Zasebnost

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Upravljanje premoženja BPH - Moja delnica BPH d.d.

Strani: 1 2 3

crt sporočil: 27.686
[#22445] 29.11.06 12:16 · odgovor na: Brane (#22435)
Odgovori   +    0

brane je napisal(a):
Če povzamem, pri individualnem upravljanje je lahko slab, ker je slab, pri vzajemcu pa je lahko sklab, ker je slab ali ker ga investicijska politika dela slabega. Zato imaš pri vzajemcih pri naključnem izboru verjetnost izbrati več slabih.
ok, ce se gres nakljucni izbor cez celotno mnozico, potem imas pri skladih seveda problem z modnimi smernicami, torej s tem, da obstaja grozna masa specializiranih skladov in tam vsekakor drzi to, kar pravis.

v glavi sem imel, zal pa ne takoj tudi napisal - sorry, ce je zato cudno izpadlo - predvsem izbiro med upravljalcema, ki imata primerljivo zbirko ciljnih trgov in eden dela za sklad, drugi pa individualno. po moje je v taki situaciji zelo vprasljivo, kaksen argument lahko uporabis glede povprecij pri skladih, da ga ne bi mogel tudi za drugo situacijo.

res pa je, kot ze omenjeno in kot si tudi ti povedal, da pri individualnem lahko pomaga poseganje po instrumentih, ki so na voljo za dovolj siroko zbirko trgov in hkrati niso obdavceni. v koliksni meri se pri obstojeci ponudbi individualnega upravljanja (cez celo mnozico ponudnikov v sloveniji) to dejansko uporablja, nimam predstave.
anon-72566 sporočil: 3.465
[#22449] 29.11.06 12:19 · odgovor na: crt (#22445)
Odgovori   +    0
ja res je...so v penziji...problem v tej branzi je ta, da tisti ki kaj ve, oz. se spozna, ni svetovalec zaposlen pri neki bph, ali pac?
anon-76887 sporočil: 18.121
[#22462] 29.11.06 12:28 · odgovor na: anon-89 (#22443)
Odgovori   +    0
Se mi je zdelo, ampak sem vseeno raje vprašal ;-)
mimoidoci sporočil: 6.135
[#22472] 29.11.06 12:52 · odgovor na: Brane (#22435)
Odgovori   +    0

brane je napisal(a):

 
Črt, dober logični trik s poudarkom na naključni. Vendar je razlika, ker so robni pogoji različni.
Upravljavec vzajemnega sklada je prvenstveno zavezan izvajanju investicijske politike, ne pa donosu in tveganju.
Zato je njegov rezulta lahko slab zaradi zunanjih dejavnikov (npr. mora investirati v Turčiji, čeprav je na tistem trgu pogrom). Zato je vzajemni sklad funkcija lastnosti upravljavca in lastnosti investicijske politike.

Investicijska politika je pri globalnem individualnem upravljanje bolj prožna, zato pride bolj do izraza lastnost upravljalca.

Če povzamem, pri individualnem upravljanje  je lahko slab, ker je slab, pri vzajemcu pa je lahko sklab, ker je slab ali ker ga investicijska politika dela slabega. Zato imaš pri vzajemcih pri naključnem izboru verjetnost izbrati več slabih.
branko   
 
Odlično. Temu razmišljanju bi dodal še hedge sklade.
anon-2640 sporočil: 162
[#22473] 29.11.06 12:54 · odgovor na: Brane (#22353)
Odgovori   +    0
Lepo si zapisal, Schumaher je to dokazoval več kot desetletje. Torej je potrebno dokazovati desetletje in ne dve leti. Dejstvo pa je, da skoraj vseh TOP 10 upravljalcev v prvi petletki ponikne in v drugi petletki se pojavijo novi. Z reflektorjem se pa s precej sreče  najde tudi kakšen Schumaher.
V Sloveniji se bodo lahko hvalili po prvi desetletki na tujih trgih.  
anon-40797 sporočil: 55
[#22480] 29.11.06 13:21 · odgovor na: Brane (#22353)
Odgovori   +    0

brane je napisal(a):

