Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: članek Pet razlogov, zakaj letos ne kupite stanovanja

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (27)

Strani: 1 2 3 4 5 6 7

anon-54454 sporočil: 4.098
[#446392] 04.03.09 19:27 · odgovor na: anon-182910 (#446385)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-54454 04.03.2009 19:28

Dthor je napisal(a):

 Pa ti iskreno misliš da so mediji in kak nedolžen forumček krivi za padec cen nepremičnin ? 

 
 
 Ja (sicer ne govorim o padcu cen pac pa o psihozi, ki so jo povzrocili), mislim da nosijo velik del zaslug (mediji, foruma nisem omenjal). Ceprav je to sicer po eni strani zalostno, Finance v Sloveniji se vedno veljajo za resen financni casopis, ki ga marsikdo prebira. Podatke iz Financ povzemajo tudi druge hise in ko je enkrat povprecen folk iz vseh strani bombardiran s tem, da je vse padlo, se pac ustrasi.
Ce ne mediji, kdo po tvoje ustvarja neko javno mnenje?

(Finence sicer niso pri tem nobena izjema, le povprecen bralec bi od financnega casopisa pricakoval bolj objektivno pisanje)
dani14 sporočil: 6.657
[#446394] 04.03.09 19:29 · odgovor na: anon-54454 (#446362)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Dejansko, ker gre za letno porocilo geodetskega zavoda. Je pa res, da gre le za nekaj deset (30?) sklenjenih poslov in samo kaze na absurdnost taksnih statistik v trenutku, ko na trgu ni nobenega prometa.
 
17 transakcij. Kako pa komentiraš zniževanje cen na Nepremičnine.net?
dani14 sporočil: 6.657
[#446398] 04.03.09 19:34 · odgovor na: anon-54454 (#446392)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Ja (sicer ne govorim o padcu cen pac pa o psihozi, ki so jo povzrocili), mislim da nosijo velik del zaslug (mediji, foruma nisem omenjal). Ceprav je to sicer po eni strani zalostno, Finance v Sloveniji se vedno veljajo za resen financni casopis, ki ga marsikdo prebira. Podatke iz Financ povzemajo tudi druge hise in ko je enkrat povprecen folk iz vseh strani bombardiran s tem, da je vse padlo, se pac ustrasi.
Ce ne mediji, kdo po tvoje ustvarja neko javno mnenje?

(Finence sicer niso pri tem nobena izjema, le povprecen bralec bi od financnega casopisa pricakoval bolj objektivno pisanje)
 
Torej so mediji krivi tudi za pok borznega mehurčka? Sicer so pa mediji res čudni. Nekaj pišejo o več kot 10 tisoč letos na novo brezposelnih, da se pričakuje še 25 tisoč dodatnih ipd. Zakonsko bi morali uvesti prepoved slabih novic in avtomatsko zakreditiranje ob dopolnjenih 30 letih za kup ciglov in avtomobilski pleh. Ker to je normalno.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446399] 04.03.09 19:35 · odgovor na: anon-53475 (#446387)
Odgovori   +    0

Crni je napisal(a):

 Lej, ne mi pripisovat namenov in stalisc, ki jih nimam. Mogoce bi polemiziral z direktnimi vprasanji in stvarmi, ki pa sem jih navedel?

Meni se zdi, da si tudi ti zelo zavajajoc. Vzemas podatke, ki ti pasejo v tvoj pogled, kar se je lepo izkazalo, ko smo debatirali o cenah nepremicnin v ZDA, ko si ven vlekel neke cudne statistike iz specificnega naselja v Kaliforniji, ki so bile za povrh dve leti stare.

Glede na majhen promet so mogoce prav anekdoticni podatki celo uporabni. Tukaj na forumu sta ti jih pripopala vsaj dva, ki dejansko zivita v SLO in spremljata trg.
 Stvari, ki si jih navedel, nimajo nobene veze s trditvama v mojem prvem postu (ce ze hocemo polemizirat o oknkretnih vprasanjih in ne samo zaceti neke svete vojne).


1. Avtorica prispevka nima nobenega oprejemljivega dokaza za TRDITEV, da so se cene nepremicnin spustila pod nivoje izpred dveh let.

2. Psihoza, ki so jo v zadnje pol leta okoli krize ustvarili mediji, se tem medijem ze pozna v obliki zmanjsanih prihodkov.

Na kiro trditev se nanasa tvoja replika in zakaj?
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446408] 04.03.09 19:44 · odgovor na: dani14 (#446398)
Odgovori   +    0

dani14 je napisal(a):

 
Torej so mediji krivi tudi za pok borznega mehurčka? Sicer so pa mediji res čudni. Nekaj pišejo o več kot 10 tisoč letos na novo brezposelnih, da se pričakuje še 25 tisoč dodatnih ipd. Zakonsko bi morali uvesti prepoved slabih novic in avtomatsko zakreditiranje ob dopolnjenih 30 letih za kup ciglov in avtomobilski pleh. Ker to je normalno.
 Vleces analogije, ki jih ni. Pred pokom borznega mehurcka mediji niso vsak dan porocali, kako so vrednosti delnic padle pod nivoje izpred dveh let, ker so to ljudje lahko vsak dan sproti videli. Do podatkov o povprecnih cenah nepremicnin pa povprecen Janez nima dostopa in edini vir, na katerega se lahko zanese, so ravno mediji. 

