Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: Na pomoč!

Strani: 1

kmetovalec sporočil: 690
[#244442] 08.05.08 21:36
Odgovori   +    0
Ali ve kdo za kakšno bližnjico, po kateri bi pridobil gradebno dovoljenje za investicijo (ureditev dovozne poti in postavitev steklene pregradne stene v obstoječem prostoru). Po starem zakonu je za to zadoščala lokacijska informacija, po novem pa je tudi za te manjše gradbene posege potrebno gradbeno dovoljenje. Lokacijsko informacijo sem dobil, ker pa bi se rad prijavil na razpis za nepovratna sredstva, tam pa zahtevajo gradbeno dovljenje, ker tolmačijo, da nov zakon že velja od 15. aprila (od dneva objave v UL, čeprav ta,m piše, da naj bi začel veljati 30 dni po objavi v UL, torej od 15. maja).   Problem je v tem, da je lastnik nepremičnine (hiše in parcele okoli nje) fizična oseba, investitor pa bi bil d.o.o.. Na upravni enoti mi razlagajo, da se gradbeno dovoljenje lahko glasi samo na tistega, ki ima pravico gradnje na zemljišču (to pa je lahko samo lastnik ali solastnik) in bi moral del hiše in zemljišča po tej razlagi podariti ali prodati d.o.o., kar pa po notarjevem zagotovilu ni enostaven (torej ne hiter postopek, pa še davčne posledice bi bilo potrebno predhodno preučiti). Ker se razpis izteka bi potreboval neko instant rešitev in me zanima, če kdo kaj več ve o tej problematiki?

LP
Andrej
anon-76887 sporočil: 18.121
[#244444] 08.05.08 21:52 · odgovor na: kmetovalec (#244442)
Odgovori   +    0

kmetovalec je napisal(a):
Ali ve kdo za kakšno bližnjico, po kateri bi pridobil gradebno dovoljenje za investicijo (ureditev dovozne poti in postavitev steklene pregradne stene v obstoječem prostoru). Po starem zakonu je za to zadoščala lokacijska informacija, po novem pa je tudi za te manjše gradbene posege potrebno gradbeno dovoljenje. Lokacijsko informacijo sem dobil, ker pa bi se rad prijavil na razpis za nepovratna sredstva, tam pa zahtevajo gradbeno dovljenje, ker tolmačijo, da nov zakon že velja od 15. aprila (od dneva objave v UL, čeprav ta,m piše, da naj bi začel veljati 30 dni po objavi v UL, torej od 15. maja). Problem je v tem, da je lastnik nepremičnine (hiše in parcele okoli nje) fizična oseba, investitor pa bi bil d.o.o.. Na upravni enoti mi razlagajo, da se gradbeno dovoljenje lahko glasi samo na tistega, ki ima pravico gradnje na zemljišču (to pa je lahko samo lastnik ali solastnik) in bi moral del hiše in zemljišča po tej razlagi podariti ali prodati d.o.o., kar pa po notarjevem zagotovilu ni enostaven (torej ne hiter postopek, pa še davčne posledice bi bilo potrebno predhodno preučiti). Ker se razpis izteka bi potreboval neko instant rešitev in me zanima, če kdo kaj več ve o tej problematiki?

