Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Zavarovanje delnic s put opcijami

Strani: 1

anon-335938 sporočil: 6
[#2444809] 14.08.14 15:14
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-335938 14.08.2014 15:15
Pozdravljeni,

S strani uporabnika minimaxyard je prišlo v sorodni temi vprašanje o trgovanju z opcijami. Strinjamo se, da odgovor zna koristiti vsem uporabnikom foruma in zato odpiramo novo temo.
[minimaxyard]
Bi Vas pa prosil za uslugo, da odgovorite na nekaj vprašanj v zvezi z zaščito investicije z opcijami..postavljam hipotetično situacijo s praktičnimi vprašanji, odgovori pa bodo verjetno marsikomu vsaj zanimivi, če ne koristni:
- imam 1000 delnic Gilead Sciences delnic, kupljene po ceni 70 usd; današnja vrednost delnice je 92 usd; ocenjujem, da ima delnica potencial rasti, vendar trenutna situacija obeta korekcijo; v kolikor gre za dvojni cikcak pričakujem ca 10-15% korekcijo, minimalno do vrha pri 83,96 pa do 78,50, to pa naj bi se zgodilo najkasneje do novembra letos; dejansko pa pričakujem globljo korekcijo, pod 78,50 pa vse do dvojnega dna pri 63,50, pod to ceno pa naj ne bi šlo, predvidevam pa, da bo za to potrebno največ do januarja 2015;
- kako naj z opcijami zaščitim trentni nevnovčeni dobiček, koliko jih moram kupiti, koliko bi me to stalo in koliko prineslo?
- kako naj z opcijami dodatno špekuliram za padec vse do dvojnega dna, koliko jih moram kupiti, koliko bi me to stalo in koliko prineslo?
- ali so v Evropi opcije predmet trgovanja oz. ali jih lahko prodam kadarkoli pred iztekom časa in si z ustvarjenim dobičkom pokrijem ˝izgubljeni˝ dobiček na delnicah (ali pa zaslužim), glede na evropske in ameriške opcije?
- ali bo prodajna vrednost delnice določena v trenutku, ko se izvede nakup opcije?

Opcije so mi praktično povsem nepoznane in kolikor sem uspel na brzino prebrati gre za nakup Put OTM opcij; torej določil sem dva strike-a:
- 84 usd, november 2014 in
- 78 usd, januar 2015.
Ne gre mi ravno za cente ali v evro natančno, ampak za dovolj natančno informacijo, da bi se na podlagi tega opcijam malo bolj posvetil. Pogledal sem malo Frankfurtsko borzo, pa mi ni preveč jasno, pa sem se odločil, da vprašam vas.

Poleg tega, pa me zanima še sledeče:
- ali GBDjeva ViTrade platforma nudi trgovanje z opcijami in ali je moč odpreti demo račun, da si ponudbo sploh ogledam;
- ali GBD nudi izobraževanje za trgovanje kateregakoli instrumenta na vaši platformi, ali kakršnokoli obliko pomoči?

V pričakovanju vaših odgovorov se vam zahvaljujem in lep pozdrav!

Pa še slika in komentar, zakaj mislim, da bo prišlo do korekcije.
Nogo navzgor od 63,5 berem kot cikcak, s tem, da je prvi del do 83,69 potuhnjen in je teoretično lahko že sam po sebi cikcak, torej bi potemtakem šlo za dvojni cikcak, za to pa je potrebno, da cena potrdi vrh 83,69, koliko bo vstopila ni pomembno in še ni znano.
Trenutna formacija sveč:
- na dnevnem grafu: abandoned baby, hitro zapiranje gapa; menim, da je to ali a&b cikcaka ali pa 1&2 impulza vala a cikcaka; bližji mi je impulz, ampak cikcak projekcija skoraj že doseže 83,69..
- na tedenskem grafu: že pet sveč zapored ne daje ravno občutek bikovske premoči, zadnja sveča pa je notranja, kar običajno prinese precej močan gib..
Temeljna analiza: geopolitična situacija je nestabila in povzroča nervozo na ekonomski in finančni sceni; če ne bo dodatnih zapletov, pričakujem, da se bo situacija v nekaj tednih umirila, stabilizirala in prinesla nov zagon na finančne trge.

