Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Direktor Acronija: Kakovost kadrov upada
sporočil: 1.284
Bolonjski sistem.
To ste zeleli to imate.
Najboljsi je stari Avstrijski HTL Ingenieur.
Nekoc so na visji imeli 25 izpitov na faksu 50.
¿Quiere Usted Tener Más?
To ste zeleli to imate.
Najboljsi je stari Avstrijski HTL Ingenieur.
Nekoc so na visji imeli 25 izpitov na faksu 50.
¿Quiere Usted Tener Más?
sporočil: 229
[alek14]Nekdo te je dobro nafarbal, da je glavni razlog cena delovne sile ;)
> [nbrane]
> >
> > Zakaj misliš tako? Za 200€ na mesec bomo Kitajcem šivali...
> > Vedno se najde delo. Vprašanje pa je zakaj s komunisti in rdečo zvezdo na čelu drvimo v to smer...
>
> Je šivala deklica zvezdo... Je pač padla cena, žal nekateri še vedno mislijo, da so njihova dejanja večna.
Yup. Kitajcem bomo šivali v roku 5 let, če se Kitajci prej ne obrnejo na hrbet zaradi lastnih Cronyzmov. Kitajska delovna sila je letos prekoračila 300€/mesec. Kitajci letos odpirajo svojo prvo tovarno v Bolgariji, ker je tam delovna sila cenejša.
(Bolgarija je v EU...)
sporočil: 862
Kvaliteta kadrov je premo sorazmerna s placilom,ki ga je
delodajalec pripravljen placati!
Za malo denarja dobis pac malo znanja!
Ce g.direktor tega ne ve, si verjetno ne zasluzi placila, ki ga prejema.
Zakaj se pa direktor vozi z BMW ali Audijem, ce je pa Tata ali Kia cenejsi?
Kvaliteta in znanje pac staneta!
Za malo denarja dobis pac malo znanja!
Ce g.direktor tega ne ve, si verjetno ne zasluzi placila, ki ga prejema.
Zakaj se pa direktor vozi z BMW ali Audijem, ce je pa Tata ali Kia cenejsi?
Kvaliteta in znanje pac staneta!
sporočil: 6.657
Problem je v plačah teh kadrov, zato dobijo samo takšne, kolikor
jih tudi plačajo. Malo denarja, malo muzike.
sporočil: 3.117
[bc123a]Spoštovani bc123a, očitno ne dojemaš problema. Od novega sodelavca pričakujem le najosnovnejšo računalniško pismenost, da bo lahko svoje znanje "prelil" v računalnik. Od dipl.ing-a da v Autocadu nariše skico mize, za katero sedi, napiše 1/2 strani dolg dopis in ga oblikuje (z uporabo slogov), ter da je toliko vešč tabel, da zna pretipkat npr. račune za elektriko in prikazati diagram porabe. Ekonomistu je Autocad prišparan :-).
> [0126Bacis]
> >>>Problem ni v mladih samih, saj v šoli dosegajo dober ali prav dober uspeh. "Problem je, da jim šole ne dajo potrebnega znanja,"
>
> Točno to: kako zaposliti dipl.ing strojništva, ko ugotoviš, da ne zna (razen "informativno") nobenega CAD programa, da dipl. oec. ne zna formatirati tabele v excelu itd. Vsi pa imajo težave s kotnimi funkcijami in logaritmi....
>
> Brutto 1500+ za začetnika
Bruto 1500 za zacetnika, ki obvlada CAD program v globino ("razen informativno")? Kako? Tako da jih je prek torrentov kradel in potem prek studenta delal dumping s storitvami, preden je prisel k tebi, brihta ?!
Zato je pa sel za dipl oec, ker mu tam postavljas 10x nizji prag ... formatirati tabelo.
Glede kraje programske opreme pa bi lahko vedel, da vsi resnejši ponudniki nudijo brezplačne študentske licence. Kdor ima voljo, se lahko nauči. Žal pa diploma SLO-univerz ni garancija niti za računalniško pismenost.
Srednješolska matematika, fizika pa so "science fiction".
sporočil: 4.257
Če nekaterih kadrov primanjkuje, potem pričakuješ, da jim bo cena
zrasla, mar ne?
