Strani: 1 2

bc123a sporočil: 48.253
[#2678321] 11.10.17 20:51 · odgovor na: (#2678318)
Odgovori   +    2
[kajulci]
>Lazje bo tak clovek poskrbel da ima recimo malo vecje stanovanje ki ga proda pred odhodom v penzijo in dobi teh 26,687.03 EUR na mah ko vecje stanovanje zamenja za manjsega.

A veš kolkrat sem ti točno to že napisala, ko si me prepričeval, da je bolj celo življenje bit v najemu? A se ti leta poznajo in si začel razmišljat tudi o penziji in varnosti na stara leta? :)))
Emm, nisem napisal da se splaca biti v najemu, pliz najdi kje sem to napisal.

Napisal sem, da ce si pac revez in si ne mores kupiti stanovanja brez ubijalskega kredita, bos pac v najemu, ne pa da ti drzava poplaca kredit.

Revezi so revezi, nikjer na svetu jim ni ravno lahko.
sopranos sporočil: 11.404
[#2678323] 11.10.17 20:56 · odgovor na: (#2678314)
Odgovori   +    2
[kajulci]
>A sedaj bomo pa še Erjavca zagovarjali al kako? Sem gledal tisto oddajo in Erjavec je rekel, da bi moral vsak upokojenec dobiti vsaj 1.000 EUR.

Ni tega rekel. Ali nisi gledal ali si pozabil ali si pa zmišljuješ. In zagovarjanje resnice nima nobene veze z branjenjem erjavca. V bistvu sploh ne razumem kaj češ rečt. A če ti gre erjavec na kurac (komu pa ne gre), to potem pomeni, da mu irne duše lahko pripisujemo vse žive laži, ker itak ni naš, ergo nas resnica sploh ne zanima. Sori, če ti presojaš kaj je res in kaj ni po tem, ali ti je oseba všeč ali ne, potem nima smisla, da se midva še pogovarjava. Ker ne bova niti milimeter naprej prilezla.
Sem gledal in vem kaj je rekel. Morda je to rekel v paniki. Ne vem zakaj je to rekel. Ni pa nikoli te zadeve zares vzel nazaj. Ko bi vsaj rekel, ja na tistem soočenju sem malo prehitro to izjavil. Hotel sem reči to in to (in bi lepo logično razložil), pa je na žalost ven prišlo čisto nekaj drugega. Si bom pa še naprej prizadeval, da bi se položaj upokojencev izboljševal.
bc123a sporočil: 48.253
[#2678324] 11.10.17 21:05 · odgovor na: bc123a (#2678311)
Odgovori   +    3
[bc123a]
Samo to komu dopovedati... potem koj zacnejo premikati tarco in razlagati kako pa naj en dela do 72 leta. Ja ne vem, kako naj dela, vem pa da se matematika ne izzide.
Pa se to. Poznam kar nekaj ljudi, ki so sli v (redno) penzijo. pri vseh sploh ni bilo potrebe, da bi sli v penzijo, in celo radi so imeli svoje delo - ampak imeli so na kratko vsega poln kurac. To je bila skupna tocka vseh. Poln kurac novih zakonov in pravilnikov, poln kurac glupega folka s pravico do sranja po glavi, poln kurac stvari, ki nimajo zveze s sposobnostjo ali tezavnostjo opravljanja dela. Enostavno so imeli poln kurac in so sli v penzijo ko so pac lahko sli.

Slovenija je v glavnem ze itak unicila vso delovno intenzivno proizvodnjo, tako da ne jamrat da je bogi en delavec ki na avtomatski liniji gleda ali se lucke prizigajo, pa njegov kolega ki na racunalniku, ki sicer krmili zago, igra Solitaire. Ti lahko delajo tudi do 75 leta. Morda jim je treba od 65 leta naprej stol dati, da se lahko usedejo, ce sedaj stojijo.

Ne vem, kje vi vidite tista neka tezka backbreaking dela, ki bi naj zahtevala da gres pri 65 v penzijo.

Potem pa vidis svasta, recimo najbolj pogosto zdravnike, stari kot metuzalemi, pa jih nic ne ovira pri delu preko podjemnih pogodb (se mi zdi).
sopranos sporočil: 11.404
[#2678344] 12.10.17 07:48 · odgovor na: (#2678337)
Odgovori   +    3
[kajulci]
Tudi jaz sem gledala in vem laj je rekel. To je iztrgano iz konteksta. Najdi uno in gremo gledat. Se je pa tudi Erjavec ze nekajkrat pizdil da tega ni rekel in da je itak vse dokumentirano in posneto in da naj gremo gledat, ne pa da njega zajebavajo z necim, kar sploh rekel ni. Se moja mama, ki voli Erjavca odkar je v penziji, ve, da unega ni rekel. In kako to mislis da ni tega nikoli nazaj vzel? Kako pa vzames nazaj nekaj kar sploh nisi rekel? Se je pa pizdil, veckrat slisala jaz osebno, da tega ni rekel in da naj nehajo lagat. In na osnovi cesa ti sklepas da ni nazaj vzel? A ker ga nisi slisal? A ce ga nisi slisal to kar avtomatsko zaprmej pomeni da tega ni rekel? Džis.
Jaz tega ne mislim iskati, ker se mi ne da. To je sedaj tvoja teza in je na tebi, da dokažeš da se ostali motimo. Ker so tako razumelu večinoma vsi.

