Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Komunisti, neoliberalisti, isti

Strani: 1 2

najobj sporočil: 31.918
[#2607089] 11.07.16 18:48 · odgovor na: Endimion (#2607061)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 11.07.2016 18:50
[Endimion]
Če je v tem boljša računica kot v hotelirstvu? Zakaj pa ne?

Pa tudi če bi imeli hotele to moje osnovne premise, ki jo morda rename ne želi ali ne zmore razumeti. Bo tudi rekel da od kreditiranja hotelov nimamo nič? Ja če so prazni res ne. A se splača denimo vleči 4pasovnico mimo kopra? Za koga kurca pa? Se bodo pač vozili 3 ure namesto 15 minut....

Sama po sebi se infrastruktura nikjer nikoli ne izplača. Polagaš jo tam kjer je smiselno. In v primeru Luke je smiselno. 3-os je že vprašljiva. Tudi TEŠ 6 kot tak ni bil nikol vprašljiv. Tam je narobe le to da smo to preplačali tujcu (Alstom) zato da je nekaj Judežev pobralo neke groše. Naredili pa smo faktorski odhodek iz države. Podjetja za izgradnjo in modernizacijo železniških prog pa še imamo. Tudi če jo preplačamo narodnogospodarsko ni škode. Ker denar ne oddide čez mejo. V primeru TEŠ je pa šel. A vseeno. Tam v Velenju mamo nek premog pod zemljo. Ja pa kurimo ga. S tem je naša skupnost sposobna sama sebi zagotoviti 1/3 potreb po elektriki. Ki ne bo vedno tako poceni kot je sedaj. A če imaš na voljo svojo televizijo boš raje plačeval sosedu za gledanje ker je amortizacija tvoje mal velika? Vesoljčki bi se čohali po glavi...

Zdajle sem na morju pa sm danes zavil v Konzum. Samo brand izdelki. Samo todoričeva roba. Kako bo lastnik mercatorja v zameno da se Mercator umakne iz HRV na police porinil anything slovenskega je ena velika buča... A tu ravnajo narodno ekonomsko pragmatično. Mi pa sami sebi odsečemo in kurac in jajca pa še maternico si ven potegnemo, samo če pride tuji človek s cekini. Ja s tega stališča so hrvati gospodje. Mi pa srotki. In tole napucavanje okoli luke in 2. Tira to samo potrjuje. Mi bi meli sam dali ne bi nič. Naj raje tujci dajo pa kasirajo. Pol pa jok in stok. Zakaj nič nimamo.
... čuj, kdo pa stoka, da nič nimamo ? ... evo, tukaj na Financah so vsi srečni, ker nič (več) nimamo, ker smo se očitno osamosvojili samo zato, da bomo razprodali vse, kar so naši starši naredili v pol stoletja, čeprav se v času socializma ni nič naredilo, ker komunisti itak niso znali nič drugega kot krast ...

P.S.: če drugega ne, so naši osamosvojitelji finančno osamosvojili sebe in svoje prijatelje za nekaj deset rodov naprej, pa sploh ni važno, kdo bo v Sloveniji gospodar oziroma lastnik premoženja ...
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607154] 12.07.16 08:54 · odgovor na: Endimion (#2606703)
Odgovori   +    3
[Endimion]
Gospa iz Madžarske si nanudi novega Hyundai-a. Ga plača prodajalcu. Ta prodajalec potem plača prevoz iz koreje do jebene Budimpešte. Njen i30 se lepo prhojsa v Koper, pa je najprej plačana Luka. Potem del stroška prevoza dobi slovenski ajzenponar, ki avto na vlakovni kompoziciji pelje čez Slovenijo. Ajzenponar plača TEŠ za elektriko ki jo je porabila lokomotiva. TEŠ plača knapu v Velenju za kolm s katerim proizvajajo el. Energijo. Knap gre pa potem k malemu ubozemu tišlarju in kupi novo kuhinjo za doma.
Super zapisano. In kje v tej zgodbi piše, da je edino prav, dda država to super naložbo financira? Vse skupaj laufa tudi, če je investitor zasebni.
Endimion sporočil: 10.306
[#2607256] 12.07.16 17:42 · odgovor na: jeanmark (#2607154)
Odgovori   +    3
Ker sama infrastruktura nima nikoli računice. Je pa nujni in ne zadostni pogoj za neke eksterne učinke.

Nikjer ne piše da bo z drugim tirom super. Je pa gotovo da brez njega ne bo super.