Pa ni tako. Kvalificiran delavec dobi minimalca in nič več.
Pa še to, če mladi niso dobro izšolani, naj zaposlijo starejše, z izkušnjami in dobro izobrazbo. A delodajalci, npr. inženirjev nad 45 leti, ne glede na znanje, nočejo zaposliti.
Ali delodajalci po vsem tem sploh smejo govoriti, da ni ustreznih kadrov?
Pa ni tako. Kvalificiran delavec dobi minimalca in nič več.
Pa še to, če mladi niso dobro izšolani, naj zaposlijo starejše, z izkušnjami in dobro izobrazbo. A delodajalci, npr. inženirjev nad 45 leti, ne glede na znanje, nočejo zaposliti.
Ali delodajalci po vsem tem sploh smejo govoriti, da ni ustreznih kadrov?
sporočil: 262
Trdim da je inženirjev v sloveniji za obstoječo industrijo in njen
nivo še preveč! V nasprotnem primeru bi se oblikoval trg inženirjev
in bi nam dodelil tudi ustrezne plače,....tako pa je razpon od 700€
neto za začetnika do 1200€ za strokovnjaka z dolgoletnimi
izkušnjami in delovno dobo.
sporočil: 4.257
[fastriff]Sem bral članek v Žurnalu. Vse je res, a spremenilo se ne bo čisto nič. Kdor bo uspel zbežati v šolstvo, zdravstvo ali kulturo bo šel, ostali bodo delali v Gorenju, Acroniju, Alpini in ostali "gazelah".
> [0983xperi]
Exactly. Ob takih stimulacijah ostaja takim firmam samo še ološ in nemotivirani kadri. Včeraj članek na podobno temo (Gorenje) v Žurnalu.
sporočil: 48.253
[cman]Sploh so tile strici povsem zmesani. Ljubljana je dalec od meje, jesenice in velenje pa precej blizje. Pa jasno da imajo katastrofo od kadrov, vse kar je kvalitetnega lahko prakticno brez ovir odide v avstrijo.
Za Acroni in Park Hotel Bohinj iz druge roke vem da imajo tudi "višje izobraženi kadri" relativno slabe plače.
Tako da potem ne jokati da dobite samo slabe kadre. Oziroma saj tudi kakšne dobre imajo sigurno, samo jih za tisto plačo boli k.
Podobno je tudi s studenti, slisal sem, da najboljsi dijaki sploh ne ostajajo v sloveniji, to gre vse studirat v tujino (ce si dober dobis stipendijo), seveda ne z namenom, da bi potem prisli nazaj.
sporočil: 4.257
Direktorju Acronija tole vprašanje: ali ste dobrega inženirja
pripravljeni plačati več kot 800 € neto na mesec?
sporočil: 48.253
[jazorit]Direktorjem acronija IN gorenja. Avstrija je blizu, tehniska univerza v Gradcu tudi, zakaj ne iscete delovne sile tam, ce so slovenske univerze tako za kurac?
Direktorju Acronija tole vprašanje: ali ste dobrega inženirja pripravljeni plačati več kot 800 € neto na mesec?
Aja, ob 800 EUR neto bi vas rektor univerze nagnal in vam prepovedal prestopiti prag katerekoli visje sole v avstriji, to bo...
sporočil: 98
To kar ste napisali že dolgo ni več res. Res pa je, da z višjo šolo
nimate inženirja ampak višjega tehnika.
Še enkrat. Vsak dimpl. ing strojništva ne zna samo AUTOCADa, ker je to pozabljena zgodba ampak pozna modelirnike in jih po Vaše žal celo zna uporabljati. Zato ne govorite neumnosti ampak se prepričajte. Če pa mislite da bo znal modfelirnik, Vi pa ga boste plačali 700 EUR na mesec, pozabite!!!! TRIKRAT.
Vaš službeni avto in mladenka po naročilnici ter viski se je z Vami vred odpeljal v zgodovino soc realizma!!!!!!
Še enkrat. Vsak dimpl. ing strojništva ne zna samo AUTOCADa, ker je to pozabljena zgodba ampak pozna modelirnike in jih po Vaše žal celo zna uporabljati. Zato ne govorite neumnosti ampak se prepričajte. Če pa mislite da bo znal modfelirnik, Vi pa ga boste plačali 700 EUR na mesec, pozabite!!!! TRIKRAT.
