Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Naj živi svoboda, pizda!

Strani: 1 2 3

0430ABAKU sporočil: 1.827
[#3043021] 14.06.24 19:08 · odgovor na: MatejRigel (#3043010)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 14.06.2024 19:10
[MatejRigel]
La Ultima Birra je tudi naslov argentinskega komada iz filma: Pizza, Birra, Faso: en.wikipedia.org/wik...Cigarettes

No Hay Plata pa vsak Argentinec ve kaj pomeni :)
V Argentini še nisem bil.
Ko pa sem bil prvič v Španiji, od tega je že kar nekaj desetletij, nisem znal nič. Pa sem naročil birra po italijanskem vzoru (misleč romanski jezik, ista figa) in res niso vedeli, kaj hočem. Tako je moja prva španska beseda postala ravno cerveza. :-)
Bogomir1 sporočil: 42
[#3043026] 14.06.24 22:37 · odgovor na: Endimion (#3043012)
Odgovori   +    1
Brez zamere Endmion. Ko vidim na sliki gore nič vrednega denarja se spomnim na čas, ko je bila pri nas 30% inflacija. Takrat je bilo noro, ekonomska pamet ti obstane. Zunanjetrgovinska bilanca in analiza gospodarskih struktur ne pomeni veliko. Živijo samo še špekulativni pajdaški posli in …znajdi se.

Ne najdem opravičila za politiko in vlado, ki si to privošči.

P.s.: Po vojni je moja mati pisala sorodniku v Argentino za pomoč. Še fižol je tu težko dobila.
wesko sporočil: 164
[#3043032] 15.06.24 09:00 · odgovor na: MatejRigel (#3043014)
Odgovori   +    1
Seveda je meni všeč Maggie, zato mi je všeč Milei. Seveda nisem objektiven poročevalec. Kdo za Boga pa je :) Je pa Milei bistveno bolj liberalen kot je bila Maggie :)
Ojoj...to, da ti je všeč Maggie...ne bom komentiral. Smo pač različni in prepričevati se nima smisla.

Eno je pa ziher, zagotovo nisi navijač Liverpoola

www.youtube.com/watc...X0i8&t=43s
MatejRigel sporočil: 324
[#3043036] 15.06.24 11:06 · odgovor na: wesko (#3043032)
Odgovori   +    2
Hahahahah :) pa dober. Saj pomoje se je sama zavedala, da je kontroverzna :)
MatejRigel sporočil: 324
[#3043037] 15.06.24 11:08
Odgovori   +    0
Doma imam še tri ali štiri 100 ARS bankovce z Evito na njih. Enega obdržim zase, ostale pa z veseljem podarim.
najobj sporočil: 32.044
[#3043046] 15.06.24 14:38 · odgovor na: wesko (#3043032)
Odgovori   +    1
[wesko]
> Seveda je meni všeč Maggie, zato mi je všeč Milei. Seveda nisem objektiven poročevalec. Kdo za Boga pa je :) Je pa Milei bistveno bolj liberalen kot je bila Maggie :)
Ojoj...to, da ti je všeč Maggie...ne bom komentiral. Smo pač različni in prepričevati se nima smisla.

Eno je pa ziher, zagotovo nisi navijač Liverpoola

www.youtube.com/watc...X0i8&t=43s
... čuj, tega "when maggie thatcher dies we,re all avin a party" sicer še nisem slišal, ampak tudi zato je po celem svetu www.youtube.com/watc...Gd1so&t=5s lepo biti navijač Redsov iz Liverpoola ...
najobj sporočil: 32.044
[#3043047] 15.06.24 14:45 · odgovor na: MatejRigel (#3043036)
Odgovori   +    1
[MatejRigel]
Hahahahah :) pa dober. Saj pomoje se je sama zavedala, da je kontroverzna :)
... čuj, pred časom sem o "priljubljeni" Maggie slučajno zguglal old.delo.si/zgodbe/s...rizma.html , da je na premieri biografskega filma Železna lady v Londonu menda eden od gledalcev v trenutku, ko je Thatcherjeva izgubila mesto predsednice stranke in morala zapustiti Downing Street 10, vstal in na ves glas zavpil: »No, zdaj si ostala sama, prasica.« ...
Endimion sporočil: 10.453
[#3043064] 16.06.24 10:25 · odgovor na: najobj (#3043047)
Odgovori   +    4
Bomo vieli, kako se bo tale Mileijev eksperiment odvijal.

Nima niti približno večine v Argentinskem parlamentu, naslednje volitve, kjer se menja 1/3 parlamenta so šele čez eno leto.

En smešen primer, ki sem ga uspel najt na netu se tiče kmetov. Da bi približno poflikal luknje v prooračunski vreči, se je namenil ukinjat subvencioniranje električne energije. Nakar so mu pojasnili, da bo to kmetom dvignilo položnice za štrom za 150% (!), in da ga bodo besni kmetje na vilah odnesli iz pisarne, je lepo pospravil idejo v predal.