Tako kot vsi, ki se pogovarjamo z večino upokojencev ugotovimo, da nimajo pojma kako deluje pokojninski sistem. Samo ti sedaj nabijaš da vsi upokojenci to vedo, še nsjbolj butasti.
bc123a sporočil: 48.253
[#2678355] 12.10.17 10:49 · odgovor na: (#2678327)
Odgovori   +    1
[rename]
Frizerke, natakarice, keramicarji, vodovodarji....to name just a few.
Od sodobnih poklicev pa: programerji, piloti, strojevodje.... dejansko po 60 letu lahko delajo samo tisti, ki prekladajo papirje, ostali pa so bolj ali manj vprasljivi.
Ja, pa ne "preklada papirjev" samo javni sektor (in vsi v JS ne prekladajo papirjev).

Sledec tvoji logiki bi vrhunski sportniki morali imeti penzijo pri 30tih, manekenke pri 25tih in policaji pri 50tih :)

Poglej, znotraj vsakega poklica so delovna mesta, ki so bolj ali manj zahtevna za starejse ljudi. Ce zacnemo pri prekladalcih papirjev: vecina inzenirjev "preklada papirje". Ja, komot lahko delajo dokler jih ne napade kaksna demenca, ce imajo pa se dobro podporo administracije pa niti to ni tak problem :)

Ja, imas gradbene in proizvodne inzenirje, ki so na terenu, ampak taksnih inzenirjev je manjsina.

Imas medicinske sestre, ki trdo delajo, imas pa taksne ki so vecinoma tajnice. Sedaj vidim recimo pri moji zdravnici eno mlado frcafelo, ki je totalno leva glede administracije - zakaj taksna ne dela s pacienti na oddelkih bolnisnice, "tajnico" pa pride spilat ena starejsa? O tem govorim.

Imas pilote, ki ne smejo leteti po doloceni starosti zaradi cisto specificnih zadev glede varnosti - ker so v letalu pac sami s kopilotom in ni rezerve. Ampak potem ko pilota prizemljis, ker recimo slabo vidi (in v EU mislim da ocala nad doloceno dioptrijo pomenijo konec kariere), je lahko se vedno kontrolor poletov v dnevnem casu.

Pravim ti, da je druzbeno gledano, to kar se gremo neumnost. Prodajalke lahko napredujejo v blagajnicarke (sedijo), starejse delavce lahko razporedis na delovna mesta, ki so enako dobra, pa primernejsa za starejse.

In to je mozno marsikje. Razumem da morda ne za vodovodarje in frizerje, ampak vecina delovnih mest ni fizicno zahtevnih (vec).
Endimion sporočil: 10.312
[#2678357] 12.10.17 10:56 · odgovor na: bc123a (#2678316)
Odgovori   +    2
No pri donosih sva pa skupaj.

Se strinjava, da z varčevanjem v pokojninskih kapitalskih skladih, nek del populacije de-facto vzpostavi terjatev. S tem ko vlagajo svoj denar v sklad, ga ta sklad potem naprej investira v neke naložbe, ki naj nosijo donos.

Zdaj pa dve reči:

1. Višina donosa. Cilj pokojninskih skladov je lahko maximiziranje donosa za bodoče ali obstoječe upokojence. Lahko pa je (in moralno je bolj prav tako) ohranjanje vrednosti njihovega premoženja. V nobenem primeru pa donos ni koreliran z inflacijo (ni inflacijsko nevtralen), in ob dveh letih 7% inflacije, se kupček realni zniža za 13,6% V dveh letih ti to skuri 1/7 prihrankov, obenem je to predstavljalo šele komaj 1/10 neke povprečne dobe prejemanja.

2. S tem, ko so vlagatelji vložili denar v pokojninski sklad, je le-ta nakupil neke naložbe. Praviloma so to državne ali korporativne obveznice, lahko so tudi delnice, ali nepremičnine... A poanta je, da morajo od tega dobivat nek donos. Pri delnicah pride od pobranega dobička podjetju, če ga je kaj. Pri obveznicah obrestni kuponi. V podjetjih presežno vrednost, katere posledica je dobiček ustvarja kdo? AKTIVNA POPULACIJA! Se pravi zaposleni. Ker kar naenkrat filajo penzijske sklade z dobički za njih ostane manj. Pri državnih obveznicah pa obresti plačuje država, katero z davki in dohodnino spet polni.. ja uganil si AKTIVNA POPULACIJA!

Pri PAYGO plačuješ sprot za ene druge penzioniste, pri kapitalskem pa spet za ene druge penzioniste le da mal drgač.