LP
Andrej

Premalo si napisal.
Če je sploh še dovolj časa zaradi iztekajočega se razpisa, bi morda razmišljal v smeri pogodbenega sodelovanja med fizično in pravno osebo na nekem projektu. Fizična oseba prispeva zemljišče, pravna pa investira v to kar hočeš zgraditi.
Je pa vprašanje, če to potem davčno pije vodo, kot rečeno, si premalo podatkov navedel.
kmetovalec sporočil: 690
[#244448] 08.05.08 22:51 · odgovor na: anon-76887 (#244444)
Odgovori   +    0
Jaz sem si to predstavljal v obliki pogodbe, po kateri podjetje vzame nedokončan prostor v najem, namesto plačila najemnine pa vanj investira. Nekaj podobnega sem našel na spletu in davčna ta vlaganja prizna pri obračunu vstopnega DDV v podjetju. Za gradbeno dovoljenje pa mi na UE enoti pravijo, da takšna pot ni možna. Rad bi vedel, če obstaja kakšna oblika pogodbe po kateri zemljišča ne bi prodajal ali podarjal podjetju (ker se časovno ne izide) pa bi podjetje vseeno lahko pridobilo pravico do gradnje. S tem, da gradnja ni nek zahteven poseg (utrditev in tlakovanje poti, steklena pregradna stena) in je po stari zakonodaji  zanj zadoščala  priglasitev del. Gre pa za preureditev  prizidka k stanovanjski hiši , za katerega (in spremembo namebnosti v poslovne prostore) je že bilo izdano pravnomočno gradbeno dovoljenje, ki pa se glasi na fizično osebo (lastnika hiše in zemljišča, konkretno moja mama). Ker pa razpis med upravičene stroške nove investicije prišteva tudi gradbene in obrtniške stroške za pripravo prostora (in zunanjosti) za vgradnjo in usposobitev opreme, bi rad izkoristil tudi to možnost. Kot sem že omenil, se  mora gradbeno dovoljenje glasiti na  investitorja, ki pa je v našem primeru podjetje. Lokacijsko informacijo na ime podjetja sem na občini dobil, a je na Agenciji ne akceptirajo. Torej zanima me ali obstaja kakšen način, da podjetje dobi pravico gradnje. čeprav ni lastnik zemljišča na katerem bi gradnja potekala.
anon-53475 sporočil: 1.009
[#244451] 08.05.08 23:02 · odgovor na: kmetovalec (#244448)
Odgovori   +    0
Mogoce bom malo brcnil v temo, ampak meni se zdi mozna resitev, da fizicna oseba, ki ima pravico za gradnjo ,od tvojega d.o.o. vzame kredit.
anon-9939 sporočil: 17.846
[#244551] 09.05.08 08:38 · odgovor na: kmetovalec (#244448)
Odgovori   +    0
Mešaš babe in žabe.

Dejansko je razvidno, da želiš zgolj, da se gradi za fizično osebo s tem, da naj plača pravna oseba (jasno, da zaradi davkov).

Pri čemer, pozor, glede na to, da je lastnik in direktor d.o.o.-ja najbrž ta ista fizična oseba gre pač za malce poseganja v (sicer lastno) podjetje.

A nič zato. Ena izmed možnosti je res ta, da ti lasten d.o.o. da kredit s katerim potem financiraš gradnjo.

Druga možnost je, da na točno določenem in odmerjenem delu zemljišča ustanoviš stavbno pravico v korist d.o.o. za določeno dobo npr. dobo deset let.

V tem primeru postane pravna oseba lastnik novonastale parcele, stavbne pravice, na kateri lahko povsem normalno gradi kot na lastni nepremičnini.

O stavbni pravici se pozanimaj, ker je pravni posel ustanovitve stavbne pravice potrebno ustrezno speljati, samo stavbno prtavico pa se vpisuje v zemljiško knjigo, posledica pa je, da se odpre tudi nova parcelna številka (stavbna pravica), ki ima normalno vse tri liste (A, B in C) z vzpistavljeno lastninsko pravico v korist in na ime d.o.o.
anon-76887 sporočil: 18.121
[#244583] 09.05.08 09:12 · odgovor na: kmetovalec (#244448)
Odgovori   +    0

kmetovalec je napisal(a):
Jaz sem si to predstavljal v obliki pogodbe, po kateri podjetje vzame nedokončan prostor v najem, namesto plačila najemnine pa vanj investira. Nekaj podobnega sem našel na spletu in davčna ta vlaganja prizna pri obračunu vstopnega DDV v podjetju. Za gradbeno dovoljenje pa mi na UE enoti pravijo, da takšna pot ni možna. Rad bi vedel, če obstaja kakšna oblika pogodbe po kateri zemljišča ne bi prodajal ali podarjal podjetju (ker se časovno ne izide) pa bi podjetje vseeno lahko pridobilo pravico do gradnje. S tem, da gradnja ni nek zahteven poseg (utrditev in tlakovanje poti, steklena pregradna stena) in je po stari zakonodaji zanj zadoščala priglasitev del. Gre pa za preureditev prizidka k stanovanjski hiši , za katerega (in spremembo namebnosti v poslovne prostore) je že bilo izdano pravnomočno gradbeno dovoljenje, ki pa se glasi na fizično osebo (lastnika hiše in zemljišča, konkretno moja mama). Ker pa razpis med upravičene stroške nove investicije prišteva tudi gradbene in obrtniške stroške za pripravo prostora (in zunanjosti) za vgradnjo in usposobitev opreme, bi rad izkoristil tudi to možnost. Kot sem že omenil, se mora gradbeno dovoljenje glasiti na investitorja, ki pa je v našem primeru podjetje. Lokacijsko informacijo na ime podjetja sem na občini dobil, a je na Agenciji ne akceptirajo. Torej zanima me ali obstaja kakšen način, da podjetje dobi pravico gradnje. čeprav ni lastnik zemljišča na katerem bi gradnja potekala.

