Zasebnost

Strani: 1

anon-1670 sporočil: 14.712
[#187338] 15.01.08 07:28
Odgovori   +    0
Zanima me ali se kot dokaz pri oddajanju v najem lahko upošteva še kaj drugega kot podpisana pogodba?

Recimo, da se podpiše in prijavi pogodba za 500€ dejansko pa plačuje na roke 1000€.

Nato se pa najemodajalec in najemnik skregata in najemnik prijavi davkariji, da je dejansko plačeval višjo najemnino kot je v pogodbi.
Ali pa najemnik samo želi zjebati lastnika in trdi nekaj kar ni res.

Ali lahko davkarija brez kakšnih pisnih dokazov verjame najemniku in potem kaznuje najemodajalca?
Vinci sporočil: 5.933
[#187369] 15.01.08 08:00 · odgovor na: anon-1670 (#187338)
Odgovori   +    0
Tako bom rekel. Tak najemodajalec veliko tvega. Navsezadnje lahko najemnik, če se mu zahoče in če ima relevatna dokazila, zahteva razliko med tem, kar je plačeval in tem, kar je v pogodbi, nazaj. Lahko pa tudi plačuje samo 500 EUR, pa mu najemodajalec tudi ne more nič. Lahko mu odpove pogodbo, ampak glede na to, da gre za nekrivdni razlog, mu mora poiskati primerno nadomestno stanovanje.

Davkarija pa samo na podlagi besede ne more nič.

Takšne, ki tako oddajajo stanovanja, bi bilo treba enkrat krepko po prstih. Najbrž si tudi sam med njimi, sicer ne bi tega spraševal. Zaenkrat imajo (imate) srečo, da Slovenci zase bolj slabo poskrbimo. "Stupid is who stupid does," je rekel Forrest Gump.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#188002] 16.01.08 07:25 · odgovor na: Vinci (#187369)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-1670 16.01.2008 07:30
Sam žal še nič ne oddajam, ker moram prej še marsikaj narediti, da bom sploh lahko.

Me pa tematika zanima, da bom potem točno vedel kako in kaj.

Predvsem me je zanimalo, če te najemnik lahko kljub uradni pogodbi, kakorkoli zjeba tudi samo na podlagi besede ter morda še kakšne svoje priče.
Me veseli, da očitno vsaj tega ne more.

Vsekakor iz katastrofalnih dosedanjih izkušenj ne bom podpisal nobene pogodbe, ki bi trajala dlje kot bo plačano.

Ker si očitno velik poznavalec me zanima še kolikšna je običajna "kavcija" za najemnika ob vselitvi(ki jo dobi vrnjeno ob izselitvi, če zapusti vse ok) in še ali je možno skleniti takšno pogodbo po kateri bi vse davčne obveznosti nosil najemnik(torej tudi dohodnino, ki bi jo moral od oddajanja plačati jaz)?

Je treba plačati davek od odajanja tudi v primeru, če se zmeniva, da recimo najemnik namesto plačila letne najemnine sam sfinancira centralno?

Ter, če se pri davčni olajšavi pri dohodnini od oddajanja v najem upošteva tudi urejanje dvorišča, nakup pohištva, TVja in podobne opreme in, če je treba imeti vse račune za kupljeno na svoje ime ali zadošča samo navaden račun brez imena kupca?

Že vnaprej hvala za nasvete.

Lp
Vinci sporočil: 5.933
[#188034] 16.01.08 08:11 · odgovor na: anon-1670 (#188002)
Odgovori   +    0
Nisem nek ekspert. Kar se kavcije tiče, imaš dve obliki "kavcij" in obe prideta v poštev. Prva je za morebitno neplačilo najemnin, druga pa za opremo. Za opremo enosobnega stanovanja navadno ni več kot 500 EUR. Pri tem je obvezen popis opreme pred vselitvijo, ki je del pogodbe (oz. priloga k pogodbi). Za kakšno razjebano enosobno stanovanje pa je najbrž 500 EUR preveč. Poleg tega pa se navadno zahteva še predplačilo najemnin za najmanj dva meseca naprej.

Kar se tiče centralne, bi jaz to opredelil v pogodbi. Je pa s takimi dogovori zmeraj križ. Jaz se tega ne bi šel in tudi v najem takega stanovanja ne bi šel. DURSu je vseeno, kdo financira centralno. DURS zanima najemnina iz pogodbe. Kot olajšavo oz. za znižanje davčne osnove bi pa investicijo v centralno, pohištvo, opremo ... pod določenimi pogoji lahko uveljavljal. Ne poznam kompletne situacije in se ne bi rad opredelil.