Ono, da bo inflacijo zadavil z ukinjanjem argentinske centralne banke, peso pa zamenjal z dolarjem, je spektakularno propadlo prvi dan predsednikovanja. Argentina nima niti približno dovolj dolarjev, da bi se to lahko šla.

Pa je imel idejo, da bo prišparal tako, da ne bo gradil javne infrastrukture. Pa so mu gospodarstveniki pojasnili,m da v najbolj razvitih državah, ki imajo noro razviut trk zasebnega kapitala, ta isti zasebni kapital zgradi cca 20% infrastrukture. ostalo pač država, ker bolnice, šole, ceste, in podobno ne nosi donosa samo po sebi.

Kje soi se s privatizacijo infrastrukture, konkretno železnic, ustrelili v stegno? v Veliki Britaniji, in... Argentini. Obakrat je bila posledica to, da privat firme, ki so bile noro subvencionirane, niso vlagale v vzdrževanje omrežja, obakrat se je zgodilo nekaj hudih nesreč, in obakrat so bile oblasti potem prisiljene infrastrukturo nacionalizirati.

Britanci imajo problem sedajle s sprivatiziranim največjim vodovodarjem v državi. Thames Water. Stanje vodovodov in kanalizacije je obupno, Na firmo so natrpali milijarde dolgov, Aprila je šef TW rekel delničarjem, da bodo do srede poletja ostali brez denarja. Prosil je regulatorja, da mu dovoli dvignit cene za (pazi to) 59%, pa mu je ofwat rekel, naj se jebejo, ker so decemnbra lani lastnikom izplačai 37 mio GBP dividende. Sunak pa tik pred volitvami razmišlja (kako bogokletno) o nacionalizaciji vsega skupaj. In ima dva problema. Svojim preostalim volilcem pojasnit državno reševanje še enega Too Big to Fail podjetja. In drugo.. drugi največji delničar je penzijski sklad univerzitetnih učiteljev, ki bi ob tej operaciji ostal brez ene milijarde funtov sredstev. OMERS (kanadski sklad, ki je največji lastnik) je to naložbo že slabil na ničlo.

Kaj bo Milei? Upa naj, da se letos ne ponovi tako katastrofalna suša, kot je bila lani. ko je izvoz agrarnega sektorja padel za 40%. Hkrati pa so imeli na piščančjih farmah ptičjo gripo, pa je Kitajska (spet kitajci) ukinila uvoz argentinske perutnine za 7 mesecev. Mislim, da se zaveda, da nima tako plebiscitarne podpore. v končni fazi je bil konec leta izvoljen s 55% v drugem krogu. Našel sem zanimiv komentar včeraj v enem od argentinskih online medijev. Namreč, da si večina argentincev res želi spremembe. Da pa si vsi dejansko želijo Mileijevo verzijo spremembe je pa najbrž precej daleč od resnice. Bomo videli.
MatejRigel sporočil: 324
[#3043066] 16.06.24 11:02 · odgovor na: Endimion (#3043064)
Odgovori   +    8
Dobro jutro,

Javier Milei je prevezel državo v razsulu. Inflacija v decembru, ko je prevzel je na dnevnih in tedenskih podatkih podatkih nakazovala 3000-30000% letno rast. BCRA (centralna banka) je imela negativne rezerve. Kaj drugega kot, da je pričel z sidranjem pričakovanj (ne bo več tiskal, zmanjšal državno porabo itd.) praktično ni mogel naredit, ker bi to še pospešilo inflacijska pričačkovanja. Moramo razumeti, da je tam inflacija vgrajena v družbeno tkivo in da se ekonomski subjekti bistveno hitreje odzivajo na majhne spremembe. Devalviral je peso, ker tečaj pesota itak ni bil realen (150% razlika med uradnim in črnim trgom), trenutno je razlika cca. 39%, vendar mesečno za cca. 2% devalvira uradni tečaj. Najnižja točka je bila pred cca. 3 tedni, ko je razlika znašala 23%. Drastično je znižal obrestne mere: iz 140 na 34%. Zakaj? Če hočeš znižat inflacijo, dvigneš OM, on pa jih je znižal, ker mora zmanjšat realni notranji dolg države, ker sicer dolga notranje ne bo mogel poplačat brez tiskanja denarja.

