Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Prihaja Nikola z dramatičnim dosegom

Strani: 1 2

bc123a sporočil: 48.253
[#2630853] 04.12.16 21:01 · odgovor na: 0513ANITO (#2630852)
Odgovori   +    1
[0513ANITO]
Polni se pa (če se hoče racionalno), vsaj v treh različnih stopnjah tlaka. Nizki tlak, srednji in na koncu visoki tlak.

Drugače pride do prevelike ekspanzije plina, ko se toči prazen rezervoar, ta pa povzroča močno ohladitev naprav kamor se pretaka medij (če je prisotna voda pa še globogo zaledenitev). Nesmiselno je tudi, da se medij najprej komprimira do najvišjaga tlaka, potem pa se ga ekspandira v prazen rezervoar. To samo povečuje porabo energije na kompresorjih.
Ok, nisem vedel. Zanimivo, in zgleda smiselno (tvoji pomisleki namrec).
drugmirko sporočil: 1.301
[#2630855] 04.12.16 21:04 · odgovor na: crt (#2630846)
Odgovori   +    0
[crt]
se vedno pa mi ni jasno, kaj naj bi pomenilo ono od prejsnjega sogovornika, da je kisik za rastline "kot dusik za cloveka". razen seveda, da clovek tako vdihuje kot izhiduje (tudi) dusik, kar pac... ni nek dramaticen dogodek.
nakbrž misli, da rastline kisika ne rabijo... ne za pridelavo hrane, ne za "kurjenje" te iste.... al je pa mogoče mislu na to, da če v ozračje nehamo bruhat enormne količine ogljikovega dioksida, rastline ne bodo mele več kaj "jest"... :)). na koncu koncev, nekaj tega strahu je popolnoma upravičenega, saj so prav rastline z porabo oglj. dioksida in "izdihavanjem" kisika, enkrat že spremenile atmosfero do te mere, da je prišlo do masovnega "uničenja", oziroma izumrtja :P...
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2630856] 04.12.16 21:10 · odgovor na: bc123a (#2630853)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [0513ANITO]
> Polni se pa (če se hoče racionalno), vsaj v treh različnih stopnjah tlaka. Nizki tlak, srednji in na koncu visoki tlak.
>
> Drugače pride do prevelike ekspanzije plina, ko se toči prazen rezervoar, ta pa povzroča močno ohladitev naprav kamor se pretaka medij (če je prisotna voda pa še globogo zaledenitev). Nesmiselno je tudi, da se medij najprej komprimira do najvišjaga tlaka, potem pa se ga ekspandira v prazen rezervoar. To samo povečuje porabo energije na kompresorjih.

Ok, nisem vedel. Zanimivo, in zgleda smiselno (tvoji pomisleki namrec).
Lej. V praksi ni popolnoma nobene potrebe po vodiku. (tudi pri temu kamijonu ne).

Ker fama tega kamijona je to, da ima za gorivo Vodik, ki reagira v gorivni celici. Produkt je pa elektrika in voda.

Ne dosti drugače lahko v gorivnio celici reagirajo tudi ogljikovodili. Naprimer Metanol. Hramba metanola je en keks v primerjavi s hrambo vodika. Tekoči ogljikovodik, ki ne rabi biti hranjem pod tlakom ali pa hlajen.

Metanol polek tega, da ga kot energent uporabiš v gorivni celici komot tankaš tudi v "običajen" bencinski motor z notranjim zgorevanjem (Indy car formula).

Zdaj pa lahko mirno špekulirate še to, kako pogoste so danes v uporabi gorivne celice.

A je zdaj ostalim bolj jasno?
drugmirko sporočil: 1.301
[#2630857] 04.12.16 21:23 · odgovor na: 0513ANITO (#2630852)
Odgovori   +    0
ok... vse logično in smiselno... in mislim, da nihče ne trdi, da je to vseskupaj "mačji kašelj". jaz sem v bistvu zelo skeptičen... ampak bolj zaradi "zmuzljivosti" vodika in njegove izjemne vnetljivosti v naši atmosferi... nekako me je strah tudi pomislit kako bi zgledal kak hud verižni avtocestni nalet kopice z vodikom gnanih vozil (in par takih "30 tonskih" šlperjev), kjer bi naluknjalo tudi kakšen vodikov rezervoar ali dva...

po drugi strani pa... če že kam pri vozilih, se splača to hibridno električno tehnologijo uvajat prav v linijske šleperje... in na koncu koncev, tudi rezervoarji nafte in bencina na klasičnih pumpah niso nič kaj majhne "flaške"... pa tudi malo jih ni. tako, da se mi velikost, kot tudi kompleksnost polnilnih postaj kot jih prikazuje tvoj link ne zdi spet tako tehnilno neobvladljiva... seveda je neprimerljivo kompleksnejša od tega kar poznamo na bencinskih pumpah danes, pa vendar...
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2630859] 04.12.16 21:34 · odgovor na: drugmirko (#2630857)
Odgovori   +    0
[drugmirko]
ok... vse logično in smiselno... in mislim, da nihče ne trdi, da je to vseskupaj "mačji kašelj". jaz sem v bistvu zelo skeptičen... ampak bolj zaradi "zmuzljivosti" vodika in njegove izjemne vnetljivosti v naši atmosferi... nekako me je strah tudi pomislit kako bi zgledal kak hud verižni avtocestni nalet kopice z vodikom gnanih vozil (in par takih "30 tonskih" šlperjev), kjer bi naluknjalo tudi kakšen vodikov rezervoar ali dva...

po drugi strani pa... če že kam pri vozilih, se splača to hibridno električno tehnologijo uvajat prav v linijske šleperje... in na koncu koncev, tudi rezervoarji nafte in bencina na klasičnih pumpah niso nič kaj majhne "flaške"... pa tudi malo jih ni. tako, da se mi velikost, kot tudi kompleksnost polnilnih postaj kot jih prikazuje tvoj link ne zdi spet tako tehnilno neobvladljiva... seveda je neprimerljivo kompleksnejša od tega kar poznamo na bencinskih pumpah danes, pa vendar...
Evo, dajmo lepo počasi.

