Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: članek Cene stanovanj upadle za dva odstotka

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (9)

Strani: 1 2 3 4 5 6

anon-74161 sporočil: 278
[#434590] 19.02.09 11:57 · odgovor na: anon-89 (#434490)
Odgovori   +    0
Oprosti Bob, tole kar si tu napisal je en bob ob steno. Si že kdaj poizkusil vnovčiti bančno garancijo? Koliko novih stanovanj si prevzel skupaj z nadzornim? Res je da zakon dopušča zadržanje 5% kupnine do prevzema ampak investitorji znajo tudi to obiti. Se pa s teboj strinjam da vsakega sranja ni za kupovati, če je gradnja ali investitor sumljiv. Na žalost prepozno izveš, če je gradnja ali investitor sumljiv, saj je vsaka stva na začetku O.K., potem pa se v nekem nedoločenem trenutku sfiži.
anon-188181 sporočil: 310
[#434602] 19.02.09 12:02 · odgovor na: anon-106499 (#434572)
Odgovori   +    0

fastriff je napisal(a):

 
Nelikviden trg kot je sedaj je največja jeba. Jih kar nekaj poznam, ki so morali preložiti selitev na večje. Enostavno ne moreš svojega prodat (razen precej pod "tržno" ceno) in potem se moraš še jebat na drugi strani, da ti tudi prodajalec krepko spusti ceno. 
Dejstvo, da je bilo vedno manj nepremičnin dostopnih novim kupcem ( z denarjem), je na trgu ustvarjalo verige (vedno je vsak malo dodal in zamenjal). In samo vsak nakup z denarjem na začetku verige je premaknil trg. Sedaj so šle te verige na prafaktorje in je vse v kurcu :)
 
za dobro menjavo se vedno da zmenit. Ce pade cena investitorju, pade tudi cena mojega starega stanovanja. Tu pa nastopi menjava. Sem se pogovarjal z enim od investitorjem in menjava z DOPLACILOM je najmanjsi problem. Gotovine se noben ne brani, tudi ce je samo par jurjev doplacila.

Kako ne razumete, ce svoje prodas pod trzno ceno, pac kupis vecje pod trzno ceno, razlika ostane enaka.

LP
anon-179573 sporočil: 13
[#434604] 19.02.09 12:03 · odgovor na: anon-74161 (#434427)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-179573 19.02.2009 12:06

apredalic je napisal(a):
Praviš "Cene avtomobilov so take kot so, popravil tudi in se sam odločiš kaj boš - vse je črno na belem". Ali ni pri stanovanjih enako? Cene stanovanj so tašne kot so, lahko jih popravljaš, gradiš, opremljaš - sam se odločiš kaj boš - vse je črno na belem. Tudi pri cenah avtomobilov (in tudi popravil) ni nujno da se bo zgodilo to kar ljudje pričakujejo. Ali ni tako?
 
Ja, ampak če meni avto crkne, lahko kupim novega ali rabljenega. V enem samem dnevu. Toliko kredita se že dobi, lahko pa tudi starega popravim. Če pa nimam kje živeti, pa ne bom kupila stanovanja v enem samem dnevu, če ga bom sploh lahko. Gre za eksistenco. Svoj prvi avto sem si omislila pri 26. letih, pa so ga vsi ostali imeli že veliko prej. Vozila sem se pač z avtobusom, še na morje sem šla z vlakom. Glede na to, da moj fant nima avta, se nama zdi, da enega pa lahko imava, da ne bova čisto odvisna. Moj avto je zelo poceni in mi dobro služi. Tudi morebitna popravila so zelo poceni. Pri stanovanju je popolnoma drugačna zgodba. Je življenski nakup. Če ga imaš, ga seveda lahko popravljaš in obnavljaš, kot praviš, ampak kaj pa če ga nimaš? Pa ga potrebuješ, ker dva z namenom, da si ustvarita družino, ne moreta živeti v eni sobici, kamor spraviš samo zakonsko posteljo in omaro? Da ne govorim o tem, koliko stane adaptacija stanovanja v primerjavi z adaptacijo avta. Star avto si lahko vsak privošči, starega stanovanja pa ne. Tudi trg je pri stanovanjih kompleksnejši kot pri avtomobilih, saj je veliko bolj odvisen od bančnih posojil.
anon-106499 sporočil: 3.507
[#434616] 19.02.09 12:11 · odgovor na: anon-188181 (#434602)
Odgovori   +    0