 Pri Moji delnici z zaupanimi sredstvi ne igramo loto !!!
Mejo 3 mio. SIT smo postavili tako, ker ima lahko klient pri tej vrednosti v portfelju že vsaj približno 50 finančnih inštrumentov iz 10 razvitih držav. Vedeti je treba, da je v večini razvitih držav  delnica dražja od 25.000 SIT redkost (zato so splitii, da ostaja dostopna).
 G.Brane - kaj svetujete nekomu v moji situaciji s 3mio max in če za 10 s kolikor traja razmislek "pozabite" na $? ;-)
anon-89 sporočil: 10.178
[#22484] 29.11.06 13:33 · odgovor na: mimoidoci (#22472)
Odgovori   +    0
pa smo spet pri legendi o upravljalcu, ki je sposoben delati odlične donose skozi daljše časovno obdobje ne glede na smer gibanja trgov. in to samo z legendarnim orožjem, ki se mu reče TA, ki mu na osnovi preteklosti omogoča pogled v prihodnost. včasih potopi kakšno banko, a to je že druga zgodba.
mimoidoci sporočil: 6.135
[#22513] 29.11.06 14:31 · odgovor na: anon-89 (#22484)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):
pa smo spet pri legendi o upravljalcu, ki je sposoben delati odlične donose skozi daljše časovno obdobje ne glede na smer gibanja trgov. in to samo z legendarnim orožjem, ki se mu reče TA, ki mu na osnovi preteklosti omogoča pogled v prihodnost. včasih potopi kakšno banko, a to je že druga zgodba.
 
Uporabil si napačno orožje (TA). Za market neutral nekako ni dobra (sam pišeš o neodvisnosti gibanj trgov). Tudi odlični donosi skozi daljše časovno obdobje se ne skladajo ravno s potopitvijo banke.
Je pa nekaj takih upravljalcev omenjeno na Forbes 400 lestvici. Lestvica ni legendarna in tudi ta imena ne spadajo med legende, se pa lahko identificirajo ravno s prvim delom tvojega izlaganja. Nekaj jih bo tudi še prišlo na lestvico.
anon-89 sporočil: 10.178
[#22526] 29.11.06 14:42 · odgovor na: mimoidoci (#22513)
Odgovori   +    0
govorim o legendi. kako nastanejo legende pa oba dobro veva. realno življenje je na srečo veliko bolj dolgočasno. zato si, ko mi nekdo prijavi, da je sposoben dolgoročno premagovati trg za 20 in več %, raje ogledam dober spagetti western ali sedem samurajev od g.kurosawa.
mimoidoci sporočil: 6.135
[#22565] 29.11.06 15:18 · odgovor na: anon-89 (#22526)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):
govorim o legendi. kako nastanejo legende pa oba dobro veva. realno življenje je na srečo veliko bolj dolgočasno. zato si, ko mi nekdo prijavi, da je sposoben dolgoročno premagovati trg za 20 in več %, raje ogledam dober spagetti western ali sedem samurajev od g.kurosawa.

Evo ena legenda: 

Oglej si npr. S&P 500 indeks. Pred 6 leti 1500, danes 1386. Malo pogooglaj in našel boš kopico skladov, ki delajo samo na delniškem USA teritoriju in so v taistih zadnjih 6 letih krepko pozitivni vsako leto posebej. Kaj ti naj rečem? Donos neskončno % premagal trg ali kaj? Realno življenje je dolgočasno ljudem brez domišljije.

Raje si oglej Dolce Vita,  Ko to tamo pjeva ali Neznosna lahkost bivanja, ki jo sicer tako rad proklamiraš.
anon-89 sporočil: 10.178
[#22580] 29.11.06 15:31 · odgovor na: mimoidoci (#22565)
Odgovori   +    0

mimoidoci je napisal(a):


Evo ena legenda:

Oglej si npr. S&P 500 indeks. Pred 6 leti 1500, danes 1386. Malo pogooglaj in našel boš kopico skladov, ki delajo samo na delniškem USA teritoriju in so v taistih zadnjih 6 letih krepko pozitivni vsako leto posebej. Kaj ti naj rečem? Donos neskončno % premagal trg ali kaj? Realno življenje je dolgočasno ljudem brez domišljije.


