Zasebnost

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: PBGS: Run, Forrest, run!

Strani: 1

anon-15342 sporočil: 8.014
[#1261270] 21.06.11 22:09
Odgovori   +    10
Zadnja sprememba: anon-15342 21.06.2011 22:11
PBGS je ob postopnem drsenju VEP (letos -7.6%) in odtekanju sredstev prek prodaj točk na primarnem trgu v petek presegel zakonsko maksimalno dovoljenih 10% netržnih sredstev v portfelju. Na to so odreagirali s pozivom interesentom za odkup teh delnic (tukaj: www.finance.si/file....p?id=22618 ).

V pozivu so določili tudi minimalne cene, ki so jih pripravljeni sprejeti - k temu se sicer eksplicitno niso zavezali, a drugače objavljanje minimalne cene nekako ne bi imelo smisla, poleg tega pa je preseganje netržne izpostavljenosti sklada dokaj resna kršitev zakonodaje, ki se lahko formalno konča celo z odvzemom dovoljenja za upravljanje.

In pri največjih netržnih naložbah, ki jih ponujajo v odkup, je minimalna cena, navedena v pozivu, bistveno nižja od trenutnega vrednotenja pri izračunu VEP (največje štiri netržne naložb od največje navzdol: CIMR 4.13 € vs 10.26 €, AKTG 20.00 € vs 37.56 €, IEOR 21.00 € vs 26.63 €, MBLG 2.00 € vs 3.36 €).

Da ne bom dolgovezil: če bi uspeli prodati vse, kar ponujajo, po minimalnih cenah, ki so jih navedli, bi VEP PBGS s tem izgubil (še) 4%.

Ampak ni nujno, da jim bo sploh kaj uspelo prodati. Če danes niti naše prve borzne kotacije nihče ne povoha več, bo presenetljivo, če bo kdo želel izkeširati zahtevani šestmestni znesek za nekotirajoče delnice Akripola ali Mariborske livarne.

In če ne bo, ostaneta le dve možnosti: (i) prevrednotenje navzdol, ki smo ga v zadnjem času že videli pri NFD1 (in pri katerem bodo vrednotenja znižali vsaj do teh minimalnih ponujenih cen, saj bodo neuspeh prodajnega poziva lahko uporabili kot dokaz, da je še takšno vrednotenje visoko), ali pa (ii) nov poziv s še nižjimi cenami. Skratka - ni nujno, da bo šel VEP navzdol "le" za 4%.

Pač, toliko, da ne bo kdo od lastnikov točk PBGS rekel, da tega pa res ni mogel vedeti ali predvideti. Za tiste, ki bi posumili, da s tem želim znižati tečaj zato, da bi potem sam kupoval, pa se podobno kot pred časom pri NFD1, ko so moja svarila nekateri razumeli tako, tudi tukaj zavežem, da se PBGS ne bom dotaknil vsaj ta in prihodnji teden (čisto mogoče pa, da sploh nikoli več).
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1261304] 21.06.11 22:49 · odgovor na: (#1261280)
Odgovori   +    6
[rename]
Da se PBGS ne boš pritaknil pomeni, da ne boš kupil ali da ne boš dokupil? ;-)
Po mojem bi to težko pomenilo karkoli drugega kot to, da tega ne bom ne kupoval ne prodajal. Po mojem je to dovolj močna omejitev, da lahko izključimo motiv manipulacije. Ampak če moramo še širše, pa točk PBGS v zadnjih treh koledarskih letih (2009, 2010, 2011) še nikoli nisem ne kupil, ne prodal, ne imel v lasti.
anon-232734 sporočil: 4.441
[#1261336] 21.06.11 23:17 · odgovor na: anon-15342 (#1261270)
Odgovori   +    0
A pol ne bojo mogli dokapitalizirat mame Probanke na ta način, da bi dnar pokradli tle?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1261708] 22.06.11 09:18 · odgovor na: (#1261608)
Odgovori   +    6
[rename]
> [TadejK]
> > [rename]
> > Da se PBGS ne boš pritaknil pomeni, da ne boš kupil ali da ne boš dokupil? ;-)
>
> Po mojem bi to težko pomenilo karkoli drugega kot to, da tega ne bom ne kupoval ne prodajal. Po mojem je to dovolj močna omejitev, da lahko izključimo motiv manipulacije. Ampak če moramo še širše, pa točk PBGS v zadnjih treh koledarskih letih (2009, 2010, 2011) še nikoli nisem ne kupil, ne prodal, ne imel v lasti.