Ja majhnost molekul vodika je velik problem. Ker so to najmanjše molekule najmanjšega elementa v PSE, se prebijejo skozi kristalno rešetko materiala. Počasi, pa vendar, rezervoar izgublja vodik. Še hitreje ga izgublja na priključkh za polnjenje/praznjenje in ventilih.
Vodik je tudi najlažji element, zato v primeru, da izhaja v okolico takoj krene naravnost navzgor, zato tudi njegova exsplozivnost ni tako velik problem.

Kar pa se tiče rezervoarjev (tisti za nafto in bencin so res dvoplaščni, vendar niso pod tlakom). Rezervoarji za pline pod tlakom (glej tlak nekaj 100 bar), pa imajo steno lahko debelo par centilemtrov (tudi več), odvisno seveda od tlaka in velikosti posode. Tako, da se iz zgoraj navedenega linka enostavno sklepa, na to, da se želi omejiti volumen plina, ki je v rezervoarjih stisnjen na najvišji tlak na najmanjši možni volumen (beri število rezervoarjev).

V tehniki ima vse svojo logiko. Tehnično in seveda ekonomsko. Marsikaj se da naredit, pa zaradi previsokih stroškov nihče "normalen" tega ne bo kupil.
drugmirko sporočil: 1.301
[#2630860] 04.12.16 22:16 · odgovor na: 0513ANITO (#2630859)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: drugmirko 04.12.2016 22:16
ja, sej... ni, da omejitev in problemov pogona na čisti vodik ne razumem... tudi sam sem "tehnik". sicer "elektrotehnik", pa vseeno. in popolnoma razumem tudi, da -dokler se ne najde primeren način pridobivanja in "shranjevanja" vodika v dodvolj "inertni" obliki za enostavno skladiščenje in transport, a istočasno v dovolj "labilni", za enostavno "izgorevanje" v gorivnih celicah (ob čim večjem izkoristku in s čim manj škodljivimi izpusti)- je to vseskupaj nekje med "utopijo" in "svetim gralom"! a vseeno... se mi kot "tehniku" vseeno zdi bolj racionalno iskanje rešitev z električnimi vozili na gorivne celice (če se je že res treba vozit na elektriko), kot pa tovorjenje "16t" baterij, ki se slej ko prej spremenijo v nekaj takega, kot če bi v bencinski avto "na rezervi", prostovoljno natovorili še 9 vreč cementa, čeprav ga prav nič ne rabimo, saj se peljemo v službo in ne na gradbišče...
še posebej, ker je to vseeno enostavneje (pa tudi racionalneje) počet na velikih vlačilcih kot pa v osebnih vozilih....
smity sporočil: 248
[#2630866] 04.12.16 22:53 · odgovor na: 153 (#2630814)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 04.12.16 20:19
no saj se strinjava samo uskladiti parcialne interese v korist skupnosti je pa tudi umetnost posebne vrste,...
pobalin sporočil: 14.456
[#2630869] 04.12.16 23:55 · odgovor na: najobj (#2630827)
Odgovori   +    1
[najobj]
... čuj, jaz tudi nimam pojma o ekonomiki avtopevozništva, vsekakor pa se mi zdi za mojo mariborsko kmečko pamet dati za mesečni lizing 5.000 do 7.000 dolarjev za en šleper kar precej in me res zanima, kaj mora takšen šleper tovorit, da za njega plačaš 60 do 84 tisoč dolarjev na leto, pa niti tvoj ni ...
Čuj, lepo je, da si skeptičen, bi bilo pa fino, če bi ob tem še malo računal. Tisto, kar je citiral Menim, lepo razloži, da je v to ceno vključen najem, zavarovanje, servisiranje in gorivo. Če vzameva, da naj bi npr. Mercedes Actros stal vsaj 200 jurjev, najbrž ameriški kolosi niso bistveno cenejši. Pa zavarovanje zanje najbrž ni sitnica, pa da na dan požgejo za najmanj 100 $ goriva (26 jurjev na leto, če mašine ob sobotah in nedeljah počivajo)...
P.S.: enako kot pri onem Tesli je očitno tudi pri totem Nikoli najbolj pomebno, da si je za 1.500 dolarjev danes možno zagotoviti dobavo leta 2019 ali 2020, sploh ko sem prebral, da v sporočilu družbe pišejo, da so ob zgolj v 30 dneh dobili za tri milijarde dolarjev rezervacij, kar pomeni, da v družbi Nikola na veliko lažejo ali pa ne znajo računat, ker 2.000.000 (= 3.000.000.000 deljeno s 1.500) električnih šleperjev družba Nikola ne bo dobavila nikoli, kaj šele da bi jih dobavila v dveh ali treh letih oziroma do leta 2019 ali 2020 ... aja, ubogi Nikola Tesla se v grobu obrača kot propeler, če slučajno gleda, kako mu požrešni nategunski Američani svinjajo po njegovem imenu ...
Do številke "za 3 G$ rezervacij" se da priti tudi takole:
3 G$ / (60000 $ za letni najem * 7 let pogodbene dobe) = 7143 tovornjakov

Sicer se jaz raje kot na navduševanje Financ* nad press releasi obskurnih firm s pravljičnimi projekti zanesem na zdravo skeptično poročanje npr. Business Insiderja. Če ne drugega BI vsaj fotografije pravega tovornjaka s prezentacije, ki izgleda precej drugače kot ta computer rendering v Financah, in tudi precej več poslovnih podatkov o projektu, ki mi izgleda zelo bosanski - nekaj med Agrokomercem in kozmično piramido. J€bi ga, BI je menda nekakšen poslovni portal in to ne samo po imenu. :-)

BI o Nikoli pred tremi meseci:
www.businessinsider....ans-2016-8

BI o Nikoli pred dvema dnevoma:
www.businessinsider....s-2016-12/

* Mogoče je razlaga za to navdušenje čisto banalna - globoka vzajemna naklonjenost globalnih pasjeljubcev. :-)
But Milton isn’t your typical trucking CEO.
He brings his dog to work every day.
www.ccjdigital.com/t...lieve-him/
153 sporočil: 9.333
[#2630871] 05.12.16 05:25 · odgovor na: smity (#2630866)
Odgovori   +    0
[smity]
no saj se strinjava samo uskladiti parcialne interese v korist skupnosti je pa tudi umetnost posebne vrste,...
No, saj veš, osnovne vaje
so zdrave družine... navade,
pa hoteti je treba, mar ne ?

