Zasebnost
5 ur
Najbolj brani članki danes
8 ur
Top službe – Banka Slovenije, Comtrade, EFSA, Incom, Spar, Mondelez International ...
8 ur
Slovenski kralj betona prodal podjetje Avstrijcem. Kolikšna je vrednost posla? 1
9 ur
Z odvečno toploto tudi do 90 % nižjih stroškov ogrevanja (Oglas)
9 ur
Na Financah zaposlimo vodjo administracije
9 ur
»Veselimo se testiranja različnih stranskih surovin in odkrivanja njihove vloge v prehrani«
10 ur
EU bo že drugič znižala carine za tesle in geelyje iz Kitajske 10
10 ur
Velika sprememba v trgovini na drobno: Spar prehitel Mercator, ki je spet le slovenski trgovec 2
10 ur
A1 nad AKOS: Telekom Slovenije je zelo ohlapno reguliran
11 ur
ZZZS vrgel rokavico politiki: šest točk za boljše zdravstvo 2
12 ur
Gemini: Maersk in Hapag Lloyd si bosta delila omrežje 300 ladij na glavnih trgovinskih poteh
12 ur
Renault, ki bo v Sloveniji premagal clia 1
12 ur
Morgan Stanley za Bloomberg: evro dolar do konca leta spet na pariteti 2
13 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
13 ur
Toyota je dobila zeleno luč za novo generacijo baterij
13 ur
FT: zaradi davčne amnestije Argentinci v banke prinašajo stotine milijonov dolarjev 4
14 ur
Nemčija neprodušno zapira vse svoje meje, medtem ko Draghi piše o konkurenčnosti 14
14 ur
Politico: Ursula von der Leyen jutri še ne bo razkrila nove komisije 1
14 ur
Konferenca Pametna mesta in mobilnost: Tuji in domači govorci, ki bodo predstavili globalne in lokalne trajnostne prakse (PRO)
14 ur
Google izgubil na Sodišču EU: kazen v višini 2,4 milijarde evrov ostaja

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Ocena verjetnosti stečaja holdingov - 31.08.2010

Strani: 1

anon-15342 sporočil: 8.014
[#909943] 31.08.10 15:48
Odgovori   +    12
Posodobljeno s svežimi podatki iz polletnih poročil in objav na AJPESu (prejšnja lestvica izpred treh mesecev je tukaj: forum.finance.si/?t=...e=1#=68 ). V izogib "nepotrebnemu ustvarjanju panike" so navedeni le tisti kotirajoči finančni holdingi z več kot 1000 delničarji, pri katerih moja ocena verjetnosti stečaja (VS) presega 50.

K = kapital, S = sredstva, KFO & DFO = kratkoročne & dolgoročne finančne obveznosti. Vse nekonsolidirano, vse v M€.

VS K S KFO DFO komentar
IFFR 100.0 / / / / 1)
IFHR 100.0 / / / / 2)
MAHR 99.9 -10 18 21 0 3)
ZVHR 96.1 48 575 461 8
ITBG 91.6 51 521 102 366 4)
ZV2R 89.1 66 237 162 5
FINR 83.1 13 52 38 0
MKIR 74.1 19 58 34 5
PILR 72.3 133 436 231 41
NF2R 60.0 71 154 73 13
SAVA 58.6 290 609 75 165
TRSG 53.1 16 32 13 3
KDHR 52.9 166 338 60 107
ZM2R 52.8 25 55 15 8

1) v stečaju od 28.12.09, delnice izbrisane 25.01.10
2) v stečaju od 13.08.10, delnice v postopku izbrisa
3) v p.p. od 14.05.10 (še vedno nepravnomočno)
4) v p.p. od 03.03.10
anon-52466 sporočil: 324
[#910156] 31.08.10 20:19 · odgovor na: anon-15342 (#909943)
Odgovori   +    0
Pozdravljen,

SAVA 58.6 290 609 75 165

po koliko (na delnico/skupno) pa SAVA vrednoti svoj delež Merkurja ? Takole ko iz aviona pogleam kapital+sredstva mi deluje svetlobno daleč od stečaja?

lp m
anon-15342 sporočil: 8.014
[#910235] 31.08.10 22:20 · odgovor na: anon-52466 (#910156)
Odgovori   +    9
[bogatajma]
po koliko (na delnico/skupno) pa SAVA vrednoti svoj delež Merkurja ?
Po 162 € za delnico MER. Krat 251566 delnic MER in po prevrednotenju na 0 €, ki je zelo verjetno, bo treba odpisati še 41 M€. Kar nekaj prijateljskim družbam so dali tudi posojila in če se katera od teh zamaje (na zgornji lestvici je 6 od 14 holdingov del tega klobčiča, pa še nekaj dodatnih ni popolnoma neodvisnih, recimo tečaj ITBG vpliva na večino njih), bo potrebno oslabiti še za nekaj deset M€. Nadalje, Sava je lastnica 6615000 delnic NF2R, če upoštevamo še parkirane pa ca. 8000000. Vrednoti jih po borznih tečajih, ki jih že pol leta ustvarja in vzdržuje popolnoma lastnoročno in so okoli 1.6-kratnik booka. Če skorigiramo še to na 1-kratnik booka, je še minus 7 M€ (pri tem, da je večina holdingov na zgornji lestvici na 0.5-kratniku booka ali nižje).

