Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: članek Stanovanja bi kupovali po jurja, prodajali po tri

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (3)

Strani: 1 2 3 4 5 6 7 8

anon-132253 sporočil: 79
[#454309] 13.03.09 11:57 · odgovor na: anon-170439 (#454267)
Odgovori   +    0

dominico je napisal(a):
@bob: Poglej jaz sem povedal svojo izkusnjo in cene, ki so bile. Napisal sem, da je cena blizje 150k, kar ne pomeni, da je toliko bila, ker tocne cifre nimam in niti ne vem kako bi odstel se stroske, ki so bili potem kar se vselitve tice t.j. omarice, spalnice etc. Cena pa gotovo ni bila visja od 200k kot sem omenjal. Sem se pa omejil na 50k kvante in to pomeni, da je cena lahko tudi 170k. V zacetku sem si se pisal v excel, potem pa sem nehal.
In ce pri teh cenah recimo reces, da bos prihranil 10 procentov investicije, potem ti to znese 15k EUR oz. vec. Meni se za taksen denar zdi smiselno ukvarjati s hiso kaksno leto ali dve in se sam angazirati.
Hismo smo zaceli pred manj kot tremi leti in se pred vec kot pol leta vselili t.j. je gradnja trajala dobri dve leti.
In pa ta cifra, ki jo omenjava, je pri tisti tvoji, ko si pisal 700 eur/m2. To je se vedno precej manj kot so cene na trgu in za taksno kvaliteto. Kar pravim, je da se da doseci precej nizje cene z visjo kvaliteto, ce se sam angaziras.
 Eh že spet mešamo hruške in jabolka, vse kar narediš sam ne plačaš dela in potem te stane manj. Logično in pametno je, da primerjamo cene s predpostavko, da gre za dobavo in montažo materiala, solidne kakovosti. Kruh je tudi veliko cenejši, če ga sam spečeš kot pa če ga kupiš v trgovini. Nobena skrivnost ni , da se sam ukvarjam z gradbeništvom(www.ndb.si) in na žalost mnogih vam moram povedati, da se solidne hiše ne da zgraditi za manj kot 800 €/m2, pa vsaj 150 m2 mora imeti. Treba upoštevati, da je potrebno za vsa izvedena dela dati garancijo, in v kolikor se vgradijo zanič materiali(za katere se že pred gradnjo ve, da je velika verjetnost, da bodo povzročali težave) je cena nižja, kar pa za seboj potegne reklamacije slabo voljo investitorja in probleme izvajalca. Še vedno velja pravilo malo denarja, malo muzike. Primer: Solidna enostavna vhodna vrata stanejo 1000€ vse kar je manj je na račun slabše kvalite, še slabše montaže..........Problem je v tem, da ljudje želijo vrata vredna 2000€ za 300€, so pač v OBI-jevi reklami vidli, ampak to ne gre....Je pa tako, da če ni denarja za nas, tudi mi ne moremo trošit in potem smo vsi brez dela počasi, eni prej drugi kasneje, to pa ni vredu za nikogar........Od slabo plačanih delavcev pa tudi ne moreš pričakovati kakovostne izvedbe.
anon-190595 sporočil: 504
[#454312] 13.03.09 11:59
Odgovori   +    0
To pomeni, da bodo mladi pari ( žal samo tiste izjeme z dobrimi in varnimi službami) prišli po normalnih cenah do stanovanj, da si bodo lahko normalno ustvarili družino in bo iz tega naslova nekaj slovencev več, da špekulanti ne bodo več kupovali tovarn jih zapirali, metali ljudi na cesto in uničevali slovensko gospodarstvo smao zaradi špekulativnih dobičkov pri gradnji stanovanj...cela sloveska družba je postala bolana zato, da nekaj nepremičninskih špekulantov posameznikov bajno služi in nekaj uradnikov dobiva mastne podkupnine
bc123a sporočil: 48.253
[#454315] 13.03.09 12:00
Odgovori   +    0

"Ker dna recesije ni videti, bodo morale tudi cene nepremičnin še upasti. Ne pričakujem radikalnega padca, temveč postopnega, od deset do 15 odstotkov.


Jao teslo, ko pa kazejo izkusnje, da so cene ze strmoglavile za 20% ali vec, kar lepo pise v tem taistem clanku.

