Zasebnost

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Donosi državnih obveznic PIIGSov + Nemčije

Strani: 1

Brane sporočil: 2.077
[#1260040] 21.06.11 11:26 · odgovor na: (#1259505)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Brane 21.06.2011 11:28
[gsavli]
Donosi obveznic nekaterih EMU držav, upam da je moja država kupila čimveč grških, predvsem dvoletnih, ker imajo fantastičen donos. :)

GGGB10YR
Greece Govt Bond 10 Year Acting as Benchmark
17.3422 +0.4032 06/20

GGGB2YR
Two Year Government Bond Acting as Benchmark Greece
28.6081 -0.1834 06/20
Zakaj bi bilo to slabo. Če bi jih kupila s temu donosi na sekundarnem trgu, je pri 10 letni odpisanega že 75% grškega dolga. To je zgodovinsko primerjalno "krizno" gledano zelo velik odpis, primerljiv s tistim, ki je nastal z jugoslovnskim dolgom po razpadu Jugoslavije, ko se je Slovenija začela pogajati za prevzem svojega dela dolga. Najverjetneje morebitno restrukturiranje grških dolgov ne bi bilo tako radodarno z odpisom, saj bi bila po takem odpisu Grčija zadolžena zgolj 36% GDP. Ker sta in Nemčija in Francija zadolženi več kot 80% GDP, ne verjamem, da bi dali Grčiji tako darilo. Glede na to se nakup grške 10 letne obveznice zaradi po mojem mnenju prevelikega diskonta, verjetno lahko izkaže za uspešno špekulacijo. Nasprotno je tudi prodaja pri teh cenah verjetno slaba odločitev.
bc123a sporočil: 48.253
[#1260050] 21.06.11 11:32 · odgovor na: Brane (#1260040)
Odgovori   +    0
[brane]
Zakaj bi bilo to slabo. Če bi jih kupila s temu donosi na sekundarnem trgu, je pri 10 letni odpisanega že 75% grškega dolga. To je zgodovinsko primerjalno "krizno" gledano zelo velik odpis, primerljiv s tistim, ki je nastal z jugoslovnskim dolgom po razpadu Jugoslavije, ko se je Slovenija začela pogajati za prevzem svojega dela dolga. Najverjetneje morebitno restrukturiranje grških dolgov ne bi bilo tako radodarno z odpisom, saj bi bila po takem odpisu Grčija zadolžena zgolj 36% GDP. Ker sta in Nemčija in Francija zadolženi več kot 80% GDP, ne verjamem, da bi dali Grčiji tako darilo. Glede na to se nakup grške 10 letne obveznice zaradi po mojem mnenju prevelikega diskonta, verjetno lahko izkaže za uspešno špekulacijo. Nasprotno je tudi prodaja pri teh cenah verjetno slaba odločitev.
Moznost "messy defaulta" v naslednjih, kaj pa vem, dveh mesecih pa si odpisal?

Ce grcija defaultira, potem je recimo realni scenarij tole:

- takoj preneha odplacevati vse svoje tuje obveznosti, in obveznico lahko za nekaj casa kar pospravis.
- zelo mozno je, da uvede drahmo, ki devalvira v nekaj tednih za 50% ali vec, in ponudi odplacevanje obveznic po fantasy-land tecaju.
- evropska unija ji iz mascevanja nastavlja polena pod noge, zato se pogajanja o odpisu dolgov ne zacnejo se 5 let.
- po 8 letih od dne defaulta se zmenijo za odpis 2/3 dolga, brez obresti za preteklih 8 let.
anon-232734 sporočil: 4.441
[#1260081] 21.06.11 11:49 · odgovor na: bc123a (#1260050)
Odgovori   +    0
Kaj niso pufi v evrih - torej se morajo upniki strinjat za zamenjavo papirjev za tiste, ki so denominirani v drahmah - alternativno bojo raje pristali na odpis dela dolga, kot pa menjavo v mehko valuto, samo varčevanje prek inflacije bo lažje, če mainpuliraš z valuto ne?
Brane sporočil: 2.077
[#1260085] 21.06.11 11:50 · odgovor na: (#1260051)
Odgovori   +    0
Mislim, da bomo odgovor o tem ali bi bil dober gamble nakup teh obveznic ali ne, dobili kar kmalu. Jaz osebno bi jih mogoče celo kupil, za neke male pare seveda - ker to je nič drugega kot gamble, vse je odvisno od tega ali se bo Grčiji vrglo še ene par 100 mrd al ne.

