Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Zpiz: Razmerja med pokojninami in plačami nevarna
sporočil: 8.543
[fu1]Žal, okradli so Te!!!
svojopenzijo sem si sam zaslužo,z:40let trdega dela.odmerli so mi jo glede na vplacano vsoto.nehajte govorit kot da jo sedaj država podarja meni in da zgleda kot da morajo sedaj drugi delat za mene!!!!!!
sporočil: 48.253
[charlestone]Ja haloooo, temu se rece PAYG sistem, in ni nobena nova pogruntavscina, to je sistem ze iz casov socializma, ti si pa to sele sedaj pogruntal?!
Očitno država oz. ZPIZ nimata dovolj denarja za dostojne oziroma zaslužene pokojnine, ker ni oblikovan ustrezen pokojninski sklad in zato gredo vsi naši prispevki za pokojnino direktno v tekočo porabo.
Gre za izvirni greh nove države Slovenije,Ne gre za noben izvirni greh slovenije, tak penzijski sistem je se iz socializma.
katerega je naredila že na začetku z denacionalizacijo in "vračanjem" premoženja v naravi, z netransparentnim lastninjenjem podjetij v družbeni lasti, s podeljevanje koncesij v zdravstvu, ...Ja, seveda, nacionalizirano robo bi po tvoje trebalo prodati za filanje penzij se preden so imeli denacionalizacijski upravicenci moznost karkoli zahtevati nazaj ali kako?
sporočil: 14.015
[gsavli]Karlo je jasnovidec. Zdaj smo pa res pred tem, da bodo penzije po jurja.
> [dostiimam]
>
Ker pri nas se prenzije preprosto definira in evo, to je to, a ne. Kakor pravi Erjavec - drugo leto bodo penzije po jurja. As easy as that. :)
Vsak drugi mesec!
sporočil: 48.253
[rava]Pa saj ni samo to - saj javni sektor v sloveniji niso samo direktorati, agencije, in "upravne enote na katerih si zenske pilijo nohte med delovnim casom". Saj je jasno, da je javni sektor v velikem delu spet kvazisocialni transfer k raji. Ce popucas vse brezvezne direktorate in agencije in das folk na zavod, ti se vedno ostane javno solstvo, javno zdravstvo, javna predsolska vzgoja/varstvo, javne univerze (plus storitve, ki so tudi sicer naceloma v vseh drzavah javne/drzavne, torej vojska, policija, sodstvo, sociala).
zdajle je prav smešno, kako vsi lezejo v rit javnemu sektorju, da ne bo ne vem kakšnega odpuščanja pa tko naprej.
ob tem vsi po vrsti lažejo k svine: kao, če jih odpustimo, bodo še vedno na puklu proračuna in nismo naredili nič, kar seveda tudi slučajno ni res.
Resnega zmanjsanja JS ne more biti brez privatizacije dolocenih delov javnega sektorja, ki trosi denar tudi zato, da na nek nacin ponuja kvazisocialne storitve drzavljanom (splosni pregled za 2 EUR, kot ga splosnemu zdravniku placa ZZZS (tole je izjavil eden od zdravnikov na foumu, ce se ne motim xelle) ni nic drugega kot sociala zamaskirana v zdravstvo - podobno velja za "zastonj vrtec", katerega stroskovna cena je od 400 EUR na mesec naprej zaradi kupa "nadstandardnih" zadev, ki si jih raja itak ne bi mogla ne privosciti, niti ne bi mogla zahtevati, da so del vrtca, ce ne bi ti bili za njih "zastonj". Da o recimo univerzitetnem studiju v smislu sociale (rajs studirat kot na zavod) niti ne govorimo)
Tako da tole dobrikanje JS ni samo dobrikanje zaposlenim tam, ampak tudi dobrikanje vsem odjemalcem teh storitev...
sporočil: 391
Pred več kot dvajsetimi leti smo vedeli, da se v Sloveniji
prebivalstvo pospešeno stara in govorilo se je o drugem in tretjem
stebru pokojninskega zavarovanja. Danes država zagotavlja vse večja
proračunska sredstva, da zapolni vrzel med plačami in pokojninami,
tako da se zadolžuje. Denacionalizacija je povzročila prvi val
propadanja podjetij in izgubo delovnih mest, padec tržne kmetijske
pridelave in poslabšanje stanja gozdov. Sledile so še neupravičeno
visoke odškodnine, ki jih še danes poravnava država. Ko so se
lastninila podjetja, bi morala zbrana sredstva zadostovati za
prestrukturiranje podjetij in za oblikovanje sklada za pokojnine. S
podeljevanjem koncesij v zdravstvu naš zdravstveni sistem ni
ničesar pridobil, ampak so nastali še hujši problemi. Zmanjšale so
se tako kapacitete kot tudi investicije v opremo in prenovo. Javno
zdravstvo je danes podhranjeno, čeprav daje država vedno več
denarja. Začeli smo se soočati s čakalnimi vrstami in z
zmanjševanjem zdravstvenih pravic.
sporočil: 2.086
[gemellun]
Varstvenega dodatko ne potrebuje nobeden upokojenec, ki je redno plačeval v sklad za pokojnino, tako je v svetu.