Upam si trdit da 200 mio povečini izvoza luke koper naredi 300 pa vse do 400 mio učinka na BDP slovenije. In to je tuj dnar za božjo voljo ki pade v Slovenijo zgolj zaradi tega kako lego v Evropskem prostoru ima. Če je za razvoj tega potreben še en tir pa jebemuvola naredimo ga. Stane nas milijardo in pol. V dvajset letih je to kurčevih 75 mio na leto. A veš kak problem bi bil Zakladnici dvignit to milijardo in pol z izdajo obveznic? Fumis Vaginalis v teh cajtih. Za vse kar ma OM nad nulo se stepejo. Dajte ga no srat. Kot je črt lepo povedal. Draghi to vsoto fukne na trg med malco in južno VSAK dan.

In nenazadnje bi vsak privat investitor v tračnice gledal prvenstveno donos teh tirov. S tem pa hitro zajebeš donos sistema luka-logisti-SŽ. Ker je tirničar špilferderber. Gleda samo svojo rit.

Kar ni narobe. A ta naš logistični zborček mora delovat in peti ubrano. In zdajle kar deluje.

Evo poglej. Luka Koper je firma ki jo komot prodamo. Res da se s tem država odpove solidni dividendi. A če bi pa Maersk kot lastnik Luke začel težit z drugim tirom bi pa kaj? Ja naredli bi ga ker so tujci rekli da smo drugače nenaklonjeni tujim vlaganjem. In če bi tko naneslo bi ga lih tko naredli z državnim denarjem. Bi blo kaj drugače?

Infrastruktura se sama po sebi nikjer ne izplača. Je pogoj da družba napreduje.

In seveda boš tudi ti rekel da zakaj pa saj od tega nimaš nič.
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607277] 12.07.16 19:12 · odgovor na: Endimion (#2607256)
Odgovori   +    2
[Endimion]
Ker sama infrastruktura nima nikoli računice. Je pa nujni in ne zadostni pogoj za neke eksterne učinke.
To ni res. Mislim, prvi del ni res, drugi pa seveda je. Po svetu imaš kup privat infrastrukture. Ki ima računico.
Nikjer ne piše da bo z drugim tirom super. Je pa gotovo da brez njega ne bo super.
Agree. A veš, če vržeš kup polen na ogen, boš morda lahko pečenko spekel ali jo celo zažgal, če kup drv ne vržeš gor, pa je zihr ne boš. Ampak, ker drva niso neomejen resours, se je vseeno potrebno še vprašati, če bi pa drva morda lahko koristneje porabil. Za lesene dildote recimo.
Upam si trdit da 200 mio povečini izvoza luke koper naredi 300 pa vse do 400 mio učinka na BDP slovenije. In to je tuj dnar za božjo voljo ki pade v Slovenijo zgolj zaradi tega kako lego v Evropskem prostoru ima.
Luka ima 2014 163 mio prihodkov od prodaje. Omenjaš 200 mio povečane prihodke. Več kot 100%. Je izvedljivo, ampak v kar nekaj letih.
Če je za razvoj tega potreben še en tir pa jebemuvola naredimo ga. Stane nas milijardo in pol. V dvajset letih je to kurčevih 75 mio na leto. A veš kak problem bi bil Zakladnici dvignit to milijardo in pol z izdajo obveznic? Fumis Vaginalis v teh cajtih. Za vse kar ma OM nad nulo se stepejo. Dajte ga no srat. Kot je črt lepo povedal. Draghi to vsoto fukne na trg med malco in južno VSAK dan.
Agree. Ampak od tega metanja, imamo mi do sedaj dobro miljardo obresti na leto. Sedaj se lahko zadolžimo za 0%. Ko bomo refinancirali (saj ne verjameš da bomo odplačali) pa morda ne bo več po 0%. Pa bomo tam...
In nenazadnje bi vsak privat investitor v tračnice gledal prvenstveno donos teh tirov. S tem pa hitro zajebeš donos sistema luka-logisti-SŽ. Ker je tirničar špilferderber. Gleda samo svojo rit.

Kar ni narobe. A ta naš logistični zborček mora delovat in peti ubrano. In zdajle kar deluje.
No, če poslušaš žalezničarje, niso ravno najbolj navdušeni. Pravijo, da luka pobere preveč. Ampak ok, je valid point.

