Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kdo bo plačal Erjavčeve obljubljene pokojnine?

Strani: 1 2 3 4 5 6

anon-16741 sporočil: 3.984
[#325277] 24.09.08 00:17 · odgovor na: anon-166829 (#325258)
Odgovori   +    0

Pia je napisal(a):

Kaj je tako težko priznati, da je večino ljudi nategnil komunizem, in še jih nateguje.

 
Tiste, ki se zavedamo problema previsokih izdatkov za penzije, že ni nategnil komunizem (ali karkoli drugega nategabilnega). Zato tudi ni nobenega razloga, da plačujemo za neumnost tistih, ki jih je nategnil. Moral risk problem, ali kako se že temu reče - če jim bomo plačevali, bodo to, torej nategovanje s strani neprijateljskih objektov, izvajali še naprej.

Si predstavljaš, kako slabo bi bili vzgojeni otroci, pa kako nepripravljeni na življenje bi bili, če bi takrat, ko užgejo v kak oster rob, bolečino občutili starši, zato ker pač več prenesejo?
anon-166829 sporočil: 5.290
[#325282] 24.09.08 00:22 · odgovor na: anon-16741 (#325277)
Odgovori   +    0

tekavec je napisal(a):

 
Tiste, ki se zavedamo problema previsokih izdatkov za penzije, že ni nategnil komunizem (ali karkoli drugega nategabilnega). Zato tudi ni nobenega razloga, da plačujemo za neumnost tistih, ki jih je nategnil. Moral risk problem, ali kako se že temu reče - če jim bomo plačevali, bodo to, torej nategovanje s strani neprijateljskih objektov, izvajali še naprej.

Si predstavljaš, kako slabo bi bili vzgojeni otroci, pa kako nepripravljeni na življenje bi bili, če bi takrat, ko užgejo v kak oster rob, bolečino občutili starši, zato ker pač več prenesejo?
Primerjavo si dal lepo, ni pa dobra.

Davke plačuješ sedaj in to te boli, tudi sedaj. Torej moraš rešiti problem, ki je dozorel v komunizmu,v kapitalizmu pa samo še gnije.

Boli torej otroka, ko mora plačevati kaj? Grehe svojih staršev? Vedno so jih plačevalo otroci.
anon-16741 sporočil: 3.984
[#325285] 24.09.08 00:24 · odgovor na: bc123a (#325184)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-16741 24.09.2008 00:25

bc123a je napisal(a):

Prvic, se ti sanja kako je bila porusena zahodna evropa?

In sedaj imajo nemci, avstrijci in nizozemci 2000+ EUR place. Kdo je kriv za to? A sveti duh, jebelacesta? Ja, krivi so si penzici sami, ker so mahali z zastavicami in laufali z leseno palico gor pa dol po drzavi, medtem ko so nasi zahodni sosedje res kri scali za boljsi jutri. Zato imajo na zahodu lahko 2000 EUR place, 1200 EUR nadomestila place (Hartz IV) in penzije, ki so verjetno bistveno vecje od nasih.

kaksen qrcev izgovor je to, da je bila drzava porusena ... v 50 letih so iz porusene drzave prisli spet na ekonomsko kolapsirano drzavo (da juznih bratov niti ne omenjam, ti so v 50 letih naredili se korak nazaj)

In, replika na tisto kar sem izbrisal: lahko sanjas, kolikor hoces o tem da se nic ne da. Ko denarja ne bo, bo nekaj treba spremeniti. Ce bos spreminjal izkljucno na strani placnikov, bos imel se manj placnikov. Pa naj si bo to ekstremno podaljsanje delovne dobe ali povisevanje prispevkov.

Sedaj imas se veliko ljudi, ki si prizadevajo za redno sluzbo, po slovenskih davcnih reglcih za "odvisno zaposlene" (kot jim pravi shaman, ne vem ce je to pravi izraz). Ce bos potegnil upokojitveno starost na npr 75 ali 80 let in prispevke se povisal, bo taksnih ljudi se manj, in se vec ljudi bo ali raje lenarilo, ali delalo manj, ali slo v tujino, ali pa direktno utajevalo davke in prispevke.

