Zasebnost
25 min
Koliko bo Triglav plačal za dodatni kapital, za katerega še ne pove, zakaj ga potrebuje
53 min
Slovenska podjetja še vedno izpuščajo priložnosti za inovacijske milijone
2 uri
Hrvati napovedujejo spremembe nepremičninskih davkov, ciljajo tudi na prazna stanovanja 2
2 uri
Skrivnosti je konec - novi ford capri bo električen SUV
2 uri
Šešokova Iskra dobila zeleno luč za širitev ladjedelnice v Šibeniku
3 ure
V gradbeništvu najmočnejša rast zaposlovanja do konca leta, a plače precej pod državnim povprečjem
3 ure
Vujnovac postal 94-odstotni lastnik Fortenove, lastnice Mercatorja
5 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
5 ur
Borzen: v dveh tednih oddanih že 578 vlog za subvencije pri nakupu e-koles
5 ur
Handelsblatt alarm: v Nemčiji več bankrotov od najhujših strahov 2
6 ur
Mercedes-Benzovi načrti z gradnjo tovarn baterij zelo vprašljivi
6 ur
Porsche v prvem polletju z upadom prodaje
6 ur
Land Rover je pripravil tekmeca razredu G AMG – defender octa s 635 konji
7 ur
KPK po naših člankih: Korupcijska tveganja pri prenosu javnih naročil bolnišnic k zunanjim izvajalcem
7 ur
Ničelno zaupanje – osnova sodobnega obvladovanja kibernetskih tveganj
9 ur
ACTUAL I. T. – en partner ne glede na kompleksnost rešitve (Oglas)
9 ur
Kaj so označevalci kozarcev in za kaj jih potrebujete?
12 ur
To je pripomoček, ki ga za boljše branje otrok v šolah uvaja ministrstvo 3
14 ur
Utrip gospodarstva: kakšna so naročila v industriji do konca leta
21 ur
Najbolj brani članki danes

Strani: 1

dz1975 sporočil: 2.264
[#2946975] 10.08.21 06:52
Odgovori   +    10
Zakaj ni zavijanje pri rdeči dovoljeno povsod, kjer ni izrecno propovedano? V Sloveniji mora biti res vso obrnjeno na glavo...
dz1975 sporočil: 2.264
[#2946981] 10.08.21 07:05 · odgovor na: (#2946979)
Odgovori   +    6
Povsod tudi v ZDA ni dovoljeno; npr. tam kjer cesta ni pregledna zaradi ovinka. Velja za mogoče 1 promil križišč.
dronyx sporočil: 4.602
[#2946988] 10.08.21 07:43
Odgovori   +    15
Zadnja sprememba: dronyx 10.08.2021 07:49
Marsikje so že cone 30 km/h postavljene neupravičeno in namenjene samo pobiranju kazni, cona 10 km/h je pa sploh adijo pamet. Tako počasi z avtomobilom praktično ni možno voziti. Še s kolesom greš hitreje. To je potem cona za pešce! Jaz pri vsem skupaj vidim problem tudi v tem, da očitno ni nekih meril ali nadzora kje se te cone postavlja in lahko da je celo to prepuščeno kar občinam, da si same izmišljujejo omejitve. Včasih se mi zdi, da dobijo zraven nakupa radarja še cel kup prometnih znakov za cono 30 km/h.

Kar se tiče zavijanja ob rdeči luči se mi zdi prav, da je dodatna tabla, kje je to dovoljeno. Sem pa opazil že več šoferjev, ki so zavijali ob rdeči luči na semaforju. Očitno so nekateri mislili, da to pravilo pri nas že velja.

Imam pa 3 kazenske točke, ker sem za 19 km/h prekoračil hitrost v coni 30 km/h.

dronyx.si/2020/11/09...ske-tocke/

Tole pa iz črne kronike:

Voznik je e v bližini uvoza na avtocesto Celje – vzhod, v smeri proti Mariboru, v večernih urah vozil 226 kilometrov na uro.

