Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Nehajte flancati in sklenite dogovor!

Strani: 1 2 3

bc123a sporočil: 48.253
[#2530972] 30.06.15 12:16 · odgovor na: anon-217896 (#2530954)
Odgovori   +    3
[janbrezveznjak]
Pa za bozjo voljo, ti ocitno delas v javnem sektorju ali si upokojenec, kateri naj zivi 30-40 % bolje od tistih ki smo v sektorju, ki polni procracu in to zaradi ustvarjenih pufov.
Naj bom torej ravnodusen nad propadom drzave, zaradi tebe, enega od tistih, ki zivis boljse od mene?
Govoris kot, da sramotno zadolzevanje ne vpliva na moj standard.
Ljubi bog, kaj ima to z bankroti drzav? Pa za Pariski klub si ze slisal?

en.wikipedia.org/wik...Paris_Club

Moje mnenje je sicer, da bi penzije v sloveniji morale iti linearno dol toliko, da ne bi zahtevale transferjev iz proracuna (cirka 20%), place v JS pa komot 20% (torej se 15% na ZUJF).
bc123a sporočil: 48.253
[#2530973] 30.06.15 12:17 · odgovor na: Gustl (#2530959)
Odgovori   +    2
[Gustl]
> [janbrezveznjak]
> Recept za druge PIGS-e po Tvojem torej je: ce si zadolzen, imas problem, zato se zadolzi cez vse meje in mi bomo komentirali v Tvojo korist?

Ne. Ni tako po Mojem. Pravim, da opazam, da se je skoraj nemogoce o tem pogovarjat, ker cim podvomis o THE pristopu, fases takoj nekaj takega, kot je zgornje.
Tudi jaz to opazam.
najobj sporočil: 31.930
[#2530990] 30.06.15 12:34 · odgovor na: (#2530904)
Odgovori   +    3
[Petunija1]
Čuj, če meni ne verjameš, te pa mogoče prepriča ena Grkinja.

O tem, kakšno je stanje v Grčiji, kako se ljudje pripravljajo na referendum, kje vidijo vzroke in rešitve težav svoje države, pa tudi, kako jih je kriza zaznamovala kot družbo, smo govorili z Grkinjo Stavroulo, javno uslužbenko, ki živi in dela v Atenah.

Osebno menim, da je naša edina možnost, da na referendumu rečemo da, saj se bomo drugače samouničili.


www.24ur.com/novice/...eljek.html
... OK, zdaj pa še preostalih 11 milijonov Grkov in Grkinj vprašaj ...

P.S.: butasto se mi zdi, da vsi govorijo o enem in edinem zveličavnem evru, kot da pred evrom sploh ni bilo življenja in čeprav je življenje brez evra celo v EU zelo možno in mu čisto nič ne manjka ... evo, in če meni ne verjameš, vprašaj kakšnega Angleža, Danca ali Šveda ...
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2530992] 30.06.15 12:37 · odgovor na: bc123a (#2530962)
Odgovori   +    1
[bc123a]
Pa saj niso volilci, ki so proti austerityu glasovali samo za syrizo! Poglej, koliko glasov skupaj so dobili:

Syriza, ANEL, Zlata Zora, Komunisti:

en.wikipedia.org/wik...tion,_2015

Pa se komot zraven pristej nekatere stranke, ki so se bolj radikalne od Syrize, pa niso prisle v parlament, recimo ANTARSYA.
predlagam, da počakamo na izide javnomnenjskih raziskav, jih bo precej ta teden.

referendumsko vprašanje je, v angleščini:

"Should the plan of agreement be accepted, which was submitted by the European Commission, the European Central Bank, and the International Monetary Fund in the Eurogroup of 25.06.2015 and comprises of two parts, which constitute their unified proposal? The first document is entitled 'Reforms for the completion of the current program and beyond' and the second 'Preliminary debt sustainability analysis'."

možna odgovora sta dva: 1. ne in 2. da.

