Zasebnost

Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Nissan z električno ariyo koraka v novo dobo

Strani: 1 2

drugmirko sporočil: 1.301
[#2857417] 17.07.20 00:25
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: drugmirko 17.07.2020 00:26
hmm... definitivno bl spodobne oblike kot Leaf, sam... meni še zmerej zgleda kot malo neroden in debelajsast otrok novega Citroena C4 (ki ga še zmerej niste pokazali :P) in Toyote CH-R... :))
in včerej je blo, ob predstavitvi na netu prebrat podatke, da sta bolj švohne verzije ne glede na velikost baterije omejene na maksimalno hitrost 160 km/h, močnejše pa na 200 km/h...
za električne avte se kej posebej podrobno še nisem zanimal, še posebej pa mič natančnega ne vem o sami tehniki in tehnologiji, ki jo majo "pod haubo"... seveda mi je jasno, da je na 215 in 239 konjski verzji hitrost omejena na, nam "iz fosilnih cajtov" rahlo smešnih, 160 km/h zaradi čim večjega dosega, ampak... nekako ne razumem zakaj bi avto, ki gre največ "160 na uro" moral met "240 konjev", 300Nm navora in do "stotke" pospeševat v 7,5 sekundah?! ... ker, to, pelat se 160 na uro, je zmogu tud moj Ax 11 TRE. a ne bi blo v tem primeru nekako normalneje, da bi mu dali manjši elektromotor, s katerim bi še zmeraj brez problema dosegel teh 160 km/h in bil povsem suveren pri hitrostih pod to mejo, čeprav bi "do 100" pospešil v "samo" desetih ali dvanajstih sekundah? bi v tem primeru mel tudi kej večji doseg? a zna kdo od tistih, ki ste se navdušili in/ali poglabljali v delovanje in tehnologijo baterijskih elektičarjev povedat kej bl konkretnega?
milos9 sporočil: 1.046
[#2857420] 17.07.20 04:58 · odgovor na: drugmirko (#2857417)
Odgovori   +    2
[drugmirko]
hmm... definitivno bl spodobne oblike kot Leaf, sam... meni še zmerej zgleda kot malo neroden in debelajsast otrok novega Citroena C4 (ki ga še zmerej niste pokazali :P) in Toyote CH-R... :))
in včerej je blo, ob predstavitvi na netu prebrat podatke, da sta bolj švohne verzije ne glede na velikost baterije omejene na maksimalno hitrost 160 km/h, močnejše pa na 200 km/h...
za električne avte se kej posebej podrobno še nisem zanimal, še posebej pa mič natančnega ne vem o sami tehniki in tehnologiji, ki jo majo "pod haubo"... seveda mi je jasno, da je na 215 in 239 konjski verzji hitrost omejena na, nam "iz fosilnih cajtov" rahlo smešnih, 160 km/h zaradi čim večjega dosega, ampak... nekako ne razumem zakaj bi avto, ki gre največ "160 na uro" moral met "240 konjev", 300Nm navora in do "stotke" pospeševat v 7,5 sekundah?! ... ker, to, pelat se 160 na uro, je zmogu tud moj Ax 11 TRE. a ne bi blo v tem primeru nekako normalneje, da bi mu dali manjši elektromotor, s katerim bi še zmeraj brez problema dosegel teh 160 km/h in bil povsem suveren pri hitrostih pod to mejo, čeprav bi "do 100" pospešil v "samo" desetih ali dvanajstih sekundah? bi v tem primeru mel tudi kej večji doseg? a zna kdo od tistih, ki ste se navdušili in/ali poglabljali v delovanje in tehnologijo baterijskih elektičarjev povedat kej bl konkretnega?
Hvala za komentar, o C4 pa tule - avto.finance.si/8962...citroen-C4