Voznik je ves čas vozil po levem prehitevalnem prometnem pasu, kljub temu, da je bil desni vozni pas prost. Ko je na levem pasu dohitel skupino vozil, jih je nekaj prehitel po desnem voznem pasu, nato pa ugasnil luči in ostalo kolono prehitel po odstavnem pasu, po katerem je nato vozil vse do izvoza Dramlje, kjer je zapustil avtocesto.

Na izvozu z avtoceste je kljub neprekinjeni črti polkrožno obrnil in z vožnjo nadaljeval nazaj proti avtocesti A1, kjer je v levem ovinku uvoza, zaradi neprilagojene hitrosti izgubil oblast nad vozilom, zapeljal z vozišča in trčil v travnato brežino.

Policisti so mu zaradi številnih kršitev cestno-prometnih predpisov izrekli 2.300 evrov globe ter 12 kazenskih točk.


Jaz sem dobil 3 kazenske točke in nisem ogrožal nikogar. Za vse tole pa 12 kazenskih točk!? Kdo je tu nor?
shevchenko sporočil: 21.898
[#2946992] 10.08.21 07:56 · odgovor na: dronyx (#2946988)
Odgovori   +    2
Očitno so nekateri mislili, da to pravilo pri nas že velja.
pri vsej tej preobilici informacij, taksnih pizdarij ne gres sporocat n tednov pred dejansko uveljavitvijo. se najbolje bi bilo, da tega sploh ne bi uvedli. kmalu se bodo nasli idioti, ki bodo pri rdeci zavijali levo ali pa sli kar naravnost.
dronyx sporočil: 4.602
[#2946993] 10.08.21 08:05 · odgovor na: shevchenko (#2946992)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: dronyx 10.08.2021 08:12
kmalu se bodo nasli idioti, ki bodo pri rdeci zavijali levo ali pa sli kar naravnost.
Ob kavi slišiš razne teorije, kako se bo dalo zavijati v rdečo luč. Mene osebno je strah kolesarjev, ker mu lahko mimogrede zapreš pot, če ga spregledaš. Pa pričakujem veliko hupanja, ker marsikdo ne bo vedel, da lahko zavija v rdečo. Že sedaj ob zeleni puščici imajo nekateri težave z razumevanjem kaj pomeni.
rame sporočil: 963
[#2946999] 10.08.21 08:26
Odgovori   +    0
Za naselje je tabela napačna in je iz prejšnjih predpisov.Zanima me za hitrost v naselju prekoračena 10-20 km/h in je kazen 120eur po novem ,ne vem pa kako je s pikami.
anon-94467 sporočil: 287
[#2947001] 10.08.21 08:30 · odgovor na: dronyx (#2946993)
Odgovori   +    2
Kolesarja lahko zapreš tudi, če zavijaš v svojo zeleno. Ne vem zakaj bi bilo v tem primeru drugače?
dronyx sporočil: 4.602
[#2947002] 10.08.21 08:33
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: dronyx 10.08.2021 08:34
Ponovem so kot kaže pri nas kazni za prekoračitev hitrosti v naselju:

nad 10 do vključno 20 km/h 250 € + 3 kazenske točke
nad 20 do vključno 30 km/h 500 € + 5 kazenskih točk

V Nemčiji pa menda tole v naselju (prekoračitev, kazen, število kazenski točk, prepoved vožnje):


1 - 10 km/h € 30
11 - 15 km/h € 50
16 - 20 km/h € 70
21 - 25 km/h € 80 1 1 month
26 - 30 km/h € 100 1 1 month
31 - 40 km/h € 160 2

vir:
www.bussgeldkatalog....ving-laws/

Nemška prometna stroka je očitno za v smeti?
hijena1 sporočil: 1.214
[#2947016] 10.08.21 09:10
Odgovori   +    4
"4. Neupoštevanje vozil s prednostjo in priključitev intervencijskim vozilom: če se vozilom z rdečo in modro lučjo ne boste umaknili, boste tvegali globo 300 evrov."

