Strani: 1

0401SGPXP sporočil: 26
[#3036281] 09.02.24 21:05
Odgovori   +    0
Dokler bomo imeli v Sloveniji tako nizke kazni, ne bo nikoli reda in spostovanja zakonodaje. Slednja velja za vsa podrocja in ne zgolj delovno zakojodajo.
Dynisco sporočil: 304
[#3036282] 09.02.24 22:22 · odgovor na: 0401SGPXP (#3036281)
Odgovori   +    0
Daj povej kakšno od teh tvojih nizkih kazni.
FIN-544124 sporočil: 2.873
[#3036283] 09.02.24 23:49
Odgovori   +    0
Med največjimi kršilci so itak vedno gradbinci.

Na žalost jih pa še ščitijo, ker se večkrat niti imena podjetja ne objavi.

Delavci pa novodobni sužnji.
Endimion sporočil: 10.315
[#3036288] 10.02.24 09:19 · odgovor na: Dynisco (#3036282)
Odgovori   +    5
V kapitalističnih ZDA, kjer zakonsko varovanje zaposlenih bistveno manjše kot pri nas, imajo pa močno sodno varstvo.

Neizpolnjevanje norm, neplacilo za delo, ima tam za posledico tožbo. In sodba ima za posledico dve kazni.

Najprej dejansko. Se pravi plačilo, kar je zaposlenim dolžan.

Potem pa še kazensko. Ta je pa praviloma 4 do 10x dejanske škode. Tudi to dobijo tožniki. To dosodijo zato ker si si sploh drznil to narest.

In te zadnje, te lahko zadavijo.

Zato tam nihče niti ne pomisli, da bi ga z ljudmi tako sral, kot ga pri nas. Kjer so primeri, da je za delodajalca ceneje plačevati inšpekcijske kazni, kot pa nadure zaposlenim.

Leta 2006 sem bil priča na enem gradbišču večje trgovine. Uletela delovna inšpekcija in hotela delovna dovoljenja. 2/3 delavcev se je "vdrlo v zemljo". Samo zbežali so.
0513ANITO sporočil: 10.825
[#3036298] 10.02.24 17:30 · odgovor na: Endimion (#3036288)
Odgovori   +    1
[Endimion]
V kapitalističnih ZDA, kjer zakonsko varovanje zaposlenih bistveno manjše kot pri nas, imajo pa močno sodno varstvo.

Neizpolnjevanje norm, neplacilo za delo, ima tam za posledico tožbo. In sodba ima za posledico dve kazni.

Najprej dejansko. Se pravi plačilo, kar je zaposlenim dolžan.

Potem pa še kazensko. Ta je pa praviloma 4 do 10x dejanske škode. Tudi to dobijo tožniki. To dosodijo zato ker si si sploh drznil to narest.

In te zadnje, te lahko zadavijo.

Zato tam nihče niti ne pomisli, da bi ga z ljudmi tako sral, kot ga pri nas. Kjer so primeri, da je za delodajalca ceneje plačevati inšpekcijske kazni, kot pa nadure zaposlenim.

Leta 2006 sem bil priča na enem gradbišču večje trgovine. Uletela delovna inšpekcija in hotela delovna dovoljenja. 2/3 delavcev se je "vdrlo v zemljo". Samo zbežali so.
Pa ne da je tebi USA način všeč...

Pri nas pa pride inšpekcija, potala kazni (delodajalcu in odgovorni osebi in tudi delavcu, če njemu kak papir fali)
Soe postavi na prvo mesto za iztervajo, Izterja kazni preko izvršb za RS Proračun, delavca pa napoti na civilno tožbo (ali pa izžene), če nima sredstev za preživljanje in je tujec...

Takle mamo... bi rekel...
0401SGPXP sporočil: 26
[#3036302] 10.02.24 19:37 · odgovor na: 0513ANITO (#3036298)
Odgovori   +    0
Se motis....
Endimion sporočil: 10.315
[#3036303] 10.02.24 19:51 · odgovor na: 0513ANITO (#3036298)
Odgovori   +    3
V tem pogledu je vsekakor boljši, kot pa brezzobe inšpekcije.