Lahko se zmeniš, da davčne obveznosti nosi najemnik, ampak jaz take pogodbe še v življenju nisem videl. In če tiste obveznosti ne bo pokril, jo boš moral pokriti ti, ker DURS bo terjal tebe, ti boš pa moral v tožbo z najemnikom.

Pa še nekaj. Osebno ne bi zahteval najemnine za celo leto naprej. Strošek iskanja najemnika, ki bi bil pripravljen sprejeti take pogoje, je večji od tveganja, da ti ne bo plačal. Najemnika je treba preveriti. Daš mu obrazec, v katerem sprašuješ ali je bil obsojen, o zaposlitvi, ipd., preveriš podjetje, kjer je zaposlen, prosiš še za kakšno referenco... standardni postopek. Najemnino pa raje par evrov nižjo, kot višjo. Z nekom, ki si bo brez problema privoščil najemnino, najverjetneje ne bo problemov.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#188110] 16.01.08 09:58 · odgovor na: Vinci (#188034)
Odgovori   +    0
Hvala za vse odgovore, dobiš zvezdice.

Glede na odgovore si kar ekspert na tem področju.

Sam bom oddajal celo hišo ampak prej moram urediti še vsa zaključna dela pa centralno,.... ogromno še dela in stroškov.

Kot sem prebral se lahko uveljavlja tudi 100% olajšava pri davku od oddajanja in ker je stroškov sedaj ogromno bom ta znesek zlahka presegel.

Zato me zanima ali morajo biti računi prav na moje ime ali je dovolj vsak račun za gradbeni material in podobno?
Pa tudi ali vsi ti računi pridejo v poštev samo za tekoče leto ali dokler se pač v celoti ne poravnajo z dohodkom?

Tako kot se po novem izguba upošteva pri kapitalskih dobičkih tako dolgo, da se v celoti poravna.

Imam pa hišo namen dolgoročno oddajati ampak vsaj poskusil bom tako, da bom podpisal samo za toliko kot bo plačano, če za dva meseca pa za dva meseca in bom potem pač vsake dva meseca podaljšal z aneksom.

Saj drži, da lahko najemnika vržeš iz hiše brez posledic ko mu preteče pogodba in si ga 60 dni prej obvestil o izselitvi???

A davkarija lahko sama določi višino primerne najemnine a obvezno drži samo tista podpisana?

Vsekakor četrtino dohodka mafiji požrešni ne bom dal še posebej ne zato, ker od nje nimam prav nič-niti osnovne pravne varnosti ne.

Lp
anon-15715 sporočil: 6.084
[#210863] 27.02.08 17:59 · odgovor na: anon-1670 (#188110)
Odgovori   +    0
Po mojih bežnih izsledkih znaša kazen za neoddajo napovedi za odmero dohodnine od najemnin pičlih 200 EUR.

Oziroma, 400-1200 EUR če daš napoved z neresničnimi podatki, recimo . 

Ne vem, a je to vse kar te lahko doleti, če ne prijavljaš najemnikov, ali so še kakšne druge morebitne sankicje ??

200 EUR je za Lj. p.dim in je očitno, da namen takšne zakonske določbe ni bil spodbujevanje najemodajalcev k plačevanju davka od najemnin.

lp
anon-23307 sporočil: 582
[#210870] 27.02.08 18:12 · odgovor na: anon-15715 (#210863)
Odgovori   +    0

Dudek je napisal(a):
Po mojih bežnih izsledkih znaša kazen za neoddajo napovedi za odmero dohodnine od najemnin pičlih 200 EUR.

Oziroma, 400-1200 EUR če daš napoved z neresničnimi podatki, recimo .

Ne vem, a je to vse kar te lahko doleti, če ne prijavljaš najemnikov, ali so še kakšne druge morebitne sankicje ??

200 EUR je za Lj. p.dim in je očitno, da namen takšne zakonske določbe ni bil spodbujevanje najemodajalcev k plačevanju davka od najemnin.

lp

hehe... mislim, da bo kar kazen + davek :)
anon-15715 sporočil: 6.084
[#210881] 27.02.08 18:25 · odgovor na: anon-23307 (#210870)
Odgovori   +    0

pgregorc je napisal(a):


hehe... mislim, da bo kar kazen + davek :)
že,že..vseeno se ti ne zdi 200 E bolj simbolična kazen ?

Strani: 1