Grčiji se ne meče par 100 mrd. Grčiji se zamenjuje zapadle obveznosti z novimi krediti, absolutno se dolg v zadnjem letu ni bistveno povečal. Vprašanje je le ali bi morale lastnice dolgov v tem trenutku odpisati 38%, kar kaže diskont dveletnih obveznic ali pa dobijo npr. Francoske banke celotno glavnico, problem odpisa pa se premakne nekam v prihodnost na solidarnostno raven evro območja.
Ne vem pa, kako ti vidiš upravljanje tveganja pri državnih nakupih dolgov drugih držav, jaz se sicer na to ne spoznam, ampak obveznice z boniteto ŽŽŽ- verjetno ne spadajo najbolj v portfelje kakih pokojninskih skladov? Al ja? A delaš za KAD? :)

Za take obveznice obstajajo drugi kupci.
Brane sporočil: 2.077
[#1260104] 21.06.11 11:57 · odgovor na: bc123a (#1260050)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [brane]
> Zakaj bi bilo to slabo. Če bi jih kupila s temu donosi na sekundarnem trgu, je pri 10 letni odpisanega že 75% grškega dolga. To je zgodovinsko primerjalno "krizno" gledano zelo velik odpis, primerljiv s tistim, ki je nastal z jugoslovnskim dolgom po razpadu Jugoslavije, ko se je Slovenija začela pogajati za prevzem svojega dela dolga. Najverjetneje morebitno restrukturiranje grških dolgov ne bi bilo tako radodarno z odpisom, saj bi bila po takem odpisu Grčija zadolžena zgolj 36% GDP. Ker sta in Nemčija in Francija zadolženi več kot 80% GDP, ne verjamem, da bi dali Grčiji tako darilo. Glede na to se nakup grške 10 letne obveznice zaradi po mojem mnenju prevelikega diskonta, verjetno lahko izkaže za uspešno špekulacijo. Nasprotno je tudi prodaja pri teh cenah verjetno slaba odločitev.

Moznost "messy defaulta" v naslednjih, kaj pa vem, dveh mesecih pa si odpisal?

Ce grcija defaultira, potem je recimo realni scenarij tole:

- takoj preneha odplacevati vse svoje tuje obveznosti, in obveznico lahko za nekaj casa kar pospravis.
- zelo mozno je, da uvede drahmo, ki devalvira v nekaj tednih za 50% ali vec, in ponudi odplacevanje obveznic po fantasy-land tecaju.
- evropska unija ji iz mascevanja nastavlja polena pod noge, zato se pogajanja o odpisu dolgov ne zacnejo se 5 let.
- po 8 letih od dne defaulta se zmenijo za odpis 2/3 dolga, brez obresti za preteklih 8 let.

Tvoj scenarij ni realen, ker upnice ne bodo pristale na take pogoje, da bi bila Grčija po tej operaciji na koncu manj zadolžena kot one same. Pgolej si primer Argentine, ki je bila v defaultu, in danes nima 0 dolgov ampak 50% GDP.
anon-232734 sporočil: 4.441
[#1260107] 21.06.11 11:58 · odgovor na: Brane (#1260085)
Odgovori   +    0
Kakšen diskont bi bil npr. zanimiv da bi jih kupil ti?
Brane sporočil: 2.077
[#1260246] 21.06.11 13:00 · odgovor na: anon-232734 (#1260107)
Odgovori   +    0
[slep]
Kakšen diskont bi bil npr. zanimiv da bi jih kupil ti?
Jaz uporabljam drug spekter naložb, le redko obveznice.
Načelno pa predvidevam, da bodoči odpis dolga ne bo večji kot 50%. Zato bi dosegel za tveganje pričakov donos z nakupom 10 letne obveznice pri tečajih med 15 in 17%, torej diskont bi moral biti več kot 83%.
anon-255514 sporočil: 123
[#1260286] 21.06.11 13:18 · odgovor na: (#1260115)
Odgovori   +    0
[gsavli]
> [brane]
>
>
> Za take obveznice obstajajo drugi kupci.