Mmola je napisal(a):

 
za dobro menjavo se vedno da zmenit. Ce pade cena investitorju, pade tudi cena mojega starega stanovanja. Tu pa nastopi menjava. Sem se pogovarjal z enim od investitorjem in menjava z DOPLACILOM je najmanjsi problem. Gotovine se noben ne brani, tudi ce je samo par jurjev doplacila.

Kako ne razumete, ce svoje prodas pod trzno ceno, pac kupis vecje pod trzno ceno, razlika ostane enaka.

LP
 In kaj bo investitor potem počel s tvojim stanovanjem ???
anon-24983 sporočil: 7.885
[#434621] 19.02.09 12:14 · odgovor na: anon-179573 (#434604)
Odgovori   +    0

NoPolly je napisal(a):

 
Ja, ampak če meni avto crkne, lahko kupim novega ali rabljenega. V enem samem dnevu. Toliko kredita se že dobi, lahko pa tudi starega popravim. Če pa nimam kje živeti, pa ne bom kupila stanovanja v enem samem dnevu, če ga bom sploh lahko. Gre za eksistenco. Svoj prvi avto sem si omislila pri 26. letih, pa so ga vsi ostali imeli že veliko prej. Vozila sem se pač z avtobusom, še na morje sem šla z vlakom. Glede na to, da moj fant nima avta, se nama zdi, da enega pa lahko imava, da ne bova čisto odvisna. Moj avto je zelo poceni in mi dobro služi. Tudi morebitna popravila so zelo poceni. Pri stanovanju je popolnoma drugačna zgodba. Je življenski nakup. Če ga imaš, ga seveda lahko popravljaš in obnavljaš, kot praviš, ampak kaj pa če ga nimaš? Pa ga potrebuješ, ker dva z namenom, da si ustvarita družino, ne moreta živeti v eni sobici, kamor spraviš samo zakonsko posteljo in omaro? Da ne govorim o tem, koliko stane adaptacija stanovanja v primerjavi z adaptacijo avta. Star avto si lahko vsak privošči, starega stanovanja pa ne. Tudi trg je pri stanovanjih kompleksnejši kot pri avtomobilih, saj je veliko bolj odvisen od bančnih posojil.
Aha, potlej bo že biološka ura začela tik-tak delat, pa če je namen ustvariti družino, potem res ni še tam par let za čakat. Onih pa 10 jurjev evrov že lahko nadoknadiš, časa pa ne moreš.
No ja saj sem rekel, da je pač odvisno od okoliščin. Tako da bi potem sklepal, da svoja streha nad glavo pa družina odtehta onih par 10 jurjev. No ja če je stanovanje, kakršnega sta si želela, pa recimo še lokacija, vrtec in šola blizu, po možnosti služba tudi, potem bi rekel, da je bila odločitev pravilna. Pač pretehtaš med denarjem in ostalim, pa ni vedno denar najvažnejši.
anon-24983 sporočil: 7.885
[#434622] 19.02.09 12:15 · odgovor na: anon-106499 (#434616)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-24983 19.02.2009 12:17

fastriff je napisal(a):

 In kaj bo investitor potem počel s tvojim stanovanjem ???
Hja, prodal ga bo, verjetno malo lažje kot ono večje. Je pa vprašanje kako bo menjal, koliko bo že tam hotel dobička narediti.
anon-179573 sporočil: 13
[#434631] 19.02.09 12:20 · odgovor na: anon-89 (#434474)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):

 
torej se ti zdi za punco sprejemljivo, da za 1 letni sex na svojem s svojim fantom in pranje njegovih gat, plača recimo 50k eurov? ne bi bilo recimo boljše, da počaka še kakšno leto in mogoče v tem času celo zamenja fanta, za drugega, ki ima svoje stanovanje in sam pere gate?:)
 