Jaz se vedno mislim, da se v Sloveniji fundamentalno ni nic toliko spremenilo, da bi upravicevalo tako psihozo (in zdaj prihajas v situacijo, ko se bos lahko spraseval o kokosi in jajcu). Ampak to je pac moje mnenje in cisto OK je, da ti mislis drugace.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446414] 04.03.09 19:53 · odgovor na: dani14 (#446394)
Odgovori   +    0

dani14 je napisal(a):

 
17 transakcij. Kako pa komentiraš zniževanje cen na Nepremičnine.net?
Ne komentiram, ker me oglasevane cene niso nikoli zanimale in na trg nimajo nobenega vpliva. 

Jaz sem vcasih tudi imel nepremicnino, ki je sicer nisem imel namena prodat. Ampak ej, "svi smo kurve, zavisi samo sa koliko nula se to pise" in sem nepremicninarju, ki mi je takrat tezil da ima precej interesa za mojo nepremicnino (bil je "sellers market"), ruknil cifro, ki me jo je bilo ze malo sram. OK, nepremicnina se za tisti denar ni nikoli prodala, le jaz sem imel mir pred nepremicninarjem, moja cena pa je ostala med njegovo ponudbo. Danes je "buyers market" in nepremicninarji ne tezijo vec prodajalcem, pac iscejo kupce.
dani14 sporočil: 6.657
[#446426] 04.03.09 20:10 · odgovor na: anon-54454 (#446408)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Vleces analogije, ki jih ni. Pred pokom borznega mehurcka mediji niso vsak dan porocali, kako so vrednosti delnic padle pod nivoje izpred dveh let, ker so to ljudje lahko vsak dan sproti videli. Do podatkov o povprecnih cenah nepremicnin pa povprecen Janez nima dostopa in edini vir, na katerega se lahko zanese, so ravno mediji. 

Jaz se vedno mislim, da se v Sloveniji fundamentalno ni nic toliko spremenilo, da bi upravicevalo tako psihozo (in zdaj prihajas v situacijo, ko se bos lahko spraseval o kokosi in jajcu). Ampak to je pac moje mnenje in cisto OK je, da ti mislis drugace.
 Torej je za krizo kriv Janez Slehernik, ker nima dostopa do podatkov o cenah in ne ve, da so nepremičnine že ugodne za nakup?
anon-162131 sporočil: 2.080
[#446428] 04.03.09 20:11 · odgovor na: anon-54454 (#446408)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-162131 04.03.2009 20:14

tmatej je napisal(a):

 Vleces analogije, ki jih ni. Pred pokom borznega mehurcka mediji niso vsak dan porocali, kako so vrednosti delnic padle pod nivoje izpred dveh let, ker so to ljudje lahko vsak dan sproti videli. Do podatkov o povprecnih cenah nepremicnin pa povprecen Janez nima dostopa in edini vir, na katerega se lahko zanese, so ravno mediji. 

Jaz se vedno mislim, da se v Sloveniji fundamentalno ni nic toliko spremenilo, da bi upravicevalo tako psihozo (in zdaj prihajas v situacijo, ko se bos lahko spraseval o kokosi in jajcu). Ampak to je pac moje mnenje in cisto OK je, da ti mislis drugace.
Tudi če bi mediji hujskali proti visokim cenam nepremičin, se bi s takim početjem strinjal. Nekdo pač mora ovčke zavarovat oz svarit pred njimi samimi. Popolnoma inteligentnim in razgledanim ljudem se dandanes zdi normalno zakreditirat se za 30let za 50kvadratov železobetona... Se ti to zdi normalno? Pol lajfa za kos betona?? Kolk plošč sem že zalil v prostem času, nikoli jih nisem gledal kot produkt celoživljenskega dela... Ne samo, da ti ljudje niso pri zdravi pameti, ti ljudje potrebujejo nujno klinično pomoč, ker drugače bomo priča visoki stopnji depresivnosti in samomorov.

Tvoje nakladanje me spominja na junake v tej zabavni zgodbi o Islandiji: Wall Street on the T...tyfair.com

Drugače pa so mi danes povedali kolegi iz ZDA, da se vsak dan iz New Yorka izseli neto 10.000 ljudi...
anon-53475 sporočil: 1.009
[#446433] 04.03.09 20:15 · odgovor na: anon-54454 (#446399)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Stvari, ki si jih navedel, nimajo nobene veze s trditvama v mojem prvem postu (ce ze hocemo polemizirat o oknkretnih vprasanjih in ne samo zaceti neke svete vojne).


1. Avtorica prispevka nima nobenega oprejemljivega dokaza za TRDITEV, da so se cene nepremicnin spustila pod nivoje izpred dveh let.

2. Psihoza, ki so jo v zadnje pol leta okoli krize ustvarili mediji, se tem medijem ze pozna v obliki zmanjsanih prihodkov.