Zakaj ZPIZ obračunava osnovo za pokojnino od neto prejemkov in ne od bruto zaslužka ? Kdo koga vara in krade ? Zakaj nimajo državljani Slovenije pravico do samoizbire ponudnikov na trgu ? Zakaj se polovico zasluženega denarja brez obrazložitve in dokaza o porabi vzame s politično diktaturo ? To ni solidarnost, to je kraja brez nadzora in soglasja.
Za delovanje države z dva milijona ljudmi je izkupiček od DDV-ja povsem zadosten.
khm,mi nismo kot drugje v svetu..pri nas tudi polna delovna doba znese okoli 400€ in to z dodatkom za pregnance,medtem ko si res ne predstavljam zakaj neki invalid ne sme živeti kolkortoliko normalno,čeprav nima polne delovne dobe..baje naj bi bilo to zavarovanje..stavim da bi več nafehtal na tromostovju..tistih 10 evrov na dan:)
sporočil: 48.253
[charlestone]Koncesije so resitev, in ne problem zdravstva. Problem zdravstva so umetno podcenjene cene storitev. V javnem zdravstvu se to lepo skriva, ker drzava potem razliko pokrije skozi pokrivanje izgube bolnisnic, v zasebnem/koncesijskem segmentu pa to postane zelo lepo vidno. Ampak to ne pomeni, da so koncesije problem.
Pred več kot dvajsetimi leti smo vedeli, da se v Sloveniji prebivalstvo pospešeno stara in govorilo se je o drugem in tretjem stebru pokojninskega zavarovanja. Danes država zagotavlja vse večja proračunska sredstva, da zapolni vrzel med plačami in pokojninami, tako da se zadolžuje. Denacionalizacija je povzročila prvi val propadanja podjetij in izgubo delovnih mest, padec tržne kmetijske pridelave in poslabšanje stanja gozdov. Sledile so še neupravičeno visoke odškodnine, ki jih še danes poravnava država. Ko so se lastninila podjetja, bi morala zbrana sredstva zadostovati za prestrukturiranje podjetij in za oblikovanje sklada za pokojnine. S podeljevanjem koncesij v zdravstvu naš zdravstveni sistem ni ničesar pridobil, ampak so nastali še hujši problemi. Zmanjšale so se tako kapacitete kot tudi investicije v opremo in prenovo. Javno zdravstvo je danes podhranjeno, čeprav daje država vedno več denarja. Začeli smo se soočati s čakalnimi vrstami in z zmanjševanjem zdravstvenih pravic.
Denacionalizacija pa je bila poprava krivic, storjenih z nacionalizacijo. Ne vem, kaj ima denacionalizacija s propadanjem podjetij, saj se podjetja niso nikjer vracala v naravi, ce prav vem.
sporočil: 2.790
[bc123a]Za javni sektor gre 4,5 miljarde kar je vsaj 50% preveč. S pokojninsko reformo se ne bomo izognili demografskem kolapsu, temveč ga bomo še pospešili. Kvečjemu, če režemo pokojnine za 10%, kar je 100% politična smrt za tistega, ki bo to naredil.
> [zajko]
> Pa vendarle, pokojnine niso največji problem javnih financ.
>
> Največji problem je razlika med povprečno plačo v javnem in zasebnem sektorju. To je tisto kar najbolj uničuje Slovenijo tudi na družbenem području, saj so tehnični poklici popolnoma razvrednoteni.
Zal, pokojnine so skoraj najvecji problem javnih financ. V proracunu gre ze ena miljarda na leto za pokrivanje tistega, kar zmanjka za penzije, ko se poberejo vsi prispevki.
Proracun cca 10 miljard, primanjkljaja cca 2 miljardi, samo za dofilavanje ZPIZ 1 miljarda, to se ti ne zdi najvecji problem?
sporočil: 391
Najprej glede denacionalizacije: Imeli smo precejšnje število
velikih kmetijskih in gozdno gospodarskih podjetij. Najprej se je
tem podjetjem odvzelo zemljišča in gozdove. Kar ni bilo z
denacionalizacijo vrnjeno, je ostalo na Skladu kmetijskih zemljišč
in gozdov. Zraven smo imeli še tovarne, hotele, zdravilišča ipd.,
ki so bili zgrajeni še pred II. svetovno vojno. Veliko naštetega je
bilo z denacionalizacijo vrnjeno v naravi. Potomci predvojnih
lastnikov v glavnem niso ravno vzorno poskrbeli za vrnjeno
premoženje. Prej lepo vzdrževani objekti so danes sramotne
ruševine.
