Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2802098] 08.11.19 09:14
Odgovori   +    2
Zakaj se Šarec bolj in bolj zapleta, namesto da kot pokončni mož ugotovi, prvič, da je Petrol največje in najpomembnejše slovensko podjetje, drugič, da njegova vlada želi obvladovati velika državna podjetja, tudi Petrol, tretjič, da so na vladi (ali on sam) ugotovili, da Berločnik in drugi člani uprave niso kompatibilni z vlado, četrtič, da je vlada odločila, da v upravo postavi ljudi, ki so bližje sedanji koaliciji, petič, da so Berločniku in drugim članom predlagali odstop ob izplačilu odpravnine...Jasno kot solza in zakaj bi Šarcu zamerili, če želi v Petrolu imeti svoje ljudi?
murje sporočil: 5.120
[#2802160] 08.11.19 13:09
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: murje 08.11.2019 13:15
POLITIČNI IN DRUGI PRITISKI TER NEETIČNO VPLIVANJE

Protokol za ravnanje članov nadzornih svetov ob izvajanju političnih in drugih pritiskov ter neetičnem vplivanju na neodvisno odločanje

Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS) in Komisija za preprečevanje korupcije RS (KPK) sta na članskem srečanju ZNS predstavila "Protokol za ravnanje članov nadzornih svetov ob izvajanju političnih in drugih pritiskov ter neetičnem vplivanju na neodvisno odločanje".

Namen protokola
Namen protokola ZNS in KPK je člane nadzornih svetov opozoriti na dolžnost prijave neetičnih in nezakonitih poskusov vplivanja na njihovo odločanje na način, da poskušajo tretje osebe preko zahtev, groženj, s korupcijo ali na kakšne druge načine uveljaviti svoje interese, ki so predmet odločanja v nadzornih svetih. Ta protokol članom nadzornih svetov ponuja konkretne korake, kako ravnati v teh primerih.

Vsebina protokola
1. KORAK: PREPOZNAVANJE, KAJ JE POLITIČNI PRITISK ALI PRITISK TRETJIH OSEB
- Kdo ali v čigavem imenu vas je nekdo kontaktiral
- Kdaj bodite posebej pozorni na kontakte tretjih oseb
- Kaj je predmet komunikacije
- Kako komunicirati, če sumite ali menite, da gre za izvajanje pritiska

2. KORAK: OBVESTILO ČLANOM NADZORNEGA SVETA DRUŽBE, KI JO ČLAN NADZORUJE

3. KORAK: PRIJAVA NA KPK IN DRUGIM PRISTOJNIM ORGANOM
- Prijava KPK – za družbe s kapitalsko naložbo države ali družbe v lasti lokalnih skupnosti
- Obveščanje Slovenskega državnega holdinga (SDH) in svetovalna vloga pooblaščenca za skladnost poslovanja in integriteto SDH - za družbe s kapitalsko naložbo države
- Naznanitev kaznivega dejanja - za vse družbe
- Sodelovanje s Policijo - za vse družbe
Uporaba protokola

Priloga: KODEKS PROFESIONALNE ETIKE ZNS

“Zaznali smo izziv, da je potrebno v obstoječi kulturi upravljanja pokazati pot kako ravnati ob političnih in drugih pritiskih ter neetičnemu vplivanju na neodvisno odločanje članov nadzornih svetov. Naša želja je, da bi takšna neprimerna vplivanja tudi zaradi tega protokola, postala povsem nesprejemljiva in ne nekaj običajnega na kar sicer verjamem, da večina tistih, ki jih je bila deležna, tako ali tako ne pristane, predvsem pa, da zaradi vloženih prijav za tiste, ki to počnejo, tudi tvegano dejanje in zato le še izjema.” je v svojem govoru povedal Borut Jamnik, predsednik Združenja nadzornikov Slovenije.