Pa dejmo narediti nov trojček. tretji pomol - XXX - drugi tir. In imaš dva dvojčka, ki usklajeno delujeta. Za Slovenijo je ključno koliko pretovora ustvari. In je drugotnega pomena, ali to naredi zasebnik ali državni kolhoz. Država vedno lahko pobere kolikor želi. Skozi obdavčitev dobička, dela, pristojbin, podkupnin, mitnin, obrabnin in česa....
Evo poglej. Luka Koper je firma ki jo komot prodamo. Res da se s tem država odpove solidni dividendi. A če bi pa Maersk kot lastnik Luke začel težit z drugim tirom bi pa kaj? Ja naredli bi ga ker so tujci rekli da smo drugače nenaklonjeni tujim vlaganjem. In če bi tko naneslo bi ga lih tko naredli z državnim denarjem. Bi blo kaj drugače?

Infrastruktura se sama po sebi nikjer ne izplača. Je pogoj da družba napreduje.

In seveda boš tudi ti rekel da zakaj pa saj od tega nimaš nič.
Ne bom. Zavedam se pomena infrastrukture. Še več. Od vsega za kar se država zadolžuje se mi ravno infrastruktura zdi najbolj upravičena. Ampak to ne pomeni, da je pa sedaj kar vsak infrastrukturni projekt dober.

In moja osnovna oanta je, da se naj vlada pretegne kolikor se da, in proba dobiti zasebnega investitorja. Do sedaj nisem imel občutka, da to počne. In naj se pogovarja in pogaja. Ampak na koncu naj da pa ven javni razpis. In če potem ni nič, pač ni nič. Naslednji korak je, da razpiše "infrastrukturne obveznice" in povabi vse. Državljane, sklade, tujce in domače, ministre in sindikate. Če se izide ok, če se ne, pa naslednji korak. In če še ta ne uspe, potem pa jajca na tnalo, pa zakladnico v špil. In v parlametn. In, če bo takšna volja izbrancev ljudstva, povečajmo javni dolg za miljardo in zgradimo.

Za prvi del - 6 mesecev.
Za drugi del - 3 mesece.

Če si ne moremo več privoščiti 9 mesecev, potem pa kurc gleda vse skupaj. Dokler se pa kar v naprej govori, da se itak splača, da itak noben noče dati denarja, pa se vseeno splača, .... pa sorry. Ne kupim.

PS: No, pa poglejmo, kaj se bo sedaj v 9 mesecih zgodilo glede Luke. A ti povem kaj? Nič. Izvlečni tir bodo kao začeli graditi.
crt sporočil: 27.182
[#2607278] 12.07.16 19:24 · odgovor na: jeanmark (#2607277)
Odgovori   +    4
[jeanmark]
Agree. Ampak od tega metanja, imamo mi do sedaj dobro miljardo obresti na leto. Sedaj se lahko zadolžimo za 0%. Ko bomo refinancirali (saj ne verjameš da bomo odplačali) pa morda ne bo več po 0%. Pa bomo tam...
the night is young... poglej svico, te ljubitelje markoviceve denarne politike, kako imajo negativni donos na *vseh* svojih drzavnih obveznicah. zdruzi to z britanskimi vecnimi obveznicami (trajale so od prve svetovne vojne, popolnoma kratkovidno so jih par let nazaj zaprli) and think bigger...

... perpetual 0-yield bonds, also known as cash...

.. perpetual negative-yield bonds, also known as tax :)) ....
najobj sporočil: 31.918
[#2607281] 12.07.16 19:49 · odgovor na: jeanmark (#2607277)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 12.07.2016 19:50
[jeanmark]
> [Endimion]
> Ker sama infrastruktura nima nikoli računice. Je pa nujni in ne zadostni pogoj za neke eksterne učinke.

To ni res. Mislim, prvi del ni res, drugi pa seveda je. Po svetu imaš kup privat infrastrukture. Ki ima računico.

> Nikjer ne piše da bo z drugim tirom super. Je pa gotovo da brez njega ne bo super.

Agree. A veš, če vržeš kup polen na ogen, boš morda lahko pečenko spekel ali jo celo zažgal, če kup drv ne vržeš gor, pa je zihr ne boš. Ampak, ker drva niso neomejen resours, se je vseeno potrebno še vprašati, če bi pa drva morda lahko koristneje porabil. Za lesene dildote recimo.
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, so toto www.24ur.com/novice/...order.html luknjo vrtali celih 17 let, da se jim bo investicija povrnila že drugi dan, ker privatniki niti v Švici ne živijo tako dolgo, da bi lahko čakali še naslednjih 17 let, kolikor so morali čakat, da se od Züricha do Milana z vlakom pripeljejo eno uro hitreje ... khmm, ker je totim privatnikom zdaj vsaka ura zelo pomembna, potem ko so skurili polovico svojega poslovnega življenja, da so tisto luknjo v hrib sploh izvrtali ...