Kar se tiče pa poljskih pridelkov: glavna izvozna produkta sta soja in koruza. Izvoz!!!! je obddavčen. potem pa morajo del prejemkov iz izvoza konvertirat po uradnem tečaju (trenutno 900 ARS za USD). To seveda ne ustreza izvoznikom, zato nočejo izvozit (letina je izjemno dobra), ker špekulirajo, da bo ponovno devalviral, kar bo sprožilo nov inlfacijski val. To je seveda moja ocena: Milei bije bitko ne proti malemu človeku, ampak predvsem proti političnim in ekonomskim monopolom v državi.
MatejRigel sporočil: 324
[#3043067] 16.06.24 11:08 · odgovor na: Endimion (#3043064)
Odgovori   +    2
V šestih mesecih je z odkupom dolarjev (ja dejansko CB kupuje dolarje) zbral cca. 7 mia USD dodatnih rezerv. S takim tempom bo do konca leta zbral cca. 16 mia USD. Imam excele, pa jih tu gor ne morem delit :( Če se bodo zmenili z IMF-om, jaz mislim, da bo konec 3. kvartala 2024 sprostil kapitalske kontrole kar bo pognalo gospodarsko rast.
Endimion sporočil: 10.453
[#3043073] 16.06.24 12:36 · odgovor na: MatejRigel (#3043066)
Odgovori   +    5
To, da je pri njih 10% letna inflacija (pri nas se križamo ob taki cifri) nekaj povsem normalnega, sem uspel najti :)

Jaz se lahko strinjam, da v bistvu Miliei ni da hoče zajebat malega Argentinca. Ampak v tem vmesnem času bo ravno mali Argentinec tisti, ki bo trpel. Še bolj, kot je sedaj. To so vročekrvni ljudje. Prav dolgo ne bodo trpeli. Ne gledam na ukrepe striktno iz ekonomskega vidika, ampak upoštevam politični faktor.

Sicer so v petek ali četrtek iz Miliei-ja naredili de-facto diktatorja, ker so mu do konca mandata podelili praktično neomejena pooblastila (sumljivo podobno Enabling Act-u v Nemčiji 1933), ampak bomo videli, koliko teh pooblastil bo (zlo)rabil. Saj veš, oblast kvari. In absolutna oblast kvari absolutno.

Jaz se strinjam, da so Argentinci živeli "prebogato" za ekonomski output, ki ga država proizvede. Ampak ta del ne boš niti na srednji rok rešil. Traja.

Ko sem bral zgodbo o argentinskih železnicah, ki jih je sprivatiziral Menem, sem naletel na zanimiv podatek. V vsej južni Ameriki je bilo 92 podjetij, ki so se ukvarjale z proizvodnjo železniških vozil in opreme. 67 od teh je bilo v Argentini. Do danes ni ostala živa niti ena. Ker privatni operaterji železnic niso vlagali v obnavljanje. So ta podjetja ostala brez posla. In danes kupujejo vlake in vagone, ter lokomotive od... Kitajcev. Njim prodajaš sojo in koruzo, od njih pa kupuješ končne izdelke. Pa ne le od Kitajcev. To je strahovito strukturno neravnovesje. In ta stvar se jim ponavlja. Tako na deset let se razleti, in vmes uleti IMF z injekcijo.

Ker to neravnovesje jih v resnici tepe že 30 ali več let. In vse vlade, kakršnekoli barve, so to reševale na enak način kot Baron Munchausen. Kako se iz blata potegneš tako, da samega sebe iz blata za lase vlečeš.

Če bo Milei uspel argentincem prodat in udejanjiti idejo, da morajo za neko raven standarda VSI skupaj naresti in zaslužit več, in to ne le med seboj. Ampak s sosedi in drugo tujino, bo to velik dosežek.

Sicer jih bo čez deset let čakala ponovitev, ne glede na to, kaj Milei sedaj čara.

Včeraj zvečer je mela moja "viber" debato s polsestro iz Buenos Airesa. Gospa je neka profesorica na nekem faksu (detajlov ne vem, in me niti po resnici ne zanimajo), ampak dve reči sta me presenetili.

1. Prosila jo je za 40€. Da se prebije skozi mesec. Ker niti vseh položnic nima plačanih. Njen mož je bil eden od 50.000 ki so ostali brez službe. In problem najt drugo. Kaj pomeni tam 40€ niti ne vem. Pri nas to ni tak problem. Tam pa je to najbrž veliko denarja.

2. "Ko bo Argentina prodajala zrezke, ne pa krav, bomo lahko bolje živeli". Kar je najbrž zelo res.

Bomo videli. Z zanimanjem za spremljat.
najobj sporočil: 32.044
[#3043075] 16.06.24 13:18 · odgovor na: Endimion (#3043064)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 16.06.2024 13:25
[Endimion]
Bomo vieli, kako se bo tale Mileijev eksperiment odvijal.

Nima niti približno večine v Argentinskem parlamentu, naslednje volitve, kjer se menja 1/3 parlamenta so šele čez eno leto.