se prav k bojo enga politika z modro lučjo pelal na pasjo procesjo al pa domu na župco bo enak greh, kot če boš to naredu nekomu, ki gre pomagat življensko ogroženim?!?!
drugmirko sporočil: 1.301
[#2947041] 10.08.21 10:22 · odgovor na: anon-94467 (#2947001)
Odgovori   +    2
[kanzyani]
Kolesarja lahko zapreš tudi, če zavijaš v svojo zeleno. Ne vem zakaj bi bilo v tem primeru drugače?
v bistvu še lažje, ker imata zdaj oba zeleno, kolesar ti pa pripelje "izza hrbta" in ne z leve ali desne spredaj...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2947043] 10.08.21 10:26 · odgovor na: (#2947038)
Odgovori   +    13
Zadnja sprememba: anon-207617 10.08.2021 10:27
Po vec letih prerivanja po slobodnih puteh brexitanije, je tudi Nemirni prvic nabasal na Kanglerja.

64mph po zozanih pasovih zaradi dela na avtocesti z omejitvijo 50mph.

Najprej sem dobil posto da naj se zjasnim,ali sem moj avto vozil jaz, ali se nameravam iti budaljenje da imam price da sem nekje drugje, hkrati pa ne vem kdo se z mojim avtom vozi (ocitno mi ga je zacasno sunil en enako zajeten stricek z letaliscem na betici, kar se vidi na fotkah :-))). Pa sem kar sporocil da sem to jaz v vsej svoji sprevrzenosti :-)

Potem sem dobil pa naslednjo posto s klasicno fevdalno izbiro:

1. lahko sprejmem 100gbp kazni, in tri tockice na voznisko (ki jo moram po posti poslati da jih gor narisejo!!), in te tockice potem vztrajajo 3 leta,nato pa se brisejo. Ce bi se jih nabralo 12 v treh letih, bi mi bila prepovedana voznja.

2. Druga opcija je da se grem sodnijo, da mi kazen doloci nekdo z visjim IQ od policajskega pravilnika.

3. Zdaj pa se klasicni british balkan business: lahko vzamem triurni tecaj varne voznje na avtocesti (ne mores pasti, zgolj na zoomu online gledas skupinsko predavanje), kar ti povsem privat firma zaracuna 85 gbp, in sporoci drzavi da si se udelezil - in ne dobis tockic v prometno in je ne rabis po posti posiljat nekim pajacem ki ti jo komot izgubijo in za to ne odgovarjajo.

Ker pac kot v vseh drzavah, ki niso imele lustracije in nimajo demokraticne tradicije - le zakaj bi dnar pobrala drzava, ce ga lahko firma v lasti prijateljev politikov :-)
drugmirko sporočil: 1.301
[#2947044] 10.08.21 10:30 · odgovor na: (#2946979)
Odgovori   +    2
[alek14]
> [dz1975]
> Zakaj ni zavijanje pri rdeči dovoljeno povsod, kjer ni izrecno propovedano? V Sloveniji mora biti res vso obrnjeno na glavo...

Ali da poenostavimo, zakaj ni dovoljeno povsod?
ok... sicer ne vem na katera vse križišča bodo postavli tablo za dovoljeno zavijenje desno ob rdeči, ampak... še zmerom ne razumem benefita na navadnih križiščih, s pasom za levo in pasom za naravnost/desno... če je na takem križišču prvi (pe tudi če je edini v celi koloni) na semaforju tisti, ki namerava it naravnost itak ni šans, da kdo v desno na rdečo prevozi to križišče... kar v bistvu pomeni, da če nisi lih prvi, so šanse za "uporabo novega predpisa" itak zanemarljivo majhne, saj je takih križišč vsaj 95%.... bo pa zato sitanrije pr slovenclastih šoferjih toliko več... :/
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2947045] 10.08.21 10:33 · odgovor na: anon-94467 (#2947001)
Odgovori   +    0
[kanzyani]
Kolesarja lahko zapreš tudi, če zavijaš v svojo zeleno. Ne vem zakaj bi bilo v tem primeru drugače?
Tako - ravno zato je zelo pomembno, da smo ali vsi zmenjeni da zavijamo pri rudeci, ali pa ne delamo tega. Ker zdaj tekac ali kolesar (teh sicer ni skoda :-)) ne more predvidevati, da nekdo tako zelo misli s svojo kratko pametjo, da bo zavijal pri rdeci. Ce je pa to splosni dogovor, pa seveda racuna na to da ga voznik morda ne vidi.