P.S.: na totem forumu sem večkrat napisal, da ima Slovenija neizmerno srečo, da leži na najkrajši poti od Dunaja do Trsta, ker če bi na avstrijskem dvoru pred skoraj dvesto leti sl.wikipedia.org/wik...BEeleznica imeli take zarukane in kratkovidne vladarje, bi ti v tistih hribih sekal drva, ne bi pekel pečenke, ampak bi okopaval krompir in hodil peš ...
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607429] 13.07.16 13:20 · odgovor na: crt (#2607278)
Odgovori   +    1
[crt]
> [jeanmark]
> Agree. Ampak od tega metanja, imamo mi do sedaj dobro miljardo obresti na leto. Sedaj se lahko zadolžimo za 0%. Ko bomo refinancirali (saj ne verjameš da bomo odplačali) pa morda ne bo več po 0%. Pa bomo tam...

the night is young... poglej svico, te ljubitelje markoviceve denarne politike, kako imajo negativni donos na *vseh* svojih drzavnih obveznicah. zdruzi to z britanskimi vecnimi obveznicami (trajale so od prve svetovne vojne, popolnoma kratkovidno so jih par let nazaj zaprli) and think bigger...

... perpetual 0-yield bonds, also known as cash...

.. perpetual negative-yield bonds, also known as tax :)) ....
Samo švica nima negativnih o.m. ker gradi z njimi drugi tir (ampak precej večje tunele :-)).

Mislim, super, če se zadolžiš za negativen znesek. Še bolj super, če kasneje ne prideš v situacijo da bi moral vrniti.

AMPAK! Glede na to, da je življenska doba finančnega ministra leto-dve smo lahko le srečni, da nas vsak ne zapufa za par miljard, ker bi s tem sebi ustvaril kup prijateljev, probleme pa naj rešujejo drugi za njim.
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607430] 13.07.16 13:23 · odgovor na: najobj (#2607281)
Odgovori   +    1
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, so toto www.24ur.com/novice/...order.html luknjo vrtali celih 17 let, da se jim bo investicija povrnila že drugi dan, ker privatniki niti v Švici ne živijo tako dolgo, da bi lahko čakali še naslednjih 17 let, kolikor so morali čakat, da se od Züricha do Milana z vlakom pripeljejo eno uro hitreje ... khmm, ker je totim privatnikom zdaj vsaka ura zelo pomembna, potem ko so skurili polovico svojega poslovnega življenja, da so tisto luknjo v hrib sploh izvrtali ...

Slabo me razumeš. Meni se sanja ne, kakšno računico imajo Švicarji. Ampak .... [tukaj sedaj crt polinka tisto zgodbo o klicateljih bogov na tihomorskem otoku v času druge svetovne vojne in dobrotah železnihptiz iz neba].

Skratka, morda pa švicarji vedo kaj, kar je nam skrito.
crt sporočil: 27.182
[#2607431] 13.07.16 13:30 · odgovor na: jeanmark (#2607430)
Odgovori   +    1
[jeanmark]
> ... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, so toto www.24ur.com/novice/...order.html luknjo vrtali celih 17 let, da se jim bo investicija povrnila že drugi dan, ker privatniki niti v Švici ne živijo tako dolgo, da bi lahko čakali še naslednjih 17 let, kolikor so morali čakat, da se od Züricha do Milana z vlakom pripeljejo eno uro hitreje ... khmm, ker je totim privatnikom zdaj vsaka ura zelo pomembna, potem ko so skurili polovico svojega poslovnega življenja, da so tisto luknjo v hrib sploh izvrtali ...