Na kiro trditev se nanasa tvoja replika in zakaj?
 Avtorica prispevka ima podatke z nepremicnine.net, kot so ti pokazali ze ostali.

Vidim, da se na mojo kritiko uradnih statisticnih podatkov in zato povecano relevantnostjo anektodicnih podatkov, ne bos odzval.

Od psihoze govoris samo ti, po mojem je niso ustvarili mediji. Kvecjemu je bila psihoza prej, ko je valjda Balkan rasel 50% na leto, LJSE 30% / leto, nepremicnine pa 20%, ker so seveda "najbolj varne".
anon-53475 sporočil: 1.009
[#446438] 04.03.09 20:20 · odgovor na: anon-162131 (#446428)
Odgovori   +    0

zima1188 je napisal(a):


Tvoje nakladanje me spominja na junake v tej zabavni zgodbi o Islandiji: Wall Street on the T...tyfair.com


 Dejansko je ta zgodba 3x za prebrat. Zelo me tole izvajanje Islandcev in njihova ribiska logika spominja na slovensko kmecko logiko o zemlji in unikatnosti plemena pod Alpami.
anon-162131 sporočil: 2.080
[#446444] 04.03.09 20:26 · odgovor na: anon-162131 (#446428)
Odgovori   +    5
Zanimivo bi bilo videti raziskavo o odnosu do stanovanja prebivalca Ljubljane in prebivalca iz podeželja.

Prvi v življenju najverjetneje še ni držal lopate v roki in se mu gradnja železobetonskih blokov zdi high-tech industrija, vredna vsakega spoštovanja in kateri je potrebno na oltar znesti vseživljenske prihranke, podobno kot stare mame nosijo v cerkev. Ker teh prihrankov dotični nima se raje obveže, da bo vso delovno dobo iz hvaležnosti tej industriji, da mu je omogočila streho nad glavo, nakazoval 60% svoje plače, sebi in otrokom redno odtegoval od ust in keš pošiljal Kramarju&Zidarju.

Nasprotno prebivalec iz podeželja, ki je marsikateri viknd preživel ob mešalcu, 50m2 betona gleda kot produkt sobotnega dopoldneva, za katerega rabiš 10 ljudi, kup desk, nekaj bosank, zarjavelega železa in mrež, dva mešalca, 2 karjoli, 2 kupa peska, sod vode in prikolico cementa. Pa seveda lepo vreme in 10l špricerja ali piva. Vsekakor naš podeželec ne gleda na teh 50 kvadratov kot na produkt vseživljenskega dela ampak kot nekaj, kar lahko naredi vsak, ki ima le 5 minut cajta... Si predstvljate, kakšen katatonični šok bo doživel naš Ljubljančan če enkrat samkrat prisostvuje obredu zidanja bajte oz polaganja plošče?? Pomoje ga bo kap, ko ugotovi, kam je vrgel svoje življenje...

Američan je vsaj toliko pameten, da si bajto poceni zgradi iz trsk in jo zamenja ko mu dojadi...
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446447] 04.03.09 20:30 · odgovor na: anon-53475 (#446433)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-54454 04.03.2009 20:40

Crni je napisal(a):

 Avtorica prispevka ima podatke z nepremicnine.net, kot so ti pokazali ze ostali.

Vidim, da se na mojo kritiko uradnih statisticnih podatkov in zato povecano relevantnostjo anektodicnih podatkov, ne bos odzval.

Od psihoze govoris samo ti, po mojem je niso ustvarili mediji. Kvecjemu je bila psihoza prej, ko je valjda Balkan rasel 50% na leto, LJSE 30% / leto, nepremicnine pa 20%, ker so seveda "najbolj varne".
Na nepremicninah.net NI podatka o tem, da bi se cene stanovanj spustile na nivoje o katerih govori avtorica. Iz tam lahko razberes le podatke o OGLASEVANIH cenah, ki z realnostjo na trgu nimajo nobene veze in iz tega ne more izpeljati svojega zakljucka.

Na tvojo kritiko sem se, upam, odzval s primerjavo cen zazidljivih zemljisc na obali, ki kazejo na absurdnost takih zajemov. Realna prodajna cena pa ne more biti nizja od statisticne (povej kako) in je kvecjemu obratno. Ker prodajalci niso pripravljeni prodajat po teh cenah (trg stoji), se statistika dela predvsem na tistih nekaj redkih izjemah, ki so bile iz kakrsnegakoli razloga bili prisiljene v prodajo in tako kot rezultat dobis statistiko izjem na osnovi nereferencnega vzorca (nizko stevilo opravljenih poslov), pa tudi iz teh se zdalec NI razbrati padca, ki ga omenja avtorica.

se o psihozi:
Glede na podatke o rekordni prodaji na drobno v decembru in rekordni prodaji sportne opreme v januarju bi jaz tezko govoril o dejanski krizi med prebivalstvom. A kar berem v slovenskih medijih in po nekaterih izjavah forumskih udelezencev bi si clovek predstavljal, da so v Sloveniji na jedilniku samo se kamni. Svoje mnenje o krizi v Sloveniji sem si pac ustvaril na podlagi konkretnih stevilk in ne na podlagi prispevkov novinarjev Financ.
anon-53475 sporočil: 1.009
[#446450] 04.03.09 20:40 · odgovor na: anon-54454 (#446447)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

Na nepremivninah.net NI podatka o tem, da bi se cene stanovanj spustile na nivoje o katerih govori avtorica. Iz tam lahko razberes le podatke o OGLASEVANIH cenah, ki z realnostjo na trgu nimajo nobene veze in iz tega ne more izpeljati svojega zakljucka.