Pri koncesijah v slovenskem zdravstvu pa gre za edinstveni fenomen na svetu, da specialisti opravljajo delo s koncesijo v ordinacijah in bolnišničnih oddelkih javnih zdravstvenih zavodov, še prej pa so bili prav ti določeni prostori zanje posebej prenovljeni in najmodernejše opremljeni z javnim denarjem. Baje se to v tem mandatu Vlade ne dogaja več in nekaj več je bilo učinkovitejših investicij.
Pri koncesijah v slovenskem zdravstvu pa gre za edinstveni fenomen na svetu, da specialisti opravljajo delo s koncesijo v ordinacijah in bolnišničnih oddelkih javnih zdravstvenih zavodov, še prej pa so bili prav ti določeni prostori zanje posebej prenovljeni in najmodernejše opremljeni z javnim denarjem. Baje se to v tem mandatu Vlade ne dogaja več in nekaj več je bilo učinkovitejših investicij.
sporočil: 16.531
[gsavli]So skoraj že, če jim prišteješ posredno financiranje zdravstvene blagajne.
Kakor pravi Erjavec - drugo leto bodo penzije po jurja. As easy as that. :)
Ta skupina je po nepotrebnem največji potrošnik zdravil in zdravniških uslug.
sporočil: 48.253
[zajko]He,he, spet nekdo zeli debatirati o nedebatabilnem.
Za javni sektor gre 4,5 miljarde kar je vsaj 50% preveč. S pokojninsko reformo se ne bomo izognili demografskem kolapsu, temveč ga bomo še pospešili. Kvečjemu, če režemo pokojnine za 10%, kar je 100% politična smrt za tistega, ki bo to naredil.
Poslusaj, penzije je treba posekati za 25%, sicer bo denarja zmanjkalo.
Kaj pa potem, ko ga zmanjka? Jah, potem pa penzij sploh ne bo. Bo to po tvoje boljse?
Neverjetni ste, parlamentirate o zadevah, ki so itak jasne.
sporočil: 48.253
[charlestone]... seveda razsutje slovenskega gospodarstva s tem nima zveze, precej vec s ponesrecenimi menedzerskimi odkupi s ciljem "da ne dobijo nase srebrnine tujci". Tale argument o denacionalizaciji kot problemu je tako za lase privlecen, da je joj.
Najprej glede denacionalizacije: Imeli smo precejšnje število velikih kmetijskih in gozdno gospodarskih podjetij. Najprej se je tem podjetjem odvzelo zemljišča in gozdove. Kar ni bilo z denacionalizacijo vrnjeno, je ostalo na Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Zraven smo imeli še tovarne, hotele, zdravilišča ipd., ki so bili zgrajeni še pred II. svetovno vojno. Veliko naštetega je bilo z denacionalizacijo vrnjeno v naravi. Potomci predvojnih lastnikov v glavnem niso ravno vzorno poskrbeli za vrnjeno premoženje. Prej lepo vzdrževani objekti so danes sramotne ruševine.
Pri koncesijah v slovenskem zdravstvu pa gre za edinstveni fenomen na svetu, da specialisti opravljajo delo s koncesijo v ordinacijah in bolnišničnih oddelkih javnih zdravstvenih zavodov, še prej pa so bili prav ti določeni prostori zanje posebej prenovljeni in najmodernejše opremljeni z javnim denarjem. Baje se to v tem mandatu Vlade ne dogaja več in nekaj več je bilo učinkovitejših investicij.Koncesionar je naceloma zasebnik, ki mu ZZZS dovoli opravljati storitve tudi za zavarovance. Seveda je v sloveniji precej, ali pa vecina koncesionarjev v svojih prostorih in tudi iz svojega zepa pokrivajo izgube zaradi prenizkih cen ZZZS (v javnem zdravstvu jih pa dobra vila, pardon, drzava, pokrije).
Kako je ratala beseda "koncesionar" sinonim za "zasebno delo v javnih prostorih" (kar je ravno obratno od pojma koncesije), bodo pa morali borci za javno zdravstvo se pojasniti, ker meni to ni jasno.
sporočil: 2.790
In jaz ti odgovarjam, najprej JS, kazenski pregon belih ovratnikov,
šele nato pokojninska reforma.
sporočil: 48.253
[zajko]Jah, in ce denarja za penzije zmanjka ze prej? Mislim, jaz ti pravim, da je to fakt - zmanjkalo ga je ze nekaj let nazaj, sedaj bo zmanjkalo se v drugi - proracunski - vreci.