Slabo me razumeš. Meni se sanja ne, kakšno računico imajo Švicarji. Ampak .... [tukaj sedaj crt polinka tisto zgodbo o klicateljih bogov na tihomorskem otoku v času druge svetovne vojne in dobrotah železnihptiz iz neba].
uh, okej... cak... evo www.smithsonianmag.c...82/?no-ist
crt sporočil: 27.182
[#2607433] 13.07.16 13:33 · odgovor na: jeanmark (#2607429)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 13.07.2016 13:34
[jeanmark]
> [crt]
> > [jeanmark]
> > Agree. Ampak od tega metanja, imamo mi do sedaj dobro miljardo obresti na leto. Sedaj se lahko zadolžimo za 0%. Ko bomo refinancirali (saj ne verjameš da bomo odplačali) pa morda ne bo več po 0%. Pa bomo tam...
>
> the night is young... poglej svico, te ljubitelje markoviceve denarne politike, kako imajo negativni donos na *vseh* svojih drzavnih obveznicah. zdruzi to z britanskimi vecnimi obveznicami (trajale so od prve svetovne vojne, popolnoma kratkovidno so jih par let nazaj zaprli) and think bigger...
>
> ... perpetual 0-yield bonds, also known as cash...
>
> .. perpetual negative-yield bonds, also known as tax :)) ....

Samo švica nima negativnih o.m. ker gradi z njimi drugi tir (ampak precej večje tunele :-)).

Mislim, super, če se zadolžiš za negativen znesek. Še bolj super, če kasneje ne prideš v situacijo da bi moral vrniti.
pazi, perpetuals... anglezi so jim rekli consols...

zdaj ti reces: ne se zajebavat, v cem je fora obveznice *brez zapadlosti*, ki ima donos nula ali minus?

in jaz ti odgovorim: a zdaj sem pa jaz kriv, poglej trende in premisli, kaj bi rekel, ce bi ti kdo recimo 8 let nazaj sugeriral, da bo tretjina mase svetovnih drzavnih obveznic kotirala z negativnim donosom

(da je stanje kuku, je ze jasno, ni tako kljucno, a bo joze drek se naprej joze drek ali pa si bo dal spremeniti ime v lojze drek)
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607437] 13.07.16 13:59 · odgovor na: crt (#2607433)
Odgovori   +    0
pazi, perpetuals... anglezi so jim rekli consols...

zdaj ti reces: ne se zajebavat, v cem je fora obveznice *brez zapadlosti*, ki ima donos nula ali minus?

in jaz ti odgovorim: a zdaj sem pa jaz kriv, poglej trende in premisli, kaj bi rekel, ce bi ti kdo recimo 8 let nazaj sugeriral, da bo tretjina mase svetovnih drzavnih obveznic kotirala z negativnim donosom
Ampak pri obveznici z negativnim donosom imaš prihodnji denarni tok. Pri perpetuals... pa ne. Zdej, če so pa res obstajale perpetuals z 0 ali celo negativnim donosom, potem pa ...

Sicer pa ja, to je pač tiskanje denarja.
najobj sporočil: 31.918
[#2607441] 13.07.16 14:25 · odgovor na: jeanmark (#2607430)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 13.07.2016 14:28
[jeanmark]
> ... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, so toto www.24ur.com/novice/...order.html luknjo vrtali celih 17 let, da se jim bo investicija povrnila že drugi dan, ker privatniki niti v Švici ne živijo tako dolgo, da bi lahko čakali še naslednjih 17 let, kolikor so morali čakat, da se od Züricha do Milana z vlakom pripeljejo eno uro hitreje ... khmm, ker je totim privatnikom zdaj vsaka ura zelo pomembna, potem ko so skurili polovico svojega poslovnega življenja, da so tisto luknjo v hrib sploh izvrtali ...
Slabo me razumeš. Meni se sanja ne, kakšno računico imajo Švicarji. Ampak .... [tukaj sedaj crt polinka tisto zgodbo o klicateljih bogov na tihomorskem otoku v času druge svetovne vojne in dobrotah železnihptiz iz neba].

Skratka, morda pa švicarji vedo kaj, kar je nam skrito.
... eh, saj tudi ti mene bolj slabo razumeš, ker meni se tudi ne sanja in me niti ne zanima računica Švicarjev, ampak me zanimajo privatniki, ki zaradi kratkosti svojega življenja in zaradi dolgosti investicije nimajo prav nobene računice, da bi se jim investicija v infrastrukturo povrnila v času njihovega življenja, kar pa seveda pomeni, do noben privatnik ne bo vlagal svojega denarja v splošno dobro, od katerega sam nima nič ... jebiga, pravi kapitalist pač skrbi samo za svojo rit, ki pa se zaradi edino še pravičnih zakonov narave polni samo v času njegovega življenja ...