Na tvojo kritiko sem se, upam, odzval s primerjavo cen zazidljivih zemljisc na obali. Realna prodajna cena pa ne more biti nizja od statisticne (povej kako) in je kvecjemu obratno. Ker prodajalci niso pripravljeni prodajat po teh cenah (trg stoji), se statistika dela predvsem na tistih nekaj redkih izjemah, ki so bile iz kakrsnegakoli razloga bili prisiljeni v prodajo in tako kot rezultat dobis statistiko izjem na osnovi nereferencnega vzorca (nizko stevilo opravljenih poslov), pa tudi iz teh se zdalec NI razbrati padca, ki ga omenja avtorica.
Ce celo oglasevane cene padejo, pomeni, da so cene ze padle, saj ce clovek pride z denarjem, se posel lepo sklene. Ce oglasevane cene rastejo, pa to ne pomeni, da dejansko cene tudi rastejo. Bid/ask pac. Dzisus. Od kje vleces to tvojo cudno logiko? Do zdaj si se mi zdel inteligenten clovek, ceprav z drugacnim mnenjem.

Nikakor, saj tvoj primer ravno kaze neuporabnost uradnih statisticnih podatkov ob majhnem vzorcu. Torej nam nekaj kazejo recimo anekdoticni podatki in zgodovina oglasov za nepremicnine, ki se prodajajo ze dalj casa. Tem so cene lepo padle.

 Ce so ljudje iz kakrnegakoli razloga prisiljeni v prodajo, to seveda oblikuje ceno na trgu. Kaj zdaj, ti bi te prodajalce kar izvzel iz svoje "statistike"?
anon-53475 sporočil: 1.009
[#446452] 04.03.09 20:42 · odgovor na: anon-54454 (#446447)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

se o psihozi:
Glede na podatke o rekordni prodaji na drobno v decembru in rekordni prodaji sportne opreme v januarju bi jaz tezko govoril o dejanski krizi med prebivalstvom. A kar berem v slovenskih medijih in po nekaterih izjavah forumskih udelezencev bi si clovek predstavljal, da so v Sloveniji na jedilniku samo se kamni. Svoje mnenje o krizi v Sloveniji sem si pac ustvaril na podlagi konkretnih stevilk in ne na podlagi prispevkov novinarjev Financ.
 Jaz pa mislim, da so ti ljudje, ki so zapravljali v zadnjem casu, naredili veliko napako. To pomeni, da so novinarji Financ se premalo bili plat zvona, ker prihaja res velik in nenasiten Jeti.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446461] 04.03.09 20:55 · odgovor na: anon-53475 (#446450)
Odgovori   +    0

Crni je napisal(a):

Ce celo oglasevane cene padejo, pomeni, da so cene ze padle, saj ce clovek pride z denarjem, se posel lepo sklene. Ce oglasevane cene rastejo, pa to ne pomeni, da dejansko cene tudi rastejo. Bid/ask pac. Dzisus. Od kje vleces to tvojo cudno logiko? Do zdaj si se mi zdel inteligenten clovek, ceprav z drugacnim mnenjem.

Nikakor, saj tvoj primer ravno kaze neuporabnost uradnih statisticnih podatkov ob majhnem vzorcu. Torej nam nekaj kazejo recimo anekdoticni podatki in zgodovina oglasov za nepremicnine, ki se prodajajo ze dalj casa. Tem so cene lepo padle.

 Ce so ljudje iz kakrnegakoli razloga prisiljeni v prodajo, to seveda oblikuje ceno na trgu. Kaj zdaj, ti bi te prodajalce kar izvzel iz svoje "statistike"?
 Ce si spregledal, sem tukaj opisal primer, zakaj je lahko prihajalo do ogromnega nesorazmerja med oglasevano in dejansko ceno:


tmatej je napisal(a):

Jaz sem vcasih tudi imel nepremicnino, ki je sicer nisem imel namena prodat. Ampak ej, "svi smo kurve, zavisi samo sa koliko nula se to pise" in sem nepremicninarju, ki mi je takrat tezil da ima precej interesa za mojo nepremicnino (bil je "sellers market"), ruknil cifro, ki me jo je bilo ze malo sram. OK, nepremicnina se za tisti denar ni nikoli prodala, le jaz sem imel mir pred nepremicninarjem, moja cena pa je ostala med njegovo ponudbo. Danes je "buyers market" in nepremicninarji ne tezijo vec prodajalcem, pac iscejo kupce.
 Meni taka logika pije vodo in mi odgovori na vprasanje, zakaj so padle oglasevane cene, neglede na to, za koliko me bos imel ti za neumnega.


