Zasebnost

Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Peugeot ukinja 807, RCZ pa bo dobil naslednika

Strani: 1

anon-284823 sporočil: 2.300
[#2420036] 01.07.14 18:49
Odgovori   +    3
Peugot bo premium znamka s čim?
4005 ,4008?Saj ste hecni.
Brez avtomobila tipa 607,606 ali 606 ni premium znamke ampak ta čas je očitno Peugeot zamudil in bi ga kot znamko moral PSA likvidirati.
Potencial je Citroen ,seveda ga tiščijo na nivo polotov,unotov ipd.
Čeprav je ravno Citroen imel hite CX,BX,DS ipd.Namesto ,da bi našli naslednika C6 bodo rili v segment "pičipokijev" namesto premium segment.
Dejansko je Peugoetov design porazen,Citroenov vsaj inovativen.
RCZ kot model ima prihodnost a bo treba vanj stlačiti tudi V6 za zahtevnejše kupce,drugače je tudi ta model obsojen na živtarjenje med,renaulti,fiati in konkurenco.
moon sporočil: 1.623
[#2420173] 01.07.14 23:04 · odgovor na: anon-284823 (#2420036)
Odgovori   +    0
Še večji smeh je DS kot samostojna prestižna znamka.

Najboljše da se kar ukinejo v celoti in naredijo eno samo znamko: Spaček.
anon-214372 sporočil: 3.048
[#2420331] 02.07.14 10:01 · odgovor na: anon-284823 (#2420036)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-214372 02.07.2014 10:09
[ctx]
Peugot bo premium znamka s čim?
4005 ,4008?Saj ste hecni.
Brez avtomobila tipa 607,606 ali 606 ni premium znamke ampak ta čas je očitno Peugeot zamudil in bi ga kot znamko moral PSA likvidirati.
Potencial je Citroen ,seveda ga tiščijo na nivo polotov,unotov ipd.
Čeprav je ravno Citroen imel hite CX,BX,DS ipd.Namesto ,da bi našli naslednika C6 bodo rili v segment "pičipokijev" namesto premium segment.
Dejansko je Peugoetov design porazen,Citroenov vsaj inovativen.
RCZ kot model ima prihodnost a bo treba vanj stlačiti tudi V6 za zahtevnejše kupce,drugače je tudi ta model obsojen na živtarjenje med,renaulti,fiati in konkurenco.
Citroen sploh ni potencial. Nikoli ni bil premium in vedno stopnico pod peugeotom. Občasno naredijo zanimiv in prestižen model, to konkretno pomeni v zadnjih 40 letih 3 modele: CX, XM in C6 (zadnja dva sta bila tržni polom), vsa ostala paleta je bila pa bolj kot ne nezanimiva. Premium znamka ne izgublja na ceni, rabljeni Citroeni so pa izgubljali ceno skoraj kot pregovorne Alfe.

Recimo nekaj najbolj popularnih avtomobilov od leta 1976, torej odkar je PSA:

-AX vs 205
-Saxo vs 206
-C3 vs 207
-ZX vs 306
-Xsara vs 307
-BX vs 405
-Xantia vs 406(+coupe)

Vsak od teh Peugeotov je bil premium v primerjavi s Citroenovim tekmecom. Ostali modeli se časovno ne prekrivajo tako zelo ampak katerega koli primerjaš, je bil rabljen Peugeot vedno dražji kot rabljen Citroen. Razen tistih treh izjem zgoraj (v najvišjem razredu) je bil zadnjih 40 let Peugeot primerjavi s Citroenom stopničko višje.

Konec koncev je tudi zgodovina na strani Peugeota, ki je po vojni začel z modelom 203 (eden najboljših evropskih avtomobilov tistega časa) medtem ko je Citroen začel z 2CV, enim od najcenejših avtomobilov na planetu.
abrame sporočil: 1.628
[#2420562] 02.07.14 14:15 · odgovor na: anon-284823 (#2420036)
Odgovori   +    0
Ja, to je podoben "izlet" kot slavna Opel Calibra ...... No Go !!!
drugmirko sporočil: 1.301
[#2420742] 02.07.14 16:09 · odgovor na: anon-214372 (#2420331)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: drugmirko 02.07.2014 16:10
[naporen]
Citroen sploh ni potencial. Nikoli ni bil premium in vedno stopnico pod peugeotom. Občasno naredijo zanimiv in prestižen model, to konkretno pomeni v zadnjih 40 letih 3 modele: CX, XM in C6 (zadnja dva sta bila tržni polom), vsa ostala paleta je bila pa bolj kot ne nezanimiva. Premium znamka ne izgublja na ceni, rabljeni Citroeni so pa izgubljali ceno skoraj kot pregovorne Alfe.

