Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek JEK 2: Kaj vemo pred novembrskim referendumom

Strani: 1 2

mimoidoci sporočil: 6.129
[#3048582] 22.09.24 21:48 · odgovor na: odvisnik (#3048577)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: mimoidoci 22.09.2024 21:54
[odvisnik]
Kaj če se zgodi nekaj podobnega koroni in države rabijo ee le zase, ali pa da pride do zaprtja borze, mogoče celo ukinitve
.
Takrat ti tvoja pozicija nič ne pomaga, makar si v plusu. Za fizično dobavo moraš pa plačat takoj.
Kaj če pride do hiperinflacije, takšnega dviga ali padca in gre tvoja nasprotna stran v stečaj.

Ajde preden bomo zgradili nek2, se bojo morali ti scenariji že zgodit ;).

Poglej, če bi astronomi opazili, da bo čez mesec ali dva v zemljo udaril komet in jo uničil, bi električna energija v trenutku postala blago brez vrednosti, le velenjski rudarji bi še vedno hodili v jamo kopat lignit. Od stanja normalnosti in vse do tega ekstrema pa so možne vse vmesne situacije. In blagovne (terminske) borze so eno najboljših orodij za zniževanje tovrstnih tveganj in posledičnih izgub za vse udeležene strani.

In zakaj bi naši rudarji kljub koncu sveta odšli v jamo kopat lignit? Zato, ker smo Slovenci svetovni unikum v razumevanju poslovnih tveganj, delovanja trgov, podjetniške iniciative, projektnega načrtovanja,.... pa tudi v razumevanju potrebe po samooskrbi, socialne države, pravičnega prehoda, izgube delovnih mest, tovarn v državni lasti, ....... da ne nabrajam.

No, nismo čisti unikum. Nekaj objektov v vesolju je vsaj simbolno podobno slovenskim možganom, ko razmišljajo o kapitalizmu in gospodarskem ustroju razvitega sveta - vse črne luknje in ves medzvezdni vakum.
odvisnik sporočil: 1.130
[#3048595] 23.09.24 08:39 · odgovor na: mimoidoci (#3048582)
Odgovori   +    0
Načeloma se strinjam.
A si prebral članek s šefom Hidrie kjer govori o cunamiju in polezavanju na plaži, kitajski in zahodu.
odvisnik sporočil: 1.130
[#3048603] 23.09.24 09:45 · odgovor na: mimoidoci (#3048582)
Odgovori   +    0
Kapitalizem in zahodni svet izhaja iz krščanstva, kjer je lepo povedano, da bo konec sveta.
In ta konec sveta se lahko zgodi jutri, rudarji pa vejo, da lahko še dva meseca lepo kopljejo rudo.

Meni je ravnanje obojih podobno.
Pač vsak se trudi po svoje.
najobj sporočil: 32.209
[#3048653] 23.09.24 19:41 · odgovor na: mimoidoci (#3048559)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.09.2024 19:47
P.S.: Tudi neskončni zapisi o nacifašističnih glumcih, skuštranih idiotih, zmešani vonderlajni in podobni, kažejo, da tvoj občutek za žaljivo izrazito presega občutek za šaljivo. Zato prednjačiš tudi na listi dolgočasnežev in agresivcev, ki nimajo dodane vrednosti in jih je bolje ignorirati. Evo spet sem bil malo šaljiv.
... evo, ker bi bilo za odgovor v enem postu forum.finance.si/?m=...562&single malo preveč teksta, to www.rtvslo.si/svet/v...id=1&pid=1 je nacifašistični glumac iz Kijeva ali pa imaš ti kakšno bolj primerno ime za psihopatskega kretena, ki se prešerno smeji, ko v imenu svoje države piše "ljubeča" sporočila na granate, ki bodo kmalu ubijale Ruse in ob tem pričakuje, da bo Putin sprejel njegov "zmagoviti načrt" za končanje vojne s skupno zmago "demokratičnega" zahoda za resnično pravičen mir oziroma z eno besedo za kapitulacijo Rusije ... no, to www.youtube.com/watc...8ZmkIhs8r0 pa je skuštrani idiot ali z bolj primernim izrazom nagravžna britanska spaka, ki je za nadaljevanje še iz časov kolonializma za njega upravičenim "Western hegemony" zminiral mirovni sporazum v Istanbulu na samem začetku vojne in ki te ima za manjvrednega zgolj zato, ker ne glede na vsestranski prispevek slovanskih narodov k vrhunski svetovni znanosti in umetnosti ti kot Slovenec pripadaš Slovanom ... khmm, zmešana vonderlajna pa ima še čas, da ti jo na konkretnih primerih bolj podrobno predstavim, čeprav je ne morem videti in v istem trenutku prešaltam, ko se z narejenim nasmeškom pojavi na TV, pa si res srčno želim še njenega tretjega mandata, ker to pomeni - ne kaže nam glih dobro - da bo EU čez pet let še vedno v enem kosu, njeni prebivalci pa se ponoči ne bodo svetili ...