Kar se pa statisticnih podatkov tice, se pa verjetno ne razumeva. Tudi jaz sem tisti ki trdim, da so podatki kot taki neuporabni.
Trdim pa tudi, da trenutne realne cene (cene, po kateri se dejansko prodajajo) za stanovanja ne morejo biti NIZJE od tistih, ki jih prikazuje statistika sklenjenih poslov, ker bi za povprecje rabil neko stevilo nepremicnin, ki bi bile prodane po nenormalno visji ceni od trzne (primer obale in zazidljivih zemljisc). Cista matematika.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446467] 04.03.09 21:04 · odgovor na: anon-53475 (#446452)
Odgovori   +    0

Crni je napisal(a):

 Jaz pa mislim, da so ti ljudje, ki so zapravljali v zadnjem casu, naredili veliko napako. To pomeni, da so novinarji Financ se premalo bili plat zvona, ker prihaja res velik in nenasiten Jeti.
 Ah dej no, kaksen Jeti? V drzavi, kjer imas 2/3 zaposlenih v drzavnih (ali z njo povezanih) sluzbah se realno ne more na kratki rok zgoditi nic pretirano hudega. Drzava se bo pac zadolzila za ti dve milijardi in prelozila breme na naslednje rodove (kar izracunaj si.. ce bo pa potrebno, si bo pa sposodila se). Saj enkrat bo jeti prisel in bo treba poravnat racun, se bo pa ob slovenski mentaliteti do takrat Jeti se dobro nahodil.

Skozi izgleda, kot da si jaz nekaj (ne)zelim. Jaz samo opazujem kaksno je realno stanje in kaj lahko realno iz tega nastane glede na okoliscine, ki so mi poznane.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446475] 04.03.09 21:15 · odgovor na: (#446471)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-54454 04.03.2009 21:16

gsavli je napisal(a):

 
Daj no, ne kvasi. Jaz sem v javnem sektorju, po vrhu v sektorju, kjer v ZDA beležijo celo porast zaposlovanja in če ti rečem, da občutim nelagodje, sem malo rekel.
 Kolikor vem si zdravnik in dvomim, da se bos kot tak tako hitro znasel na pragu prezivetja. Ampak OK, to je zdaj stvar razlicnih mnenj in presoje brez, kvasenja in podobnih zadev.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#446476] 04.03.09 21:17 · odgovor na: anon-54454 (#446467)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

  V drzavi, kjer imas 2/3 zaposlenih v drzavnih (ali z njo povezanih) sluzbah se realno ne more na kratki rok zgoditi nic pretirano hudega.
Po tej logiki bi bil recept za uspeh to, da se celotna delovna sila zaposli v državni upravi. Sredstva za njih pa bo priskrbel kdo? Dedek mraz?
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446479] 04.03.09 21:24 · odgovor na: anon-20668 (#446476)
Odgovori   +    0

matjazfinance je napisal(a):

Po tej logiki bi bil recept za uspeh to, da se celotna delovna sila zaposli v državni upravi. Sredstva za njih pa bo priskrbel kdo? Dedek mraz?
 Zakaj zopet name? A sem si jaz tako zelel/izmislil? To sto dejstva in ta dejstva niso znana samo meni. 


Smo pa ta recept ze probali pred kakimi 60 leti. Nekaj casa je se slo, pol pa je namesto dedka mraza prisel Crnijev Jeti.

Nehajte bit osebni in se raje malo bolj skoncentrijajte na vsebino, ker ce ne ta debata nima prevec smisla.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#446481] 04.03.09 21:28 · odgovor na: anon-54454 (#446479)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Zakaj zopet name? A sem si jaz tako zelel/izmislil? To sto dejstva in ta dejstva niso znana samo meni. 


Smo pa ta recept ze probali pred kakimi 60 leti. Nekaj casa je se slo, pol pa je namesto dedka mraza prisel Crnijev Jeti.

Nehajte bit osebni in se raje malo bolj skoncentrijajte na vsebino, ker ce ne ta debata nima prevec smisla.
 Nate zato, ker si pač ti tisti, ki je to zapisal in to na tak način, kot si pač zapisal. A si šele včeraj odkril koncept spletnih forumov in citiranja?

Če ti je pa nerodno, da kdo citira tvoje umotvore, pač nehaj take klamfat. Jaz samo kliknem gumb tam nad objavo in dodam svoj komentar na tisto, kar že piše...
anon-6533 sporočil: 5.777
[#446483] 04.03.09 21:31 · odgovor na: anon-20668 (#446476)
Odgovori   +    0

matjazfinance je napisal(a):

Po tej logiki bi bil recept za uspeh to, da se celotna delovna sila zaposli v državni upravi. Sredstva za njih pa bo priskrbel kdo? Dedek mraz?
 