LpM
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2857423] 17.07.20 07:19 · odgovor na: drugmirko (#2857417)
Odgovori   +    3
[drugmirko]
En faktor pri tem je po moje menjalnik oziroma njegova odsotnost, drug pa marketing oziroma navdušenje Teslinih kupcev nad super pospeški.
premza sporočil: 4.276
[#2857431] 17.07.20 07:51 · odgovor na: drugmirko (#2857417)
Odgovori   +    16
[drugmirko]
... seveda mi je jasno, da je na 215 in 239 konjski verzji hitrost omejena na, nam "iz fosilnih cajtov" rahlo smešnih, 160 km/h zaradi čim večjega dosega, ampak... nekako ne razumem zakaj bi avto, ki gre največ "160 na uro" moral met "240 konjev", 300Nm navora in do "stotke" pospeševat v 7,5 sekundah?! ...
Ker, tako kot večina drugih, tudi ta električni avto nima nekega smisla. Električni športni eko terenec :)
Gnali naj bi razvoj okoljski standardi, delajo pa same tritonske pošasti za 50 in več k€. Če pa že nima treh ton, ima pa 300 konjev.

Pač v stilu drugega dogajanja ne kugli. Dekadentno in brezciljno.
moon sporočil: 1.623
[#2857434] 17.07.20 08:01 · odgovor na: anon-154083 (#2857423)
Odgovori   +    1
In tesle kupci bodo stali v vrstah za tole....not!
FIN-379669 sporočil: 8.085
[#2857436] 17.07.20 08:06 · odgovor na: premza (#2857431)
Odgovori   +    3
Če bodo mamice namesto 2,5 tonskega X5 sedaj peljale sebe na šoping ali ta male na trening ali pa k mami v sosednjo občino s temle BEV in bo vsak zvečer pred spanjem vklopila v vtičnico domačče PP kabel, potem je to napredek. Po več parametrih.

Za družinsko ali poslovno rabo pa je s 415 litri prtljažnika in real 300 do 400 km dometa še nekoliko prešvoh... ne glede na te smešne omejitve km/h končne hitrosti, ampak naj jim bo. Normalen voznik ne pelje več kot 150 km/h na naši AC in ne več kot 170 km/h na Deut. AC.
W124 sporočil: 126
[#2857438] 17.07.20 08:21
Odgovori   +    4
Bravo NISSAN, odličen avto glede na obilo izkušenj z LEAF-om.
Tako kot je TOYOTA daleč najdlje s hibridi je tudi NISSAN znamka z ogromno izkušnjami pri elektriki.
Precej pomembno za nakup, mogoče mnogo bolj od vseh ostalih modrovanj :)
Miricamb sporočil: 129
[#2857447] 17.07.20 09:49 · odgovor na: drugmirko (#2857417)
Odgovori   +    1
In zakaj že je pomebna hitroet 160 km na uro?Vsekakor so pospeški bistveno pomembnejši od končne hitrosti, ki tako ali tako presega najvišjo dovoljeno hitrost pri nas.In pri pospeških oziroma odzivnosti avtomobili z atmosferskim motorjem ob istih konjih niso konkurenčni elektromotorjem.Nakup električnega avtomobila je bil, ob vseh ugodnostih in subvencijah, super odločitev.Avto je za relacije, ki jih večinoma vozim, v vseh pogledih (odzivnost,udobje,pospeški 6,7 s/100 kmm,stroški vožnje,zavarovanja in vzdrževanja...) boljši od prejšnega ene od treh nemških premijskih znamk z 210 konji.
premza sporočil: 4.276
[#2857451] 17.07.20 10:15 · odgovor na: Miricamb (#2857447)
Odgovori   +    15
[Miricamb]
In zakaj že je pomebna hitroet 160 km na uro?Vsekakor so pospeški bistveno pomembnejši od končne hitrosti, ki tako ali tako presega najvišjo dovoljeno hitrost pri nas.In pri pospeških oziroma odzivnosti avtomobili z atmosferskim motorjem ob istih konjih niso konkurenčni elektromotorjem.Nakup električnega avtomobila je bil, ob vseh ugodnostih in subvencijah, super odločitev.Avto je za relacije, ki jih večinoma vozim, v vseh pogledih (odzivnost,udobje,pospeški 6,7 s/100 kmm,stroški vožnje,zavarovanja in vzdrževanja...) boljši od prejšnega ene od treh nemških premijskih znamk z 210 konji.
Na subvencije je vse fajn.
Za to, da se ti skoraj zastonj vozis s pospeški 6.7s do 100km/h "reveži v blokih", ki lahko električni avto samo sanjajo, plačuejo malo več cestnine, malo več trošarin, malo več davkov...

