Strani: 1

0126Bacis sporočil: 3.010
[#3019428] 15.04.23 15:12
Odgovori   +    5
V leti 2022 so sončne elektrarne prinesle 2,72% štroma.
Veliko subvencij, malo izplena (da o časovnici dna/noč, poletje/zima) ne govorimo.

Poglej vsaj graf in reberi tole:
www.delo.si/novice/o...-omejitev/
0513ANITO sporočil: 10.796
[#3019430] 15.04.23 15:47 · odgovor na: 0126Bacis (#3019428)
Odgovori   +    0
[0126Bacis]
V leti 2022 so sončne elektrarne prinesle 2,72% štroma.
Veliko subvencij, malo izplena (da o časovnici dna/noč, poletje/zima) ne govorimo.

Poglej vsaj graf in reberi tole:
www.delo.si/novice/o...-omejitev/
Pri meni v Ind coni en sosed postavil fotovoltaiko cca 120kW....Greje se pa na IP panele...
Drugi pa mislim da 53kW...No ta je naredu za prodajo...

Sem mu rekel, da lahko meni viške prodaja...Brez omrežnine...
FIN-535850 sporočil: 16
[#3019433] 15.04.23 17:11 · odgovor na: 0513ANITO (#3019430)
Odgovori   +    1
Jaz osebno gledam na te stvari drugace. Najprej je bila panika, cene elektrike šibale v nebo, ljudje potem pokupijo čim več fotovoltaike da bodo kao neodvisni in naprej prodajali. Itak kar bo odvečoo se bo obdavčilo oz. vzelo kos pogače. Potem ko bo dovolj fotovoltaike postavljene pa se lepo cena elektrike zniža. Zadaj so drugi interesi da tako oglašujejo naj vsak postavi svojo. Telih for je malo morje 8n ljudje dajejo takrat denar ko mediji oglašujejo kako ceneje je. Zadnja ko se spomnim je bila s peleti, ko so bili ne vem kako poceni, potem pa lepo ljudje stisnejo čez nekaj časa... Ni vse zlato, kar se v medijih sveti :)
0126Bacis sporočil: 3.010
[#3019434] 15.04.23 17:24 · odgovor na: 0513ANITO (#3019430)
Odgovori   +    1
[0513ANITO]
Pri meni v Ind coni en sosed postavil fotovoltaiko cca 120kW....Greje se pa na IP panele...
Greje podnevi, ko/če sije sonce. Kaj pa ostali čas ???
Drugi pa mislim da 53kW...No ta je naredu za prodajo...
Sem mu rekel, da lahko meni viške prodaja...Brez omrežnine...
Poleti prodaja, pozimi kupuje? Po kakšni ceni?

Sicer pa preberi:
Paradoks sončnih elektrarn: bolj sije sonce, več jih je treba ugasniti www.finance.si/90028...a-ugasniti
+ komentarji: forum.finance.si/?sp...ial_type=1

Pri fotovoltaiki smo pri ključnih komponentah do 99% odvisni od Kitajske.
Bistveno več kot smo bili pri plinu od Rusije. Nova nevarna energetska odvisnost.

China makes:
• 99% of Solar Wafers
• 91% of Solar Cells
• 90% of Polysilicon
• 85% of Modules

twitter.com/drago_ba...4813660162
0513ANITO sporočil: 10.796
[#3019435] 15.04.23 17:25 · odgovor na: FIN-535850 (#3019433)
Odgovori   +    3
[FIN-535850]
Jaz osebno gledam na te stvari drugace. Najprej je bila panika, cene elektrike šibale v nebo, ljudje potem pokupijo čim več fotovoltaike da bodo kao neodvisni in naprej prodajali. Itak kar bo odvečoo se bo obdavčilo oz. vzelo kos pogače. Potem ko bo dovolj fotovoltaike postavljene pa se lepo cena elektrike zniža. Zadaj so drugi interesi da tako oglašujejo naj vsak postavi svojo. Telih for je malo morje 8n ljudje dajejo takrat denar ko mediji oglašujejo kako ceneje je. Zadnja ko se spomnim je bila s peleti, ko so bili ne vem kako poceni, potem pa lepo ljudje stisnejo čez nekaj časa... Ni vse zlato, kar se v medijih sveti :)
Lokacija...Znotraj Ljubljanske kotline...

Kaj mu fotovoltaika dala v mesecih november-december-januar-februar ?????