Bob, verjetno bomo morali še malo počakati, da se boš začel zavedati prednosti biti na svojem oziroma zakaj je fino bit neodvisen v svojem ljubem gnezdecu. Ali pa ti tako neizmerno paše, da ti mama pere gate in ti kuha, pa še zastonj je :)
anon-179573 sporočil: 13
[#434633] 19.02.09 12:22 · odgovor na: anon-24983 (#434489)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-179573 19.02.2009 12:23

se strinjam s flistonom :)
bc123a sporočil: 48.253
[#434637] 19.02.09 12:24 · odgovor na: anon-179573 (#434631)
Odgovori   +    0

NoPolly je napisal(a):

 
Bob, verjetno bomo morali še malo počakati, da se boš začel zavedati prednosti biti na svojem oziroma zakaj je fino bit neodvisen v svojem ljubem gnezdecu. Ali pa ti tako neizmerno paše, da ti mama pere gate in ti kuha, pa še zastonj je :)
 
ROTFL.
anon-119197 sporočil: 9.214
[#434650] 19.02.09 12:30 · odgovor na: anon-179573 (#434633)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-119197 19.02.2009 12:38
Jaz pa ne, mogoce bos kdaj ugotovila, zakaj ne :)
bigl sporočil: 18.363
[#434654] 19.02.09 12:33 · odgovor na: anon-179573 (#434395)
Odgovori   +    0

NoPolly je napisal(a):
apredalic, sem prebrala tudi tvoje mnenje in me samo nekaj moti. In to je primerjava znižanja cen stanovanj - ki je odvisna od celotnega nepremičninskega trga, pa še od marsičesa s pokvarjenim avtom - v tem primeru popolnoma sam vplivaš na situacijo. Cene avtomobilov so take kot so, popravil tudi in se sam odločiš kaj boš - vse je črno na belem. Pri stanovanjih pa ni, saj  prepričanje ljudstva (kot praviš, da so vsi prepričani v znižanje cen) še ne pomeni, da se bo to res zgodilo. Saj vemo, da so ljudje lako prepričani v nekaj, zgodi pa se nekaj popolnoma nepredvidljivega. Včasih ljudje ugotovimo, da smo želeli dobro, zato smo ubrali neko določeno pot, naredili smo pa še slabše, saj se nismo zavedali posledic ali pa preprosto nismo mogli vedeti (ali nismo pomislili na to) na kaj vse vpliva naša odločitev. Dobro poznam finance in logiko nepremičninskega trga in je res težko bit pameten v teh časih. Kdor trenutno ve, kaj nas čaka, je največji bogataš na svetu (če tak sploh obstaja, ki bi res lahko to vedel). Sama sem bila pred dilemo, ali naj raje zdaj najamem ali kupim. Nekaj denarja je bilo, nekaj kredita bi bilo še potrebno za nakup stanovanja. In me je bilo po pravici povedano strah, da bo denar (ki smo ga imeli že našparanega), v banki propadel (nestabilni časi, joj, kaj se je zgodilo na Islandiji... ne moreš verjet!) ali bodo krediti tako zelo dragi (kar se že kaže), da bomo na koncu na istem, kot, če bi ta trenutek malo izkoristili krizo na nepremičninskem trgu in kar zdaj kupili stanovanje. Točno to sem jaz storila in ni mi žal. P.S. Če koga zanima, smo ceno stanovanja iz oglaševane zbili za 15 % s tem, da je bila oglaševana cena za tako stanovanje med najnižjimi na internetu.
 
