski pokojnik. Še posebej, ker odnos do sedanjosti gradi na preteklih vrednotah, hehe. Čitaj Đilasa, majketi.
pobalin sporočil: 14.456
[#2581558] 14.02.16 12:29 · odgovor na: crt (#2581527)
Odgovori   +    1
[crt]
snob bi i da pogine, ali samo od ruke cuvenog ubojice.
(by dusko radovic, na kraju in casu sredi juge)
Iz te debate sem potegnil tesnoben e-diptih, dvojni clin d'oeil (za prvega bi zadostoval screen shot, drugega je pa treba gledati in poslušati):

"El futuro es nuestro"
youtu.be/gz0PfNYmNw8?t=2275

"Tomorrow belongs to me"
youtu.be/29Mg6Gfh9Co?t=150
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2581560] 14.02.16 13:02 · odgovor na: crt (#2581498)
Odgovori   +    0
Kapo dol pred tabo, crt.

Veliko imaš Dobrih lastnosti.

Tvoja neizčrpna potrpežljivost me vedno znova preseneti.
mimoidoci sporočil: 6.135
[#2581561] 14.02.16 13:10 · odgovor na: anon-333107 (#2581560)
Odgovori   +    7
[FrRoSt]
Kapo dol pred tabo, crt.

Veliko imaš Dobrih lastnosti.

Tvoja neizčrpna potrpežljivost me vedno znova preseneti.

FRancROzmanSTane, a ti lezeš v rit skupaj s tistim minometom ali brez?
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2581564] 14.02.16 13:28 · odgovor na: anon-129390 (#2581440)
Odgovori   +    0
[tasilo]
Za prvo silo si potegni s spleta Slovenski pravopis SP 2001 -- Pravila. V knjižnih antikvariatih se tudi najde kakšna nova in nerabljena slovnica. Ljudje se jih pač hočejo znebiti, ker ne vedo niti čemu služijo niti kaj naj z njimi počno. Takisto velja za jezikovne priročnike. Kdo bo pa gledal ta frdamani balast v knjižni omari! Saj itak "internet vse vé in vse zna", anede.
Sem že razmišljal tudi o teh možnostih. Vendar z menoj ni heca. :) Če bi se lotl tega, potem se naslednja 2 meseca nebi posvečal skoraj ničemur drugemu.

Saj se mi zdi kar prav in lepo, da vsaj nekdo tako, malo bdi in okrca tele novinarske pisatelje. Da se popolnoma ne razpustijo in dokončno pobezlajo. :) Uidejo/utrgajo s ketne, ali kako se to že v domačem rovtu reče. :)
Mene osebno nekoliko bolj moti zadeva z etimološke plati. Tudi in še posebno tu, na tem forumu. Kar mrgoli nekih partij, levih partij, domačih partij, . . . samo tistih šahovskih partij mi še tu ni upelo odkriti.

Drugače pa, tale etimologija ni samo kakšen forumski problem. Se znajde tudi v kakšnih resnih in strokovnih krogih. Morda ti pripetljaj o tem zaupam ob kakšni drugi priložnosti. Kakor tudi svojega belega zajca iz črnega klobuka. :) Ko človek že misli, da se je seznanil z vsemi možnimi čudesi iz vseh možnih domačih rovt, se znova prikaže nekdo, ki ga preseneti. Šokira. :)

Bodi lepo.

l.p.
pobalin sporočil: 14.456
[#2581565] 14.02.16 13:30 · odgovor na: pobalin (#2581558)
Odgovori   +    1
Oddaja avstralske ABC o travmah in dilemah Španije 30 let po Francovi smrti, žal odrezana po 16 minutah. Cele izjave s komentarji pod videom vred bi se lahko nanašale na Deželo:
www.youtube.com/watc...KOfzMa-NOU
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2581567] 14.02.16 13:34 · odgovor na: mimoidoci (#2581561)
Odgovori   +    0
Kje ti živiš??