P.S.: če zavohajo profit, v infrastrukturo vlagajo privatniki svoj denar šele takrat, ko je že zgrajena in jo v izkoriščanje običajno dobijo za bagatelo, zaradi kratkosti svojega življenja pa jo potem izkoriščajo bolj intenzivno oziroma včasih tudi tako, da zaradi večjega profita www.rtvslo.si/svet/f...tev/397956 zanemarijo varnost in skrajšajo življenje nič hudega slutečim ... alzo, če skrajšam, kratkost njegovega življenja je kriva, da se vlaganje v infrastrukturo privatniku ne splača ...
crt sporočil: 27.182
[#2607479] 13.07.16 15:49 · odgovor na: jeanmark (#2607437)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 13.07.2016 15:59
[jeanmark]
> pazi, perpetuals... anglezi so jim rekli consols...
>
> zdaj ti reces: ne se zajebavat, v cem je fora obveznice *brez zapadlosti*, ki ima donos nula ali minus?
>
> in jaz ti odgovorim: a zdaj sem pa jaz kriv, poglej trende in premisli, kaj bi rekel, ce bi ti kdo recimo 8 let nazaj sugeriral, da bo tretjina mase svetovnih drzavnih obveznic kotirala z negativnim donosom

Ampak pri obveznici z negativnim donosom imaš prihodnji denarni tok. Pri perpetuals... pa ne. Zdej, če so pa res obstajale perpetuals z 0 ali celo negativnim donosom, potem pa ...
o tem ravno govorim... da slisi se wtf, ampak kaj si lahko danes zamislis taksnega, da lahko glede na izkusnje o spremembah v zadnjem desetletju kategoricno reces ma neee, to je pa res cist kuku in nemogoce?

pojem euthanasia of the rentier poznas? pogooglaj, pa se par odstavkov tam okoli zraven vzemi, pa glej datum in ne se apriori ustrasit domene :P www.marxists.org/ref...y/ch24.htm
Endimion sporočil: 10.306
[#2607486] 13.07.16 16:27 · odgovor na: jeanmark (#2607429)
Odgovori   +    1
Jah dolgost spomina je kratka.

V taki luči je pufanje naci nemčije pred vojno... Čista zmaga...
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607531] 13.07.16 20:02 · odgovor na: crt (#2607479)
Odgovori   +    0
o tem ravno govorim... da slisi se wtf, ampak kaj si lahko danes zamislis taksnega, da lahko glede na izkusnje o spremembah v zadnjem desetletju kategoricno reces ma neee, to je pa res cist kuku in nemogoce?
Ok. Seveda ni nič nemogoče, in če že dolgoročno se vse pogliha (in smo vsi mrtvi) imaš še vedno lahko obdobja "neracionalnosti", ki po stari navadi presežejo pa točno vsa pričakovanja in še nekaj dodajo za bonus zraven.
pojem euthanasia of the rentier poznas? pogooglaj, pa se par odstavkov tam okoli zraven vzemi, pa glej datum in ne se apriori ustrasit domene :P www.marxists.org/ref...y/ch24.htm
Zanimiv del. In ja, marsikaj tega lahko tudi opazimo. Malček mi sicer ne gre v račun z tistim govorom o denarju iz Atlas Shrugged. Če kapital ni vreden nič, potem delo ni vredno nič. Kar seveda lahko čisto lepo funkcionira. Nekak zadnjih 2000 let sicer nekako velja prepričanje, da je za odhod v raj potrebno najprej umreti, ampak hej, kdo pa sem jaz, da bi dvomil v takšne lepe rešitve.

Ampak s tem ta debata iz ekonomskih ved prehaja v metafizične. Saj ne, da bi se štel za strokovnjaka prvih, ampak še manj pa za drugih.

In mimogrede, izgleda da je svet šele iz Sveta na Kanalu A izvedel za Mramorjev odstop. www.investing.com/ra...bond-yield
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2607536] 13.07.16 20:52 · odgovor na: jeanmark (#2607531)
Odgovori   +    2
[jeanmark]

Zanimiv del. In ja, marsikaj tega lahko tudi opazimo. Malček mi sicer ne gre v račun z tistim govorom o denarju iz Atlas Shrugged. Če kapital ni vreden nič, potem delo ni vredno nič. Kar seveda lahko čisto lepo funkcionira. Nekak zadnjih 2000 let sicer nekako velja prepričanje, da je za odhod v raj potrebno najprej umreti, ampak hej, kdo pa sem jaz, da bi dvomil v takšne lepe rešitve.
Lahko pa je kapital drzaven, kakor je tudi bil od ww2 pa do 1990 - in guess what, folk je hodil v sluzbe, imel froce, gradil bajte. Bistveno pocasneje, kot v kapitalizmu, ampak vseeno je to pocel. IN se tega celo nostalgicno spominjajo, in vedno znova volijo.