Tosa je pa itak brezveze komentirati, gre za certificiranega bedaka.
anon-132253 sporočil: 79
[#454317] 13.03.09 12:01 · odgovor na: Vinci (#454295)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):
V tem trenutku manj gradnje pomeni predvsem manj kreditov. Nekje se bo vzpostavilo ravnovesje, ne bo pa to ravnovesje na takšnem nivoju cen nepremičnin, kot je trenutno recimo v Ljubljani in okolici. Če je nepremičnina cenejša, je pa potrošnja ostalih dobrin seveda toliko večja. Poceni nepremičnine ne pomenijo, da gre cel svet v kurac. Pomeni samo to, da ne bo mogel biti vsak polpismeni šalabajzar nepremičninar.

EDIT: Manj gradnje pa v tem trenutku tudi ne predstavlja apokalipse.
 
Padec gradnje v Sloveniji predstavlja apokalipso, do sedaj se je gospodarska rast vzdrževala z gradnjo avtocest, kaj pa sedaj, kakšno industrijo (vredno omembe) razen gradbene pa še mamo v Sloveniji. Gradbeništvo je največji multiplikator gospodarstva, če crkne gradbeništvo cerknemo vsi...........žalostno vendar resnično.
bc123a sporočil: 48.253
[#454318] 13.03.09 12:02 · odgovor na: anon-181747 (#453968)
Odgovori   +    0

sla666 je napisal(a):
A kdo od vas pametnjakovičev kdaj pomisli ,da so plače tudi rasle zadnja leta?A bomo tudi plače vračali na čas, pred letom 2000 ????
 
A so place rasle po 10-20% na leto?
Nolita sporočil: 148
[#454321] 13.03.09 12:03 · odgovor na: simona2 (#454227)
Odgovori   +    0
No, če je tako, pa popravite še fotko pri Glinškovi ploščadi. S strehe Steklenega dvora je posneta soseska Brinje (Šarhova, Hubadova, Pohorskega bataljona), del Stožic (Kumrovška) in v daljavi vidimo Bratovševo pl. O Glinškovi ne duha ne sluha.
Vinci sporočil: 5.933
[#454322] 13.03.09 12:04 · odgovor na: anon-132253 (#454317)
Odgovori   +    0

abucek je napisal(a):

 
Padec gradnje v Sloveniji predstavlja apokalipso, do sedaj se je gospodarska rast vzdrževala z gradnjo avtocest, kaj pa sedaj, kakšno industrijo (vredno omembe) razen gradbene pa še mamo v Sloveniji. Gradbeništvo je največji multiplikator gospodarstva, če crkne gradbeništvo cerknemo vsi...........žalostno vendar resnično.
Okej, sem bom popravil. Manj "visoke gradnje" ne predstavlja apokalipse. Sem mislil, da se pogovarjamo o tem, pa zato nisem posebej poudarjal visokih gradenj.
bc123a sporočil: 48.253
[#454325] 13.03.09 12:04 · odgovor na: anon-181747 (#453983)
Odgovori   +    0

sla666 je napisal(a):
še malo marsovščine:Če dobiš avto z 10-15 % popusta in bi rad hišo za polovico današnje cene,poglej še plače v letu 1999,takrat si imel 600 Deutsche mark in to je 300 eurov..Tepec,a si pomislil na to,da če bomo vsi nehali kupovati in čakali nižje cene (tudi za banane),da tudi 300 eur ne boš imel plače,ker boš na cesti????????
 
A ti si zakreditiran nepremicninar ali pa zakreditiran nategnjenec? Sprijazni s tem, da bo padlo, in ce si v zadnjih dveh letih kupil nepremicnino, si zelo verjetno naredil veliko napako.
bc123a sporočil: 48.253
[#454329] 13.03.09 12:10 · odgovor na: anon-179573 (#454081)
Odgovori   +    0

NoPolly je napisal(a):
Zanimiv naslov in razmišljanja. Drugače povedano, kupci bi čimceneje (najraje kar zastonj :), prodajalci pa čimdražje (več kot je vse skupaj sploh vredno). Malo ekstremistične cifre, tudi tisti, ki so realni s ceno 1000 na kvm. Pa ne v Ljubljani! Kdaj? Kako?
Tako, da naredis vec kot dve nadstropji?! Racunaj da cena z visanjem gradnje drasticno pada, predvsem zaradi manjsega deleza cene parcele.
bc123a sporočil: 48.253
[#454333] 13.03.09 12:13 · odgovor na: anon-123645 (#454169)
Odgovori   +    0

Dude je napisal(a):

 
HHAAHAHAHHAHAHHAAHAHAHAHAAHHA!!!
HAAHAHHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHA!
HAHAHAHAAAAHHAAAAAAHAAA!!!