shrani.si/f/1d/Ss/3A...ly1442.jpg
Najprej bi vse bralce opozorili, da gre za hipotetični primer in da v Gorenjski borznoposredniški družbi ne pričakujemo padca delnice podjetja Gilead Sciences. V hipotetičnem primeru bi vam svetovali, da preprosto kupite primerno število put opcij. Put opcija vam daje pravico, da delnico prodate po določeni ceni v določenem času (ameriški tip) ali na določen dan (evropski tip) . Če imate 1000 delnic GILD bi v tem primeru z nakupom 1000 put opcij v celoti zaščitili vašo pozicijo, če predpostavljamo, da ima opcija razmerje 1:1 oziroma OV 1, vam ena opcija ponuja možnost nakupa 1 delnice. Veliko opcij kotira z razmerjem 10:1 oz OV 0,1 to preprosto pomeni, da morate kupiti 10 opcij za nakup ene delnice GILD. Če želite še dodatno staviti na padec potem preprosto kupite toliko več put opcij, npr. še dodatnih 1000, skupaj 2000. Vsaka put opcija vam bo prinesla razliko med nakupno ceno po kateri boste kupili po predvidenem padcu in prodajno ceno po kateri boste prodali.

Opozarjam pa vas da, če opcij ne znate dobro uporabljati, so lahko zelo drage in imajo negativen vpliv na donosnost vašega portfelja. Dejstvo je, da če recimo kupite 2000 put opcij, delnica pa nadaljuje z rastjo te postanejo po izteku možnosti za prodajo vredne 0, saj bo vsak investitor raje delnice prodal na trgu po višji ceni.

V predlaganem primeru Minimaxyarda bi šlo za dvojno stavo, ki se bi ji mi raje izognili. Zaradi visokih cen opcij in neugodne davčne obravnave bi preprosto postavili stop loss na nivoju, ki potrjuje predvidevanja, da bi lahko prišlo do paca (npr. okrog 91USD) in potem ponovno vstopili na nižji točki. Pri nakupu opcij je zelo pomemben tudi čas nakupa opcij, saj je njihova cena močno odvisna od volatilnosti. Danes so tako opcije lahko ugodne, ko pa bo prišlo do popravka navzdol ali kritične tehnične točke jim bo cena močno poskočila. Z kombinacijami različnih opcij in držanja delnice lahko izoblikujemo zelo zanimive pozicije, vendar potem upravljanje portfelja postane že zelo kompleksno in je zanj potrebnih veliko izkušenj in znanja.

Glede samih opcij priporočam naslednjo literaturo:
Hunt, P. J.,Kennedy, Joanne E.Financial derivatives in theory and practice (2000)
Hull, John, 1946-Options, futures and other derivatives (2012)
Za osnove se zelo dobro izkaže Investopedia: www.investopedia.com...y/options/
Pred leti smo o opcijah pisali v reviji Moj Broker, opozarjamo vas, da se je obdavčitev spremenila: www.gbd.si/Publikaci...Julij+2007

Pri ocenjevanju opcij gre za zelo kompleksen proces, saj je cena odvisna od:
-razlike med trenutno ceno in ceno po kateri delnico lahko prodate (večja je razlika, večja bo cena)
-pričakovano volatilnostjo (višja je pričakovana volatilnost in bližje smo tehnično občutljivim nivojem, višja bo cena)
-časa v katerem jo lahko unovčite (daljši čas veljavnosti prinaša višjo ceno)

Opcije so lahko evropskega in ameriškega tipa. Opcije evropskega tipa so unovčljive samo ob izteku, ameriške pa kadarkoli in jih lahko unovčite kadar želite. Ker pa se z opcijami trguje tako kot z
delnicami je v večini primerov bolje, da opcijo preprosto kupite in prodate na borzi.