Pa ja ne mislite, da se bo vnedogled dalo kompenzirat poletno pridelavo z zimsko potrošnjo v stilu 1 za 1...
0513ANITO sporočil: 10.796
[#3019436] 15.04.23 17:27 · odgovor na: 0126Bacis (#3019434)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: 0513ANITO 15.04.2023 17:30
[0126Bacis]
> [0513ANITO]
> Pri meni v Ind coni en sosed postavil fotovoltaiko cca 120kW....Greje se pa na IP panele...

Greje podnevi, ko/če sije sonce. Kaj pa ostali čas ???

> Drugi pa mislim da 53kW...No ta je naredu za prodajo...
> Sem mu rekel, da lahko meni viške prodaja...Brez omrežnine...

Poleti prodaja, pozimi kupuje? Po kakšni ceni?

Sicer pa preberi:
Paradoks sončnih elektrarn: bolj sije sonce, več jih je treba ugasniti www.finance.si/90028...a-ugasniti
+ komentarji: forum.finance.si/?sp...ial_type=1
Pri fotovoltaiki smo pri ključnih komponentah do 99% odvisni od Kitajske.
Bistveno več kot smo bili pri plinu od Rusije. Nova nevarna energetska odvisnost.

China makes:
• 99% of Solar Wafers
• 91% of Solar Cells
• 90% of Polysilicon
• 85% of Modules

twitter.com/drago_ba...4813660162
Jaz vse to dobro vem, zato sem pa dal tak vnebo vpijajoči primer strela v Glavo.... Predvsem pa v ničkrive ostale odjemalce električne energije, ki bodo bogato kompenzirali prej zapisane zablode...

Aja..Obe sončni elektrarni sta na frišno zmontirani...Čakata pa na elektro priklop na omrežje... Sem pa na istem transformatorju z njima....
0126Bacis sporočil: 3.010
[#3019437] 15.04.23 17:42 · odgovor na: 0513ANITO (#3019436)
Odgovori   +    2
Aja..Obe sončni elektrarni sta na frišno zmontirani...Čakata pa na elektro priklop na omrežje... Sem pa na istem transformatorju z njima....
Torej pričakuj naslednje težave:

Da bo zaradi priklopa velikega števila sončnih elektrarn prišlo do težav v omrežju, že dalj časa opozarja profesor na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani dr. Rafael Mihalič, ki pravi, da obstoječe nizkonapetostno omrežje ni bilo dimenzionirano za današnje potrebe prebivalstva po električni energiji. »Od samega začetka je bilo jasno, da bo prišlo do tega. A v praksi je tako, da če so ljudje dovolj vztrajni ali pa imajo morda prava poznanstva, vseeno pridejo do soglasja. Težave nastanejo, ker se v nizkonapetostnem omrežju elektrika pretaka od višje k nižji napetosti, zaradi česar že prihaja do primerov, ko morajo celo sosedje tistih, ki so postavili sončne elektrarne, vsak teden zamenjati žarnice v hiši. Namreč v omrežju ne gre samo za vprašanje toka, temveč tudi za napetost. Zato morajo biti v omrežju ustrezni kabli, ki se ne bodo pregrevali, uporabnikom pa bodo zagotovili tudi sprejemljivo napetost. Takih primerov bo še več. Prav tako prihajamo v situacijo, v kateri državljani niso več enakopravni, saj nekateri lahko postavijo elektrarno, drugi pa ne.«
Od tukaj: Državljani niso več enakopravni www.dnevnik.si/1042992297

Kdo potem, če ne sosedje, plačuje za solarno »samooskrbo«?! damijan.org/2021/07/...amooskrbo/

FOTOVOLTAIČNI SISTEMI IN NEVARNOSTI ZA GASILCE PRI GAŠENJU bb.si/f/docs/diploms...loga_0.pdf
0513ANITO sporočil: 10.796
[#3019438] 15.04.23 17:55 · odgovor na: 0126Bacis (#3019437)
Odgovori   +    0
[0126Bacis]
> Aja..Obe sončni elektrarni sta na frišno zmontirani...Čakata pa na elektro priklop na omrežje... Sem pa na istem transformatorju z njima....

