Strani: 1

bigl sporočil: 18.363
[#3021884] 07.06.23 11:38
Odgovori   +    8
Že vidim probleme, kjer jih BS ne vidi. Tole je voda na karbid inflacije. Lep dan.
P.S.: Upam, da bodo kreditojemalci pametni, kajti obresti ne mirujejo.....
MF-322572 sporočil: 24
[#3021887] 07.06.23 12:52
Odgovori   +    1
Super. Zdaj pa še naj prisilijo, lepo prosim, vse komercialne banke, da bodo dolžne uporabljati alternativni izračun kreditne sposobnosti za normirane espeje, kot ga je Banka Slovenije 'vpeljala' z lanskim 1.julijem. Saj normiranec tudi pri teh novih mejah pri (nekaterih) bankah, ne bo kreditno sposoben do višine cca. 88.500,00 eur lanskih prihodkov.
KaA sporočil: 528
[#3021889] 07.06.23 12:58 · odgovor na: MF-322572 (#3021887)
Odgovori   +    2
[MF-322572]
Super. Zdaj pa še naj prisilijo, lepo prosim, vse komercialne banke, da bodo dolžne uporabljati alternativni izračun kreditne sposobnosti za normirane espeje, kot ga je Banka Slovenije 'vpeljala' z lanskim 1.julijem. Saj normiranec tudi pri teh novih mejah pri (nekaterih) bankah, ne bo kreditno sposoben do višine cca. 88.500,00 eur lanskih prihodkov.
1. Zakaj točno naj bi BS morala komercialne banke v nekaj prisiliti? Mar jim posel - če je varen - ni v interesu?
2. Koliko normirancev ima pripravljene finančne izkaze, ki jih zahteva alternativni izračun?
KaA sporočil: 528
[#3021899] 07.06.23 13:45
Odgovori   +    13
Bravo, BS, res. V času, ko so potrošniški krediti ob vseh omejitvah že tako v ekspanziji (Q1 2023 / Q1 2022 +12%, Q 1 2023 / Q1 2021 +31%) in so po volumnu črpanj že skoraj dosegli stanovanjske, so se sprostili kriteriji linearno od spodaj navzgor, tako da je vsak - ne glede na višino dohodka - dobil dodatnih 10 tisoč EUR kreditnega potenciala. Kaj mislite, da bo tipična reakcija nekoga, ki komaj poveže en mesec z drugim? In kako se bo končalo?
FIN-544124 sporočil: 2.780
[#3021908] 07.06.23 17:47
Odgovori   +    1
Saj zelo veliko ljudi je neuradno bistveno bolj kreditno sposobnih, kot uradno.

Uradno imajo minimalca, neuradno pa veliko več v gotovini.
XDONA1 sporočil: 1.140
[#3021910] 07.06.23 18:08 · odgovor na: FIN-544124 (#3021908)
Odgovori   +    4
[]
Saj zelo veliko ljudi je neuradno bistveno bolj kreditno sposobnih, kot uradno.

Uradno imajo minimalca, neuradno pa veliko več v gotovini.
Nič ni narobe imeti v gotovini, ampak zakaj potem kredit. In kako so do gotovine prišli?
Če pa misliš denar na roke, potem pa v čuzo z takimi, ne na banko.
lp
MF-322572 sporočil: 24
[#3021913] 07.06.23 19:31 · odgovor na: KaA (#3021889)
Odgovori   +    2
1a) Zato, ker Banka Slovenije (BS) je nadzornik nad komercialnimi bankami
1b) Zato, ker je omenjeno možnost alternativnega izračuna sprejel Svet BS že pred več kot enim letom (verjetno ne za brezveze) in je začel veljati s 1.7.2022
1c) Zato ker slovenske banke so kreditne banke (ne npr. investicijske). Kreditiranje je njihova dejavnost. In če BS ponuja to kot možnost, je velika sramota, da druga največja banka pri nas o tem pojma nima. Na šalterju obrača tiste 4 relevantne številke iz davčnega obračuna celih 10 minut, na koncu pa ti reče, da si kreditno nesposoben (pri skoraj 100 jurjih prihodka!).
1d) In ja, zato, da bomo lahko tudi jaz in drugi normiranci dobili kredit in kdaj kupili svoj dom. Banka mi sicer nudi vse ostalo (po mojem osebnem mnenju na višjem nivoju kot ostale banke), zato so seveda pomisleki pri menjavi. Ampak, če se ne bo kaj spremenilo v kratkem, bo očitno treba menjati.

2. Prav vsi tisti normiranci, katerim je interes dobiti posojilo, bodo poskrbeli za finančne izkaze. Tisti, ki imajo malo boljšo računovodstvo, je velika verjetnost, da jim servis že sedaj vodi dvostavno knjigovodstvo, morebiti tudi pripravlja omenjene izkaze.