ROTFL!
 
Ja, nasi nepremicninarji so pozabili na zlato dilersko pravilo: nikoli se ne zacni fiksati z drogo, ki jo prodajas.
bc123a sporočil: 48.253
[#454337] 13.03.09 12:14 · odgovor na: anon-121559 (#454179)
Odgovori   +    0

zzigon je napisal(a):
tisti, ki govori o 70% padcu cen nepremičnin - pa ste morda kdaj pomislili, kaj to pomeni za večino prebivalstva v Sloveniji? Samo ne želite si takšne situacije, ker če resnično pride do tega, bomo vsi skupaj že zelo globoko v "dreku" in to takem, iz katerega se bo težko izmazati (vsaj brez prelivanja krvi)! Malce uporabite možgane in ne glejte samo nase! (mimogrede - nisem lastnik nobene nepremičnine ipd., da ne bo kdo preveč pameten)
 Potem si pa ti neumen.

Padec nepremicnin (pa ne za 70%), mogoce za 50%, bo omogocil, da bodo cene nepremicnin spet normalne in dosegljive ljudem, za katere so namenjene.

Sicer pa ne vem, zakaj bi padec cen nepremicnin komu skodil - razen norim naspidiranim spekulantom.
anon-170439 sporočil: 496
[#454342] 13.03.09 12:17 · odgovor na: anon-132253 (#454309)
Odgovori   +    1
@abucek: Jaz sem napisal, kaj je bila moja predpostavka. Da dosežem 10% nižjo ceno pri ponudbah, mi to pomeni moj angažma. Kakorkoli obrneš. Nekateri so govorili, da se ne splača toliko ukvarjati s hišo, ker rajši na svojem področju več zaslužijo in plačajo tistim, ki jim delajo. Tudi jaz nisem sam kaj dosti delal in zaradi tega pravim, da je to gradnja v lastni režiji. Sem samo režiral. In zakaj bi bilo recimo nadzornemu v interesu, da ti najde najbolj ugodno ponudbo, če je plačan po % izvedenih del?!

Ko boš naredil hišo in uspešno uveljavljal kakršnokoli garancijo, potem mi to povej. Jaz sem vgradil kvalitetne materiale. Edini nepovratni feler, ki se je sedaj pokazal je, da nisem toplovodnega razvoda dodatno izoliral s penasto izolacijo. Ampak tega tudi nobeden od izvajalcev ni predlagal, kaj šele naredil. To, da bi se nadzorni spoznali na vse materiale in tvoje želje, pa kar pozabi. Nadzorni so do III. gradbene faze.

Danes je poplava informacij, materialov in načinov. In situacija je bistveno drugačna kot pred 5 leti. Asimetrija informacij in znanja se je zmanjšala. Katerikoli inženir ne razume kaj je navor, negativna armatura ipd. njegova titula ni vredna nič. In če ne znaš izračunati količin vgrajenega materiala, potem tudi nimaš toliko splošne razgledanosti, da bi izračunal koliko časa boš polnil vedro, ko boš pomival po tleh. In nobeden od izvajalcev tudi dvomim, da zna karkoli izračunati. Kar vprašaj kateregakoli nadzornega na kakšne tri načine se prenaša toplota in potem se vprašaj, če mu boš zaupal svetovanje o načinu ogrevanja in izolacije svoje hiše?!

In še to. Večina zidarjev mi je na koncu za manjša dela pričakovala po 10EUR/h. Več kot jaz zaslužim neto za svoje delo, pa sem hodil na faks. Zakaj bi jim že toliko plačeval?

Imam kolege, ki so sami naredili celotne strojne instalacije. Jaz tega nisem delal, ker sem cvikal in nisem vedel, da se to da. Danes vem, da se da in da ne bo na meni nobeden vodovodar več zaslužil 300 EUR/dan. To je v posmeh celotnemu izobraževalnemu sistemu in sistemu, ki ga imamo. Edina resnica, ki je tukaj veljala je povpraševanje/ponudba. Pa še to. Trije od arhitektov, s katerimi sem sodeloval, so vsi imeli status samostojnega kulturnega ustvarjalca, kar pomeni da mu jaz preko davkov plačujem prispevke, ker očitno sam ni sposoben s svojim delom pokriti davkov državi.