Sodražan
bc123a sporočil: 48.253
[#2630879] 05.12.16 07:35 · odgovor na: 0513ANITO (#2630856)
Odgovori   +    1
[0513ANITO]
> [bc123a]
> > [0513ANITO]
> > Polni se pa (če se hoče racionalno), vsaj v treh različnih stopnjah tlaka. Nizki tlak, srednji in na koncu visoki tlak.
> >
> > Drugače pride do prevelike ekspanzije plina, ko se toči prazen rezervoar, ta pa povzroča močno ohladitev naprav kamor se pretaka medij (če je prisotna voda pa še globogo zaledenitev). Nesmiselno je tudi, da se medij najprej komprimira do najvišjaga tlaka, potem pa se ga ekspandira v prazen rezervoar. To samo povečuje porabo energije na kompresorjih.
>
> Ok, nisem vedel. Zanimivo, in zgleda smiselno (tvoji pomisleki namrec).

Lej. V praksi ni popolnoma nobene potrebe po vodiku. (tudi pri temu kamijonu ne).

Ker fama tega kamijona je to, da ima za gorivo Vodik, ki reagira v gorivni celici. Produkt je pa elektrika in voda.

Ne dosti drugače lahko v gorivnio celici reagirajo tudi ogljikovodili. Naprimer Metanol. Hramba metanola je en keks v primerjavi s hrambo vodika. Tekoči ogljikovodik, ki ne rabi biti hranjem pod tlakom ali pa hlajen.

Metanol polek tega, da ga kot energent uporabiš v gorivni celici komot tankaš tudi v "običajen" bencinski motor z notranjim zgorevanjem (Indy car formula).

Zdaj pa lahko mirno špekulirate še to, kako pogoste so danes v uporabi gorivne celice.

A je zdaj ostalim bolj jasno?
Ja, vse je jasno. Tvoja firma je kandidat za tole:

forum.finance.si/?m=...219&single

:)
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2630883] 05.12.16 07:52 · odgovor na: bc123a (#2630879)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [0513ANITO]
> > [bc123a]
> > > [0513ANITO]
> > > Polni se pa (če se hoče racionalno), vsaj v treh različnih stopnjah tlaka. Nizki tlak, srednji in na koncu visoki tlak.
> > >
> > > Drugače pride do prevelike ekspanzije plina, ko se toči prazen rezervoar, ta pa povzroča močno ohladitev naprav kamor se pretaka medij (če je prisotna voda pa še globogo zaledenitev). Nesmiselno je tudi, da se medij najprej komprimira do najvišjaga tlaka, potem pa se ga ekspandira v prazen rezervoar. To samo povečuje porabo energije na kompresorjih.
> >
> > Ok, nisem vedel. Zanimivo, in zgleda smiselno (tvoji pomisleki namrec).
>
> Lej. V praksi ni popolnoma nobene potrebe po vodiku. (tudi pri temu kamijonu ne).
>
> Ker fama tega kamijona je to, da ima za gorivo Vodik, ki reagira v gorivni celici. Produkt je pa elektrika in voda.
>
> Ne dosti drugače lahko v gorivnio celici reagirajo tudi ogljikovodili. Naprimer Metanol. Hramba metanola je en keks v primerjavi s hrambo vodika. Tekoči ogljikovodik, ki ne rabi biti hranjem pod tlakom ali pa hlajen.
>
> Metanol polek tega, da ga kot energent uporabiš v gorivni celici komot tankaš tudi v "običajen" bencinski motor z notranjim zgorevanjem (Indy car formula).
>
> Zdaj pa lahko mirno špekulirate še to, kako pogoste so danes v uporabi gorivne celice.
>
> A je zdaj ostalim bolj jasno?

Ja, vse je jasno. Tvoja firma je kandidat za tole:

forum.finance.si/?m=...219&single

:)
NIč bat. Nobene panike. ;)
najobj sporočil: 31.920
[#2630905] 05.12.16 10:07 · odgovor na: pobalin (#2630869)
Odgovori   +    1
[pobalin]
> [najobj]
> ... čuj, jaz tudi nimam pojma o ekonomiki avtopevozništva, vsekakor pa se mi zdi za mojo mariborsko kmečko pamet dati za mesečni lizing 5.000 do 7.000 dolarjev za en šleper kar precej in me res zanima, kaj mora takšen šleper tovorit, da za njega plačaš 60 do 84 tisoč dolarjev na leto, pa niti tvoj ni ...
Čuj, lepo je, da si skeptičen, bi bilo pa fino, če bi ob tem še malo računal. Tisto, kar je citiral Menim, lepo razloži, da je v to ceno vključen najem, zavarovanje, servisiranje in gorivo. Če vzameva, da naj bi npr. Mercedes Actros stal vsaj 200 jurjev, najbrž ameriški kolosi niso bistveno cenejši. Pa zavarovanje zanje najbrž ni sitnica, pa da na dan požgejo za najmanj 100 $ goriva (26 jurjev na leto, če mašine ob sobotah in nedeljah počivajo)...

> P.S.: enako kot pri onem Tesli je očitno tudi pri totem Nikoli najbolj pomebno, da si je za 1.500 dolarjev danes možno zagotoviti dobavo leta 2019 ali 2020, sploh ko sem prebral, da v sporočilu družbe pišejo, da so ob zgolj v 30 dneh dobili za tri milijarde dolarjev rezervacij, kar pomeni, da v družbi Nikola na veliko lažejo ali pa ne znajo računat, ker 2.000.000 (= 3.000.000.000 deljeno s 1.500) električnih šleperjev družba Nikola ne bo dobavila nikoli, kaj šele da bi jih dobavila v dveh ali treh letih oziroma do leta 2019 ali 2020 ... aja, ubogi Nikola Tesla se v grobu obrača kot propeler, če slučajno gleda, kako mu požrešni nategunski Američani svinjajo po njegovem imenu ...