Prav si storila. Tvoj problem je bila neodločnost (strah pred prevelikim rizikom:-)), ki si jo premagala. 15% je bolje kot 10 a slabše od 20 % in več. Ostali so pozabili prebrati zadnji stavek.  Uživaj v odločnosti:-) Lep dan.
anon-179573 sporočil: 13
[#434663] 19.02.09 12:40 · odgovor na: bigl (#434654)
Odgovori   +    0

bigl je napisal(a):

 
Prav si storila. Tvoj problem je bila neodločnost (strah pred prevelikim rizikom:-)), ki si jo premagala. 15% je bolje kot 10 a slabše od 20 % in več. Ostali so pozabili prebrati zadnji stavek.  Uživaj v odločnosti:-) Lep dan.
 
Vem, ker sem tudi dobro premislila vse skupaj, odločala sem se nekaj let. Na začetku smo verjetno vsi neodločni, sploh, če gre za tako velik nakup. Ampak enkrat je treba potegnit črto in se odločit, morda počakat na pravi trenutek. Zame je bil pravi trenutek prav ta nepremičninska kriza, saj menim, da sem (v primerjavi s tem, če bi kupila stanovanje pol leta prej) prihranila 25 % - resno! So pa verjetno res pozabili prebrati zadnji stavek :)
anon-106499 sporočil: 3.507
[#434665] 19.02.09 12:43 · odgovor na: anon-24983 (#434622)
Odgovori   +    0

fiston je napisal(a):

Hja, prodal ga bo, verjetno malo lažje kot ono večje. Je pa vprašanje kako bo menjal, koliko bo že tam hotel dobička narediti.
 
Si se že probal kdaj potegniti ven iz vode tako, da si se prijel za lase in..... :)))

Fantje še enkrat. Problem so postali tisti z začetka verige, tisti ki uletijo z največ kredita glede na premoženjsko stanje. Teh zmanjkuje in se seseda trg. Razne menjave in telovadbe znotraj kroga ne bodo oživile trga :)
anon-119197 sporočil: 9.214
[#434668] 19.02.09 12:45 · odgovor na: anon-179573 (#434663)
Odgovori   +    0
Ce stanovanje potrebujes, ce si se konkretno odlocila, preverila vec moznosti, si zadovoljna in se imata s fantom rada in sta pomirjena zdaj, si naredila prav, o tem ni dvoma.
anon-89 sporočil: 10.178
[#434686] 19.02.09 12:59 · odgovor na: anon-24983 (#434621)
Odgovori   +    0

fiston je napisal(a):

Aha, potlej bo že biološka ura začela tik-tak delat, pa če je namen ustvariti družino, potem res ni še tam par let za čakat. Onih pa 10 jurjev evrov že lahko nadoknadiš, časa pa ne moreš.

 ta ura mora pa res močno tik takati, da je celo narediti otroka nujno v lastnem stanovanju. kaj je narobe z recimo avtom ali nekje na plaži ali gorski koči?;)

sicer se strinjam, če se res imata rada potem pa le živita le od ljubezni, nekateri pravijo, da se to nekaj časa celo da.;)
anon-89 sporočil: 10.178
[#434688] 19.02.09 13:01 · odgovor na: anon-179573 (#434631)
Odgovori   +    0

NoPolly je napisal(a):

 
Bob, verjetno bomo morali še malo počakati, da se boš začel zavedati prednosti biti na svojem oziroma zakaj je fino bit neodvisen v svojem ljubem gnezdecu. Ali pa ti tako neizmerno paše, da ti mama pere gate in ti kuha, pa še zastonj je :)
 
jaz sem se odločil za tvojo varijanto in mi gate pere žena, je pa res, da jaz menjam planice že tretjemu otroku. sem pa med tistimi čudaki, ki to delajo brez kreditov.;)
anon-187668 sporočil: 5.835
[#434695] 19.02.09 13:03 · odgovor na: anon-179573 (#434604)
Odgovori   +    0

NoPolly je napisal(a):

Pri stanovanju je popolnoma drugačna zgodba. Je življenski nakup.
O tem, da je stanovanje življenski nakup, so po svetu različna mnenja. Nakup stanovanja za Japonce, na primer, ni življenski nakup.