Večina, ki jih poznam in so navdušeni nad kvaliteto opravljenih del oz. gradnjo, jih je zaradi nizkih lastnih standardov in nepozornega opazovanja.
anon-132253 sporočil: 79
[#454343] 13.03.09 12:17 · odgovor na: bc123a (#454329)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):

Tako, da naredis vec kot dve nadstropji?! Racunaj da cena z visanjem gradnje drasticno pada, predvsem zaradi manjsega deleza cene parcele.
 
:) teoretično, v praksi je pa tako višje greš dražje je, dvigalo pri gradnji, dvigalo v zgradbi, več betona (statika), ni tako na ijzi ko se zdi, višje greš globje moraš iti(garaže po zakonu) . Optimalno pozidanost za parcelo se da zračunat vendar je spet omejitev prostorski plan.......Če bi bolo tako enostavno potem bi v 30 nadstropni stolpnici stanovanje bilo skoraj zastonj....
bc123a sporočil: 48.253
[#454346] 13.03.09 12:19 · odgovor na: anon-132253 (#454343)
Odgovori   +    0

abucek je napisal(a):

 
:) teoretično, v praksi je pa tako višje greš dražje je, dvigalo pri gradnji, dvigalo v zgradbi, več betona (statika),
 Ja, ampak cena bloka bo VEDNO cenejsa od m2 bajte. In to precej. Tako da prosim ne nakladat - zato pa obstajajo bloki in stanovanja.
anon-132253 sporočil: 79
[#454347] 13.03.09 12:20 · odgovor na: bc123a (#454346)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):

 Ja, ampak cena bloka bo VEDNO cenejsa od m2 bajte. In to precej. Tako da prosim ne nakladat - zato pa obstajajo bloki in stanovanja.
 
Res je, za slovenske razmere.
anon-170479 sporočil: 160
[#454349] 13.03.09 12:23
Odgovori   +    0
zzigon.. ??? WTF?
anon-36653 sporočil: 702
[#454358] 13.03.09 12:33
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-36653 13.03.2009 12:33
investitorji bodo morali spustiti cene, ko jih bodo začeli daviti posojila...
anon-132253 sporočil: 79
[#454360] 13.03.09 12:36 · odgovor na: anon-170439 (#454342)
Odgovori   +    0
Še vse reklamacije (velka večina je bila sicer smešnih) odpravili.........Tudi jaz sem hodil na fax pa nič ne koristi. V Avstaliji ima vodovodar 3x večjo plačo kot učitelj. Vsi bi nekaj študirali pa nič delali, le kdo še hoče biti vodovodar, tistih nekaj pa zato pač kasira kolikor hoče. Če imaš recimo diplomo iz ekonomije se nimaš kaj dosti pizdit na delovnem mestu, jutri bo že 5 drugih namesto tebe.....to pa je kriv šolski sistem...........Čeprav sem gradbenik, so meni osebno krovsko tesarska dela precenjena........Vzrok, nihče noče na streho in tisti, ki pač gre mu je potrebno dati najmanj 1000€ neto na mesec.
V Avstiji so zidarji veliko bolj cenjeni kot zobarji,  nobeden noče in ne zna tisti, ki hoče in zna pa ima temu primerno plačo
anon-119197 sporočil: 9.214
[#454364] 13.03.09 12:42 · odgovor na: anon-132253 (#454360)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-119197 13.03.2009 12:43
: najmanj 1000€ neto na mesec

Ne razumem, kaj ima to veze? Kolikokrat v mesecu gre na streho, da lahko izracunas posamezno delo... 1000€ je khm...  Moram pa res preveriti cene avstrijskih zidarjev, danes zagotovo ne.
anon-132253 sporočil: 79
[#454368] 13.03.09 12:44 · odgovor na: anon-119197 (#454364)
Odgovori   +    0
TO, da so krovsko-tesarska dela draga!
anon-119197 sporočil: 9.214
[#454372] 13.03.09 12:48 · odgovor na: anon-132253 (#454368)
Odgovori   +    0
Rekel si, da moras placati krovcu 1000€ mesecno. V redu. Mene zanima, kolikokrat v mesecu gre na streho delat za teh 1000€. Nedavno dal menjati eno streho, ni bilo poceni, ampak za dol past drago tudi ni bilo (govorim o samem delu). Delali 4 ali 5 ljudi nekaj dni.
anon-53103 sporočil: 412
[#454381] 13.03.09 12:56 · odgovor na: anon-132253 (#454360)
Odgovori   +    0