Do številke "za 3 G$ rezervacij" se da priti tudi takole:
3 G$ / (60000 $ za letni najem * 7 let pogodbene dobe) = 7143 tovornjakov


Sicer se jaz raje kot na navduševanje Financ* nad press releasi obskurnih firm s pravljičnimi projekti zanesem na zdravo skeptično poročanje npr. Business Insiderja. Če ne drugega BI vsaj fotografije pravega tovornjaka s prezentacije, ki izgleda precej drugače kot ta computer rendering v Financah, in tudi precej več poslovnih podatkov o projektu, ki mi izgleda zelo bosanski - nekaj med Agrokomercem in kozmično piramido. J€bi ga, BI je menda nekakšen poslovni portal in to ne samo po imenu. :-)

BI o Nikoli pred tremi meseci:
www.businessinsider....ans-2016-8

BI o Nikoli pred dvema dnevoma:
www.businessinsider....s-2016-12/

* Mogoče je razlaga za to navdušenje čisto banalna - globoka vzajemna naklonjenost globalnih pasjeljubcev. :-)

> But Milton isn’t your typical trucking CEO.
> He brings his dog to work every day.
> www.ccjdigital.com/t...lieve-him/
... jebiga, jaz pač berem in komentiram članke na Financah in v članku ni napisano čisto nič od tega, kar si ti tukaj napisal, ampak je v članku samo podatek o posamezni cifri rezervacije in nabranem skupnem znesku rezervacij ... no, in če se Financarjem ni zdelo vredno tega napisat, res ne vem, zakaj bi jaz gruntal, če je algoritem za izračun mogoče bolj kompliciran ...

P.S.: poštevanka je nekaj, življenje tovornjakarjev in z njimi njihovih tovornjakov pa čisto nekaj drugega in to je treba računat ...
anon-411490 sporočil: 11
[#2630923] 05.12.16 11:42
Odgovori   +    0
čas vnosa: 05.12.16 11:24
Najprej preberite to nikolamotor.com/ potem pa komentirajte.
pobalin sporočil: 14.456
[#2630936] 05.12.16 12:39 · odgovor na: najobj (#2630905)
Odgovori   +    1
[najobj]
... jebiga, jaz pač berem in komentiram članke na Financah in v članku ni napisano čisto nič od tega, kar si ti tukaj napisal, ampak je v članku samo podatek o posamezni cifri rezervacije in nabranem skupnem znesku rezervacij ...
Piše: "V sporočilu družbe pišejo, da so zgolj v 30 dneh dobili za tri milijarde dolarjev rezervacij."
Ne piše: "Dobili smo že tri milijarde vplačil."
Vzemiva hipotetično novico v čisto običajnem stilu: "Airbus/Boeing je za svoj nov avion že dobil X naročil in rezervacij/opcij v vrednosti Y milijard"? Bi jo ti tolmačil tako, da so te milijarde že nakazane, ali da gre samo za dogovore, ki bodo finančno realizirani šele v prihodnosti?
no, in če se Financarjem ni zdelo vredno tega napisat, res ne vem, zakaj bi jaz gruntal, če je algoritem za izračun mogoče bolj kompliciran ...
Gre za čisto običajen "algoritem" pri takšnih poslih, ki ni prav nič kompliciran, če razumeš, kaj zapisano pomeni. Očitno tudi prvega komentarja pod člankom, v katerem je Menim citiral glavno strukturo mesečne najemnine, nisi prebral ali razumel. Zato je bil prvi del tvojega komentarja mimo.

Ker mi je hudo, da zaradi tebe tukaj branim avtorico, evo nekaj njenih cvetk (poleg slabega izbora fotografije), v katere bi se lahko vtaknil, če bi se potrudil biti myth buster in ne myth barker:
z dosegom od 800 do 1.200 milij (od 1.287 do več kot 1.900 kilometrov)
Zakaj je prva številka do km natančna, druga pa zaokrožena na stotico (gre za 1930 km)?
Motor ima zverinsko moč tisoč kilovatov
To je zverinsko pretiravanje. Nikola obljublja 1000 KM, kar je cca 735 kW.
dramatičen doseg, zverinska moč, dramatično zmogljivejši
Prav komično je, da ni nikjer uporabljena sicer tako popularna beseda tragično. Mogoče ni v Bonnierjevem slovarju "must use".
Testiranje prvih vodikovih tovornjakov so pred kratkim napovedali tudi pri Toyoti. Mercedes Benz naj bi predstavil e-tovornjak prihodnje leto septembra.
Mešanje jabolk in hrušk: Mercedes je napovedal "urbani" e-tovornjak na baterije in ne na vodik. Doseg: cca 200 km.

Tale Nikola je iz istega arzenala za futranje papagajskih medijev kot oni novokomponirani dirižabli, renderingi robotsko-marsovskih mega traktorjev, vse od nekih fantomskih firm, ki pretežno izgledajo kot fantasy lands of scumbags.
najobj sporočil: 31.920
[#2630972] 05.12.16 14:59 · odgovor na: pobalin (#2630936)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 05.12.2016 15:05
[pobalin]
> [najobj]
> ... jebiga, jaz pač berem in komentiram članke na Financah in v članku ni napisano čisto nič od tega, kar si ti tukaj napisal, ampak je v članku samo podatek o posamezni cifri rezervacije in nabranem skupnem znesku rezervacij ...

Piše: "V sporočilu družbe pišejo, da so zgolj v 30 dneh dobili za tri milijarde dolarjev rezervacij."
Ne piše: "Dobili smo že tri milijarde vplačil."

Vzemiva hipotetično novico v čisto običajnem stilu: "Airbus/Boeing je za svoj nov avion že dobil X naročil in rezervacij/opcij v vrednosti Y milijard"? Bi jo ti tolmačil tako, da so te milijarde že nakazane, ali da gre samo za dogovore, ki bodo finančno realizirani šele v prihodnosti?