Socializem po meri bogatih :)
florijanf sporočil: 23
[#2857513] 17.07.20 15:04
Odgovori   +    0
Mene pa bolj zanima, če vleče dvo-tonsko prikolico 300 km daleč?
anon-518732 sporočil: 934
[#2857516] 17.07.20 15:13 · odgovor na: premza (#2857451)
Odgovori   +    2
[premza]
> [Miricamb]
> In zakaj že je pomebna hitroet 160 km na uro?Vsekakor so pospeški bistveno pomembnejši od končne hitrosti, ki tako ali tako presega najvišjo dovoljeno hitrost pri nas.In pri pospeških oziroma odzivnosti avtomobili z atmosferskim motorjem ob istih konjih niso konkurenčni elektromotorjem.Nakup električnega avtomobila je bil, ob vseh ugodnostih in subvencijah, super odločitev.Avto je za relacije, ki jih večinoma vozim, v vseh pogledih (odzivnost,udobje,pospeški 6,7 s/100 kmm,stroški vožnje,zavarovanja in vzdrževanja...) boljši od prejšnega ene od treh nemških premijskih znamk z 210 konji.

Na subvencije je vse fajn.
Za to, da se ti skoraj zastonj vozis s pospeški 6.7s do 100km/h "reveži v blokih", ki lahko električni avto samo sanjajo, plačuejo malo več cestnine, malo več trošarin, malo več davkov...

Socializem po meri bogatih :)
mene najbolj "razveseli" ko politiki veselo razlagajo kako bo ta in ona skupina tega in tega plačila "oproščena".
ljudje pa take ovce, da se veselijo in nekako ne skontajo, da bodo tisto plačali pač ostali, ki niso "oproščeni" in tako samo upajo, da bodo tudi sami med temi srečneži. nekoč že, nekje...
gogi1 sporočil: 5.314
[#2857517] 17.07.20 15:20
Odgovori   +    0
Sredi leta 2021 bo na voljo na Japonskem, kdaj bo zapeljala na evropski trg, pa bo znano pozneje.
Tudi če nikoli.
drugmirko sporočil: 1.301
[#2857645] 18.07.20 11:14 · odgovor na: milos9 (#2857420)
Odgovori   +    0
[milos9]
Hvala za komentar, o C4 pa tule - avto.finance.si/8962...citroen-C4

LpM
o, sploh nisem opazu apdejta pred-uradno-predstavitvene novice... že iščem kantico s pepelom. ;)
drugmirko sporočil: 1.301
[#2857647] 18.07.20 11:25 · odgovor na: florijanf (#2857513)
Odgovori   +    0
[florijanf]
Mene pa bolj zanima, če vleče dvo-tonsko prikolico 300 km daleč?
ne more... če se prav spomnem, so vleko omenjali 1500 kg...
drugmirko sporočil: 1.301
[#2857654] 18.07.20 11:59 · odgovor na: anon-154083 (#2857423)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: drugmirko 18.07.2020 12:03
[jani1974]
> [drugmirko]

En faktor pri tem je po moje menjalnik oziroma njegova odsotnost, drug pa marketing oziroma navdušenje Teslinih kupcev nad super pospeški.
mogoče... čeprav bodo pospeški veliko več kot s "Teslo" meli za opravit s preprostim dejstvom, da majo eletormotorji veliko navora in da je ta v celot na voljo že "od nule"! oziroma, Tesla veselo "jaha" na tej, za pospeške vozil, fenomenalni lastnosti elektromotorja, ki jo njeni "youtube verniki" pripisujejo nekakšni Teslini "edinstvenosti"...
kar je seveda razlog za moj pomislek, da bi elektromotor manjše moči (a s še vedno zadosti navora), z bolj zmernim pospeškom še zmerej lahko "premaknu in premikal" avto, vendar ob tem v povprečju morda porabu manj energije. če nič drugega, bi mogoče bil vsaj cenejši... zato sem mislu, da bo kdo od "znalcev", a'la alek14 al pa praktičnih uporabnikov a'la sonce, ki kej vedo o tem kaj vse se skriva in kako funkcionira "kontrapcija" skrita pod haubo takih avtomobilov, lahko povedal kej konkretnega o rahlo absurdnih močeh, za vsakdanjo rabo nepotrebnih pospeških, "čudnih" omoejitvah hitrosti in dosegu novodobnih električarjev. jaz sem ene 3 desetletja "out of the štromarski biznis" in se bl en d*ek spomnem teorije električnih strojev.