problem predikcije (kako mislijo grki odgovarjat na to vprašanje) je metodološke narave. vsi stari podatki so nemerodajni, tudi rezultati januarskih volitev niso dober prediktor, okoliščine, ki lahko vplivajo na odločitev, se zadnji teden brutalno spreminjajo, praktično iz dneva v dan. obenem so vsi stari javnomnenjski podatki samo proxiji (npr. tista vprašanja, ki so grke spraševala po stališčih glede varčevanja, obstanka v evrozoni, ipd.... ), iz katerih poskušamo zelo na uč in zelo približno ocenit kam pes taco moli.

osebno sicer mislim, da grki v svojih glavah in v srcih še niso pripravljeni za +50% NE, ampak kot pravim, počakajmo na izide javnomnenjskih raziskav, prve bojo najbrž že danes.
najobj sporočil: 31.930
[#2531001] 30.06.15 12:51 · odgovor na: crt (#2530892)
Odgovori   +    2
[crt]
> [TadejK]
> Osebno se sicer z zaključki avtorice ne strinjam, ker je matematično edina rešitev te enačbe izstop Grčije iz evrskega območja, vse sprenevedanje obeh pogajalskih strani glede tega dejstva pa izvira iz njihovega zavedanja, da bo prehodni pojav zelo boleč in bodo zanj mnogi krivili njih.
>
> Me pa zelo žalosti, da jih toliko svoje nestrinjanje s pogledom avtorice izrazi v obliki ideološkega boja: ker poziva h kompromisu, je slepa komunajzarska levajzarska mladinajzarska lukomesečajzarska stujimpokoprivajzarska bednica. Ampak še to bi pogoltnil, ima pač vsak pravico do svojega mnenja; res huda težava nastopi, ko cela vrsta forumašev poziva uredništvo, naj prepreči objavo takih pogledov.
>
> Razlog, da pišem prav za Finance, čeprav sem bil povabljen že marsikam, je predvsem v pluralizmu, ki ga uredništvo Financ - kljub uredniško dokaj jasno zastavljeni osrednji usmeritvi - vseskozi dopušča. Urednica (in urednik pred njo) nikoli nista poskušala vplivati na moje predstavljeno stališče, čeprav se z urednico glede določenih zadev diametralno ne strinjava.
>
> Ampak če je večina bralcev Financ mnenja, da je bolje, da se vse drugačne poglede utiša, bi bilo verjetno dobro, če bi to vedel; bralci imajo vedno prav in v takem primeru nima smisla, da jih odganjam.
>
> Najdite nek način, da mi to sporočite.
>
> LP, Tadej Kotnik
podpisujem v celoti, z le to razliko, da sem se ze sam odlocil, da so v zivljenju bolj prijetne stvari kot uciti pujse peti.

crt jakhel
... čuj, bil je že čas, da si se spet oglasil, če mene kaj vprašaš ...

P.S.: če bi pujsi znali peti, mogoče ne bi bili tako okusni ... jebiga, Bog je že vedel, kaj dela ...
tupamaros sporočil: 3.720
[#2531005] 30.06.15 13:06 · odgovor na: bc123a (#2530924)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [tupamaros]
> Spet si nekaj izmišljuješ. Nikjer nisem omenil besede lenoba niti tega da bi bili Grki leni Irci,Španci ... pa ne. Namakaš trnek v makroekonomsko

Drugi so pisali o tem.

> logiko in upaš, da bom prijel. Makroekonomske logike prav tako kot jedrske fizike ne razumeš ne ti ne bilo katera radikalna levica še manj pa grške in naše gospodinje. Ko ne boš mogel dvigniti svojega denarja in ne bo za plače in pokojnine boš priklical na pomoč Krugmana&Co in makroekonomsko logiko.

Prvic, to ni res. Je pa zelo res, da je nevarnost tega se posebej velika v valutni uniji brez fiskalne unije, kar evrocona je. V vseh drugih primerih je to precej manj verjeten scenarij.