Za slovence je država noetova barka.
anon-182910 sporočil: 1.666
[#446484] 04.03.09 21:31 · odgovor na: anon-54454 (#446392)
Odgovori   +    0
... imam malo časa, zato :
1.  Vzroki za stanje na nepremičninskem trgu in recesijo na splošno so po mojem mneju precej bolj kompleksni kot pisanje enega lokalnega časopisa. Glede na to da je slovenija del globalnega trga veljajo pri nas enake zakonitosti kot drugje in podlegamo istim boleznim in težavam. Slovenija je mala in precej vpeta v globalne tokove,  in kot taka je bilo precej jasno bo pobrala tudi svoj del recesije in vsega kar pač spada zraven (zastoj trga, in posledično padec cen). Da za to kriviš finance in "medijsko gonjo"  te moram kar občudovat.   

2. Vsak novinarček v sloveniji (in finance pri tem niso izjema), ki hoče pisati o stanju trga nepremičnin gre do par predstavnikov nepremičninskih agencij ali investitorjev (tipično je to Toš, pa Madon in še kak tak model se najde vmes), in vsi ti podajajo izjave da je trg stabilen v mirovanju, da padca ne bo in da je nepremičnina najvarnejša naložba, v pol leta največ pa v leti dni bo pa trg znova zaživel. Pravijo da večjih padcev ne bo. Tako da je po mojem mnenju poročanje o stanju na trgu zelo pristransko in večina člankov je totalno amaterskih. (Novinar sicer res gre do več virov, ampak imajo vsi isti interes, tako da o kaki kvaliteti  in različnih mnenjih res ni govora.) 
AMpak mediji trobijo tudi drugačno sliko kot jo ti prikazuješ. Ali še slabše ... skupina ljudi z jasnimi interesi preko medijev kar naprej trobi svojo sliko. 
Preberi recimo zadnje delo in dom.  
  

3. Finance v sloveniji veljajo za to kar so. Rumeni tisk. To in nič več. Če si jih kak amater jemlje kot resno avtoriteto na področju financ in ekonomije je to njegova stvar.

4. Vzrok da ljudje ne kupujejo nepremičnin je pomanjkanje denarja !!!! in dejstvo da so jih do sedaj nategovali preko vsake meje dobrega razuma. Pa verjetno so bolj prestrašeni, ker je firma v kateri delajo izgubila 60% naročil kot pa ker nek novinar financ napiše nek kao članek. Preglej si malo raziskave branosti in obiskanosti spletnih strani. Dosegi so precej  manjši kot si predstavljaš. 

Skratka ... poln si sranja.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446486] 04.03.09 21:35 · odgovor na: anon-20668 (#446481)
Odgovori   +    0

matjazfinance je napisal(a):

 Nate zato, ker si pač ti tisti, ki je to zapisal in to na tak način, kot si pač zapisal. A si šele včeraj odkril koncept spletnih forumov in citiranja?

Če ti je pa nerodno, da kdo citira tvoje umotvore, pač nehaj take klamfat. Jaz samo kliknem gumb tam nad objavo in dodam svoj komentar na tisto, kar že piše...
 Si pa res cuden. Kaj je pa bilo v mojem citatu takega, kar ne drzi? Jaz sem samo navedel neko dejstvo, ki je znano in do katerega se sploh nisem opredelil, ti si me pa zaradi tega takoj pobarval v progastega? Sploh ne razumem na kaj ciljas.

Way to go...
anon-151541 sporočil: 2.144
[#446509] 04.03.09 22:14 · odgovor na: anon-162131 (#446444)
Odgovori   +    0

zima1188 je napisal(a):
Zanimivo bi bilo videti raziskavo o odnosu do stanovanja prebivalca Ljubljane in prebivalca iz podeželja.

Prvi v življenju najverjetneje še ni držal lopate v roki in se mu gradnja železobetonskih blokov zdi high-tech industrija, vredna vsakega spoštovanja in kateri je potrebno na oltar znesti vseživljenske prihranke, podobno kot stare mame nosijo v cerkev. Ker teh prihrankov dotični nima se raje obveže, da bo vso delovno dobo iz hvaležnosti tej industriji, da mu je omogočila streho nad glavo, nakazoval 60% svoje plače, sebi in otrokom redno odtegoval od ust in keš pošiljal Kramarju&Zidarju.

Nasprotno prebivalec iz podeželja, ki je marsikateri viknd preživel ob mešalcu, 50m2 betona gleda kot produkt sobotnega dopoldneva, za katerega rabiš 10 ljudi, kup desk, nekaj bosank, zarjavelega železa in mrež, dva mešalca, 2 karjoli, 2 kupa peska, sod vode in prikolico cementa. Pa seveda lepo vreme in 10l špricerja ali piva. Vsekakor naš podeželec ne gleda na teh 50 kvadratov kot na produkt vseživljenskega dela ampak kot nekaj, kar lahko naredi vsak, ki ima le 5 minut cajta... Si predstvljate, kakšen katatonični šok bo doživel naš Ljubljančan če enkrat samkrat prisostvuje obredu zidanja bajte oz polaganja plošče?? Pomoje ga bo kap, ko ugotovi, kam je vrgel svoje življenje...

Američan je vsaj toliko pameten, da si bajto poceni zgradi iz trsk in jo zamenja ko mu dojadi...
 