Vedno obstajajo kupci.

Mene zanima bolj, zakaj si na moj cinični stavek (ton si pravilno ugotovil): "upam da je moja država kupila čimveč grških,"

odgovoril z "zakaj bi pa bilo to slabo?"

Ne vem, povej mi ti, zakaj ne bi bilo slabo, da moja država kupi te obveznice. In res upam, da ne delaš za kak KAD al kako državno banko. :) (Čeprav mi je o upravljanju tveganja teh navedenih marsikaj jasno).

kolikor vem je delal tukaj, ali še pa ne vem:)

www.moja-delnica.si/si/domov
Brane sporočil: 2.077
[#1260449] 21.06.11 14:12 · odgovor na: (#1260334)
Odgovori   +    0
Tista vprašanja so bila retorična, v resnici me ne zanima, kje dela, ker vem, da v naših državnih finančnih ustanovah sicer ne manjka norcev, ki so kupovali te junk bonde in mogoče pravkar razmišljajo o reloadu, ker razmišljajo in upravljajo tveganja na isti način kot brane.

Daj nam ti, ki očitno nisi norec, razloži, kako se pravilno razmišlja in po kakšni teoriji in finančni matematiki ti upravljaš tveganja.
Brane sporočil: 2.077
[#1260508] 21.06.11 14:31 · odgovor na: (#1260455)
Odgovori   +    2

Če bi delal v državni finančni firmi, ne bi niti pomislil na nakup teh obveznic.

Zdaj pa še ti napiši, zakaj ne bi bilo slabo, da se jih malo pokupi za državne ustanove.
ČE bi bral, kar sem ti odgovarjal, bi videl, da sem ti na to vprašanje že odgovoril, da so za take obveznice drugi kupci, ne pa državne ustanove in pokojninski skladi.

Racionalna rešitev bi bila, da bi vse ki jih lahko dobi po tej ceni odkupil Evropski stabilizacijski mehanizem, s tem bi posredno vklkjučil v stabilazacijo privatne investitorje, kar si je želela tudi Merklova. Za odpise, ki bi jih s prodajo po tej ceni priznali privatni investitorji na sekundarnem trgu, bi se dejansko zmanjšal grški dolg in potreba po refinanciranju s strani Evropskega stabilazacijskega mehanizma bi bila za vsoto odpisov manjša. Seveda je to tržni način reševanja problema, ki se v Evropi nikoli ne uporabi. V ZDA so bankam posodili in banke so jim večino likvidnostne pomoči vrnile - razlike cca 80 mrd. dolarjev, v Evropi pa gre za večno pomoč, saj ni še nobena banka proračunom vrnila nič.
GhostyB sporočil: 181
[#1260581] 21.06.11 14:59 · odgovor na: Brane (#1260508)
Odgovori   +    0
[brane]
>
> Če bi delal v državni finančni firmi, ne bi niti pomislil na nakup teh obveznic.
>
> Zdaj pa še ti napiši, zakaj ne bi bilo slabo, da se jih malo pokupi za državne ustanove.

ČE bi bral, kar sem ti odgovarjal, bi videl, da sem ti na to vprašanje že odgovoril, da so za take obveznice drugi kupci, ne pa državne ustanove in pokojninski skladi.