In: v Katerem Času živiš???
najobj sporočil: 32.215
[#2581581] 14.02.16 15:17 · odgovor na: mimoidoci (#2581555)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 14.02.2016 15:21
[mimoidoci]
> [crt]
> > [pobalin]
> > "Za 180 stopinj" razumem kot diametralno nasprotje. Če je za nekoga diametralno nasprotje diktature diktatura, ta človek očitno sploh ne vidi ven iz diktatur. Kamorkoli se obrne, je diktatura. Zato tudi piše o demokratični diktaturi. In najbrž mu gredo zato tako na jetra, ker je trajno ujet vanje. Če bi videl bele miši, bi sumil na d.t., pri tem pa res ne vem. :-)
>
> osebno predvsem mislim, da ce imas X krat 10.000 ali 100.000 mrtvih, je zelo bizarno govoriti, da saj je ena situacija cisto nekaj drugega kot tadruga.
>
> ampak jaz pac na to gledam vsegliharsko, ker imam dedka, ki so ga zaprli tako nemci kot partizani in to povrhu v isti zapor (jebo pas mater zgodovini in njenemu filingu za ironijo) in drugega dedka, ki je bil v partizanih, vendar naj bi ga v zadnjih dneh vojne pri jurisu zadela krogla z nepricakovane strani. tako da so mi ta prepucavanja, cigavi mrtvi so bolj mrtvi in za katere je cisto nekaj drugega, da so mrtvi, kot pa ce bi bili mrtvi, se zlasti wtf.
Zelo poenostavljaš. Ni point prepira kateri mrtvi so bolj mrtvi. Pri zgodovinarjih (recimo, da so oni najbolj kompetentni) je point, da nekateri med njimi trdijo, da se zgodovina ponareja, objektivna resnica pa je, da se zgodovina šele odkriva. A čutimo razliko?

To je zame bizarno in ne tisto kar pišeš ti. Še posebej, ko zainteresirana raja privzame razlago o ponarejanju. In je Pričevalce in odkopavanja potrebno zaustavit in diskreditirat. E toga nema ni u Španjolskoj, a bogami ni na Balkanu.

No in potem pride še do teze, da je pa 70 let že preveč nazaj ...... no, vsaj tu se pa še zgodovinarji zedinijo, da je to bedast argument. Čeprav je, za nekatere med njimi, prišel s ta prave strani. In tako dobimo zgolj samo eno odštekano stran - stran tekovina, ki mora vedno znova krmariti med kontradikcijami, paradoksi, lažmi in nesmisli. "Se izvijati, kot deževnik na soncu", bi dodal znan forumski pokojnik. Še posebej, ker odnos do sedanjosti gradi na preteklih vrednotah, hehe. Čitaj Đilasa, majketi.
... čuj, mimoidoči ... evo, sicer ne vem, če sem toti tvoj "hehe" narobe razumel, ampak te bom vseeno vprašal, kateri odnos do čigave sedanjosti se gradi na totih tvojih preteklih vrednotah ...

P.S.: razen do domov za ostarele je edina zveza s totimi tvojimi preteklimi vrednotami danes nebodigatreba drugi tir do Kopra, ker brez partizanov ne bi bilo treba niti prvega, ker bi se Južni tir za Slovenijo končal na Ravbarkomandi, kjer je že bil do takrat ...
mimoidoci sporočil: 6.135
[#2581587] 14.02.16 16:45 · odgovor na: najobj (#2581581)
Odgovori   +    5
[najobj]
> [mimoidoci]
> > [crt]
> > > [pobalin]
> > > "Za 180 stopinj" razumem kot diametralno nasprotje. Če je za nekoga diametralno nasprotje diktature diktatura, ta človek očitno sploh ne vidi ven iz diktatur. Kamorkoli se obrne, je diktatura. Zato tudi piše o demokratični diktaturi. In najbrž mu gredo zato tako na jetra, ker je trajno ujet vanje. Če bi videl bele miši, bi sumil na d.t., pri tem pa res ne vem. :-)
> >
> > osebno predvsem mislim, da ce imas X krat 10.000 ali 100.000 mrtvih, je zelo bizarno govoriti, da saj je ena situacija cisto nekaj drugega kot tadruga.
> >
> > ampak jaz pac na to gledam vsegliharsko, ker imam dedka, ki so ga zaprli tako nemci kot partizani in to povrhu v isti zapor (jebo pas mater zgodovini in njenemu filingu za ironijo) in drugega dedka, ki je bil v partizanih, vendar naj bi ga v zadnjih dneh vojne pri jurisu zadela krogla z nepricakovane strani. tako da so mi ta prepucavanja, cigavi mrtvi so bolj mrtvi in za katere je cisto nekaj drugega, da so mrtvi, kot pa ce bi bili mrtvi, se zlasti wtf.