ps.: poleg "cel navor iz nule" je druga fenomenalna lastnost elektromotorjev izjemna kontrola nad hitostjo njihovega vrtenja! če želiš premaknt velik tovor na podlagi s slabim oprijemom je elektromotor "mila majka"! kar že desetletja s pridom izkoriščajo vlaki... (mimogrede, "dizelske" lokomotive so v bistvu dizel-električni hibridi).
drugmirko sporočil: 1.301
[#2857657] 18.07.20 12:19 · odgovor na: Miricamb (#2857447)
Odgovori   +    0
[Miricamb]
In zakaj že je pomebna hitroet 160 km na uro?Vsekakor so pospeški bistveno pomembnejši od končne hitrosti, ki tako ali tako presega najvišjo dovoljeno hitrost pri nas.In pri pospeških oziroma odzivnosti avtomobili z atmosferskim motorjem ob istih konjih niso konkurenčni elektromotorjem.Nakup električnega avtomobila je bil, ob vseh ugodnostih in subvencijah, super odločitev.Avto je za relacije, ki jih večinoma vozim, v vseh pogledih (odzivnost,udobje,pospeški 6,7 s/100 kmm,stroški vožnje,zavarovanja in vzdrževanja...) boljši od prejšnega ene od treh nemških premijskih znamk z 210 konji.
drži. mogoče je začudenje nad "240 konjev in samo 160 na uro" posledica nečesa kar se je "zapeklo v eprom" še v časih, ko so bli pospeški in končna hitrost avtomobilov ozko povezani z obrati motorja in močjo, ki se je ob tem razvila... in s tem, da je (sicer res redko kje) najvišja dovoljena hitrost lahko tudi višja kot naših 130...
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2857666] 18.07.20 13:27 · odgovor na: drugmirko (#2857654)
Odgovori   +    0
[drugmirko]
> [jani1974]
> > [drugmirko]
>
> En faktor pri tem je po moje menjalnik oziroma njegova odsotnost, drug pa marketing oziroma navdušenje Teslinih kupcev nad super pospeški.

mogoče... čeprav bodo pospeški veliko več kot s "Teslo" meli za opravit s preprostim dejstvom, da majo eletormotorji veliko navora in da je ta v celot na voljo že "od nule"! oziroma, Tesla veselo "jaha" na tej, za pospeške vozil, fenomenalni lastnosti elektromotorja, ki jo njeni "youtube verniki" pripisujejo nekakšni Teslini "edinstvenosti"...
kar je seveda razlog za moj pomislek, da bi elektromotor manjše moči (a s še vedno zadosti navora), z bolj zmernim pospeškom še zmerej lahko "premaknu in premikal" avto, vendar ob tem v povprečju morda porabu manj energije. če nič drugega, bi mogoče bil vsaj cenejši... zato sem mislu, da bo kdo od "znalcev", a'la alek14 al pa praktičnih uporabnikov a'la sonce, ki kej vedo o tem kaj vse se skriva in kako funkcionira "kontrapcija" skrita pod haubo takih avtomobilov, lahko povedal kej konkretnega o rahlo absurdnih močeh, za vsakdanjo rabo nepotrebnih pospeških, "čudnih" omoejitvah hitrosti in dosegu novodobnih električarjev. jaz sem ene 3 desetletja "out of the štromarski biznis" in se bl en d*ek spomnem teorije električnih strojev.

ps.: poleg "cel navor iz nule" je druga fenomenalna lastnost elektromotorjev izjemna kontrola nad hitostjo njihovega vrtenja! če želiš premaknt velik tovor na podlagi s slabim oprijemom je elektromotor "mila majka"! kar že desetletja s pridom izkoriščajo vlaki... (mimogrede, "dizelske" lokomotive so v bistvu dizel-električni hibridi).
Prepričuješ prepričanega.