> no, in če se Financarjem ni zdelo vredno tega napisat, res ne vem, zakaj bi jaz gruntal, če je algoritem za izračun mogoče bolj kompliciran ...

Gre za čisto običajen "algoritem" pri takšnih poslih, ki ni prav nič kompliciran, če razumeš, kaj zapisano pomeni. Očitno tudi prvega komentarja pod člankom, v katerem je Menim citiral glavno strukturo mesečne najemnine, nisi prebral ali razumel. Zato je bil prvi del tvojega komentarja mimo.

Ker mi je hudo, da zaradi tebe tukaj branim avtorico, evo nekaj njenih cvetk (poleg slabega izbora fotografije), v katere bi se lahko vtaknil, če bi se potrudil biti myth buster in ne myth barker:

> z dosegom od 800 do 1.200 milij (od 1.287 do več kot 1.900 kilometrov)

Zakaj je prva številka do km natančna, druga pa zaokrožena na stotico (gre za 1930 km)?

> Motor ima zverinsko moč tisoč kilovatov

To je zverinsko pretiravanje. Nikola obljublja 1000 KM, kar je cca 735 kW.

> dramatičen doseg, zverinska moč, dramatično zmogljivejši

Prav komično je, da ni nikjer uporabljena sicer tako popularna beseda tragično. Mogoče ni v Bonnierjevem slovarju "must use".

> Testiranje prvih vodikovih tovornjakov so pred kratkim napovedali tudi pri Toyoti. Mercedes Benz naj bi predstavil e-tovornjak prihodnje leto septembra.

Mešanje jabolk in hrušk: Mercedes je napovedal "urbani" e-tovornjak na baterije in ne na vodik. Doseg: cca 200 km.

Tale Nikola je iz istega arzenala za futranje papagajskih medijev kot oni novokomponirani dirižabli, renderingi robotsko-marsovskih mega traktorjev, vse od nekih fantomskih firm, ki pretežno izgledajo kot fantasy lands of scumbags.
... eh, če že gremo dlake cepit, v članku piše, da si je za 1.500 dolarjev (= ena rezervacija) danes možno zagotoviti dobavo enega tovornjaka leta 2019 ali 2020, poleg tega pa piše, da so zgolj v 30 dneh dobili za tri milijarde dolarjev rezervacij ... evo, in ker ne vidim neke silne razlike med dobiti plačano rezervacijo in dobiti plačilo za rezervacijo, res ne vem, zakaj bi poskušal z drugačnim algoritmom kot z 3.000.000.000 deljeno s 1.500 ...

P.S.: menimovega posta prej nisem prebral, sem ga pa zdaj in kot sem že napisal, je totih "unlimited miles, unlimited fuel" zelo "limited" s številom ur, ki jih šofer dnevno sme prevozit, če pozabim na malenkosti forum.finance.si/?m=...825&single , o katerih piše 0513ANITO ... alzo, ker ne vem, koliko stanejo "navadni" tovornjaki, se mogoče motim, ampak plačati pol milijona dolarjev za sedem let uporabe enega tovornjaka se mi za prevozniški posel zdi kar precej ... aja, naštete cvetke me niti ne motijo preveč, ker sem jih vajen ...
anon-187668 sporočil: 5.835
[#2632748] 15.12.16 11:29 · odgovor na: (#2632727)
Odgovori   +    1
[alek14]
BTW, ste vedeli da se da nerediti gorivne celice na ogljik (jup na premog)?
... in kislino. ;)

"Gorivne celice na metanojsko kislino – DFAFC – lahko kot gorivo uporabljajo metanojsko kislino. Prednost tega tipa celic pred direktno metanolno gorivno celico - DMFC je, da je metanojska kislina manj strupena kot metanol in boljši izkoristki konverzije kemijske energije goriva v električno. V primerjavi s PEMFC pa je prednost v shranjevanju goriva pri običajnem atmosferskem tlaku zato odpade visokotlačno shranjevanje vodika in v večji energijski gostoti goriva." Vir: Materiali za gorivne celice: Sinteza in karakterizacija materialov za gorivne celice (conot.si)
pobalin sporočil: 14.456
[#2704388] 26.03.18 16:22 · odgovor na: pobalin (#2630936)
Odgovori   +    1
Evo, približno 1,3 leta kasneje je tale Nikola One še vedno precej virtualen, Nikola Motor Corp. pa se ukvarja z raznimi projekti, ker koncentracija na enega samega velikega je očitno čisto preveč dolgočasna. Za ilustracijo seznam objav tule:
electrek.co/guides/n...ola-motor/
in najnovejši podvig z nekakšnim vojaškim elektro bagijem:
electrek.co/2018/03/...more-64202

S skoraj enoletno zamudo so konec januarja letos naposled napovedali, da bodo svoj "dramatično zverinski tovornjak" proizvajali v Buckeyu, ki je predmestje Phoenixa v Arizoni. Tam naj bi do konca leta 2019 začeli graditi tovarno in tja preselili sedež firme. Kdor je že videl kakšno resno tovarno tovornjakov in zna poiskati podatke o klimatskih razmere v Phoenixu in okolici, se najbrž zelo čudi. Ampak novo, novo, novo vrijeme očitno omogoča vse živo. Tudi meteorsko rast puščavskega predmestja, če jo poganjajo vizionarski developerji.
Nikola Motor Co. could receive up to $46.5 million in grants and tax credits if it brings the more than 2,000 projected jobs and $1 billion projected capital to a planned Buckeye manufacturing plant for its zero emission, autonomous semi-trucks.
Nikola CEO and founder Trevor Milton said the company has $6.5 billion in pre-orders for its trucks, and plans to create the “entire ecosystem” to build the trucks and hydrogen stations.
www.bizjournals.com/...lions.html
Kako daleč je Nikola Motors na poti od virtualnih računalniških podobic in razstavne makete do resnih prototipov? Za edini znani posnetek kratke vožnje sredi ničesar so kaj lahko uporabili na klasičen tovornjak poveznjeno futuristično lupino. Zbirka nekaj posnetkov na korporacijski youtube strani je sicer bolj žalostna: www.youtube.com/chan...dDw/videos