> Zelo poenostavljaš. Ni point prepira kateri mrtvi so bolj mrtvi. Pri zgodovinarjih (recimo, da so oni najbolj kompetentni) je point, da nekateri med njimi trdijo, da se zgodovina ponareja, objektivna resnica pa je, da se zgodovina šele odkriva. A čutimo razliko?
>
> To je zame bizarno in ne tisto kar pišeš ti. Še posebej, ko zainteresirana raja privzame razlago o ponarejanju. In je Pričevalce in odkopavanja potrebno zaustavit in diskreditirat. E toga nema ni u Španjolskoj, a bogami ni na Balkanu.
>
> No in potem pride še do teze, da je pa 70 let že preveč nazaj ...... no, vsaj tu se pa še zgodovinarji zedinijo, da je to bedast argument. Čeprav je, za nekatere med njimi, prišel s ta prave strani. In tako dobimo zgolj samo eno odštekano stran - stran tekovina, ki mora vedno znova krmariti med kontradikcijami, paradoksi, lažmi in nesmisli. "Se izvijati, kot deževnik na soncu", bi dodal znan forumski pokojnik. Še posebej, ker odnos do sedanjosti gradi na preteklih vrednotah, hehe. Čitaj Đilasa, majketi.

... čuj, mimoidoči ... evo, sicer ne vem, če sem toti tvoj "hehe" narobe razumel, ampak te bom vseeno vprašal, kateri odnos do čigave sedanjosti se gradi na totih tvojih preteklih vrednotah ...

P.S.: razen do domov za ostarele je edina zveza s totimi tvojimi preteklimi vrednotami danes nebodigatreba drugi tir do Kopra, ker brez partizanov ne bi bilo treba niti prvega, ker bi se Južni tir za Slovenijo končal na Ravbarkomandi, kjer je že bil do takrat ...
Ajd čuti tamo u stroju druže najobjestniji i ne pričaj bez dozvole. I čitaj druga Đilasa šta je on nekad govorio o tome šta se nama danas dešava. I zašto je to tako, dabome.
mimoidoci sporočil: 6.135
[#2581589] 14.02.16 17:10 · odgovor na: anon-333107 (#2581567)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: mimoidoci 14.02.2016 17:12
[FrRoSt]
Kje ti živiš??

In: v Katerem Času živiš???
Stari živim v TVOJEM času. V času interneta, kjer si model -od vseh možnosti na svetu- nadane ravno nickname FrRoSt - Fr(anc) Ro(zman) St(ane).