Da se slovenci gremo socializem takrat, ko je to najmanj pametno, in potem liberalizemin austerity in prodajo firm samo zato, da so prodane, tudi takrat ko je to najmanj pametno - jah, to je pa nasa usoda, ze nekak zadnjih 2000 let :-)
crt sporočil: 27.182
[#2607621] 14.07.16 10:45 · odgovor na: jeanmark (#2607531)
Odgovori   +    0
[jeanmark]
In mimogrede, izgleda da je svet šele iz Sveta na Kanalu A izvedel za Mramorjev odstop. www.investing.com/ra...bond-yield
in potem takoj naslednji dan pozabil :)

slovenia 10-year 0.965 -0.012 -1,23%

po moje je bil ta spike vceraj en tehnicni zajeb...
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607710] 14.07.16 15:43 · odgovor na: crt (#2607621)
Odgovori   +    0
[crt]
> [jeanmark]
> In mimogrede, izgleda da je svet šele iz Sveta na Kanalu A izvedel za Mramorjev odstop. www.investing.com/ra...bond-yield

in potem takoj naslednji dan pozabil :)

slovenia 10-year 0.965 -0.012 -1,23%

po moje je bil ta spike vceraj en tehnicni zajeb...
Ja. Je pa zanimivo, ker potem vpliva na vse tehnične indikatorje spodaj.
crt sporočil: 27.182
[#2607820] 15.07.16 06:25 · odgovor na: jeanmark (#2607531)
Odgovori   +    0
[jeanmark]
> o tem ravno govorim... da slisi se wtf, ampak kaj si lahko danes zamislis taksnega, da lahko glede na izkusnje o spremembah v zadnjem desetletju kategoricno reces ma neee, to je pa res cist kuku in nemogoce?

Ok. Seveda ni nič nemogoče, in če že dolgoročno se vse pogliha (in smo vsi mrtvi) imaš še vedno lahko obdobja "neracionalnosti", ki po stari navadi presežejo pa točno vsa pričakovanja in še nekaj dodajo za bonus zraven.
As it happens, we’ve taken a (somewhat niche) interest for some time in absurd sovereign-debt situations in which zero-coupon perpetuals might actually happen... ftalphaville.ft.com/...gb-cometh/
jeanmark sporočil: 2.903
[#2607840] 15.07.16 08:04 · odgovor na: crt (#2607820)
Odgovori   +    0
As it happens, we’ve taken a (somewhat niche) interest for some time in absurd sovereign-debt situations in which zero-coupon perpetuals might actually happen... ftalphaville.ft.com/...gb-cometh/
"What a time to be alive."

Meni to izgleda kot lovljenje krokodila. Saj veš tisto, ko dobiš nagrado, če v naslednji minuti ne pomisliš na krokodila. Pa že 10 let ni bilo nikjer nobenega krokodila, pa točno tisto minuto potem pride naokoli v tvoje misli.

In to imamo sedaj v tej borbi z deflacijo (pa i šire). Na vsak način se trudijo ne mislit na krokodila. In potem mislijo na hypota, pride krokodil in ga pohrusta. Mislijo na slona, pa imajo pogaženega krokodila. Izsušijo reko, pride nagačen krokodil. Grejo na morje, evo ti napihljivega krokodila na plaži. In ja, 13 let so japoncem predlagali, da naj pa crknjeno mačko ob polnoči, pri polni luni zakopljejo pod znamenjem. Ideja ni zamrla. Samo še pravi čas ni. Pa bo. Morda pa pomaga.
crt sporočil: 27.182
[#2608298] 18.07.16 08:14 · odgovor na: jeanmark (#2607840)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 18.07.2016 10:14
[jeanmark]
> As it happens, we’ve taken a (somewhat niche) interest for some time in absurd sovereign-debt situations in which zero-coupon perpetuals might actually happen... ftalphaville.ft.com/...gb-cometh/

"What a time to be alive."