Recimo nekaj najbolj popularnih avtomobilov od leta 1976, torej odkar je PSA:

-AX vs 205
-Saxo vs 206
-C3 vs 207
-ZX vs 306
-Xsara vs 307
-BX vs 405
-Xantia vs 406(+coupe)

Vsak od teh Peugeotov je bil premium v primerjavi s Citroenovim tekmecom. Ostali modeli se časovno ne prekrivajo tako zelo ampak katerega koli primerjaš, je bil rabljen Peugeot vedno dražji kot rabljen Citroen. Razen tistih treh izjem zgoraj (v najvišjem razredu) je bil zadnjih 40 let Peugeot primerjavi s Citroenom stopničko višje.

Konec koncev je tudi zgodovina na strani Peugeota, ki je po vojni začel z modelom 203 (eden najboljših evropskih avtomobilov tistega časa) medtem ko je Citroen začel z 2CV, enim od najcenejših avtomobilov na planetu.

ej, čakaj malo.... skorajda primerjaš "jabolka in hruške" in to tako po generacijah, kot tudi po velikosti oziroma, segmentu... 205-ka je bila ne samo "starejša" ampak tudi dimenzijsko avto "eno štengo" višje od AX-a... če se prav spomnem, AX ni imel direktnega "segmentnega brata" med Peugeoti! dobil ga je šele leta 1991 oziroma, "pol generacije" kasneje, z modelom 106 Mk1.! in ne 206, 106 je bil, v verziji 106 Mk2., segmentni konkurent Saxu! in tudi njegov popolni tehnološki "dvojček"! Peugeoti, ki jih omenjaš, so od omenjenih Citroenov večji kakšnih 30cm v dolžino in kakšnih 5-6cm v širino... "segmentna štenga višje" skorajda tudi po današnjih kriterijih ;)

podobno velja za primerjavo BX-a z 405-ko... najmanj pol generacije razlike in enako "nekorektna" primerjava, kot če bi 405-ko šli primerjat z BX-ovo naslednico, Xantio ;)! normalno je, da so 5-6 let mlajši modeli v vsakem pogledu boljši in naprednejši, včasih tudi neprimerljivo boljši, saj -čeprav teoretično so "ista", praktično že spadajo v drugo generacijo...
direktno lahko primerjamo samo avtomobile iste generacije in istega segmenta... torej, C3 Mk1-206, C3 Mk2-207, ZX-306, Xsara-307, Xantia-406 (limuzina, ne coupe) itd... pri čemer so roko na srce, bolj "premiumski" (tudi, če zanemarimo osebni okus) tisti, ki so na tržišče prišli leto-dve kasneje!

ne bi se strinjal niti o "zgodovinskem" kriteriju... Citroen je v obdobju pred in po 2. svetovni vojni, na "meniju" mel avtomobile, kot sta Traction Avant in DS... dva od najrevolucionarnejših avtomobilov v zgodovini avtomobilizma! tudi Spale je bil v času, ko je prišel na trg (kaj šele, če WWII ne bi preprečila njegove predstavitve), po svojem konceptu "avto z drugega planeta"!
v vsakem pogledu pa so Citroeni skozi vso svojo zgodovino in ne glede na segment bili bolj "odpaljeni", predvsem pa bolj ekstravagantni od Peugeotov! ...kar pa je do začetka 90', ko se uveljavil "premium" kakršnega poznamo danes, vsekakor veljalo za bolj "premiumsko"! če vprašaš mene pa se familija Peugeot že 40 let potiho trudi, da bi Citroen res bil "stopničko nižje" od Peugeota... in kot kaže jim bo s to novo "strategijo diferenciacije" to končno res uspelo! zato se strinjam... Citroen z "design-to-value" strategijo definitivno ni "potencial", prej skorajda nepovratno obsojen na "smrt"... Citroen kakršen se je začel postavljat na noge od leta 2008, s predstavitvijo sedanjega C5 in je v vseh pogledih skokovito napredoval (vključno z vsemi tremi DS modeli) vse do predstavitve sedanjega C4 Picassa - še sploh pa Citroen s "Citroen DS" modeli- pa bi imel šanso za to, da počasi prileze v "premium".... vsekakor pa brez problema do tega, kar je najnovejša "strategija" namenila Peugeotu... do "high end generalista"!