Hvala. Zadnje štiri besede so me zanimale ;-)

Zanimala bi me kvečjemu kvaziarbitraža med borzo in DZU (kvazi zato, ker je vmes T+2). A ob prodaji pri DZU vsem razen Probanki obračunajo 3% izstopne provizije in ker ravno Probanka že izvaja takšno arbitražo, je možnost kogar koli drugega za pozitiven izplen zelo majhna. Pri fizičnih osebah je dodaten minus še, da DURS priznava le pavšalni strošek v višini 1% posla, s tem pa v obračunski dobiček štejeta tudi dve tretjini plačane izstopne provizije.

Skratka ... kot ponavadi sem tudi tokrat pisal čisto altruistično, v skrbi za malega vlagatelja :)
anon-36709 sporočil: 144
[#1262091] 22.06.11 12:38 · odgovor na: anon-15342 (#1261270)
Odgovori   +    0
Hvala za tole.
gulbo sporočil: 16
[#1271923] 30.06.11 13:03 · odgovor na: anon-15342 (#1261270)
Odgovori   +    0
Tadej, hvala ti!

Po več kot 4 letih me je končno nekdo motiviral, da sem to naložbo prodal. Sicer pa sem dolgo kuhal zamero, ker takrat niso sprejeli prevzemne ponudb PILR po 88 EUR. Kljub temu mislim, da je bil sklad kar dobro upravljan, imam samo 10 % izgube... Prodal sem na primarnem trgu - postopek niti ni tako zakompliciran, kot se zdi. Pohvale tudi Probanki - imajo vse obrazce na internetu (in linki do njih celo delajo, za razliko od nlb..), poleg tega so dostopni in prijazni, pa še denar so mi nakazali prej kot bi jim bilo treba :)
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1281763] 08.07.11 22:33 · odgovor na: (#1281410)
Odgovori   +    4
[rename]

Kako pa komentiraš govorice o prevzemu?
www.finance.si/31784...v-Probanki

Sem vprašal in pravijo "Daj nea seri, pa saj tè nismo fukj*ni!" ...
anon-232734 sporočil: 4.441
[#1281771] 08.07.11 22:54 · odgovor na: anon-15342 (#1281763)
Odgovori   +    1
Torej v NKBM jim je jasno, to kar nekaterim forumašem ni, da cela Probanka realno ni vredna niti 1€? Eni sicer natolcujejo zraven, češ da želimo slabo eni najboljših naših bank he he... No pol sem mal pomirjen kot delničar NKBM, da se na grejo zajeavati s Pajenkovo. No hotu sem bolj vprašat, koliko morajo zadeve zaškripat, da bi recimo izgubili dovoljenje za upravljanje skladov pri Probanki mislim koliko deleč si lahko privoščijo poslovat po domače zdej ko jim gre za nohte?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1281786] 08.07.11 23:24 · odgovor na: anon-232734 (#1281771)
Odgovori   +    6
[slep]
Torej v NKBM jim je jasno, to kar nekaterim forumašem ni, da cela Probanka realno ni vredna niti 1€? Eni sicer natolcujejo zraven, češ da želimo slabo eni najboljših naših bank he he... No pol sem mal pomirjen kot delničar NKBM, da se na grejo zajeavati s Pajenkovo.
Po mojem je vodstvoma NLB in NKBM kar precej zadev jasnih, imajo pa na žalost takšne lastnike, da z vsako še tako gospodarno potezo tvegajo službo, če ta poteza ni vnaprej usklajena z vsemi uradnimi in neuradnimi "vrhovnimi inštancami".

