Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

murje sporočil: 5.120
Zadnja sprememba: murje 08.11.2019 13:15
POLITIČNI IN DRUGI PRITISKI TER NEETIČNO VPLIVANJE

Protokol za ravnanje članov nadzornih svetov ob izvajanju političnih in drugih pritiskov ter neetičnem vplivanju na neodvisno odločanje

Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS) in Komisija za preprečevanje korupcije RS (KPK) sta na članskem srečanju ZNS predstavila "Protokol za ravnanje članov nadzornih svetov ob izvajanju političnih in drugih pritiskov ter neetičnem vplivanju na neodvisno odločanje".

Namen protokola
Namen protokola ZNS in KPK je člane nadzornih svetov opozoriti na dolžnost prijave neetičnih in nezakonitih poskusov vplivanja na njihovo odločanje na način, da poskušajo tretje osebe preko zahtev, groženj, s korupcijo ali na kakšne druge načine uveljaviti svoje interese, ki so predmet odločanja v nadzornih svetih. Ta protokol članom nadzornih svetov ponuja konkretne korake, kako ravnati v teh primerih.

Vsebina protokola
1. KORAK: PREPOZNAVANJE, KAJ JE POLITIČNI PRITISK ALI PRITISK TRETJIH OSEB
- Kdo ali v čigavem imenu vas je nekdo kontaktiral
- Kdaj bodite posebej pozorni na kontakte tretjih oseb
- Kaj je predmet komunikacije
- Kako komunicirati, če sumite ali menite, da gre za izvajanje pritiska

2. KORAK: OBVESTILO ČLANOM NADZORNEGA SVETA DRUŽBE, KI JO ČLAN NADZORUJE

3. KORAK: PRIJAVA NA KPK IN DRUGIM PRISTOJNIM ORGANOM
- Prijava KPK – za družbe s kapitalsko naložbo države ali družbe v lasti lokalnih skupnosti
- Obveščanje Slovenskega državnega holdinga (SDH) in svetovalna vloga pooblaščenca za skladnost poslovanja in integriteto SDH - za družbe s kapitalsko naložbo države
- Naznanitev kaznivega dejanja - za vse družbe
- Sodelovanje s Policijo - za vse družbe
Uporaba protokola

Priloga: KODEKS PROFESIONALNE ETIKE ZNS

“Zaznali smo izziv, da je potrebno v obstoječi kulturi upravljanja pokazati pot kako ravnati ob političnih in drugih pritiskih ter neetičnemu vplivanju na neodvisno odločanje članov nadzornih svetov. Naša želja je, da bi takšna neprimerna vplivanja tudi zaradi tega protokola, postala povsem nesprejemljiva in ne nekaj običajnega na kar sicer verjamem, da večina tistih, ki jih je bila deležna, tako ali tako ne pristane, predvsem pa, da zaradi vloženih prijav za tiste, ki to počnejo, tudi tvegano dejanje in zato le še izjema.” je v svojem govoru povedal Borut Jamnik, predsednik Združenja nadzornikov Slovenije.

Boris Štefanec, predsednik Komisije za preprečevanje korupcije, pa je povedal: »Ne pričakujem, da bi poskuse političnih in drugih pritiskov ter neetičnih vplivov na odločanje neodvisnih organov lahko odpravili čez noč. Pa vendar v tem protokolu vidim pomemben korak v to smer. Naj bo vodilo vsem članom nadzornih svetov pri prepoznavanju, kaj ni dovoljeno in seveda kaj lahko, ko do tega pride, nadzorniki storijo. V tem procesu je Komisija za preprečevanje korupcije pomemben člen, zato upam in si želim, da ga boste člani Združenja prepoznali kot koristnega in na podlagi tega dosledno prijavljali kakršne koli poskuse vplivanja, pri katerih boste v dvomih o njihovi primernosti. Če se že politika ne želi odreči prevelikim apetitom pri upravljanju premoženja, pa jo k temu prisilimo – z doslednim zaznavanjem in prepoznavanjem neetičnih praks in prijavo le teh ustreznim institucijam.«
Objavljeno:25.10.2019
www.zdruzenje-ns.si/...odlocanje/
www.zdruzenje-ns.si/..._ZNS_1.pdf

Kot nadzorniki imamo pravico varovati osebno integriteto.
mag. Irena Prijović, izvršna direktorica ZNS
Ljubljana, 27. september 2019

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(