Zapomni si, za zivljenje ne rabis prispevka za penzijo ali davkov. Za zivljenje rabis samo neto placo + zdravstveno zavarovanje. Ce ti nekdo obljublja penzijo pri 80 letih, bo "zaposlitev" kot jo poznamo sedaj postala zelo zelo redka.

In kaj bos tedaj? Se dvignil prispevke?
 
Super replika! Me prav zanima njegov odgovor. Ker na ta problem lahko dejansko arhitekti velesocialne "in mladeniči so postali upokojenci" države in volilnimi programi "ko kakam gledam v vhata, siceh pa zahtevam vsaj 1.000 € za moje dhage penzjonehe" odgovorijo le s 100m visokim betonskim zidom po robovih države, brez oken in vrat.
anon-16741 sporočil: 3.984
[#325291] 24.09.08 00:28 · odgovor na: anon-166829 (#325282)
Odgovori   +    0

Pia je napisal(a):

Primerjavo si dal lepo, ni pa dobra.

Davke plačuješ sedaj in to te boli, tudi sedaj. Torej moraš rešiti problem, ki je dozorel v komunizmu,v kapitalizmu pa samo še gnije.

Boli torej otroka, ko mora plačevati kaj? Grehe svojih staršev? Vedno so jih plačevalo otroci.
 
Saj sem že povedal rešitev problema. Nehaš plačevati prispevek za penzijo drugih, za svojo pa si prihraniš sam.
anon-166829 sporočil: 5.290
[#325299] 24.09.08 00:33 · odgovor na: anon-16741 (#325291)
Odgovori   +    0

tekavec je napisal(a):

 Saj sem že povedal rešitev problema. Nehaš plačevati prispevek za penzijo drugih, za svojo pa si prihraniš sam.
 To zame ni rešitev. Tega ne bi mogla narediti. Sploh pa ne verjmem v naložbe, bankam pa zaupam še manj.
anon-53103 sporočil: 412
[#325301] 24.09.08 00:34 · odgovor na: depersin (#324241)
Odgovori   +    0

depersin je napisal(a):

Pa ukinitev priviligiranih borčevskih penzij, pa popolna ukinitev sredstev zvezi borcev.

Zanimivo, da je pri vsem hudovanju šele sedaj en komentar  omenil borčevske penzije ...  Ne spominjam se, da bi v zadnjih letih obstajala kaka opaznejša tema o privilegijih borcev. Bile pa so o kulturnikih itd ...
anon-16741 sporočil: 3.984
[#325308] 24.09.08 00:46 · odgovor na: bc123a (#325181)
Odgovori   +    1

bc123a je napisal(a):

Zal bo tako, da bo tak imbecilcek potem (ko mu razlozijo, da "tako pa ne gre", se stisnil vase, in se bodril "no, saj ni vazno, ampak glavno je da janse ni vec na oblasti").

In seveda, cez stiri leta ponovil vajo, takrat bodo morale obljube biti se bolj vesoljske...
 
Ja ja, točno tako! :-))) Senilne zlate ribice na Antibilobil overdose.

Prav lušno je opazovat te butline ((c) by bledbled), ko bulijo v parkrat višjo inflacijo, v višje davke (vendar pa dobijo 1x letno vrnjeno dohodnino v višini 4.200 SIT!), pa pogledajo v tošl, pa v "super nam gre" TV, pa nazaj v tošl, pa v "smo prvi med novinkami EU" Dnevnik, pa v na pol prazen hladilnik, pa v "Lahovnik pravi: pijačarski monopol je v nacionalnem interesu" Delo... čoh čoh, ja kako pizdumater, a nismo izvolili - ?? ... potem se pa na TV pojavi dobrodušen striček z belo brado in črnimi očali in z doktoratom in s titulo "konsezualno ugleden" in z rahlo zahripanim glasom odbleja "visoka inflacija je super, koristi našim izvoznikom, našemu paradnemu konju, to je pravi nacionalni interes!".