Glavni problem opcij v Sloveniji je davčna zakonodaja. Opcije so obdavčene kot izvedeni finančni instrumenti po kar 40% davčni stopnji. Pri obdavčitvi pa je najbolj problematično, da so izvedeni finančni instrumenti obdavčeni ločeno od vrednostnih papirjev. Tako bi recimo v vašem primeru ob padcu delnice GILD za 10USD ustvarili 10.000USD izgube. Na drugi strani bi z opcijo ustvarili 10.000USD dobička, vendar bi morali plačati 40% davek oz. 4.000USD. Pri davčni napovedi pa ne morete uveljavljati izgube iz vrednostnega papirja zaradi ločene obravnave. Ob koncu leta bi tako šlo za le delno ščitenje pozicije, saj bi izgubili 4.000USD. Za popolno zaščito pozicije po davkih bi tako morali dejansko kupiti kar 1.666 put opcij, da bi ustvarili 16.666USD dobička in po plačilu 6.666USD zaščitili vašo pozicijo.

Za nakup opcij preko Gorenjsko borznoposredniške družbe predlagamo, da uporabite iskalnik na Stuttgartski borzi:
www.boerse-stuttgart...nt-finder/

Iskalnik vam za večino delnic najde veliko število likvidnih opcij. Za delnico GILD so na voljo naslednje:
www.boerse-stuttgart...e&search=1

Iz podatkov je razvidno, da bi vas zaščita tečaja za dober mesec do 18.9.2014 stala 3,4USD oz. 3,6%. Za zaščito za približno 10 mesecev do 18.6.2015 bi plačali 8,6USD oz. 9% Če pa temu prištejemo še davčni efekt bi dejansko morali kupit še večje število opcij in cena za zaščito portfelja bi bila primerno višja.

Konkretno za hipotetični primer:
Cena za put opcijo, ki vam omogoča prodajo po 78USD na dan 15.1.2015 bi bila 1,6 USD oz. 1,7%.
Cena za put opcijo, ki vam omogoča prodajo po 84USD na dan 18.12.2014 bi bila 2,2USD oz. 2,3%. Cena za put opcijo, ki vam omogoča prodajo po 84USD na dan 18.09.2014 bi bila 0,3USD oz. 0,3%.

Preko Gorenjsko borznoposredniške družbe lahko trgujete z opcijami nemških izdajateljev. Nakup in prodaja opcij poteka enako kot nakup in prodaja delnic na tujih trgih. Provizija pri nakupu je odvisna od višine nakupa. Tako za nakupe na Nemški borzi do 5000€ znaša skupaj s tujim partnerjem 1,05%, minimalno 29,95€, za nakupe nad 50.000€ pa 0,6%. Za nakup opcij v vrednosti 3500€ bi tako plačali 36,75€. Lestvico provizij si lahko ogledate v našem ceniku: www.gbd.si/Cenik.asp...2=50&l3=10

V Gorenjsko borznoposredniški družbi smo vam vedno na voljo za pomoč pri trgovanju na tujih trgih.

Lep pozdrav,
Domen Granda, finančni analitik
GBD Gorenjska borznoposredniška družba d.d.
Koroška cesta 5
SI - 4000 Kranj
Tel.: +386 41 373 103
Email: domen.granda@gbd.si
Splet: www.gbd.si
anon-335938 sporočil: 6
[#2444810] 14.08.14 15:17 · odgovor na: anon-335938 (#2444809)
Odgovori   +    2
Glede temeljne makro slike tudi sami kratkoročno vidimo možnost korekcije in delimo mnenje z ugotovitvijo uporabnika glede nadaljevanja bikovskega trenda po korekciji. Menimo pa, da obstaja zelo majhna verjetnost za potrditev tehnične slike, saj temeljna slika podjetja Gilead ostaja zelo dobra.