Racionalna rešitev bi bila, da bi vse ki jih lahko dobi po tej ceni odkupil Evropski stabilizacijski mehanizem, s tem bi posredno vklkjučil v stabilazacijo privatne investitorje, kar si je želela tudi Merklova. Za odpise, ki bi jih s prodajo po tej ceni priznali privatni investitorji na sekundarnem trgu, bi se dejansko zmanjšal grški dolg in potreba po refinanciranju s strani Evropskega stabilazacijskega mehanizma bi bila za vsoto odpisov manjša. Seveda je to tržni način reševanja problema, ki se v Evropi nikoli ne uporabi. V ZDA so bankam posodili in banke so jim večino likvidnostne pomoči vrnile - razlike cca 80 mrd. dolarjev, v Evropi pa gre za večno pomoč, saj ni še nobena banka proračunom vrnila nič.
Od kje ti številka za Ameriške banke?
Brane sporočil: 2.077
[#1260746] 21.06.11 16:11 · odgovor na: GhostyB (#1260581)
Odgovori   +    1

Od kje ti številka za Ameriške banke?
Po spominu iz govora predsednika zakladnice. Celo zmotil sem se, izguba je za celotni TARP, banke so vrnile skoraj vse, razlika je nastala v zavarovalnici AIG (polovico pomoči so pridobile druge države) in avtomobilskem programu.

www.cleveland.com/bu...fth_t.html
www.cnbc.com/id/40660183
bc123a sporočil: 48.253
[#1260775] 21.06.11 16:23 · odgovor na: anon-232734 (#1260081)
Odgovori   +    0
[slep]
Kaj niso pufi v evrih - torej se morajo upniki strinjat za zamenjavo papirjev za tiste, ki so denominirani v drahmah -
pri defaultu suverene drzave so vse opcije na mizi, pac, grki si lahko svoje obveznosti razlagajo po svoje, in je to res, kot pravis, stvar pogajanj - zato pa je nekontroliran default "messy", in meni se zdi najvecje tveganje to, da sicer zadevo res kupis z velikim diskontom, ampak ce potem traja 10 let, da dobis denar nazaj ...
Brane sporočil: 2.077
[#1260867] 21.06.11 17:03 · odgovor na: bc123a (#1260775)
Odgovori   +    0

pri defaultu suverene drzave so vse opcije na mizi, pac, grki si lahko svoje obveznosti razlagajo po svoje, in je to res, kot pravis, stvar pogajanj - zato pa je nekontroliran default "messy", in meni se zdi najvecje tveganje to, da sicer zadevo res kupis z velikim diskontom, ampak ce potem traja 10 let, da dobis denar nazaj ...