In jaz ti odgovarjam, najprej JS, kazenski pregon belih ovratnikov, šele nato pokojninska reforma.
Sicer pa ne razumem, kaj ima kazenski pregon "belih ovratnikov" povezave z pokojninami, denarja za pokojnine zmanjkuje ker je penzionistov prevec, zaposlenih premalo, oziroma penzije prevelike, ali alternativno, prispevki za ZPIZ premajhni.
sporočil: 48.253
Zadnja sprememba: bc123a 28.11.2011 07:52
[rava]Saj bi se dalo tudi brez metanja tega iz JS, ampak kurc, ko je JS neke vrste samopostrezba, za katero si vsi predstavljajo, da je kar zastonj. Poskusi ti optimizirati javno solstvo in vrtce, in dobis po p* ne samo od zaposlenih tam, ampak tudi od odjemalcev, ki valjda, glede na to, da za samo storitev direktno ne placajo nic (v primeru sol) ali pa zelo malo (v primeru vrtcev) poskusajo maksimizirati svoj izplen.
precej fore je tudi brez privatizacije, s privatizacijo pa sploh.
celo brez privatizacije lahko zelo dobro optimiziraš nabavo (če napišeš razumen zakon o javnem naročanju z ustreznim it supportom), zmečeš ven aljuše pertinače, narediš skupne službe po smiselnih celotah (npr. za vse lj srednje šole skupaj ipd.).
seveda pa je potrebna tudi privatizacija dejavnosti, ki so brezveze v js - začenši z vrtci recimo.
PS. Vidim, da se nekdo sistematicno trudi in mi daje minuse kar po vrsti v vseh threadih. Ocitno je realnost nekomu zelo stopila na zulj...
sporočil: 44
Gibanje podatka o razmerju med povrečno neto plačo in pokojnino je
glede na 'nevarnosti', ki skrbijo ZPIZ zavajujoče (razen v primeru
da jih ne skrbi da denarja za pokojnine ne bo, ampak predvsem to,
da jim bo kdo očital da 'niso za socializem'.
Glede na to, da se je drastično znižalo število zaposlenih, zvišalo pa število upokojencev, naj povedo še razmerje med MASO neto pokojnin in neto plač in kako bodo pokojnine znižali na vzdržno raven.
Glede na to, da se je drastično znižalo število zaposlenih, zvišalo pa število upokojencev, naj povedo še razmerje med MASO neto pokojnin in neto plač in kako bodo pokojnine znižali na vzdržno raven.
sporočil: 8.543
[bc123a]Šokanten podatek (vir TV rektor univerze): enoletno šolanje osnovnošolca stane državo 8.000 dolarjev!
> [rava]
> precej fore je tudi brez privatizacije, s privatizacijo pa sploh.
> celo brez privatizacije lahko zelo dobro optimiziraš nabavo (če napišeš razumen zakon o javnem naročanju z ustreznim it supportom), zmečeš ven aljuše pertinače, narediš skupne službe po smiselnih celotah (npr. za vse lj srednje šole skupaj ipd.).
> seveda pa je potrebna tudi privatizacija dejavnosti, ki so brezveze v js - začenši z vrtci recimo.
Saj bi se dalo tudi brez metanja tega iz JS, ampak kurc, ko je JS neke vrste samopostrezba, za katero si vsi predstavljajo, da je kar zastonj. Poskusi ti optimizirati javno solstvo in vrtce, in dobis po p* ne samo od zaposlenih tam, ampak tudi od odjemalcev, ki valjda, glede na to, da za samo storitev direktno ne placajo nic (v primeru sol) ali pa zelo malo (v primeru vrtcev) poskusajo maksimizirati svoj izplen.
PS. Vidim, da se nekdo sistematicno trudi in mi daje minuse kar po vrsti v vseh threadih. Ocitno je realnost nekomu zelo stopila na zulj...
sporočil: 48.253
Zadnja sprememba: bc123a 28.11.2011 09:10
[Moneta]tole solstvo smo tako reformirali, kot da bi res bili Singapur. Npr. otrokom v vrtcu v kuhinji ne smejo skuhati pudinga, ker je to proti nevemkaksnim higienicnim pravilom. Spomnim se, da smo jedli pudinge kot sladico, ko sem bil jaz majhen, pa dvomim, da je od tega kdo umrl.
Šokanten podatek (vir TV rektor univerze): enoletno šolanje osnovnošolca stane državo 8.000 dolarjev!
Ampak jebat ga, imeli bomo standarde na nivoju nemcije ali singapurja, pa ce cela drzava crkne!