Drugic, pa tudi tebe vabim da napises svojo vizijo, kaj se bo dogajalo z grcijo, po tistem ko recimo sprejme predlog upnikov na referendumu. kaj bo jeseni, kaj bo pozimi, kaj bo cez eno leto.
Moja vizija če že hočeš je, moja bodočnost in bodočnost lastne družine. Grki naj zase poskrbijo. Kako bodo izbrali je njihov problem. Meni je figo mar.
Pa mi razlozi to z gospodinjsko logiko, ok?
Ne bom se ponavljal, debata je kar se mene tiče zaključena.
tupamaros sporočil: 3.720
[#2531012] 30.06.15 13:38 · odgovor na: (#2530987)
Odgovori   +    4
[kajulci]
> Edina logika, ki pa jo tovariši nočete razumeti je, da lahko porabiš le toliko koliko zaslužiš.

Ni res. Nobena država ne porabi samo toliko kot zasluži. Nobena. Rast brez kreditov ni možna, ergo, rast je možna samo z zadolževanjem, ergo, vse države porabijo in bodo še naprej rabile več denarja, kot ga zaslužijo. Kreditiranje se je pojavilo istočasno že z blagovno menjavo, nadaljevalo pa z izumom denarja. In ti trdiš, da razumeš makroekonomiko?
Mogoče bo to bolj razumljivo: Glavna težava grške družbe in vseh njim podobnih balkanskih, z nami vred je previsok standard, ki ga uživa prebivalstvo, glede na produktivnost gospodarstva...
Nikjer nisem trdil da razumem makroekonomiko in tudi sedaj bom to ponovil, da mi je figo mar za njo. Znano pa mi je to, da dva ekonomista o isti stvari nimata enakega mnenja.

LP
Tupamaros
bc123a sporočil: 48.253
[#2531017] 30.06.15 13:56 · odgovor na: tupamaros (#2531012)
Odgovori   +    7
[tupamaros]
Mogoče bo to bolj razumljivo: Glavna težava grške družbe in vseh njim podobnih balkanskih, z nami vred je previsok standard, ki ga uživa prebivalstvo, glede na produktivnost gospodarstva...
Tu se lahko zelo zelo strinjam.
Nikjer nisem trdil da razumem makroekonomiko in tudi sedaj bom to ponovil, da mi je figo mar za njo. Znano pa mi je to, da dva ekonomista o isti stvari nimata enakega mnenja.
Makroekonomija ti priskoci na pomoc pri vprasanju: kako znizati standard, brez da te razjarjene mnozice lincajo? Z devalvacijo valute.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2531040] 30.06.15 14:36
Odgovori   +    1
frišno iz aten, paul mason: www.youtube.com/watc...bvb8_KYv98

prognozira 2 scenarija: ali bomo v kratkem dobili dogovor, ki bo grkom omogočil skenslanje referenduma, ali pa bo syriza začela z "Yes" kampanijo.

nič se ne bo zgodilo. vse bo kot prej. nikdar se nič ne zgodi. vesolje je negibno in v popolnem ravnotežju.
XZZZS4 sporočil: 84
[#2531048] 30.06.15 14:49 · odgovor na: (#2530981)
Odgovori   +    1
[kajulci]
>da se grška družba obnaša kot razvajen otrok

Saj se. Obnaša kot razvajen otrok. Sploh zadnje dni se vsepoprek primerja Grčijo z razvajenim otrokom. Ampak, če je otrok razvajen, se vsi strinjamo, da so za to krivi izključno starši.
Jaz se ravno ne. Poznal sem kar nekaj razvajenih otrok, prej zaradi njihovih stricev in tet, predvsem samskih tet, kot pa zaradi njihovih staršev.
Kar v primeru Grčije pomeni, da je za to kriva EU, a ne? Ampak ko primerjate Grčijo z razvajenim otrokom, hitro dopišete, da so si Grki sami krivi, ker njih ni nihče silil v najemanje kreditov. Ampak dajte se odločit, če je Grčija razvajen otrok, potem ne more biti hkrati tudi kriva za vse svoje tegobe. Ali?
Od tega, da rečeš za nekoga, da se obnaša kot razvajen otrok, do tega, da taista oseba ni kriva za svoje tegobe, žal ne vidim enoznačne logične izpeljave.
Morda se pa motim?