Pa malo spet streljaš mimo, ampak ne bom težil, ker praviš, da ti ne paše.

Za menjalnike pa si le poglej.
drugmirko sporočil: 1.301
[#2857703] 18.07.20 16:35 · odgovor na: anon-154083 (#2857666)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: drugmirko 18.07.2020 16:40
[jani1974]
Prepričuješ prepričanega.

Pa malo spet streljaš mimo, ampak ne bom težil, ker praviš, da ti ne paše.

Za menjalnike pa si le poglej.
hjah, sej pravim, da ne vem... da bi vedel, bi moral vedet katero vrsto elektromotorjev imajo (Ariya al pa Tesle), ker je od tega pač odvisno kakšne so njegove omejitve glede maksimalne hitrosti vrtenja. pa kter tip regulacije uporabljajo in kar je najtežje, po prbližno tridesetih letih neuporabe bi se o vsem skupaj moral spet tudi kej spomnit... pa sem, iskreno, malo len :P. zato sem rajši vprašal, ker se mi zdi, da se kr nekej forumskih članov s to tematiko aktivno ukvarja (vseendrek al ljubiteljsko al profesionalno), al je pa vsej "še v stiku" s svojim, s šolanjem pridobljenim, znanjem... :)
tisto o navoru in natančnosti regulacije hitrosti njegovega vrtenja pa vseeno drži. in je tudi glavni razlog za odsotnost mehanskega menjalnika...
anon-468443 sporočil: 16
[#2857727] 18.07.20 20:37 · odgovor na: florijanf (#2857513)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 17.07.20 20:00
Vleče v spregi z 2.0 dizlnam. Prvi: npr xtrail (da smo znamko nevtralni), drugi:Toti novi štromar, pol pa en 2 tonski wohnwagen hobbyadriatec. Da je ekoneutral pa še dva ebajka v prkoli. In roštilj na kokosoglje.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2857748] 19.07.20 07:24 · odgovor na: drugmirko (#2857703)
Odgovori   +    0
[drugmirko]
> [jani1974]
> Prepričuješ prepričanega.
>
> Pa malo spet streljaš mimo, ampak ne bom težil, ker praviš, da ti ne paše.
>
> Za menjalnike pa si le poglej.