Konkretno glede prevzemanja Probanke pri NKBM pravijo, da je to čista izmišljotina. Kot disclaimer - tako pač pravijo in zaenkrat se mi (ne pri NLB ne pri NKBM) še niso zlagali, seveda pa v tem okolju nikoli ničesar ne gre jemati za večno resnico in suho zlato.
[slep]
No hotu sem bolj vprašat, koliko morajo zadeve zaškripat, da bi recimo izgubili dovoljenje za upravljanje skladov pri Probanki mislim koliko deleč si lahko privoščijo poslovat po domače zdej ko jim gre za nohte?
V splošnem nimam vtisa, da bi bili med tistimi DZU, ki ga nadpovprečno serjejo. Res pa pri PBGS kršijo omejitve netržne izpostavljenosti, kar sodi med resne kršitve ZISDU-1 (do danes niso prodali še ničesar od tistega, za kar so zbirali ponudbe do 01.07., tako da je tudi s tem povezani padec VEP še v prihodnosti). Kršitev je bila prisotna tudi 30.06. in ker morajo za ta datum objaviti tudi uradno bilanco, to ne bo moglo ostati spregledano in se bodo sankcijam težko izognili.

Je pa to, se strinjam, trenutno eden manjših glavobolov v Probanki.
Klepec sporočil: 844
[#1283081] 11.07.11 10:03 · odgovor na: anon-15342 (#1281786)
Odgovori   +    0
Tadej, na tem mestu bi vprašal še, kako je z bančnimi vlogami pri njih. Načeloma si bolj osredotočen na delnice podjetij in bank, ampak kot sam praviš, ni na obzorju nobenega, ki bi zadevo kupil in dokapitaliziral.

Saj vem, da za vloge do določene vsote jamči tudi BS. Ampak vseeno... koliko se splača v izogim trepetanju za lastne prihranke zamenjati banko?

P.S.: Če tega nočeš (javno) komentirati, bomo že razumeli.
anon-232734 sporočil: 4.441
[#1283112] 11.07.11 10:21 · odgovor na: Klepec (#1283081)
Odgovori   +    0
Sej si si sam odgovoril - če se nočeš sekirat kdaj boš dobil ven ko se zalomi dokončno, potem takoj menjaj banko. Če ti je načeloma vseeno, pol pa je tak vseeno, ker jamči država do določenega zneska, boš tisto zaziher dobil in če sem si prav interpretiral zakon, dobiš vse z obrestmi vred.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1283498] 11.07.11 14:33 · odgovor na: Klepec (#1283081)
Odgovori   +    4
[Klepec]
Tadej, na tem mestu bi vprašal še, kako je z bančnimi vlogami pri njih.
Skladno s 1. odst 313. čl. ZBan-1 (tukaj: www.uradni-list.si/1...Ban-1-UPB5 ) trenutno BS vsaki fizični osebi, samostojnemu podjetniku in malemu podjetju jamči za njegove vloge v posamezni banki v skupni višini do 100.000 €.

Do 100 k€ tako tudi v primeru stečaja banke (o katerem nič ne pravim, ali se bo zgodil ali ne - ne pri dotični banki, ne pri kaki drugi) ni posebne nevarnosti, razen nekega vmesnega obdobja, ko do denarja ne moreš priti. BS namreč po začetku stečaja banke najprej določi drugo banko, ki prevzame vse njene posle v zvezi z izplačilom zajamčenih vlog, nato skupaj ugotavljata stanje, delata zapisnike itd. Za vse skupaj z izplačili vred si lahko vzameta največ 30 dni po začetku stečaja, je pa po mojem celoten zamik realno lahko še daljši, saj ni nemogoče (sploh pri nas), da bi se banka razglasitvi stečaja z najrazličnejšimi manevri izmikala še kar nekaj časa po tem, ko/če ne bi bila več sposobna izplačevati vlog.

