Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Posvetovalni referendumi: 4x za

Strani: 1

Endimion sporočil: 10.453
[#3042722] 10.06.24 08:31
Odgovori   +    2
Glasovanje pri preferenčnem glasu me ni presentilo.

Ostali trije pa. Sploh referendum o "pohanju", za katerem sem bil skorajda prepričan, da ga bo ljudstvo zavrnilo vsaj 65:35. No pa je 51:49 ZA uveljavitev česa takega. In referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ravno tako.

Oboje so si namreč zapisali v koalicijsko pogodbo, in je zelo prav, da so šli, še predno kaj sprejemajo, potipati pulz pri ljudeh. Ker so širše družbeno vprašanje.
matej22 sporočil: 16
[#3042723] 10.06.24 08:48 · odgovor na: Endimion (#3042722)
Odgovori   +    10
Pri taki volilni udeležbi je % popolnoma irelevanten...
Endimion sporočil: 10.453
[#3042724] 10.06.24 09:14 · odgovor na: matej22 (#3042723)
Odgovori   +    3
ibb.co/MsvjpXS

Referendumov se je udeležila več kot tretjina vseh volilnih upravičencev.

690.000 ljudi je prišlo izrazit mnenje. To ni malo.

In če sta referenduma o travi za osebno rabo, in evtanaziji res pol pol, in bi veljalo to malo pospraviti v predal...

Pa pri preostalih dveh ni nobenega dvoma. Preferenčni glas, ter uporabo kanabioidov v medicinske namene lepo uzakoniti.

Glasovanje je pokazalo tudi, da siceršnje politične preference niso nujno v glajhšaltungi s siceršnjem razmišljanjem prebivalstva o neki temi.

In to je dobro. Za demokracijo je to dobro.
crt sporočil: 27.408
[#3042726] 10.06.24 09:23 · odgovor na: Endimion (#3042724)
Odgovori   +    2
[Endimion]
Pa pri preostalih dveh ni nobenega dvoma. Preferenčni glas, ter uporabo kanabioidov v medicinske namene lepo uzakoniti.
mislim, da je glede medicinske konoplje to trkanje na ze odprta vrata...

preferencni glas ima ceteris paribus potencial povecati stopnjo cirkusa, ker namiguje posameznim igralcem, naj cim bolj nabijejo osebni brand (in ne strankinega).
Endimion sporočil: 10.453
[#3042729] 10.06.24 09:58 · odgovor na: crt (#3042726)
Odgovori   +    1
[]
> [Endimion]
> Pa pri preostalih dveh ni nobenega dvoma. Preferenčni glas, ter uporabo kanabioidov v medicinske namene lepo uzakoniti.

mislim, da je glede medicinske konoplje to trkanje na ze odprta vrata...
Saj je tudi pri osebni rabi tako. Policaji travčkarjev po Ljubljani že 15 let ne preganjajo. Težko pa mu pojasniš, da imaš dve kile v prtljažniku za "osebno rabo"...
preferencni glas ima ceteris paribus potencial povecati stopnjo cirkusa, ker namiguje posameznim igralcem, naj cim bolj nabijejo osebni brand (in ne strankinega).
Kar ni slabo. Ni sicer večinski sistem, ampak je korak v pravo smer. Bi ga pa nadgradil. Namreč da izvoljeni poslanec ne sme it za ministra ali sekretarja. Ker si ga s preferenco izvolil za Poslanca DZ. In uzakoniti odpoklic.

Zdaj a bi to preprečilo, da so izvoljeni runkeljni a-la Maša Kociper in Franci Breznik, je en velik khm... Vsekakor bi se liste sestavljale glede na izvoljivost posameznega kandidata ali kandidatke v nekem volilnem becirku.
crt sporočil: 27.408
[#3042730] 10.06.24 10:07 · odgovor na: Endimion (#3042729)
Odgovori   +    5
[Endimion]
Saj je tudi pri osebni rabi tako. Policaji travčkarjev po Ljubljani že 15 let ne preganjajo. Težko pa mu pojasniš, da imaš dve kile v prtljažniku za "osebno rabo"...
ne govorim tolko o "sicer prepovedano, ampak v praksi se vec ne izvaja" - bolj o tem, da lahko zdravnik ze zdaj legalno dodeli pacientu konopljo, razen ce sem kaj narobe razumel glede tega.
Zdaj a bi to preprečilo, da so izvoljeni runkeljni a-la Maša Kociper in Franci Breznik, je en velik khm...
indeed :)

najvec preferencnih glasov je zdajle pobrala romana tomc. okej...
na drugem mestu je s samo 5% manj irena joveva, ki se bori za pravico do spontanega splava.
FjodorKirilovic sporočil: 1.019
[#3042731] 10.06.24 11:11 · odgovor na: crt (#3042730)
Odgovori   +    4
[]

