Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: Računalnik + internet = RTV prispevek?

Strani: 1

anon-89313 sporočil: 3
[#5313] 27.09.06 11:44
Odgovori   +    0
Na starem forumu ne vidim več aktivnosti, zato bom vprašal še enkrat tukaj, v novem.
Torej, pri tridesetih sem se končno preselil na svoje, vendar nimam in ne nameravam imeti televizije in vsega šavja, s katerim me le-ta povečini samo spravlja ob živce. Od vse elektronike imam samo računalnik in internetno povezavo ADSL. Domneval sem, da mi glede na to situacijo ni treba plačevati RTV prispevka. Vendar odkar sem šel brat zakon (ZRTVS-1, Ur. list RS 96/2005), nisem več prepričan o tem, saj prvi odstavek 31. člena zakona o RTVS pravi: "Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik oziroma drugo napravo, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov (v nadaljnjem besedilu: sprejemnik) na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija, mora RTV Sloveniji plačevati prispevek za opravljanje radijske in televizijske dejavnosti." Ta odstavek pa je tako široko zastavljen (neodvisen od prenosnega medija in dejanskega namena oz. uporabe kakršnekoli naprave, ki ta medij uporablja, samo da ga uporablja tudi RTVS), da s sledečo logiko gladko padem noter: RTVS ponuja na svoji internetni spletni strani gledanje svojega programa v živo, jaz imam računalnik in internetno povezavo, ki mi to gledanje omogočata, torej imam sprejemnik in zagotovljene tehnične pogoje za sprejem in moram plačevati prispevek RTVS.
A je ta interpretacija pravilna?
anon-76887 sporočil: 18.121
[#5315] 27.09.06 11:48 · odgovor na: anon-89313 (#5313)
Odgovori   +    0
Prispevek mora plačati vsak.
Žal.
anon-89313 sporočil: 3
[#5352] 27.09.06 13:41 · odgovor na: anon-76887 (#5315)
Odgovori   +    0
Kaj, a potem ga morajo plačevati tudi vse firme, ki imajo internetno povezavo? Definitivno nobena teh firm ne plačuje prispevka RTVS, razen seveda če dejansko imajo kakšen televizor za zabavljanje svojih zaposlenih ali strank.
Si lahko misliš, da pride inšpektor v kak internet cafe in zahteva plačevanje prispevka RTVS, katerega višina pa se v primeru javnega predvajanja določi na podlagi velikosti občinstva (torej uporabnikov)?
Ravno zaradi teh dilem sem tudi postavil vprašanje, saj je tukaj očitno nekaj skregano z logiko.
anon-76887 sporočil: 18.121
[#5353] 27.09.06 13:43 · odgovor na: anon-89313 (#5352)
Odgovori   +    0
Pokliči naročniško službo RTVSLO in ti bodo pojasnili v kakšnem primeru je posameznik ali firma oproščen-a plačevanja rtv naročnine.
Jaz nisem trdil, da je to prav ali logično.
Napisal sem samo to, da mora naročnino plačati vsak imetnik -pazi sad- električnega priključka.
anon-15715 sporočil: 6.084
[#5358] 27.09.06 13:53 · odgovor na: anon-76887 (#5353)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-15715 27.09.2006 13:56

0902ISXdX wrote:
Napisal sem samo to, da mora naročnino plačati vsak imetnik -pazi sad- električnega priključka.

 
To mogoče ne drži dobesedno, vsak imetnik RA ali TV sprejemnika. Šteje se, da je to imetnik el.priključka, ki ne poda izjave, da nima TV. V bistvu, lahko, da imaš prav :).

"Za radijski oziroma televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija."


lp.m
anon-16741 sporočil: 3.984
[#5436] 27.09.06 21:01 · odgovor na: anon-76887 (#5353)
Odgovori   +    0
Električni priključek je le osnova, na podlagi katere ti RTV pošlje obvestilo glede plačevanja naročnine. Kot je Palcom napisal, imaš potem možnost na RTV poslati pisno izjavo, da ne poseduješ naprave, ki omogoča sprejem vsaj enega programa RTV. V tem primeru ti nimajo pravice zaračunavati naročnine.

Mislim, da računalnika v kombinaciji s klicno ali stalno internet povezavo ne morejo tretirati kot sprejemnika, ki lahko sprejema vsaj en program RTV. Če se ne motim, preko interneta ne moreš spremljati celotnega programa RTV, le določene oddaje. Poleg tega je kvaliteta slike neprimerljiva s kvaliteto klasičnega sprejemanja RTV signala, pa tudi zaenkrat ne morejo zagotavljati nemotenega prenosa - vsaj slike ne.

Sicer je pa so zakonska določila pri pobiranju naročnine teh gnid itak dovolj luknjasta, da mi ne pade na kraj pameti, da bi jim kadarkoli poklonil 1 SIT za gnoj, ki ga producirajo.
blink sporočil: 3.523
[#5833] 29.09.06 12:31 · odgovor na: anon-16741 (#5436)
Odgovori   +    0
Osnova za RTV prispevek je to da imaš ali: avtoradio, radijski sprejemnik, TV sprejemnik, videorekorder s kanalnikom, računalnik s tunerjem... Za sprejemnik se šteje naprava, ki ima vgrajen kanalnik (tuner). Ti imaš lahko npr. TV monitor, kar je podobno kot TV sprejemnik le da nima kanalnika s katerim bi ti lahko spremljal program, torej na njemu lahko predvajaš samo video signal ki ga spelješ notri.

Stvar je pa taka, da moraš na 3 leta sporočat da nočeš plačevati RTV prispevka ker nimajo opcije da si za vedno odpisan. Na voljo imaš, da te v 3 mesecih od oddaje vloge obišče njihov delavec in lahko vstopi v tvoj flet in pogleda če je res vse tko kot si izjavil. Druga varijanta pa je, da imaš dokazila od servisa, ampak tle te znajo zajebavat tako da je bolša prva varijanta. Poglej si na www.rtvslo.si majo vse napisano.
anon-16741 sporočil: 3.984
[#5969] 30.09.06 22:11 · odgovor na: blink (#5833)
Odgovori   +    0
A to na 3 leta je novost? Ker meni dajo mir dlje od tega.
Katera dokazila od servisa si imel v mislih, katerega servisa?

Strani: 1