Z vsem, kar presega 100 k€, pa seveda tvegaš (v vsaki posamezni banki), zato je večje zneske smiselno razdeliti med več bank. Je pa praktična težava v tem, da so večji zneski običajno vezani in marsikaterega depozita ni mogoče kar tako odpoklicati / prekiniti ipd., tako da je o tem smiselno razmišljati, še preden se podpisujejo pogodbe.
Načeloma si bolj osredotočen na delnice podjetij in bank, ampak kot sam praviš, ni na obzorju nobenega, ki bi zadevo kupil in dokapitaliziral.
Glede "nobenega" ne vem, konkretno sem pisal le o NKBM (ta btw. od današnjega dne že izvaja prevzem Zavarovalnice Maribor, za kar je morala zagotoviti 36 M€).
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1320092] 14.08.11 10:15 · odgovor na: anon-15342 (#1261270)
Odgovori   +    7
[TadejK]
Pri največjih netržnih naložbah, ki jih ponujajo v odkup, je minimalna cena, navedena v pozivu, bistveno nižja od trenutnega vrednotenja pri izračunu VEP (največje štiri netržne naložb od največje navzdol: CIMR 4.13 € vs 10.26 €, AKTG 20.00 € vs 37.56 €, IEOR 21.00 € vs 26.63 €, MBLG 2.00 € vs 3.36 €).

Če bi uspeli prodati vse, kar ponujajo, po minimalnih cenah, ki so jih navedli, bi VEP PBGS s tem izgubil (še) 4%.

Ampak ni nujno, da jim bo sploh kaj uspelo prodati. Če danes niti naše prve borzne kotacije nihče ne povoha več, bo presenetljivo, če bo kdo želel izkeširati zahtevani šestmestni znesek za nekotirajoče delnice Akripola ali Mariborske livarne.

In če ne bo, ostaneta le dve možnosti: (i) prevrednotenje navzdol, ki smo ga v zadnjem času že videli pri NFD1 (in pri katerem bodo vrednotenja znižali vsaj do teh minimalnih ponujenih cen, saj bodo neuspeh prodajnega poziva lahko uporabili kot dokaz, da je še takšno vrednotenje visoko), ali pa (ii) nov poziv s še nižjimi cenami.

In se je zgodilo. CIMR so prevrednotili z 10.26 € na 3.64 €, AKTG s 37.56 € na 22.68 € in MBLG s 3.36 € na 1.87 €:

www.probanka-upravlj...spx?id=217

Dne 29.07.2011, ko so izvedli to prevrednotenje, je VEP PBGS padla za 3.83%.

Obvestila o prevrednotenju niso objavili ne v časopisju ne na SEONETu, temveč le v sporočilih, zakopanih dokaj globoko na njihovih spletnih straneh (z osnovne strani Probanke Upravljanje do tega obvestila ne vodi nobena neposredna povezava, tako da tisti, ki že vnaprej ne ve, kaj išče, tega verjetno tudi ne bo našel). Tudi iskrenosti je v tem obvestilu bore malo, saj nič ne omenjajo, da so morali prevrednotiti zaradi prevelike izpostavljenosti netržnim naložbam. In da je to v veliki meri posledica dokupov netržnih naložb, ki že itak sploh ne sodijo v "globalni" sklad, od družb iz kroga lastnikov Probanke in njihovih prijateljev ( forum.finance.si/?m=...754&single ). Namesto tega so napisali, da so prevrednotenje izvedli kao zato, ker "Slovenski računovodski standardi zahtevajo skupno vrednotenje naložbe", kar sploh ni res, saj SRS in MRS 39 eksplicitno dovoljujeta vrednotenje netržnih naložb po nabavni vrednosti.

Zdaj so z netržnimi naložbami knjigovodsko pri 7.5% sredstev, kar bi moralo biti dovolj za vsaj nekaj mesecev. Potem pa bomo videli.