Vaš službeni avto in mladenka po naročilnici ter viski se je z Vami vred odpeljal v zgodovino soc realizma!!!!!!
sporočil: 5.640
Zadnja sprememba: 11.03.2012 18:37
kako se pa bodo oproci kaj naučili v šoli, če jih poučujejo sami
zafrustriranci, ki se celo življenje borijo samo za dobre plače od
sebe pa ne dajo neobene !za 40 % plače takoj dol zaradi neznanja otrok press!
sporočil: 5.640
[0518UNIVE]z višjo šolo komunalnega inženirja dobite reveža, ki še tega ne ve, da voda teče navzdol ! Vse, ki so spravili na svet ta program je treba takoj zapret in kaznovat za nestrokovni pristop !
To kar ste napisali že dolgo ni več res. Res pa je, da z višjo šolo nimate inženirja ampak višjega tehnika.
Še enkrat. Vsak dimpl. ing strojništva ne zna samo AUTOCADa, ker je to pozabljena zgodba ampak pozna modelirnike in jih po Vaše žal celo zna uporabljati. Zato ne govorite neumnosti ampak se prepričajte. Če pa mislite da bo znal modfelirnik, Vi pa ga boste plačali 700 EUR na mesec, pozabite!!!! TRIKRAT.
Vaš službeni avto in mladenka po naročilnici ter viski se je z Vami vred odpeljal v zgodovino soc realizma!!!!!!
Rop davkoplačevalcev s emora nehat press
sporočil: 48.253
[0126Bacis]Zakaj bi, ce bo kot dipl. oec. imel verjetno vecjo placo, obvladati pa mora samo excel in word.
> Bruto 1500 za zacetnika, ki obvlada CAD program v globino ("razen informativno")? Kako? Tako da jih je prek torrentov kradel in potem prek studenta delal dumping s storitvami, preden je prisel k tebi, brihta ?!
>
> Zato je pa sel za dipl oec, ker mu tam postavljas 10x nizji prag ... formatirati tabelo.
Spoštovani bc123a, očitno ne dojemaš problema. Od novega sodelavca pričakujem le najosnovnejšo računalniško pismenost, da bo lahko svoje znanje "prelil" v računalnik.
Sorry, uravnilovka je zacela posteno tepsti trg delovne sile v sloveniji, in to je prav.
Sicer pa, bejz na tehnisko univerzo v gradec, pa tam poisci kader, ce slovenski ni dober. Zakaj pa tega ne poskusas?
sporočil: 48.253
[FIN-209982]avstrija je blizu. avstrijski inzenir lahko pride delat v slovenijo ravno tako kot lahko slovenski gre delat v avstrijo.
kako se pa bodo oproci kaj naučili v šoli, če jih poučujejo sami zafrustriranci, ki se celo življenje borijo samo za dobre plače od sebe pa ne dajo neobene !
za 40 % plače takoj dol zaradi neznanja otrok press!
sporočil: 48.253
[FIN-209982]Zakaj pa sploh rabis tako bizarni profil kot je "komunalni inzenir"? A gradbeni inzenirji niso dovolj dobri za kanalizacijo planirat?
z višjo šolo komunalnega inženirja dobite reveža, ki še tega ne ve, da voda teče navzdol ! Vse, ki so spravili na svet ta program je treba takoj zapret in kaznovat za nestrokovni pristop !
sporočil: 5.933
Zadnja sprememba: Vinci 11.03.2012 19:41
Kot je pojasnil, so v Acroniju morali vzpostaviti interni sistem, po katerem starejši delavci praktično iz nič učijo mlade, ki ob testiranju pri sprejemu v službo ne znajo nekaterih osnovnih stvari.Ne vem, kaj je s tem narobe in zakaj iz tega delajo težavo. Prenos znanja s starejših na mlajše je temelj vsake uspešne firme. Najstniki ne hodijo v srednjo šolo zato, da bomo lahko delali v Acroniju, ampak zato, da bomo lahko funkcionirali v svetu. Za kadre pa morajo firme poskrbeti same. Vedno je bilo tako in vedno bo tako. Mnoge, če ne kar vse, multinacionalke imajo svoje šole oziroma programe za uvajanje kadrov. Neumno je od šolstva zahtevati, da sproducira kader, s katerim bodo zadovoljni v Acroniju, Revozu, Lip Pohištvu, Gorenju, Krki, Alpini ...
