Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kotnik: Krizo bomo prebavljali še leta

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-117675 sporočil: 1.191
[Glavni forum] Tema: Kotnik: Krizo bomo prebavljali še leta
[#1946267] 06.01.13 10:36 · odgovor na: anon-15342 (#1946240)
Odgovori   +    1
Not good enough!

"Ker sem na podlagi nekaterih kazalcev nekaterih investicijskih družb, napovedal da bo nek drug njihov kazalec (insolvenčnost?) kmalu tak in tak ... je moj model pravilen in mi verjemite kar vam govorim za naslednja leta o ekonomski situaciji pri nas ..."

Not good enough!

Posebej še, ker imamo s takšnimi situaciji napolnjen cel YouTube. Nek ekonomist pove in dokumentira, kako prav je imel on in njegov model pri napovedovanju predprejšnje in prejšnje krize, ki ju ni sicer nihče pričakoval. Na tej podlagi zdaj priporoča to in to in napoveduje tisto in tisto, verjemite mu!

Ni nemogoče, da ima spet prav. Celo precej tistih ki ugibajo brez modelov, random takorekoč, ima velikokrat prav.

Precej jih pa nima.

Vprašanje je torej bolj tako: Se sploh lahko napove iz zabeleženih računovodskih podatkov prihodnost? Je v njih dovolj informacije?

Včasih sigurno je, s precejšno verjetnostjo se nekaj lahko sklepa. Kadar pa je zadeva zelo ambiciozna in dolgoročna, pa takoj nekoliko manj.

Da je v model že vnešenih dovolj podatkov in da je model kompetenten za napovedovanje vztrajanja krize še leta ... je pa mau potentna.

Model očitno ve, da nobenih velikih naročil in investicij iz tujine k nam ne bo?

Zaprmej? Z neko verjetnostno distribucijo? Kakšno? Modelira cel svet?

Vedežni štanti so težek biznis. Ne povsem nemogoč, a težava je že ta, kateremo future tellerju naj stranka verjame, od katerega naj kupi napoved?

Moraš biti že sam vedež, da se lahko za pravega napovedovalca, s tapravo metodologijo in tapravo napovedjo sploh odločiš. Potem ga skoraj ne rabiš!

Jaz bi kaj preprostega. Recimo - svet raste, mi smo pa v protitoku, ali bomo še dolgo, če bo svet rastel še naprej?

Težko, najbrž ne bomo. Slejkoprej se bomo priključili k rasti tudi mi.

Ampak a bo svet rastel? Večino časa raste, najbrž bo, čisto nujno pa ni.

Tako da od TadejK-ja ne bom kupil njegovih napovedi.