Čista desetka! Boljš kot si napisal se skorajda ne da povedat.
bc123a sporočil: 48.253
[#446512] 04.03.09 22:17 · odgovor na: anon-189334 (#446283)
Odgovori   +    0

Smarass je napisal(a):
Spet sami pametnjakoviči. Mislim, da samo apredalic in kr1s (mogoče sm koga pozabil) razmišljata/jo v pravi smeri.
Naj uganem, imas nepremicnino, in te je groza, ker ji pada vrednost, ali pa ker je ne mores prodati.
anon-151541 sporočil: 2.144
[#446517] 04.03.09 22:26 · odgovor na: anon-189334 (#446283)
Odgovori   +    0

Smarass je napisal(a):
Spet sami pametnjakoviči. Mislim, da samo apredalic in kr1s (mogoče sm koga pozabil) razmišljata/jo v pravi smeri. Ostali ste žal le ovce, ki nasedate populističnim člankom (ne) objektivnih novinarjev in samooklicanih strokovnjakov. Če so pa že takšni strokovnjaki, zakaj pa ne povedo kdaj naj potem kupimo! Ok bomo čakali, do kdaj pa? Investitorji neuradno in tiho spoustijo ceno max. kar lahko. Za tiste, ki čakajo bo ostal samo še "drek", ki ga nihče noče. Skratka pod lastno proizvodno ceno ne bo šel nihče. Ne investitor in ne banka, če mu projekt zapleni zaradi neplačevanja. Torej, koga upoštevamo? Do kdaj naj čakamo? Katera je tista cena, ki je "prava"? Naj mi nekdo odgovori, če zna . Ampak prosim brez tipičnega slovenskega pametovanja, prosim! Kar se pa tiče službe, sem pa mnenja, da če ravno nisi iz predela Slovenije, ki je popolnoma v K, se ni za bati, da ne boste našli druge službe. Sej nismo Albanija, kjer je 40% brezposelnost. Pa še to je takšna, ker nočejo delati. Brez zamere nič osebnega, le statistiko navajam. Lp, S
 Pa nam ti razloži naslednje: banka posodi investitorju 10 mio €. Investitor zgradi npr. 200 stanovanj. Sedaj nobenega ne more prodat. Obresti tečejo,....banka zahteva denar nazaj, saj si ga je tudi sama sposodila. Čas teče, zamudne obresti so še dodaten strošek,...čas teče...
...na koncu banka projekt zapleni in ga skuša prodati po ceni, za katero sklepa, da bo povpraševanje. Navadno to pomeni zelo pod ceno. Banka izkaže nekaj mio € izgube. Ali potem banka izgubljeno razliko iztoži od investitorja, to je potem odločitev banke.
anon-53475 sporočil: 1.009
[#446519] 04.03.09 22:32 · odgovor na: anon-54454 (#446467)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Ah dej no, kaksen Jeti? V drzavi, kjer imas 2/3 zaposlenih v drzavnih (ali z njo povezanih) sluzbah se realno ne more na kratki rok zgoditi nic pretirano hudega. Drzava se bo pac zadolzila za ti dve milijardi in prelozila breme na naslednje rodove (kar izracunaj si.. ce bo pa potrebno, si bo pa sposodila se). Saj enkrat bo jeti prisel in bo treba poravnat racun, se bo pa ob slovenski mentaliteti do takrat Jeti se dobro nahodil.

Skozi izgleda, kot da si jaz nekaj (ne)zelim. Jaz samo opazujem kaksno je realno stanje in kaj lahko realno iz tega nastane glede na okoliscine, ki so mi poznane.
 
Evo, to je pa lahko debata! :)

Najprej, Jeti(tm) ni moj, ampak si ga je izmislil Bob, hehe.

Ne vem no, zame pac to da je 150K ljudi v drzavnih sluzbah v tej krizi ravno ni pozitivna stran.

Drugo - kje se bo pa Slovenija zadolzila? Svoje lastne kovnice denarja nima vec, po svetu vihra kreditna kriza in denarja ni ravno veliko na razpolago, zadnja ponudba 10^9 EUR drzavnih obveznic pa je bila v dobrsnem delezu pokupljena s strani Slovenskih bank, katerim naj bi bil nabrani denar namenjen za pomoc (v precudnem primeru incestuoznega prelaganja iz riti v usta, ki ga v resnici se vedno ne razumem 100%)? Zelo me zanima, na kaksen nacin se bo zdaj Slovenija zadolzila.

Sicer se je pa Slovenija s svojim gradualizmom in pokojninskim sistemom in davcnim sistemom ze od samosvojitve na nek nacin zadolzevala na racun prihodnjih generacij. Zdaj je samo vprasanje, ali bo Jeti prisel v naslednjih 2-3 letih ali pa pozneje, kot pravis ti. Jaz mislim, da prej.
anon-84012 sporočil: 1
[#446530] 04.03.09 22:48
Odgovori   +    0
Se strinjam s člankom. Ne razumem nekaterih spodaj. Gre samo za razmišljanje in predvidevanje. Vsak, ki spremlja trenutne svetovne in domače razmere, razmišlja in iz tega predvideva naslednje:

1. Vsesplošni pesimizem - Trenutno vlada v gospodarstvu nesigurnost, nestabilnost, pesimizem. Vsekakor je stanje zelo zaskrbljajoče. Počasi spoznavamo, da se lahko zaposlenemu zelo hitro in nepričakovano zniža plača, izgubi dodatne ugodnosti, bonuse, nagrade, itd. V skrajnem primeru, lahko službo tudi izgubi.