Pri tem naj povem, da je v zgornjem VS upoštevan samo prvi od naštetih dejavnikov, torej dokončna slabitev MER, ker je ta po moji oceni neizbežna, ostale zadeve pa so pač zaenkrat še hipotetične.

[bogatajma]
Takole ko iz aviona pogleam kapital+sredstva mi deluje svetlobno daleč od stečaja?
No, če si mislil dobesedno tako, kot si napisal, je kapital in sredstva nesmiselno seštevati, saj velja sredstva - kapital = dolgovi. Zato je smiselno računati njuno razliko, ki nam pove dolgove, predvsem pa količnik, ki nam pove delež lastnih sredstev v celotni strukturi financiranja družbe. In ta količnik je pri Savi približno tak kot pri družbah, ki so na lestvici blizu nje. Sava je uspela reprogramirati kar nekaj dolgov iz kratkoročnih v dolgoročne, če pa ji to ne bi uspelo, bi imela ob upoštevanju vsega naštetega VS rahlo čez 60.

Nekajkrat sem že povedal, da je to lestvico najbolj smiselno jemati relativno: (i) višje uvrščen holding pač stoji slabše in (ii) naraščanje VS pomeni slabšanje stanja; to oboje govorijo številke neposredno iz bilance tega holdinga.

So pa vseeno tisti holdingi, ki imajo VS blizu 100, tudi absolutno gledano res v brezizhodnem položaju (sem se potrudil formulo sestaviti tako, da tja res težko prideš). Tako MAHR po mojem nima čisto nikakršne možnosti za dolgoročno preživetje, ZVHR, ZV2R in FINR pa tudi zelo malo (in vsak mesec manj, ker obresti naraščajo, potrpljenje bank pada, vrednosti naložb pa so tudi zelo daleč od tistih, ki bi jih lahko rešile). Vse povedano seveda velja, če ne bo nek junak v katerega od teh holdingov vložil bistveno več denarja, kot pa bo po tem junaštvu ta holding vreden. A preden me kdo pouči, da se bo to vsekakor zgodilo, naj opozorim, da se vsaj zaenkrat celo pri nas to ni zgodilo še nikoli - dokapitalizacije ITBG, IFFR, IFHR in MAHR z namenom odpravitve negativnega kapitala so bile vse po vrsti izglasovane (pri IFHR celo štirikrat!), izvedena pa potem ni bila niti ena.

Tudi MKIR posluje samo še zato, ker so jo že štirikrat dokapitalizirali s stvarnimi vložki (čeprav po VS še ni tako v vrhu, celo v njo gotovine ne vloži več nihče, niti njeni najboljši prijatelji, kar tudi precej pove).

Pri PILR pa bo verjetno rešitev še bolj politično-nacionalnointeresno obarvana kot pri ITBG, t.j. ko/če bo dokončno zagustilo in bodo razglasili insolventnost, bodo naše banke zelo potrpežljive in popustljive; a če pogledamo tečaj, je jasno, da večina "tavelikih" razume, kako po nekaj letih Šrotovega izčrpavanja in uničevanja stoji ta družba in tudi skupina kot celota.

Če kdo sumi, da tale moja formula kar za vse napoveduje VS reda 50 in več, pa to ni res. Recimo MLHR, ST1R in SING so zelo daleč pod 50, pri MLHR je VS celo enomesten ...
anon-52466 sporočil: 324
[#911056] 01.09.10 13:05 · odgovor na: anon-15342 (#910235)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [bogatajma]
> po koliko (na delnico/skupno) pa SAVA vrednoti svoj delež Merkurja ?

Po 162 € za delnico MER. Krat 251566 delnic MER in po prevrednotenju na 0 €, ki je zelo verjetno, bo treba odpisati še 41 M€. Kar nekaj prijateljskim družbam so dali tudi posojila in če se katera od teh zamaje (na zgornji lestvici je 6 od 14 holdingov del tega klobčiča, pa še nekaj dodatnih ni popolnoma neodvisnih, recimo tečaj ITBG vpliva na večino njih), bo potrebno oslabiti še za nekaj deset M€. Nadalje, Sava je lastnica 6615000 delnic NF2R, če upoštevamo še parkirane pa ca. 8000000. Vrednoti jih po borznih tečajih, ki jih že pol leta ustvarja in vzdržuje popolnoma lastnoročno in so okoli 1.6-kratnik booka. Če skorigiramo še to na 1-kratnik booka, je še minus 7 M€ (pri tem, da je večina holdingov na zgornji lestvici na 0.5-kratniku booka ali nižje).

Pri tem naj povem, da je v zgornjem VS upoštevan samo prvi od naštetih dejavnikov, torej dokončna slabitev MER, ker je ta po moji oceni neizbežna, ostale zadeve pa so pač zaenkrat še hipotetične.


