Izbrani forum: Moje finance

Izbrana tema: Varčevanje

Strani: 1

FIN-353814 sporočil: 1
[#2997802] 23.05.22 09:26
Odgovori   +    0
Pozdravljeni,

Po slabi izkušnji na kripto trgih, bi rad svoje finance plemenitil v bolj nadzorovanih portfeljih. Mesečno bi vračeval ca. 1000 eur. Kaj predlagate?

Glavnino svojih financ imam v NLB Skladih.

Hvala
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2997808] 23.05.22 10:52 · odgovor na: FIN-353814 (#2997802)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Rokc5 23.05.2022 10:53
Sam bi predlagal razpršen portfelj:

- Večina ETF-i
- En del mogoče v ameriških blue chip dividendnih delnicah (je pa treba dobro pogledati v tej volatilni situaciji, ker se napoveduje nek crash, in bo potrebno tudi pivotirati v druge branže v naslednjih 10 letih)
- Manjši del v slovenskih blue chip dividendnih delnicah
- Če se spoznate na to, določen del v kriptu (osebno se raje izogibam)

Osebno sem imel pred desetletjem na koncu negativno izkušnjo z vzajemci, donos ni bil idealen in upravljalske provizije so bile visoke. Sem pa bil neizušen in nisem izstopil v pravem času (na vrhu 2007/2008 - easier said than done) - v takratni paniki sem kar nekaj prodal leta 2010, kasneje pa še 2018. V seštevku je bila nato pozitivna ničla. Sem pa bil mlad in neizkušen.
Trenutno sem samo na LJSE, slovenske družbe so podcenjene, njihovi tečahi se relativno konservativno gibljejo, dividende so dobre.

Morate pa se sami odločiti kakšen način varčevanja/vlaganja vam ustreza. Nikoli ne slediti ljudskemu sentimentu, še posebej (!) NE v Sloveniji.

Seveda je potrebno tudi spremljati slovensko davčno zakonodajo na tem področju.

Pa potrebno je imeti trdne živce, svetujem izklop slovenskih medijev in osredotočenje na tuje finančne informacije.

Strani: 1