bi me oa za konec še malo zanimalo kako to misliš, da "premium" ne izgublja na vrednosti... čisto praktično to lahko dam primer: leta 2012, ko je na trg prišel DS5, sta bila pri naši hiši dva avtomobila... Citroen C2 letnik 2007 in Audi A4(B8 karavan), letnik 2008. oba kupljena nova, med njima manj kot pol leta starostne razlike... prvi je stal nekaj malega čez 9.400 evrov, drugi pa nekaj malega čez 36.000 evrov. oba se najbrž strinjava, da velja A4 za "premium" in C2 za "mestni cheap shit"....
ker so gospa takrat dobili nov službeni avto, sem hotel oba prodat in si za zdravljenje "krize srednjih let" kupit DS5... no, na koncu ga nisem kupil, ker ga v bistvu ne rabim in je C2 več kot dovolj za potrebe mene in moje familije po "drugem avtu"... sem pa oba dal ocenit, A4 pa prodal! za C2 bi takrat z lahkoto dobil okrog 4.500 evrov (tolko so mi v salonu ponujali po sistemu "staro za novo"), Audi je pa z nepolnimi štirimi leti in (če se prav spomnem) ene 82k km "na grbi", po nekajmesečnem prodajanju (in odganjanju "firbcev" z neresnimi ponubami) od hiše šel za 16k evrov.... pa še to zato, ker ga je kupil sosed, ki ga je poznal od prvega dne in je bil prav zaradi tega pripravljen dat 16 jurjev, saj je bil siguren, da ne kupuje oglasniškega "mačka v žaklju" s prevrtenimi kilometri in sumljivo lastniško preteklostjo...
zdej pa ti meni povej, kako natančno ta "premium" drži ceno, če sem (oziroma bi) na enem "šugavem" Citroenovem mestnem potrleku procentualno "pušnu" manj, kot pa na "premuimskem ubermensh mobilu"?!?
gt001 sporočil: 786
[#2421035] 03.07.14 07:35 · odgovor na: drugmirko (#2420742)
Odgovori   +    1
[drugmirko]
zdej pa ti meni povej, kako natančno ta "premium" drži ceno, če sem(oziroma bi) na enem "šugavem" Citroenovem mestnem potrleku procentualno "pušnu" manj, kot pa na "premuimskem ubermensh mobilu"?!?
eno precej vazno zadevo si spregledal/zignoriral: premijskim/drazjim avtom ze na splosno z leti cene procentalno bolj padejo, kot kompaktnim/manjsim avtomobilom.
drugmirko sporočil: 1.301
[#2421096] 03.07.14 09:06 · odgovor na: gt001 (#2421035)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: drugmirko 03.07.2014 09:11
[gt001]
eno precej vazno zadevo si spregledal/zignoriral: premijskim/drazjim avtom ze na splosno z leti cene procentalno bolj padejo, kot kompaktnim/manjsim avtomobilom.
čakaj... če prav razumem, si ravnokar reku, da "premiumski" modeli sicer bolje držijo ceno vendar, da jim cena skozi čas procentualno bolj pada!?! ;) :)) :D

no ampak, ker se v mojih "kolobocijah" včasih zgubi "bistvo" moram povedat, da moj point ni bil toliko v "segmentno/velikostni" primerjavi, ampak bolj na tem, da sta bila "v prodaji" rabljena avtomobila praktično enake starosti, da je eden od njih pripadal "čislani premiumski" znamki, drugi pa -po percepciji generalne javnosti- "etalonu šlamparije in idiosinkratično neumnih rešitev"... oba sta bila kupljena nova, oba redno servisirana na uradnem in pooblaščenem servisu, oba nepoškodovana (kaj šele karambolirana) in oba v -še posebej za "rabljeni avto"- "najlepših letih"!