Po moje so sredješolski tekstilni, čevljarski, turistični, natakarski, kovinarski, ekonomski, poštarski, železničarski, računalniški strojniški in tako naprej programi neumnost. Potroši se ogromno denarja, da potem iz njih pridejo polpismeni ljudje, ki jih podjetja potem itak morajo naučiti delati. Za kovinarja, šiviljo ali natakarja je dovolj par tečajev. Bi bilo bistveno bolj koristno, če bi se osredotočali na to, da so dijaki pismeni in znajo razmišljati.
sporočil: 48.253
[Vinci]Ce lahko spilam hudicevega advokata, je tako, da ko si enkrat koncal solo za cevljarskega tehnika, za razliko od gimnazijca ne mores vec "pobegniti" na faks in do recimo magisterija/diplome iz filozofije (ceprav se z gostinskim ocitno da ;)
> Kot je pojasnil, so v Acroniju morali vzpostaviti interni sistem, po katerem starejši delavci praktično iz nič učijo mlade, ki ob testiranju pri sprejemu v službo ne znajo nekaterih osnovnih stvari.
Ne vem, kaj je s tem narobe in zakaj iz tega delajo težavo. Prenos znanja s starejših na mlajše je temelj vsake uspešne firme. Najstniki ne hodijo v srednjo šolo zato, da bomo lahko delali v Acroniju, ampak zato, da bomo lahko funkcionirali v svetu. Za kadre pa morajo firme poskrbeti same. Vedno je bilo tako in vedno bo tako. Mnoge, če ne kar vse, multinacionalke imajo svoje šole oziroma programe za uvajanje kadrov. Neumno je od šolstva zahtevati, da sproducira kader, s katerim bodo zadovoljni v Acroniju, Revozu, Lip Pohištvu, Gorenju, Krki, Alpini ...
Po moje so sredješolski tekstilni, čevljarski, turistični, natakarski, kovinarski, ekonomski, poštarski, železničarski, računalniški strojniški in tako naprej programi neumnost. Potroši se ogromno denarja, da potem iz njih pridejo polpismeni ljudje, ki jih podjetja potem itak morajo naučiti delati. Za kovinarja, šiviljo ali natakarja je dovolj par tečajev. Bi bilo bistveno bolj koristno, če bi se osredotočali na to, da so dijaki pismeni in znajo razmišljati.
Delodajalci najrajsi vidijo kader, ki je ujet v svojem profilu izobrazbe in v svoji sluzbi, seveda ujet pri njih.
sporočil: 5.933
[sanator]Pri tem nima veze bolonjski sistem, ker te firme iščejo fizične oz. nekvalificirane in kvalificirane delavce.
Bolonjski sistem.
To ste zeleli to imate.
Najboljsi je stari Avstrijski HTL Ingenieur.
Nekoc so na visji imeli 25 izpitov na faksu 50.
¿Quiere Usted Tener Más?
sporočil: 5.933
Zadnja sprememba: Vinci 11.03.2012 19:50
Ja, imaš prav. Pozabil sem na to, da je firmam v interesu tudi, da
ima delavec od začetka do penzije minimalca, pa mogoče še tu in tam
kakšen brezplačen sendvič in sok.
sporočil: 48.253
[alek14]Potem gorenje ocitno glede na place nima nobenega.
> [kvatebriga]
> Res je v Žurnalu je odličen članek o plačah razvojnih inženirjev po slo firmah. In potem mlade prepričujejo vpisujte se na naravoslovne fakultete. Bull shit mladina dobro ve kje je potrebno trdo delat za slabo plačo.