2. Rizik odplačevanja - Zaradi trenutnih razmer in večjega rizika odplačevanja imajo banke dražje kredite, kar v praksi pomeni za kreditojemalca še večji riziko odplačevanje nadaljnjih xy let.

3. Izgube prihrankov - Zaradi močnega padca večine vrednostnih papirjev je ogromno denarja v zadnjem letu oz. pol leta izpuhtelo v zrak. Veliko ljudi je na ta način izgubilo veliko prihrankov.

Skratka, zaradi zgoraj navedenih razlogov je po mojem mnenju razmišljanje, da je tako velika investicija, kot je nakup nepremičnine, ta trenutek nasplošno gledano za povprečnega državljana resnično nesmiselna, povsem na mestu. Predvidevam, da je v Sloveniji veliko ljudi, ki imajo podobno mnenje. To pričajo statistični podatki o prodaji nepremičnin v zadnjem času.

Po mojem mnenju zadržanost pri nakupu nepremičnine ta trenutek ni nobena špekulacija, temveč zdravo in razumno razmišljanje.

Špekulacija je ta trenutek zame kupiti delnice po trenutni ceni ali ne. Špekulacija bi zame bila, če bi bile danes cene nepremičnin 30% nižje kot lansko leto in bi ta trenutek razmišljal o nakupu.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#446564] 05.03.09 00:01 · odgovor na: anon-53475 (#446519)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-54454 05.03.2009 00:02

Crni je napisal(a):

 
Evo, to je pa lahko debata! :)

Najprej, Jeti(tm) ni moj, ampak si ga je izmislil Bob, hehe.

Ne vem no, zame pac to da je 150K ljudi v drzavnih sluzbah v tej krizi ravno ni pozitivna stran.

Drugo - kje se bo pa Slovenija zadolzila? Svoje lastne kovnice denarja nima vec, po svetu vihra kreditna kriza in denarja ni ravno veliko na razpolago, zadnja ponudba 10^9 EUR drzavnih obveznic pa je bila v dobrsnem delezu pokupljena s strani Slovenskih bank, katerim naj bi bil nabrani denar namenjen za pomoc (v precudnem primeru incestuoznega prelaganja iz riti v usta, ki ga v resnici se vedno ne razumem 100%)? Zelo me zanima, na kaksen nacin se bo zdaj Slovenija zadolzila.

Sicer se je pa Slovenija s svojim gradualizmom in pokojninskim sistemom in davcnim sistemom ze od samosvojitve na nek nacin zadolzevala na racun prihodnjih generacij. Zdaj je samo vprasanje, ali bo Jeti prisel v naslednjih 2-3 letih ali pa pozneje, kot pravis ti. Jaz mislim, da prej.




 Kolikor je meni znano je takih ljudi kar vec kot 250K in nihce ne govori, da je to pozitivno. Je pa za za razliko od ostalih drzav in za slovenske razmere to trenutno dobra "varovalka", da tej ljudje ne bojo ostali kar cez noc brez svojih sluzb. Da bi ob trenutni vladi tukaj prislo do masovnega odpuscanja si jaz osebno zelo tezko predstavljam in od tod tudi moji zakljucki. Slovenija pa je ze napovedala 2 milijardi primankljaja za leto 2009 in ta denar bo enostavno moral od njekje pridet. To so znana dejstva, ki jih jaz upostevam in osebno nisem cisto nic kriv, da je temu tako.
dani14 sporočil: 6.657
[#446573] 05.03.09 00:36 · odgovor na: anon-54454 (#446564)
Odgovori   +    1

tmatej je napisal(a):

 Kolikor je meni znano je takih ljudi kar vec kot 250K in nihce ne govori, da je to pozitivno. Je pa za za razliko od ostalih drzav in za slovenske razmere to trenutno dobra "varovalka", da tej ljudje ne bojo ostali kar cez noc brez svojih sluzb. Da bi ob trenutni vladi tukaj prislo do masovnega odpuscanja si jaz osebno zelo tezko predstavljam in od tod tudi moji zakljucki. Slovenija pa je ze napovedala 2 milijardi primankljaja za leto 2009 in ta denar bo enostavno moral od njekje pridet. To so znana dejstva, ki jih jaz upostevam in osebno nisem cisto nic kriv, da je temu tako.
 Nelikvidnost nepremičnin je prvi plus. Drugi plus je zaposlenost v javni upravi, ki tangira proti 100%. Tretji plus je 2 milijardni primankljaj, kateri se ve, da mora denar od nekje pridet. Četri plus je 30 letna zakreditiranost za kup ciglov. Peti plus je cenovna nekonkurenčnost sosednjim državam.

Vsi ti plusi govorijo v prid tezi o +20% letni rasti nepremičnin.

Minus so mediji in Finance Forum.

Strani: 1 2 3 4 5 6 7