Torej pričakuj naslednje težave:

Da bo zaradi priklopa velikega števila sončnih elektrarn prišlo do težav v omrežju, že dalj časa opozarja profesor na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani dr. Rafael Mihalič, ki pravi, da obstoječe nizkonapetostno omrežje ni bilo dimenzionirano za današnje potrebe prebivalstva po električni energiji. »Od samega začetka je bilo jasno, da bo prišlo do tega. A v praksi je tako, da če so ljudje dovolj vztrajni ali pa imajo morda prava poznanstva, vseeno pridejo do soglasja. Težave nastanejo, ker se v nizkonapetostnem omrežju elektrika pretaka od višje k nižji napetosti, zaradi česar že prihaja do primerov, ko morajo celo sosedje tistih, ki so postavili sončne elektrarne, vsak teden zamenjati žarnice v hiši. Namreč v omrežju ne gre samo za vprašanje toka, temveč tudi za napetost. Zato morajo biti v omrežju ustrezni kabli, ki se ne bodo pregrevali, uporabnikom pa bodo zagotovili tudi sprejemljivo napetost. Takih primerov bo še več. Prav tako prihajamo v situacijo, v kateri državljani niso več enakopravni, saj nekateri lahko postavijo elektrarno, drugi pa ne.«
Od tukaj: Državljani niso več enakopravni www.dnevnik.si/1042992297

Kdo potem, če ne sosedje, plačuje za solarno »samooskrbo«?! damijan.org/2021/07/...amooskrbo/

FOTOVOLTAIČNI SISTEMI IN NEVARNOSTI ZA GASILCE PRI GAŠENJU bb.si/f/docs/diploms...loga_0.pdf
K sreči je moja firma precej majhen porabnik elektrike...

Strehe same imam cca 600m2...in mejim na dveh koncih s tem sosedom ki ima 53kW sončno (no saj on jih montira vsepovsod predvsem za GEN-I, ima ekipo kakih 10-15 fantov)... No jaz sem že večkrat zavrnil da bi gradil sončno na svoji strehi, ker vem, da je gledano v celostno to navaden Kriminal!

Smo pa na istem dovodnem kablu 4x240mm2 aluminij od transformatorja do omarice s števci....Trafo je pa če se ne motim 1MVA. Un drugi sosed je pa na drugem kablu povezan na isto Trafo....

Koliko Sosedov bo pa še skočilo pod "Vlak Samooskrbe" bomo pa še videli... Zagotovo je pa vseh streh dovolj za 1MW..
FIN-467473 sporočil: 1.668
[#3019452] 15.04.23 23:26
Odgovori   +    0
Pa pošteno,kdaj bomo vrnili se v realnost.Že v avstroogerski so vedeli,da je voda najcenejši vir energije.Pa še teče 24 ur na dan.res je da akumulacije povzročajo z razkrojem alg itd dodatno osnaževanja okolja z CO2-jem ampak so okoljsko spremeljive,ker delajo 365 dni v letu in 24 ur na dan.Pri nas je problem ker so prepoceni in razni Golobi in ostali bi zaslužili premalo .Vodnega potenciala imamo v Sloveniji vsaj za 5 jederskih elektraren in ne po 1000 .Po1400 megavatov moči.Žal so prepoceni in bi bilo premalo provizij za izbrance.Še naša bivša skupna država Avstroogerska bi bila boljša od. ...
Froc sporočil: 1.999
[#3019467] 16.04.23 12:22 · odgovor na: 0513ANITO (#3019430)
Odgovori   +    0
Za oba in vse ostale s temi instaliranimi močmi pridobivanja sončne energije je nujen potem še drugi korak, baterije kamor shranjuješ energijo in jo porabljaš ponoči ali je v rezervi za nekaj dni porabe. Ali jo prodajaš sosedom recimo za polnenje njihovega električnega avta. Ha.
FIN-467473 sporočil: 1.668
[#3019496] 16.04.23 23:25
Odgovori   +    1
Za fotovoltaiko moraš imeti(keš)-denar,ker veš da je vsak cent vložen v to investicijo zgubljen denar.Vsaj za prvih 10 let .Po mojem izračunu,če plačam cca350 € za elektriko na mesec preko zime za ogrevanje s toplotno črpalko me pride celotni strošek v letu približno 350x7 ogravalnih mescev +5 mescev po cca 100 € za ostalo porabo,pa dobimo izračun,da se cca 15.000 € v izgradnjo fotovoltaike vsaj v 10 letih ne povrne.Pa naj Miloš Milač trdi kar hoče.Naj dokaže da temu ni tako.Pa še probleme imaš z lokalnim distrubuterjem,Kje je lahko merilno mesto-....Brez znanega komentarja ,ker vem kam pes taco moli.
hostamox sporočil: 8.460
[#3019498] 16.04.23 23:38 · odgovor na: FIN-467473 (#3019496)
Odgovori   +    0
Če ti ponudijo nek brezobrestni ali nizko obrestni kredit zna bit zanimivo.
Je pa ziher kes na prvem mestu :)

Strani: 1