Tiste, ki so mi že ob izhodiščnem obvestilu te téme izrazili skepso glede dopustnosti takšnega prevrednotenja navzdol, pa naj še opozorim, da je NFD 1 v zadnjih mesecih opravil že kar štiri taka prevrednotenja navzdol in da so mu regulatorji požegnali vsa štiri:

www.nfd.si/datoteke/..._92x61.pdf
www.nfd.si/datoteke/...2011-2.pdf
www.nfd.si/datoteke/...052011.pdf
www.nfd.si/datoteke/...2011-1.pdf
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1807149] 05.09.12 23:22 · odgovor na: anon-15342 (#1320092)
Odgovori   +    2
[TadejK]
> [TadejK]
> Pri največjih netržnih naložbah, ki jih ponujajo v odkup, je minimalna cena, navedena v pozivu, bistveno nižja od trenutnega vrednotenja pri izračunu VEP (največje štiri netržne naložb od največje navzdol: CIMR 4.13 € vs 10.26 €, AKTG 20.00 € vs 37.56 €, IEOR 21.00 € vs 26.63 €, MBLG 2.00 € vs 3.36 €).
>
> Če bi uspeli prodati vse, kar ponujajo, po minimalnih cenah, ki so jih navedli, bi VEP PBGS s tem izgubil (še) 4%.
>
> Ampak ni nujno, da jim bo sploh kaj uspelo prodati. Če danes niti naše prve borzne kotacije nihče ne povoha več, bo presenetljivo, če bo kdo želel izkeširati zahtevani šestmestni znesek za nekotirajoče delnice Akripola ali Mariborske livarne.
>
> In če ne bo, ostaneta le dve možnosti: (i) prevrednotenje navzdol, ki smo ga v zadnjem času že videli pri NFD1 (in pri katerem bodo vrednotenja znižali vsaj do teh minimalnih ponujenih cen, saj bodo neuspeh prodajnega poziva lahko uporabili kot dokaz, da je še takšno vrednotenje visoko), ali pa (ii) nov poziv s še nižjimi cenami.


In se je zgodilo. CIMR so prevrednotili z 10.26 € na 3.64 €, AKTG s 37.56 € na 22.68 € in MBLG s 3.36 € na 1.87 €:

www.probanka-upravlj...spx?id=217

Dne 29.07.2011, ko so izvedli to prevrednotenje, je VEP PBGS padla za 3.83%.

Obvestila o prevrednotenju niso objavili ne v časopisju ne na SEONETu, temveč le v sporočilih, zakopanih dokaj globoko na njihovih spletnih straneh (z osnovne strani Probanke Upravljanje do tega obvestila ne vodi nobena neposredna povezava, tako da tisti, ki že vnaprej ne ve, kaj išče, tega verjetno tudi ne bo našel). Tudi iskrenosti je v tem obvestilu bore malo, saj nič ne omenjajo, da so morali prevrednotiti zaradi prevelike izpostavljenosti netržnim naložbam. In da je to v veliki meri posledica dokupov netržnih naložb, ki že itak sploh ne sodijo v "globalni" sklad, od družb iz kroga lastnikov Probanke in njihovih prijateljev ( forum.finance.si/?m=...754&single ). Namesto tega so napisali, da so prevrednotenje izvedli kao zato, ker "Slovenski računovodski standardi zahtevajo skupno vrednotenje naložbe", kar sploh ni res, saj SRS in MRS 39 eksplicitno dovoljujeta vrednotenje netržnih naložb po nabavni vrednosti.
Letos so bili še bolj "skrivnostni" in sploh niso objavili, ko so izvedli novo prevrednotenje: ETIG s 57.18 € na 29.00 € in NLB s 100.20 € na 25.20 €. Obvestilo o tem najdemo šele naknadno v polletnem poročilu (na str. 3 v tabeli pod točko 4), nič ne povedo, kdaj so to naredili, razen da pač v prvem letošnjem polletju. Tudi seveda nič ne povedo, da so to delali zato, ker so bili z deležem netržnih naložb že na meji dovoljenih 10% sredstev.

In delež netržnih naložb je trenutno spet pri 9.2%, tako da ...

Strani: 1