Zato je smiselno, da dokler ni splosnega dogovora, pri rdeci zavijajo izkljucno geniji (denimo nas alek :-)).
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2947050] 10.08.21 10:38 · odgovor na: drugmirko (#2947044)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-207617 10.08.2021 10:47
[drugmirko]
> [alek14]
> > [dz1975]
> > Zakaj ni zavijanje pri rdeči dovoljeno povsod, kjer ni izrecno propovedano? V Sloveniji mora biti res vso obrnjeno na glavo...
>
> Ali da poenostavimo, zakaj ni dovoljeno povsod?

ok... sicer ne vem na katera vse križišča bodo postavli tablo za dovoljeno zavijenje desno ob rdeči, ampak... še zmerom ne razumem benefita na navadnih križiščih, s pasom za levo in pasom za naravnost/desno... če je na takem križišču prvi (pe tudi če je edini v celi koloni) na semaforju tisti, ki namerava it naravnost itak ni šans, da kdo v desno na rdečo prevozi to križišče... kar v bistvu pomeni, da če nisi lih prvi, so šanse za "uporabo novega predpisa" itak zanemarljivo majhne, saj je takih križišč vsaj 95%.... bo pa zato sitanrije pr slovenclastih šoferjih toliko več... :/
To je ameriska rec, ker je ogromna in je na 95% krizisc tako malo avtov, da si vecinoma prvi (in edini) v kriziscu - se posebej pa je bilo tako ko so pravilo uveljavljali desetletja nazaj.

Tam kjer je hiter in gost promet imajo pa dodaten znak "no turn on red" www.google.com/searc...8&dpr=2.63

V juzni angliji to seveda nima smisla ker je gostota prometa 4x visja kot v slo. V severni pa si hribofci z rokami mahajo ko se srecajo, drugje pa so krozisca :-)

P.s.: vodic po rokovnih signalih, ce boste kdaj vozili po pravi strani: www.google.com/amp/s...als-116283
drugmirko sporočil: 1.301
[#2947063] 10.08.21 10:59 · odgovor na: (#2947049)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: drugmirko 10.08.2021 11:03
[alek14]
Benifit je v premisleku - zakaj so že prometna pravila? - zato, da promet teče čim bolj tekoče in varno (varno je na drugem mestu). Če je ob "nedeljah" križišče prazno ni ne razumsko ne logično niti ni to namen pravil, da bi čakal.
dobbro... za "nedelje in praznike" še nekak razumem. ampak, za takrat se da to rešit tudi drugače... recimo, ker si že omenu prometna pravila ;) tudi tako, da takrat na semaforju žmiga oranžna, križišče se pa prevozi glede na prometna pravila, ki jih določajo znaki, našraufani poleg lamp semaforja...
ne razumem zakaj bi zarad "eventuelnega redkega prometa" dodajali pravilo, ki bo (glede na to kakšen je psihogram povprečnega slovenclastega šoferja) vsak dan marsikje vnašal nervozo, še dodatno polnil in blokiral križišča (ker v Janeziji itak 90% ljudi zapelje vanj, kljub očitnem dejstvu, da ga ne bodo prevozili, zdej se bodo med njih rinli še tisti, ki bodo meli priliko na rdečo zavit vanj) in vsaj nekaj cajta, dokler se ljudje ne navadijo in naučijo uporabe (glede na to kako še zmerej vozijo čez krožišča, kar dolgo), odpiral možnost za nesreče....

