Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Zavarovanje delnic s put opcijami

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-330246 sporočil: 269
[Borza] Tema: Zavarovanje delnic s put opcijami
[#2445040] 15.08.14 09:08 · odgovor na: anon-335938 (#2444809)
Odgovori   +    1
Sem prespal in malo prežvečil...

Tale zakon, oz. določilo o izključevanju je butasto do amena..z lastništvom delnic se logično uvrščam med Noncommercials, torej je nelogično, da plačam davek za zaščito premoženja..

Sploh je pa butast predpis, ki ga je težko ali skoraj nemogoče spremljati in računati na samoprijavo..me prav zanima, koliko je v proračun priteklo na račun davka od dobička iz izvedenih finančnih instrumentov, še posebej iz naslova trgovanja fizičnih oseb...glede na diskusijo o Krki - naravni hedge, ki ga uporablja, bi torej tudi lahko bil izvedeni finančni instrument, torej plača davek na dobiček, s katerim pokriva primarno izgubo? Kaj pa ministrstvo za finance na hedge za najete kredite?

Torej, v tem hipotetičnem primeru, se meni logično splača delnice prodati, plačati davek na dobiček iz delnic + davek na dobiček iz opcij ter ponovno kupiti delnice..vsekakor taka butasta obdavčitev precej bolj vpliva na volatilnost delnic..

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2445040

Strani: 1

anon-335938 sporočil: 6
[Borza] Tema: Zavarovanje delnic s put opcijami
[#2446985] 20.08.14 22:28 · odgovor na: anon-330246 (#2445040)
Odgovori   +    1
Minimaxyard,

Malenkost. Tudi mi menimo, da trenutna obdavčitev ni naklonjena zaščiti delniškega premoženja. Po naših podatkih Krkin »naravni hedge« ni predmet posebne obdavčitve iz naslova izvedenih finančnih instrumentov. Je pa verjetno tudi v slovenski obdavčitvi razlog, da veliko slovenskih podjetji ne uporablja izvedenih finančnih instrumentov za zaščito tečajnih izgub.

Na samo volatilnost tujih delnic ima slovenska zakonodaja minimalen vpliv. V hipotetičnem primeru bi bila dobra možnost tudi, da delnico prodate in kupite call opcijo, ki vam omogoča nakup delnice po določeni ceni v prihodnosti. Tako v primeru, da delnica pade to lahko preprosto kupite po nižji ceni. V primeru, da pride do rasti pa unovčite vašo call opcijo. Tako dejansko zaščitite vaš portfelj s prodajo delnice in na drugi strani ostanete prisotni v primeru rasti z nakupom call opcije. Tako boste v primeru, da pride do padca in rasti deležni samo 25% obdavčitve. V primeru, da pa se rast nadaljuje pa 40% obdavčitve iz naslova call opcije.

Lep pozdrav,
Domen Granda, finančni analitik
GBD Gorenjska borznoposredniška družba d.d.
Koroška cesta 5
SI - 4000 Kranj
Tel.: +386 41 373 103
Email: domen.granda@gbd.si
Splet: www.gbd.si

Strani: 1