Zasebnost

Strani: 1

anon-10743 sporočil: 2.011
[#12202] 26.10.06 13:07
Odgovori   +    0
Bebci, pri nas ima drzava delez v tovarnah ki delajo zenske vlozke, v zasebno last pa bo prepuscala infrastrukturo, kot so ceste. Bolj butalsko od butalcev.

Zakaj ne bi prodali drzavne "srebrnine" in iz tega investirali v ceste in avtoceste?
kzupanc sporočil: 10.545
[#12209] 26.10.06 13:38 · odgovor na: anon-10743 (#12202)
Odgovori   +    0
Nikjer ne piše, da bo infrastruktura v zasebni lasti. To je po mojem razumevanju stvar zakonov in konkretnih pogodb med državo in zasebnimi investitorji. Sicer pa gre samo za enega od načinov financiranja, ki ga je po moje ob ustrezni zakonski urejenosti, treba izkoristiti kolikor je le mogoče. Velik del še vedno ostane na proračunu in na zadolževanju države.
anon-10743 sporočil: 2.011
[#12211] 26.10.06 13:41 · odgovor na: kzupanc (#12209)
Odgovori   +    0

kzupanc wrote:
Nikjer ne piše, da bo infrastruktura v zasebni lasti. To je po mojem razumevanju stvar zakonov in konkretnih pogodb med državo in zasebnimi investitorji. Sicer pa gre samo za enega od načinov financiranja, ki ga je po moje ob ustrezni zakonski urejenosti, treba izkoristiti kolikor je le mogoče. Velik del še vedno ostane na proračunu in na zadolževanju države.


A tista posojila, ki jih sedaj jemlje slovenija za avtoceste niso "zasebni kapital" po tvoji definiciji? Po moje mislijo fantje na koncesije. Tako da bomo potem imeli situacijo, ko bo drzava imela v lasti pivovarne, mlekarne, tovarne vlozkov in casopise, ceste bo pa prepustila koncesionarjem ker ne bo denarja za investicije. Svasta.
anon-29373 sporočil: 62
[#12217] 26.10.06 14:11
Odgovori   +    0
Janez, si kdaj slišal za program BOT (build-operate-transfer)? To je na Zahodu že dlje časa precej uveljavljena metoda financiranja infrastrukturnih projektov v obliki državno-zasebnega partnerstva. Zadeva je zelo enostavna: zasebni kapital financira izgradnjo (build) določenega dela npr. avtoceste, v zameno za to od države prejme koncesijo (operate) za vnaprej določeno obdobje in služi s pobiranjem cestnine, po preteku tega obdobja pa lastništvo v celoti preide (transfer) na državo. Na ta način je npr. Španija zgradila lep del svojih avtocest, po nekaterih podatkih (tudi zgoraj naštetih) pa je v Sloveniji ta "gap" v višini 2-4% (odvisno od načrtov) BDP-ja, zato ga je treba nadomestiti z vključevanjem privatnega kapitala.

To je tudi odg. na tvoje vprašanje "zakaj ne bi država prodala družinskega srebra za investiranje v (avto)ceste"- ravno zato, ker to ni nujno potrebno, saj lahko do cest pride na zgoraj opisani način (po izteku koncesije je torej celotna last in upravljanje prepuščeno državi, ki za izgradnjo ne nameni niti tolarja).
anon-10743 sporočil: 2.011
[#12221] 26.10.06 14:21 · odgovor na: anon-29373 (#12217)
Odgovori   +    0

sejad wrote:
Janez, si kdaj slišal za program BOT (build-operate-transfer)? To je na Zahodu že dlje časa precej uveljavljena metoda financiranja infrastrukturnih projektov v obliki državno-zasebnega partnerstva. Zadeva je zelo enostavna: zasebni kapital financira izgradnjo (build) določenega dela npr. avtoceste, v zameno za to od države prejme koncesijo (operate) za vnaprej določeno obdobje in služi s pobiranjem cestnine, po preteku tega obdobja pa lastništvo v celoti preide (transfer) na državo. Na ta način je npr. Španija zgradila lep del svojih avtocest, po nekaterih podatkih (tudi zgoraj naštetih) pa je v Sloveniji ta "gap" v višini 2-4% (odvisno od načrtov) BDP-ja, zato ga je treba nadomestiti z vključevanjem privatnega kapitala. To je tudi odg. na tvoje vprašanje "zakaj ne bi država prodala družinskega srebra za investiranje v (avto)ceste"- ravno zato, ker to ni nujno potrebno, saj lahko do cest pride na zgoraj opisani način (po izteku koncesije je torej celotna last in upravljanje prepuščeno državi, ki za izgradnjo ne nameni niti tolarja).

Seveda to poznam, se mi pa zdi hudo neumno, da bomo javne ceste gradilli z zasebnim denarjem (v obliki partnerstva in iz tega izhajajocih koncesij), medtem ko so proizvodnja piva, mleka, zenskih vlozkov, turizem, kava, majoneza in pastete tako stratesko pomemnbne stvari, da jih drzava ne sme prodati.

Dobro, a se to zdi samo meni v nebo vpijoc idiotizem? Halo bob :)
anon-89 sporočil: 10.178
[#12224] 26.10.06 14:28 · odgovor na: anon-10743 (#12221)
Odgovori   +    0
halo janez, se priporočam za z nacionalnim interesom zaščiteno pivo.:)

p: pilr je najboljše pivo na svetu, če izvzamemo irsko, belgijsko in češko.:)
anon-84393 sporočil: 218
[#12313] 26.10.06 18:29 · odgovor na: anon-89 (#12224)
Odgovori   +    0
Pozabil si na mehisko, tudi tam imajo (morda presenetljivo) odlicno pivo.
anon-102774 sporočil: 1.958
[#12355] 26.10.06 21:43 · odgovor na: anon-10743 (#12211)
Odgovori   +    0
Žal imaš tokrat popolnoma prav.
Ampak nič ne pomaga. Če si slučajno gledal vsaj malo
nedavne seje parlamenta, upam da ti je vse jasno. 
Ni šans da bi ovce naučil da mislijo s svojo glavo.  
anon-3500 sporočil: 442
[#12475] 27.10.06 09:58
Odgovori   +    0
DARS je treba prodati (po moje 100%, za privržence nacionalnih interesov pa vsaj manjšinski delež), kupnino pa prednostno naložiti v izgradnjo in posodobitev železnic, potem pa tudi v modernizacijo državnih cest. To je daleč najboljši finančni vir, ki ga ima vsaka vlada na dosegu roke.
Realizacija v enem letu. Nekaj milijard Evrov na ustreznem namenskem računu. Kaj menite???

Strani: 1