Kot je meni poznano se gradbeno dovoljenje lahko glasi samo na lastnika, torej na tvojo mamo, ki pa predvidevam ne more kandidirati na razpisu za te subvencije.

Lokacijsko informacijo pa lahko kdorkoli dobi za katerokoli parcelo.
No ja verjetno so kakšne izjeme (npr. vojaški objekti ipd), vendar je logično, da zgolj lokacijske informacije Agencija ne upošteva.

Varianta je, da tvoja mama dobi kredit pri tvojem podjetju (pazi na obrestno mero med povezanimi osebami), podjetje pa potem objekt odkupi od mame. Ne vem pa, če bo Agencija požegnala takšno zgodbo in če se ti to sploh splača (zaradi davka na promet z nepremičninami in zaradi obresti).
kmetovalec sporočil: 690
[#244601] 09.05.08 09:24 · odgovor na: anon-9939 (#244551)
Odgovori   +    0

0219K21 je napisal(a):
Mešaš babe in žabe.

Dejansko je razvidno, da želiš zgolj, da se gradi za fizično osebo s tem, da naj plača pravna oseba (jasno, da zaradi davkov).

Pri čemer, pozor, glede na to, da je lastnik in direktor d.o.o.-ja najbrž ta ista fizična oseba gre pač za malce poseganja v (sicer lastno) podjetje.

A nič zato. Ena izmed možnosti je res ta, da ti lasten d.o.o. da kredit s katerim potem financiraš gradnjo.

Druga možnost je, da na točno določenem in odmerjenem delu zemljišča ustanoviš stavbno pravico v korist d.o.o. za določeno dobo npr. dobo deset let.

V tem primeru postane pravna oseba lastnik novonastale parcele, stavbne pravice, na kateri lahko povsem normalno gradi kot na lastni nepremičnini.

O stavbni pravici se pozanimaj, ker je pravni posel ustanovitve stavbne pravice potrebno ustrezno speljati, samo stavbno prtavico pa se vpisuje v zemljiško knjigo, posledica pa je, da se odpre tudi nova parcelna številka (stavbna pravica), ki ima normalno vse tri liste (A, B in C) z vzpistavljeno lastninsko pravico v korist in na ime d.o.o.
Ja, nisem pravnik in ne vem kaj so tu žabe in kaj babe. Ne gre za financiranje gradnje fizični osebi. Fizična oseba je že pridobila gradbeno dovoljenje in objekt postavila in ga dala v najem pravni osebi. Pravna oseba pa želi objekt le nekoliko prilagoditi svojim potrebam, kar bi lahko storila na podlagi lokaicjske informacije. Ker pa istočasno kandidira za nepovratna sredstva (nakup opreme, ki bo omogočil širitev proizvodnje), kjer pa je možno vključiti tudi stroške priprave prostora in zanje pridobiti 50 % nepovratnih stroškov, bi rad to možnost izkoristil. Ker pa ne gre za prav velika sredstva (cca 10-15K €) bi rad to storil z najmanjšimi stroški. Podoben poskus  z  lokacijsko informacijo so  na Agenciji zavrnili. Sem pa zdaj našel en primer na spletu (Občina Kranj odstopila stavbno pravico investitorju, ki bo na občinskem ozemlju zgradil večnamensko dvorano in bo po 15 letih upravljanja s strani investiotrja prešla v last Občine) in grem z njim k notarki, pa vidim če mi bo uspelo spraviti skupaj kaj podobnega. To mislim, da je enako temu, kar ti praviš za ustanovitev stavbne pravice.

Hvala za pomoč.

Andrej

Strani: 1