Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Argentina prvič v 30 letih brez inflacije

Strani: 1

rx170 sporočil: 6.451
[#3043403] 24.06.24 10:57
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: rx170 24.06.2024 10:57
Zakaj so ljudje na ulicah, če je tako dobro?

www.bbc.com/news/art...55zdlde92o
odvisnik sporočil: 682
[#3043406] 24.06.24 11:12 · odgovor na: rx170 (#3043403)
Odgovori   +    18
Vedno boš imel nekoga na nasprotni strani.
Milei ni zmagal kot Putin z 90posto podporo...

Če porežeš 50.000 služb v JS in zmanjšaš subvencije, je hitro dovolj onih na nasprotni strani.
Endimion sporočil: 10.453
[#3043416] 24.06.24 13:14 · odgovor na: odvisnik (#3043406)
Odgovori   +    6
To težavo imajo vsi populisti. Predno zajahajo so njihove parole preproste, lahko razumljive, nekako v ušesih zvenijo smiselno. In vedno imajo hitre rešitve.

Težava je v tem, da nikoli ne povedo, da bo najprej xy mesecev ali let slabše.

In to je tisto kar jih praviloma pol košta. Da jih na vilah odnesejo iz palače. Ali pa se oborožijo z vojsko, in z njo delajo red. Kar za Južno Ameriko niti ne bi bilo nič novega. Ampak to je pač diktatura.

Tu sem se spomnil, malo off topic, scene iz Pirjevčeve knjige Tito in tovariši. Ko so se začele študentske demonstracije in maspok, je ta star rekel: "upotrebit ću Armiju!" Pa mu je Koča Popović lepo odvrnil: "To može svaki južnoamerički pukovnik. Od tebe se traži državničko rešenje!"

Milei nima lahkega dela. In najbrž si niti ni predstavljal, da je ustroj države kot take zelo različen od ustroja nekega podjetja. In upravljanje države je zelo zelo drugačno kot pa upravljanje podjetja, ali pa profesorura ali pa TV in internet nastopanje.

Zato ga lahko razumem s to objavo o nulti tedenski inflaciji. Tedenski. Če 0,5% tedensko inflacijo ekstrapoliraš na 52 tednov, si še vedno na 30%. V približno normalnih državah tedenska niti ni zaznavna. Ampak nekaj mora pokazat. Nekaj da kao deluje.

Mileija bi znalo v rit kavsnit še nekaj drugega. Vera. Namreč logika "švabske gospodinje" ki se je uspešno nagnojila, je zelo protestantska. Postavlja v ospredje posameznika, in manj družbo. Schuld ist schuld. Nemška beseda za dolg, in greh... je enaka.

Argentina pa je 90% zelo verna katoliška država. Ki pa v ospredje postavlja skupnost, občestvo. In Milei je v svojem prejšnjem življenju zelo znal srati po aktualnem Pontifex Maximusu. Se pravi Rimskem Škofu. Ali kot se ga drugače imenuje, Papežu. Do mere, da ga je mirno imenoval komunistični drek.

Seveda si tako izjavo komot privoščiš na nekem YouTube podcastu. Ampak ko pa si suveren neke države, ki krvavo potrebuje zaveznike tudi izven države, sploh če veš, da ga zelo dobro posluša 90% tvojih prebivalcev. In drugo. Papež v Vatikanu je... Argentinec. Vatikan ima največjo diplomatsko mrežo na svetu. Vse katoliške cerkve so miniaturna izpostava Vatikana. Za Mileija bi bil to moral bit asset, s katerim velja bit v najboljših odnosih. Tiha diplomacija daje včasih večje rezultate od močnih in glasnih parol. Sploh zato, ker je najbrž Papež Frančišek edina oseba na svetu, ki ga z enim govorom v Buenos Airesom komot stane palače in položaja. Argentinci ga bi slišali 2x. Najprej, ker je papež. In potem, ker je njihov!

Tu se navezujem pa malo na Slovenijo, ker se rado primerja Slovenijo in Argentino. Ko imaš zunaj svojega človeka na zelo visoki pomembni funkciji.. ga uporabiš. Ne serješ po njem po Twitterju. Mislim, da veš kam ciljam. Predsedniku UEFE noben predsednik vlade v Evropi ne bo zavrnil telefonskega klica ali obiska. Ker je nogomet tako močan del našega, evropskega, okolja. Tak človek lahko odpira vrata. Ali pa jih vsaj odklene. In moraš notranje politične razlike dat v predal, in delat to, kar je dobro za tvojo državo. Pa če ti je oni na drugi strani tam intimno všeč ali pa ne.

Seveda to ni na enaki ravni kot tonaža Vatikana. A vseeno.