Nakup podjetja smo svetovali aprila letos v GBD naložbenem priporočilu:
www.gbd.si/GBDWeb/Up...D_KUPI.pdf

Vrednost delnice se je do danes povečala za 29% in ocenjujemo, da je zadnja rast v veliki meri upravičena z izjemnim poslovanjem. Podjetje je v prvem in drugem kvartalu poslovalo močno nad pričakovanji analitikov. Podjetje trenutno kotira pri le 12-kratniku prihodnjega dobička. Upravičeno predvidevamo, da če bi prišlo do korekcije, bi jo prekinili vlagatelji, ki sledijo temeljni analizi in čakajo na tehnični popravek. Trenutno kar 86% tujih analitikov priporoča nakup in ciljna cena kot konsenz analitikov je pri 110USD.

Lep pozdrav,
Domen Granda, finančni analitik
GBD Gorenjska borznoposredniška družba d.d.
Koroška cesta 5
SI - 4000 Kranj
Tel.: +386 41 373 103
Email: domen.granda@gbd.si
Splet: www.gbd.si
anon-330246 sporočil: 269
[#2444822] 14.08.14 15:49 · odgovor na: anon-335938 (#2444809)
Odgovori   +    1
Domen, zaenkrat najlepša hvala!
anon-330246 sporočil: 269
[#2445040] 15.08.14 09:08 · odgovor na: anon-335938 (#2444809)
Odgovori   +    1
Sem prespal in malo prežvečil...

Tale zakon, oz. določilo o izključevanju je butasto do amena..z lastništvom delnic se logično uvrščam med Noncommercials, torej je nelogično, da plačam davek za zaščito premoženja..

Sploh je pa butast predpis, ki ga je težko ali skoraj nemogoče spremljati in računati na samoprijavo..me prav zanima, koliko je v proračun priteklo na račun davka od dobička iz izvedenih finančnih instrumentov, še posebej iz naslova trgovanja fizičnih oseb...glede na diskusijo o Krki - naravni hedge, ki ga uporablja, bi torej tudi lahko bil izvedeni finančni instrument, torej plača davek na dobiček, s katerim pokriva primarno izgubo? Kaj pa ministrstvo za finance na hedge za najete kredite?

Torej, v tem hipotetičnem primeru, se meni logično splača delnice prodati, plačati davek na dobiček iz delnic + davek na dobiček iz opcij ter ponovno kupiti delnice..vsekakor taka butasta obdavčitev precej bolj vpliva na volatilnost delnic..
anon-335938 sporočil: 6
[#2446985] 20.08.14 22:28 · odgovor na: anon-330246 (#2445040)
Odgovori   +    1
Minimaxyard,

Malenkost. Tudi mi menimo, da trenutna obdavčitev ni naklonjena zaščiti delniškega premoženja. Po naših podatkih Krkin »naravni hedge« ni predmet posebne obdavčitve iz naslova izvedenih finančnih instrumentov. Je pa verjetno tudi v slovenski obdavčitvi razlog, da veliko slovenskih podjetji ne uporablja izvedenih finančnih instrumentov za zaščito tečajnih izgub.

Na samo volatilnost tujih delnic ima slovenska zakonodaja minimalen vpliv. V hipotetičnem primeru bi bila dobra možnost tudi, da delnico prodate in kupite call opcijo, ki vam omogoča nakup delnice po določeni ceni v prihodnosti. Tako v primeru, da delnica pade to lahko preprosto kupite po nižji ceni. V primeru, da pride do rasti pa unovčite vašo call opcijo. Tako dejansko zaščitite vaš portfelj s prodajo delnice in na drugi strani ostanete prisotni v primeru rasti z nakupom call opcije. Tako boste v primeru, da pride do padca in rasti deležni samo 25% obdavčitve. V primeru, da pa se rast nadaljuje pa 40% obdavčitve iz naslova call opcije.

Lep pozdrav,
Domen Granda, finančni analitik
GBD Gorenjska borznoposredniška družba d.d.
Koroška cesta 5
SI - 4000 Kranj
Tel.: +386 41 373 103
Email: domen.granda@gbd.si
Splet: www.gbd.si

Strani: 1