Zasebnost

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[#2961521] 28.09.21 14:59
Odgovori   +    0
Tovarna Crvena zastava v srbskem Kragujevcu, kjer je med letoma 1980 in 2008 nastajal originalni yugo, je namreč že dolgo v lasti Fiata oziroma zdaj skupine Stellantis.
Kolikor mi je znano, ima FCA/Stellantis 67% delež v FCA Srbija, 33% solastnik pa je republika Srbija.
anon-182066 sporočil: 11.068
[#2961523] 28.09.21 15:04
Odgovori   +    5
Če bi takrat v Kragujevcu znali narediti takšno obliko Yuga, izdelati kakovostni avto kot recimo VV Golf, bi imeli v Srbiji lastno multinacionalko. Tale tip, ki je lansiral to idejo je dejansko genij. Le državo, kjer naj bi izdelovali ta avto, ni izbral pravo. Naj ga raje prestavi v Novo Mesto, če bi Renault, ne daj bože, zapustil to lokacijo.
Muki sporočil: 1.089
[#2961529] 28.09.21 15:26
Odgovori   +    4
Kaj pa ima to veze z yugom razen logotipa?
jurijjurij sporočil: 4.944
[#2961548] 28.09.21 16:11
Odgovori   +    6
Makedonec obudil legendo Jugoslavije – yuga in ga elektrificiral
1. Kot prvič tukaj še ni ničesar elektrificiranega, ker tale Yugič obstaja samo na risbah v računalniku

2. Z "legendarnim" YUGO-tom nima ničesar skupnega razen logotipa

3. Bistveno lepše izgleda kot kakšen Renaultov ZOE

4. Sedaj ko so slike javno objavljene, ga dodo verjetno bodo kopirali, lahko bi se zamislil tudi Renault

PS.
Ok, recimo bobu bob: izgleda prav ok.
drugmirko sporočil: 1.301
[#2961582] 28.09.21 18:50 · odgovor na: (#2961560)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: drugmirko 28.09.2021 18:55
eh, dej no... zastavini avtomobili, vključno z Yugotom, res niso bli bog ve kaj, tak poosebljen šklump, kot se jih (in še posebej jugota) drži glas pa tudi ne! če bi bli, jih ne bi blo še zmerej toliko po cestah bivših republik (in tudi pri nas se še najde kakšen), saj bi zarad pomanjkanja (kakršnihkoli, kaj šele novih originalnih) rezervnih delov, organizirane servisne mreže in še posebej njihove pregovorne nekvalitete, morali vsi že zdavnej pocrkat in razpast...
poleg tega pa se jih tudi "vrednoti" na precej napačen način... če se jim kaj res lahko očita, je to predvsem zastarelost, ker so bili vsi zastavini modeli, kljub takrat veliko daljših "replacement ciklih", desetletje in več predolgo na trgu.
jugota so razvijali v sredini sedemdestih let in njegov razvoj pripeljali do produkcijske verzije, če se prav spomnem, tam nekje leta 1979 ali 1980 (ker je Titej še veselo okrog hodu, in baje tudi "nos vihal" nad ne pretirano "nereprezentativnim" izgledom (bel, brez okrasnih plastik, s preprostimi odbijači), ko so mu ga pokazali)...kar pomeni, da je treba jugota po konceptu, opremi, "bogatosti" v kabinini in tudi celotnem dizajnu, primerjat z leta 1975 predstavljenim VW Polom )ali Fiesto prve generacije). in čist iskreno, po prej naštetih lastnostih v primerjavi s prvo generacijo Pola/Fieste ni bil nič kaj posebej večja "drvarnca"!... oziroma, je bil z njimi v približno podobni "kakovostni" relaciji, kot je sedanja generacija Dacijinega Sandera (nad katerim tudi nihče z malo pameti več ne viha nosu) s sedanjim Cliom...
še amerikanci so počasi pogruntali, da vendarle ni bil tako zanič, kolikor so se z njega delali norca, čeprav je k njim prišel šele takrat, ko bi se mu življenski cikel v bistvu moral končevat... zadnje čase je na jutubu kar nekej videov, v katerih so desetletja zapuščene in zanemarjene jugece obujali k življenju in v bistvu izrekali pohvale enostavni, trpežni zasnovi in ugotavljali, da je bil čist fajn in nepretenciozen avtek.... btw.: kak teden nazaj so na dražbi prodali cabrio verzijo Yuga za 12.000 dolarjev ;).

