Zasebnost

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: članek Tuje neposredne naložbe

Strani: 1

anon-100092 sporočil: 5
[#26419] 11.12.06 09:53
Odgovori   +    0
Tuja neposredna naložba. Besede ti zazvenijo v ušesih. Predvsem beseda neposredna, torej naložba direktno v neko firmo.Zakaj sploh priti v takšno firmo? obstajati mora določen finančni interes. Primer: če bi Mercator želel proizvajati svoje sadje, bi investiral v pridelovalno površino nekje v Albaniji. Torej naložba v državo ki se šele razvija, naložba bi odjeknila, delnica bi zrasla.
Je to koristno za državo v razvoju? Moje mnenje je da ima korist predvsem kapital, ki pride v državo. Saj tako uči naša preljuba zgodovina, ki se je ne da spreminjati s kapitalom.
Me res zanima mnenje drugih!?
jeanmark sporočil: 2.903
[#26434] 11.12.06 10:11 · odgovor na: anon-100092 (#26419)
Odgovori   +    0

volko je napisal(a):
Tuja neposredna naložba. Besede ti zazvenijo v ušesih. Predvsem beseda neposredna, torej naložba direktno v neko firmo.Zakaj sploh priti v takšno firmo? obstajati mora določen finančni interes. Primer: če bi Mercator želel proizvajati svoje sadje, bi investiral v pridelovalno površino nekje v Albaniji. Torej naložba v državo ki se šele razvija, naložba bi odjeknila, delnica bi zrasla. Je to koristno za državo v razvoju? Moje mnenje je da ima korist predvsem kapital, ki pride v državo. Saj tako uči naša preljuba zgodovina, ki se je ne da spreminjati s kapitalom. Me res zanima mnenje drugih!?

Recimo Danfos v Črnomlju se je zelo razširil pred leti. V Črnomlju os sicer kompresorje delali že vrsto let (sam sem bil na praksi tam ene 15 let nazaj). Skratka Črnomalci znajo delat kompresorje. Ampak ali so uspeli brez Danfosa se toliko razširiti in zaposliti veliko novih ljudi? Ali so te novo zaposleni pozitiven ali negativen rezultat za Belo Krajino?

Jasno, kapital ima interes da se pomnoži. Kar pa vsekakor ne pomeni, da je to edini pozitiven učinek.

Probaj pogledati tudi tako:

Preden pride MELR v albanijo je tam delavec plačan blizu nič. V bistvu sploh nima dela. Nato pride MELR in hop, dfelavec dobi plačo, višjo kot prej, če jo je prej sploh imel. Višjo zato, ker če je nižja verjento sploh ne bo šel delat v MELR: In MELR mastno zasluži. Ali je delavec sedaj zadovoljnejši ali ne?

In ja, seveda bi lahko albanci sami delali isto, kot delajo z MELR (sej je to hipotetično a ne da). Ampak rabijo še par stoletij (ok desetletij) da dobijo znenje in kapital.

Sicer pa malce poglej naokoli. Počasi glavni očitek globalizaciji več ni izkoriščanje nerazvitih, ampak izguba služb pri razvitih.
anon-10743 sporočil: 2.011
[#26462] 11.12.06 10:37 · odgovor na: jeanmark (#26434)
Odgovori   +    0

jeanmark je napisal(a):

V Črnomlju os sicer kompresorje delali že vrsto let (sam sem bil na praksi tam ene 15 let nazaj). Skratka Črnomalci znajo delat kompresorje.
Ampak sedaj gorenjev zmrzovalnik/hladilnik, kupljen leta 2000 bistveno manj ropota, kot tisti, kupljen leta 1990. Predvidevam da zato, ker je not sedaj kompresor, narejen po tehnologiji grdih izkoriscevalskih tujcev.
jeanmark sporočil: 2.903
[#26468] 11.12.06 10:44 · odgovor na: anon-10743 (#26462)
Odgovori   +    0

Janezp je napisal(a):

Ampak sedaj gorenjev zmrzovalnik/hladilnik, kupljen leta 2000 bistveno manj ropota, kot tisti, kupljen leta 1990. Predvidevam da zato, ker je not sedaj kompresor, narejen po tehnologiji grdih izkoriscevalskih tujcev.

Sanja se mi ne. Ko sem bil jazna praksi tam, so mi razložili da so, takrat Gorenjevi, kompresorji prodajno zelo uspešni, predvsem na trgih manj razvitih držav. Razlog je bil v tem, da so baje kompresorji iz gnilega zahoda bolj natančni in težje prenašajo neravna tla ipd... Da njihovega pa lahko postaviš praktično kamorkoli.

No še druga, kakšno leto stara, tokrat pa že iz danfosa. Imeli so težave, ker so kompresorji crkovali, predvsem v turčiji. Razlog pa je bil slab štrom. In je kompresor zavrtelo v kontra smer, in je sicer delal ok, le da v kontra smeri mazanje ni bilo ustrezno inje potem sčasoma zaradi tega pregorel.

Jup, tudi za izkoriščat nerazvite na način da jim prodajaš robo, je treba marsikaj znat.

Strani: 1