hjah, sej pravim, da ne vem... da bi vedel, bi moral vedet katero vrsto elektromotorjev imajo (Ariya al pa Tesle), ker je od tega pač odvisno kakšne so njegove omejitve glede maksimalne hitrosti vrtenja. pa kter tip regulacije uporabljajo in kar je najtežje, po prbližno tridesetih letih neuporabe bi se o vsem skupaj moral spet tudi kej spomnit...
tisto o navoru in natančnosti regulacije hitrosti njegovega vrtenja pa vseeno drži. in je tudi glavni razlog za odsotnost mehanskega menjalnika...
www.wired.com/story/...n-gearbox/
drugmirko sporočil: 1.301
[#2857814] 19.07.20 16:15 · odgovor na: anon-154083 (#2857748)
Odgovori   +    0
[jani1974]
www.wired.com/story/...n-gearbox/
ja... ampak, razen tega, da članek poljudnoznansveno pove, da majo elektromotorji gromozanski navor, ki lomi običajne menjalnike (kar ima za posledico, da je njim primeren menjalnik pač težko nardit) in, da jih električni avtomobili do zdej v bistvu niso niti rabli, ker je "single speed" prenos pokril njihove potrebe, ne pove nič o tem kar se sprašujem jaz... kakšen tip elektromotorja je običajno pogon današnjih EV... enosmerni, sinhronski, asinhronski? kakšen tip regulacije vrtljajev uporablja? če je asinhronski, kakšna je frekvenca izmenične napetosti na ktero je prklopljen? koliko polov ima? kolikšno je njegovo najvišje število vrtljajev? ..kar pri "single speed" pogonu direktno vpliva na končno hitrost (ker je stevilo vrtljajev motorja enako frekvenci, deljeni s številom polov stat. navitja), itd... da o navoru, ki je funkcija magnetnega fluksa in dimenzije motorja (preseka rotorja in polmera njegovih tuljav)), omahmih vrtljajih, izkoristkih, delovnih karakteristikah, slipih, cosinus fi-jih, vrstah zagonov in ostalem niti ne govorimo... o tem se najprej praktično nič več ne spomenm, in še manj vem kako in zakaj je to izvedeno v BEV vozilih.... ima pa najbrž velik vpliv na to zakaj ma Ariya "240 konjev", "7sec do stotke", in je omejena na "160 na uro" oziroma, zakaj bi ali ne bi, pri enaki kapaciteti baterije in omejitvi hitrosti, z manj močnim motorjem in manjšim pospeškom, imela večji doseg... :/
sonce1313 sporočil: 376
[#2857871] 20.07.20 10:07 · odgovor na: florijanf (#2857513)
Odgovori   +    0
kamot in se sploh ne pozna... dems.si/prvi-test-tr...ozil-s.../
sonce1313 sporočil: 376
[#2857874] 20.07.20 10:17 · odgovor na: premza (#2857451)
Odgovori   +    0
in ti isti reveži so tako bogati, da imajo mesečno 100 do 500e stroškov samo za gorivo, da ne govorimo o ostalih stroških za ljubega TDI-ja povprečne starosti 10 let. No eni reveži z istimi prihodki tudi iz blokov so si za mesečni precej manjši ali isti obrok kot je prej samo gorivo, pustimo ostale stroške in da je vse ostalo neprimerljivo, kupili novega BEV. Niso problem subvencije, ki so vsem dostopne pod istimi pogoji, bolj je problem nepoznavanje BEV, najbolj pa faušija. P.s. če komu ni dovolj 160km/h in si želi par sekund do 100 km/h, lahko nabavi Teslo S ali Rimaca, na krožnih in ostalih dirkališčih so pa tako BEV že zdavnaj pred fosilci, neprimerljivo je seveda tudi vse ostalo.
sonce1313 sporočil: 376
[#2857875] 20.07.20 10:28 · odgovor na: drugmirko (#2857417)
Odgovori   +    0
Ni primerljivo v ničemer, stalni ogromni navor in moč, ni menjalnika in sklopke, jermenov, filtrov, izpuha... Če bi omejeval moč in navor ali celo manjši elektromotor, ki ima že sedaj celih 50kg, bi dobil bistveno slabše karakteristike in vozniško izkušnjo ter večjo porabo. Malo razlike je, med v 10 sekundah do 160 km/h z BEV, brez pretresa možganov in morske bolezni kot pri fosilcu z ročnim ali avtomatskim menjalnikom
premza sporočil: 4.276
[#2857882] 20.07.20 11:31 · odgovor na: sonce1313 (#2857874)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: premza 20.07.2020 11:46
[sonce1313]
in ti isti reveži so tako bogati, da imajo mesečno 100 do 500e stroškov samo za gorivo, da ne govorimo o ostalih stroških za ljubega TDI-ja povprečne starosti 10 let. No eni reveži z istimi prihodki tudi iz blokov so si za mesečni precej manjši ali isti obrok kot je prej samo gorivo, pustimo ostale stroške in da je vse ostalo neprimerljivo, kupili novega BEV. Niso problem subvencije, ki so vsem dostopne pod istimi pogoji, bolj je problem nepoznavanje BEV, najbolj pa faušija. P.s. če komu ni dovolj 160km/h in si želi par sekund do 100 km/h, lahko nabavi Teslo S ali Rimaca, na krožnih in ostalih dirkališčih so pa tako BEV že zdavnaj pred fosilci, neprimerljivo je seveda tudi vse ostalo.
Ti sonce si pa danes na levo nogo vstalo?