Japonci redkokdaj povabijo goste v svoje stanovanje. Raje jih povabijo v kakšno restavracijo in se tam z njim pogovorijo. Eden od razlogov je ta, da večina njih noče porabiti zelo veliko denarja za opremo stanovanja. V skromno opremljenem stanovanju pa tudi ne želijo sprejemati gostov. Namesto za opremo zidovja raje denar porabijo za izobraževanje in potovanja.

V Sloveniji pa je za marsikoga nakup stanovanja res življenski nakup. Preselitev se redko zgodi. Kar je tudi razumljivo, če nekdo porabi ogromno energije za nakup in opremo stanovanja, potem mu ni mnogo do tega, da bi se večkrat v življenju selil.
anon-99717 sporočil: 224
[#434710] 19.02.09 13:10 · odgovor na: anon-89 (#434688)
Odgovori   +    0
To sporočilo je izbrisal avtor (28.11.2013 14:14)
anon-89 sporočil: 10.178
[#434711] 19.02.09 13:12 · odgovor na: anon-99717 (#434710)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-89 19.02.2009 13:14

brane40 je napisal(a):

In prvega si naredil v avtu, drugega na plaži, tretjega pa v gorski koči ;)
 
po datumih rojstva, je to prav možno. sem pa skoraj siguren, da nobeden ni bil narejen doma. tam raje gledam tv.:)
anon-24983 sporočil: 7.885
[#434730] 19.02.09 13:27 · odgovor na: anon-187668 (#434695)
Odgovori   +    0

menim je napisal(a):

V Sloveniji pa je za marsikoga nakup stanovanja res življenski nakup. Preselitev se redko zgodi. Kar je tudi razumljivo, če nekdo porabi ogromno energije za nakup in opremo stanovanja, potem mu ni mnogo do tega, da bi se večkrat v življenju selil.
He, he potlej sem ti jaz ko Japonček. Ko sem se selil, je bil kombi dovolj, pa še bicikel sem s sabo vzel, pa še je bilo prostora....
No ja saj veliko ni bilo, samo je pa dosti v kontejnerju končalo. No sicer teoretično lahko tudi opremljeno stanovanje prodaš, samo cena bo pa praktično ista.
Aja ko mi je pa stanovanje pogorelo, pa še kombija nisem rabil za selitev he he. Sem kar parkrat v vrečkah nesel pa je bilo :)
anon-188181 sporočil: 310
[#434738] 19.02.09 13:34 · odgovor na: anon-106499 (#434665)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-188181 19.02.2009 13:43

fastriff je napisal(a):

 
Si se že probal kdaj potegniti ven iz vode tako, da si se prijel za lase in..... :)))

Fantje še enkrat. Problem so postali tisti z začetka verige, tisti ki uletijo z največ kredita glede na premoženjsko stanje. Teh zmanjkuje in se seseda trg. Razne menjave in telovadbe znotraj kroga ne bodo oživile trga :)

Gdo pa govori o ozivitvi trga ? Glej ti blebetas nekaj po svoje, jaz sem ti pa povedal iz prve roke (investitor, kupec jaz), kako smo ali se da barantati, seveda pa to ne ozivi trga, ker % tega je majhen. Najvecja tezava je napihjen balon cen nepremicnin beri:konkreten popravek cen navzdol, ki mu zmanjkuje zraka(posojila, spekulanti,padalci, znanstveno fantasticni ekonomisti,nepremicninske agencije) itd. Trg oz. povprasevanje je vedno bolj mrtvo, resujejo ga se samo znanstveno fantasticni ekonomisti, ki jim je logika 1+1=2 tuja.

Pa vendar se vedno najdejo persone, ki govorijo o naravi slovenskega trga nepremicnin, in fantazirajo o raznih verigah itd.

Hotel sem tudi razloziti gospodicni, ki je sedaj kupila stanovanje po 1950eur in je omenjala cakanje in da tudi tisti, ki potrebujejo vecjo stanovanje in si lastijo manjsega cakajo, da se da posel izpeljat za vecjo stanovanje, ce si seveda lastis manjse in si vsaj malo fleksibilen in imas na zalogi nekaj CASHA, kar pa z ozivitvijo trga nima nobene veze.