če rečeva, da se letno s prispevki zbere okoli 3,8 milijarde letno. in če bi to nominalo vplačevali 38 let bi pokojninski skladi imeli na koncu 144 milijard € Premoženja, oz. za 3,5 slovenskih BDP-jev

Če bi bila le polovica tega v RS obveznicah bi to impliciralo javni dolg v višini 70. milijard € (današnjih seveda). ker jew dolgoletno povprečje naraščanja cen.. okoli 2%, pa bližje 3%, a reciva dva, bi samo to pomenilo 1,4 milijarde iz državne zakladnice za penzije. Zgolj za to, da se ohranja vrednost premoženja upokojencev.

Kar pa je znesek ki ga v ZPIZ plačujemo zdaj.

IN si predstavljaj oni dve leti, ko je denimo inflacija 7%, obenem pa so donosi obveznic 2%. Jejhata jejhata, država naredi kaj, nam je denar izpuhtel... IN kaj naj naredi? Izda obveznico s 7% kuponom? :)

Lahko sicer vlagaš v neke tuje papirje, a si se s tem izpostavil strahovitemu tveganju, da bo tvoja terjatev neizterljiva. Poglej si zdaj primer Agrokorja in Hrvaških pokojninskih skladov. Lahko vložiš v ukrajinske vrednostne papirje. fantastična OM. Le da ti gre lahko Grivna nekam v tri krasne, pol pa nimaš nič. Da ne omenjam kakega selektivnega defaulta.

Skratka kapitalske penzije so dobrodošel dodatek k osnovnemu Paygo. Da pa bi ga nadomeščal... Ne vem..
Endimion sporočil: 10.312
[#2678527] 12.10.17 16:44 · odgovor na: bc123a (#2678355)
Odgovori   +    1
Ampak povej mi če je ta ukrep, podaljšanje delovne dobe, taka nirvana, kako to da ne deluje niti pri obstoječih dobah.

www.ess.gov.si/trg_d...zposelnost

33.000 brezposelnih je starejših od 50 let! Od tega 22000 starejših od 55 let. okoli 40%

In ta delež je podoben od leta 2007 naprej. torej razlog v tej hudi brezposelnosti starejših ni v dvigu minimalne plače.

Tha roka trga dela, ti na tem podatku zelo brutalno pove, kak kader rabijo in si želijo slovenska podjetja.

Kaj brani podjetju da nima še naprej človeka zaposlenega? Ali ima to opraviti s kvalifikacijami teh ljudi in na drugi strani potrebami podjetij, ki je zelo dinamična kategorija....?
bc123a sporočil: 48.253
[#2678584] 12.10.17 22:14 · odgovor na: Endimion (#2678527)
Odgovori   +    3
[Endimion]
Ampak povej mi če je ta ukrep, podaljšanje delovne dobe, taka nirvana, kako to da ne deluje niti pri obstoječih dobah.

www.ess.gov.si/trg_d...zposelnost

33.000 brezposelnih je starejših od 50 let! Od tega 22000 starejših od 55 let. okoli 40%

In ta delež je podoben od leta 2007 naprej. torej razlog v tej hudi brezposelnosti starejših ni v dvigu minimalne plače.
Ne, razlog je ZDR (se mi zdi) ki te delavce daje v posebno zasciteno kategorijo, rezultat tega je popolnoma pricakovan vsem, razen drzavnim birokratom in sindikatom). Rezultat je, da se delavcev ki pridejo blizu tej starosti (administrativno doloceni!) nihce noce vec dotakniti niti z dolgo palico vec.

Mislim da je ravno tam fajn spica kjer se zacne kategorija ekstra zavarovanih, nimam pa sedaj casa analizirati.
Endimion sporočil: 10.312
[#2678740] 13.10.17 17:37 · odgovor na: bc123a (#2678584)
Odgovori   +    2
Kar pa ne pojasnuje zakaj pristajajo na zavodu.

Če človeka rabiš, ga držiš v službi.

Moj prijatelj je delal pri Slovenijalesu dolgih 35 let. Ko je dopolnil 58, so mu predlagali odhod na zavod z odpravnino. Pa je rekel, da bi raje delal do penzije. Ker zmore, ker je pri moči, etc... Odgovor firme: NOČEMO TE. vas bodo zamenjali zunanji izvajalci. In je imel na voljo dvoje.

1. Sporazumno odpoved z odpravnino in zavod
2. Dva kiksa, disciplinska in krivdna odpoved. dobesedno so mu rekli, si na radarju, in če ga minimalno userješ, te zjebemo.

LAstnik Slovenijalesa je takrat postala državna Triglav.

Še enkrat... odstotek teh starejših se ne spreminja zadnjih 12 al 13 let.

Delam v firmi, ki se ukvarja s stroji za obdelavo kovin. Misliš da ne dobimo prošenj 55 ali več letnikov... za tehnologe? jih. A ga ne moreš zaposlit, ker jih velika večina nima potrebnega znanja. so verjetno zelo spodobni drejarji. A s tem kako upravljat pol milijona vreden Toyodin CNC center s 24 točkovnim revolverjem... pa nimajo tolk pojma, če sploh. In nimaš časa ga učit. Da ne omenjam kako programiranje G-kode. jeba do neba.

pa mi smo firma ki ipak zahteva neka specifična znanja. POvej mi kaj bi ti naredil s 3000 šiviljami iz Mure, ki so celo življenje šivale...

Strani: 1 2