Mileijeva objava o nulti tedenski inflaciji je ranga lojzetovega preverjanja, ali mu je vsak zaposleni prinesel 250€ prihodka na dan...
crt sporočil: 27.408
[#3043417] 24.06.24 13:31 · odgovor na: Endimion (#3043416)
Odgovori   +    3
[Endimion]
Težava je v tem, da nikoli ne povedo, da bo najprej xy mesecev ali let slabše.
glede na spremljanje zadnjega cca leta nikakor ni moj vtis, da v tem primeru to ne bi bilo jasno.

problem je seveda absolutno lahko v tem, da nekaj jezikovno-racionalno razumes, nekaj drugega pa, da to dozivis in imas se vedno razumevanje. vendar je to problem na strani poslusalca, ki ga posiljatelj sporocila tezko spremeni.
MatejRigel sporočil: 324
[#3043418] 24.06.24 13:33 · odgovor na: Endimion (#3043416)
Odgovori   +    3
Econometrica, ki to izračunava je resna firma. Te analize objavljajo že vrsto let in so eni najboljših makroekonomskih analitikov v Argentini. Kot sem napisal že pod neko drugo temo: med februarjem in junijem (dvakrat, ko sem bil tam) sem opazil precejšen upad inflacije, oziroma povedano drugače: stickerji za menije na fastfood restavracijah so bili praktično identični (cene se niso kaj dosti spremenile). O Mileju imamo pač vsak svoje mnenje :)
za vse, ki vas morda zanima teoretska podstat njegovih politik, si lahko ogledate njegovo predavanje: x.com/LibertarianDut...0985627114
lepe praznike želim vsem skupaj!
odvisnik sporočil: 682
[#3043425] 24.06.24 14:39 · odgovor na: Endimion (#3043416)
Odgovori   +    0
Ni Slovenija še resna država, da bi bili lobiji dovolj močni in bi posel vodil državo. Niti ni potrebe, če je vecina kapitala tujega in se zakone sprejema po njihovem naročilu, npr. Lek, Magna.
A naj se gre premie dogovarjat, da bosta Boha prodajala cnc stroje s kitajske v Francijo :)
Mi smo na nivoju Litve, latvije, islandije ipd. Nezanimivi in nepomebni zunaj meja, lahko ratamo pomembnejši a potlej bojo stanovanja v lj krat 2 ali 3,stroritve pa tudi :).
odvisnik sporočil: 682
[#3043426] 24.06.24 14:43 · odgovor na: MatejRigel (#3043418)
Odgovori   +    0
Ko ceo podjetja iz prve kotacije slo borze opazuje stickerje na fast foodih pove tudi nekaj o slo kapitalskem trgu. :)
GV-1113 sporočil: 343
[#3043429] 24.06.24 15:53 · odgovor na: odvisnik (#3043425)
Odgovori   +    0
"lahko ratamo pomembnejši a potlej bojo stanovanja v lj krat 2 ali 3, storitve pa tudi :)"

Pa saj to je smisel dobrega gospodarjenja. Da si bogatejši, pa čeprav to seveda pomeni tudi višje cene. To bi se zgodilo, če bi slovensko gospodarstvo prišlo na nivo švicarskega. Lahko pa pademo na nivo albanskega in boš dobil ustrezno nižje cene stanovanj in storitev! LOL
MatejRigel sporočil: 324
[#3043430] 24.06.24 16:10 · odgovor na: odvisnik (#3043426)
Odgovori   +    0
Hahahha :) pac to sem opazil :) pa itak, da rad grem v maca na burger. Tam je se nek lokalni FF, mostaza. Solidno :) a bi blo boljš, če bi gledal cene mercedesov v salonih hahahah. Je pa res, da do tam uvoženi avtomobili absurdno dragi.
odvisnik sporočil: 682
[#3043431] 24.06.24 16:15 · odgovor na: GV-1113 (#3043429)
Odgovori   +    0
Je in ni.
Švicarji nimajo neke svoje identitete. So zelo heterogeni, ki jih kapital povezuje. Mogoče usa v malem.
Naša identiteta se poistoveti s športom, jezikom npr..
Mogoče enkrat. Se nam nikamor ne mudi :).
odvisnik sporočil: 682
[#3043436] 24.06.24 16:22 · odgovor na: MatejRigel (#3043430)
Odgovori   +    0
Ne rečem, da je kaj narobe. Samo taka je naša realnost in domet.
Meni je čisto všečna:).
Sam menim, da ko si ceo resnega podjetja ne spremljaš cen v fast foodih.
Misliš na kaj drugega :).
Samo moje mnenje, čisto lahko je napačno :).
MatejRigel sporočil: 324
[#3043437] 24.06.24 16:26 · odgovor na: odvisnik (#3043436)
Odgovori   +    1
Kurc, jaz se ne spoznam na umetno inteligenco, sicer bi gledal to :) baje se moraš držat tistega v čemer si kao "dober" :)
odvisnik sporočil: 682
[#3043441] 24.06.24 16:57 · odgovor na: MatejRigel (#3043437)
Odgovori   +    0
Se čisto strinjam.
Ampak če cel lajf spilas po gasilskih veselicah ne moreš pričakovat, da te povabijo v Carneige hall.
Sam menim, da je tako čisto v redu, če si s tem zadovoljen. :)

Strani: 1