In v katerem času si ostal ti?
najobj sporočil: 32.215
[#2581600] 14.02.16 18:56 · odgovor na: mimoidoci (#2581587)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 14.02.2016 19:03
[mimoidoci]
> [najobj]
> > [mimoidoci]
> > > [crt]
> > > > [pobalin]
> > > > "Za 180 stopinj" razumem kot diametralno nasprotje. Če je za nekoga diametralno nasprotje diktature diktatura, ta človek očitno sploh ne vidi ven iz diktatur. Kamorkoli se obrne, je diktatura. Zato tudi piše o demokratični diktaturi. In najbrž mu gredo zato tako na jetra, ker je trajno ujet vanje. Če bi videl bele miši, bi sumil na d.t., pri tem pa res ne vem. :-)
> > >
> > > osebno predvsem mislim, da ce imas X krat 10.000 ali 100.000 mrtvih, je zelo bizarno govoriti, da saj je ena situacija cisto nekaj drugega kot tadruga.
> > >
> > > ampak jaz pac na to gledam vsegliharsko, ker imam dedka, ki so ga zaprli tako nemci kot partizani in to povrhu v isti zapor (jebo pas mater zgodovini in njenemu filingu za ironijo) in drugega dedka, ki je bil v partizanih, vendar naj bi ga v zadnjih dneh vojne pri jurisu zadela krogla z nepricakovane strani. tako da so mi ta prepucavanja, cigavi mrtvi so bolj mrtvi in za katere je cisto nekaj drugega, da so mrtvi, kot pa ce bi bili mrtvi, se zlasti wtf.
> > Zelo poenostavljaš. Ni point prepira kateri mrtvi so bolj mrtvi. Pri zgodovinarjih (recimo, da so oni najbolj kompetentni) je point, da nekateri med njimi trdijo, da se zgodovina ponareja, objektivna resnica pa je, da se zgodovina šele odkriva. A čutimo razliko?
> >
> > To je zame bizarno in ne tisto kar pišeš ti. Še posebej, ko zainteresirana raja privzame razlago o ponarejanju. In je Pričevalce in odkopavanja potrebno zaustavit in diskreditirat. E toga nema ni u Španjolskoj, a bogami ni na Balkanu.
> >
> > No in potem pride še do teze, da je pa 70 let že preveč nazaj ...... no, vsaj tu se pa še zgodovinarji zedinijo, da je to bedast argument. Čeprav je, za nekatere med njimi, prišel s ta prave strani. In tako dobimo zgolj samo eno odštekano stran - stran tekovina, ki mora vedno znova krmariti med kontradikcijami, paradoksi, lažmi in nesmisli. "Se izvijati, kot deževnik na soncu", bi dodal znan forumski pokojnik. Še posebej, ker odnos do sedanjosti gradi na preteklih vrednotah, hehe. Čitaj Đilasa, majketi.
> ... čuj, mimoidoči ... evo, sicer ne vem, če sem toti tvoj "hehe" narobe razumel, ampak te bom vseeno vprašal, kateri odnos do čigave sedanjosti se gradi na totih tvojih preteklih vrednotah ...
>
> P.S.: razen do domov za ostarele je edina zveza s totimi tvojimi preteklimi vrednotami danes nebodigatreba drugi tir do Kopra, ker brez partizanov ne bi bilo treba niti prvega, ker bi se Južni tir za Slovenijo končal na Ravbarkomandi, kjer je že bil do takrat ...
Ajd čuti tamo u stroju druže najobjestniji i ne pričaj bez dozvole. I čitaj druga Đilasa šta je on nekad govorio o tome šta se nama danas dešava. I zašto je to tako, dabome.
... čuj, zdaj se že malo ponavljam, pa vendar naj bo še za tebe ... alzo, beatus non est, qui habet, quae cupit, sed qui non cupit, quae non habet ...

P.S.: nimam pojma in me ne zanima, kaj je včasih govoril Đilas, ampak jebeš življenje, ki ga z nakradenim kešom nafilani živijo raznorazni novorazredni bavčarji, šroti, kordeži, zidarji, črnigoji, pavčeki, valanti, lahi, raščani, rigelniki, lovšeti itd., če se ne morejo kot ljudje mirno sprehodit po cesti, ne da se ves čas bali, da jih bodo mimoidoči popljuvali, če ne celo kaj hujšega ...
crt sporočil: 27.686
[#2581602] 14.02.16 19:07 · odgovor na: anon-333107 (#2581560)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 14.02.2016 19:33
[FrRoSt]
Tvoja neizčrpna potrpežljivost me vedno znova preseneti.
to je v bistvu velika sitnost, ves :)