En smešen primer, ki sem ga uspel najt na netu se tiče kmetov. Da bi približno poflikal luknje v prooračunski vreči, se je namenil ukinjat subvencioniranje električne energije. Nakar so mu pojasnili, da bo to kmetom dvignilo položnice za štrom za 150% (!), in da ga bodo besni kmetje na vilah odnesli iz pisarne, je lepo pospravil idejo v predal.

Ono, da bo inflacijo zadavil z ukinjanjem argentinske centralne banke, peso pa zamenjal z dolarjem, je spektakularno propadlo prvi dan predsednikovanja. Argentina nima niti približno dovolj dolarjev, da bi se to lahko šla.

Pa je imel idejo, da bo prišparal tako, da ne bo gradil javne infrastrukture. Pa so mu gospodarstveniki pojasnili,m da v najbolj razvitih državah, ki imajo noro razviut trk zasebnega kapitala, ta isti zasebni kapital zgradi cca 20% infrastrukture. ostalo pač država, ker bolnice, šole, ceste, in podobno ne nosi donosa samo po sebi.

Kje soi se s privatizacijo infrastrukture, konkretno železnic, ustrelili v stegno? v Veliki Britaniji, in... Argentini. Obakrat je bila posledica to, da privat firme, ki so bile noro subvencionirane, niso vlagale v vzdrževanje omrežja, obakrat se je zgodilo nekaj hudih nesreč, in obakrat so bile oblasti potem prisiljene infrastrukturo nacionalizirati.

Britanci imajo problem sedajle s sprivatiziranim največjim vodovodarjem v državi. Thames Water. Stanje vodovodov in kanalizacije je obupno, Na firmo so natrpali milijarde dolgov, Aprila je šef TW rekel delničarjem, da bodo do srede poletja ostali brez denarja. Prosil je regulatorja, da mu dovoli dvignit cene za (pazi to) 59%, pa mu je ofwat rekel, naj se jebejo, ker so decemnbra lani lastnikom izplačai 37 mio GBP dividende. Sunak pa tik pred volitvami razmišlja (kako bogokletno) o nacionalizaciji vsega skupaj. In ima dva problema. Svojim preostalim volilcem pojasnit državno reševanje še enega Too Big to Fail podjetja. In drugo.. drugi največji delničar je penzijski sklad univerzitetnih učiteljev, ki bi ob tej operaciji ostal brez ene milijarde funtov sredstev. OMERS (kanadski sklad, ki je največji lastnik) je to naložbo že slabil na ničlo.

Kaj bo Milei? Upa naj, da se letos ne ponovi tako katastrofalna suša, kot je bila lani. ko je izvoz agrarnega sektorja padel za 40%. Hkrati pa so imeli na piščančjih farmah ptičjo gripo, pa je Kitajska (spet kitajci) ukinila uvoz argentinske perutnine za 7 mesecev. Mislim, da se zaveda, da nima tako plebiscitarne podpore. v končni fazi je bil konec leta izvoljen s 55% v drugem krogu. Našel sem zanimiv komentar včeraj v enem od argentinskih online medijev. Namreč, da si večina argentincev res želi spremembe. Da pa si vsi dejansko želijo Mileijevo verzijo spremembe je pa najbrž precej daleč od resnice. Bomo videli.
... čuj, kot sem že nekajkrat napisal, o Argentini nimam pojma, me pa glede na poročila medijev pravzaprav še najbolj zanima, kdo je totemu argentinskemu geniju dal diplomo in profesuro iz ekonomije ... khmm, ker po mojem skromnem mnenju ekonomija pač ni samo seštevanje in odštevanje nekih številk, ampak ekonomija so predvsem ljudje, ki morajo ekonomijo spravit v življenje in z ekonomijo tudi živeti ...

P.S.: ker je Argentina predaleč in od tam ni TV prenosov, njihove lige v fuzbalu - OK, nekaj najboljših klubov seveda poznam - ne spremljam in nimam "svojega" kluba, me pa od včeraj www.youtube.com/watc...X0i8&t=43s naprej zelo veseli, da angleški navijači "mojih" Redsov razmišljajo podobno kot jaz ... aja, to zadnje o fuzbalu je malo za popestritev, ker je glih evropsko prvenstvo v fuzbalu, Argentinci pa so svetovni prvaki in torej v najpomembnejši postranski stvari najboljši na svetu ...
MatejRigel sporočil: 324
[#3043077] 16.06.24 13:37 · odgovor na: najobj (#3043075)
Odgovori   +    0
Vidim, da si velik fan fuzbala :) stardion Boca Juniors je sprojektital Slovenec Sulčič :). Prilepim potem fotke :)
0531Zavar sporočil: 1.398
[#3043082] 16.06.24 15:58
Odgovori   +    1
Povprečnemu Slovencu so prve asociacije na Argentino nogomet, dobri zrezki ter norec z motorko, kot je tamkajšnjega predsednika okarakterizirala šefinja ene izmed naših nevladnih organizacij.
Don't cry for me Argentina in seksi Madonna je moja prva asociajacija na Argentino :)