vendar sta oba v praktično istem času izgubila okrog 50% svoje vrednosti! ...malo čudno za "premium", ki naj bi vendar držal ceno... ;)

btw; C2 bi šel v "staro za novo", A4 je bil pa veselo poslikan in na ogled postavljen na avto.netu... s ceno nastavljeno kakšnih 10% POD, po opremi, motorju in letniku primerljivimi Audiji, vendar z vsaj tretijino več kilometri na števcu... torej, na 18 jurjev... dva "dilerja" rabljenih h katerim sem ga peljal ocenit, sta mi ponujala max. 13.5k evrov, privatni "ogledniki" pa med 12 in 15.5 ;)...
kot sem že rekel, ga je na koncu kupil sosed, ki je dal 16 jurjev samo zato, ker je ravno takrat mami kupoval kaj rabljenega te velikosti in je avto poznal! avto in gospo še zdaj vidim "na vsake kvatre" in prav nič mu ni žal, da je dal "jurja preveč", saj je natančno vedel (in videl) celotno "zgodovino" avta!

sem si pa takrat, ko je bil A4 na avto.netu, seveda ogledoval tudi cene rablejnega "main streama" te velikosti... recimo, če so Audijeve 4-ke mele cene med 17 in 21 jurji, so isti letniki Citroenov C5 z enako motorizacijo (in mestoma morda malo bolj bogato opremo), imeli cene med 12-13k in 18k evrov... ampak, za približno enako razmerje razlike v ceni se je razlikovala tudi njihova cena v salonu... padec iz recimo 27k na 12k v štirih letih pri, baje "jajcih" od C5, je procentualno vsaj meni prekleto podoben padcu iz 36k na 16k pri "ubermensh" A4! zato rahlo dvomim tudi v tvojo teorijo, da je razlog za podobnost v prejšnjem postu opisanega "dropa" v tem, da mali avti skozi čas svojo ceno izgubljajo počasneje... predvsem pa... nobeden od njiju ni bil ravno "star" ;)

na vse skupaj bi vrjetno že zdavnaj pozabil, vendar celo zgodbo (včasih iz čiste žlehnobe :D ) na vsake kvatre povem komu, ki so ga polna usta "nemcev, premiuma" in tega, kako "bolje držijo ceno".... še najraje komu v družbi ljudi, ki me poznajo in vedo, da ne "nakladam"... "prilik" se pa tudi ne manjka. sej veš kako je s "tipi in avti"... beseda raje od tega steče le še o "joškah" :)
gt001 sporočil: 786
[#2421142] 03.07.14 09:43 · odgovor na: drugmirko (#2421096)
Odgovori   +    0
[drugmirko]
čakaj... če prav razumem, si ravnokar reku, da "premiumski" modeli sicer bolje držijo ceno vendar, da jim cena skozi čas procentualno bolj pada!?! ;) :)) :D
na kratko in na splosno: avto ob nakupu vreden 50k€ je po 5. letih vreden 15k€ -70%
avto ob nakupu vreden 15k€ je po 5.letih vreden 7-8k€ -50%

samo to sem mislil, neodvisno od znamke, ugleda itd...
anon-214372 sporočil: 3.048
[#2421155] 03.07.14 09:53 · odgovor na: drugmirko (#2420742)
Odgovori   +    0
[drugmirko]
> [naporen]
> Citroen sploh ni potencial. Nikoli ni bil premium in vedno stopnico pod peugeotom. Občasno naredijo zanimiv in prestižen model, to konkretno pomeni v zadnjih 40 letih 3 modele: CX, XM in C6 (zadnja dva sta bila tržni polom), vsa ostala paleta je bila pa bolj kot ne nezanimiva. Premium znamka ne izgublja na ceni, rabljeni Citroeni so pa izgubljali ceno skoraj kot pregovorne Alfe.
>
> Recimo nekaj najbolj popularnih avtomobilov od leta 1976, torej odkar je PSA:
>
> -AX vs 205
> -Saxo vs 206
> -C3 vs 207
> -ZX vs 306
> -Xsara vs 307
> -BX vs 405
> -Xantia vs 406(+coupe)
>
> Vsak od teh Peugeotov je bil premium v primerjavi s Citroenovim tekmecom. Ostali modeli se časovno ne prekrivajo tako zelo ampak katerega koli primerjaš, je bil rabljen Peugeot vedno dražji kot rabljen Citroen. Razen tistih treh izjem zgoraj (v najvišjem razredu) je bil zadnjih 40 let Peugeot primerjavi s Citroenom stopničko višje.
>
> Konec koncev je tudi zgodovina na strani Peugeota, ki je po vojni začel z modelom 203 (eden najboljših evropskih avtomobilov tistega časa) medtem ko je Citroen začel z 2CV, enim od najcenejših avtomobilov na planetu.