k sreci je mocno sezonska in lokalna - na njeno pojavnost odlocilno vpliva letni cas ali vreme, nenaklonjeno biciklu, rastlinam in cebelam. se malo, saj bo.
crt sporočil: 27.686
[#2581603] 14.02.16 19:18 · odgovor na: mimoidoci (#2581555)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 14.02.2016 19:30
[mimoidoci]
Zelo poenostavljaš. Ni point prepira kateri mrtvi so bolj mrtvi. Pri zgodovinarjih (recimo, da so oni najbolj kompetentni) je point, da nekateri med njimi trdijo, da se zgodovina ponareja, objektivna resnica pa je, da se zgodovina šele odkriva. A čutimo razliko?
ne vem, kaj "vi" cutite, meni se glede zgodovine predvsem zdi aktualno njeno ponavljanje skozi prostor in cas.

ce govoriva o spanski in slovenski ww2-in-tam-okoli zgodovini (ce se omejimo na samo ti dve drzavi), se po moje sele odkriva, saj je bila v obeh primerih dolgo izrecno pokrita.

To je zame bizarno in ne tisto kar pišeš ti.
zal mi je, da zate tekmovanje, cigavi mrtvi so bolj mrtvi ali celo edini pravi mrtvi, ni bizarno.

Še posebej, ko zainteresirana raja privzame razlago o ponarejanju. In je Pričevalce in odkopavanja potrebno zaustavit in diskreditirat. E toga nema ni u Španjolskoj, a bogami ni na Balkanu.
kako je s tem u spanjolskoj, je pisalo v linku, ki sem ga prilozil za odprtje te veje debate. imam obcutek, da tistega teksta nisi prebral, saj bi sicer bolj tezko trdil, da ustavljanja razkrivanja krvave preteklosti tam ni.

zato ti prijazno kopiram relevantne dele.

The speedy, mostly smooth transition to democracy was widely lauded, but involved a trade-off: Mainstream parties approved an amnesty law and agreed to keep politics free from the traumatic events of the recent past. Spain’s stability, it was argued, depended on not looking back.

Campaigners say more than 100,000 of Franco’s victims from the civil war and its aftermath remain buried in unmarked graves across Spain — a figure, according to Amnesty International, only exceeded by Cambodia. Due to political and judicial obstacles, the remains of no more than an estimated 6,200 people have been exhumed.

Timoteo Mendieta’s exhumation is significant because it is the first time a court has ever ordered a grave containing victims of the civil war or the Franco regime be opened up. The move was not triggered by the Spanish justice system but a judge in Argentina.

Relatives of Franco’s victims had tried in vain to go through the Spanish courts.

In 2008, the Spanish judge Baltasar Garzón, known for taking on ambitious cases like the attempted extradition of Chilean dictator Augusto Pinochet, opened a probe into the crimes of the Franco era and called for the 1977 amnesty law to be repealed. Garzón, accused of overreaching his jurisdiction, was suspended from office.

“The Spanish judicial system is very politicized,” says Francisco Ferrándiz, an anthropologist at the CSIC National Research Center whose work has included comparing Spain’s methods of dealing with its violent past with those of other countries.

No in potem pride še do teze, da je pa 70 let že preveč nazaj ......
cigave (oziroma zakaj se ravno z mano o njej pogovarjas)?

Čitaj Đilasa, majketi.
cital zdavnaj, ko je moral biti se zavit v tapete, da se ga ni prepoznalo s platnice.

za konec se nekaj, kar bi morda lahko pomagalo razcistiti morebitne nesporazume.

moja teza ni "ne glejte slovenije, slovenija je kul, glejte namesto nje spanijo".

moja teza je "fakin sit, glejte ta tekst o spaniji, ki bi lahko bil komot o sloveniji, samo imena so druga" - in to, da so imeli operaterji in zrtve mesoreznice tam zamenjane majice.

