Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek D. o. o. naj z večanjem kapitala počakajo

Strani: 1

anon-19565 sporočil: 6
[#17320] 15.11.06 23:15
Odgovori   +    0
Tole je men malo čudno napisano. Glede na: "Povečanje osnovnega kapitala v d. o. o. iz sredstev družbe po novem zakonu o dohodnini, ki začne veljati 1. januarja 2007, ne bo imelo davčnih posledic" zgleda kot da družbenik ne bo obdavčen če uporabi prenesene dobičke za povečanje osnovnega kapitala?

V sprejetem zakonu ZDoh-2 pa je še vedno 90. člen 3 odstavek ki pravi:
"(3) Kot dividenda se po tem poglavju obdavčuje vsaka razdelitev dohodka imetniku deleža iz premoženja plačnika oziroma povezane osebe (po tem zakonu ali zakonu, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb) plačnika na podlagi njegovega lastniškega deleža v plačniku, ki ne predstavlja zmanjšanja njegovega lastniškega deleža, vključno z razdelitvijo v obliki delnic ali zamenljivih obveznic ter pripisom dobička
kapitalskemu deležu družbenika."

Tako da je še vedno obdavčen družbenik če se mu poveča OK zaradi pripisa dobička (kot dividenda samo da ni izplačana).
0512SEMAF sporočil: 307
[#20891] 24.11.06 20:10 · odgovor na: anon-19565 (#17320)
Odgovori   +    0
Saj če d.o.o. poveča kapital "iz sredstev družbe" (pravilno bi bilo "iz virov financiranja družbe"), to ne pomeni razdelitve. Saj družbeniki niso ničesar prejeli. Prejšnji ZDoh-1 je s tem v zvezi vseboval poseben "stavek", ki pa se mi ga zdajle ne da iskati, ker mi je šel ves čas posebej na živce. Morda vam bo v pomoč 4. odstavek 98. člena ZDoh-2.

No, pa sem vendarle našel še tisti stavek: 3. odstavek 79. člena ZDoh-1-UPB4. Še velja do konca leta.

Strani: 1