PS. Pa ne da bi to bil najvecji problem, tale puding, ampak ce je to problem, kje je se vse ostalo...
sporočil: 5.835
Zadnja sprememba: anon-187668 28.11.2011 09:29
"Zpiz: Razmerja med pokojninami in plačami nevarna"Sedanja razmerja med izplačanimi pokojninami in vplačanimi prispevki, pa lahko vodijo celo v popoln zlom pokojninskega sistema. Stranka SDS je zelo pogumna, da se zavzema za uvedbo osebnega pokojninskega računa. Zagotovo ve, da ji bo to odvzelo precej volilnih glasov predvsem med starejšo populacijo.
Vendar, če želimo preprečiti zlom sistema, je to morda edina možnost. Vplačamo namreč le 3 milijarde evrov prispevkov, izplačamo pa za 4 milijarde evrov pokojnin letno. Za tisto dodatno milijardo se država zadolži v tujini.
Ko bodo osebni pokojninski računi uvedeni, bi bilo prav, da vsak upokojenec prejme izpisek, kjer bo pisalo, koliko je v preteklosti vplačal za pokojnino in koliko denarja oziroma pokojnine je doslej že prejel. Ker je znano, da so bili v socialističnih časih prispevki za pokojnine izredno nizki, se bo izkazalo, da je večina sedanjih upokojencev dobilo več denarja, kot so v preteklosti oni sami vplačali ali pa je namesto njih to storilo podjetje.
In ker so dobili več denarja, se postavlja vprašanje, če so še upravičeni do denarja iz naslova pokojnine. Morda bo že v prihodnjem letu v parlamentu sprejet zakon, da niso upravičeni. Lahko le zaprosijo za socialni dodatek, ki pa seveda ne more biti višji od sedanje povprečne pokojnine, najverjetneje bo precej nižji.
Pravično bi bilo, da je pokojnina odvisna od vplačanih prispevkov. Pokojnina 1000 in več evrov mesečno, ki jo dobijo nekateri upokojenci, vplačevali pa so le okrog 100 evrov mesečno - to ne gre skupaj. Uvedba osebnega pokojninskega računa bo imela za posledico zmanjšanje ali celo popolna prekinitev zadolževanja pri tujih bankah za pokojnine, kar je vsekakor dobro.
sporočil: 32.310
Zadnja sprememba: najobj 28.11.2011 10:01
[bc123a]
> [charlestone]
> Očitno država oz. ZPIZ nimata dovolj denarja za dostojne oziroma zaslužene pokojnine, ker ni oblikovan ustrezen pokojninski sklad in zato gredo vsi naši prispevki za pokojnino direktno v tekočo porabo.
Ja haloooo, temu se rece PAYG sistem, in ni nobena nova pogruntavscina, to je sistem ze iz casov socializma, ti si pa to sele sedaj pogruntal?!
> Gre za izvirni greh nove države Slovenije,
Ne gre za noben izvirni greh slovenije, tak penzijski sistem je se iz socializma.
> katerega je naredila že na začetku z denacionalizacijo in "vračanjem" premoženja v naravi, z netransparentnim lastninjenjem podjetij v družbeni lasti, s podeljevanje koncesij v zdravstvu, ...
Ja, seveda, nacionalizirano robo bi po tvoje trebalo prodati za filanje penzij se preden so imeli denacionalizacijski upravicenci moznost karkoli zahtevati nazaj ali kako?
... no, ja ... je že dobro vedeti, da PAYG sistem ni pogruntavščina Slovenije niti ni pogruntavščina socializma, kot si tukaj zgoraj napisal, ampak je PAYG sistem pogruntavščina železnega kanclerja Otta von Bismarcka, ki ga je uzakonil v Nemčiji leta 1889 ...
P.S.: za ilustracijo bi bilo zanimivo povedati sedanjim penzionistom, da tudi največja sirotinja dobi danes takole čez prst v enem samem mesecu približno toliko, kot so vsaj nominalno (realno pa tudi ne kaj prida več) "vplačali" v času njihovega "vplačevanja" v pokojninsko "blagajno" v enem letu, kar pomeni, da tistih svojih 40 let "vplačevanja" pokurijo v manj kot 4 letih svoje penzije ... khmm, potem pa ...
sporočil: 48.253
[najobj]Jasno - ampak takrat je bilo to zavarovanje proti temu, da bi bil star in ZIV (!). Povprecen cas prejemanja bismarckove penzije je bil na zacetku dve leti, se mi zdi. Sele v socializmu je zadeva degenerirala v "tretje zivljensko obdobje" in v bedarijo, ko folk samo na penzijo caka, "da bo zacel ziveti".
... no, ja ... je že dobro vedeti, da PAYG sistem ni pogruntavščina Slovenije niti ni pogruntavščina socializma, kot si tukaj zgoraj napisal, ampak je PAYG sistem pogruntavščina železnega kanclerja Otta von Bismarcka, ki ga je uzakonil v Nemčiji leta 1889 ...