Hecam se.
Predvsem to da je Argentina v zgodovini bila, podobno kot USA, obljubljena dežela.
In je tudi zelo bila takšna, dokler je delovalo predvsem poljedelstvo in živinorejstvo.
Ko je svet prestavil v višjo prstavo industriačlizacije pa Argentina ni več sledila.
Naselednji žebelj v krsto te nekoč perspektivne države je zabil prav Peron, ker se je šlepal na evropske nacionaliste in fašiste (Mussolini, Hitler) , izbral je pač zgodovinsko napačno stran, ki se je izkazala za res pogubno, ker je celo po vojni podpiral ex naciste (Odessa file) in to ga je peljalo na smetišče zgodovine.

In v tem pogledu je pri meni Argentina asocijacija tudi za slovensko zgodbo, torej ljudi ki so v tej prej omenjeni zgodbi pobegnili tja po ww2, to je pa druga travmatična zgodba, ki presega namen tega članka.

Da se vrnem na temo Argentine, namreč tudi po Peronu se tam ni nadaljevala nobena blesteča zgodba, vojaški udari, hunte, druge face ampak enaka nesposobnost državo spraviti v red. In danes si mislim podobno, skoraj 50 miljonska država funkcionira kot banana republika (navkljub vsem tistim po ww2 uvoženim Nemcem :) :)
0430ABAKU sporočil: 1.827
[#3043101] 17.06.24 11:11 · odgovor na: Endimion (#3043064)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 17.06.2024 11:12
[Endimion]
Kje soi se s privatizacijo infrastrukture, konkretno železnic, ustrelili v stegno? v Veliki Britaniji, in... Argentini. Obakrat je bila posledica to, da privat firme, ki so bile noro subvencionirane, niso vlagale v vzdrževanje omrežja, obakrat se je zgodilo nekaj hudih nesreč, in obakrat so bile oblasti potem prisiljene infrastrukturo nacionalizirati.
Jaz sem tudi pristaš zasebne lastnine, ampak ni treba tako na nož. Kaj je zasebno in kaj državno ni črno-bela situacija.

V Švici imajo veliko lokalnih železnic zasebnih, ki pa niso zares zasebne. Niso državne, ampak so v lasti lokalnih skupnosti. Te lokalne skupnosti niso tako omejene kot pri nas. Pri nas je lahko le občina lastnica nečesa. Že krajevna skupnost ne more biti. V tujini je tole bolj svobodno. Zadeve so lahko v lasti ulice, soseske, mestne četrti, ...

Nekoč sem našel, da imajo v Belgiji večino zdravstva zasebnega, pa se je tudi izkazalo, da je v lasti nekakšnih skupnosti, ki se jim zdi smiselno financirati v zdravstvo svojih prebivalcev. Tudi v Italiji so me ob koriščenju nujne pomoči poučili, da to krije lokalna skupnost in ne rabim zavarovanja, ko sem mahal z evropsko kartico.

Pri nas sva pred časom hotela s prijateljem imeti avtomobil v skupnem lastništvu. Zakonsko je to celo podprto, ampak ko je prišlo do vpisa in registracije, naju je baba nadrla, da take pogodbe ne more vnesti v računalnik. Tam je mesto samo za enega prodajalca in za enega kupca. Potem sem naknadno sprožil upravni postopek, da imajo programsko opremo, ki ni skladna z zakonom in so spesnili, da je drugega lastnika možno vpisati pod opombe. Seveda štejem, da je ta avto še vedno zaseben. :-)
MatejRigel sporočil: 324
[#3043395] 24.06.24 10:00
Odgovori   +    1
Evo: prvič v zadnjih tridesetih letih je bila tedenska inflacija živil 0% :) že, ko sem bil tam, sem opazil, da so nalepke na fast foodih iste kot so bile februarja...
live.finance.si/mile...2?src=live
najobj sporočil: 32.044
[#3043420] 24.06.24 14:01 · odgovor na: MatejRigel (#3043395)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 24.06.2024 14:04
[MatejRigel]
Evo: prvič v zadnjih tridesetih letih je bila tedenska inflacija živil 0% :) že, ko sem bil tam, sem opazil, da so nalepke na fast foodih iste kot so bile februarja...
live.finance.si/mile...2?src=live
... čuj, mogoče kot malo starejši občan že bolj slabo vidim, ker namreč besede "živila" v njegovi objavi nisem opazil, me pa zanima, če je argentinski predsednik Javier Milei povedal, kaj so zadnji teden - WTF, kdo normalen na tem svetu meri inflacijo na tedenskem nivoju - v zasebni(!) raziskovalni družbi Econometric merili - papir prenese vse, sploh če je dobro plačano - da se je argentinski predsednik Javier Milei lahko pohvalil z novim svetovnim rekordom v kategoriji "inflacija na tedenskem nivoju" in zdaj Argentinci niso zgolj svetovni prvaki v fuzbalu, ampak so tudi svetovni prvaki v statističnim merjenju kvalitete življenja ...