"Aha, no, saj potem je pa vse v redu".
anon-28836 sporočil: 3.657
[#325309] 24.09.08 00:47 · odgovor na: anon-16741 (#325264)
Odgovori   +    0

tekavec je napisal(a):

 
Poslušaj, ti tele zmedeno naftalinarsko - ne primerjaj dežele z 2M prebivalci z visokimi davki z deželo z 22M prebivalci s še višjimi davki, brez prebite pare v blagajni, nezmožne vračanja kurčevo malih kreditov in plejado smrtno nevarnih mednacionalnih mrženj.

Ker smo ti že stokrat povedali, da je to brezveze, da se noben pameten človek noče primerjati z eno največjih svetovnih greznic, niti v tolažilne namene. In ker spravljaš s tem debato v tisto blesavo stanje, ko nehote padajo izjave, ki navidezno opisujejo Slovenijo kot neoliberalnega križanca med gazelo in gepardom. V primerjavi s SFRJ se da namreč precej hvalisavega povedati tudi o Burkini Faso ali Mozambiku.
YU je EU ze ponudila kredite ampak nacionalni apetiti ex-komunistov so bili preveliki.  22M drzava je vsaj imela sanso za zmanjsevanje javne porabe, pri nami se tega noben ni spomnil v 17 letih.  Verjetno pa imamo mrznje vec kot v ex-YU.Lahko je zdaj opisovati YU kot greznico, ko smo jo uspesno porinuli v vojno.  Itak je to nadaljevanje vekovne nemske propagande na teh prostorih.  Neoliberalna Slovenija je tezek oxymoron!  Ampak zgodba o uspehu je nujna...
 
anon-16741 sporočil: 3.984
[#325315] 24.09.08 00:54 · odgovor na: anon-166829 (#325299)
Odgovori   +    0

Pia je napisal(a):

 To zame ni rešitev. Tega ne bi mogla narediti. Sploh pa ne verjmem v naložbe, bankam pa zaupam še manj.
 
:-)
Saj te v nič ne silim ali prepričujem. Samo rešitev mojega problema sem ti opisal.

Če ti želiš drugim plačevati dopuščanje komunistične natege (ki se niti pod razno še ni končala, ampak se lepo še kar nadaljuje), kar izvoli. Ali pa furaj slabo vest, če boš nehala plačevati. Jaz je nimam več niti malo.

Glede varnosti naložb je potem verjetno najbolje poslušati nasvet finančnega guruja in prostotržnega fundamentalista mataja: dokler bo on prejemal penzijo, je treba zaupati v državo, ki te za kurčevo ali nikakršno penzijo vsak mesec odere za četrt plače. Vsaj siguren si lahko, da te v tem ne bo izneverila, da ne govorim o obvarovanju pred neznosnim občutkom slabe vesti.
anon-53103 sporočil: 412
[#325328] 24.09.08 01:18 · odgovor na: bc123a (#324336)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):


Tako kot je 90% populacije bolilo v zlatih casih socializma, glavno da je bila placa in rostilj, za penzijo se jim je pa jebalo, noben ni pomislil, da nazirajo sistem, ki se bo v nekaj desetletjih sesul, in ne bo denarja ne za place ne za penzije.

Sedaj bodo pa noreli za tisoc eur penzije. Mars, gnide.