Ja, s tem se strinjam.
P.S.: za ilustracijo bi bilo zanimivo povedati sedanjim penzionistom, da tudi največja sirotinja dobi danes takole čez prst v enem samem mesecu približno toliko, kot so vsaj nominalno (realno pa tudi ne kaj prida več) "vplačali" v času njihovega "vplačevanja" v pokojninsko "blagajno" v enem letu, kar pomeni, da tistih svojih 40 let "vplačevanja" pokurijo v manj kot 4 letih svoje penzije ... khmm, potem pa ...
sporočil: 2.665
[bc123a]--da dopolnim s par podatki. upokojitvena starost je bila sprva 70 let in sele kasneje (27 let) znižana na 65 let. pričakovana življenjska doba v razvitih državah okrog leta 1900 pa je bila okrog 50 let.
> [najobj]
> ... no, ja ... je že dobro vedeti, da PAYG sistem ni pogruntavščina Slovenije niti ni pogruntavščina socializma, kot si tukaj zgoraj napisal, ampak je PAYG sistem pogruntavščina železnega kanclerja Otta von Bismarcka, ki ga je uzakonil v Nemčiji leta 1889 ...
Jasno - ampak takrat je bilo to zavarovanje proti temu, da bi bil star in ZIV (!). Povprecen cas prejemanja bismarckove penzije je bil na zacetku dve leti, se mi zdi.
pri takratnih penzijah je slo samo za to, da kdor je dolgo živel in seveda več ni bil zmožen dela, da spodobno preživi to starost
sporočil: 32.310
[bc123a]
> [najobj]
> ... no, ja ... je že dobro vedeti, da PAYG sistem ni pogruntavščina Slovenije niti ni pogruntavščina socializma, kot si tukaj zgoraj napisal, ampak je PAYG sistem pogruntavščina železnega kanclerja Otta von Bismarcka, ki ga je uzakonil v Nemčiji leta 1889 ...
Jasno - ampak takrat je bilo to zavarovanje proti temu, da bi bil star in ZIV (!). Povprecen cas prejemanja bismarckove penzije je bil na zacetku dve leti, se mi zdi. Sele v socializmu je zadeva degenerirala v "tretje zivljensko obdobje" in v bedarijo, ko folk samo na penzijo caka, "da bo zacel ziveti".
>
>
> P.S.: za ilustracijo bi bilo zanimivo povedati sedanjim penzionistom, da tudi največja sirotinja dobi danes takole čez prst v enem samem mesecu približno toliko, kot so vsaj nominalno (realno pa tudi ne kaj prida več) "vplačali" v času njihovega "vplačevanja" v pokojninsko "blagajno" v enem letu, kar pomeni, da tistih svojih 40 let "vplačevanja" pokurijo v manj kot 4 letih svoje penzije ... khmm, potem pa ...
Ja, s tem se strinjam.
... ja, v socializmu je zadeva res degenerirala v "tretje življensko obdobje", le da je (bil) ta socializem kar po celi Evropi ... khmm, razen če ti verjameš, da so penzionisti v zahodni Evropi svoje penzije zaslužili s svojimi dejanskimi vplačili ...
... aja, še tole ... penzionisti po celi EU so eden izmed pomembnejših "krivcev" za dolžniško pizdarijo v EU, ker je demografska slika povsod v EU bolj ali manj podobna, (nezaslužene) penzije pa so še bistveno višje kot pri nas ...
P.S.: pizda, kako bo zdaj padalo po meni, če slučajno kdo tole bere ... hahaha ....
sporočil: 3.600
[menim]Brez naivnosti prosim. Uvedba pokojninskega računa ne spremeni ničesar. Da, prav ste prebrali, ničesar. Zakaj? Ker morajo obenem biti izpolnjeni še drugi pogoji. Cel kup pogojev.
> "Zpiz: Razmerja med pokojninami in plačami nevarna"
Sedanja razmerja med izplačanimi pokojninami in vplačanimi prispevki, pa lahko vodijo celo v popoln zlom pokojninskega sistema. Stranka SDS je zelo pogumna, da se zavzema za uvedbo osebnega pokojninskega računa. Zagotovo ve, da ji bo to odvzelo precej volilnih glasov predvsem med starejšo populacijo.
Vendar, če želimo preprečiti zlom sistema, je to morda edina možnost. Vplačamo namreč le 3 milijarde evrov prispevkov, izplačamo pa za 4 milijarde evrov pokojnin letno. Za tisto dodatno milijardo se država zadolži v tujini.