LP
gt001 sporočil: 786
[#434739] 19.02.09 13:34 · odgovor na: anon-24983 (#434730)
Odgovori   +    0

fiston je napisal(a):

Aja ko mi je pa stanovanje pogorelo...
Visoko zavaroval in nizko pozgal ;)
anon-188181 sporočil: 310
[#434747] 19.02.09 13:41 · odgovor na: anon-89 (#434711)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):

 
po datumih rojstva, je to prav možno. sem pa skoraj siguren, da nobeden ni bil narejen doma. tam raje gledam tv.:)

Bob glede na tvoje stevilo postov, verjetno bolj gledas monitor kot TV, se cudno da te zena nena poriti.LP
anon-106499 sporočil: 3.507
[#434769] 19.02.09 14:03 · odgovor na: anon-188181 (#434738)
Odgovori   +    0

Mmola je napisal(a):


Gdo pa govori o ozivitvi trga ? Glej ti blebetas nekaj po svoje, jaz sem ti pa povedal iz prve roke (investitor, kupec jaz), kako smo ali se da barantati, seveda pa to ne ozivi trga, ker % tega je majhen. Najvecja tezava je napihjen balon cen nepremicnin beri:konkreten popravek cen navzdol, ki mu zmanjkuje zraka(posojila, spekulanti,padalci, znanstveno fantasticni ekonomisti,nepremicninske agencije) itd. Trg oz. povprasevanje je vedno bolj mrtvo, resujejo ga se samo znanstveno fantasticni ekonomisti, ki jim je logika 1+1=2 tuja.

Pa vendar se vedno najdejo persone, ki govorijo o naravi slovenskega trga nepremicnin, in fantazirajo o raznih verigah itd.

Hotel sem tudi razloziti gospodicni, ki je sedaj kupila stanovanje po 1950eur in je omenjala cakanje in da tudi tisti, ki potrebujejo vecjo stanovanje in si lastijo manjsega cakajo, da se da posel izpeljat za vecjo stanovanje, ce si seveda lastis manjse in si vsaj malo fleksibilen in imas na zalogi nekaj CASHA, kar pa z ozivitvijo trga nima nobene veze.


LP
 
Pri nelikvidnem trgu kot je sedaj, si z nepremičnino bolj švoh fleksibilen ampak kvečjemu nelikviden. Si pač ieml srečo in naletel na enega "pametnega" investitorja, ker si kupoval novo stanovanje . Ampak izbira ti je v vsakem primeru borna v primerjavi z delujočim trgom, riziki pa veliki.   Možnosti, da nekje izvisiš ali spušiš aro je nešteto in čakanje je ponavadi precej boljša opcija, kar je večina udeležencev na trgu (razen očitno nepremičninarjev) že zdavnaj pokapirala. :)

Kar jaz poslušam od ljudi, ki so probali kaj menjati ali prodati so ali nihče sploh ni poklical, ali pa smešnice in ideje potencialnih kupcev o nekih na roko napisanih kao namerah o nakupu, pa predkupnih pravicah dokler on ne proda naprej svojega,.... In teh primerov ni malo in večjo stvar ko imaš, bolj se stvari komplicirajo - ja tu zadaj so cele verige potrebne da se transakcija obrne (menjava stanovanja je pač bol zajebana kot menjava avtomobila ali pralnega stroja). In ja, k temu obilno pripomore prenapihnjen balon.
anon-89 sporočil: 10.178
[#434787] 19.02.09 14:25 · odgovor na: anon-188181 (#434747)
Odgovori   +    0

Mmola je napisal(a):


