Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Neregulirana umetna inteligenca – slabo za vse

Strani: 1

0126Bacis sporočil: 3.030
[#3021471] 30.05.23 06:29
Odgovori   +    3
Tole je podobno:

Stroju ne bi smeli omogočiti dostopa do knjige

Tako imenovana umetna inteligenca je poseg na najrazličnejša področja delovanja, ki so bila doslej v ekskluzivni človeški domeni. Mednje sodi tudi strojno prevajanje literature, ki sicer še ni doživelo večjega razmaha, vendar različni indici kažejo, da bi lahko založniki v prihodnosti uporabljali takšne postopke.

Različna mednarodna združenja prevajalcev in avtorjev so izdala apele, da je treba te tendence ustaviti. »Kreativni miselni procesi morajo ostati neodvisni od kreatorjev računalniških programov, ki so inteligentni zgolj po nazivu,« so zapisali v Evropskem svetu združenj književnih prevajalcev (CEATL). V do zdaj izvedenih raziskavah tega področja so opozorili, da je strojno prevajanje izjemno napredovalo, vendar prevodi, ki jih opravi človek, manifestirajo drugačen občutek za jezik, različnost prevodov pa ne predstavlja različnosti profesionalnih kompetenc, temveč zgolj drugačen pristop, senzibilnost in afinitete prevajalcev.

Če se bodo procesi nadaljevali v smeri favoriziranja strojnih prevodov, bi se po mnenju poznavalcev lahko znašli v svetu instantnih prevodov, ki komunikacijo postavljajo nad jezik. Vsako besedilo je namreč polno dvoumnosti in nejasnosti, ki jih je treba kompetentno razvozlati, vsak, ki se ukvarja s prevajanjem, se zaveda, da ne gre za prevajanje besed ali stavkov, temveč intenc in implikacij, ki pogosto še niso bile formulirane v določeni maniri ali konstelaciji. Če bi prevajalci ostali brez dela, bi se izgubil celoten nabor izjemnih veščin.

www.delo.si/kultura/...do-knjige/
tstih sporočil: 5.199
[#3021520] 30.05.23 20:27
Odgovori   +    2
Dogaja se nevaren boj korporacij za izhodiščne pozicije.
Odprtokodna skupnost bi se morala temu postaviti po robi z decentralizirano infrastrukturo, ki bi onemogočila regulacijo. Ta bo pomenila omejevanje konkurence in v umetno inteligenco pripeljala politično mešetarjenje.

GPT modeli niso ključni preboj v AI in regulacija GPT je naravnost smešna; kaže, da politiki nimajo pojma, kaj počnejo in jejo z roke velikim korporacijam, ki zaostajajo.

Pravi preboj bo generalna inteligenca. Glede na hitrost razvoja se bomo bližali neki novi ureditvi, zato potrebujemo razmislek o tem, kako praktično neomejene kreativne vire izrabiti vsak približno uravnoteženo. Zaenkrat se zdi, da bo odgovor utopija in zajamčen dohodek za vse.
primvla sporočil: 703
[#3021547] 31.05.23 09:33 · odgovor na: tstih (#3021520)
Odgovori   +    2
Zaenkrat se zdi, da bo odgovor utopija in zajamčen dohodek za vse.
ja, predvsem psihopati na vodstvenih pozicijah si bodo lahko koncno oddahnili od bicanja raje...
murje sporočil: 5.120
[#3022216] 14.06.23 11:35
Odgovori   +    0
JOHN LENNON & AI

Umetna inteligenca dokončala to, kar je John Lennon začel tik pred smrtjo

S pomočjo umetne inteligence bo v tem letu izšel zadnji posnetek skupine The Beatles. Objavo posnetka je medijem napovedal Paul McCartney, pri čemer ni razkril naslova skladbe, a najverjetneje gre za skladbo Now and Then Johna Lennona iz leta 1978, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Demo posnetek na kaseti, na kateri je več skladb, je Lennon posnel za McCartneyja leto dni pred svojo smrtjo, leta 1994 pa mu ga je podarila njegova vdova Yoko Ono. “To je bil demo, ki ga je imel John, na njem smo delali in smo ga pravkar dokončali,” je povedal McCartney, ki bo prihodnji teden dopolnil 81 let.

Dve pesmi, Free As A Bird in Real Love, je prečistil producent Jeff Lynne in sta izšli leta 1995 in 1996. Podobno so poskušali napraviti tudi s skladbo Now And Then, vendar so projekt opustili zaradi zvokov v ozadju. Novo priložnost jim je sedaj omogočila umetna inteligenca. V sodelovanju z režiserjem dokumentarne serije The Beatles: Get Back Petrom Jacksonom so jo uporabili za ločitev Lennonovega glasu in klavirja od šumov, ki se slišijo na posnetku.

Kot poroča AFP, je sicer uporaba umetne inteligence v glasbi predmet razprav v industriji, pri čemer nekateri obsojajo zlorabe avtorskih pravic, medtem ko drugi hvalijo njene možnosti. McCartney sicer meni, da je uporaba tehnologije “nekako strašljiva, a vznemirljiva, ker je to prihodnost”.

Pevec in tekstopisec je po razpadu The Beatles nadaljeval glasbeno kariero s skupino Wings, ukvarjal pa se je tudi s slikanjem in fotografijo ter zagovarjal pravice živali. Konec meseca bodo V Londonu prikazali razstavo njegovih fotografij Paul McCartney Photographs 1963-64: Eyes of the Storm, kar bo del ponovnega odprtja Narodne galerije portretov po triletni prenovi.

Razstava bo vsebovala več kot 250 fotografij, ki še niso bile na ogled. McCartney jih je posnel s svojo kamero Pentax med novembrom 1963 in februarjem 1964, ko se je pojavila beatlemanija.
moski.hudo.com/scena...xchange.me
murje sporočil: 5.120
[#3022219] 14.06.23 12:33
Odgovori   +    0
BOB DNEVA

"Pri uporabi socialnih omrežij bi bila smiselna regulativa. Ne moremo od staršev pričakovati, da bodo vedno vse zmogli in znali čisto sami. Kot pri cigaretah - bolje, da se mladim sploh ne prodajajo."
Nina Šenica, pedopsihiatrinja
Torek, 05. junij 2023
www.vecer.com

Strani: 1