Zagotovo je več kakor samo 10 % populacije v zlatih časih socializma skrbelo za svojo starost, Tu mislim na različne neprivilegirane ljudi z ne visokimi plačami, ki niso prišli do družbenih stanovanj (in kasneje do poceni Jazbinšek-odkupa), pa do posebno ugodnih kreditov v svojih podjetjih itd. Velik del te populacije je vse svoje skromne prihranke namenil za gradnjo hiš (saj drugih možnosti za naložbe ni bilo!) in seveda gradnji namenil veliko let svojega časa in truda (tudi na račun tega, da se ni ravno preutrudil v službi). Takrat so bile  medsosedske pomoči pri betoniranjih in podobnem običajne (danes pa niso več...).  Hočem torej samo povedati, da le ni bila taka ogromna večina ljudi v socializmu brezbrižna do prihodnosti.
bc123a sporočil: 48.253
[#325329] 24.09.08 01:25 · odgovor na: anon-16741 (#325308)
Odgovori   +    0

tekavec je napisal(a):


Ja ja, točno tako! :-))) Senilne zlate ribice na Antibilobil overdose.

Prav lušno je opazovat te butline ((c) by bledbled), ko bulijo v parkrat višjo inflacijo, v višje davke (vendar pa dobijo 1x letno vrnjeno dohodnino v višini 4.200 SIT!),

Tale je sploh carska, ne mores verjeti, koliko ljudi je letos vladi zamerilo to, da so morali doplacati dohodnino. Kao, davki so se jim zvisali. Ali pa, letos so morali placati dohodnino, prejsnja leta pa ne, ta je najbolj carska (cca 30% slovenije po moje ne loci med dohodnino in doplacilom dohodnine).

Ne mores verjeti no, letos se je folk tudi pizdil, da je kao vsako leto dobil nazaj za skoraj eno placo dohodnine, da je bilo glih za lepo morje si placat, letos pa jih je jansa zajebal, pa niso dobili nic. In to folk z univerzitetno izobrazbo. Za zjokat.

Pahor bo najvecji car, ce preemptivno pobere 1/12 vec vse dohodnine, in potem tam maja lepo nazaj raztala, "evo, ovcke moje, borut ma vas rad, evo, se za eno placo vam drzava da penezov, vidite, kak smo mi fajn davke znizali".
jeanmark sporočil: 2.903
[#325375] 24.09.08 07:19 · odgovor na: bc123a (#325329)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):
 ta je najbolj carska (cca 30% slovenije po moje ne loci med dohodnino in doplacilom dohodnine).


 90% min
anon-166829 sporočil: 5.290
[#325409] 24.09.08 07:58 · odgovor na: anon-16741 (#325315)
Odgovori   +    0

tekavec je napisal(a):

 
:-)
Saj te v nič ne silim ali prepričujem. Samo rešitev mojega problema sem ti opisal.

Če ti želiš drugim plačevati dopuščanje komunistične natege (ki se niti pod razno še ni končala, ampak se lepo še kar nadaljuje), kar izvoli. Ali pa furaj slabo vest, če boš nehala plačevati. Jaz je nimam več niti malo.

Glede varnosti naložb je potem verjetno najbolje poslušati nasvet finančnega guruja in prostotržnega fundamentalista mataja: dokler bo on prejemal penzijo, je treba zaupati v državo, ki te za kurčevo ali nikakršno penzijo vsak mesec odere za četrt plače. Vsaj siguren si lahko, da te v tem ne bo izneverila, da ne govorim o obvarovanju pred neznosnim občutkom slabe vesti.
Niti nisem rekla, da me prepričuješ. Vem, da jih je ogromno tako rešilo svoj problem. Si brezposelen, vlečeš socialo in tržiš na borzi. Na tem forumu je kar nekaj takih. To lahko takoj razbereš iz sporočil.

V bistvu imaš prav, zakaj bi človek imel slabo vest, če jo tisti, ki ti krade nima?

In država krade. Meni dolgujejo denar še od leta 2000, ki ga nikoli ne bom videla. S tem denarjem bi mi lahko plačevali penzijo do smrti, če bi gadobro naložili. Pa ga je požrl en od poslancev, ali pa njihovih žlahtnikov.

Ni politika kurba, kurbe so ljudje, ki jo furajo.