ej, čakaj malo.... skorajda primerjaš "jabolka in hruške" in to tako po generacijah, kot tudi po velikosti oziroma, segmentu... 205-ka je bila ne samo "starejša" ampak tudi dimenzijsko avto "eno štengo" višje od AX-a... če se prav spomnem, AX ni imel direktnega "segmentnega brata" med Peugeoti! dobil ga je šele leta 1991 oziroma, "pol generacije" kasneje, z modelom 106 Mk1.! in ne 206, 106 je bil, v verziji 106 Mk2., segmentni konkurent Saxu! in tudi njegov popolni tehnološki "dvojček"! Peugeoti, ki jih omenjaš, so od omenjenih Citroenov večji kakšnih 30cm v dolžino in kakšnih 5-6cm v širino... "segmentna štenga višje" skorajda tudi po današnjih kriterijih ;)

podobno velja za primerjavo BX-a z 405-ko... najmanj pol generacije razlike in enako "nekorektna" primerjava, kot če bi 405-ko šli primerjat z BX-ovo naslednico, Xantio ;)! normalno je, da so 5-6 let mlajši modeli v vsakem pogledu boljši in naprednejši, včasih tudi neprimerljivo boljši, saj -čeprav teoretično so "ista", praktično že spadajo v drugo generacijo...
direktno lahko primerjamo samo avtomobile iste generacije in istega segmenta... torej, C3 Mk1-206, C3 Mk2-207, ZX-306, Xsara-307, Xantia-406 (limuzina, ne coupe) itd... pri čemer so roko na srce, bolj "premiumski" (tudi, če zanemarimo osebni okus) tisti, ki so na tržišče prišli leto-dve kasneje!

ne bi se strinjal niti o "zgodovinskem" kriteriju... Citroen je v obdobju pred in po 2. svetovni vojni, na "meniju" mel avtomobile, kot sta Traction Avant in DS... dva od najrevolucionarnejših avtomobilov v zgodovini avtomobilizma! tudi Spale je bil v času, ko je prišel na trg (kaj šele, če WWII ne bi preprečila njegove predstavitve), po svojem konceptu "avto z drugega planeta"!
v vsakem pogledu pa so Citroeni skozi vso svojo zgodovino in ne glede na segment bili bolj "odpaljeni", predvsem pa bolj ekstravagantni od Peugeotov! ...kar pa je do začetka 90', ko se uveljavil "premium" kakršnega poznamo danes, vsekakor veljalo za bolj "premiumsko"! če vprašaš mene pa se familija Peugeot že 40 let potiho trudi, da bi Citroen res bil "stopničko nižje" od Peugeota... in kot kaže jim bo s to novo "strategijo diferenciacije" to končno res uspelo! zato se strinjam... Citroen z "design-to-value" strategijo definitivno ni "potencial", prej skorajda nepovratno obsojen na "smrt"... Citroen kakršen se je začel postavljat na noge od leta 2008, s predstavitvijo sedanjega C5 in je v vseh pogledih skokovito napredoval (vključno z vsemi tremi DS modeli) vse do predstavitve sedanjega C4 Picassa - še sploh pa Citroen s "Citroen DS" modeli- pa bi imel šanso za to, da počasi prileze v "premium".... vsekakor pa brez problema do tega, kar je najnovejša "strategija" namenila Peugeotu... do "high end generalista"!