Meni to izgleda kot lovljenje krokodila. Saj veš tisto, ko dobiš nagrado, če v naslednji minuti ne pomisliš na krokodila. Pa že 10 let ni bilo nikjer nobenega krokodila, pa točno tisto minuto potem pride naokoli v tvoje misli.
In to imamo sedaj v tej borbi z deflacijo (pa i šire). Na vsak način se trudijo ne mislit na krokodila. In potem mislijo na hypota, pride krokodil in ga pohrusta. Mislijo na slona, pa imajo pogaženega krokodila. Izsušijo reko, pride nagačen krokodil. Grejo na morje, evo ti napihljivega krokodila na plaži. In ja, 13 let so japoncem predlagali, da naj pa crknjeno mačko ob polnoči, pri polni luni zakopljejo pod znamenjem. Ideja ni zamrla. Samo še pravi čas ni. Pa bo. Morda pa pomaga.
kot zanimivost

The starting point of any discussion on the institutional constraints of monetary financing should be that in contrast to negative rates, it has been widely used in the past.

Monetary financing has been used in the developed world. During the two world wars governments harnessed their central banks in funding their military expenses.

Finance minister Takahashi Korekiyo is often referred to as “Japan’s Keynes” for his monetary and fiscal innovations during the 1930s. While he is best known for leaving the gold standard and devaluing the yen, his monetary financing policy also helped Japan escape the Great Depression with minimal economic damage compared to Western peers.

(je pa res, da ko je zelel proces ustaviti in zmanjsati financiranje vojske, je za nagrado dobil uspesen atentat)

monetary financing, in addition to mitigating the worst effects of the Great Depression during the late-30s, did not have adverse inflationary effects during the post-war era. He argues that monetary financing was a standard part of the central bank toolkit until the 1970s monetarists revolution and that “the 1935-70 period saw the Canadian economy recover quickly from the Great Depression, weather the Second World War, make a rapid transition from war to peace, and then enjoy a 25-year period of relatively stable and high growth with rapid industrialization.”

www.businessinsider....ney-2016-4

glej tudi: www.levyinstitute.or...my-1935-75
crt sporočil: 27.182
[#2608463] 19.07.16 07:54 · odgovor na: crt (#2608298)
Odgovori   +    1
dajmo se malo...

Macquarie analysts have likened the bizarre and inherently contradictory moves in markets to a "twilight zone" which is leading investors to a world where free-market economic thinking will be overtaken by the "nationalisation of credit" and state-sponsored growth.

Monetary policy is beating a path to a world where conventional market signals such as credit spreads and the price of risk will "finally perish" and be unseated by one where states are the drivers of credit, and spending and capital formation is the domain of central banks.

"It would take the form of state-sponsored stimulation of consumption, investment, [research and development] and rescuing what essentially is a bankrupt financial superstructure (ie banks, insurance, life and pensions)," the Macquarie report, authored by Hong Kong-based analyst Viktor Shvets, said. "Whilst similar to FDR's New Deal, it would be a far more distorted world than either the 1930s or the 1960s-70s, with brand new investment signals."

The unusual commentary from Macquarie says this "state driven paradise" will be brought on by ongoing high levels of volatility and "discontinuities" similar to what markets are grappling with today.

"We don't believe these conditions are yet satisfied, but the chances are high that they would be over the next 12-18 months. In the meantime, we still expect half-hearted 'stop and go projects'. Japan is likely to be the first to 'jump' and wholeheartedly embrace this merger of fiscal, income support and monetary policies but others would eventually follow. It is just a matter of time."

Read more: www.afr.com/markets/...713-gq4ilb

kot ze veckrat omenjeno, the second coming of marx & keynes

macquarie ni neka obskurna zadeva, temvec recimo temu avstralski goldman sachs.
crt sporočil: 27.182
[#2608962] 21.07.16 09:03 · odgovor na: crt (#2608463)
Odgovori   +    0
[crt]
Read more: www.afr.com/markets/...713-gq4ilb

kot ze veckrat omenjeno, the second coming of marx & keynes

macquarie ni neka obskurna zadeva, temvec recimo temu avstralski goldman sachs.
pa spet macquarie, malo napoleona, malo marxa, malo nalozbenih nasvetov za danasnje tedanjim podobne razmere.

"millionaires factory" je folklorno ime za macquarie, ker je pac taka zverina, da so njeni traderji in sefi tipicno dobro skoz prisli.

lumpenproletariat and deglobalisation

www.macrobusiness.co...s-factory/

Strani: 1 2