>
> www.zurnal24.si/inde...&id=150792
> www.zurnal24.si/bobi...nek-150790
Glede plač inženirjev želim malce razsvetliti zadeve (med inženirje štejejo vsi, ki imajo vsaj ta naziv ali tudi mag. ali dr.);
Povprečen luftarski inženir, ki pride iz fakultete je po dodani vrednosti za podjetje niže od verziranega tehnika. Obvladovanje risanja s CAD programi ni inženirsko delo. Tehniško risanje na sodobnih napravah je še vedno tehniško risanje in je stvar strojnih tehnikov. Inženir, ki zna odjeclati dve angleški besedi in nekaj malega risati po računalniku ni vreden več od strojnega tehnika. Ti inženirji predstavljajo 60% inženirjev po firmah, ki ste jih omelnili. "Pravi inženirji" primejo za delo ali pri projektnem vodenju ali pri razvoju novih izdelkov, ki presegajo stanje tehnike.
Ti imajo v SLO (v podjetjih, ki so bila omenjena v prispevkih) plače od 1700€ netto naprej, pa tja do 2300€. Ti so tisti, ki jih razumemo pod besedo "inženir". Teh pa v Helli ni 250, temveč recimo 20 (od oka). Večina teh niso managerji.
Ze nekaj casa trdim, da slovenske firme ne iscejo razvojnikov, niti inzenirjev, ampak tehnike. Seveda ne vem, zakaj potem oglasujejo delovna mesta inzenirjev, ponujajo jim pa tehniske place. To skodi njim (ker si unicujejo ugled), skodi univerzam (ker ljudje zakljucijo, da se tehnike ne splaca studirati - morda je to res?) in skodi delojemalcem (ker potem dobri tehniki silijo na fakse in postanejo zanic inzenirji, ker pac za spodobne inzenirje vendarle niso).
sporočil: 30.643
Zadnja sprememba: anon-35163 11.03.2012 20:18
[gsavli]Kar lepo mir daj. V tujini je jamranje o pomanjkanju kadrov najbolj perspektivna in donosna veja visokotehnološke industrije. Pa nizko tudi. Išči "talent shortage" ali "skill shortage" v Google News in v katerem koli trenutku, tudi na samem dnu najhujše možne gospodarske depresije, boš dobil vsaj 1000 zadetkov. Spisek lobističnih organizacij, ki se ukvarjajo s kadrovsko jamralno dejavnostjo je zelo impresiven:
Brez veze, ni vredno komentarja, pove pa tako jamranje dosti o našem menedžerskem kadru, ultrasposobni in vsi v društvu menedžer.
www.zazona.com/shame...skunks.htm
Je pač tako, da je bistveno ceneje tu pa tam stisniti 500€ kakemu novinarju da napiše članek o pomanjkanju kadrov kot dopustiti, da se plače povečajo za 50€.
sporočil: 14.015
[Vinci]Kar se osnovnega strokovnega znanja tiče imaš mogoče celo prav.
Po moje so sredješolski tekstilni, čevljarski, turistični, natakarski, kovinarski, ekonomski, poštarski, železničarski, računalniški strojniški in tako naprej programi neumnost. Potroši se ogromno denarja, da potem iz njih pridejo polpismeni ljudje, ki jih podjetja potem itak morajo naučiti delati. Za kovinarja, šiviljo ali natakarja je dovolj par tečajev. Bi bilo bistveno bolj koristno, če bi se osredotočali na to, da so dijaki pismeni in znajo razmišljati.
Ampak kot vidimo je trend na vseh področjih ne samo srednja ampak visokošolska izobrazba, razlogi so menda znani.
Problem je, da te diplomante potem čaka delo, ki zahteva konkretno obladovanje in poznavanje njihove obrti, o čemer pa oni nimajo pojma, ker so iz njihove stroke/obrti naredili vesoljsko znanost. Glede na to kako dolgo so študirali in kakšno meglo so jim ta čas prodajali, se mnogim tudi zdi neumno ukvarjati se z nekim "navadnim delom". Zato tudi ne najdejo nobenega "pametnega dela", za razliko od priseljecev iz nerazvitih držav, ki pa takega dela vidijo za vsakim vogalom polno.
Pripomb na nizek nivo znanja pa nimajo samo v tehničnih strokah ampak jih lahko slišite še marsikje drugje.
sporočil: 30.643
[mate3000]Mislim da imaš bolj prav kot Weisheit. Če bi po inženirjih dejansko bilo povpraševanje, bi bile tudi plače višje. Ampak očitno ga ni.