da je bil leta 2002 pod 800, da je torej v 4 letih zrasel skoraj 80% si seveda pozabil? sicer pa je odgovor enostaven, ti vloži vse kar imaš v mojo delnico, potem si pa skupaj oglejva, kaj od bellinija, kurosawe, hustna, leoneja...
mimoidoci sporočil: 6.135
[#22595] 29.11.06 15:43 · odgovor na: anon-89 (#22580)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):


da je bil leta 2002 pod 800, da je torej v 4 letih zrasel skoraj 80% si seveda pozabil? sicer pa je odgovor enostaven, ti vloži vse kar imaš v mojo delnico, potem si pa skupaj oglejva, kaj od bellinija, kurosawe, hustna, leoneja...
 
Nisem pozabil na S&P na 800. Hotel sem biti bolj dolgoročen, ker si omenjal dolgoročnost. Sem pa bolj za Fellinija (La Dolce Vita; my mistake) in Bunuela, če bi šlo :))
V mojo delnico ne bom vložil, se trudim biti boljši in z več domišljije. Za tisti comparison moje delnice z MSCI niti ne vem v kateri valuti je mišljen MSCI. 
anon-89 sporočil: 10.178
[#22601] 29.11.06 15:51 · odgovor na: mimoidoci (#22595)
Odgovori   +    0
se mi vseeno zdi, da se, domišlja gor ali dol, v osnovi strinjava. sedaj pa moram iti, ker moram biti varuška, kuhar in še kaj. toliko o felliniju.:)
anon-76887 sporočil: 18.121
[#22607] 29.11.06 15:54 · odgovor na: anon-89 (#22601)
Odgovori   +    0
Evo ti ena petka, da boš lažje kuhal.
anon-1264 sporočil: 181
[#22615] 29.11.06 16:02 · odgovor na: anon-89 (#22526)
Odgovori   +    0
Trg najbrz ne, obstajajo pa taksni, ki so sposobni dosegati letne donose na svoj kapital v povprecju na nivoju 20 %
anon-46455 sporočil: 3
[#22627] 29.11.06 16:17 · odgovor na: anon-40797 (#22480)
Odgovori   +    0

0915HoLcm je napisal(a):

 G.Brane - kaj svetujete nekomu v moji situaciji s 3mio max in če za 10 s kolikor traja razmislek "pozabite" na $? ;-)
Dandanes imaš možnosti za naložbe kolikor hočeš, ampak najbolj razširjene so naslednje:
- denar na banki
- obveznice
-delnice
-vzajemni sklad
-upravljanje 

Pri prvih treh odločaš o naložbah sam. V zadnjih dveh se prepustiš BPHju ali DZUju. Ker se tu govori o upravljanju, si je smiselno vzeti za primerjavo pretekle donose in tržni delež BPHjev. Prvega  lahko primerjaš med BPHji vkolikor objavljajo podatke, drugače pa lahko narediš primerjavo z indexi ali vzajemci. Tržni delež ti pove o zaupanju ljudi-investitorjev v BPH in dejansko oriše situacijo na trgu upravljavcev.

Če pa bi rad primerjavo, kaj je bolje upravljanje ali vzajemni sklad je pa zadeva bolj kompleksna. Tako na hitro, pri upravljanju načeloma ni fixne provizije, kar pri vzajemcu ne drži. Vzajemci so namenjenii tudi malim strankam in se vanje lahko vpisuje tudi nizke zneske, medtem ko je upravljanje namenjeno večjim zneskom (nekaj mio) in je zato tudi obravnava strank zagotovo različna. Pri upravljanju si načeloma lastnik delnic v portfelju, kar pri vzajemcih nisi. Pri upravljanju imaš delo z dividendami in prijavo kapitalskih dobičkov, česar pri vzajemcih razen dveh transakcij nimaš. Nekaj ostalih razlik pa je bilo razloženo že v prejšnjih vpisih. Odločitev je seveda tvoja, nikakor pa se ne odloči samo na podlagi vpisov tu gor, ker je statistično gledano vzorec odgovorov ljudi, ki zadeve izkustveno poznajo premajhen za resen opis stanja. Odgovori v stilu imam prijatelja, ki pozna nekoga, katerega sosed ima sodelavca, ki je...- ne more biti resen odgovor  :) .
anon-72566 sporočil: 3.465
[#22631] 29.11.06 16:24 · odgovor na: anon-46455 (#22627)
Odgovori   +    0

bipo je napisal(a):

