Strani: 1 2 3

pobalin sporočil: 14.456
[#2613462] 26.08.16 10:04 · odgovor na: tstih (#2613378)
Odgovori   +    4
[tstih]
> [pobalin]
> Vsakogar, ki vztrajno trdi, da je treba naš pokojninski sistem privatizirati ali vsaj uvesti individualne račune, bi vprašal, ali smo mi en korak pred Čilenci, ker smo ugotovili, da ima PAYG pomanjkljivosti, ali pa so oni pred nami, ker so ugotovili, da imajo osebni računi v privatnih skladih pomanjkljivosti. :-)

Je boljse da ima Slovenec povprecno rento 500 evrov iz prihrankov in jih samo nekaterim 200 doplacuje drzava; ali da drzava placuje vsem vseh 700?
T.
Če to ni ultimativen spin, sem jaz papež! Ne bom računal, koliko bi moral 40 let vplačevati vsak mesec, da bi 15 let dobival rento 500 evrov, vmes futral visokoleteče finančno-skladnike in trepetal pred krizami, negativnimi obrestmi, striženji ipd.

Vtaknil sem bom v neresnično trditev, da država plačuje vseh 700 evrov penzije. Država samo doplačuje za vrzel v pokojninski blagajni, ki jo polni sistem PAYG. Vrzel pa je odvisna od demografije, ekonomske situacije, prispevnih stopenj in lukenj, ki raznim skupinam (preveč) omogočajo "optimizacijo" plačevanja prispevkov. Tako da je danes stanje takšno, da država samo nekaterim/nekaj doplačuje.

Pa še nekaj. V nasprotju z mnogimi ideološkimi zaslepljenci je meni vseeno, ali mene oz. moje prihranke lupijo nesposobni, skorumpirani, komunajzarsko plenilski (para)državni uradniki, kot naj bi to menda bilo pri nas, ali pa pohlepni in sleparski orto-privatni financ- mešetarji, s kakršnimi imajo sveže izkušnje v Čilu in ZDA (npr. Apollo). Prav tako ne vidim razlike v etiki, morali in finančnih posledicah med zlorabo javnega denarja (npr. razvpiti ekscesi britanskih poslancev) ali zlorabo denarja/moči mešetarjev v privatnih skladih. Oboje je slabo za prizadete in za družbo, zato je oboje treba preganjati.
najobj sporočil: 31.920
[#2613475] 26.08.16 10:27 · odgovor na: bc123a (#2613402)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 26.08.2016 10:28
[bc123a]
> [tstih]
> > [bc123a]
> > > [tstih]
> > > > [bc123a]
> > > > > [tstih]
> > > > > Vecja razprsenost, vecje zanasanje na prihranke, prehod z drzavnih na zasebne pokojnine
> > > > Negativne realne obrestne mere (poglej japonsko, kako dolgo lahko ta kuga traja) lahko iz teoreticno zanesljive in varne penzije naredijo fatamorgano enako, kot je nizka rodnost naredila fatamorgano iz payg.
> > > V bistvu ne. Če so prihranki pod pričakovanji je to (lahko) še vedno mnogo bolje kot, če jih sploh ni.
> > Saj enako lahko reces za payg - problem je, da politicno to ne gre skozi, ce ljudje 40 let vlagajo (v primeru payg placujejo) z idejo da bodo imeli penzijo X, potem je pa penzija X/2. Potem zahtevajo, da "nekdo drug" doda X/2.
>
> Ne mores enako reci za PAYG. Le ta pomeni jezdenje lokalne demografske piramide. In zaziranje v prihodnje generacije brez konkretnega prenosa premozenja nanje, kot v primeru prihrankov. Oni dobijo le nicvredno obljubo, da to lahko isto naredijo svojim otrokom. Prihranki pa se lahko plemenitijo po vsem svetu, lahko so v casu krize tam, kjer je ni. Morda rastejo, morda ne. Morda bo enim krasno uspelo in drugih malo manj in bo sanirati to vseeno ceneje, kot ce nikomur ne uspe, ker se sploh ni poskusilo. Na PAYG se gre vedno lahko; ce prihranko ni, jih pa ni. Tudi vrednosti ne morejo izgubiti.
Zelo malo ljudi na drugi steber gleda kot na "prihranke ki ne morejo izgubiti vrednosti". Gledajo na to, kaksno pokojnino bi iz njega dobili. In ce se ti sesuje obrestno-obrestni racun, potem so penzije mizerne in ljudje bodo jezni.

Ostajam pri tem, da se je japonska kuga razsirila na svet, in da lahko spodobne donose dosegas samo z rizikom, ki je neprimeren za pokojninsko vlaganje. Ne vemo, ali bo tako naslednjih 20 let, ampak primer japonske kaze da je to vsekakor mozno.
... ja, in ko ga rabiš, lahko ta "spodobni donos" dosežeš tudi tako, kot je zelo jasno povedal oni stric v linku, ki ga jaz tako rad limam na toti forum in kar ves čas pravzaprav delajo tudi Japonci sami ...