ps. sej ni, da sem proti, sam pretiranega smisla ne vidim... razen na štiri in več pasovnih križiščih, ki imajo svoj pas za v desno ali na križiščih, ki imajo za v desno speljano "svojo cestico", kot (včasih/ne vem, če še, ker že lep cajt nisem zavijal iz centra proti železniški) na Bavarcu pr ex šoder parkplacu pod telekomovo stolpnco, kjer se je itak dalo zavijat desno že po dosedanjih pravilih...
tasilo sporočil: 9.830
[#2947078] 10.08.21 11:24 · odgovor na: (#2947070)
Odgovori   +    4
[alek14]
> [drugmirko]
> dobbro... /.../
>

Še en razlog je, da se to dogaja. Želja po spremembah. Ta je v nas vseh in tako se zadovoljuje. Občutek, da je dosežena neka izboljšava.
Eppur si muove ... je rekel Galilei, ko je prvič zavil desno pri rdeči luči.

Tista štorija o gibanju Zemlje okoli Sonca pa to ... je pa samo ena zgodovinska potegavščina.

:-D
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2947154] 10.08.21 15:18 · odgovor na: tasilo (#2947078)
Odgovori   +    2
[tasilo]
> [alek14]
> > [drugmirko]
> > dobbro... /.../
> >
Tista štorija o gibanju Zemlje okoli Sonca pa to ... je pa samo ena zgodovinska potegavščina.
Podobno kot ugibanja, da je skrivnostni nasmeh Mone Lize na sliki Leonarda da Vincija zaigran. Nič ni zaigran, je pravi in resničen. Ob slikanju lepe Mone je Leonardo naenkrat spustil hlače in gate na kolena in ko je Mona zagledala tisto med nogami se je skrivnostno nasmejala.
dz1975 sporočil: 2.264
[#2947215] 10.08.21 18:03 · odgovor na: anon-207617 (#2947050)
Odgovori   +    2
Živim v metru področju s 5 mio ljudi, pa vem za dve križišči kjer je zavijanje v desno dovoljeno samo ob zeleni.
Pa kar je najlepše, policija tukaj dejansko ne teži zaradi hitrost (razen okoli šol, kjer za razliko od Slovenije omejtive veljajo samo ko otroci dejansko hodijo v oz. iz šole). Po mestu se večina ljudi vozi 10 milj nad omejitvijo (90-100 km/h po glavnih cestah), na obvoznicah/AC pa 20+ milj nad omejitviji (140-160 km/h). Edini ki te ustavijo zaradi prevelike hitrosti so državni policaji (State Troopers/Highway Patrol), katerih glavna naloga je prometna varnost na AC (pa še to moraš konkretno prekoračiti hitost, da dobiš kazen in ne samo opozorilo).
Te pa ustavijo zaradi nevarne/agresivne vožnje, pa seveda toleranca do alkohola je zelo nizka (obvezen zapor vsaj 14 dni ob minimalni kršitvi, max pa dosmrtni zapor v primeru da pijan ubiješ otroka).
Večji problem kot kazen ($500 v primeru da prekoračiš hitrost za 85 mph izven naselja in 45 milj znotraj naselja) je cena zavarovanja, ki hitro naraste v primeru par kazni ali povzročitve/udeležbe v nesrečah, lahko pa da sploh ne dobiš zavarovanja.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2947512] 11.08.21 14:08 · odgovor na: dz1975 (#2947215)
Odgovori   +    0
[dz1975]
Živim v metru področju s 5 mio ljudi, pa vem za dve križišči kjer je zavijanje v desno dovoljeno samo ob zeleni.
Pa je promet dovolj redek oz je pasov dovolj, da ti zavijanje ob rdeci pogosto prav pride? Predpostavljam da (kljub metro podrocju) pogosto je.

