Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 9.527
[#3083627] 07.06.26 09:44
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: FIN-379669 07.06.2026 09:44
Nemčija ima v času od 15.5. do 20.9., tj. v času največje osončenosti, že danes višek elektrike (iz FV). In jo prodaja v app. za 5 eur/MWh ali tudi sredi poletja 0 eur, samo da se je reši.
Omrežje je že danes regulacijsko pod pressingom.
7 mesecev na leto imajo malo-nič sonca.
Podatka, koliko baterij so kupili in koliko je te FV za lastno rabo (nič distribucije v omrežje), pa niso podali zraven
Kaj bi lahko šo narobe? Ja, zgled je lahko Španija, kjer so ugotovili, da zaradi stabilnosti omrežja morajo ohraniti 35% t.i. stabilnih, tudi plinskih virov, pri čemer ima Španija 100% več sonca letno kot Nemčija.
Medtem ko so politiki veseli, elektroenergetičarje, ki skrbijo za stabilnost omrežja buba glava.
alpha7B5sn sporočil: 1.607
[#3083633] 07.06.26 12:13
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: alpha7B5sn 07.06.2026 12:18
AMOC pa crkuje ... Evropa jasno in dobesedno rine v še večje in močnejše izumrtje, kot bo (iz vsaj dveh drugih vzrokov) že tako ali tako.

Mysterious ‘cold blob’ in the Atlantic suggests the AMOC is weakening (Alec Luhn, New Scientist, 4. junij 2026)
www.newscientist.com...weakening/

(Zgolj ena izmed svežih in v zgornjem primeru poljudnih objav na to tematiko. Osebno tudi menim, da so na območju Slovenije, če ostanem le na tem malem območju, letos že opazni morebitni - po mojem zelo verjetni - znaki oziroma posledice dogajanja v severnem Atlantiku, pa najbrž vsaj malce tudi že nekega drugega, nasprotnega dogajanja v vzhodnem ekvatorialnem Pacifiku.)

P.S.: Tule je celotna vsebina članka posredno na Googlu:
docs.google.com/docu...obilebasic
odvisnik sporočil: 4.571
[#3083634] 07.06.26 13:11 · odgovor na: alpha7B5sn (#3083633)
Odgovori   +    1
[alpha7B5sn]
AMOC pa crkuje ... Evropa jasno in dobesedno rine v še večje in močnejše izumrtje, kot bo (iz vsaj dveh drugih vzrokov) že tako ali tako.

Mysterious ‘cold blob’ in the Atlantic suggests the AMOC is weakening (Alec Luhn, New Scientist, 4. junij 2026)
www.newscientist.com...weakening/

(Zgolj ena izmed svežih in v zgornjem primeru poljudnih objav na to tematiko. Osebno tudi menim, da so na območju Slovenije, če ostanem le na tem malem območju, letos že opazni morebitni - po mojem zelo verjetni - znaki oziroma posledice dogajanja v severnem Atlantiku, pa najbrž vsaj malce tudi že nekega drugega, nasprotnega dogajanja v vzhodnem ekvatorialnem Pacifiku.)

P.S.: Tule je celotna vsebina članka posredno na Googlu:
docs.google.com/docu...obilebasic

Da bi opazil v Sloveniji neke spremembe v enem letu zaradi pojemajocega zalivskega toka, je zelo smela trditev.
Gre se za zelo dolge trende in pol leta tu ne pomeni nic.

Kak vpliv pa sploh ima zalivski tok na Slovenijo?

Nepremicnine vsaj v sloveniji bi znale dobit dodaten boost?
FIN-379669 sporočil: 9.527
[#3083636] 07.06.26 14:50 · odgovor na: odvisnik (#3083634)
Odgovori   +    0
Če bomo imeli urejeno odvodnjavanje za primer velikih padavin, smo na varni strani učinkov spremembe zalivskega toka.
0531Zavar sporočil: 2.850
[#3083639] 07.06.26 16:39
Odgovori   +    2
No, vsaka stvar je za klaj dobra, celo vojna...

Fun fact:
Ob zadnji veliki vojni je Nemčija iz premoga sintetizirala bencin in podobna deriovatna goriva (kerozin, nafta). To je bil energetsko gledano zelo ne-efektiven proces (mislim da je izkoristek nekje okoli 30%), ampa je Nemčiji dal zagona za še par let vojne.

Nočem bit zlopamtilo, ampak v porurju je pomoje še veliko zalog premoga.
Premog je relativno poceni surovina, nima sicer neke velike energetske vrednosti, ampak ga je dovolj na voljo in če se izkorišča v dovolj velikih količinah imamo še vedno energije na voljo kolikor hočemo (skratka brezmejni vir).
leben1 sporočil: 866
[#3083641] 07.06.26 20:01
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: leben1 07.06.2026 20:04
Pa sem mislil, da gre razcvet pripisati EU, VDL, Sholzu, ki ne marajo jedrskih elektrarn, ne marajo poceni ruskega plina in olja, Iranska nafta pa je dražja in manj dostopna. Vztrajajo na solarni in vetrni, le da bo tudi ta dražja ker ne bo subvencij. Verjetno jim prav za to prav pride draga nafta, da lahko drago prodajajo sončnice.

Strani: 1


vm-qetesh