A se tebi slučajno zdi normalno, da človek s 30.000 - 100.000 eur prihodkov iz storitvene dejavnosti, ki ima pri tem minimalne dejanske stroške, ni kreditno sposoben, delavec na minimalni plači (cca. 16.000 eur bruto z regresom) pa je oz. bo po novem?
KaA sporočil: 528
[#3021919] 07.06.23 21:14 · odgovor na: MF-322572 (#3021913)
Odgovori   +    1
[MF-322572]
1a) Zato, ker Banka Slovenije (BS) je nadzornik nad komercialnimi bankami
1b) Zato, ker je omenjeno možnost alternativnega izračuna sprejel Svet BS že pred več kot enim letom (verjetno ne za brezveze) in je začel veljati s 1.7.2022
Točno tako, BS je nadzornik, ne pa njihov lastnik ali uprava. Kaj bo naslednje - bo Ministrstvo za prehrano ukazalo tebi najbližji trgovini, da mora imeti vedno na zalogi rogljiček s čokolado, če bi si ga ti slučajno zaželel?
1c) Zato ker slovenske banke so kreditne banke (ne npr. investicijske). Kreditiranje je njihova dejavnost. In če BS ponuja to kot možnost, je velika sramota, da druga največja banka pri nas o tem pojma nima.
Točno tako, ampak to je težava banke in ne BS.
Na šalterju obrača tiste 4 relevantne številke iz davčnega obračuna celih 10 minut, na koncu pa ti reče, da si kreditno nesposoben (pri skoraj 100 jurjih prihodka!).
S svojima dvema desetletjema izkušenj v bančništvu bi rekel, da je to precej odvisno od tega, kdo je na drugi strani šalterja. In od tistega, ki piše interna navodila ter njegove zavzetosti (zna biti, da posebnosti za normirance banka še ni prenesla v interna navodila).
1d) In ja, zato, da bomo lahko tudi jaz in drugi normiranci dobili kredit in kdaj kupili svoj dom. Banka mi sicer nudi vse ostalo (po mojem osebnem mnenju na višjem nivoju kot ostale banke), zato so seveda pomisleki pri menjavi. Ampak, če se ne bo kaj spremenilo v kratkem, bo očitno treba menjati.
Vidiš, največja pravica, ki jo potrošniki imamo, je, da lahko o kvaliteti storitev glasujemo z nogami.
2. Prav vsi tisti normiranci, katerim je interes dobiti posojilo, bodo poskrbeli za finančne izkaze. Tisti, ki imajo malo boljšo računovodstvo, je velika verjetnost, da jim servis že sedaj vodi dvostavno knjigovodstvo, morebiti tudi pripravlja omenjene izkaze.
Malo morgen.
A se tebi slučajno zdi normalno, da človek s 30.000 - 100.000 eur prihodkov iz storitvene dejavnosti, ki ima pri tem minimalne dejanske stroške, ni kreditno sposoben, delavec na minimalni plači (cca. 16.000 eur bruto z regresom) pa je oz. bo po novem?
Ker sem sam na istem, me prav veseli, da nimam kakšnih potreb po kreditih. Ampak če te kaj veseli - takoj, ko boš oddal DDD-DDD za letošnje leto, boš skočil med kreditno sposobne.
MF-322572 sporočil: 24
[#3021924] 07.06.23 22:02 · odgovor na: KaA (#3021919)
Odgovori   +    0
[KaA]
> [MF-322572]
Ker sem sam na istem, me prav veseli, da nimam kakšnih potreb po kreditih. Ampak če te kaj veseli - takoj, ko boš oddal DDD-DDD za letošnje leto, boš skočil med kreditno sposobne.
Ja, saj če bi bil v mojih čevljih, bi se sedaj zagotovo drugače pogovarjala :)

In ne, ne bom. Pri tej banki že ne. Razen, če se bo nekaj premaknilo v njihovi politiki kreditiranja. Nimam prihodkov na zgornji meji ranga, ki ga opisujem. Gre pa sicer za resničen primer. In po 4 letih poskušanja v isti poslovalnici in tudi z njihovim kreditnim klicnim centrom, dvomim, da sploh je to odvisno od vodje poslovalnice. Če bi želel biti žaljiv, tako kot so oni do svojih strank, bi dejal, da nekdo na odločevalski funkciji nima pojma. Ampak ker nočem biti žaljiv, bom rekel, da je to pač njihova trenutna (večletna) politika.
trocki sporočil: 1.186
[#3021954] 08.06.23 13:10 · odgovor na: bigl (#3021884)
Odgovori   +    2
[bigl]
P.S.: Upam, da bodo kreditojemalci pametni, kajti obresti ne mirujejo.....
V tem primeru je govora o tistih kreditojemalcih, katerih dohodki so med 745 in 915€, te namreč naslavlja to sproščanje. Če nekdo, ki ima tako nizke dohodke, sploh pomisli na kredit, je to jasen znak, da ni pameten.

Strani: 1