najvec preferencnih glasov je zdajle pobrala romana tomc. okej...
na drugem mestu je s samo 5% manj irena joveva, ki se bori za pravico do spontanega splava.
Jaz za Jovevo razumem. Bila je prva na listi golobarjev in so jo volivci te združbe obkrožali kot default.
Ampak Serpentinšek je iz šestega mesta na listi skočil v EU parlament!!! Ali obstaja kakšna razlaga za ta čudež?
crt sporočil: 27.408
[#3042732] 10.06.24 11:16 · odgovor na: FjodorKirilovic (#3042731)
Odgovori   +    2
kot receno, prepoznaven osebni brand...
alpha7B5sn sporočil: 983
[#3042734] 10.06.24 11:25 · odgovor na: Endimion (#3042724)
Odgovori   +    0
[Endimion]

...

Glasovanje je pokazalo tudi, da siceršnje politične preference niso nujno v glajhšaltungi s siceršnjem razmišljanjem prebivalstva o neki temi.

In to je dobro. Za demokracijo je to dobro.
Ja, to je tudi meni zelo zanimivo, sploh za Slovenijo.
alpha7B5sn sporočil: 983
[#3042735] 10.06.24 11:31 · odgovor na: crt (#3042732)
Odgovori   +    1
[]
kot receno, prepoznaven osebni brand...
Vprašanje le, ali v pozitivnem ali negativnem smislu. Verjetno je to retorično vprašanje. (Čeprav v Sloveniji tega nikoli ne veš.) Glede na odgovor verjetno sledi tudi namen prestavitve v EP, vsaj v konkretnem primeru (no, v tem morda celo ne glede na morebiten odgovor prej).
Endimion sporočil: 10.453
[#3042737] 10.06.24 11:52 · odgovor na: crt (#3042730)
Odgovori   +    1
V Sloveniji je registrirano le eno zdravilo, ki ga zdravnik predpiše, in sicer za lajšanje simptomov izjemno hudih epilepsij.

Vse ostalo je OTC market s pripravki in oljčki, precej tako stvar... Mrežni in FB marketing. Ni narobe da se tudi to postavi v nek zakonodajni okvir, in se začne s tem ukvarjati na institucionalni ravni. Sploh, ker gre za stvar v precej sivi coni. Kot z vsako arcnijo, je to lahko blagoslov, ali pa prekletstvo.

Pa ne me zdaj spet na kol natikat, ker regulacija. Tu je zelo smiselna. Tudi pri rekreativni rabi je smiselna. Bi res veljalo spremenit zakonodajo v smislu, da odraža dejansko stanje. Podobno kot so na irskem leta 2012 končno legalizirali splav. Ker prepoved ni pomenila, da se to ni dogajalo. Se je. Le ne na Irskem, ampak so ženske hodile to plačljivo opravljat v Anglijo in Wales.

En tak primer arhaičnega pravila smo imeli na mikro mikro ravni v naši ulici. Namreč pri izvozu na Dunajsko, nekdanjo Titovo, je ponosno stal prometni znak: "prepoved vožnje za vprežna vozila". Tu sem doma že 45 let, in se ne spomnim, da bi se kdaj mimo peljala konjska ali volovska vprega. Se pa še je v otroštvu mojega očeta. Znak je pa kar bil tam. Do lanskega leta. Prav Švejkovska scena.

Kar se volilnega sistema tiče, pa je imho v resnici vseeno kakšen je, ker je človeški material takšen kot je. Tako na strani volilk in volivcev, kot tudi na strani kandidatk in kandidatov, ki so seveda podmnožica prvih. Tu manjka sistem "checks and balances". Zato še kar trdim, da je potrebno politično vodstveni spremenit v meri, da bo manj centralne države, in več lokalne samouprave. Kjer so rezultati nekih politik, levih ali desnih, takšnih ali drugačnih, bolje videni in občuteni v praksi.
Endimion sporočil: 10.453
[#3042738] 10.06.24 11:56 · odgovor na: alpha7B5sn (#3042734)
Odgovori   +    0
Ja.

Pokazalo se je, da komot velja, da sicer volim SDS, a sem hkrati za evtanazijo.

Ali pa, da volim Levico, in sem proti travčkanju.