ravno zato mi je bil posebej zanimiv, zato sem ga prinesel v debato and it all went downhill from there. podobnost je simetricna relacija, ce recem, da je A kot B, sem s tem tudi povedal, da je B kot A. upam, da je to jasno.
pobalin sporočil: 14.456
[#2581605] 14.02.16 19:25 · odgovor na: mimoidoci (#2581555)
Odgovori   +    3
[mimoidoci]
In je Pričevalce in odkopavanja potrebno zaustavit in diskreditirat. E toga nema ni u Španjolskoj, a bogami ni na Balkanu.
"Pazi, kaj delaš, da ne boš končal kot tvoj dedek," so mama in drugi menda opozarjali moža, ki se je lotil iskanja in prekopavanja neoznačenih grobov (cca 10m30s). V oddaji je govora tudi o častniku, ki je rekel preveč o vlogi španske vojske v primeru kakšne osamosvojitve:
www.youtube.com/watc...Am3uRKA484

Nekaj citatov iz oddaje na ABC AU iz leta 2007 (link je v komentarju #2581565):

JOSE SANCHEZ ROSSO (kakor kontinuitetnik):
"Honouring the dead can never be a bad thing, but at the same time as honouring the dead they’re stirring up politics. It makes you wonder what the dead would say if they could speak. Maybe they would disagree."
"It’s already affecting feeling among Spaniards. That’s why we’re here now. And we appeal to those who have religious leanings to pray, and we appeal to the common sense of Spaniards so this doesn’t get out of hand."

CLARK (reporter):
"Among the government’s proposals is that archives be reorganised so people can find out what happened but even on this point, one man’s search for historical truth is another’s political witch-hunt."

JUAN ANTONIO BARRIO DE PANAGOS (kakor revizionist):
"Really, the Popular Party never condemned the dictatorship. They agree with a general condemnation of the unfair persecution and so on, but not with a condemnation of the dictatorship - of the Franco’s dictatorship as a whole."

GUSTAVO de ARISTEGUI (kakor kontinuitetnik):
"Franco is dead. He died in bed. Nobody removed him from power. Nobody in Spain be it the democrats from the right or the left were capable, able, willing or courageous enough, and let’s face it, courageous enough, to overthrow Franco and his dictatorship."
Čitaj Đilasa, majketi.
Hm, kdo je bil pa Francov Djilas, da njegove knjige vzamemo za primerjavo? To ni sarkazem, je čisto resno vprašanje. Lahko se sprevrže v sarkazem, če bi se izkazalo, da Franco ni imel svojega Djilasa. Da ni imel nikogar, ki bi lahko v zaporu in doma pisal kritične knjige, da bi jih objavljal v tujini, in nazadnje za dobrih deset let preživel svojega nekdanjega tovariša in despota in umrl doma, ne v izgnanstvu.
crt sporočil: 27.686
[#2581606] 14.02.16 19:28 · odgovor na: pobalin (#2581605)
Odgovori   +    1
[pobalin]
Hm, kdo je bil pa Francov Djilas, da njegove knjige vzamemo za primerjavo? To ni sarkazem, je čisto resno vprašanje. Lahko se sprevrže v sarkazem, če bi se izkazalo, da Franco ni imel svojega Djilasa.
el coronel no tiene quien le escriba... eh, ampak on je bil generalissimo, ne coronel :)
pobalin sporočil: 14.456
[#2581608] 14.02.16 19:38 · odgovor na: crt (#2581606)
Odgovori   +    1
[crt]
el coronel no tiene quien le escriba... eh, ampak on je bil generalissimo, ne coronel :)
G.G.M. - hitre asociacije imaš. Na to sploh nisem pomislil. :-)

Pa tudi zahvalil se ti še nisem, ker si pod vreščeč članek o lažeh v tla strmečega in v luknjo skritega oblastnika serviral meni tako ljubo in še vedno aktualno temo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2581616] 14.02.16 22:31 · odgovor na: (#2581549)
Odgovori   +    0
[rename]
In kje si zasledil, da sem se zavzemal za desne skrajneze???
sploh nisem trdil, da si bil ti, ni se mi dalo iti gledat nazaj po debati, samo spomnim se, da je nekdo omenil to, da so bili spanski klavci fini visoko izobrazeni oficirji, jugoklavci pa raja.