Za konec poglejmo, kakšen tajmlajn naj bi iz Nikola Motors sporočili svojim potencialnim kupcem in prednaročnikom sredi aprila 2017:
As a reservation holder, we also wanted to share a few other Nikola related updates with you. The following are some anticipated dates related to the Nikola trucks, which are subject to change:
* Now through October 2018 – We are working on the next version of our truck for limited production and road testing with certain fleets. This updated version of the truck is going through changes to the chassis to reduce weight and size, provide better visibility, increase storage and lower the 5th wheel, to name a few. During this period, we also plan to announce where our first hydrogen station will be built and begin development of that station.
* October 2018 – October 2021 – During this time we plan to stress test the Nikola trucks in rigorous conditions to ensure our vehicles can withstand the day in and day out abuse typical for trucks under normal operating conditions. We will also conduct three years of winter (extreme cold) and summer (extreme heat) tests, which exceed tests required under U.S. regulations. We will also be working to certify our truck’s compliance under all applicable regulations during this time. Testing is critical to ensure our vehicles are safe and ready for every environment before they enter production and are handed o to drivers for strenuous use.
* October 2020 – December 2021 – We will be working with the Fitzgerald Gliders group in Tennessee for our initial truck assembly. We anticipate our first 5,000 trucks will be assembled with their assistance.
dxtn4vayafzin.cloudf...Update.pdf
pobalin sporočil: 14.456
[#2710029] 02.05.18 14:51 · odgovor na: pobalin (#2704388)
Odgovori   +    0
Nikola toži Teslo. Zaradi kršenja patentov. Pri revolucionarnih elektro-vodikovih tovornjakih. Za dve milijardi dolarjev. To sta dve napovedani vrednosti bodoče tovarne Nikola Motor pri Phoenixu. V čem je "ukradeni" nou-hau? Ne v revolucionarni tehnologiji, ki naj bi zagotovila rajsko tovornjakanje brez emisij. Spor je okrog dizajna kabine in njenih pritiklin. Poroča Reuters.
Salt Lake City, Utah-based Nikola claims it was issued six design patents by the U.S. Patent and Trademark Office between February and April 2018 for its wrap windshield, mid-entry door, fuselage, fender, side cladding and the overall design of the Nikola One.
www.reuters.com/arti...SKBN1I30DN
Povsem druge podobnosti med tovornjakoma Nikola One in Tesla Semi kaže skoraj polurni video s predstavitev obeh maket in obljub.
Nikola Vs Tesla: One Name, Two Trucks, Zero Emissions, Big Demand.
www.youtube.com/watc...t6r7of5qA0
pobalin sporočil: 14.456
[#2860190] 04.08.20 13:15 · odgovor na: pobalin (#2710029)
Odgovori   +    2
Tako Nataša Koražija 4.12.2016:
Pri Nikola Motor Company so 1. decembra predstavili prototip tovornjaka na vodikove gorivne celice z dosegom od 800 do 1.200 milij (od 1.287 do več kot 1.900 kilometrov).
Tako Bloomberg Opinion 31.7.2020:
Founded by Trevor Milton, a 38-year-old American college dropout, Nikola is relying heavily on expertise from the old continent. Robert Bosch Gmbh
...
So far Nikola has been awarded 11 U.S. patents, about 1% of the total Bosch is awarded in a typical year. “Bosch gets paid to help us get to industry standards on products,” Milton told me.
www.bloomberg.com/op...led-nikola
Tako Nataša Koražija 4.12.2016:
Za zdaj je v ZDA razmeroma malo vodikovih črpalk, zato so pri družbi že napovedali gradnjo verige 364 črpalk v ZDA in v Kanadi. To bo največje omrežje vodikovih črpalk doslej, zgradili jih bodo leta 2018 in 2019.
Tako Bloomberg Opinion 31.7.2020:
Nikola’s research and development expenses were just $68 million last year. Tesla spent $1.3 billion. After going public, Nikola has about $900 million of cash, although that won’t go far in the automotive business. For the North American market, Nikola plans to handle its own manufacturing, with technical assistance from Iveco. Nikola broke ground this week on a $600 million factory in Arizona.
Whether or not you believe the extensive involvement of outside partners should have a bearing on its lofty valuation, there are other things that could upset Nikola’s plans.
Building a refueling network is a central part of its business model, but this won’t come cheap at $17 million for each hydrogen station.
www.bloomberg.com/op...led-nikola
Se mi je zdelo prav, da poslovna javnost Moje Deleže, plačniki Financ, to (iz)vedo. :-P
najobj sporočil: 31.920
[#2860209] 04.08.20 15:30 · odgovor na: pobalin (#2710029)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 04.08.2020 15:34
[pobalin]
Nikola toži Teslo. Zaradi kršenja patentov. Pri revolucionarnih elektro-vodikovih tovornjakih. Za dve milijardi dolarjev. To sta dve napovedani vrednosti bodoče tovarne Nikola Motor pri Phoenixu. V čem je "ukradeni" nou-hau? Ne v revolucionarni tehnologiji, ki naj bi zagotovila rajsko tovornjakanje brez emisij. Spor je okrog dizajna kabine in njenih pritiklin. Poroča Reuters.

> Salt Lake City, Utah-based Nikola claims it was issued six design patents by the U.S. Patent and Trademark Office between February and April 2018 for its wrap windshield, mid-entry door, fuselage, fender, side cladding and the overall design of the Nikola One.
> www.reuters.com/arti...SKBN1I30DN

Povsem druge podobnosti med tovornjakoma Nikola One in Tesla Semi kaže skoraj polurni video s predstavitev obeh maket in obljub.

> Nikola Vs Tesla: One Name, Two Trucks, Zero Emissions, Big Demand.
> www.youtube.com/watc...t6r7of5qA0
... čuj, predvsem pa bi morali sorodniki Nikole Tesle tožiti onega Muska in tote nikolamotor.com/inve...leadership ameriške lopovske majmune - za razliko od Tesle pri Nikoli ne vem, kdo je glavni - ki so ukradli pravice do uporabe imena Nikola Tesla ...

