Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Javni sektor za vse, ne le za peščico

Strani: 1

slovenecnb1 sporočil: 6.180
[#3060822] 01.05.25 04:54
Odgovori   +    2
V glavnem čgospodarstvo caka še kup novih 'omreznin" pa 2 mio nas je slovencev že 100 let kaj ti ljudje počnejo mi ni jasni
LjubiteljCO2 sporočil: 151
[#3060825] 01.05.25 07:22
Odgovori   +    13
Še prej pa povejmo, kdo vse sodi v javni sektor: zaposleni v državni upravi oziroma na ministrstvih, vladnih službah, uradih, inšpektoratih, finančni upravi, vojski, policiji, občinah, upravnih enotah, pravosodju, javnih zavodih v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter visokem šolstvu, kulturi, raziskovalni dejavnosti, zaposleni v javnih skladih, agencijah …
Najprej je treba "Javni sektor" razdelit na
- Nujni (gasilci, učitelji, zdravniki, m. sestre..., policaji, vojaki...)
- Pomožni (administracija, tehnična podpora,...)
- Pol-potrebni (uprava)
- Nepotrebni (večina birokracije).

Temu je treba prikagodit plače, ka se le da pa outsourcat in plačevat PO DELU ( po rezultatih).

Skratka: DELU čast in oblast!

PS: specifikacijo 4 javnosektaških kast bo kdo drug bolje razdelal.

Mrkaić, kje si ????
LjubiteljCO2 sporočil: 151
[#3060826] 01.05.25 07:23 · odgovor na: LjubiteljCO2 (#3060825)
Odgovori   +    8
Pa še tole:


Kako bi izgledala Slovenija, če bi izvedla Mrkaićeve reforme?

Tomaž Štih, na socialnem omrežju X bolj poznan kot Libertarec, je spomnil na grenko-sladko podrobnost iz zgodovine mlade slovenske države. Namreč pred natanko dvajsetimi leti je skupina ekonomistov pod vodstvom Miče Mrkaiča pripravila obsežen paket strukturnih reform, katerih cilj je bil iz Slovenije ustvariti drugo Švico. Na žalost je šla Slovenija od takrat v smer Venezuele namesto Švice. Za mnenje o obletnici smo povprašali ekonomista Štefana Šumaha.
Ključne predlagane reforme so bile takrat privatizacija državnih podjetij– popoln umik države iz gospodarstva, poenostavitev davčnega sistema z uvedbo enotne davčne stopnje (flat tax), kar bi spodbudilo gospodarsko rast in poenostavilo sistem, reforma trga dela: večja fleksibilnost trga dela, kar bi omogočilo lažje zaposlovanje in odpuščanje ter s tem povečalo konkurenčnost gospodarstva, zmanjšanje regulacije in birokracije, svobodnejšo gradnjo in svobodnejši vstop v poklice, reformo pokojninskega sistema z večjo vlogo zasebnih pokojninskih skladov, reformo zdravstvenega sistema s krepitvijo javnega in odpravljanjem državnih monopolov.)
Kdo so bili Mladoekonomisti?
Mladoekonomisti so bila skupina ekonomsko liberalnih zagovornikov tega, kar bi danes poimenovali “neoliberalizem” – pod ideološkim vodstvom Mića Mrkaića so se zbrali Igor Masten, Aleš Ahčan in Jože P. Damjan – slednji je na koncu povsem zamenjal stran in postal zagovornik socializma in centralnoplanske ekonomije. Slovenski javnosti so postali znani pred državnozborskimi volitvami leta 2004. Zagovarjali so reforme, radikalno privatizacijo in liberalizacijo slovenskega gospodarstva.
Bili so antipol socialističnogradualistični politiki, ki jo je po nasvetu ekonomistov starejše generacije vodil Janez Drnovšek. Takrat jih je podpirala SDS Janeza Janše, Damijan in Masten sta postala člana strateškega sveta predsednika vlade za gospodarstvo, ki je zagovarjal uvedbo enotne davčne stopnje, a je bilo preveč znotrajkoalicijskih ovir – od socialistične stranke Desus do nekaterih ljudi znotraj NSI. Dokončno so se razšli leta 2006.

Iz komentarja na tale članek:
www.plusportal.si/20...a-dobicka/



Pred natanko dvajsetimi leti je skupina ekonomistov pod vodstvom Miče Mrkaiča pripravila obsežen paket strukturnih reform,
katerih cilj je bil iz Slovenije ustvariti v drugo Švico.

threadreaderapp.com/...62973.html
bhvarprem sporočil: 18
[#3060839] 01.05.25 12:02
Odgovori   +    4
Pozabili ste na dodatek za povecan obseg dela,ki je postal avtomatizem.
LjubiteljCO2 sporočil: 151
[#3060852] 09:45
Odgovori   +    3
Matej Rigelnik:

V Sloveniji se ne splača:
– tvegat,
– delat,
– ustvarjat.
Splača pa se zleknit v javno pisarno. Reforma plač javnega sektorja, ki so vam jo prodali, je dejansko dvig plač. Popustili so sindikatom javnega sektorja in plače v javni upravi so zrastle 3x hitreje od plač v realnem sektorju. To je slovenska realnost!

Strani: 1