> [bogatajma]
> Takole ko iz aviona pogleam kapital+sredstva mi deluje svetlobno daleč od stečaja?

No, če si mislil dobesedno tako, kot si napisal, je kapital in sredstva nesmiselno seštevati, saj velja sredstva - kapital = dolgovi. Zato je smiselno računati njuno razliko, ki nam pove dolgove, predvsem pa količnik, ki nam pove delež lastnih sredstev v celotni strukturi financiranja družbe. In ta količnik je pri Savi približno tak kot pri družbah, ki so na lestvici blizu nje. Sava je uspela reprogramirati kar nekaj dolgov iz kratkoročnih v dolgoročne, če pa ji to ne bi uspelo, bi imela ob upoštevanju vsega naštetega VS rahlo čez 60.

Nekajkrat sem že povedal, da je to lestvico najbolj smiselno jemati relativno: (i) višje uvrščen holding pač stoji slabše in (ii) naraščanje VS pomeni slabšanje stanja; to oboje govorijo številke neposredno iz bilance tega holdinga.

So pa vseeno tisti holdingi, ki imajo VS blizu 100, tudi absolutno gledano res v brezizhodnem položaju (sem se potrudil formulo sestaviti tako, da tja res težko prideš). Tako MAHR po mojem nima čisto nikakršne možnosti za dolgoročno preživetje, ZVHR, ZV2R in FINR pa tudi zelo malo (in vsak mesec manj, ker obresti naraščajo, potrpljenje bank pada, vrednosti naložb pa so tudi zelo daleč od tistih, ki bi jih lahko rešile). Vse povedano seveda velja, če ne bo nek junak v katerega od teh holdingov vložil bistveno več denarja, kot pa bo po tem junaštvu ta holding vreden. A preden me kdo pouči, da se bo to vsekakor zgodilo, naj opozorim, da se vsaj zaenkrat celo pri nas to ni zgodilo še nikoli - dokapitalizacije ITBG, IFFR, IFHR in MAHR z namenom odpravitve negativnega kapitala so bile vse po vrsti izglasovane (pri IFHR celo štirikrat!), izvedena pa potem ni bila niti ena.

Tudi MKIR posluje samo še zato, ker so jo že štirikrat dokapitalizirali s stvarnimi vložki (čeprav po VS še ni tako v vrhu, celo v njo gotovine ne vloži več nihče, niti njeni najboljši prijatelji, kar tudi precej pove).

Pri PILR pa bo verjetno rešitev še bolj politično-nacionalnointeresno obarvana kot pri ITBG, t.j. ko/če bo dokončno zagustilo in bodo razglasili insolventnost, bodo naše banke zelo potrpežljive in popustljive; a če pogledamo tečaj, je jasno, da večina "tavelikih" razume, kako po nekaj letih Šrotovega izčrpavanja in uničevanja stoji ta družba in tudi skupina kot celota.

Če kdo sumi, da tale moja formula kar za vse napoveduje VS reda 50 in več, pa to ni res. Recimo MLHR, ST1R in SING so zelo daleč pod 50, pri MLHR je VS celo enomesten ...
Hvala za tole, še vedno pa mi ni jasno zakaj se v lestvici stanje KFN in DFN ne ujema z stanjem v fin. poročilu?


30.06.2010 K 290,1 DFO 211,2 KFO 106,6

SAVA 290 609 75 165

lp m
anon-15342 sporočil: 8.014
[#911259] 01.09.10 15:14 · odgovor na: anon-52466 (#911056)
Odgovori   +    3
[bogatajma]
Hvala za tole, še vedno pa mi ni jasno zakaj se v lestvici stanje KFN in DFN ne ujema z stanjem v fin. poročilu?

30.06.2010 K 290,1 DFO 211,2 KFO 106,6

SAVA 290 609 75 165

Upoštevane so finančne obveznosti do bank (C.I.2 in Č.II.2 v nekonsolidirani bilanci na str. 115). Če prištejemo še posojila, ki so jih Savi dale družbe v skupini, je VS še malo večji (konkretno 64.9), a uprave podrejenih družb se ne bodo nič pritoževale, če ne bo poplačila v roku (in mogoče niti v primeru, če bi Janez zaukazal, naj ga v celoti odpišejo).
anon-15342 sporočil: 8.014
[#926350] 16.09.10 15:36 · odgovor na: anon-15342 (#909943)
Odgovori   +    14
Poslovni izid Maksime Holding v avgustu 2010: izguba v višini 287039 € (v enem mesecu, ne v tekočem letu!).

Med drugim so v avgustu "za pravne storitve doma in v tujini" izplačali dvornemu pravniku 37108 €, nekim drugim osebkom za "ostale storitve" pa še 15070 €. Podobne vsote izplačujejo vsak mesec, izvajalci "storitev" pa jim verjetno prinesejo vsaj polovico nazaj v kuverti. Upniki pa gledajo in so tiho ...

Toliko o tem, kako se celotna politika, pa vsi mediji, pa ne vem kdo še vse maksimalno trudi uničiti Igorja Bavčarja ...

Strani: 1