P.S.: malo bolj pogosto se javljaj na toti forum, ker zdaj je korona in zdaj nikoli ne veš ...
najobj sporočil: 31.920
[#2860250] 04.08.20 20:06 · odgovor na: (#2860216)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 04.08.2020 20:08
[abohte]
> [najobj]
> ... čuj, predvsem pa bi morali sorodniki Nikole Tesle tožiti onega Muska in tote nikolamotor.com/inve...leadership ameriške lopovske majmune - za razliko od Tesle pri Nikoli ne vem, kdo je glavni - ki so ukradli pravice do uporabe imena Nikola Tesla ...
Avtorske pravice niso večne. Pri nas ugasnejo 70 let od avtorjeve smrti (dobro vem, kdaj je Tesla umrl, če imaš skomine zapenjati za kronologijo...), zato lahko po mili volji poslušaš Mozarta in ješ Prešernove kroglice ali kopiraš Mono Liso.
... eh, kot da bi Musk koga kaj vprašal, če bi Tesla umrl 10 let kasneje ...

P.S.: stavim gajbo pira, da vsaj pol ponosnih lastnikov Tesle v Ameriki nima pojma, kdo je bil Tesla ...
shevchenko sporočil: 21.898
[#2860256] 04.08.20 21:10 · odgovor na: najobj (#2860250)
Odgovori   +    0
pol? najmanj 90 posto redneckov ne ve. mogoce je na obalah kaj bolje.

eni slovenski idioti so se lotili rednecke sprasevat, kje je slovenija. valjda redneck ne ve. potem pa butast slovenceljn zacne razlagat: pa to je v evropi, ob italiji...

"evropi? kje pa je to?"
pobalin sporočil: 14.456
[#2860263] 05.08.20 00:01 · odgovor na: (#2860192)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: pobalin 05.08.2020 00:04
[abohte]
Se te je tvit Urbanije dotaknil? :)
Ojoj, tako uspešno sem se odklopil, da sploh nisem vedel zanj. Zaradi tebe sem se zdaj dal poučiti o tem v nekaj levičarskih mejnstrim medijih. Hvala na namig, je bilo vredno. Je v superfinalu s tisto naslovnico Dnevnika, ki je politike okrivila za prazne police v trgovinah na začetku epidemije. :-)

Ubogi Urbanija se očitno ne zaveda podtalne resnice, ki veje iz njegovega tvita. Mož ni le za populistični intervencionizem, ampak totalno nič ne zaupa trgu. Če bi vsaj malo verjel v tržne zakonitosti, bi se usedel na breg reke in počakal, da se nad slabim žurnalizmom razočarani ljudje dokončno odrečejo plačevanju neljubih mu medijev (kar postopoma počnejo že dolga leta). Ampak ne, majster polit-gromoglasništva nima potrpljenja, on bi zadevo pospešil s twitarskim netenjem javnega gneva, (figurativnim) linčem in potem verjetno še z državno intervencijo za vzpostavitev medijskega reda in miru. Aleluja.
pobalin sporočil: 14.456
[#2860264] 05.08.20 00:11 · odgovor na: najobj (#2860209)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: pobalin 05.08.2020 00:12
[najobj]
... čuj, predvsem pa bi morali sorodniki Nikole Tesle tožiti onega Muska in tote nikolamotor.com/inve...leadership ameriške lopovske majmune - za razliko od Tesle pri Nikoli ne vem, kdo je glavni - ki so ukradli pravice do uporabe imena Nikola Tesla ...
Hm, medtem ko Ameri pod "ukradenim imenom in priimkom" obračajo milijarde, se v osrednjem časopisu Moje Dežele šopek južnih Slovanov ob sobotah prereka o srbskosti, rusinskosti itn. Nikole Tesle. Daleč bodo prišli, vsi ti patriotični balkanski in svetovljanski domoznanstveniki ...
P.S.: malo bolj pogosto se javljaj na toti forum, ker zdaj je korona in zdaj nikoli ne veš ...
Eh, prav fino je v izolaciji, stran od koronske manije in koronanih oslarij. :-)
Upam, da ste tu spodaj vsi sotrpini še čili in zdravi.
pobalin sporočil: 14.456
[#2860493] 06.08.20 14:08 · odgovor na: (#2860284)
Odgovori   +    3
[abohte]
Ni vse, kar je pomembno levičarskim medijem, pomembno tudi vsem ostalim.
Drži. In obratno. In to pač ni fejk njus, so le različno postavljene prioritete zanimanja. Težave nastanejo drugje.
Hej, del trga je tudi marketing. In on propagira aktivno držo bralcev. Kaj je narobe s tem?
To, da to počne danes z vladne, oblastne poze in terja budnost javnosti za segmente, ki jih njegova oblast nima pod totalno kontrolo. Taki pozivi in dejanja spadajo v civilno sfero, pritičejo opoziciji, aktivistom itn. Oblast mora izvajati oblast v dobro vseh državljanov in pika.

Me prav zanima, kako skrajna desna polovica možganov lahko ustvari in distribuira tako spako, kot je tole:
Pod nivojem: RTV Slovenija predstavlja Aleksandro Pivec kot podgano? Čakamo odgovore!
nova24tv.si/slovenij...-odgovore/
Zavržni prispevek RTV! So ministrico Pivčevo primerjali s podgano?
vfokusu.com/post/553...-s-podgano
Glavni fotografiji obeh objav sta seveda zlonamerna fotomontaža Pivčeve in nutrije ("podgane"), za vsaj malo bolj resničen prikaz je treba pogledati vstavljen video, za jasno predstavo pa nezmanipulirani original (link pelje direktno na kader rac s "podgano": 4d.rtvslo.si/arhiv/d.../00:00:57)

TVS ima to starikavo razvado, da informativne prispevke obarvajo z pastoralnimi ipd. motivi in tokrat so jim pač padle v shemo race in nutrija. Podtikati, da je šlo za primerjanje Pivčeve s podgano je debilno. Še toliko bolj, ker so na posnetku glavne race, raca je pa sinonim za novinarsko zmoto/zavajanje; novinarska raca, uklenjena raca, SD Novinar je imel za znak raco...