Bob glede na tvoje stevilo postov, verjetno bolj gledas monitor kot TV, se cudno da te zena nena poriti.LP
 
posti so samo v službenem času, imam zelo dobrohotnega direktorja. ko pridem domov pa bi najraje gledal tv, pa ponavadi zmanjka časa.:)
anon-107319 sporočil: 23
[#434878] 19.02.09 15:26
Odgovori   +    1
Torej, vidim, da nihče nima ravno najboljšega pojma, kakšna je potrebna logika pri nakupu nepremičnin. Gre pa takole.
Pred nekaj leti, ko so bile cene nepremičnin še bistveno nižje, 5 let nazaj cca 50% cenejše kot danes, je bila potrebna zelo visoka lastna udeležba in kredit je bil drag. Konkretno to pomeni, da si moral iz štumfa potegniti konkretno količino svojega denarja, ostalo pa je dodala banka in sicer za visoke obresti. Kljub temu, da so bile cene v tistem času bistveno nižje, je bistveno manj mladih lahko prišlo do svojega stanovanja, kot pa recimo eno leto nazaj. Zakaj? Ker mladi nikakor niso mogli zbrati take velike količine gotovine, poleg tega pa je visoka obrestna mera nakup še dodatno podražila.
Potem pa se je denar začel ceniti (pribitek na euribor je bil vedno nižji), poleg tega pa so banke začele dajati kredite za vedno večji delež celotne kupnine, v zadnjih 2 letih že kar za celotno vrednost stanovanja. IN TO JE BIL TUDI EN IN EDINI RAZLOG, DA SO CENE NEPREMIČNIN POLETELE V NEBO. Vendar, navkljub visokim cenam, so mladi bistveno lažje prišli do nepremičnine, ker niso rabili imeli svojega našparanega denarja v štumfu, ampak je denar dala banka. Popolnoma isto je bilo v Ameriki in v Evropi. Samo totalni neuki bebo lahko krivdo za visoke cene nepremičnin vali na nepremičninarje. Oni so kakršni pač so, eni so v redu eni pač ne, vendar pa poceni denar vedno dviguje in napihuje cene, za to pa so krive banke in samo banke. Pika. Oni so izvor vsega trenutnega zla v celem svetu.
Sedaj pa se vrnimo v zdajšnjo situacijo. Denar se je podražil, banka je nehala dajati kredita za 100% vrednosti, ampak samo še 50 - 70% v urbanih območjih. Danes mlad človek zopet potrebuje denar iz štumfa (ki ga nima), poleg tega pa je denar zopet drag (trenutno je sicer malo bolje, ker je euribor padel, vendar, ko vzameš kredit za 20 - 30 let, se ne moreš zanašati na euribor, ker ne veš, kaj se bo z njim dogajalo v prihodnje, zato te zanima samo fiksni pribitek, ki pa je sedaj visok). Za konkretno primerjavo, kaj lahko naredi obrestna mera: 108000 eur kredita januarja (skb banka, fiksna obrestna mera), odplačilna doba 20 let in če bi kredit pod istimi pogoji vzela danes, januarja bi v dobi 20 let plačala 17.000 eur več, kot pa, če bi kredit vzela danes. To je povzročil padec euriborja. Samo v enem mesecu taka blazna razlika. Vendar pa načelo ostaja ves čas isto, sedaj smo v obdobju dragega denarja, zato si moramo zračunati tudi to, koliko prišparamo, če kupimo stanovanje po recimo 30% nižji ceni, vendar pa z bistveno višjo obrestno mero, poleg tega pa potrebujemo, kot že rečeno, večjo količino denarja v štumfu. Na koncu nam lahko računica pokaže, da v kolikor smo kupili stanovanje pred 2 leti, z nizko obrestno mero, smo po 20 letih odplačali identično količino denarja, kot če ga kupimo danes po 30% nižji ceni. Poleg tega je potrebno vedeti še to, da si kredit lahko vezal na libor, kar je pa že v štartu, pri recimo kreditu 100.000 eur, pri isti odplačilni dobi, pomenilo cca 100 ali več eur manjši mesečni obrok, poleg tega pa je sedaj libor še padel bistveno bolj od euriborja in je pri cca 100.000 eur kredita v tem trenutku mesečni obrok cca 140 eur nižji kot pa je bil še 1 mesec nazaj. Skratka, vsi pametnjakoviči, ki čakate padec cen, morate vzeti v obzir vse te faktorje, ne pa samo ceno nepremičnine. Čakanje na padec cen (na nižje cene kot je danes) se splača samo tistemu, ki ima celoten denar za nakup v štumfu. Si kar mislim, da takega ni nobenega, zato tudi vse te vaše teorije nimajo realne osnove.