Zato pa pravim, da bi se ogromno reči dalo rešiti drugače. Osebni pokojninski računi se mi zdijo idealni za to. Nekaj takega imajo Nemci, pa jo kar dobro furajo. Vsaj vedo kaj jim pripada, kaj lahko pričakujejo in kaj resnično dobijo.

V bistvu, bi morali spremeniti celotno politiko, ki bi temeljila na tako imenovanih osebnih vaučrejih. Prelaganje denarja iz enega sklada v drugega ne pripelje nikamor. Saj gre denar vedno iz istega žepa.

Rigidni evropski delovnopravni zakoni ne samo, da držijo nezaposlenost na precej visokih ravneh, ampak poleg tega povzročajo, da starejši ljudje zelo težko ohranjajo svoje službe. Niihče jih noče, saj ne prihaja do prilagoditve plač navzdol, kar bi ohranjalo korak s padajočo produktivnostjo starejših zaposlenih.

Vsi ti ukrepi, kot so podaljševanje delovne dobe, zmanjševanje vrednosti pokojnin ali zviševanje pokojninskih prispevnih stopenj prinaša s sabo zniževanje že tako nizke stopnje donosa za »plačilo pokojninskih prispevkov«, kar bo vodilo do upora mlade generacije, bodisi z uporabo glasu (stavka), bodisi z izstopom iz sistema, bodisi iz države. Vidiš, da se tože dogaja, samsi ttipičen primer za to.

Ti ukrepi samo povišujejo praznino med stopnjami donosa, kar dela pay-as-you-go sistem še manj konkurenčen v primerjavi z alternativnim sistemom osebnih pokojninskih računov. Da bi pa nekdo drago plačeval državi za pokojnino, potem bi pa še varčeval zanjo, pa raje kar pozabimo.
anon-106499 sporočil: 3.507
[#325446] 24.09.08 08:24 · odgovor na: anon-53103 (#325328)
Odgovori   +    0

micic je napisal(a):


Zagotovo je več kakor samo 10 % populacije v zlatih časih socializma skrbelo za svojo starost, Tu mislim na različne neprivilegirane ljudi z ne visokimi plačami, ki niso prišli do družbenih stanovanj (in kasneje do poceni Jazbinšek-odkupa), pa do posebno ugodnih kreditov v svojih podjetjih itd. Velik del te populacije je vse svoje skromne prihranke namenil za gradnjo hiš (saj drugih možnosti za naložbe ni bilo!) in seveda gradnji namenil veliko let svojega časa in truda (tudi na račun tega, da se ni ravno preutrudil v službi). Takrat so bile  medsosedske pomoči pri betoniranjih in podobnem običajne (danes pa niso več...).  Hočem torej samo povedati, da le ni bila taka ogromna večina ljudi v socializmu brezbrižna do prihodnosti.
 Ajd, nehajte že s temi kao naložbami v hiše.  Kakšna naložba je pol to bila, če sedaj jamrajo da imajo komaj za preživetje ? Ceglov se ne da danes jesti, ali pač ?
macon sporočil: 12.861
[#325471] 24.09.08 08:47 · odgovor na: bc123a (#325329)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):


Tale je sploh carska, ne mores verjeti, koliko ljudi je letos vladi zamerilo to, da so morali doplacati dohodnino. Kao, davki so se jim zvisali. Ali pa, letos so morali placati dohodnino, prejsnja leta pa ne, ta je najbolj carska (cca 30% slovenije po moje ne loci med dohodnino in doplacilom dohodnine).

Ne mores verjeti no, letos se je folk tudi pizdil, da je kao vsako leto dobil nazaj za skoraj eno placo dohodnine, da je bilo glih za lepo morje si placat, letos pa jih je jansa zajebal, pa niso dobili nic. In to folk z univerzitetno izobrazbo. Za zjokat.