P.S.: ker so pred dnevi hutijski papučarji v Rdečem morju preluknjali ameriško letalonosilko, se v zadnjem tednu letalonosilke ziher niso podražile, da bi njihova cena za razliko od življenskih potrebščin vplivala na argentinsko inflacijo ...
odvisnik sporočil: 682
[#3043422] 24.06.24 14:14 · odgovor na: najobj (#3043420)
Odgovori   +    1
"kdo normalen na tem svetu meri inflacijo na tedenskem nivoju"

Cuj ti tale tip je hodil po shodih z motorko, to še za naše holcerje ni normalno. Razen opolnoči v lokalni ostariji po desetih pirih :)

In nekje na tem nivoju je najbrž ta država.
Na žalost imaš še precej slabših drzav, to so holcerji po dvajsetih pirih ob petih zjutraj. Bolje da ne vstopaš tam razen z varnostniki.
najobj sporočil: 32.044
[#3043428] 24.06.24 15:35 · odgovor na: odvisnik (#3043422)
Odgovori   +    0
[odvisnik]
"kdo normalen na tem svetu meri inflacijo na tedenskem nivoju"

ti tale tip je hodil po shodih z motorko, to še za naše holcerje ni normalno. Razen opolnoči v lokalni ostariji po desetih pirih :)

In nekje na tem nivoju je najbrž ta država.
Na žalost imaš še precej slabših drzav, to so holcerji po dvajsetih pirih ob petih zjutraj. Bolje da ne vstopaš tam razen z varnostniki.
... ja, zato pa bolj malo normalnih ljudi njegove statistične "rekorde" resno jemlje ...

P.S.: če Matej slučajno bere toti post, se mu opravičujem za tole žlehtnobo tukaj zgoraj, ki meni malo starejšemu občanu mogoče ni primerna, ampak just couldn't resist, jebiga ... aja, pa lepe praznike vsem forumašem, ki me še ne ignorirajo, če ima od visokoletečih besed upload.wikimedia.org...biscit.jpg glede na aktualne vladajoče slovenske hlapce www.rtvslo.si/sloven...ten/712814 kdo v Sloveniji - WTF, na osnovi katerega člena Ustave RS si predsednica NPM in menda doktorica pravnih znanosti lasti pravico sredi vojne z Rusijo z nacifašisti en.wikipedia.org/wik...ucation%22 iz Kijeva podpisovati neke čudne varnostne sporazume - sploh še kaj za praznovat ...
MatejRigel sporočil: 324
[#3043438] 24.06.24 16:30 · odgovor na: najobj (#3043420)
Odgovori   +    0
kot kaže me boste ves čas zafrkavali s to Argentino in mi je prav fino. Pa še rima se. :)
Eden največjih problemov Argentine in gospodarskega razvoja je bila inflacija. Povprečna letna inflacija od leta 1980 do danes je bila 206%. v letu 1990 kar 20 tisoč procentov. Ko imaš tak problem, verjetno začneš to spremljat na drugačen način. sicer pa bomo inflacijske številke kmalu videli in bomo lahko primerjali s tem kar je bilo objavljeno.

glede hvaljenja in kontroverznosti pa tole: država potrebuje devize, da bo lahko odplačal puf in da bo kapitalsko okrepil državo, ker je produktivnost zaradi majhne uporabe kapitala slaba. S tem kar počne pač sidra pričakovanja glede inflacije in se bori z vsemi mogočimi lobiji, da le to ustavi. S tem ko pa hodi po silicon valley-u pač poskuša dobit investitorje...

jutri je dela prost dan in če se vam da poglejte tale video in mi po pravici povejte, če je to ta isti norec z motorko, ki ga vidite v mainstrem medijih: x.com/LibertarianDut...0985627114 . je v Angleščini, je pa eno uro dolgo predavanje.
MatejRigel sporočil: 324
[#3043439] 24.06.24 16:32 · odgovor na: MatejRigel (#3043438)
Odgovori   +    0
glede na to, da zvenim kot njegov press secretary, moram nehat :) vsak ima pač svoje mnenje. in prav je tako. niti ni moj namen, da vas prepričujem, ampak da pač povem kar si mislim. je pa veliko bolj oportuno biti proti kot pa za :)
0430ABAKU sporočil: 1.827
[#3043442] 24.06.24 17:10 · odgovor na: najobj (#3043420)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 24.06.2024 17:11
Za nas, ki smo dali skozi balkansko izkušnjo, tedenska inflacija ni nekaj nezaslišanega.
Sicer smo najhujšemu koncu v Sloveniji utekli, ampak v preostanki Juge je menda na koncu prišlo do tega, da so plačo dobivali vsak dan. Vodilni delavci zjutraj, navadna raja popoldne.