Dokaz, da volilci niso butasti. Zelo dobro vedo o čem glasujejo.
crt sporočil: 27.408
[#3042739] 10.06.24 12:06 · odgovor na: Endimion (#3042737)
Odgovori   +    2
[Endimion]
V Sloveniji je registrirano le eno zdravilo, ki ga zdravnik predpiše, in sicer za lajšanje simptomov izjemno hudih epilepsij.
Vse ostalo je OTC market s pripravki in oljčki, precej tako stvar...
poznam epidyolex iz borznih razlogov (ne, to ne pomeni, da me je zgrabila epilepsija ob pogledu na trg).

sem pregledal na hitro teren se enkrat in mislim, da imas ti prav, torej da je zakonodajno pokrit res samo ta.
Zato še kar trdim, da je potrebno politično vodstveni spremenit v meri, da bo manj centralne države, in več lokalne samouprave. Kjer so rezultati nekih politik, levih ali desnih, takšnih ali drugačnih, bolje videni in občuteni v praksi.
s tem se zelo strinjam, ker lokalno dogajanje je tisto, ki ga clovek najbolj konkretno obcuti; sirsi kot je okvir, vec je prostora za vplive, ki jih ne pozna, ne razume ali pa jih v resnici sploh ni, in vec prostora za opredeljevanje zgolj na podlagi plemenske pripadnosti.
FjodorKirilovic sporočil: 1.019
[#3042743] 10.06.24 13:19 · odgovor na: crt (#3042732)
Odgovori   +    9
[]
kot receno, prepoznaven osebni brand...
Ker nimam boljše razlage, verjamem tvoji.
Torej "There's no such thing as bad publicity".

Če se torej poskušam vživeti v volivko svobodnjakov:
- Obkroži številko 1 za Gibanje Svoboda in si reče: OK, zdaj bom pa še enega kandidata obkrožila
- Joveva je malo avšasta, nje ne bom.
- Matej Grah? Ne poznam. Odkod se je pa ta znašel na seznamu?
- Janja Sluga? Se mi zdi, da je to tista tačrna, ki misli, da je najlepša in najpametnejša, v resnici je pa ena navadna ...
- Jure Leben? Nikoli slišala. (od kod naj gospa ve, da je Robi kupil svojo stranko ravno od Jureta).
- Tamara Vonta? A ni to tista tadebela s televizije? Mi ni preveč simpatična.
- Marjan Šarec? Aha Marjana pa dobro poznam. Sicer mu vladanje ni šlo od rok, ker mu je Janša metal polena pod noge, drugače je pa možakar na mestu.
- Ošverkne še tri imena za Šarcem, ki ji zvenijo znano, vendar jih ne more povezati z obrazi.
- Zadovoljno obkroži Marjana Šarca in gre veselo naprej glasovat še za legalizacijo trave in evtanazijo.
crt sporočil: 27.408
[#3042744] 10.06.24 13:21 · odgovor na: FjodorKirilovic (#3042743)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 10.06.2024 13:26
exactly.

in kdor zeli nabrati vecino ali nek prag, se mora znati priljubiti taksnemu "kupcu". zgolj povedati mu, da je naravni ali vzgojeni idiot, ne zadosca in je lahko celo kontraproduktivno (tegasepares).

volilne stabe bi moral voditi folk, ki fura customer support :) (... saj tocno to pocne)

mogoce se spomnis knjige od freda schweda - where are the customers' yachts?

tam je bil en tak lep endorsement, ne spomnim se cisto podrobno, ampak slo je nekako takole: avtor je prezivel kar nekaj let kot vzgojitelj v vrtcu. posledicno ve vse, kar je treba vedeti o trgu in njegovih udelezencih.
najobj sporočil: 32.044
[#3042755] 10.06.24 15:36 · odgovor na: Endimion (#3042724)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 10.06.2024 15:40
[Endimion]
ibb.co/MsvjpXS

Referendumov se je udeležila več kot tretjina vseh volilnih upravičencev.

690.000 ljudi je prišlo izrazit mnenje. To ni malo.

In če sta referenduma o travi za osebno rabo, in evtanaziji res pol pol, in bi veljalo to malo pospraviti v predal...

Pa pri preostalih dveh ni nobenega dvoma. Preferenčni glas, ter uporabo kanabioidov v medicinske namene lepo uzakoniti.

Glasovanje je pokazalo tudi, da siceršnje politične preference niso nujno v glajhšaltungi s siceršnjem razmišljanjem prebivalstva o neki temi.

In to je dobro. Za demokracijo je to dobro.
... OK, sicer je danes bolj težko presoditi, če so zadnji trenutek vsiljeni referendumi - od kod je v poplavi vseh sort sintetičnih drog kar naenkrat "trava" tako zelo pomembna - bolj "pomagali" udeležbi na EU volitvah ali je bilo obratno, vsekakor pa bi za objektivno presojo oboje bilo treba ločiti ... khmm, in rahlo dvomim, da bi referendumi sami dosegli boljši "rezultat" kot tisti referendum za drugi tir ali za arhive ...

P.S.: če so referendumi za vsako figo za našo demokracijo res tako dobri, bi bilo dobro, da bi jih imeli - nekaj se vedno lahko najde - vsaj vsaki mesec, ker potem bi naša demokracija res zacvetela in bi bila nekaj najlepšega na svetu ... ja, malo sem žleht, jebiga ...

Strani: 1