Boris Štefanec, predsednik Komisije za preprečevanje korupcije, pa je povedal: »Ne pričakujem, da bi poskuse političnih in drugih pritiskov ter neetičnih vplivov na odločanje neodvisnih organov lahko odpravili čez noč. Pa vendar v tem protokolu vidim pomemben korak v to smer. Naj bo vodilo vsem članom nadzornih svetov pri prepoznavanju, kaj ni dovoljeno in seveda kaj lahko, ko do tega pride, nadzorniki storijo. V tem procesu je Komisija za preprečevanje korupcije pomemben člen, zato upam in si želim, da ga boste člani Združenja prepoznali kot koristnega in na podlagi tega dosledno prijavljali kakršne koli poskuse vplivanja, pri katerih boste v dvomih o njihovi primernosti. Če se že politika ne želi odreči prevelikim apetitom pri upravljanju premoženja, pa jo k temu prisilimo – z doslednim zaznavanjem in prepoznavanjem neetičnih praks in prijavo le teh ustreznim institucijam.«
Objavljeno:25.10.2019
www.zdruzenje-ns.si/...odlocanje/
www.zdruzenje-ns.si/..._ZNS_1.pdf

Kot nadzorniki imamo pravico varovati osebno integriteto.
mag. Irena Prijović, izvršna direktorica ZNS
Ljubljana, 27. september 2019
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2802254] 09.11.19 08:20
Odgovori   +    9
čas vnosa: 08.11.19 18:57
Nadzornike je treba enako odstaviti. Tu je šlo za čisti kriminal in ne bi smelo priti do sporazumne razrešitve in izplačila odpravnine. Sicer pa je postalo jasno, da so stvari v Petrolu motne, že v trenutku, ko se je začelo operirati s številko vrednosti izgradnje nove Petrolove poslovne zgradbe. Prvič sem cifro, računalniško sliko in opis stavbe zasledil v oblike neke idiotske samohvale na LinkedIn. Objava je imela celo vrsto všečkov in nobenega kritičnega razmisleka. Očitno so bili vsi všečki od navdušenih prisklednikov in lopovov nižjega ranga. O ceni 60 milijonov za tako zgradbo lahko govoriš samo kakemu bedaku, ki mu ni jasno, da je zidan kontejner s 30 kvadrati v Kaliforniji lahko vreden nekaj milijonov dolarjev.

Kot izgleda, se je Slovenija le za las izognila novi totalni polomiji, kot bi jo ta investicija v novo Petrolovo zgradbo pomenila. Gre po eni strani za preseravnje in korupcijo z državnim denarjem, po drugi pa za nesposobnost vodstva, da prosta finančna sredstva dobičkonosno plasira na svetovnem trgu. Na tej točki je ta problem zaznati kot širši, saj še nobena slovenska vlada nikoli od nobene državne firme ali banke ni zahevala plemenitenja kapitala na tujih borzah, niti učinkovitega kupovanja surovin s pomočjo terminskih pogodb.

Ko poslušaš kaj in kako Berločnik govori, se lahko samo vprašaš, kako je mogoče, da tak bedak, očitno brez vsake normalne izobrazbe, lahko pride na najvišje mesto v slovenskem gospodarstvu in kdo mu je pri tem ves čas držal štango. Očitno se v Sloveniji nihče ni zavedal, da je Petrol samo majhen mestni trgovec z energenti in drugo šaro in da bi uporaba normalnih kriterijev, ki v svetu vladajo, zdesetkala celoten uradniški kader v Petrolu. Za normalno poslovanje Petrola je še sedanja zgradba bistveno prevelika in prepotratna, da o deset krat preveč zaposlenih z visoko izobrazbo ne govorimo. Je pa res, da je bil v državnih bankah v tem smislu problem še veliko večji.

Uraih Heep.
anon-209682 sporočil: 1.079
[#2802264] 09.11.19 09:13
Odgovori   +    3
A bo mogoče vrnil nagrado,spomnim se MIP-a in Voka kako je dobil zlato gazelo a po enem leto po tem je potopil podjetje z močno blagovno znamko z odličnimi izdelki in pridnimi delavci.Pa še danes ni nišče odgovarjal za ta gnusni dogodek.Vokovi so si zgradili brloge delavci pa na cesto in še danes več kot deset let potem niso dobili otpravnine.Žalosno za pravno državo.

Strani: 1