če cela zgodba z Jugom (kot pravi vrač zgoraj ali glede na generalno "javnomnensko podobo") že kaže na kej, pol kaže predvsem na naše "majhne glave", prepričanost v nekakšno superiornost nad sosedi, na nesposobnost sodelovanja, nesposobnost vizije, nespoštovanje lastnega in še kej... in tale "električni Yugo" bo glede na dogajanja in tehnološki obrat v avtomobilski industriji, ko se je dejansko res dalo "začet iz nule", šel v zgodovino kot še ena "zamujena priložnost"... oziroma, je samo blaga nostalgična želja po sistemu "kaj bi lahko bilo, če bi bilo..."
anon-191845 sporočil: 961
[#2961601] 28.09.21 20:15
Odgovori   +    2
Ko sem bral članek sem si rekel KUPIM, oblika spominja na moj prvi avto YUGO 45A, za mene je bil odličen le z eno malo napako in sicer ko sem nižal hitrost pred semaforiziranem kriziščem je opravila stoplka za plin ravno obratno, namesto da zapeljem z kakimi 25-30km/h sem pripeljal do semafarjo z 80km/h nato pa več kot na polno pohodil pedal za bremzo, nižal prestavno razmerje in vlekel ročno. Šel k svaku vzel nekaj orodja in odpravil napako tako da se stopalka ni več zatikala oz. opravila nasprotno pot od željene. Pa še to, iz Umaga se v Ljubljano poleti vozim vse od leta 1988 v svoji režiji, takrat je bila precej krajša avtocesta kot danes in ravno YUGO še vedno drži rekordni čas prihoda na destinacijo.
Srečno YUGO in srečno šoferji.
najobj sporočil: 32.044
[#2961605] 28.09.21 20:27 · odgovor na: drugmirko (#2961582)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 28.09.2021 20:30
[drugmirko]
eh, dej no... zastavini avtomobili, vključno z Yugotom, res niso bli bog ve kaj, tak poosebljen šklump, kot se jih (in še posebej jugota) drži glas pa tudi ne! če bi bli, jih ne bi blo še zmerej toliko po cestah bivših republik (in tudi pri nas se še najde kakšen), saj bi zarad pomanjkanja (kakršnihkoli, kaj šele novih originalnih) rezervnih delov, organizirane servisne mreže in še posebej njihove pregovorne nekvalitete, morali vsi že zdavnej pocrkat in razpast...
poleg tega pa se jih tudi "vrednoti" na precej napačen način... če se jim kaj res lahko očita, je to predvsem zastarelost, ker so bili vsi zastavini modeli, kljub takrat veliko daljših "replacement ciklih", desetletje in več predolgo na trgu.
jugota so razvijali v sredini sedemdestih let in njegov razvoj pripeljali do produkcijske verzije, če se prav spomnem, tam nekje leta 1979 ali 1980 (ker je Titej še veselo okrog hodu, in baje tudi "nos vihal" nad ne pretirano "nereprezentativnim" izgledom (bel, brez okrasnih plastik, s preprostimi odbijači), ko so mu ga pokazali)...kar pomeni, da je treba jugota po konceptu, opremi, "bogatosti" v kabinini in tudi celotnem dizajnu, primerjat z leta 1975 predstavljenim VW Polom )ali Fiesto prve generacije). in čist iskreno, po prej naštetih lastnostih v primerjavi s prvo generacijo Pola/Fieste ni bil nič kaj posebej večja "drvarnca"!... oziroma, je bil z njimi v približno podobni "kakovostni" relaciji, kot je sedanja generacija Dacijinega Sandera (nad katerim tudi nihče z malo pameti več ne viha nosu) s sedanjim Cliom...
še amerikanci so počasi pogruntali, da vendarle ni bil tako zanič, kolikor so se z njega delali norca, čeprav je k njim prišel šele takrat, ko bi se mu življenski cikel v bistvu moral končevat... zadnje čase je na jutubu kar nekej videov, v katerih so desetletja zapuščene in zanemarjene jugece obujali k življenju in v bistvu izrekali pohvale enostavni, trpežni zasnovi in ugotavljali, da je bil čist fajn in nepretenciozen avtek.... btw.: kak teden nazaj so na dražbi prodali cabrio verzijo Yuga za 12.000 dolarjev ;).