in sem se pac globoko zdrznil ob tej logiki.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2581619] 14.02.16 22:49 · odgovor na: mimoidoci (#2581589)
Odgovori   +    0
[mimoidoci]
In v katerem času si ostal ti?
v pravo-vernem

Le v katerem drugem bi lahko?
mimoidoci sporočil: 6.135
[#2581625] 14.02.16 23:49 · odgovor na: crt (#2581603)
Odgovori   +    5
[crt]
> [mimoidoci]
> Zelo poenostavljaš. Ni point prepira kateri mrtvi so bolj mrtvi. Pri zgodovinarjih (recimo, da so oni najbolj kompetentni) je point, da nekateri med njimi trdijo, da se zgodovina ponareja, objektivna resnica pa je, da se zgodovina šele odkriva. A čutimo razliko?

ne vem, kaj "vi" cutite, meni se glede zgodovine predvsem zdi aktualno njeno ponavljanje skozi prostor in cas.

ce govoriva o spanski in slovenski ww2-in-tam-okoli zgodovini (ce se omejimo na samo ti dve drzavi), se po moje sele odkriva, saj je bila v obeh primerih dolgo izrecno pokrita.


> To je zame bizarno in ne tisto kar pišeš ti.

zal mi je, da zate tekmovanje, cigavi mrtvi so bolj mrtvi ali celo edini pravi mrtvi, ni bizarno.


> Še posebej, ko zainteresirana raja privzame razlago o ponarejanju. In je Pričevalce in odkopavanja potrebno zaustavit in diskreditirat. E toga nema ni u Španjolskoj, a bogami ni na Balkanu.

kako je s tem u spanjolskoj, je pisalo v linku, ki sem ga prilozil za odprtje te veje debate. imam obcutek, da tistega teksta nisi prebral, saj bi sicer bolj tezko trdil, da ustavljanja razkrivanja krvave preteklosti tam ni.

zato ti prijazno kopiram relevantne dele.

The speedy, mostly smooth transition to democracy was widely lauded, but involved a trade-off: Mainstream parties approved an amnesty law and agreed to keep politics free from the traumatic events of the recent past. Spain’s stability, it was argued, depended on not looking back.

Campaigners say more than 100,000 of Franco’s victims from the civil war and its aftermath remain buried in unmarked graves across Spain — a figure, according to Amnesty International, only exceeded by Cambodia. Due to political and judicial obstacles, the remains of no more than an estimated 6,200 people have been exhumed.

Timoteo Mendieta’s exhumation is significant because it is the first time a court has ever ordered a grave containing victims of the civil war or the Franco regime be opened up. The move was not triggered by the Spanish justice system but a judge in Argentina.

Relatives of Franco’s victims had tried in vain to go through the Spanish courts.

In 2008, the Spanish judge Baltasar Garzón, known for taking on ambitious cases like the attempted extradition of Chilean dictator Augusto Pinochet, opened a probe into the crimes of the Franco era and called for the 1977 amnesty law to be repealed. Garzón, accused of overreaching his jurisdiction, was suspended from office.

“The Spanish judicial system is very politicized,” says Francisco Ferrándiz, an anthropologist at the CSIC National Research Center whose work has included comparing Spain’s methods of dealing with its violent past with those of other countries.


> No in potem pride še do teze, da je pa 70 let že preveč nazaj ......

cigave (oziroma zakaj se ravno z mano o njej pogovarjas)?


> Čitaj Đilasa, majketi.

cital zdavnaj, ko je moral biti se zavit v tapete, da se ga ni prepoznalo s platnice.

za konec se nekaj, kar bi morda lahko pomagalo razcistiti morebitne nesporazume.

moja teza ni "ne glejte slovenije, slovenija je kul, glejte namesto nje spanijo".

moja teza je "fakin sit, glejte ta tekst o spaniji, ki bi lahko bil komot o sloveniji, samo imena so druga" - in to, da so imeli operaterji in zrtve mesoreznice tam zamenjane majice.

ravno zato mi je bil posebej zanimiv, zato sem ga prinesel v debato and it all went downhill from there. podobnost je simetricna relacija, ce recem, da je A kot B, sem s tem tudi povedal, da je B kot A. upam, da je to jasno.
Glede Đilasa. Dodana vrednost knjige je v bralcu samem. Torej prebere ga lahko marsikdo, a vprašanje je, kaj kdo izlušči.