Lp
bc123a sporočil: 48.253
[#2531078] 30.06.15 15:44 · odgovor na: (#2531071)
Odgovori   +    4
[Petunija1]
Sicer pa upam, da brcnejo Grke ven, tudi za to, da se boste vsi tisti, ki zaradi tega napovedujete apokaliptične scenarije, najedli zarečenega kruha.
A res? Jaz sem rekel da je edina resitev grcije drahma in bankrot ter pogajanja po tem. nekako tako je zapisal tudi tadejK. Zato ker preprosta matematika to pokaze.
najobj sporočil: 31.930
[#2531079] 30.06.15 15:45 · odgovor na: (#2531071)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: najobj 30.06.2015 15:52
[Petunija1]
> [bc123a]
> > [Petunija1]
> > > [bc123a]
> >
> > > No pa, draga petunija, povej, kako si, glede na stanje grskih financ, razpolozenje v javnosti, ter predloge ki so na mizi (tsiprasov ali trojkin) predstavljas naslednje mesece v grciji, ce grki recejo DA.
> > >
> > > Napisi recimo za eno leto vnaprej, da vidimo.
> >
> >
> > Kakšno je dejansko razpoloženje med ljudmi bo pokazal šele referendum, šele ko si stisnjen ob zid res pokažeš svoje bistvo. Če bo odgovor DA, potem bo sexi Alexi odletel, razpisane bodo nove volitve na katerih bo zmagala pro-evropska stran, ki se bo pogodila s trojko in končno začela izvajati predpisane ukrepe; privatizacijo, pobiranje davkov, reorganizacija javnega sektorja itd.
>
> A res bo zacela? zakaj pa mislis, da nobena vlada do sedaj, ne leva ne desna, ni tega resno zacela? A mislis da je manjkal samo referendum, da bi bili "resni"?
>

Zakaj niso naredili reform? Iz zelo podobnih razlogov kot mi, ker je to težko, ker imajo močne interesne skupine, ki jim nasprotujejo, ker so dosedaj lahko nategovali upnike tudi brez izvedbe reform. Zdaj je pa game over in se bo treba odločiti in prav je tako.


> Vceraj je v Atenah in Solunu demonstriralo 10.000 ljudi (v vsakem mestu toliko) za PROTI. A res mislis da bo ta masa ljudi (ki je v parlament izvolila Syrizo, ANEL in Zlato Zoro) rekla, hm, ok, ljudstvo smo odlocili, pac evo, dajmo po nemsko?
>
> A ti je psihologija mnozic res tuja? Pa tudi ce pozabimo na psihologijo, bi prosil, da malo pregledas stevilke in mi predstavis izracun, kako bo grcija ta denar vrnila ter koliko in kje naj prihrani.
>
> Da ne bomo koncali na gospodinjski logiki tipa "ce bi vsi poslanci imeli minimalca bi lahko bil minimalec v sloveniji 1000 EUR".

Nauk zgodbe, če bo Evropa popustila Grčiji pa je ta, da se izsiljevanje, neplačevanje dolgov in nespoštovanje dogovor izplača in to je nevaren zgled za vse klone alexisov po Evropi.

Sicer pa upam, da brcnejo Grke ven, tudi za to, da se boste vsi tisti, ki zaradi tega napovedujete apokaliptične scenarije, najedli zarečenega kruha.
... čuj, kaj nisi ti danes tukaj forum.finance.si/?m=...858&single napovedala kolektivni grški samomor ali pa to ni dovolj apokaliptični scenarij ? ... khmm, samo vprašam, že drugič danes ...