Kot zanimivost imam še doma bankovec za 500 milijard (5*10^11) dinarjev.
Kar pa sploh ni navišja številka. Madžari so pred slabim stoletjem imeli bankovec za 10^26 pengov, ki je bil vreden dosti manj kot 1 dolar.
najobj sporočil: 32.044
[#3043446] 24.06.24 20:02 · odgovor na: 0430ABAKU (#3043442)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 24.06.2024 20:21
[0430ABAKU]
Za nas, ki smo dali skozi balkansko izkušnjo, tedenska inflacija ni nekaj nezaslišanega.
Sicer smo najhujšemu koncu v Sloveniji utekli, ampak v preostanki Juge je menda na koncu prišlo do tega, da so plačo dobivali vsak dan. Vodilni delavci zjutraj, navadna raja popoldne.

Kot zanimivost imam še doma bankovec za 500 milijard (5*10^11) dinarjev.
Kar pa sploh ni navišja številka. Madžari so pred slabim stoletjem imeli bankovec za 10^26 pengov, ki je bil vreden dosti manj kot 1 dolar.
... evo, takšno upload.wikimedia.org...dinars.jpg čudo od "denarja" mi je za zajebancijo sicer že v času Slovenije sodelavka prinesla iz Beograda - ne spomnim se, kaj si tem "drobižem" lahko kupil - ampak ni moja poanta v inflaciji, temveč je moja poanta, da tako noro visoke inflacije na tedenskem(!) nivoju noben preprosto NE MORE res izmeriti in je zato noben normalen niti ne meri ...

P.S.: ko sem glih pri svojih nerazumljenih poantah, sem tukaj forum.finance.si/?m=...428&single poudaril še eno poanto, ampak je na totem forumu noben noče videt in je zato noče komentirat ... no, je pa mogoče "opravičilo" za forumaše res žalostno dejstvo, da sramotnih dvojnih meril - pomisli na italijanizacijo Slovencev v času fašistične Italije in na odcepitev Slovenije iz nore Juge skoraj brez žrtev zaradi pravzaprav normalnega Miloševića za razliko od norega nacifašističnega glumca iz Kijeva - tudi noben od vladajočih "demokratičnih" hlapcev noče videt in se v slepi poslušnosti svojim gospodarjem na "demokratičnem" zahodu skupaj z našimi - vsi so tiho kot rit - levimi in desnimi ustavnimi sodniki ob varnostnem (WTF, kaj je to ?) sporazumu z Ukrajino - naknadno napisani 3.a člen s sprejetjem v parlamentu(!) in potrditvijo na referendumu(!) ureja nekaj drugega, nič drugega s tako hudimi mednarodnopravnimi posledicami pa slovenska ustava ne omenja nikjer - dobesedno poserjejo na slovensko ustavo ...
odvisnik sporočil: 682
[#3043448] 24.06.24 20:49 · odgovor na: najobj (#3043446)
Odgovori   +    4
Ne bluzi, srbi so v bosni izvajali genocid.
Mi smo imeli srečo, da smo pred vrati eu in jim ni bilo,da jim poka pred pragom. Plus verjetno zgodovinska povezava slovenije z zahodom. Vseeno je bila hrvaška 400let obrambna linija ostala juga pa turška.
MatejRigel sporočil: 324
[#3043452] 24.06.24 21:50 · odgovor na: najobj (#3043446)
Odgovori   +    1
Primer dnevnega merjenja inflacije lahko najdeš na (v ZDA) www.clevelandfed.org...nowcasting

In to kar je Milei objavil je kredibilen vir in kredibilno merjenje. In tudi finance so to čisto korektno povzele. :)

Zdaj pa: vse najboljše, domovina! Jutri je tvoj in naš dan. Lahko noč :)
najobj sporočil: 32.044
[#3043453] 24.06.24 21:54 · odgovor na: odvisnik (#3043448)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 24.06.2024 21:56
[odvisnik]
Ne bluzi, srbi so v bosni izvajali genocid.
Mi smo imeli srečo, da smo pred vrati eu in jim ni bilo,da jim poka pred pragom. Plus verjetno zgodovinska povezava slovenije z zahodom. Vseeno je bila hrvaška 400let obrambna linija ostala juga pa turška.
... čuj, kwa ? ...