Dandanes imaš možnosti za naložbe kolikor hočeš, ampak najbolj razširjene so naslednje:
- denar na banki
- obveznice
-delnice
-vzajemni sklad
-upravljanje 

Pri prvih treh odločaš o naložbah sam. V zadnjih dveh se prepustiš BPHju ali DZUju. Ker se tu govori o upravljanju, si je smiselno vzeti za primerjavo pretekle donose in tržni delež BPHjev. Prvega  lahko primerjaš med BPHji vkolikor objavljajo podatke, drugače pa lahko narediš primerjavo z indexi ali vzajemci. Tržni delež ti pove o zaupanju ljudi-investitorjev v BPH in dejansko oriše situacijo na trgu upravljavcev.

Če pa bi rad primerjavo, kaj je bolje upravljanje ali vzajemni sklad je pa zadeva bolj kompleksna. Tako na hitro, pri upravljanju načeloma ni fixne provizije, kar pri vzajemcu ne drži. Vzajemci so namenjenii tudi malim strankam in se vanje lahko vpisuje tudi nizke zneske, medtem ko je upravljanje namenjeno večjim zneskom (nekaj mio) in je zato tudi obravnava strank zagotovo različna. Pri upravljanju si načeloma lastnik delnic v portfelju, kar pri vzajemcih nisi. Pri upravljanju imaš delo z dividendami in prijavo kapitalskih dobičkov, česar pri vzajemcih razen dveh transakcij nimaš. Nekaj ostalih razlik pa je bilo razloženo že v prejšnjih vpisih. Odločitev je seveda tvoja, nikakor pa se ne odloči samo na podlagi vpisov tu gor, ker je statistično gledano vzorec odgovorov ljudi, ki zadeve izkustveno poznajo premajhen za resen opis stanja. Odgovori v stilu imam prijatelja, ki pozna nekoga, katerega sosed ima sodelavca, ki je...- ne more biti resen odgovor  :) .
 jaz lahko povem mojo konkretno izkusnjo z znancem in potezo. Ko mi je znanec omenil, da od tega nima nic, samo da placuje davscine, sem zadevo pogledal in videl, da je zanj boljsi vzajemni sklad... nato sem bil tudi na srecanju - znanec - upravljalec premozenja - kjer ga je upravljalec skusal prepricati, kako je upravljanje super. Nato sem sam upravljalcu zastavil nekaj vprasanj - med drugim tudi sem vprasal za neko kratico nekega papirja, ki mi ni bila poznana - in upravljalec ni vedel kaj to je, vendar da je zagotovo dobro, ker ga ima na racunu HALO?
Znancu sem svetoval takojsnjo prodajo papirja - saj ce ne ve kaj sploh ima, je boljse da tega nima in mu svetoval da naj da v sklad. Sedaj ima denar v skladu in je zadovoljen.
anon-34953 sporočil: 53
[#22661] 29.11.06 17:13 · odgovor na: anon-72566 (#22631)
Odgovori   +    0
Zanimiva debata...samo za inf.: upravljalci vzajemnih skladov na Iliriki se menjajo na vsake pol leta - sedaj prihajajo novi - zadnjič je pisalo, da dva novinarja Financ...na KD- ju je Groznik za upravljalce pripeljal svoje  omiljene študente!!!, ki upravljajo tvoje sklade?!?
Upravljalec je za moje pojme lahko oseba, ki ima vsaj 5-10 let izkušenj na kap. trgih, ne pa študenti, ki vejo kaj je P/E (ker jih je učil Groznik ali Mramor), o kaki tehnični analizi pa še niso slišali, ker pač na EF tega ni...da o novinarjih Financ ne govorim...prej so napisali 5 borznih kronik in 3 članke o Lahu, sedaj pa upravljajo miljarde...še vseeno bolj zaupam tisti borzni hiši, ki ima osebje z 5-10 letnimi izkušnjami -  take borzne hiše obstajajo!  
premza sporočil: 4.276
[#22905] 30.11.06 10:02 · odgovor na: anon-72566 (#22631)
Odgovori   +    0