Ne poznam španskih razmer u nulo, niti nisem repliciral na tisti post s prilepljenim tekstom o Španiji, nego na ono razglabljanje o tvojih dedkih. In letelo ni toliko na Španijo, kot na naše zgodovinarje in na naš odnos do zgodovine. Na naše relativiziranje in posploševanje. Na naše vsegliharstvo.

Piše pa v Đilasu lepo, zakaj mi še dandanes ne smemo in ne moremo biti ponosni na Balantiča, Španci pa na svojega Federica Garcio Lorco so - še krepko od Francovih časov naprej. Tudi knjižnice ne smemo imenovati po "protirežimskem" pesniku, ne da bi prišlo do sranja. Je z Lorco tudi tako? Ni.

V Đilasu piše tudi zakaj morajo še vedno obstajati Dražgoše kot simbol zmage ter naših herojskih vrednot (približno po letošnjem Saši Vugi). Zakaj Dražgoše ne morejo biti raje slovenska razrušena in trpeča Guernica, kar bi bilo bližje resnici. In zakaj se o Guernici ve, kaj se je tam dogajalo, o Dražgošah se pa še danes zanika in manipulira dejstva.

V Đilasu piše zakaj ima Barbarin rov 11 pregrad. Dvomim, da jih imajo španska množična morišča toliko. Če sploh obstajajo. Španske grobove ilegalno zagrebljenih ob ograjah pokopališč sem pa gledal, nedavno v dokumentarcu. Na 11 betonskih pregrad v rudniku nisem naletel. Tudi na prepoved oglašanja tam nekih Pričevalcev ni bilo govora v tem dokumentarcu, pri nas pa prava hajka na javni RTV. Skoraj sto let stari revčki lažejo in si izmišljujejo dejstva pred kamero.

V Đilasu piše, zakaj so bili lastniki kakršnegakoli uporabnega premoženja razlaščeni in tudi v pretežni meri likvidirani. Za Franca ne vem, da so ga motile vile in tovarnice in da jih je pokradel, poplenil in uničil. Fašizem vsaj predpostavlja za silo odnos do privatne lastnine. Pa tudi Golega otoka in revidiranja stališč med isto mislečimi se niso šli.

V Đilasu piše, da kritični intelektualci niso dobro prišli skozi komunistični režim. V bistvu sploh niso prišli skozi. Za Dalija in Bunuela, ki sta bila tudi Lorcina prijatelja vemo, da sta ustvarjala pretežno v Španiji in to tudi pod omraženim Francom. V Jugi Dalijev in Bunuelov garant nismo nikoli spoznali. Podobno je bilo z inženirji, ki so jih naši šlosarji dokaj hitro eliminirali. Pa nemško in italijansko manjšino tudi že takoj maja/ junija 45.

Evrokomunizem je v Španiji uspeval že v sedemdesetih prejšnjega stoletja, pri nas je pa RKC še vedno zločinska.

Evo toliko vem o Španiji. Poleg nogometa. Ker slišim, da je zdajle ravno FC Barcelona zmagala. Ki je močna in bogata, med drugim tudi zaradi internetnih stavnic. Tako kot Real. Pri nas pa nanju še staviti ne moreš, ker so kvote nanju prenizke in dobiš ven manj kot si vplačal. Kljub izpolnitvi dogodka je tako zaradi ene same monopolistične stavnice z 10% davkom na srečke, da se ne špekulira preveč. Tega pa ni ne v Španiji ne nikjer drugod na svetu.

Strani: 1 2 3 4 5