Jaz ne vem od kod tebi teh deset let - kar na pamet verjetno.
Vse tovrstne težave v zadnjih petdesetih letih so se razrešile v manj kot 5 letih
Mehika, Argentina, Rusija, Razpad Juge. Povezanost današnjega sveta je tako velika, da ne more biti nobena država povsem avtonomna. Ker potrebuje promet, menjavo, turizem za svoje državljane... so njene pogajalske možnosti kljub bankrotu precej omejene in čisto vse so pod okriljem mednarodnega finančnega policaja IMF pristale na neko vmesno rešitev, ki je bila za upnike celo ugodnejša od tistega, kar jim je v tistem trenutku ponujal trg.
bc123a sporočil: 48.253
[#1260928] 21.06.11 17:36 · odgovor na: Brane (#1260867)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bc123a 21.06.2011 17:36
[brane]
Jaz ne vem od kod tebi teh deset let - kar na pamet verjetno.
Tocno (glej spodaj - taksnega primera, kot je grcija se ni bilo v zadnjih 50 letih)
Vse tovrstne težave v zadnjih petdesetih letih so se razrešile v manj kot 5 letih
Mehika, Argentina, Rusija, Razpad Juge. Povezanost današnjega sveta je tako velika, da ne more biti nobena država povsem avtonomna. Ker potrebuje promet, menjavo, turizem za svoje državljane... so njene pogajalske možnosti kljub bankrotu precej omejene in čisto vse so pod okriljem mednarodnega finančnega policaja IMF pristale na neko vmesno rešitev, ki je bila za upnike celo ugodnejša od tistega, kar jim je v tistem trenutku ponujal trg.
Vse to so bile drzave tretjega sveta (da je grcija drzava tretjega sveta itak ne mislim 100% zares, ko to recem, vsekakor je nekje vmes). V teh drzavah drzi tocno to, kar si ti zapisal, prvic, IMF jim je ponudil boljse pogoje od trga (pa se v argentini so ga na koncu odjebali in skinili peg na dolar, ce prav vem), in drugic, standard zivljenja v teh drzavah je bil pac na nivoju tretjega sveta. Problem grcije je njena podoba v oceh njenih drzavljanov, ki so sveto prepricani, do cesa vse so upraviceni, in ze sedaj veselo razbijajo ob receptih ki niso niti 1/10 tistega, kar bi reformatorji predpisali kot grenko zdravilo ob defaultu. Grcija ne bo nikoli sprejela nobene resitve, ki bi povzrocila padec blaginje drzavljanov za 50% ali 70% (pa je to tocno to, kar rabi), enostavno zato, ker bo razjarjena mnozica vsakega politika, ki bi kaj taksnega podpisal, obesila sredi Sintagme. BTW, to ne pomeni, da jim standard ob morebitnem defaultu ne bo padel za toliko ali se vec (zaradi tega, kar si ti opisal), ampak bo to moralo iti po "normalni" poti, ko bodo prakticno trgovsko izolirani. Zato pravim, da bo default messy in zato se ga boji tudi EU.
poopmezajebava sporočil: 1.470
[#1261044] 21.06.11 19:25 · odgovor na: bc123a (#1260928)
Odgovori   +    1
Berem zelo površno, ampak, bc, a si ti definiral, kaj je "messy default"? Je to kakšen uraden termin ali zgolj pričakovanje, da ne bo lepo? Sicer si zelo pavšalen in prekopalčevski, a naj ti bo. A trditi, da je Grčija unikum, je seveda nonsens. Je pa res, da je delovanje evropskih politikov precedenčno, a ne zaradi Grčije temveč zaradi nadaljnih korakov v (dis)integraciji evropskih narodov.
bc123a sporočil: 48.253
[#1261101] 21.06.11 19:55 · odgovor na: poopmezajebava (#1261044)
Odgovori   +    0
[poopmezajebava]
Berem zelo površno, ampak, bc, a si ti definiral, kaj je "messy default"? Je to kakšen uraden termin ali zgolj pričakovanje, da ne bo lepo? Sicer si zelo pavšalen in prekopalčevski, a naj ti bo. A trditi, da je Grčija unikum, je seveda nonsens. Je pa res, da je delovanje evropskih politikov precedenčno, a ne zaradi Grčije temveč zaradi nadaljnih korakov v (dis)integraciji evropskih narodov.
Nisem definiral, to, da bo messy je samo moje mnenje, ki je lahko tudi povsem napacno. Razloge, zakaj tako mislim, sem napisal.
GhostyB sporočil: 181
[#1261133] 21.06.11 20:20 · odgovor na: Brane (#1260746)
Odgovori   +    0
Kaj pa vem, prej bi rekel da so njihove izgube in nevračila mnogo večja kot samo 80mil.

Že pod reportom nekdo komentira da so namenili 700mil in ne samo 420mil in se hkrati sprašuje kam je izginilo 300mil.

In da rečejo ljudje iz "US zakladnice" da so dobili večino denarja nazaj, to je bolj tko tko za verjet, valda ne bodo objavili da so dobili 100-200-300mil manj, prav tako ne vidim večje razlike med evropo in ZDA, oboji dajejo inekcije denarja, vsi v namen, da pomagajo v imenu ne zloma gospodarstva in vendar večina denarja pristane v bankah in ponikne neznano kam.
In če vsaj malo primerjam situacijo v ZDA in njihovim neokrevanjem premičninskega trga( še zmeraj cene padajo) in recimo našo "zlato kuro NLB", potem močno močno dvomim da so bile ameriške banke zmožne vrniti posojilo, ker se najbrž kopajo v neprodanih nepremičninah in mnogih kreditih, ki jih je folk nehal plačevati.