Pahor bo najvecji car, ce preemptivno pobere 1/12 vec vse dohodnine, in potem tam maja lepo nazaj raztala, "evo, ovcke moje, borut ma vas rad, evo, se za eno placo vam drzava da penezov, vidite, kak smo mi fajn davke znizali".
 
Jaz sem pogledal pri sebi. Pri približno istih dohodkih (par 10 evrov razlike), sem plačal 180 evrov manj dohodnine.

Potem mi več sodelavcev cvili, kako so morali doplačati in da prej niso (univerzitetno izobraženi!). Jaz jim govorim, naj pogledajo, koliko so imeli skupno dohodnine prej, koliko zdaj in pogledajo odstotke. In potem vse tiho je bilo.
anon-521 sporočil: 5.625
[#325492] 24.09.08 09:06 · odgovor na: macon (#325471)
Odgovori   +    0

macon je napisal(a):

 
Jaz sem pogledal pri sebi. Pri približno istih dohodkih (par 10 evrov razlike), sem plačal 180 evrov manj dohodnine.

Potem mi več sodelavcev cvili, kako so morali doplačati in da prej niso (univerzitetno izobraženi!). Jaz jim govorim, naj pogledajo, koliko so imeli skupno dohodnine prej, koliko zdaj in pogledajo odstotke. In potem vse tiho je bilo.
 
Slovencem bi do streznitve pomagalo, če bi dobivali bruto znesek in ga potem lastnoročno nakazovali Mami Državi, Kolhozu za zdravstveno zavarovanje, itd.

Poleg tega bi bilo nujno uvesti transparentnost plačil za zdravstvene storitve, če je le mogoče z neko omejeno participacijo zavarovancev (10-20%).

Mogoče - ampak samo mogoče - bi potem izumrla ideja, kako je v našem idealnem sistemu vse zastonj.
anon-76887 sporočil: 18.121
[#325516] 24.09.08 09:18 · odgovor na: anon-521 (#325492)
Odgovori   +    0

lukav je napisal(a):


Slovencem bi do streznitve pomagalo, če bi dobivali bruto znesek in ga potem lastnoročno nakazovali Mami Državi, Kolhozu za zdravstveno zavarovanje, itd.

Poleg tega bi bilo nujno uvesti transparentnost plačil za zdravstvene storitve, če je le mogoče z neko omejeno participacijo zavarovancev (10-20%).

Mogoče - ampak samo mogoče - bi potem izumrla ideja, kako je v našem idealnem sistemu vse zastonj.

Tista vlada, ki bo to uvedla,  si zasluži trajni mandat. Ali pa vsaj četrtstoletnega ;-)
najobj sporočil: 31.933
[#325646] 24.09.08 10:30 · odgovor na: anon-521 (#325492)
Odgovori   +    0

lukav je napisal(a):

 
Slovencem bi do streznitve pomagalo, če bi dobivali bruto znesek in ga potem lastnoročno nakazovali Mami Državi, Kolhozu za zdravstveno zavarovanje, itd.

Poleg tega bi bilo nujno uvesti transparentnost plačil za zdravstvene storitve, če je le mogoče z neko omejeno participacijo zavarovancev (10-20%).

Mogoče - ampak samo mogoče - bi potem izumrla ideja, kako je v našem idealnem sistemu vse zastonj.
 ... nikoli... glej Gaussovo porazdelitev...
anon-53103 sporočil: 412
[#325756] 24.09.08 11:30 · odgovor na: anon-106499 (#325446)
Odgovori   +    0
micic je napisal(a):
...  Hočem torej samo povedati, da le ni bila taka ogromna večina ljudi v socializmu brezbrižna do prihodnosti.
fastriff je napisal(a):