V Avstiji so zidarji veliko bolj cenjeni kot zobarji,  nobeden noče in ne zna tisti, ki hoče in zna pa ima temu primerno plačo
 Pri nas so pa zobarji cenjeni -  aah, morda zato hodijo Avstrijci k našim zobarjem popravljat svoja zobovja ...
anon-106499 sporočil: 3.507
[#454391] 13.03.09 13:09 · odgovor na: anon-132253 (#454317)
Odgovori   +    0

abucek je napisal(a):

 
Padec gradnje v Sloveniji predstavlja apokalipso, do sedaj se je gospodarska rast vzdrževala z gradnjo avtocest, kaj pa sedaj, kakšno industrijo (vredno omembe) razen gradbene pa še mamo v Sloveniji. Gradbeništvo je največji multiplikator gospodarstva, če crkne gradbeništvo cerknemo vsi...........žalostno vendar resnično.
 
Svašta. Rešitev je torej na dlani : sami sebe probamo za lase dvignit :))))
anon-92991 sporočil: 43
[#454406] 13.03.09 13:22 · odgovor na: anon-170439 (#454342)
Odgovori   +    0


In še to. Večina zidarjev mi je na koncu za manjša dela pričakovala po 10EUR/h. Več kot jaz zaslužim neto za svoje delo, pa sem hodil na faks. Zakaj bi jim že toliko plačeval? 

 
In kaj potem če si hodil na faksu?!?! Si več vreden kot rokodelci!!!
anon-170439 sporočil: 496
[#454410] 13.03.09 13:24 · odgovor na: anon-132253 (#454360)
Odgovori   +    0
@abucek: No vidiš. Za nekaj smešnih reklamacij, bi plačal recimo 20% višjo ceno?! Generalnih kiksov, ki so zabetonirani pa nihče ne more popraviti. Ne da se popraviti, če okno ni zmontirano v vago. Če so takšne ali drugačne večje ali manjše napake. Da se popravljati in odpravljati malenkosti, za katere pa sem sam kljub temu, da imam faks dovolj usposobljen. Prav tako lakho odkar so v merkurju pričeli ponujati multifit alumplast sistem, sam popravljam vodovodno napeljavo brez velikih investicij v orodje. Na ta račun imam 24/7 support, brez da bi mi kdo v sili računal 100 EUR za nekajminutni obisk. Jaz osebno bi se počutil hendikepiranega, če ne bi zmogel razumeti in odpraviti večine napak. Krovska dela pa so recimo draga za Ljubljano, kjer so zahteve malce višje, zaradi varnosti (odri, zaščite ipd.) Drugače pa je večina krovcev iz nabora proti Dolenjski sploh ni tako pregrešno dragih. Vzameš recimo krovce, ki imajo svoj hiap in ti računajo 3k EUR za neko delo, če najdeš druge, ki so kar se krovskih del tiče ravno tako kvalitetni ali pa še boljši in ti nekaj nareidjo za 2k EUR pa sam pokličeš hiap in daš šoferju 100 EUR.

V tem času sem imel priložnost govoriti z nekaj 10 ljudmi in po mojih opažanjih je najslabša kombinacija, če preveč zaupaš izvajalcem in si prepričan, da si naredil najboljši posel in najboljšo odločitev, ker tega skoraj gotovo nisi napravil.
Najbolj smešno pri tem je, da precej ljudi razmišlja, da se to dela enkrat in ni nič varčnih. Poznam precej primerov, ki so si vgradili ali masažno tuš kabino ali pa masažno banjo. Od teh jih je večina to banjo uporabila samo 1x, da so preizkusili, če deluje. Za takšen hec v primerjavi z navadno banjo dati 1k ali še več, pa naj vsak sam presodi ali je smiselno ali ne?!

Če opremljaš kopalnico, je bil do pred nekaj leti trend dati dve horizontalni borduri, ki prideta po znesku skoraj več kot vse ploščice skupaj. Danes pa je moderno dati ploščice formata 0,5x0,5, kar izvedbo bistveno podraži. Kvalitetne pa niso takšne ploščice nič bolj od kakšnih manjših.