bi me oa za konec še malo zanimalo kako to misliš, da "premium" ne izgublja na vrednosti... čisto praktično to lahko dam primer: leta 2012, ko je na trg prišel DS5, sta bila pri naši hiši dva avtomobila... Citroen C2 letnik 2007 in Audi A4(B8 karavan), letnik 2008. oba kupljena nova, med njima manj kot pol leta starostne razlike... prvi je stal nekaj malega čez 9.400 evrov, drugi pa nekaj malega čez 36.000 evrov. oba se najbrž strinjava, da velja A4 za "premium" in C2 za "mestni cheap shit"....
ker so gospa takrat dobili nov službeni avto, sem hotel oba prodat in si za zdravljenje "krize srednjih let" kupit DS5... no, na koncu ga nisem kupil, ker ga v bistvu ne rabim in je C2 več kot dovolj za potrebe mene in moje familije po "drugem avtu"... sem pa oba dal ocenit, A4 pa prodal! za C2 bi takrat z lahkoto dobil okrog 4.500 evrov (tolko so mi v salonu ponujali po sistemu "staro za novo"), Audi je pa z nepolnimi štirimi leti in (če se prav spomnem) ene 82k km "na grbi", po nekajmesečnem prodajanju (in odganjanju "firbcev" z neresnimi ponubami) od hiše šel za 16k evrov.... pa še to zato, ker ga je kupil sosed, ki ga je poznal od prvega dne in je bil prav zaradi tega pripravljen dat 16 jurjev, saj je bil siguren, da ne kupuje oglasniškega "mačka v žaklju" s prevrtenimi kilometri in sumljivo lastniško preteklostjo...
zdej pa ti meni povej, kako natančno ta "premium" drži ceno, če sem (oziroma bi) na enem "šugavem" Citroenovem mestnem potrleku procentualno "pušnu" manj, kot pa na "premuimskem ubermensh mobilu"?!?
Klinc, pišem pol ure potem mi pa refresha stran. Evo samo povzetek.

Strinjam se, da PSA zadnjih 40 let favorizira Peugeota za premijskega. Ne strinjam se pa, da je Citroena samosvoj design delal premijskega. Premijski pomeni, da lahko pri ceni zaračunaš premijo v primerjavi s konkurenco. Tega Citroen zadnjih 40 let nima oziroma ima tega manj kot Peugeot.

Kar se tiče primerljivosti, je pa takole. Evo dva testa

www.flickr.com/photo...09/detail/
205 sicer samo 300 funtov dražji od AX, ampak dražji je :)

www.flickr.com/photo.../lightbox/
405 cene 8000-17000, BX 6500-13500.

Primerjali in kot konkurenta so jih dali oni, premijo je zaračunal pa Peugeot. Res da tudi zaradi časovne razlike, ampak taka je bila politika. In kljub tej politiki (zadnjih 40 let pogosto malo dražji, nikoli cenejši) so se Peugeoti prodajali precej precej bolje.

Še malo okoli cene in časovne zamaknjenosti modelov. Imaš prav, da je zaradi zamaknjenosti težko neposredno primerjati. Ampak tole drži: če je bil Citroen prej na trgu, potem je bil kot rabljen istega letnika precej cenejši (BX-405, Xantia-406, Xsara-307, ZX-306, 407-C5/1), če je bil kasneje na trgu (206-C3/1, 207-C3/2), pa je bila cena obeh rabljenih nekje enaka za isti letnik. Ta razlika je pa premija. Res pa da je PSA še pomagal, tako da so Peugeoti večinoma kasnejši in ne obratno.

Se strinjam, da je bil DS premijski in da ima današnja DS serija potencial za premium. Zato mislim, da so naredili prav pri PSA. Citroen ne more biti premijski kot množičen ampak kot nišni (kot je Mini recimo). Peugeot je pa lahko malo manj ampak še zmeraj premijski s celotno paleto. Spet pri premium mislim na premijo, ki jo lahko dodatno zaračunaš v primerjavi s konkurenco.

P.S. Padca cene pri avtih s štirikratno razliko v nabavni ceni ne moreš resno primerjati. Danes recimo je XM enako vreden kot Jugo ;)
drugmirko sporočil: 1.301
[#2421257] 03.07.14 11:02 · odgovor na: anon-214372 (#2421155)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: drugmirko 03.07.2014 11:05
[gt001]
na kratko in na splosno: avto ob nakupu vreden 50k€ je po 5. letih vreden 15k€ -70%
avto ob nakupu vreden 15k€ je po 5.letih vreden 7-8k€ -50%

samo to sem mislil, neodvisno od znamke, ugleda itd...

eee, ja... sej nekej podobnega trdim tudi jaz, edino ne razumem kje je pol tista "ljudska resnica", da "nemški ali premiumski modeli" bolje "držijo" svojo vrednost?
[naporen]
Klinc, pišem pol ure potem mi pa refresha stran. Evo samo povzetek.