Ajd, nehajte že s temi kao naložbami v hiše. Kakšna naložba je pol to bila, če sedaj jamrajo da imajo komaj za preživetje ? Ceglov se ne da danes jesti, ali pač ?
To je bila zelo pogosto taka naložba, ki v njej živijo njihovi potomci. Iz različnih razlogov. Na žalost je prevečkrat razlog finančna nezmožnost mladih, da bi v primernem času prišli do svojega stanovanja (pa tudi najemništvo za take ni poceni).
anon-106499 sporočil: 3.507
[#325891] 24.09.08 12:32 · odgovor na: anon-53103 (#325756)
Odgovori   +    0

micic je napisal(a):
micic je napisal(a):
...  Hočem torej samo povedati, da le ni bila taka ogromna večina ljudi v socializmu brezbrižna do prihodnosti.
To je bila zelo pogosto taka naložba, ki v njej živijo njihovi potomci. Iz različnih razlogov. Na žalost je prevečkrat razlog finančna nezmožnost mladih, da bi v primernem času prišli do svojega stanovanja (pa tudi najemništvo za take ni poceni).
 
Skratka popolnoma zgrešena naložba. Namesto da bi potomcem omogočili, da se čimprej osamosvojijo in si poiščejo svoj prostor, ki bo za njih in njihov razvoj najugodnejši, se jih na vse načine poskuša zadržat v teh "naložbah"...(pomanjkanje zemljišč in zdivjane cene zgleda niso slučaj, ampak poskus stimulacije teh naložb)
najobj sporočil: 31.933
[#326242] 24.09.08 15:25 · odgovor na: anon-106499 (#325891)
Odgovori   +    0

fastriff je napisal(a):

 
Skratka popolnoma zgrešena naložba . Namesto da bi potomcem omogočili, da se čimprej osamosvojijo in si poiščejo svoj prostor, ki bo za njih in njihov razvoj najugodnejši, se jih na vse načine poskuša zadržat v teh "naložbah"...(pomanjkanje zemljišč in zdivjane cene zgleda niso slučaj, ampak poskus stimulacije teh naložb)
 ... eh, prijatelj moj... z naložbami je pač tako, da običajno šele za nazaj ugotoviš, ali je dobra ali ne... tako, da se jaz ne bi preveč zaletaval...
anon-166829 sporočil: 5.290
[#326267] 24.09.08 15:42 · odgovor na: najobj (#326242)
Odgovori   +    1

najobj je napisal(a):

 ... eh, prijatelj moj... z naložbami je pač tako, da običajno šele za nazaj ugotoviš, ali je dobra ali ne... tako, da se jaz ne bi preveč zaletaval...
Res je kar praviš.

Z naložbami v otroke, se pa jaz ne bi pretirano hvalila, ker otroci niso naša lastnina.
bc123a sporočil: 48.253
[#327385] 25.09.08 15:53 · odgovor na: anon-53103 (#325756)
Odgovori   +    0

micic je napisal(a):
micic je napisal(a):
... Hočem torej samo povedati, da le ni bila taka ogromna večina ljudi v socializmu brezbrižna do prihodnosti.
To je bila zelo pogosto taka naložba, ki v njej živijo njihovi potomci. Iz različnih razlogov. Na žalost je prevečkrat razlog finančna nezmožnost mladih, da bi v primernem času prišli do svojega stanovanja (pa tudi najemništvo za take ni poceni).

financna nezmoznost je pa rezultat zjebanega sistema, ki so ga taisti prepustili mladim.

tako kot marsikateri starsi od penzije dajejo denar mladim, to se ni argument za penzije. namrec, ta denar lahko mladim ostane direktno, prek nizjih prispevkov, ne pa da gre skozi pet rok nazaj.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#327423] 25.09.08 16:26 · odgovor na: bc123a (#325184)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):

Prvic, se ti sanja kako je bila porusena zahodna evropa?

Zapomni si, za zivljenje ne rabis prispevka za penzijo ali davkov. Za zivljenje rabis samo neto placo + zdravstveno zavarovanje. Ce ti nekdo obljublja penzijo pri 80 letih, bo "zaposlitev" kot jo poznamo sedaj postala zelo zelo redka.