bondy je napisal(a):

 jaz lahko povem mojo konkretno izkusnjo z znancem in potezo. Ko mi je znanec omenil, da od tega nima nic, samo da placuje davscine, sem zadevo pogledal in videl, da je zanj boljsi vzajemni sklad... nato sem bil tudi na srecanju - znanec - upravljalec premozenja - kjer ga je upravljalec skusal prepricati, kako je upravljanje super. Nato sem sam upravljalcu zastavil nekaj vprasanj - med drugim tudi sem vprasal za neko kratico nekega papirja, ki mi ni bila poznana - in upravljalec ni vedel kaj to je, vendar da je zagotovo dobro, ker ga ima na racunu HALO?
Znancu sem svetoval takojsnjo prodajo papirja - saj ce ne ve kaj sploh ima, je boljse da tega nima in mu svetoval da naj da v sklad. Sedaj ima denar v skladu in je zadovoljen.
 
Meni so ob prekinitvi pogodbe zaračunali še precejšnje stroške nekakšnega "prenosa". Kar tako potiho so odračunali od portfelja. Njihova poročila so namreč tako zmedena, da tega "manjka" sploh nisem opazil. Za pritožbe so gluhi in zdaj razmišljam, ali naj si grem delat stroške še s sodiščem, ali raje (beri: ceneje) vse skupaj vzamem kot dobro šolo.
anon-72566 sporočil: 3.465
[#22908] 30.11.06 10:04 · odgovor na: premza (#22905)
Odgovori   +    0
pri kateri hisi?
premza sporočil: 4.276
[#22915] 30.11.06 10:16 · odgovor na: anon-72566 (#22908)
Odgovori   +    0
Pri zgoraj omenjeni Potezi!
anon-72566 sporočil: 3.465
[#22919] 30.11.06 10:19 · odgovor na: premza (#22915)
Odgovori   +    0
ja zadnje case imajo res nekam zamegljene obracune, da potem nic ne ves....
anon-10003 sporočil: 2.478
[#22965] 30.11.06 11:10 · odgovor na: anon-72566 (#22919)
Odgovori   +    0
to je pa cisto res pri  potezi......ko dobis obracun iz srbije,potrebujes pol ure,da pogledas njihove stroske,potem pa se vedno ne ves,po koliko so dol kupili dinarje,a na obracun ti dajo sr. tecaj BS in tako zgubis 1% na valutno menjavo..........
res ne razumem,zakaj pri nas na bankah ne kupijo dinarje,ker so cenejsi,kot pa dol.... 
anon-32123 sporočil: 65
[#23190] 30.11.06 17:33 · odgovor na: anon-34953 (#22661)
Odgovori   +    0

che je napisal(a):
Zanimiva debata...samo za inf.: upravljalci vzajemnih skladov na Iliriki se menjajo na vsake pol leta - sedaj prihajajo novi - zadnjič je pisalo, da dva novinarja Financ...na KD- ju je Groznik za upravljalce pripeljal svoje  omiljene študente!!!, ki upravljajo tvoje sklade?!?
Upravljalec je za moje pojme lahko oseba, ki ima vsaj 5-10 let izkušenj na kap. trgih, ne pa študenti, ki vejo kaj je P/E (ker jih je učil Groznik ali Mramor), o kaki tehnični analizi pa še niso slišali, ker pač na EF tega ni...da o novinarjih Financ ne govorim...prej so napisali 5 borznih kronik in 3 članke o Lahu, sedaj pa upravljajo miljarde...še vseeno bolj zaupam tisti borzni hiši, ki ima osebje z 5-10 letnimi izkušnjami -  take borzne hiše obstajajo!  
 Četudi znaš TA ipd. te peljejo. Rabiš vsaj nekaj let izkušenj, kot si omenil saj druga ne pomaga. Seveda, če upravljaš svoj denar si izkušnje toliko bolj zapomniš! :)
Jaz o upravljanju tudi ne bi izgubljal besed, kot tudi glede novinarjev ne. Se najdejo kakšne svetle izjeme ampak so bolj redke.
anon-72566 sporočil: 3.465
[#23347] 01.12.06 09:23 · odgovor na: anon-32123 (#23190)
Odgovori   +    0
a je kje na netu kaksna razpredelnica glede bph-jev in zakaj racunajo take provizije na balkanu?
anon-14181 sporočil: 49
[#23516] 01.12.06 12:16 · odgovor na: anon-72566 (#23347)
Odgovori   +    0
RKB ima provizijo recimo v Srbiji samo cca 40 EUR...
anon-4638 sporočil: 12
[#23626] 01.12.06 15:02 · odgovor na: anon-40797 (#22480)
Odgovori   +    0