Trdim da je inženirjev v sloveniji za obstoječo industrijo in njen nivo še preveč! V nasprotnem primeru bi se oblikoval trg inženirjev in bi nam dodelil tudi ustrezne plače,....tako pa je razpon od 700€ neto za začetnika do 1200€ za strokovnjaka z dolgoletnimi izkušnjami in delovno dobo.
Lenassi opravičuje selitev proizvodnje v cenejše kraje, Čokl in Kanalec pa gonita običajen direktorski izgovor: "Naše podjetje bi lahko komot ustvarjalo profit in to velik profit, dogovorjenih imam že kup velikih poslov, ampak si ne upam podpisati pogodb, ker enostavno ne najdem kadrov, ki bi te projekte speljali. Današnja mladina je nesposobna in lena in se ji ne ljubi študirat in šole so zanič. Kriva je država, ker nič ne ukrene."
sporočil: 5.933
Zadnja sprememba: Vinci 11.03.2012 20:28
Mogoče res, ampak jaz imam drugačne izkušnje in sem prepričan, da
vsakega lahko naučiš, da svoje delo opravlja uspešno. Ajt, za
določene profile je krivulja učenja daljša kot za druge, ampak
zaenkrat ne komplicirajmo, ker če hočeš, da ima človeka določena
predznanja, zaposliš takšnega, ki jih ima. Tudi npr. BMW, ko
zaposlijo pripravnike strojništva (ki v povprečju niso nič bolj
pametni kot slovenski strojni inženirji), ne pričakuje od njih, da
bodo kar znali narediti motor za formulo ena, ampak jih počasi
učijo in zmeraj nekdo izstopa, ki ga porinejo na zahtevnejše
projekte, ostale pa na manj zahtevne. Pri nas pa že tisti, ki bi
jih naj učili, pogosto nimajo tri čiste ali pa so težki in naduti
za popizditi (najpogosteje je kar kombinacije obojega).
sporočil: 153
Šole v SLO so dandanes katastrofa, ampak niso pa samo šole krive za
tako katastrofalno stanje. Imamo vsak mesec enega ali dva dijaka na
praksi - srednja računalniška šola, 3 ali 4 letnik. Dečki nimajo
pojma niti o osnovah, ne vejo napisati pet vrstic preproste kode,
se ne znajdejo, poleg tega pa imajo katastrofalen odnos do samega
dela (za kar pa so definitivno krivi doma!!) Od 10-tih ki so letno
na praksi se mogoče najde en ki bi ga vzel v službo, ostali niti
krampa in lopate ne vejo držati.
sporočil: 229
[alek14]Napisal si, da je v Bolgariji cena delovne sile nizja vs Kitajska in jaz odgovoril, da to ni prvenstveni razlog. Potem navajas najnizjo placo v Bolgariji brez, da omenis najnizjo placo na Kitajskem(predpisana odvisno od kantona in v nekaterih primerih pod 100 usd). Prosim za link, da na kitajskem ni nekv. Del sile za manj kot s tvoje strani navedenih cca 300 eur.
> [barklin]
> > Yup. Kitajcem bomo šivali v roku 5 let, če se Kitajci prej ne obrnejo na hrbet zaradi lastnih Cronyzmov. Kitajska delovna sila je letos prekoračila 300€/mesec. Kitajci letos odpirajo svojo prvo tovarno v Bolgariji, ker je tam delovna sila cenejša.
> > (Bolgarija je v EU...)
>
> Nekdo te je dobro nafarbal, da je glavni razlog cena delovne sile ;)
Kar goji prazno upanje:
www.spiegel.de/inter...51,00.html
Citiram:
Bulgaria, the EU's poorest country, is attractive as a labor market because it is an oasis of cheap wages and low taxes. Workers are considered well educated and the country is ideal as the site for a company like Great Wall to launch. Given that wages for factory workers have risen considerably in China in recent years, assembly sites abroad have become increasingly attractive for some manufacturers.
Najnižja plača v Bolgariji je 140€ bruto. Ponovimo od zgoraj (že napisano); na Kitajskem stane (nekv.) delovna sila cca. 300€/mesec.
Projekcijo, da nas bodo Kitajci ujeli v 5 letih sem naredil po tehtnem premisleku.
Predpostavki pa sta bili nespremenjene razmere na Kitajskem (rast) in seveda pri nas (pot navzdol...).