P.S.: just couldn't resist ...
najobj sporočil: 32.209
[#3048654] 23.09.24 19:58 · odgovor na: odvisnik (#3048577)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.09.2024 19:59
[odvisnik]
Kaj če se zgodi nekaj podobnega koroni in države rabijo ee le zase, ali pa da pride do zaprtja borze, mogoče celo ukinitve
.
Takrat ti tvoja pozicija nič ne pomaga, makar si v plusu. Za fizično dobavo moraš pa plačat takoj.
Kaj če pride do hiperinflacije, takšnega dviga ali padca in gre tvoja nasprotna stran v stečaj.

Ajde preden bomo zgradili nek2, se bojo morali ti scenariji že zgodit ;).
... evo, zdaj sem se spomnil, kaj je na TV zadnjič - sicer ni nič govoril o NEK2 - Janša povedal o zapiranju TEŠ6 365.rtvslo.si/arhiv/.../175072621 od 8:00 naprej in kaj je povedal o slovenski oskrbi z elektriko v prihodnosti, tako da pravzaprav ne vem, če se Janša strinja z mano ali pa se jaz - ja, tudi to je mogoče - strinjam z njim ...

P.S.: z Janšatom se nekateri mimoidoči na totem forumu ne strinjajo, ker so prepričani, da se v kapitalizmu čisto vse lahko kupi na prostem trgu in da če nekaj v vsakem trenutku ne prinaša profita, je v Sloveniji treba tisto takoj zapreti ... khmm, seveda pa pozabijo povedat, kje bomo za cenejšo robo na svetovnem trgu dobili denar - še Nemci so zgruntali, da ga na drevesih ne zraste dovolj - če bomo vse zaprli, sploh ker na totem forumu vsi dobro vemo, da se razen javnega sektorja v Sloveniji ne splača nič ...
odvisnik sporočil: 1.130
[#3048656] 23.09.24 20:52 · odgovor na: najobj (#3048654)
Odgovori   +    0
Tematika je zelo kompleksna in jo jj, ti in jaz jemljemo kot preprosto, kar ni nujno najbolje.
Nič ni narobe s terminskimi nakupi elektrike in glede na našo zgodovino in situacijo v svetu komot zaglumimo z novo JE.
Zato dat 10 miljard za novo elektrarno drzavnega denarja je po moje kolosalna neumnost.
Po moje je bolje, da imamo v primeru predrage elektrike redukcije oz jo pač plača tisti, ki jo zmore plačat.
Lahko pa se to sfinancira z ljudskimi obveznicami, gospodarstvo itn.
najobj sporočil: 32.209
[#3048659] 23.09.24 22:06 · odgovor na: odvisnik (#3048656)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.09.2024 22:07
[odvisnik]
Tematika je zelo kompleksna in jo jj, ti in jaz jemljemo kot preprosto, kar ni nujno najbolje.
Nič ni narobe s terminskimi nakupi elektrike in glede na našo zgodovino in situacijo v svetu komot zaglumimo z novo JE.
Zato dat 10 miljard za novo elektrarno drzavnega denarja je po moje kolosalna neumnost.
Po moje je bolje, da imamo v primeru predrage elektrike redukcije oz jo pač plača tisti, ki jo zmore plačat.
Lahko pa se to sfinancira z ljudskimi obveznicami, gospodarstvo itn.
... evo, z Janšatom pa res nimam sreče, ker ko se prvič z njim strinjam, tebi ni prav ... eh, jebiga ...

P.S.: Janša o NEK2 ni govoril, tako da tudi o kakšnih milijardah ni rekel nič - redukcije v 21.stoletju niso nekaj, da se hvališ - kolikor pa sem ga razumel, je govoril o zapiranju TEŠ6 (= tretjina slovenske elektrike) na vrat na nos v vedno bolj norem svetu - o tem na totem forumu jaz pišem že dve leti in pol - v katerem živimo in brez neke razumne samooskrbe na vitalnih področjih (= energetika in hrana) ob morebitnih prekinjenih trgovskih verigah - ko je vse OK, s terminskimi nakupi česarkoli ni nič narobe - bomo bolj težko preživeli, pa sploh ni treba, da nas zaradi napada NATO pakta na Rusijo napadejo Rusi ...
odvisnik sporočil: 1.130
[#3048663] 07:09 · odgovor na: najobj (#3048659)
Odgovori   +    0
Nisem toliko podrobno poslušal.
Če je opcija, je vsekakor bolje, da so odprti. A če hkrati dela 200 miljonsko luknjo, mora ta denar od nekje priti in teh 200miljonov spet nekam gre.
Če pride od države, prebivalstva in gre ven to ni dobro.
To je spet kompleksna tema, kjer je treba naredit izračune.
In tu je ziher mimoidoči dober :).

Strani: 1 2