če cela zgodba z Jugom (kot pravi vrač zgoraj ali glede na generalno "javnomnensko podobo") že kaže na kej, pol kaže predvsem na naše "majhne glave", prepričanost v nekakšno superiornost nad sosedi, na nesposobnost sodelovanja, nesposobnost vizije, nespoštovanje lastnega in še kej... in tale "električni Yugo" bo glede na dogajanja in tehnološki obrat v avtomobilski industriji, ko se je dejansko res dalo "začet iz nule", šel v zgodovino kot še ena "zamujena priložnost"... oziroma, je samo blaga nostalgična želja po sistemu "kaj bi lahko bilo, če bi bilo..."
... čuj, jaz jugeca nisem imel nikoli, sem pa svojo stoenko vozil 8 let in razen v tistih cajtih standardno znucane kuplunge, pakne na bremzah in enkrat akomulatorja nisem rabil menjat nič ... no, je pa res, da je pri vsaki novi stvari treba imeti malo sreče, predvsem pa si ne smeš mislit, da si kakšen Sébastien Loeb ali kdo podoben iz sveta avtomobilskega športa, kjer so avtomobili narejeni samo za obremenitve tiste dirke in nič več ...

P.S.: če se prav spomnim, je "moja" stoenka potem še kar nekaj let služila novemu lastniku ...
drugmirko sporočil: 1.301
[#2961621] 28.09.21 22:10 · odgovor na: najobj (#2961605)
Odgovori   +    0
[najobj]
... čuj, jaz jugeca nisem imel nikoli, sem pa svojo stoenko vozil 8 let in razen v tistih cajtih standardno znucane kuplunge, pakne na bremzah in enkrat akomulatorja nisem rabil menjat nič ... no, je pa res, da je pri vsaki novi stvari treba imeti malo sreče, predvsem pa si ne smeš mislit, da si kakšen Sébastien Loeb ali kdo podoben iz sveta avtomobilskega športa, kjer so avtomobili narejeni samo za obremenitve tiste dirke in nič več ...

P.S.: če se prav spomnim, je "moja" stoenka potem še kar nekaj let služila novemu lastniku ...
jaz tudi ne. ga je pa (jugo 45, polovni, "veeeeri seknd hend") mela moja v prvi polovici devedestih, tako da..vozu kr ene parkrat ampak, v tistih cajtih je bil avto že obupno za cajtom tudi če pozabim na njegovo z*ebanost in "plejado" prejšnjih lastnikov. tud u familiji zastav ni blo... je fotr iz dvotaktnega DKW Juniorja sred sedemdesetih šou na Citroenovega GS-a in, I'm hooked ever since :))... je pa stoenko (tri vrata, mediteran 65 konjev) mel stric... one je kr letel ;), da bi mel kakšne hude probleme z njo, se pa tudi ne spomnem. Visa, s katero jo je zamenjal je bila veliko bolj "pitoma" (200 kubikov in 15 konjev manj)

no... če se vrnem na boldano: that's what I'm talking about! zastavini avtomobili so bli taki, kot večina avtov iz sedemdesetih... enostavni in nezahtevni! problem je pa, da se jih sodi "z očmi" s konca osemdesetih in začetka devetdesetih, ko je (zarad zamud bl "bi") s preostalim avtomobilističnim svetom korak vsaj pogojno lahko držala samo še njihova Florida.
seveda pa nič od tega na izpodbija dejstva, da bi se vsaj nekje po letu 85, ko preostalega sveta niti pod razno niso več uspeli dohajat, lahko malo bolj potrudli vsaj okrog kvalitete izdelave... ampak, sej vemo kam je takrat vseskupej že nezadržno krenilo.
TA1 sporočil: 246
[#2961668] 29.09.21 08:45
Odgovori   +    1
1. yugo je v bistvu zakoličil segment budget drugega oz. tretjega avta v gospodinjstvu po ceni 4.000 $.
2. njegov tehmec takrat je bil Hyundai (ja, verjeli ali ne) - in to z modelom Pony po ceni, ki je bila za kakšnih 100 ali 200 $ višja. Hyundai ni bil v bistvu precej podobna železnina.
3. malo kasneje je vstopila v ta segment s še bolj konkurnčno ceno KIA (model Kia Pride pa zelo podoben yugotu)
4. problem vsega skupaj je bilo pa balkansko razmišljanje - ne samo zelo primitivna proizvodnja, ki se ni razvijala, pač pa tudi zelo statičen razvoj. Medtem, ko je konkurenca dala na trg vsake 2 leti nov model, so pri Zastavi na 5-6let dali kakšen kozmetičen dodatek. Takrat sem študiral v Ameriki in so nam na faksu dali "case" Fiata, ki v bistvu v ZDA ni nikoli uspel iz precej podobnih razlogov. FIAT so povezovali z "Fix-It-Again-Tony".
5. Korejci so se razvijali točno tako, kot so nam takrat predavali, yugosi so pa ostali na svojem dobro subvencionirani od države.

Strani: 1