Mojstri večinoma tudi nimajo toliko informacij, kot si jih ti kot investitor lahko pridobiš. In večina nas samograditevljev, pa tudi nekaj razgledanih mojstrov je vedno pripravljena svoj know-how deliti z ostalimi in se to tudi dogaja po precej forumih. Seveda so poleg tudi svete vojne, kar se tiče izbire materialov, vendar se v te večina umirjenih in razgledanih graditeljev ne spušča.
anon-89 sporočil: 10.178
[#454446] 13.03.09 13:54 · odgovor na: anon-170439 (#454267)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-89 13.03.2009 14:00

dominico je napisal(a):
@bob: Poglej jaz sem povedal svojo izkusnjo in cene, ki so bile. Napisal sem, da je cena blizje 150k, kar ne pomeni, da je toliko bila, ker tocne cifre nimam in niti ne vem kako bi odstel se stroske, ki so bili potem kar se vselitve tice t.j. omarice, spalnice etc. Cena pa gotovo ni bila visja od 200k kot sem omenjal. Sem se pa omejil na 50k kvante in to pomeni, da je cena lahko tudi 170k. V zacetku sem si se pisal v excel, potem pa sem nehal.
In ce pri teh cenah recimo reces, da bos prihranil 10 procentov investicije, potem ti to znese 15k EUR oz. vec. Meni se za taksen denar zdi smiselno ukvarjati s hiso kaksno leto ali dve in se sam angazirati.
Hismo smo zaceli pred manj kot tremi leti in se pred vec kot pol leta vselili t.j. je gradnja trajala dobri dve leti.
In pa ta cifra, ki jo omenjava, je pri tisti tvoji, ko si pisal 700 eur/m2. To je se vedno precej manj kot so cene na trgu in za taksno kvaliteto. Kar pravim, je da se da doseci precej nizje cene z visjo kvaliteto, ce se sam angaziras.
 
da razčistiva glede nadzornega.

1. nadzorni mora biti diplomirani gradbeni inženir z vsaj 5 letni izkušnjami v operativi. razni arhitekti ali projektanti takoj odpadejo.
2. razlike med cenami ne grejo v % ampak v desetine %, ko sem delal prvo hišo, sem zbral 14 ponudb in nato je bila cena za 25% nižja od prvotno najnižje. brez, da bi mi nadzorni razložil, koliko so realne cene, bi že na začetku spušil na veliko. ker pogajanja se lahko greš, samo če veš koliko je njihovo proizvodna cena. vse ostalo je brez veze in obsojeno na propad. cene, ki so mi jih razlagali znanci, ki so tudi gradili, so se na koncu izkazale za smešno visoke.
3. kako ti brez nadzora kontroliraš vsaj tiste res strateške elemente, kot so npr. vezava armature in podobno res ne vem? dejansko lahko, ampak ali se ti res splača samemu poglabljati v vsako stvar in izgubljati čas in denar.
4. kako se pri dodatnih delih brez nadzornega zmeniš za ceno, ker ravno tam te hočejo olupiti, če si mu že v pogodbi uspel dobro zbiti ceno? si sam računal lastno ceno?
5. kako je pri količinah? sicer tukaj se z veliko angažmana nekaj da narediti. a preverjati celo gradbeno knjigo ni ravno mačji kašelj.
6. ugotavljanje kvalitete dela. si res tak strokovnjak, da si to sposoben sam?
7. prevzem brez nadzornega? po moje ne najbolj pametna odločitev.
8. da ne pozabim dobre pogodbe, kjer ti tudi nazdorni močno pamaga. k tej spada tudi terminski plan, da se točno ve, kdaj mora biti vse narejeno. moja pogodba je bila dobra, rok 1 leto, ker je izvajalec zamujal, je plačal še 10% penalov in to brez jeze, saj je bil cel odnos profesionalen in se je od začetka vedelo kaj ga čaka. spet zasluga nadzornega.

cena nadzornega se giblje nekje od 2-4% investicije, odvisno kaj ti pač dela. torej je pri 150k, to samo 6k. po moje pravi dobiž glede na vse stroške.

podobno velja za arhitekta. slab projekt, veliko težav, veliko dodatnih stroškov in to samo za to, da prišparaš par k. recimo meni je arhitekt za notranjo opremo, med drugim, natančno izrisal vsako ploščico, kjer mora stati. sicer je keramičar nekaj jamral, a na koncu se je točno vedelo kako mora biti zadeva položena in ni bilo nobenih izgovorov.