Jaz zivim v metro podrocju za 3 mio - tukaj je navada povsod krozisce, tudi tako miniaturno da v praksi ne mors kroga po njem delat: images.app.goo.gl/Nw...6G8FEcUc46

Pa kar je najlepše, policija tukaj dejansko ne teži zaradi hitrost (razen okoli šol, kjer za razliko od Slovenije omejtive veljajo samo ko otroci dejansko hodijo v oz. iz šole). Po mestu se večina ljudi vozi 10 milj nad omejitvijo (90-100 km/h po glavnih cestah), na obvoznicah/AC pa 20+ milj nad omejitviji (140-160 km/h). Edini ki te ustavijo zaradi prevelike hitrosti so državni policaji (State Troopers/Highway Patrol), katerih glavna naloga je prometna varnost na AC (pa še to moraš konkretno prekoračiti hitost, da dobiš kazen in ne samo opozorilo).
Te pa ustavijo zaradi nevarne/agresivne vožnje, pa seveda toleranca do alkohola je zelo nizka (obvezen zapor vsaj 14 dni ob minimalni kršitvi, max pa dosmrtni zapor v primeru da pijan ubiješ otroka).
Večji problem kot kazen ($500 v primeru da prekoračiš hitrost za 85 mph izven naselja in 45 milj znotraj naselja) je cena zavarovanja, ki hitro naraste v primeru par kazni ali povzročitve/udeležbe v nesrečah, lahko pa da sploh ne dobiš zavarovanja.
Podobno tukaj - namesto teroristov z znackami imamo teroriste v zavarovalniskih pisarnah.

Zavijanje ob rdeci v sloveniji bo pomoje bolj zato, da se nekaj pocne, kot pa da bi imelo resen vpliv na pretocnost. Jaz bi raje predlagal tretji pas na tistem kovozu imenovanem avtocesta.
dz1975 sporočil: 2.264
[#2947624] 11.08.21 20:39 · odgovor na: anon-207617 (#2947512)
Odgovori   +    0
Glavne ceste (v mreži 1.6 x1.6 km) imajo ponavadi tri pasove, dostikrat še dodatne pasove v križiščih, tako da ni problem. Na cestah z enim pasom je pa ponavadi malo prometa (ko se promet poveča pač razširijo cesto). Zavijanje v desno je seveda odločitev vsakega posameznika, nikoli ti ne bo kdo potrobil če boš čakal na zeleno.
Sam sovražim krožišča, največji nesmisel v prometu ever kar se mene tiče. Stop znak na vseh cestah v križišču delije dosti bolje; kdor prvi pride prvi spelje.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2947798] 12.08.21 11:20 · odgovor na: dz1975 (#2947624)
Odgovori   +    0
[dz1975]
Glavne ceste (v mreži 1.6 x1.6 km) imajo ponavadi tri pasove, dostikrat še dodatne pasove v križiščih, tako da ni problem. Na cestah z enim pasom je pa ponavadi malo prometa (ko se promet poveča pač razširijo cesto). Zavijanje v desno je seveda odločitev vsakega posameznika, nikoli ti ne bo kdo potrobil če boš čakal na zeleno.
Sam sovražim krožišča, največji nesmisel v prometu ever kar se mene tiče. Stop znak na vseh cestah v križišču delije dosti bolje; kdor prvi pride prvi spelje.
Zagotavljam ti da bi v angliji spremenil mnenje o kroziscih... drugi ljudje, druga guzva, druge navade. In zemlja pol metra od zabasane enopasovnice je ze 300 let gotovo v lasti nekega lorda, ki redno daruje stranki na oblasti, zovi 100km stran in ga boli kurac ce je tam zabasan promet :-) Pac failed feudal state.

Tudi meni je blo v ameriki neskoncno bolj fajn vozit - je pa v britanski prometni norisnici rekordno malo smrti na cestah, kar je glede na vse podivjane imigrante in spremenjeno smer voznje vrhunski dosezek.

Strani: 1