V karieri sem delal v ZDA. 5 mesecev in pol. Res da v firmi, kjer je bil nekakšen CEO bratranec mojega oceta, pa sem papirje za vse skup res ekspresno hitro dobil. Bila zanimiva izkušnja.

Ni plačane malice (imaš pa neplacan odmor), ni prevoza na delo (se kar vkalkulira v plačo). Bolniško nadomestilo je bonus, če ga imaš... za naše, evropske razmere precej brutalno, bi človek pomislil.

Ampak denimo njihov zvezni zakon pravi, da ne smeš delat več kot 48 ur na teden. In ne več kot 10 ur na dan. Delo za vikend mora bit (v kolikor ni v sami pogodbi zapisano) eksplicitno odrejeno, safety working practices so noro enforcane. Znotraj firme. Ker je neupoštevanje komot podlaga za tožbo. Podobno je z nadurami, in podobno. Ne spada več toliko v employment ampak safety working practices.

Pri njih je denimo praksa že leta, da lahko delavec neplačilo namesto od svojega delodajalca izterja kar od naročnika. Denimo jaz delam pri Lojze D.o.o. in delam na gradbišču od Jože D.o.o.

V Sloveniji mi Lojze ne plača, in moram tožit Lojzeta. Lojze gre v stečaj pa nimam nič. V ZDA je že desetletja praksa da komotno v takem primeru izterjam Jožeta. Pa mi je vseeno a je on Lojzetu plačal ali ne.

Vsa tveganja izgube službe, in s tem povezano izgubo sociale, in prihodka, pa je pri njih dejansko vkalkulirana v urno postavko. Zato so plače tolko višje. Ker pokrijejo s tem tudi socialo, ki je pri nas skupnoskledarska.

Prebival sem v hiši od tega očetovega bratranca. Velika hiša, a lesena. Tip je za tisto hišo plačeval v Ilinoisu (Joliet), 5600$ premoženjskega davka. Leta 2002. V Ljubljani je NUSZ za tako hišo (te kvadrature) 600€. Leta 2023.

Mel sem sodelavca, katerega žena se je odpovedala službi. Rodila je, in v njunem kraju ni blo Community kindergaden. In tam ni olajšave za vzdrževane družinske člane, pa vsega tega. Njim tam ni bilo jasno, da pa v neki Sloveniji pa imamo vrtce in da pol cene za večino staršev država še časti. In da gre ženska lepo enostavno delat po porodniški. Pri njih to ni tako enostavno. A ja porodniška. Kok da je pr vas? Pa pravim ja eno leto je mama z otrokom. Njim je to nepojmljivo.

Tako da ja. S stališča bivanja je Slovenija vsekakor bistveno boljša kot ZDA. S stališča sodnega varstva pa so ZDA boljše. Ampak komot gre to z roko v roki. Manj državne roke, kot take, in več sodne.

Res pa, da niti pri njih odvetniki niso zastonj.
FIN-544124 sporočil: 2.873
[#3036306] 11.02.24 03:43 · odgovor na: Endimion (#3036303)
Odgovori   +    2
[Endimion]


Mel sem sodelavca, katerega žena se je odpovedala službi. Rodila je, in v njunem kraju ni blo Community kindergaden. In tam ni olajšave za vzdrževane družinske člane, pa vsega tega. Njim tam ni bilo jasno, da pa v neki Sloveniji pa imamo vrtce in da pol cene za večino staršev država še časti. In da gre ženska lepo enostavno delat po porodniški. Pri njih to ni tako enostavno. A ja porodniška. Kok da je pr vas? Pa pravim ja eno leto je mama z otrokom. Njim je to nepojmljivo.
Itak.

Kavboji raje denar namenijo za orožje !!!

Po svetu imajo milijone ton železja na vodi in pod vodo.

Tone železja v zraku in vesolju.

Oporišča v tretjih državah.

Pravi okupatorji.

Vse za "" demokracijo "".

Še mimogrede.

Dobrim "prijateljem" še za vsak slučaj uničijo infrastrukturo, pomembno za dobavo energenta.

Na prestol pa postavijo dementne starčke, da lahko potem židovski vojaško kapitalistični lobi dela, kot jim paše.

Strani: 1