Avta pred blokom nimam pogosto kam parkirat, kaj šele, da bi imel tam zagotovljeno polnilnico. Ne morem ga uporabljat, ker ga nimam kje polnit. Cena avta in polnjenja sta nepomembni. Javnega prevoza pa praktično tudi nimam, čeprav živim v centru mesta, ki je po velikosti med največjih 10 v Sloveniji.
Lahko gre zaradi subvencij za električne avte bencin na 5€ pa se bom moral na bencin vozit.

Enako nimam kam postavit subvencionirane sočne elektrarne, subvencionirane toplotne črpalke...
sonce1313 sporočil: 376
[#2857925] 20.07.20 19:22 · odgovor na: premza (#2857882)
Odgovori   +    0
Vse je res. Poznam pa veliko lastnikov BEV iz blokov. Polnijo različno brez problemov, na AC, na DC, v službi, eni na šuko v garažah ali iz kleti, za 90% voznikov je dovolj šuko.
Glavno je, da EU in SLO nekaj želi ali celo zahteva in bodo morali umetniki prestaviti riti in zagotoviti množične polnilnice, za nočno poljnjenje bi že sedaj lahko veliko namestili na javno razsvetljavo in nove kable na parkirišča in veliko polnilnic
drugmirko sporočil: 1.301
[#2857948] 20.07.20 23:58 · odgovor na: sonce1313 (#2857925)
Odgovori   +    0
[sonce1313]
Vse je res. Poznam pa veliko lastnikov BEV iz blokov. Polnijo različno brez problemov, na AC, na DC, v službi, eni na šuko v garažah ali iz kleti, za 90% voznikov je dovolj šuko.
Glavno je, da EU in SLO nekaj želi ali celo zahteva in bodo morali umetniki prestaviti riti in zagotoviti množične polnilnice, za nočno poljnjenje bi že sedaj lahko veliko namestili na javno razsvetljavo in nove kable na parkirišča in veliko polnilnic
seveda... ker je to tako enostavno, kot všekat fen v kopanci... kr dejmo, ene tri polnilnce na kandelabr javne razsvetljave, sej not je drat debel ko salama, gor pa sam 200 vatna žarnca...
sonce1313 sporočil: 376
[#2857984] 21.07.20 11:10 · odgovor na: drugmirko (#2857948)
Odgovori   +    0
narejeno je bilo za 300W žarnice, katere so večino že zamenjali za led 30W, tako da je kar nekaj rezerve. V tujini je že kar nekaj tega. Bistvo pa je drugje, da se počasi začne urejati omrežje za množično uporabo BEV. Koliko se 50 let plačuje za omrežje bi morali imeti že vse novo, zlate žice, trafote in polnilnice. V SLO se niti ne mudi, ker se bo večina vozila s TDI še do leta 2100
premza sporočil: 4.276
[#2858001] 21.07.20 12:31 · odgovor na: sonce1313 (#2857984)
Odgovori   +    1
[sonce1313]
narejeno je bilo za 300W žarnice, katere so večino že zamenjali za led 30W, tako da je kar nekaj rezerve.
270W, za tri polnilnice :)

Teslo z 90W teoretično napolniš v natančno 1.000 urah oz. v mesecu in pol.
Praktično pa najbrž nikoli, ker samopraznjenje in manipulacija baterije vzame več kot 90W.
premza sporočil: 4.276
[#2858004] 21.07.20 12:37 · odgovor na: sonce1313 (#2857925)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: premza 21.07.2020 12:40
[sonce1313]
Vse je res. Poznam pa veliko lastnikov BEV iz blokov.
Jaz poznam enega. Ima srečo, da je blok zraven občinske zgradbe, občina ima pa tam dve javni polnilnici. Najbrž bosta kmalu dva, potem za trenutek trije, potem pa spet nobenega, ker se bodo trije najbrž pobili pri tistih dveh polnilnicah.

Oddajanje prikolic z bencinskim ali dizelskim agregatom zna postati donosen posel. Greš na morje in namseto da nekje pred Splitom tri dni čakaš na prosto polnilnico, si jo pelješ kar sabo. Ali pa pred blokom ponoči laufaš agregat, pod oknom soseda, ki ti ni hotel "posoditi" vtičnice. :)

Strani: 1 2