P.S.: kot sem že večkrat napisal na totem forumu, bo treba malo prečekirat monetarno teorijo v povezavi s širšo ekonomsko teorijo, ker v času globalizacije nekaj očitno ne štima več ...
najobj sporočil: 31.920
[#2613539] 26.08.16 13:56 · odgovor na: pobalin (#2613462)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 26.08.2016 14:03
[pobalin]
> [tstih]
> > [pobalin]
> > Vsakogar, ki vztrajno trdi, da je treba naš pokojninski sistem privatizirati ali vsaj uvesti individualne račune, bi vprašal, ali smo mi en korak pred Čilenci, ker smo ugotovili, da ima PAYG pomanjkljivosti, ali pa so oni pred nami, ker so ugotovili, da imajo osebni računi v privatnih skladih pomanjkljivosti. :-)
>
> Je boljse da ima Slovenec povprecno rento 500 evrov iz prihrankov in jih samo nekaterim 200 doplacuje drzava; ali da drzava placuje vsem vseh 700?
> T.
Če to ni ultimativen spin, sem jaz papež! Ne bom računal, koliko bi moral 40 let vplačevati vsak mesec, da bi 15 let dobival rento 500 evrov, vmes futral visokoleteče finančno-skladnike in trepetal pred krizami, negativnimi obrestmi, striženji ipd.

Vtaknil sem bom v neresnično trditev, da država plačuje vseh 700 evrov penzije. Država samo doplačuje za vrzel v pokojninski blagajni, ki jo polni sistem PAYG. Vrzel pa je odvisna od demografije, ekonomske situacije, prispevnih stopenj in lukenj, ki raznim skupinam (preveč) omogočajo "optimizacijo" plačevanja prispevkov. Tako da je danes stanje takšno, da država samo nekaterim/nekaj doplačuje.

Pa še nekaj. V nasprotju z mnogimi ideološkimi zaslepljenci je meni vseeno, ali mene oz. moje prihranke lupijo nesposobni, skorumpirani, komunajzarsko plenilski (para)državni uradniki, kot naj bi to menda bilo pri nas, ali pa pohlepni in sleparski orto-privatni financ- mešetarji, s kakršnimi imajo sveže izkušnje v Čilu in ZDA (npr. Apollo). Prav tako ne vidim razlike v etiki, morali in finančnih posledicah med zlorabo javnega denarja (npr. razvpiti ekscesi britanskih poslancev) ali zlorabo denarja/moči mešetarjev v privatnih skladih. Oboje je slabo za prizadete in za družbo, zato je oboje treba preganjati.
... čuj, ker je govora o Čilu, sem se tega forum.finance.si/?m=...800&single izpred nekaj let spomnil ...

P.S.: ko sem med svojimi posti iskal besedo "Čile", sem naletel na množico postov na temo fenomenalnih donosov konzervativnih pokojninskih skladov v Čilu, ampak nalimani je najkrajši, pove pa dovolj ... aja, kako si upaš s pohlepnim in sleparskim orto-privatnim financ- mešetarjem imenovati lastnika slovenske banke, za katerega na totem forumu vsi dobro vemo, da je kot privatni lastnik edina garancija za razvoj slovenskega gospodarstva ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2613549] 26.08.16 14:36 · odgovor na: najobj (#2613539)
Odgovori   +    0
[najobj]
... čuj, ker je govora o Čilu, sem se tega forum.finance.si/?m=...800&single izpred nekaj let spomnil ...
na temo fenomenalnih donosov konzervativnih pokojninskih skladov v Čilu, ampak nalimani je najkrajši, pove pa dovolj ...
Tako.
pobalin sporočil: 14.456
[#2613583] 26.08.16 16:12 · odgovor na: najobj (#2613539)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: pobalin 26.08.2016 16:28
Čuj, ravno berem neke čudne stvari o domovini tistega tvojega abrakadabra-strica, ki ga skoraj vsak dan limaš na forum, pa se mi zdi, da ti bodo všeč...

Komunajzarsko rožnati FT piše, da bodo v kongresu ZDA najbrž dosegli nacionalno spravo, ko bo treba prerešetati davčno politiko. Ne levim in ne desnim se ne zdi v redu, da imajo njihovi uber paradni konji (bolj jabolka) v tujini spravljenih 1,2 bilijona (ja pravega, našega bilijona oz. 1200 milijard) dolarjev.
US companies braced for tax shake-up as Apple feud escalates
When Congress convenes with a new president in the White House after this year’s election, a rare point of common ground between the two parties will be the need to reform the US’s taxation of international business.
Top US companies such as Google, Microsoft and Cisco have accumulated huge piles of offshore cash, sometimes boosted by efforts to shift earnings to low-tax jurisdictions, and kept the cash there to escape the US’s high statutory tax rates.
Apple, whose offshore cash pile has grown to about $200bn, has become the highest-profile example of such practices, with an alleged sweetheart tax deal it struck with Ireland fuelling a disagreement between Brussels and the US government. Apple and Ireland denied any wrongdoing.
Companies do not want to repatriate cash under current law because bringing foreign earnings back to the US triggers a tax liability of up to 39 per cent.
The US is one of few advanced economies that taxes the global income of its companies and not just their earnings at home. Combined with the country’s high tax rate, it is a system that companies loathe.
on.ft.com/2bkIQ9Y
Menda firme denar skrivajo pred dacarji tudi zato, ker svoji domovini svobodnih in domovanju hrabrih nočejo plačevati 35% corporate tax, torej stopnje, ki je pri vrhu članic OECD.
www.statista.com/cha...rspective/

Mislim, a je Amerom že kdo razložil Lafferjevo krivuljo in zakaj ne? :-)

Strani: 1 2 3