ko sva pri ceni. jasno, da je cena če gradiš v lastni režiji močno nižja, kot če kupiš ne trgu. oziroma vsaj bila je. v času krize bi si pa upal staviti, da se bo dalo kupiti ceneje kot zgraditi.

je pa seveda cena zelo relativna. saj je dober parket od 70 eurov/m2 dalje, podobno keramika. pri oknih so razlike tudi ogromne. ni vseeno ali gre za navadno okno, velika drsna vrata ali panoramsko steno. notranja vrata ti lahko naredi mizar za 600 eurov ali pa jih kupiš v bauhausu za skoraj destino cene in to velja za vse elemente.
bc123a sporočil: 48.253
[#454463] 13.03.09 14:10 · odgovor na: anon-89 (#454446)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):

. sicer je keramičar nekaj jamral, a na koncu se je točno vedelo kako mora biti zadeva položena in ni bilo nobenih izgovorov.
 Ma to so vsi mojstri taki. Najraje bi oni dolocili kje bo kaj in kako bo izgledalo :)
anon-77022 sporočil: 7
[#454538] 13.03.09 14:55 · odgovor na: XODAT (#453969)
Odgovori   +    0
Podatki o strošku gradnje ki jih omenjate 600 - 800 po m2 so približno realni za povprečno gradnjo (seveda brez komunalne opreme, parcele, projektov...). Vendar ne pozabite, da je to strošek skupne površine gradnje, kupec pa plača le prodajno površino, ki seveda ne zajema stopnišč, hodnikov, kolesarnic... Tako da če vse to seštejemo, ter dolgotrajno birokracijo za pridobitev gradbenih dovoljenj, ter s tem povečan strošek financiranja dolgotrajnih projektov, res ni realno pričakovati cen za 1000€/m2, razen kje na periferiji manjših mest.
Navedba da je možno v MB kupiti že za 900€ z DDV pa vsekakor ne drži. Če se motim prosim za konkretni primer.
Bodimo realni kljub krizi ne bomo dobili nič zastonj, je pa možno narediti v dani situaciji dober nakup!
0313Lovsi sporočil: 3
[#454607] 13.03.09 15:41
Odgovori   +    0
Sicer živim na Obali in je slika povsod podobna, vendar pričakovati padca za 70% je nerealno, trg nepremičnin ni trg vrednostih papirjev, resda se eden na drugega navezujeta ampak na nepremičnine vplivajo tudi drugi faktorji. Poleg same nakupne vrednosti recimo zemljišča so tu še komunalni prispevek, ki ni povsod enako obračunan (žal se ta ne bo kar tako pocenil, saj ga diktira zakon in občine), delovna sila, gradbeni material (kakšne so tu marže trgovcev? 40%?), dokumentacija, projektanti, arhitekti, nadzor, ipd., papirologija (notarji, odvetniki, sodne takse, upravne takse, ipd.). Torej ne mi fantazirati o sami ceni gradnje... ta niti ni tako problematična, vse ostalo predstavlja največkrat velik in na žalost skorajda fiksen strošek, ne glede na krizo. Ne zagovarjam požrešnih investitorjev, kajti lahko bi prilagodili cene, ko so to storili v Mariboru, vendar se je treba zavedati, da krize niso povzročili investitorji ampak so jo povzročile finančne inštitucije in špekulanti, predvsem pa pohlep. Predvsem pa, če že kritiziram, ga bom do konca... pezdirci, polanci, damjani, ki se imate za strokovnjake čisto vseh ekonomskih področij, zamenjajte vaše nasvete za delavsko plačo in prepusite vaše prelepo plačane pisarne in preveč plačano trosenje neumnosti delavcem, samo za kakšen mesec, mogoče se boste naučili kaj koristnega iz prakse, delavci pa bodo vaše plače definitivno hvaležni, saj je mogoče njihova celoletna.
bigl sporočil: 18.363
[#454647] 13.03.09 17:02 · odgovor na: anon-89 (#454446)
Odgovori   +    0
Bob, pravilno, prevzem glede na potrjeno ponudbo in izvedena dela. Dosledno od postavke do postavke.  Resnično se da veliko prihranit. Ni nujno, da je nadzorni zraven, je pa priporočljivo. In prevzem zapisat s pripombami vred :-). Lep dan.

Strani: 1 2 3 4 5 6 7 8