Ko bodo osebni pokojninski računi uvedeni, bi bilo prav, da vsak upokojenec prejme izpisek, kjer bo pisalo, koliko je v preteklosti vplačal za pokojnino in koliko denarja oziroma pokojnine je doslej že prejel. Ker je znano, da so bili v socialističnih časih prispevki za pokojnine izredno nizki, se bo izkazalo, da je večina sedanjih upokojencev dobilo več denarja, kot so v preteklosti oni sami vplačali ali pa je namesto njih to storilo podjetje.
In ker so dobili več denarja, se postavlja vprašanje, če so še upravičeni do denarja iz naslova pokojnine. Morda bo že v prihodnjem letu v parlamentu sprejet zakon, da niso upravičeni. Lahko le zaprosijo za socialni dodatek, ki pa seveda ne more biti višji od sedanje povprečne pokojnine, najverjetneje bo precej nižji.
Pravično bi bilo, da je pokojnina odvisna od vplačanih prispevkov. Pokojnina 1000 in več evrov mesečno, ki jo dobijo nekateri upokojenci, vplačevali pa so le okrog 100 evrov mesečno - to ne gre skupaj. Uvedba osebnega pokojninskega računa bo imela za posledico zmanjšanje ali celo popolna prekinitev zadolževanja pri tujih bankah za pokojnine, kar je vsekakor dobro.
Prvič, sprememba ustave, da novo sprejeti zakoni veljajo tudi retrogradno. Ker zakoni, ki bi bili sprejeti z namenom razčiščevanja pokojninskega sistema, bi učinkovali za nazaj, saj bi de facto posegli v pridobljene pravice prejmnikov po takratnem zakonu v času upokojevanja. Tega predloga nima v programu niti SDS.
Drugič, osnova za izračun pokojnine bi morala biti vsa vplačila. Sedaj je 18 najboljših let. Predlogu zakona, da se ta poviša na vsaj 30 let, so se sindikati uprli. Pri tem jih je podprla tudi SDS.
Tretjič, revalorizacija vplačil pri prehodu iz socializma v kapitalizem je bila izvedena po višjem faktorju. Temu ne oporeka niti SDS.
Četrtič, vodja SDS sploh ne razume pokojninskega računa in dejanskih vplačil. Tukaj www.finance.si/32858...i-jih-bomo je izjavil naslednje
Tretja smer je selektivno podaljšanje delovne dobe, kjer je treba upoštevati položaj, v katerem je Slovenija. Preprosto tako, da se ne meče v isti koš nekdo, ki je 40 let delal na ministrstvu za okolje in prostor, in tisti, ki je delal v Litostroju. Nekako bi se to ponderiralo, ampak ne kdo danes kje dela, ampak kje je delal skozi daljše obdobje. To ni nobena težava.Kar pomeni, da predlaga pokojninski račun a hkrati (socialistično) ponderiranje vplačil. Torej je v nasprotje s samim seboj.
Petič, a ne zadnjič, vsak poseg v pravice sedanjih upokojencev je politični samomor. Ker vemo, da Janša ni nagnjen k samomoru, ravno obratno, v prejšnjem mandatu so dejansko povišali pokojninska izplačila, pokojninsko reformo pa po besedah Cotmanove pospravili v predal.
Zakonodaje pa nam ni uspelo izpeljati,... Zakon je bil spisan in pripravljen ter je ostal v predalih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve,...www.siol.net/novice/...vlade.aspxZato je vaše upanje, da bo morda že v prihodnjem letu v parlamentu sprejet zakon, da sedanji upokojenci niso upravičeni do sedanjih pokojnin, zgolj prazno upanje. Najava uveljavitve osebnega pokojninskega računa brez zgoraj omenjenih sprememb pa predvolilna pasja bombica. Sliši se, to je pa vse.
sporočil: 5.835
[COP]Ker v nadaljevanju pišeš o SDS, najprej poglejmo, kaj o tem računu misli ta stranka.
Uvedba pokojninskega računa ne spremeni ničesar
"V SDS zagovarjajo uvedbo osebnega pokojninskega računa, s katerim bi lahko vsak vedel, koliko je vplačal v sistem in koliko pokojnine lahko pričakuje. Na tak način bi po njihovi oceni onemogočili tudi zlorabe pri neplačevanju prispevkov v pokojninsko blagajno." Vir: dnevnik.si
Meni se zdi v redu, da bodo sedaj zaposleni imeli vpogled v svoje pokojninske račune in s tem kontrolo nad plačevanjem prispevkov.
morajo obenem biti izpolnjeni še drugi pogoji. Cel kup pogojev. Prvič, sprememba ustave, da novo sprejeti zakoni veljajo tudi retrogradno.Takšna sprememba ustave se ne bo zgodila. Nima niti smisla, da se o tem razmišlja.