In kaj bos tedaj? Se dvignil prispevke?
 šele zdaj sem prebral...

  Ja, gotovo je bila zahodna Evropa tudi porušena (čeprav je imela tudi Marshallov plan, ko so Američani velikodušno talali iz strahu pred komunizmom). Glede "krivde" penzionistov je pa tako: nima zdaj smisla ljudi kriviti, ker niso varčevali za starost, če je obstajal sistem, ki jih je prepričeval, da bo za vse poskrbela država. Spomni se, gre tudi za zelo preproste ljudi. Opozarjam samo na element upravičenega pričakovanja, ki ga ne moreš kar tako vzeti nekomu, ki je par let pred penzijo, žal pa ga lažje vzameš meni in tebi.

 Ampak saj soglašava, da debatiraš o finančni vzdržnosti sistema, ne pa o neki metafizični krivdi...

 Sicer pa nisem za zvišanje prispevkov. Saj sem napisal, da je postopno zmanjševanje penzij tudi pravno dopustno. Če te prav razumem, zviševanje obvezne starosti za penzijo nima smisla? Pa reciva, da je opcijsko, da pa je od upok. starosti še bolj kot danes odvisna višina pokojnine. Tvoj argument sicer razumem v smislu, da bi se ljudje bolj izogibali rednemu delu, če bi prispevki postali še višji. To je najbrž res...

 Point mojega pisanja je bil samo en: OK, gibate se v pravi smeri, ampak to definitivno ni področje, kjer bi šlo vse v smislu nekega radikalnega preloma. Prehodna obdobja so nujno potrebna. Tako je reklo tudi Ustavno sodišče. Jaz opozarjam pač na en aspekt zadeve, ki ga malo bolje poznam (pravni), finančne projekcije pa bolje poznaš ti.
bc123a sporočil: 48.253
[#327429] 25.09.08 16:33 · odgovor na: anon-167067 (#327423)
Odgovori   +    0

vuksan je napisal(a):

Ampak saj soglašava, da debatiraš o finančni vzdržnosti sistema, ne pa o neki metafizični krivdi...

Sicer pa nisem za zvišanje prispevkov. Saj sem napisal, da je postopno zmanjševanje penzij tudi pravno dopustno. Če te prav razumem, zviševanje obvezne starosti za penzijo nima smisla? Pa reciva, da je opcijsko, da pa je od upok. starosti še bolj kot danes odvisna višina pokojnine. Tvoj argument sicer razumem v smislu, da bi se ljudje bolj izogibali rednemu delu, če bi prispevki postali še višji. To je najbrž res...

Point mojega pisanja je bil samo en: OK, gibate se v pravi smeri, ampak to definitivno ni področje, kjer bi šlo vse v smislu nekega radikalnega preloma. Prehodna obdobja so nujno potrebna. Tako je reklo tudi Ustavno sodišče. Jaz opozarjam pač na en aspekt zadeve, ki ga malo bolje poznam (pravni), finančne projekcije pa bolje poznaš ti.
V konceptih se gotovo strinjava, a jaz mislim, da je problem bolj perec, kot to mislis ti :)

Prvic, seveda mora biti zraven zvisanje upokojitvene starosti. brez tega ne bo nic. Problem: ce bos to zadevo apliciral premocno, bos izgubil placnike. Kako to izvesti na nacin, ki naredi drzavno penzijo se dovolj privlacno, da bodo ljudje placevali prispevke?

Drugic, glede prehodnih obdobij. Jasno, ampak ce bodo ta obdobja predolga, bo v enem trenutku pac zmanjkalo denarja. In potem bo prelom radikalen, hoces-noces. Point je, da se je verjetno treba izogniti prelomu, ki bi nastal, ce bi en mesec morala drzava reci "dragi penzionisti, ta mesec ni denarja za penzije, dobite 70% ali pa nic, kakor vam drago".

Strani: 1 2 3 4 5 6