P.S.: verjetno sem preveč butast, ker ne razumem, kaj imamo Slovenci - OK, mi smo razpad Juge začeli - s Srbi v državljanski vojni v Bosni pred 30 leti, še manj pa razumem, kaj imamo danes Slovenci z nacifašisti v Ukrajini, da jih bomo sami obubožani reveži brez dovolj denarja za lastno zdravstvo, šolstvo in ostali javni sektor z najnovejšim varnostnim sporazumom finančno (in s slovenskimi vojaki na terenu ?) podpirali as long as it takes ... khmm, razen da so tako kot pred 100 leti na iztrebljenje obsojeni Slovenci v fašistični Italiji - po "demokratičnih" merilih sicer teroriste iz TIGR-a pri nas kot slovenske borce za svobodo zaenkrat Slovenci še slavimo - zdaj enako z ukrajinizacijo en.wikipedia.org/wik...ucation%22 na iztrebljenje obsojeni Rusi, pa so se nacifašisti iz Kijeva skupaj s svojimi sponzorji na "demokratičnem" zahodu rahlo zajebali, ker so pozabili na "starejšega brata" iz Moskve ...
najobj sporočil: 32.044
[#3043454] 24.06.24 21:59 · odgovor na: MatejRigel (#3043452)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 24.06.2024 22:01
[MatejRigel]
Primer dnevnega merjenja inflacije lahko najdeš na (v ZDA) www.clevelandfed.org...nowcasting

In to kar je Milei objavil je kredibilen vir in kredibilno merjenje. In tudi finance so to čisto korektno povzele. :)

Zdaj pa: vse najboljše, domovina! Jutri je tvoj in naš dan. Lahko noč :)
... ja, danes so dovoljene sanje - kdor še lahko mirno zaspi - jutri pa je nov dan ... khmm, in pojma nimam, kaj www.rtvslo.si/sloven...pis/712814 bo z nami ...
odvisnik sporočil: 682
[#3043462] 25.06.24 08:50 · odgovor na: najobj (#3043453)
Odgovori   +    1
Gor si omenjal normalnega Milosevica...
najobj sporočil: 32.044
[#3043477] 25.06.24 13:18 · odgovor na: odvisnik (#3043462)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 25.06.2024 13:32
[odvisnik]
Gor si omenjal normalnega Milosevica...
... ja, zgoraj sem v primerjavi(!) z norim - ker mu je s prepovedanimi volitvami mandat že potekel, zdaj res glumi predsednika - nacifašističnim glumcem iz Kijeva omenjal za osamosvojitev(!) Slovenije normalnega Miloševića, ki je ustavil nore generale JNA in smo pri nas za razliko od nekdanje sovjetske republike Ukrajine imeli zgolj desetdnevno - zlobneži na jugu pravijo operetno - vojno z minimalnimi človeškimi žrtvami in praktično brez - porušeni zvonik na radgonski cerkvi in RTV oddajnik na Nanosu je itak bilo treba obnoviti - materialne škode v naseljih zgolj s svojim statusom v Jugi nezadovoljni Slovenci - za razliko od nacifašistov iz Kijeva dobesedno prepovedanih avtohtonih Rusov nam noben pravzaprav ni hotel nič hudega - šli na svoje ...

P.S.: številnih linkov z Rusi večinsko poseljene dele - podobno kot Slovenci v Jugi - nekdanje sovjetske republike Ukrajine ti ne bom več limal, ker sem jih nalimal že prevečkrat in bi vsakemu normalnemu moralo biti dovolj ...
0531Zavar sporočil: 1.398
[#3043482] 25.06.24 13:38 · odgovor na: najobj (#3043477)
Odgovori   +    2
[najobj]
> [odvisnik]
> Gor si omenjal normalnega Milosevica...

... ja, zgoraj sem v primerjavi(!) z norim - ker mu je s prepovedanimi volitvami mandat že potekel, zdaj res glumi predsednika - nacifašističnim glumcem iz Kijeva omenjal za osamosvojitev(!) Slovenije normalnega Miloševića, ki je ustavil nore generale JNA in smo pri nas za razliko od nekdanje sovjetske republike Ukrajine imeli zgolj desetdnevno - zlobneži na jugu pravijo operetno - vojno z minimalnimi človeškimi žrtvami in praktično brez - porušeni zvonik na radgonski cerkvi in RTV oddajnik na Nanosu je itak bilo treba obnoviti - materialne škode v naseljih zgolj s svojim statusom v Jugi nezadovoljni Slovenci - za razliko od nacifašistov iz Kijeva dobesedno prepovedanih avtohtonih Rusov nam noben pravzaprav ni hotel nič hudega - šli na svoje ...

P.S.: številnih linkov z Rusi večinsko poseljene dele - podobno kot Slovenci v Jugi - nekdanje sovjetske republike Ukrajine ti ne bom več limal, ker sem jih nalimal že prevečkrat in bi vsakemu normalnemu moralo biti dovolj ...
V Sloveniji Milošević ni imel interesa, ker tukaj ni srbske manjšine.
Na HR in v BIH je bila popolnoma druga zgodba, tam je Milošević izvajal etnično čiščenje in genocid.
Ti imaš resen problem z objektivnostjo.

Strani: 1 2 3