Drugič, osnova za izračun pokojnine bi morala biti vsa vplačila.Dvomim, da ima ZPIZ podatke za vsa vplačila vseh zavarovancev. Zato vsa vplačila ne morejo biti osnova za izračun pokojnine.
Tretjič, revalorizacija vplačil pri prehodu iz socializma v kapitalizem je bila izvedena po višjem faktorju.Je bil pač takšen zakon.
Četrtič, vodja SDS sploh ne razume pokojninskega računa in dejanskih vplačil.Citiral sem kaj o tem misli SDS. Ali vodja SDS to razume ali ne, pa ne morem vedeti.
Petič, a ne zadnjič, vsak poseg v pravice sedanjih upokojencev je politični samomor.Meni se zdi najslabša možnost za upokojence, da denarja za pokojnine sploh ni več. Sedaj se država v enem letu samo za pokojnine zadolži pri tujih bankah za eno milijardo evrov. Kaj pa če bo ta vir presahnil?
sporočil: 2.086
[najobj]
> [bc123a]
> > [charlestone]
> > Očitno država oz. ZPIZ nimata dovolj denarja za dostojne oziroma zaslužene pokojnine, ker ni oblikovan ustrezen pokojninski sklad in zato gredo vsi naši prispevki za pokojnino direktno v tekočo porabo.
>
> Ja haloooo, temu se rece PAYG sistem, in ni nobena nova pogruntavscina, to je sistem ze iz casov socializma, ti si pa to sele sedaj pogruntal?!
>
> > Gre za izvirni greh nove države Slovenije,
>
> Ne gre za noben izvirni greh slovenije, tak penzijski sistem je se iz socializma.
>
> > katerega je naredila že na začetku z denacionalizacijo in "vračanjem" premoženja v naravi, z netransparentnim lastninjenjem podjetij v družbeni lasti, s podeljevanje koncesij v zdravstvu, ...
>
> Ja, seveda, nacionalizirano robo bi po tvoje trebalo prodati za filanje penzij se preden so imeli denacionalizacijski upravicenci moznost karkoli zahtevati nazaj ali kako?
... no, ja ... je že dobro vedeti, da PAYG sistem ni pogruntavščina Slovenije niti ni pogruntavščina socializma, kot si tukaj zgoraj napisal, ampak je PAYG sistem pogruntavščina železnega kanclerja Otta von Bismarcka, ki ga je uzakonil v Nemčiji leta 1889 ...
P.S.: za ilustracijo bi bilo zanimivo povedati sedanjim penzionistom, da tudi največja sirotinja dobi danes takole čez prst v enem samem mesecu približno toliko, kot so vsaj nominalno (realno pa tudi ne kaj prida več) "vplačali" v času njihovega "vplačevanja" v pokojninsko "blagajno" v enem letu, kar pomeni, da tistih svojih 40 let "vplačevanja" pokurijo v manj kot 4 letih svoje penzije ... khmm, potem pa ...
no,da se ne boš delu preveč pametnega..sirotinja je delala po 80 nadur(predvsem nočnih),potem so omejil na 30 plačanih,ostalo ena za eno uro,ta ista sirotinja je finacirala kopico SISov z njihovimi zaposlenimi ki so imeli občutno več plače kot ta ista sirotinja in tudi njihove penzije,v glavnem za mešanje zraka...in ja,procetualno je plačevala več kot se plačuje danes,ker je premodri ropov tone zmanjšal % da bi s tem vzpodbudil plačevanje v pokojninske sklade(nateg desetletja) v katere pa spet taista sirotinja nikakor ni mogla vplačevat ker je z mesečnimi prihodki komaj štukala mesec v mesec..in tako je imela delavka s polno delovno dobo jebenih 400€ penzijona v jebeni socialni državi!
pred vojno je bil uspešen pokojninski sklad ki je gradil in oddajal prestižna stanovanja(tudi nebotičnik),vendar so je v te bivalne prostore naselilo predvsem rdeče plemstvo in jih za drobiž odkupilo..še ena zmaga socializma!
sporočil: 5.835
[lenninmccarthy]Predvojni pokojninski sklad je bil poleg Nebotičnika lastnik tudi palače Slavija (v njej je danes policija), na Miklošičevi cesti palače Zavarovalnice Triglav in za Bežigradom Fondovega naselja. Si pa težko predstavljam, da bi danes uspela denacionalizacija teh nepremičnin. Državni ZPIZ bi morda uspel z zahtevkom po teh stavbah, če bi ga to sploh zanimalo.
pred vojno je bil uspešen pokojninski sklad ki je gradil in oddajal prestižna stanovanja(tudi nebotičnik),vendar so je v te bivalne prostore naselilo predvsem rdeče plemstvo in jih za drobiž odkupilo..še ena zmaga socializma!