Strani: 1

FIN-467473 sporočil: 2.641
[#3024633] 01.08.23 14:51
Odgovori   +    1
Žal predrago.
FIN-544124 sporočil: 4.252
[#3024638] 01.08.23 16:02
Odgovori   +    0
Še en super nateg.

Uboga raja v EU !!!!
murje sporočil: 5.120
[#3024698] 02.08.23 15:42
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: murje 02.08.2023 15:44
EARTH OVERSHOOT DAY 2023

Danes je Earth Overshoot Day 2023, Earth Overshoot Day, ki ga vsako leto izračuna Global Footprint Network z uporabo podatkov iz nacionalnih računov o odtisu in biokapaciteti, kar kaže na uradno izčrpavanje obnovljivih virov, ki jih planet lahko ponudi v razponu enega leta.

To pomeni, da je danes, 2. avgusta, človeštvo že »pokončalo« z vsemi viri, ki jih narava pridela v celem letu, in se začenja zadolževati. Človeštvo s svojimi več kot 8 milijardami prebivalcev porablja v prevelikih količinah, ki presegajo naravne regeneracijske (in reabsorpcijske) zmogljivosti planeta.
Leta 1973 je bil dan prekoračitve 3. december: naš letni proračun smo presegli za nekaj dni. Leta 2003, 12. septembra, leta 2013, 3. avgusta. Datum je vedno šel naprej in naš ekološki dolg je rasel.

Ta dan prihaja v ognjenem poletju, kjer posledice podnebne krize vse bolj pestijo naš planet, od Severne Amerike do Sredozemlja. Vztrajno prekoračitev vodi do vse bolj opaznih učinkov, vključno z vročinskimi valovi, gozdnimi požari, sušami in poplavami. Po zadnji analizi World Weather Attribution bi bili vročinski valovi, ki so v zadnjih tednih zajeli Evropo in ZDA, "skoraj nemogoči" brez podnebnih sprememb, ki jih povzroči človek, in če se svet ne bi hitro ustavil sežiganjem fosilnih goriv, ​​krčenjem gozdov, bodo ti dogodki postali še pogostejši in svet bo doživljal še bolj vroče in dolgotrajnejše vročinske valove.

Globalno porabimo enako kot da imamo 1,7 planeta na leto, kar je zlovešča številka, ki naj bi se glede na trenutne trende do leta 2030 povečala na dva planeta. V zadnjih 5 letih se zdi, da se je trend stabiliziral, vendar je težko ugotoviti, ali je to posledica upočasnitve gospodarstva ali prizadevanj za razogljičenje. Še vedno pa je zmanjševanje našega »dolga« do planeta prepočasno. Da bi dosegli cilj IPCC Združenih narodov o zmanjšanju svetovnih emisij toplogrednih plinov za 43 % do leta 2030 (v primerjavi z letom 2010), bi bilo treba premakniti Earth Overshoot Day naprej za 19 dni na leto v naslednjih sedmih letih. Po mnenju WWF obstaja veliko rešitev, ki jih je mogoče sprejeti na ravni skupnosti ali posamezno, da bi pomembno vplivale na vrsto prihodnosti, v katero vlagamo: če bi na primer uporabljali energijo iz 75 % obnovljivih virov, bi lahko premaknili dan Overshhot za 26 dni; prepolovitev zavržene hrane bi prihranila 13 dni.

»Če je bilo do šestdesetih let prejšnjega stoletja človeštvo bolj ali manj v ravnovesju, se je datum iz leta v leto pomikal po koledarju navzgor, da bi prišel današnji dan v začetku avgusta. To pomeni, da je človeštvo v ekološki prekoračitvi že več kot 50 let in dolg, ki smo si ga nabrali, znaša 19 let planetarne proizvodnje, torej tisto, kar lahko zemeljski ekosistemi obnovijo v 19 letih. Breme tega dolga, ki naj bi se povečevalo, začenja zmanjševati gospodarske možnosti. Izguba biotske raznovrstnosti, vse večja nepredvidljivost vremena in izčrpavanje podtalnice je le nekaj simptomov. Toda premagovanje samo po sebi ni neizogibno. Nenehno živeti onkraj fizičnih zmožnosti našega planeta je časovno omejena možnost, tvegamo ekološko katastrofo: dobrine in storitve, ki so osnova naših družb in gospodarstev, proizvajajo delujoči in zdravi ekosistemi. Zdaj imamo veliko ciljno usmerjenih rešitev za preobrnitev prekomernega izkoriščanja virov in podporo regeneracije biosfere, v kateri živimo. Priložnosti prihajajo iz vseh sektorjev družbe. Tudi samo popravljanje prehranskih sistemov bi lahko zmanjšalo naš dolg: če bi nadomestili 50 % svetovne porabe mesa z živili rastlinskega izvora, bi premaknili dan prekoračitve za 7 dni (upoštevajoč CO2 in rabo zemlje); če bi uživali meso iz ekoloških ali ekstenzivnih kmetij, bi pridobili še 5 dni; če bi 80 % hrane kupili lokalno, bi datum premaknili za približno 2 dni. Bistveno je ukrepati zdaj in prenehati izgubljati dragoceni čas,« pravi Eva Alessi, vodja trajnostnega razvoja pri WWF Italija.

»Italija je ena od držav z največjim ekološkim dolgom. Dan prekoračitve je pri nas nastopil že 15. maja: od tega datuma je Italija zadolžena do Zemlje, kar je pomemben dolg, če upoštevamo, da smo 250 dni pred koncem leta. Dnevne dejavnosti, ki imajo največji vpliv na odtis Italijanov, so po analizah Global Footprint Network poraba hrane (25 % celotnega odtisa) in prometni sektor (18 %). V praksi, če bi vsi živeli kot Italijani, bi za zadovoljitev kolektivnih potreb potrebovali 2,8 planeta Zemlje. Trajalo bi 5, če bi vsi živeli kot državljani ZDA.
www.tgcom24.mediaset...302k.shtml
www.tgcom24.mediaset...302k.shtml

Strani: 1