0915HoLcm je napisal(a):

 G.Brane - kaj svetujete nekomu v moji situaciji s 3mio max in če za 10 s kolikor traja razmislek "pozabite" na $? ;-)
  Debata je očitno zašla z vašega osnovnega vprašanja »individualno upravljanje pri Moji delnici BPH d.d.«, zato vas in vse druge, ki si želijo izvedeti več o individualnem upravljanju pri Moji delnici BPH d.d., vabimo na sedež Moje delnice BPH d.d. na Dunajski 20 v Ljubljani.
Moja delnica BPH d.d.
anon-1638 sporočil: 110
[#24192] 04.12.06 14:47 · odgovor na: Brane (#22189)
Odgovori   +    0

brane je napisal(a):
Moja delnica BPH upravlja premoženje na razvith trgih in pri delu upošteva mednarodne standarde GIPS ter skladno s priporočeno prakso GIPS dnevno javno objavlja porvprečne vrednosti upravljanja.

Zanimivo, tega v SLO še nisem videl pri nobeni firmi...

- ali sploh veste, kakšne so zahteve, da lahko trdite, da ste GIPS compliant?
- če da, kje je možno videti vaša poročila pripravljena po GIPS?
- ali ste svoja "GIPS" poročila dali tudi v neodvisno verifikacijo?

Žal niti pri vas na vaši internetni strani ni nikjer nobenega poročila pripravljenega po GIPS, tako da sem skeptičen, kaj si vi razlagati kot GIPS. Ampak, za nepoučene je itak vsaka nova veččrkovna kratica lahko dober marketing :-)
anon-72566 sporočil: 3.465
[#24210] 04.12.06 15:19 · odgovor na: anon-1638 (#24192)
Odgovori   +    0
glede marketinga se pa strinjam...
Brane sporočil: 2.077
[#24272] 04.12.06 17:59 · odgovor na: anon-1638 (#24192)
Odgovori   +    0

GregaD je napisal(a):

Zanimivo, tega v SLO še nisem videl pri nobeni firmi...

- ali sploh veste, kakšne so zahteve, da lahko trdite, da ste GIPS compliant?
- če da, kje je možno videti vaša poročila pripravljena po GIPS?
- ali ste svoja "GIPS" poročila dali tudi v neodvisno verifikacijo?

Žal niti pri vas na vaši internetni strani ni nikjer nobenega poročila pripravljenega po GIPS, tako da sem skeptičen, kaj si vi razlagati kot GIPS. Ampak, za nepoučene je itak vsaka nova veččrkovna kratica lahko dober marketing :-)
  http://www.cfainstit...evised.pdf< /a> http://www.cfainstit...idance.pdf< /a> http://www.cfainstit...evised.pdf< /a> http://www.cfainstit...evised.pdf< /a> http://www.cfainstit...eeping.pdf< /a>  So standardi, ki jih upoštevamo pri svojem delu. Če ti tega še nisi zasledil. še ne pomeni, da tega ni!
ZAto ni potebno biti ciničen oz. aroganten. Kaj je pa tvoja referenca, da si ti poučen in da si skeptičen?
Interno jih uporabljamo od leta 2001, ker jih še nismo revidirali, jih tudi ne objavljamo na spletni strani.  

branko

Strani: 1 2 3