P.S.: to ec.europa.eu/eurosta...5&plugin=1 tabelo poglej, potem pa Tadeja vprašaj, približno v kolikšnem času bodo Nemci, ki so v disciplini zmanjševanja javnega dolga verjetno najboljši na svetu, spravili svoj javni dolg na nulo in da bodo tudi oni trošili samo toliko, kolikor res ustvarijo oziroma poberejo z davki, če bodo nadaljevali v takšnem www.finance.si/34724...jard-evrov tempu, kot so začeli ...
anon-217896 sporočil: 3.961
[#2531115] 30.06.15 17:05 · odgovor na: bc123a (#2530972)
Odgovori   +    0
To sporočilo je izbrisal avtor (30.06.2015 17:09)
bc123a sporočil: 48.253
[#2531132] 30.06.15 17:52 · odgovor na: (#2531097)
Odgovori   +    4
[Petunija1]
Skratka, po tvoje jim je treba odpisati dolgove,
Kar ni nic tako cudnega, to se dela ze desetletja, ali pa stoletja. Ce ne verjames, poglej na wikipedi pod

en.wikipedia.org/wik...Paris_Club

lahko pa tudi pogledas nam malo blizji primer:

www.arhiva.srbija.go...21424.html
nato posoditi še 30 miljard, ki jih bomo spet odpisali čez x let
Morda sem se slabo izrazil, bolj podariti. Pa mogoce je 30 prevec, kaksnih 10-20 bi po moje bilo ok, ce bi grcija uvedla drahmo in jo konkretno devalvirala.
in nato spet 30 miljard und so weiter und so weiter do onemoglosti, seveda naše, medtem ko bodo Grki naprej uživali v svojem mediteranskem življenskem stilu. In to vse samo zaradi ljubega miru v Evropski hiši.
In tvoj predlog je? (s ciframi prosim)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2531181] 30.06.15 21:20
Odgovori   +    5
Ker je večina člankov zabavnih ali preveč twittersko usmerjenih (ali k tej ali k drugi skupini verujočih), moram priznati, da mi sedem zastonjskih čtiv na mesec zadostuje.

Nisem pa si mogel pomagati (meso je slabo, duh pa še bolj) da ne bi pokomentiral te debate;

Tadej, BC123a, Crt, Gustl... ne sodite cele skupine bralcev po desetih ali petnajstih osebah, katerih glavna skupna značilnost je trdna vera, da je janša vse volitve do sedaj izgubil zato, ker so volivci preveč zabiti, da bi ga volili, obenem pa so z gotovostjo prepričani, da bo že na naslednjih zanesljivo zmagal, in da je komunistom vendarle dokončno odklenkalo.

Od njih pričakovati razumevanje večtaktnosti grško evropske zgodbe je resnično nerazumevanje psihologije množic, človeka, česarkoli.

Cel kup ljudi razmišlja o večbarvnosti te zgodbe, o težavnosti inertne bruseljske birokracije, o zelo velikem pomenu evropskega sodelovanja kljub tej gnili birokraciji.

Ampak ta kup ljudi je pač kakih 5% prebivalstva, morda pa 10. In pač imajo bolj pametno delo kot potrjevati na tem forumu, da naše družbe ne sestavljajo samo dvotaktni fanatiki.

Take it easy. Nobenih disclaimerjev ni treba, analitični večtaktni članki imajo svoje zvesto občinstvo. Nikoli pa ne more biti tako veliko, kot je občinstvo za enostavne fiksne ideje - tako je že tisočletja, to ni nič financarskega ali slovenskega.
bc123a sporočil: 48.253
[#2531222] 01.07.15 07:16 · odgovor na: (#2531154)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 01.07.2015 07:28
[Petunija1]
Nobenega dodatnega denarja, naterat iz EU in naj se sami ukvarjajo s svojimi problemi. Če raje stradajo kot da si za 10% znižajo plače in pokojnine, izvedejo privatizacijo itd. potem pač naj stradajo, ko jih yebe. In glede na to, da v tem primeru ne bodo več moj problem, so tudi cifre povsem irelevantne.
Si ziher, da niso tvoj problem? Tako kot Bosna ni bila nemski in evropski problem?

Begunci, radikalni islamisti iz sirije, itd...

Sicer pa, priporocam ogled tega:

www.veoh.com/watch/v...298RyH4XC5

Od 55 minute naprej, ce nimas casa.

Strani: 1 2 3