Pa še nekaj na temo padca cen za 2%.
Dejanski pade cen je visok, v zadnje pol leta so cene povprečnih stanovanj v Ljubljani, starih cca 30 let, padle za cca 25% - 30% kar je že kar konkreten padec. Uradna statistika ni prav nič prikrojena, ampak statistika odraža povprečne cene. Zgodila pa se je velika sprememba v strukturi in kvaliteti prodanih stanovanj. Če se je še pred enim letom prodalo katerokoli stanovanje na katerikoli lokaciji, se pravi od zelo slabih poceni na slabih lokacijah do zelo dobrih dragih na dobrih lokacijah, smo dobili povprečno ceno X. Danes pa se slaba stanovanja ne prodajo več, ker ne najdejo kupca za nobeno ceno (oz. bi ga samo še za 60-70% nižjo ceno kot pred enim letom), draga stanovanja pa se tudi ne prodajo več, ne glede na kvaliteto, ker nihče nima takih velikih količin denarja. Zato se prodajajo samo še povprečna stanovanja, vendar pa morajo biti ta v celoti renovirana in po možnosti še v celoti opremljena z novejšo opremo. Cena tem stanovanjem pa je padla za cca 25% v zadnje pol leta. To pomeni, da danes dobite za toliko nižjo ceno bistveno boljšo kvaliteto. Vendar pa, ker hkrati ni prodaj novih dragih in zelo starih slabih, zgleda, kot da so cene ostale iste in če bi gledali statistiko, bi še kar čakali na padec cen, ki pa se je dejansko že zgodil in to precej navzdol in nekateri to sedanjo situacijo izkoriščajo sebi v prid.
anon-115931 sporočil: 292
[#434880] 19.02.09 15:32
Odgovori   +    0
Cene prodajalci spuščajo tudi za več kot 20 % ( vsakodnevno spuščanje cen www.nepremicnine.net...ml?f24ur=2
anon-119197 sporočil: 9.214
[#434884] 19.02.09 15:36 · odgovor na: anon-107319 (#434878)
Odgovori   +    0
Super, pa saj ti ja vse ves, tocno tako je. Lahko dostopni krediti so naredili to, kar so, da so cene nepremicnin poletele, ne pa ostale v globalnem povprecju razmerja glede na osebni dohodek.
Pasant sporočil: 577
[#434886] 19.02.09 15:38 · odgovor na: anon-107319 (#434878)
Odgovori   +    0
Dobro napisano. Komentiral bi le to, da je treba pri preplačilu banki upoštevati evrsko inflacijo. Dejansko preplačilo je le bančni pribitek in euribor nad stopnjo inflacije; ob predpostavki, da plače rastejo z inflacijo. Če skrajšam; kredit najbolj podraži bančni pribitek. Slednji so trenutno visoki (2%+).
anon-182910 sporočil: 1.666
[#434934] 19.02.09 16:18 · odgovor na: anon-107319 (#434878)
Odgovori   +    0
Hja ...

Nepremičninarji niso nedolžne ovčke. SO izkoristili stanje in žačeli napihovati cene ... res pa je da so banke in vsi sodelovali - tudi z ustvarjanjem ugodnih pogojev za to.

Verjemi da je precej ljudi z 100K do 200K EUR na zalogi, ki čakajo padce cen.

Se popolnoma strinjam da je dejanski padec cen znaten .... ampak to še ne pomeni da je končan ....

O padcu ne moreš govoriti, da se je že zgodil, lahko samo rečeš, da se je začel dogajati.
Gravitacija je hudič: začenjaš padati počasi, nakar padaš vse hitreje in hitreje, dokler ne dosežeš končne hitrosti.
Ko priletiš ob tla se pa parkrat odbiješ in obležiš -mrtev ( ali pa vsaj zelo polomljen:))
 

Strani: 1 2 3 4 5 6