Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zbogom, gensko nespremenjeni žganci

Strani: 1

anon-23180 sporočil: 375
[#5909] 29.09.06 20:18
Odgovori   +    0
"Enako se lahko vprašamo tudi pri ekološkem kmetovanju, kjer kmet namenoma pusti plevel na njivi, veter pa seme plevela zanese tudi na polje kmeta, ki se bojuje proti plevelu," meni Tomaž Cör"

če je sogovornik to res izjavil, je to eno majceno sprenevedanje: plevel ti ne okuži posevka in ne spremeni njegove dedne zasnove (vsaj ponavadi), sorodni GSO pa ga lahko spremeni in s tem izgubi kmet vzgojeno sorto (na primer semenski krompir). Tako da je v tem smislu plevel veliko bolj prijazen do posejane populacije kot GSO, ki ji spremeni dedni sestav.
anon-15715 sporočil: 6.084
[#5910] 29.09.06 20:35 · odgovor na: anon-23180 (#5909)
Odgovori   +    0
"Zakon o soobstoju gensko spremenjenih rastlin bo dovolil sajenje tovrstnih rastlin, kako omejiti njihovo širjenje, pa še ni jasno"

P) Hm...meni ni jasno in bi rad, če mi kdo razloži, ali je prav, da se lastnikom kmetijskih parcel omogoči (pravna) zaščita od GSO semen in njihovih uporabnikov ?

Recimo, če moj sosed kmet uporablja, na svoji parceli, GSO in le ta preidejo na mojo parcelo in jo "okužijo" ?

lp
anon-10743 sporočil: 2.011
[#5911] 29.09.06 20:54 · odgovor na: anon-15715 (#5910)
Odgovori   +    0

palcom wrote:
"Zakon o soobstoju gensko spremenjenih rastlin bo dovolil sajenje tovrstnih rastlin, kako omejiti njihovo širjenje, pa še ni jasno"

P) Hm...meni ni jasno in bi rad, če mi kdo razloži, ali je prav, da se lastnikom kmetijskih parcel omogoči (pravna) zaščita od GSO semen in njihovih uporabnikov ?

Recimo, če moj sosed kmet uporablja, na svoji parceli, GSO in le ta preidejo na mojo parcelo in jo "okužijo" ?

lp


Namesto da trobijo o "strupenih" gensko spremenjenih rastlinah, naj enostavno jasno in glasno zapisejo v zakon, da kmet ne odgovarja, ce se na njegovo njivo brez zanesejo semena gensko spremenjene rastline in da je tu breme dokazovanja (recimo, da je kmet to naredil nalasc) eksplicitno na lastniku patentov.

Potem naj se pa lastniki patentov odlocijo, ali je slovenija zanimiva za njihovo psenico, ali ne.
kmetovalec sporočil: 689
[#5914] 29.09.06 21:24 · odgovor na: anon-23180 (#5909)
Odgovori   +    0

0524Merku wrote:
"Enako se lahko vprašamo tudi pri ekološkem kmetovanju, kjer kmet namenoma pusti plevel na njivi, veter pa seme plevela zanese tudi na polje kmeta, ki se bojuje proti plevelu," meni Tomaž Cör" če je sogovornik to res izjavil, je to eno majceno sprenevedanje: plevel ti ne okuži posevka in ne spremeni njegove dedne zasnove (vsaj ponavadi), sorodni GSO pa ga lahko spremeni in s tem izgubi kmet vzgojeno sorto (na primer semenski krompir). Tako da je v tem smislu plevel veliko bolj prijazen do posejane populacije kot GSO, ki ji spremeni dedni sestav.

Si pa izbral slab primer. Krompir (tudi semenski) se razmnožuje vegetativno zato se ne more kar tako "okužiti" z GSO.
Lep pozdrav
Andrej
anon-53475 sporočil: 1.009
[#5923] 29.09.06 22:23 · odgovor na: anon-10743 (#5911)
Odgovori   +    0
He he, evo ti precedens:

http://en.wikipedia.org/wiki/Monsanto_Canada_Inc ._v._Schmeiser

Sicer pa to, kar pise v clanku itak ni res. Obstaja tudi tehnologija za preprecevanje razmnozevanja gensko spremenjenih rastlin, samo ni se komercializirana. Hec je pa tudi v tem, da folk protestira tudi proti tej tehnologiji, ker je to neke sorte zascita proti piratstvu.

en.wikipedia.org/wik...Technology
anon-53475 sporočil: 1.009
[#5924] 29.09.06 22:34 · odgovor na: anon-23180 (#5909)
Odgovori   +    0
A mi lahko razlozis, kako GSO spremeni dedni sestav sosednjega polja?
anon-10743 sporočil: 2.011
[#5925] 29.09.06 22:47 · odgovor na: anon-53475 (#5924)
Odgovori   +    0

crn1 wrote:
A mi lahko razlozis, kako GSO spremeni dedni sestav sosednjega polja?

Tako kot je moji babici uspelo pridelati samo pekoco papriko na domacem vrtu, ceprav je sejala samo sladko - zgleda da smo imeli sosede ljubitelje ostre hrane :)
anon-53475 sporočil: 1.009
[#5928] 29.09.06 23:00 · odgovor na: anon-10743 (#5925)
Odgovori   +    0
Gensko se lahko spremenijo rastline v naslednji generaciji, torej ce spravis del pridelka in ga posejes naslednje leto, ne more pa ti sosednje polje kar "gensko okuziti" tvoje rastline. Lahko pa okuzi plod - torej semena.

Zgleda sem jaz zamesal kaj je hotel OP povedati. Torej, ce se gensko testira tvoja rastlina, ta ostane nespremenjena.
anon-10743 sporočil: 2.011
[#6005] 01.10.06 10:57 · odgovor na: anon-53475 (#5928)
Odgovori   +    0

crn1 wrote:
Gensko se lahko spremenijo rastline v naslednji generaciji, torej ce spravis del pridelka in ga posejes naslednje leto, ne more pa ti sosednje polje kar "gensko okuziti" tvoje rastline. Lahko pa okuzi plod - torej semena.

Zgleda sem jaz zamesal kaj je hotel OP povedati. Torej, ce se gensko testira tvoja rastlina, ta ostane nespremenjena.



V primeru zitaric (uporaben del rastline=seme) je torej okuzena ze prva generacija pridelka, ali ne?

anon-91 sporočil: 755
[#6082] 02.10.06 09:13 · odgovor na: anon-10743 (#6005)
Odgovori   +    0
Dragi moji, GSO je polje kjer zmaguje Monsanto, potem ni dolgo časa nič, nato pa razni Novartisi in ostali.
Gre za denar in nič drugega, za zmagovanje pa so bitke hudo krvave.

Pred leti je velik kmetovalec v Kanadi imel probleme, ker mu je iz sosedovih GSO polj Monsanto zaneslo seme. Monstanto ga j z svojo hordo odvetnikov tožil in mislilm, da je potegnil ta kratko. Sktratka, GSO je licenčna zadeva in cilj Monsanta je pač ta, da moraš njim lepo plačevati za vsako seme ki ga kdaj poseješ. Da pa ne moreš seme sam spraviti poskrbi Terminator tehnologija.
Ta zadeva pelje v popolno odvisnost in je že iz tega vidika nevarna.. podjetje ki obvlada pridelavo hrane bo obvladovalo svet.

Strani: 1