Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

NimbusN sporočil: 228
[jakap80]
Pivovarnna U., Pivovarna L., Radenska, Mercator ... pa še kakšno bi se našlo. Oceno o tem, koliko ljudi zaposlujejo ta podjetja prepuščam tebi, ampak dejstvo je, da tuji lastniki najprej začnejo s kadrovskimi rezi. V Sloveniji imamo 12% brezposelnost, glede na socialno usmerjenost te države je to ogromno finančno breme. Rabimo dodatne socialne obremenitve ? Poglej Fructal ... prišel novi lastnik, 50 ljudi na cesto, del proizvodnje se seli v Srbijo.
Najprej nekaj vprašanj: Ali niso vsa našteta podjetja v bistvu (bila) kar del istega holdinga? Zakaj je Fructal bil prodan? Kako se je to lahko sploh zgodilo? Kaj je bil razlog? Mi lahko navedeš še nekaj primerov, kjer tuji lastniki najprej začnejo s kadrovskimi rezi (napisal si namreč: "... ampak dejstvo je...", kipa meni ni poznano).

Sedaj, kar se "finančne obremenitve" tebe kot potrošnika in davkoplačevlca tiče: ker so ti zelo ljubi lastniki pijačrskega holdinga (Pivovarnna U., Pivovarna L., Radenska, Mercator...) ustvarili kartel in izkoriščali monopolni položaj, si plačeval dražje izdelke. Ustvarjanje monopola ter financiranje prevzema (preokupacija vodstva namesto razvijanje biznisa in povečevanje produktivnosti/konkurenčnosti) v končni fazi preko sanacije NLB, NKBM itd. spet plačuješ ti. Rezultat je za tebe osebno in tvoje bližnje na dolgi rok mnogo slabši, kot pa če bi, hipotetično, nekdo nekaj ljudi (zavoljo produktivnosti in konkurenčnosti na dolgi rok) odpustil. To lažnivo "socialnost" (v bistvu je to variacija na temo "jeste krao ali je i nama dao") plačuješ sam oz. imaš slabše storitve tam, kjer bi jih najbolj potreboval: zdravstvo, šolstvo itd.

Da sklenem: Šrot izčrpa Fructal, na koncu ga mora prodati, novi lastnik se zaveda da mora podjetje biti konkurenčno in zaradi starih grehov (okostnjakov) odpusti nekaj ljudi, ti pa se pizdiš na te "grde" tujce namesto na Šrota in predvsem na človeka, ki ga srečuješ vsako jutro v ogledalu v kpalnici.

Pozicija: skupaj več kot 10 let delam za tuje multinacionalke pa tako socialnih (človeku prijaznih) podjetij nisem videl nikjer v SLO. V SLO sem za intermezzo delal tudi za tipično nacinalno interesne združbe in skužil kje je v bistvu problem. Ti tipi so del ali pa so potomci povojne generacije klavcev in plenilcev dotedanje elite. Samo s pobojem in nasiljem so uspeli zadržati oblast in privilegije. Tega se zavedajo in jih je globoko v sebi sram in se počutijo v bistvu nesposobne. Zavedajo se, da na "odprtem" trgu, kjer obstaja konkurenca, nimajo kaj iskati, zato jih je tako strah. Ko sem delal za njih, so mi eksplicitno, ker se nisem strinjal s poslovno politiko, razložili, kaj je osnovni princip njihovega "ekonomskega" udejstvovanja: pleni ali pa boš uplenjen.