Strinjam se, da PSA zadnjih 40 let favorizira Peugeota za premijskega. Ne strinjam se pa, da je Citroena samosvoj design delal premijskega. Premijski pomeni, da lahko pri ceni zaračunaš premijo v primerjavi s konkurenco. Tega Citroen zadnjih 40 let nima oziroma ima tega manj kot Peugeot.
he, he... isto se je zgodilo tudi meni včeraj, refreshnil je stran :)! "mrknilo" je glih, ko sem poeditiral očitne tipkarske felerje prvi verzije posta, v kateri sem po letnikih in platformah bolj natančno "dokazoval", zakaj je rahlo nesmisleno med sabo primerjat avtomobile, ki so med sabo 5-6 let narazen, tudi če sodijo v isti segment in četudi po "generacijskem tajmlanju" posameznega proizvajalca sodijo v "isto generacijo"... še sploh pa, je to nesmiselno, če gre za avtomobilske sodobnike dveh različnih segmentov...
in "nesmislenost" tega početja ni nič manjša, če to počneva midva "ob pivu" ali nekdo v avtomobilistični reviji... razvoj in napredek v tehnologiji izdelave pač naredi svoje, 5 let pa v avtomobilski industriji danes pomeni "večnost", pred 25 leti pa je pomenilo "pol življenja"... btw... poslikani članek pa v bistvu ne promerja "AX-a" z "205", temveč primerja najnovejši subkompaktni "hot hatch" s takratnim absolutnim etalonom in "tato-mato" med hot hatchi, manjšimi od Golfa GTI.... to je približno tako, kot lahko danes beremo reportaže z Meganom in Cliom RS.
enako tudi drugi primerjalni... sej gre za avtomobile, ki so v tistem trenutku bili istočasno na tržišču... ampak še nisem prebral testa v katerem bi zmagal 5 let starejši avto. mlajši modeli skoraj (in v marsičem) vedno "preskočijo" svoje "5 let" starejše konkurente. in to v testih tudi povejo... da starejši že "kažejo leta" ;).

se pa strinjam, da je "premiumskost" v svojem najosnovnejšem bistvu točno to, kar praviš ti... vendar jaz pri trditvah o "premiumskosti" Citroena nisem mislil le na "cenovni pribitek", temveč tudi na razliko v estetski, ekstravagantnosti in posebnejšem "attitudu", kot je tisti, ki zadovoljuje najširše mase... in Peugeoti so bli glede tega zmerom malo bolj "plebejski" od Citroenov...
in prav zaradi tega mislim, da bi bilo bolje (vsaj v evropi definitivno), če bi DS modeli ohranili Citroenovo ime in logotip... in to iz dveh razlogov:

-ker bi jim širša javnost in potencialni kupci lažje odpustili razne "oblikovne escentričnosti", potrebne za vzbujanje pozornosti v "mladih dneh" premiumske linije, saj Citroen velja za znamko čudaškega in ekscentričnega dizajna... kot tudi eventuelne "mladostne šlampavosti", saj Citroen glih ne slovi kot "brezmadežna" znamka. nov, popolnoma ločen in neuveljavljen "brand" nima teh privilegijev...

- ker bi -z imenom Citroen i chevroni na nosu, zaradi res skokovitega in očitnega napredka v kvaliteti izdelave in uporabljenih materialih, kot tudi zaradi eventuelnega "šarma", "ekstravagance" in "elegance" DS modelov- dolgoročno "profitiral" tudi ugled imena Citroen! in posledično tudi ugled navadnih Citroenovih modelov. kar bi se na koncu (tako, kot pri VAG-u) lahko poznalo tudi v cenah Citroenovih modelov "za mase"...

za "diferenciacijo" in preprečevanje "znotrajkoncernskega kanibalizma" pa mene ne bi preveč skrbelo... vse kar je treba je, da oboji začnejo delat še boljše avte... za ostalo poskrbijo pa okus in preference kupcev!

Strani: 1