Lahko pa da se motim :)
Brane sporočil: 2.077
[#1261215] 21.06.11 21:27 · odgovor na: GhostyB (#1261133)
Odgovori   +    0

In da rečejo ljudje iz "US zakladnice" da so dobili večino denarja nazaj, to je bolj tko tko za verjet, valda ne bodo objavili da so dobili 100-200-300mil manj, prav tako ne vidim večje razlike med evropo in ZDA, oboji dajejo inekcije denarja, vsi v namen, da pomagajo v imenu ne zloma gospodarstva in vendar večina denarja pristane v bankah in ponikne neznano kam.
Lahko pa da se motim :)
Običajno takih postov ne komentiram, ampak.
100-200-300 milijard je denar, ki se opazi tudi v ameriški zakladnici, to je tako čez prst 20 slovenskih proračunov, pa tudi 2% ameriškega GDP - to so vsote, ki se še kako poznajo in se z lahkoto vidi, če manjkajo. Če pač nimaš občutka za te stvari ga pač nimaš...
NE gre za to, da se kar nekaj objavi, te stvari imajo svoje mesto v bilancah in proračunih in če bi se ravnalo tako, kot ti misliš, da se lahko, nikakor ne bi uspeli uskladiti aktive in pasive. Če tega ne razumeš nama ostane samo še gostilniški nivo debate, v katerem pa jaz ne sodelujem.
Tvoje posloploševanje, da je vse enako je neutemeljeno. Nemške davkoplačevalce je sanacija ene same banke HRE stala 87 milijard evrov cca 120 milijard dolarjev, kar je več kot je stala ameriške davkoplačevalce sanacija celotnega finančnega sistema
GhostyB sporočil: 181
[#1261286] 21.06.11 22:26 · odgovor na: Brane (#1261215)
Odgovori   +    0
Jp, dal sem samo moj osebni pogled na zadevo, možno tudi da je čisto na "gostilniškemu nivoju", zato mi je cool, če mi kdo razširi pogled, znanje in mi tudi to pove.
anon-121498 sporočil: 232
[#1261371] 21.06.11 23:49 · odgovor na: (#1261291)
Odgovori   +    0
Tudi slovenska državna obveznica ni ravno najboljša naložba letos. V tem tednu je donosnost 9 letne slovenske državne obveznice presegla donosnost poljske državne obveznice iste ročnosti. To ni posebno spektakularna novica. Problem je predvsem v tem, da ima Slovenija trenutno AA bonitetno oceno, Poljska pa zgolj A- (4 razrede nižjo bonitetno oceno torej). Zelo verjetno se trg že pripravlja na morebitno znižanje bonitetne ocene Slovenije. 10 letna kumulativna implicitna verjetnost kreditnega dogodka za Slovenijo, izračunana na osnovi zamenjave kreditnega tveganja (po kmečko CDS), znaša skoraj 13% in se je v zadnjih 6 mesecih povečala za več kot 50%.
anon-121498 sporočil: 232
[#1261377] 22.06.11 00:02 · odgovor na: anon-121498 (#1261371)
Odgovori   +    2
Sicer pa lahko kar nekaj koristnih informacij o slovenskem, avstrijskem, portugalskem, grškem, belgijskem, nemškem.... državnem dolgu najdete na spletni strani:

www.mtsmarkets.com/

Dnevne cene in donosnosti slovenskih obveznic na skoraj celotni krivulji lahko najdete:

www.mtsdata.com/cont...sl/fixing/
anon-121498 sporočil: 232
[#1283495] 11.07.11 14:32 · odgovor na: anon-121498 (#1261371)
Odgovori   +    2
Dramatično poslabšanje stanja na trgu državnih obveznic. Kreditni pribitki evropskih perifernih držav se tako na kratkem kot dolgem koncu krivulje dononosti hitro povečuje. Med največje poražence današnjega trgovanja se uvršča tudi Sloveniji. Kreditni pribitek 10 letne slovenske državne obveznice se je glede na nemški Bund samo danes povečal za več kot 25 b.t....

Strani: 1