Čudno, da se nihče od resnicoljubnežev in pravičnikov ni razburjal ob drugih holivudarskih eskapadah TVS, ki o sestankih poročajo z ulic, parkov, v temi, ali ko je znamenita dopisnica z Bližnjega vzhoda, ki biva v Istanbulu, o nekem dogajanju v stotine km oddaljenih zalivskih državicah poročala pred Modro mošejo. Zakaj? Da bi slovenske ovce dobile vtis, da poroča z lica mesta. Čisto enako smiselno bi bilo, če bi pozirala pred ljubljansko džamijo...

Potem je tale gnusobnost Nore24, ki foušijo zaradi brezplačnih apgrejdov neke pomenljivo povezane gospe na (državno-uradniški) službeni poti brezsramno enači s plačilom privatne firme za promocijski obisk državne ministrice & kids. Penim zato, ker sem bil tudi jaz kdaj kot vodja skupine deležen posebne sobe v hotelu. Resda je črta med komercialno gesto in korupcijo tanka, a se jo še vedno da prepoznati s prostimi očmi in čisto dušo. Vsaj na moji strani, majčkeno levo od sredine.
nova24tv.si/slovenij...ostitelja/
Meni je tvoje špeckahlanje (kapo dol, nekaj let ahead of your time) všeč. Zakaj ne bi tega počel še kdo drug? Vsekakor mi je to bolj všeč, kot cenzuriranje in medijsko obračunavanje z nasprotniki, čemur smo bili priča zadnja leta.
Že, ampak jaz sem bil vedno v tem delavskem kevdru, daleč od oblastniških soban in bičev. Je razlika! Oblastniki in drugi močniki naj medije in novinarje in sodnike čim bolj pustijo pri miru. Njihova naloga in dolžnost je, da javnost prepričajo s podatki, argumenti, dialogom. Če kdaj, imajo danes na voljo milijon kanalov in medijev ne rabijo. Razen, če želijo za njimi skrivati svojo poniglavo in orto selektivno neresnicoljubnost in resniconeljubnost.

Preletel sem tale blog Vinka Gorenaka, ki izgleda dokaj decentno sestavljen in lepo kaže dvoličnost brezmadežnih ljudomilih "levih" medijskih lic. Za končno sodbo bom moral prebrati bolj zbrano in pogledati, ali je Gorenak reden analitik tovrstnih pojavov ali je bolj aktiven zdaj, ko je čas za "griling de MSM & bajsikling the janshevism".
www.vinkogorenak.net...iskotarji/
Ne spomnim se, da bi to napisal, se bojim, da je to projekcija drugače mislečih. Če bo imelo kakšne posledice, hvala bogu. Je pa res, da tako Požar, kot Mladina kot NovaTV (in celo STA rejver) kdaj pa kdaj zapišejo tudi kakšno resnico. Tudi ekstrem je del politične realnosti...
Res sem tole
@UrosUrbanija, Aug 2
Slovenska javnost mora od vseh medijev in sodstva zahtevati enaka merila za vse. In hkrati ob tem razkrivati in javno objavljati vsak medij, vsakega novinarja, vsakega sodnika, ki se očitno in brezsramno poslužuje manipulacij. #stopmanipulacijam Samo tako bomo dobilo dobre medije.
razumel skozi svojo osebno projekcijo, ki sem jo opisal zgoraj, čeprav se na čisto načelni ravni z Urbanijo strinjam. Ne strinjam se z netržnim, populističnim pozivanjem. Z večino medijev je tako, da jih pač ne kupuješ/plačuješ/spremljaš, če ti niso všeč. Zato si pa desnica po več poslovnih fiaskih, ko se je izkazalo, da nimajo plačilno pripravljene kritične mase odjemalcev, na vse kriplje prizadeva finacirati brezplačnike, zasesti pozicije v javnih hišah (RTVS + STA) in preusmerjati javni ali inozemski denar v svoja ideološko-politikantska korita. Na trgu svojih resnic ne morejo prodajati, nimajo pa potrpljenja, da bi počakali na naravno ugasnitev soukold MSM, ko bi medijski krajini zavladali desni noriTV &co. brezplačniki.

Meni se vse to blefiranje in podtikovanje in škadaliziranje pogrošnih medijev že naravnost gnusi. Naj odidejo v dolino slonov, če ne gre brez nespodobnosti!
najobj sporočil: 31.920
[#2860509] 06.08.20 15:43 · odgovor na: shevchenko (#2860256)
Odgovori   +    3
[shevchenko]
pol? najmanj 90 posto redneckov ne ve. mogoce je na obalah kaj bolje.

eni slovenski idioti so se lotili rednecke sprasevat, kje je slovenija. valjda redneck ne ve. potem pa butast slovenceljn zacne razlagat: pa to je v evropi, ob italiji...

"evropi? kje pa je to?"
... OK, zanimivo bi bilo vedet, koliko Slovencev - sploh ne mislim na rednecke iz slovenskih vukojebin - bi znalo našteti in na zemljevidu pokazati kaj več kot pet ameriških držav, zato moram v opravičilo Američanom povedat, da je Amerika tako zelo velika, da jih Evropa ne rabi glih kaj dosti zanimat, ker imajo Američani verjetno že s svojim zemljepisom dovolj težav ...
najobj sporočil: 31.920
[#2860510] 06.08.20 15:47 · odgovor na: (#2860281)
Odgovori   +    1
[abohte]
Stava sprejeta.
... čuj, če mi lahko shevchenko pomaga štet, stavim šleper pira, velja ? ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2861459] 12.08.20 12:15 · odgovor na: pobalin (#2860190)
Odgovori   +    0
[pobalin]
Se mi je zdelo prav, da poslovna javnost Moje Deleže, plačniki Financ, to (iz)vedo. :-P
Zelo me veseli, da podobno menijo tudi v višjih etažah Delavskega doma.
manager.finance.si/8...amo-vozilo

Strani: 1 2